Dit nummer bestaat uit 2 maden Op reis UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Aspiein Buitenlandsch weekoverzicht Binnenland No. 5661 Woensdag 22 Juli. 1936 UNO VAN ALTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Waar gaat Europa heen? Frankrijk en het Duitsch-Oosten- sche accoord. De conferentie der Locarnc-mogendheden. Te Mon- treux wordt men het eens. Op stand in Spanje. Het is op het oogenbliik verre van ge makkelijk eenig inzicht in de interna tionale politiek te krijgen. Europa ver keert enkele goede uitzonderingen niet te na gesproken in een stadium van besluiteloosheid, van niet-weten- wat-men-wil. Het is niet aan ons te onderzoeken van waar deze besluite loosheid komt zij het tengevolge van de zeer ongewone methodes der dictatoriaal geregeerde staten, waarbij het democratische Westen geheel de kluts kwijtraakt, dan wei tengevolge van het regime Baldwin-Mac Donald, dat in Engeland thans dertien Jaar aan de regeering is en waarvan Win ston Churchill met de cperetteschrijvers Gilbert en Sullivan zegt: „Hij deed' eigenlijk niets, maar hij deed het heel mooi!" Genoeg zij te constateeren, dat men zeker in Londen en Parijs niet weet, in welke richting men het zoeken moet. In de Fransche hoofdstad „grübelt" men steeds nog over de 'oeteekenis van het Duitsch-Oostenrijksche accoord. Men zoekt er iets achter, wat er mis schien niet achter zit. Wladimir d'Or- messon geeft het openlijk toe, men wantrouwt Duitsche geschenken in Frankrijk. Op de Quai d'Orsay rede neert men zo-o: Het accoord 'tusschen Berlijn en Weenen is een presentje van Hitier aan Mussolini. Uit den inhoud van het accoord blijkt, dat het eigen lijk bestaat uit vier eenzijdige Duitsche prestaties: 1. uit de erkenning van de zelfstandigheid van Oostenrijk. 2. uit desinteresse aan de binnenlandsche aan gelegenheden van Oostenrijk; 3. uit een desinteresse aan het Oostenrijksche na tionaal socialisme; 4. uit de erkenning van de bijzondere betrekkingen tus schen Oostenrijk en Italië. Het staat vast, dat van Oostenrijksche zijde geen gelijkwaardige tegenprestaties zijn ge leverd. Verder dient vastgesteld te wor den, dat op deze basis de „normalisee ring van de betrekkingen" steeds moge lijk is geweest, doch dat Berlijn drie jaren lang weigerde een dergelijk ac coord te sluiten. Waarom zoo vraagt men zich in Parijs af nu deze plot selinge tegemoetkomendheid? Klaarblij kelijk, wijl Italië eenige dingen aan Berlijn beloofd heeft, die voor Duitsch- ihnd Van groote waarde zijn. En daar preekt Parijs' meer dan over een, andere kwestie zich nu op het oo- genblik het hoofd over: Om der wille van welke Italiaansche beloften heeft Hitler in de Oostenrijksche aangele genheden zoo'n buitengewone tege moetkomendheid betracht? In Londen maakt men zich te dien opzichte minder bezorgd, wat echter niet wegneemt, dat men daar ook flink uit het lood geslagen is. En werke lijk niet slechts tengevolge van den moordaanslag, die een halve krank zinnige op Koning Edward pleegde. Bij deze gelegenheid heeft de zoo po pulaire Koning een voorbeeld van moed en vastberadenheid1 gegeven; zelfs bij het zien van de revolver, die vlak vcor zijff paard óp den grond viel, vertrok er geen spier van zijn gezicht. Men zou een dergelijke houding den Engelschen staatslieden willen toewenschen. Het schijnt wel, alsof deze heeren de moei lijkheden van den huidigen toestand het liefst maar niet onder de oogen zien. 'Eerlijkheidshalve moet men daar bij toegeven, dat Londen in vele op zichten aan handen en voeten gebon den is. Daar is b.v. de conferentie der Locarno-mogendheden, die oorspronke lijk op 22 Juli te Brussel zonder Duitschland en Italië bijeen zou ko men. In Downingstreet zag men zeer terecht in, dat een dergelijke conferen tie tot geen enkel resultaat zou kun nen leiden. Dus uitstelen en wachten op Duitschland en Italië? Neen, dat wil Parijs niet en nu zullen de verte genwoordigers van Frankrijk, Engeland en België 23 dezer waarschijnlijk toch te Londen bijeenkomen. Later zoo hoopt men zal men dan te Brussel tot een conferentie kunnen komen, waaraan door alle Locarno-staten, dus oók Duitschland en Italië, kan worden deelgenomen. Intusschen heeft de menschheid het vertrouwen in dergelijke conferenties wel voor een goed deel verloren, on danks het feit, dat men in de afgeloo- pen week te Montreaux in de regeling van de kwestie van de zee engten zoo goed als geslaagd is. Engeland' en Rus land zijn het geheel met elkander eens geworden, Japan schonk zijn goed keuring aan de genomen besluiten en Turkije zal de Dardanellen weer mo gen versterken. Helaas onthoudt Ro me zijn goedkeuring aan de genomen besluiten. Dat men zich daarvan te Ankara veel zal aantrekken, gelooven echter niet. Ten Noorden en Zuiden van den Westelijken toegang van de Middelland- sche Zee is het weer hoogelijk onrustig. In Spaansch Marokko schijnt het dit keer begonnen te zijn daar brak een monarchistische opstand uit, die ai spoedig naar het Iberisch Schierei land oversloeg. Uit de 'tot nog toe ontvangen berichten, kan de juiste om vang van hetgeen er gebeurt niet wor den vastgesteld. Vast staat in leder geval, dat de nieuwe regeering, die onder den drang der omstandigheden door José Giralt is gevormd, cle macht nog in handen heeft, al verkondigen de radio berichten van de opstandelingen, die zich van den zender Ceuta hebben meester ge maakt, dat op Madrid na, geheel Span je zich bij de monarchistisch-fascïs-1 tisc'he revolutie zou aansluiten. Zeer geloofwaardig klinkt dit niet. Het is waar, dat in Spanje de rechter par tijen een bijna even groote aanhang hebben als de linker partijen. Maar monarchisten en fascisten telt men ér slechts weinig. Verreweg het grootste deel van de bevolking is voor de repu bliek, wat niet wegneemt, dat velen gaarne een regeering aan het bewind zouden zien, die krachtiger opireedt tegen de terreur die door de extre misten in Spanje wordt uitgeoefend. (Nadruk verboden). HET HOLLANDSCH DIEP OVERBRUGD. Technische bijzonderheden. Nu de plaatsing van de laatste spanning van de Dieuwe verkeersbrug over den Moerdijk een feit is geworden, mogen eenige technische bijzonderheden over dit grootsch werk van ingenieurskunst nog maals in herinnering worden gebracht. Te dier zake moge dienen dat de eerste spanning geplaatst werd op 30 Maart 1935, onmiddellijk na het gereedkomen van de pijlers. De volgende spanningen volgde successievelijk op 15 Mei, 19 Juli, 20 Augustus, 22 October, 5 December, 3 Maart 1936, 1 April en 19 Mei d.a.v. De geheele brug bestaat uit 10 over spanningen, elk 100 meter, de totale breedte der brug is ongeveer 19 meter. Verder is de eigenlijke rijweg 11 meter breed, terwijl aan weerszijden buiten de hoofdliggers een troittoir is uitgebouwd ter breedte van ongeveer 2.5 meter. Het gewicht der ijzerconstructie van elk dex 10 overspanningen bedraagt ongeveer 900.000 Kg. o RIJKSMIDDELEN IN JUNI. De Rijksmiddelen brachten in Juni f 30.25 millioen op, tegen f 30.18 millioen in Juni 1935 en f 30.9 millioen als 1/12 der raming. In de eerste zes maanden van het jaar dedroegen de totale ontvangsten f 175.98 millioen (vorig jaar f 180.71 millioen) bij f 185.76. millioen als 6/12 der raming. Wat de kohierbelastingen betreft, was eind Juni in totaal f 52.0 millioen op kohier gebracht, tegen 47.8 millioen op 30 Juni 1935. o DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Toen de 30 jarige Roording te Nijmegen uit de tram stapte, werd hij door een in snelle vaart passeerende auto aange reden en tegen den grond geworpen. De man bleef met een bloedend gelaat op den weg liggen. De auto reed door. Twee dokters constateerden bij het slachtoffer een hersenschudding en zware verwonding aan het hoofd. Nadat R. naar het ziekenhuis was overgebracht, is hij aldaar overleden. De politie wist de auto in een garage op te sporen. o AUTOBOTSING. Zondagmiddag zijn op den oprit van de Waalhrug te Lent een taxi uit Arnhem en een personenauto uit Den Bosch met elkaar in botsing gekomen. De Bossche auto werd aangereden door de taxi, door dat deze plotseling van riehting veran derde. Van de inzittenden van de Bos sche auto bleef de bestuurder, de heer Van Laken, ongedeerd. De overigen, mevr. Van Laken, haar zuster en haar nicht, werden min of meer zwaar gewond. Pater Stokman uit Lent, die zich in de taxi bevond, liep snijwonden op. o GEVAARLIJK CHAUFFEUR. Een 16 jarige jongen die geen rijbewijs bezat en onder toezicht van zijn vader reed, zou 2 fietsers, die voor zijn wagen reden, trachten te ontwijken en haalde naar rechts uit. Vermoedelijk drukte hij da&rbjj op het gaspedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van een winkel, welke vernield werd. In ziju vaart had de auto een 18 jarig meisje, dat daar met een broertje en zusje wandelde, meegesleurd en in de étalage geworpen. Met een ver brijzeld onderbeen is het meisje naar het ziekenhuis gebracht. Ook de beide andere kinderen werden door de auto getroffen, doch gelukkig minder ernstig. De moeder van de kinderen, die het ongeluk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar bet ziekenhuis gebracht. Aangezien men volgens de wet, ook voor het onder toezicht rijden, den 18- jarigen leeftijd moet hebben bereikt, is hiermede reeds een strafbaar feit gepleegd. o VERONGELUKT. Tijdens de te Vogelsberg gehouden motorraces „Rund urn Schotten" is de D.K.W.-renner Hans Winkler gevallen, waarbij hij ernstige verwondingen opliep. Kort na het ongeval is Winkler aan de gevolgen der verwondingen overleden, Hans Winkler is een in geheel Europa zeer bekend motorrenner geweest. De laatste jaren nam hij regelmatig deel aan de t.t. races te Assen en nog dit jaar slaagde hij er in, achter zijn merkgenoot Geiss in de 250 cc-klasse de tweede plaats te bezetten. o MEISJE AANGEVALLEN. Zaterdagavond om half tien is in den polder „De Purmer" een 17 jarig meisje, dat met haar vriendin van Purmerend huiswaarts fietste, bij Monnikendam aan gevallen door den boerenarbeider C. D. Hij reed het meisje met zijn fiets omver, pakte haar daarna beet en trachtte haar van den boogen grasdijk in het water te duwen. Voor hij hierin was geslaagd, kwam er hulp opdagen en nam de dader de vlucht. Rijks- en gemeentepolitie van Monnikendam en Purmerend zetten den omtrek af. Later werd echter bekend, dat de dader zich te Ilpendam had aan gemeld. Hij is naar Monnikendam over gebracht en in arrest gesteld. Waar schijnlijk is hier wraakneming in het spel. o DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. De heer L., adjunct-commies ten stad- huize en secretaris van het plaatselijk crisis comité te Vlissingen, die in verband met de aan het licht gekomen malver saties is gearresteerd, is door den bur gemeester geschorst als secretaris van het crisis comité. Het parket heeft een nader onderzoek ingesteld in de kwestie van de onregel matigheden. De commissaris van politie heeft op het gemeentehuis beslag gelegd op de administratie van het plaatselijk crisis comité. De rechter-commissaris heeft een bevel tot voorloopige in hechtenis neming uitgevaardigd tegen den heer L voormalig secretaris van het comité. MOTORFIETS GESTOLEN. Twee jongens te Amsterdam zagen een motorfiets staan en konden den lust niet bedwingen er een ritje mee te maken. Ze namen de fiets mee en probeerden den motor aan den gang te krijgen. Toen die poging mislukte, hebben ze het kar retje in den steek gelaten. De eigenaar had intusschen zijn eigendom vermist en sprak er een nachtwaker over aan. Dezo wist de jongens aan te houden en gaf ze over aan de politie. Reist daarom nooit zonder TABLETTEN 14 VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks half een is het drie-jarig jongetje E. Voorst, wonende te Tuindorp Oostzaan, spelenderwijs in "het breede vaarwater te Twiske geraakt en verdronken. Zaterdagavond ongeveer negen uur ge raakte een 15-jarige jongen in zee aan het stille strand bij Scheveningen bij den golfbreker tegenover de politietent in ge* vaar. Twee broers uit de Boeistraat, resp. 23 en 19 jaar, begaven zich daarop eveneens in zee om te trachten den drenke ling te redden. Ook zij kwamen echter in levensgevaar te verkeeren, waarop een agent van politie te water sprong. Hij werd evenwel vastgegrepen door de broers, doch wist zich met groote inspanning los te werken en zag nog kans een der broers te redden. Inmiddels had zich nog een 17 jarige jongen te water begeven om den anderen broer te redden, doch zonder resultaat. De 23 jarige man verdronk, voordat hem de reddende hand kon worden verleend. Zijn lijk is Zaterdagavond aan gespoeld. De aanleidende oorzaak van alles, de 15 jarige jongen, slaagde er ten slotte in, op eigen kracht het strand te bereiken. Het zoontje van anderhalf jaar van den landbouwer A. v. d. Dool te Lekkerkerk is in een sloot geraakt en verdronken De badmeester van het zwembad Schuagt heeft nog kunstmatige ademhaling toege past, doch een geneesheer constateerde den dood. o DE ONTSLAGEN POLITIECHEF. De heer V., die uit hoofde van parti culiere gedragingen oneervol is ontslagen als chef van de politie, heeft hiervan be roep aangeteekend bij het scheidsgerecht voor ambtenaren. o DE AANSLAG OP KONING EDWARD. Blijken van belangstelling der Nederlandsche regeering. De Nederlandsche regeering heeft bij monde van Hr. Mr. Majesteits gezant te Londen aan de Britsche regeering doen blijken van hare belangstelling in ver band met den gelukkigen afloop van het incident, dat zich bij de vaandeluitreiking aldaar heeft voorgedaan. o VACANTIEREIS KONINGING EN PRINSES. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn voor de gebruikelijke vacantie- reis Maandagavond vertrokken naar Hoh- wald in de Vogezen. o UITGEBRAND. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in de opticienzaak van de firma A. M. M. Schmidt te Zutfen. Het perceel werd bewoond door den heer Dikken. De brand weer tastte het vuur krachtig aan. Het perceel kon echter niet meer worden be houden en is geheel uitgebrand. De aangrenzende panden liepen veel waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Toen Zaterdagmiddag de 14 jarige zoon van den heer T. Lageveen uit Nieuwschoot (Friesland) per fiets naar huis reed en onderweg zijn schoolrapport bestudeerde, zag hij niet, dat een melkwagen op den weg stond. De jongen botste tegen den wagen en kreeg den disselboom van het voertuig tegen het onderlijf, waarna bij bewusteloos op den grond viel. Twee dokters verleenden de eerste hulp. De jongen werd naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De toestand van den jongen is hoogst ernstig. o DE REIS VAN MINISTER COLIJN. Minister Colijo, die vergezeld van zyn vrouw en zijn secretaris, Zaterdag te Lon den is aangekomen, verklaarde naar En geland te zijn gekomen om een korte vacantie door te brengen. Zijn bezoek heeft geen politieke beteekenis. o DE STORM VAN WOENSDAG. In de Betuwe blijkt de storm van de afgeloopen week heel wat meer schade te hebben aangericht, dan aanvankelijk werd gedacht. Vooral de te veld staande landbouwgewassen hebben het moeten ont~ gelden, vooral de gerst is zeer gehavend. De storm greep dit korengewas in de aren, die, zwaar van korrel, van de halmen knapten. Tal van perceelen, die een prima gewas bevatten, bleken voor 2/3 vernield te zijn. o DE HEFFING OP OLIE EN SPIJS- VETTEN. De afdeeling 's Gravenhage, de vereeni- ging Maasstreek, de vereenigde vischwin- keliers te Amsterdam en de afdeeling Nijmegen, alle aangesloten bij den Ned. Bond van Vischwinkeliers, hebben aan den Minister van Landbouw en Visscherij, protesttelegrammen gezonden tegen de verhoogde heffing op olie en spijsvetteD, omdat deze heffing wederom de bedrijfs lasten verhoogt en den vischafzet belem mert. 1-o KINDERMOORD1. De Raad van Justitie te Semarangi beëindigde de behandeling met ge sloten deuren van de zaak tegen de weduwe, P. F. L-, en haar nicht Ma rie H. Beide vrouwen waren vervolgd respectievelijk wegens moord en me deplichtigheid aan moord op een pas geboren kind te Temanggoeng, seint Aneta. De officier van Justitie eischte te gen de weduwe, L., acht jaar en tegen Marie H. zes jaar gevangenis straf. Uitspraak 23 Juli. o VERBETERING VAN DEN BRABANT- SCHEN B1ESB0SCH. Door het ijveren van ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat, is de regeering reeds geruimen tijd bij zondere aandacht gaan schenken aan de verbetering van Beneden-Donge en het Oude Maasje, van het poldergebied ten Zuiden van den Amer en van den Noord- Brabantschen Biesbosch. De regeering verstrekte aan ir. A. R. van Loon te 's Gravenhage de opdracht een rapport over de betrokken vraagstuk ken uit te brengen en tevens een plan tot oplossing te ontwerpen. Teneinde deze omvangrijke taak van ir. Van Loon eenigszins te verlichten en de, voor het bereiken van een bevredi gende oplossing onmisbare samenwerking van de verschillende belanghebbende groe pen te bevorderen, stelde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat een commissie in, waarin drs. G. J. de Vries te Waalwijk voorzitter is. Deze commissie heeft een zeer belang rijk rapport het licht doen zien, aldus lezen we in de Tel. Het rapport omvat vooreerst een histo- risch-geografische beschrijving van het be trokken gebied. In grove trekken aangegeven acht men het mogelijk den gewenschten toestand in den Brabantsohen Biesbosch te verkrijgen door het leggen van een doorgaande be- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard .Ai-3 bent U in 't bijzonder blootgesteld aan het ge vaar van kouvatten. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1