Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5667 Woensdag 12 Augustus 1936 Buitenlandsch weekoverzicht i§hineiilawi Mooi gebruind UND VAN alteha Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN sn VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letteis naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Spaansche vloot geeft tee kenen van leven. Algeciras in vlammen. De mogendheden rond den heksenketel. Wie wil zijn vingers branden Griekenland doet weer van zich spreken. Onkoninklijk gebaar van den koning. De Spqansche vloot, waarvan men nooit weer iets had gehoord, nadat zij op het einde der vorige eeuw vrij wel geheel was vernietigd door de Amerikanen, hetgeen tevens het ver lies van Cuba en de Philippijnen voor het Spaansche moederland beteeken- de, heeft thans weder van zich doen spreken. Het merkwaardige van het feit is, dat zij een bewijs van haar bestaan heeft geleverd, door het bom bardeeren van. Spaansche kustplaat sen, als Larache en vooral Algedras. Mag men de berichten gelooven, dan zou deze laatste stad vrijwel geheel vernield zijn door dit bombardement hetwelk vermoedelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat in deze haven geregeld witte troepen uit Marokko aankomen. Het schijnt dat de Spaan sche oorlogsschepen, die voor het meerendeel nog aan de zijde der re geering staan, geen kans zien om deze transporten te verhinderen. Het eenige gevolg van dergelijke bombardementen en de geruchten over de dagelijks te Madrid plaats hébbende terechtstellingen van aan hangers der rechtsche partijen is, dat zij wreede wraaknemingen van de zij de der witten zullen uitlokken. Overigens is het nog steeds niet mogelijk, zich een duidelijk beeld te vormen van den eigenlijken toestand in Spanje, waar men aan beide zij den met gelijke verbittering blijft strij den; en ongetwijfeld houden zoowel de witten als de rooden daarbij het cog gevestigd op het buitenland. Het heeft ook geen nut te ontkennen, dat er verschillende mogendheden zijn, die branden van verlangen om mede te gaan roeren in dezen heksenketel. Werden zij door hun tegenstrijdige belangen niet eenigszins in bedwang gehouden, dan zou dit misschien reeds lang zijn geschied. Oppervlakkig beschouwt staat de kwestie van niet-inmenging er niet ongunstig voor tenminste op pa pier. Doch wij weten, hoe weinig er voor noodig is om politieke verdra gen te veranderen in vodjes papier. Zoolang geen van beide der strijdende partijen er in slaagt, in overwegende mate de overhand te verkrijgen, zullen de toeschouwers zich tot hun rol van toeschouwers blijven bepalen. Doch de zaak zal een geheel ander aanzien krijgen, spodra 't z'ij rood, 't zij wit zoodanige klappen krijgt dat het met den ondergang wordt bedreigd. Dan gaat in de diplomatie de stormbal op en zullen de gelijkgezinden ver moedelijk trachten tusschenbeide te komen ten gunste van den verliezer, die hun sympathie geniet. Dat zal het gevaarlijke moment zijn. Voorloo- pig valt er slechts het beste te hoe pen van den Franschen oproep tot niet-inmenging, die over het algemeen in goede aarde is gevallen, zelfs bij Sovjet-Rusland. Inmiddels heeft Griekenland voor een kleine afleiding gezorgd, door een staatgreep in zakformaat. Veel nieuws lekt er nog niet over uit, om dat de grenzen hermetisch zijn ge sloten. Zooveel staat echter vast, dat de premier, generaal Metaxas die niet bijzonder populair schijnt te zijn overgegaan is tot het afkondigen van den staat van beleg en ontbinding van het parlement, met het oog op het „roode gevaar" dat dreigde. De communisten zouden een soort coali tie hebben gevormd met Venizelis- tische elementen en partijen der lin kerzijde, ter verwezenlijking van het denkbeeld, een volksfront te vormen, naar het Fransche voorbeeld. Aan dit voornemen heeft Metaxas tijdig den kop willen indrukken, daarbij ge steund door den koning, die hem on beperkte volmachten heeft verstrekt, waarvan hij onmiddellijk gebruik heeft gemaakt, o.a. door alle oorn- munistische kamerleden te laten ar resteeren, alsmede eenige andere vooraanstaande persoonlijkheden, die werden verdacht te sympathiseeren met het denkbeeld van een volks front. Het schijnt, dat de (regeering kan rekenen op de trouw van leger en vloot voor zoover dat dan in Grie kenland mogelijk is, waar elke be weging pleegt te worden gevolgd door een contra-beweging, waarbij het le ger of de vloot, ofwel heide, gewoon lijk een belangrijke rol spelen, zooals bij de laatste poging van Venizelos am een revolutie te ontketenen. Koning George heeft het blijkbaar beter gevonden het spits te laten af bijten door zijn premier, Metaxas; hij is n.l. voor een maand met vacantie gegaan, naar Korfoe. Vóór zijn ver trek heeft hij wel is waar alle partij leiders in bijzondere audiëntie ontvan gen, waarbij dezen krachtig hebben geprotesteerd tegen de instelling van een dictatuur en ontbinding van het parlement, doch daarmede hebben zij niets bereikt, aangezien men in be voegde kringen duidelijk laat door schemeren ,dat de koning met voor dacht op dit kritièke moment voor zoo langen „tjjd op reis is gegaan, teneinde zich te onttrekken aan het geven van een onmiddellijk antwoord op het hem door de partijleiders voor gelegde memorandum. Hierin werd onmiddellijke opheffing van de dic- i tatuur, opheffing van den staat van j beleg, opnieuw bijeenkomen van het i parlement en bijeenroeping van den kroonraad door den koning geëischt. Maar Metaxas zet zijn wil door en koning George gaat met vacantie welke wel eens vroeger zou kunnen worden afgebroken dan hij wenscht, door het gebulder der kanonnen te Athene (Nadruk Verboden). KERKDIEF GESNAPT. Te Utrecht was een inbreker in de St. Monicakerk aan den Heerenweg bin nengekomen door het breken van een raam. Eenige offerblokken, waarin zich weinig geld bevond, werden geledigd. Toen hij daarna het tabernakel wilde openbreken, ging de bel in de pastorie over. Pater P. F. Wesselink, vergezeld van den koster en een waakhond, gingen onmiddellijk het kerkgebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den indringer betrappen. Hij werd aan de politie overgeleverd. Het bleek te zijn de 26 jarige smid bankwerker M.in brekerswerktuigen en geld werden op hem bevonden. Dezer dagen was hij uit de gevangenis ontslagen, o FAMILIEVETE MET MES BESLECHT Te Rotterdam heeft tusschen den 29- jarige behanger J. A. K. en den 27-jarige los werkman H. J. v. D. een ernstige vechtpartij plaats gehad. K. was getrouwd met een zuster van v. D. Eenigen tijd geleden had zijn vrouw hem verlaten met medeneming van alle huisraad en was bij haar moeder gaan wonen. Toen K. dezer dagen bij zijn schoonmoeder aanbelde en bij niet werd binnengelaten, werden er eenige onvriendelijke woorden geuit, waarna v. D. naar beneden kwam om aan de ruzie een einde te maken. Tusschen beide man nen ontstond een woordenwisseling, die werd gevolgd door een vechtpartij. Van D. zakte hevig bloedend ineen. K. bad hem met een mes steken in den rug toegebracht. K. werd door de politie spoedig gearresteerd. Van D. werd naar het ziekenhuis vervoerd. o NIET f4500 MAAR f6000 GESTOLEN. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het bedrag aan geld, dat bij de inbraak in de oliefabriek van de firma Duyvis te Koog a. d. Zaan den dieven in banden is gevallen, nog grooter is geweest, dan men aanvankelijk meende. Het vermiste bedrag is niet f 4500 maar f 6000. Een kistje met f 5000 voor de uit te betalen loonen, dat eveneens in de kluis stond, doch bij uitzondering niet in de daarin geplaatste brandkast, hebben de nachtelijke bezoekers over het hoofd gezien. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vermoedelijk door hooibroei is de groote boerderij BriDgers, tusschen Groenlo en Winterswijk, bewoond door den land bouwer Mentink, tot den grond toe af gebrand. Met groote moeite kon meD een paar varkens, nismede eenig huisraad en kleeding redden. Boerderij en inven taris waren verzekerd. o UIT HET RAAM GEVALLEN. Te Amsterdam boog de 39 (jarige J. Lauweriks, wonende op de derde verdie ping, zich zoover uit het raam, dat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Met zeer zware inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst overleed. Een 11 jarig meisje, 0. Kolkmey, op de tweede verdieping, begaf zioh eveneens te ver uit bet raam waardoor zij het evenwicht verloor en eruit vieL Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogen blikken. o KRANTENVERKOOPER GEDOOD. De krantenverkooper De L«, op het stations-emplacement te Geldermalsen, die nog geld van een der reizigers moest ontvangen, liep met den zich in beweging zettenden trein mee. Blijkbaar beeft hij niet den s4opvlag gezien, waardoor hij er over struikelde en tusschen perron en trein beklemd geraakte. Doordat het trein personeel het ongeval niet bemerkte, reed de trein door. De ongelukkige werd zwaar gewond en is korten tijd na het ongeval overleden. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is het ongeveer 6 jarig dochtertje van schipper J. Zwiggelaar uit Zutphen, die met zijn schip langs Smilde voer, overboord gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag is te Callantsoog de 24 jarige heer Melis uit Amsterdam, die met een gezelschap daar was gearriveerd om er in een tentenkamp zijn vacantie door te brengen, bij het baden in zee verdronken. OP DEN PUNT VAN EEN VLAGGEN- STOK GEVALLEN. De chauffeur Burger, woonachtig te Egmond-Binnen, kwam bij het schoon maken van een autobus te vallen. On gelukkigerwijze kwam hij terecht in een stalen vlaggestokje, die op het spatbord bevestigd was. Het slachtoffer werd over gebracht naar het ziekenhuis te Alkmaar, waar hij deerlijk in het onderlijf bleek gewond te zijn. GEVALLEN. Het 8 jarig dochtertje van de familie G. v. d. Voet te Lekkerkerk viel op een ijzeren hek, waarbij een der punten in het lichaam van het kind drong. Na ver bonden te zijn is het kind naar het Di- aconessenhuis te Rotterdam gebracht, waar bet is overleden. o DOOR EEN RUIT GEVALLEN. De 14 jarige P. R. uit Rotterdam viel op het Hoeksche kampeerterrein door een ruit, waarbij hij zich zoodanig verwondde, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. BOTSING. Zondagmiddag kwamen te Rotterdam twee motorrijders, bestuurd door J. C. Snoek en M. L. de Vos met elkaar in botsing. Zoowel de Vos als zijn achterop de duo zittende vrouw vielen door de schok op de straat, waarbij beiden hoofd wonden, een hersenschudding en kneu zingen aan handen en beenen bekwamen. Per auto werden zij naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De motorrijder Snoek kwam met den schrik vrij. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer W. van de Pol, die Donderdag 6 Aug. uit den trein is gevallen, en H. de Lang, die 7 Aug. door den trein ge grepen werd, zijn beiden in het ziekenhuis te Tiel overleden. ARMMEESTER AANGEHOUDEN. De oud-wethouder van Beerta, de heer E. S., die thans in die gemeente de functie van gemeentelijk armmeester uitoefent, is, naar de Tel. meldt, in verzekerde bewa ring gesteld, verdacht van valschheid in geschrifte. B. en W. hebben S. als arm meester geschorst. worden gelaat, hals en armen door AMILDA zonnebruiBcrême. Voorkomt tevens ver vellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. De 58 jarige glazenwasscher A. A. van Wijk, die bij het ruiten zeemen te Rot terdam van de tweede verdieping naar beneden is gestort, is aan de bekomen verwondingen overleden. o- HET DRAMA OP DE LEK. Een moedige redder. Wij leeen in de „Maasbode" Bij de ramp welke zich Dinsdag 1.1. op de Lek bij Culemborg heeft afgespeeld, heeft zich nog iets voorgedaan, dat niet onvermeld mag blijven. Onder de personen, die aan het red dingswerk deelnamen, bevond zich ook de heer A. van Zuilekom, die zich her haaldelijk te water begaf om duikende naar de drenkelingen te zoeken. Bij een dezer pogingen ontdekte hij, dat er zich iemand onder de omgeslagen boot bevond. Toen hij zich dan ook onder de boot begaf, viel de kleine meid hem om den hals en wist hij het kind boven te bren gen en aan andere reddende handen over te geven. Om zich te vergewissen of er nog anderen zich onder de boot bevonden, heeft men toen onmiddellijk de boot ge- keerd. o BINNENLjANDSCHE HANDEL IN VROEGE AARDAPPELEN. Diaar gebleken is, dat het eenigen tijd geleden gepubliceerde bericht, dat met ingang van 1 Augustus 1936 de geheele a a r da p p el h a n cl el vrij zou worden gegeven, tot misverstand aan leiding heeft gegeven, verzoekt men ons van bevoegde zijde mede te wil len deelen, dat dit bericht betrekking had op den binnenlandschen handel in vroege aardappelen. De regeling welke ten aanzien van den uitvoer van aardappelen is getrof fen, blijft onveranderd van kracht. o MEXICAANSCHE HONDEN GEVANGEN. De Rijksradiocontröledienst heeft dezer dagen in samenwerking met de gemeentepolitie een onderzoek inge steld te Rotterdam naar de aanwezig heid van radio-ontvangtoestellen, die hinderlijke straling door de antenne veroorzaken, den z.g. Mexicaanschen hond. Zooals bekend, is het bezit en het gebruik van deze toestellen verboden. Tegen den vervaardiger' van een groot aantal dezer toestellen werd pro ces-verbaal opgemaakt, evenals tegen een vijftiental houders van dergelijke toestellen, woonachtig te Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Nieuwen- dijk (N.-Br.). Tegen deze 15 personen werd even eens proces-verbaal opgemaakt om dat van het bezit van een radiotoe stel geen aangifte was gedaan. Nogmaals wordt de aandacht van de bezitters van een radiotoestel erop gevestigd, dat zij verplicht z'ijn daar van aangifte te doen op het P.T.T.- kantoor in hunne woonplaats. i o BEVEILIGING TEGEN STRATE,- GISCHE OVERVALLEN. Naar de N.R.C. van welingelichte zijde verneemt moet het in de be doeling van ons legerbestuur liggen dé troepen welke met: de bevfeili-» ging tegen strategische overvallen zullen worden belast, onder com mando te plaatsen van twee front- commandanten, waarvoor twee nieuw te benoemen kolonels zullen worden aangewezen. Deze grenstroepen, welke de sterk te zullen krijgen van 12 a 14 bataljons, komen boven de organieke samenstel ling van het veldleger. Hun stand plaatsen zullen zich achter IJssel en Maas bevinden. De kernpunten der verdediging zijn de in aanbouw zijnde De diensttijd der grenstroepen zal 11 maanden bedragen. Gedurende 5 1/2 maand worden deze dienstplich tigen met de overigen bij de regimen ten infanterie opgeleid. Daarna glaan ze de rest van den tijd naar hun oor- logsstandplaats, om aldaar in hun speciale functie te worden geoefend! en voor de paraatheid aan de grens te zorgen. i Uit den aard der zaak moet, al vorens deze zaak haar beslag! k'aii krijgen eerst de beslissing van de volksvertegenwoordiging worden af gewacht. o MERKWAARDIGE „KERCKEN- DIENERS' In een kerkelijke rekening van het jaar 1721 vonden wij, aldus de N.R.Ct., een post van zes gulden voor een jaar tractement, uitgekeerd aan Jaco>p van Dorpe voor ,/tweiren van de hon den ende andere ghedierten uyt de kereke". Bij het lezen van dezen rekening post worden de herinneringen opge roepen aan den tijd, dat de honde slager tot de kefkelijke bedienden be hoorde en voorzien van een stok of zweep tijdéns de godsdienstoefeningen' zijn ommetocht deed om de orde te handhaven. Zijn ambt was lang geen sinecure, aangezien mensch en dier het dezen kerkdijken dienaar soms buitengewoon lastig maakten. In T535 werd door de overheidi te Leiden een zekeren Jan du Bom1 tot hondeslager aangesteld ,,alzoo een gro te menichte van honden grote gerufte in der kereken makken" en voorts omdat het aantal ingeschikte kerk gangers" steeds toenam. Het regende in die dagen klachten bij de stedelijke besturen, dat het tij dens de godsdienstoefeningen rumoe rig toeging en in de notulen van een kerkeraad op het einde van die 17e eeuw vinden wij de klacht, dat er vaak ,,een rumoer en getier in de kerek ontstondt, zoodat 't hooren en zien zoude vergaan". In de hoofdkerken had men aan één hondeslager niet genoeg en het zal stellig niet hebben bijgedragen tot de stichting van de geloovigen, dat vaak drie hondeslagers, vaak in uni- form en voorzien van lange stokken als politiemannen door de kerk stapten, om hier en daar een ^ongeschikten kerkganger" met een flinke por in den rug tot te orde te roepen en om de baldadige jeugd in bedwangj te houden. In een Amsterdamsche keur was be paald, dat het verboden was met een hond bij zich ter kerk te komen op boete van een schelling ten bohoeve van den hondeslager. In het kerkelijke archief van Lochum bevindt zich een instructie door den kerkeraad voor den hondeslager vast gesteld en op 30 Januari 1686 door de stedelijke overheid goedgekeurd. Ook te Lochem waren er herhaal delijk klachten vanwege de groote wan orde tijdens de godsdienstoefeningen en de kerkeraad kreeg op zijn verzoek van de magistraat de beschikking over de stadsnachtwaker Jan van Dungen, die des Zondags als hondeslager zou dienst doen. In deze instructie, die is vastgesteld ,,om alle ongeregeltheden en, disordre, die in de kereke wordt bespeurt te voor komen", werd bepaald, dat Jan van Dungen direct na den aanvang van den dienst de deuren van de kerk zou afsluiten ,die eerst mochten worden geopend als de zegen was uitgespro ken. Voorts zou de man, die de be voegdheid had; als ,,policimeester" op te treden, gehouden zijn },een waeckent oog te hebben op diegene, die onder; den godsdienst sitten te clappen, die- selvige met een swepe off stocksken sachtjes aen te raecken of toe tewen- cken off soo sij het te grof maecken op het lijff te stoten, de slaepende mede aen te roeren ende wacker te maecken, dogh met onderscheyt tussen oude ende kazematten. Uit het voorgaande volgt, - i„v(W dat bij de infanterie behalve twee.,0"ge y r 'De verschillende bepalingen van deze instructie, die indertijd ongetwijfeld op de werkelijkheid zal zijn ingesteld, stel- nieuwe kolonelsplaatsen, 12 a 14 nieu we majoorsplaatsen beschikbaar zul len komen. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1