Plaatselijk Nieuws len. ons zeer zeker in staat ons een voorstelling te maken vah het optre den van den kerkelijken dienaar. Wij' zien hem bij ziijn gang door de kerk naar rechts en links zijn slagen en porren uitdeelen om de wanorde lijke en slapende hoorders te ^bewer ken", (terwijl hij tevens y,allie gedier ten uyt de kercke had te drijven off te joegen". Een en ander zat in niet geringe mate aan de wijding van den kerk dienst afbreuk hebben gedaan en even eens aan de stichting der gemeente. o Dr. COLIJN TERUG. De minister president, dr. H Colijn, is van zyn vacantie teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden op het departement hervat. o DE VACANTIEREIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Naar de Fransche bladen, volgens het Hbl., melden, heeft H. M. de Koningin aan president Lebrun het volgende tele gram gezonden „Op het oogenblik, waarop Ik den gast vrijen Franschen bodem verlaat, voel ik Mij gedrongen, mijnheer de president, U mede te deelen, hoe zeer het Mij ver heugd heeft, eenige weken in de Vogezen door te brengen. Ik zal de aangenaamste herinneringen aan de prettige dagen in deze mooie streek bewaren. WILHELMINA". President Albert Lebrun heeft hierop telegrafisch het volgende geantwoord „Het verheugt mij ten zeerste, dat Uwe Majesteit zulke aangename herinneringen goed als alle gemeenten zijn toege treden, blijkt duidelijk het belang van de vereeniging. Vooral in den tegen- woordigen ftijd, wordt een veelvuldig gebruik gemaakt van de adviezen de zer vereeniging. Spr. acht het niet bil lijk, dat dit geschied zonder dat er voor betaald wordt. De heer Millenaar vraagt welke voor deden er aan verbonden zijn. De heer Hoe sen merkt op, dat men deze heeft kunnen lezen in het schrij ven. De Secretaris leest het betreffende schrijven voor. De heer Schouten gelooft, dat een goed 'deel reeds terug komt, als men gebruik maakt van de gelegenheid tot aankoop van materiaal door middel der vereeniging. Met algemeene stemmen wordt tot toetreding besloten. De Voorzitter zegt, dat besloten is aan het Schoolbestuur gelden beschik baar te stellen voor uitbreiding der leer middelen enz., welk besl. ter goedkeuring is gezonden aan Ged. Staten. Hierbij moet het advies van den Inspecteur overgelegd worden. Deze heeft inmiddels gunstig geadviseerd. Verder maken Ged. St. de opmerking, dat, als men een nieuwe school sticht of aan de bestaande uitbreiding geeft, 15 pCt. ge stort moet worden als waarborgsom. Er bestaat echter verschil van mee ning of hier werkelijk sprake is van uitbreiding. Naar spr.'s m^ening zou dit alleen het geval kunnen zijn, met het nieuwe schoolplein. Op voorstel van den heer Schouten wordt besloten, de beslissing af te wachten wat gestort moet worden en aan Haar verblijf in Frankrijk medeneemt; te ^sluiten, dit bedrag te storten. en ik breng U mijn dank voor Uw vrien delijk telegram en mijn eerbiedige groeten. ALBERT LEBRUN". o DE GEHAKTFABRIÊK TE IJMUIDEN STOPGEZET. Daar het product niet voldeed. Naar wij vernemen, staat de fabriek aan de Zuidzijde van de Visschershaven te IJmuiden, welke in opdracht van de Re geering een groote hoeveelheid gehakt in blik zou vervaardigen, reeds ruim 2 weken stil, omdat gelijk uit verschillende be richten reeds bekend is geworden, het gehakt niet voldoet. Er moeten nog on geveer 60,000 a 70,000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. Het personeel der fabriek heeft ontslag gekregen. De order van een millioen blikken is echter niet in haar geheel uitgevoerd. Naar men ons mededeelt, is de directie der fabriek thans met een nieuw procédé bezig, dat straks aan den minister van sociale zaken zal worden voorgelegd. J. Boeren J, Deurloo Benoeming wethouder. Bij de eerste stemming die hiervoor gehouden wordt, verkreeg de heer P. v. Houwelingen 3, de heer P. de Cloe 2 en de heer D. Millenaar eveneens 2 stemmen. Bij de tweede stemming ver kreeg de heer P. v. Houwelingen 3, de heer P. de Cloe 3 en de heer D. Millenaar 1 stem. Bij de herstemming tusschen dehee- ren v. Houwelingen en de Cloe, was de uitslag: de heer v. Houwelingen 3, de heer de Cloe 2 stemmen, zoodat de heer v. Houwelingen is benoemd Bij deze stemming moesten de hee- ren v. Houwelingen en de Cloe zich van medestemmen onthouden. De Voorzitter wenscht den heer v. Houwelingen geluk met zijn benoe ming, waarop de heer v. Houwelin gen den Voorzitter dankt voor zijn woorden en de raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen. Den heer J. F. Calame wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, met dank voor de bewezen diensten. Benoeming lid Commissie tot We ring van Schoolverzuim. B. en W. be velen ter benoeming aan de heeren L. Geels en H. P. v. Ieperen. Bij de gehou den stemming verkreeg de heer Geels 4, de heer v. Ieperen 3 stemmen, zoodat de heer Geels is benoemd. Vaststelling voorschot ingevolge art. 101 der L.O.wet voor 1936, uit tekee- ren aan het Bestuur der Bijz. school. De tot. uitkeering bedraagt f 1286.26, waarvan als voorschot 80 pCt., dus een bedrag van f 1029.01 zal worden uit betaald. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1935. Deze rekening is onder zocht door een commissie, bestaande uit de heeren Dibbits en Naayen. Dé heer Dibbits brengt rapport uit en zegt, dat de commissie geen op- of aanmer kingen heeft en derhalve adviseert tot voorloopige vaststelling den gewo nen dienst betreffende op een bedrag van f58119.65 en een uitgaaf van t'51301.alzoo met een batig saldo van f6818,65. Voor den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f6200.61. De commissie zegt vér der in haar rapport, dat de rekening geen ongunstig heeld geeft, aangezien deze is begonnen met een batijg saldo van f 3429.en alzoo een voor uitgang te zien geeft van f3389.50. Hierin zit echter een bedrag van f 1737.89 als winst van het G.E.B., zoodat de eigenlijke vooruitgang slechts f1651.bedraagt. De rekening van het G.E.B. sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag, van 15641.47 voor den gewonen dienst en f714.94 voor den kapitaaldienst Met algemeene stemmen worden de rekeningen hierop vastgesteld, waarbij wethouder Schouten zich ingevolge de wet van medestemmen onthoudt. De Voorzitter merkt op, dat het elec- triciteitsbedrijf dit jaar geen winst zal geven als het stroomverbruik niet noe menswaard toeneemt, tengevolge van de prijsverlaging van de stroom. Bo vendien moet niet uit het oog ver loren worden, dat in de winst ook begrepen is een bedrag aan straatver lichting, dat de gemeente aan het be- sen en Rijswijk zijn n.I. inmiddels als drijf heeft te betalen. Als men tevens lid toegetreden. JJ.it het feit, dat zoo ziet, wat dit jaar reeds aan armen- 1936, des avonds 8 uur. Agenda Vergadering van den Raad der ge meente ANDEL, op Vrijdag 7 Au gustus, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: Weled. Heer M. v. Rijs wijk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. Alvorens met de afwerking van de agenda wordt begonnen, legt het nieuwbenoemde raadslid P. de Cloe, in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. Ver volgens wenscht de Voorzitter hem geluk met zijn raadslidmaatschap en het vertrouwen, dat de kiezers in hem hebben gesteld. Hij hoopt, dat de heer de Cloe zeer veel in het belang der gemeente zal mogen doen, onder pret tige samenwerking. De heer de Cloe dankt den Voor zitter voor zijn woorden, hij hoopt dat hij in vriendschap en met ijver de belangen der gemeente zal mogen behartigen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming op 29 Juni bij den gemeente.-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behooflijke orde is bevonden. Schrijven van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, waar'in de gemeen te wordt verzocht, toe te treden als lid. Medegedeeld wordt, dat de ver eeniging binnenkort haar 25-jarig be staan hoopt te vieren en het bestuur het dan prettig zou vinden, als kon worden meegedeeld, dat alle gemeenten in de provincie Noordbrabant zijn toe getreden. Om dit het gevat te doen zijn, behoeven nog slechts 6 gemeenten toe te treden. Met het oog op het 25-jarig bestaan, behoeft geen bedrag tot toetreding te worden betaald, ter wijl de contributie 11/2 cent per in woner bedraagt, met een minimum van f25.—. De Voorzitter zegt, dat het aantal mét aangesloten gemeenten na het bin nenkomen van dezen brief reeds met 2 is verminderd, voor zoover hem al thans bekend is, de gemeenten Gies zorg en ziekenhuisverpleging is betaald, dan is te vreezen, dat 1936 niet zoo'n gunstig beeld zal geven. Wijziging legesverordening wordt tot de volgende vergadering aangehouden, wijl B. en W. hierover nog niet tot over eenstemming zijn gekomen. Schrijven van Ged. Staten over wij ziging van de bouwverordening in ver band met het voorkomen van loodver- giftiging, tengevolge van het gebruik van looden- buizen bij de drinkwater voorziening. De verordening bevat reeds een bepaling, dat deze reeds thans niet meer voor het aanleggen van wa terleiding mogen worden gebruikt, als ze van binnen niet behoorlijk vertind zijn. Ged. Staten dringen thans aan ook te bepalen, dat ook geen looden zuigbuizen bij pompen meer gebruikt mogen worden. De raad besluit de verlangde wijzi ging aan te brengen. Wijziging gemeentebegrooting 1936. De Voorzitter licht toe, dat de post ziekenhuisverpleging met f500.ar menzorg met f 250.krankzinnigenver pleging met f 400.verhoogd moeten worden. B. en W. stellen voor, hier voor te beschikken over een gedeelte van het batig saldo der rekening 1935. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten, waarbij de heer Hoe- sen opmerkt, dat hét batig saldo van 1935 hiermede voor een belangrijk deel dus reeds is opgebruikt. Rondvraag. De heer Naayen vraagt, waarom hier geen goedkoop gehak beschikbaar v. Diggelen wordt gesteld aan de werkloozen, zoo als in andere plaatsen. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel is aangevraagd, doch nog niet ontvan gen. De heer Hoesen informeert hoe het staat met het bouwen door Hak, de raad heeft besloten hiertoe zijn mede werking te verleenen en men heeft er niets meer van gehoord. De Voorzitter antwoordt, dat vori ge week de vergunning is afgekomen; doch er moet nog het een en ander aan gebeuren voor het in orde is. De heer Hoesen vraagt of de ge meenschappelijke bouwkundige voor het bouwkundig toezicht nog niet is aan gesteld. Wie moet nu toezicht hou den als er gebouw#! wordt? De Voorzitter antwoordt, dat de bouwkundige nog niet is aangesteld, wijl een gemeente hiervoor een voor waarde had gesteld. Het toezicht wordt thans uitgeoefend door B. en W. De heer Dibbits wijst op de nood zakelijkheid van het verven van de ijzeren masten van het electrisch net. De heer Hoesen meent, dat het ge- heele net weieens fnag worden nage zien. De Voorzitter zegt een en ander toe. De heer Naayen zegt, in een vorige vergadering te hebben gewezen op het ontbreken van een bliksemafleider De Voorzitter belooft ook hieraan aandacht te zullen schenken. De heer Hoesen dringt er op aan, dat het snelrijden in de straat wordt tegengegaan, er gebeuren anders nog ongelukken. De Voorzitter zal den veldwachter opdracht geven, hierop te letten. De heer Hoesen dringt aan op wij ziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. zullen nagaan of wijziging noodig is. De heer Millenaar geeft in overwe ging op de gemeentelandereijn een aoerderij te doen bouwen, zooals het and 'nu wordt uitgemergeld, loopt het op den duur mis. De openbare vergadering wordt hier- oip gesloten en gaat de raad over in besloten bijeenkomst, daar de Voor zitter nog iets heeft voor geheim comité. druk gefrequenteerde bedevaart, zal ook dit jaar weer liaar pelgrimage lomdernemen en wel op 15 en 16 Aug. a.s. De extra-trein vertrekt op 15 Aug. om 8.35 van Lage-Zwalu- we. De" beide laatste jaren moest deze wegeins omstandigheden achterwege blijven. Vorig jaar werd besloten niet te gaan, het jaar daarvoor werd de tocht, die reeds was vastgesteld, afgelast. Begunstigd door prachtig zo merweer en voor een zeer talrijk pu bliek, gaf j.l. Zaterdagavond 8 uur de „Heusdensche Fanfare," onder lei ding van haar directeur, den heer Joh. van Berkel uit Ammerzoden, een in alle opzichten schitterend geslaagd Concert op de kioslk. Het goed ver- Zorgde programma werd zeer ver dienstelijk ten uitvoer gebracht en had de vereeniging na ieder nummer dan ook een flink applaus in ont vangst te nemen. Te ruim 10 uur werd dit concert met een pittige marsch, n.I. ,,Le Famennois" van L. Devaux, besloten en werd onder vroo- lijk rnars'ch-muzièk, gevolgd door een groot aantal muziekliefhebbers, naar het repetitielokaal afgemarcheerd, waarna men de „Heusdensche Fanfa re" een tot spoedig weerzien toeriep. Naar wij .vernemen zal hedenavond omstreeks 8 uur, de brandweer uit 's Her togenbosch alhier een demonstratie geven. Voor het van Gemeentewege aan AMMERZODEN. Vrijdagmiddag brandde door onbekende oorzaak het van ouds be kende café „Cambrinus" af van den heer P. Aarts^ Janssen. Slechts zeer weinig kon worden gered. Naar wij vernemen, dekt verzekering de scha de. Ook had hierbij nog een 'onge val plaats, daar de heer Jan Struij- ken, die belast is met de bediening der brandspuit, bij het aanslaan van den motor zijn pols verbrijzelde. BABILONIëNBROEK. Per touringcar van de Gebr. Bouman uit Wijk (bij1 Heusden) maak te de Jongelingsvereeniging „Obadja" alhier, een reis naar Valkenburg en' omgeving en wel op 1.1. Donderdag 6 Augustus. (OimJ 4 uur des morgens arriveerde het moderne vervoermiddel, dus nog voor het volkomen dag was. Alles wees er op, dat het een zomersdhe dag zou worden. Nadat niet minder dan 27 personen hun plaatsen hadden ingenomen werd de reis in opgewekte stemming aan vaard. Daar het verkeer op den weg nog zeer gering was had de reis een vlot verloop tot aan Helmond. Hier werd een der reizigers niet al te wel en moest even wat frissche lucht scheppen. Bij Weert was de brug afgesloten, zoodat hier een klein oponthoud plaats; had, dat werd be- besteede buitenschilderwerk van de school nut om wat limonade rond te die nen die aanwezig was in den reis wagen. Over RoermondSittard te Hedikhuizen, werd als volgt inge schreven Heusden f 79.40 werd de reis voortgezet, om half 9 76.60 58.- P. Verheij 58.- Het werk is gegund aan P. Verheij. j Openbare vergadering van den Raad werd Valkenburg bereikt. Hier werd allereerst den inwendigen rnenseh versterkt." Daarna werd eerst de ge meentegrot bezocht, die geheel door menslchenhanden uitgehouwen is, een oppervlakte heeft van 95 H.A. en dezer gemeente op Donderdag 13 Augustus meer dan 3000 gangen bezit op som- 1. 2. 3. 4. mige plaatsen 60 meter onder den beganen grond. Onder geleide van 3 een gids die hen voorging met een Notulen^ der vergadering van 16] lantaarn, verbleef men hier.2 uur, ver schillende gebeurtenissen werden ver teld. Hierna werden nog verschillende Voorloopige vaststelling van de ge-1 bijzonderheden bezocht, waaronder de meenterekeiyog en der rekening van mine Katacombestichting, raadskel- het Vleeschkeuringsbedrijf, alsmede der< enz- Pm UU1 s avonds werd de rekeningen van de voormalige de terugreis weer aanvaard onder 0 0 1 vroolijk gezang. In Helmond werd nog even gepauseerd. Om kwart voor heusden en de rekening van het j ^es nachts bereikte men de woon- G. E. B van voormalig Hedikhuizen, plaats waar alles reeds in diepen rust was. Zonder overdrijving mag gezegd Aanbieding rekening van de ver-1 worden, dat de J. V. met voldoening schillende instellingen der Godshuizen op dezen dag terug kan zien en dat en der rekening van het opgeheven het een gezellige en tevens leerzame Burgerlijk Armbestuur van voormalig da£> *s geweest, die. in aller lierin- D 1 nering zal blijven voortleven. 5. Hedikhuizen en Oudheusden, allen over 1935. Adres van het Bestuur van den Ned Bond van Luxe Verhuur en Taxi ondernemers met verzoek te bepalen, CAPELLE. Zaterdagavond werd Mej. D. W., in de Nieuwstraat alhier, aange reden door een zekere N. S. uit dat voor het personenvervoer tegen 1 Kaatsheuvel. De zaak is in handen der betaling met huurauto's, uitgeoefend politie gesteld. binnen of vanuit de gemeente, wordt vereischt een vergunning van Bur gemeester en Wethouders, met voor- 6. 7. De heer H. J. van Achterberg heeft zijn benoeming tot ouderling stel van Burgemeester en Wethouders. I de,.t)ed" 'dcrv' <dem- a- d- Loon- ,7 0 j tv- schendijk aangenomen. De collecte voor den Gewapen- den Dienst heeft in deze gemeente op- Verzoek van het Bestuur der Bijz. Avondteekenschool alhier, om een I bijdrage in verband met de viering J gebracht de som van "f3.90. van het 25-jarig bestaan der school. DUSSEN. De jaarlijksche processie naar HEUSDEN. Naar men ons mededeelt, heeft de Eerw. heer F. L. v. Duijkeren, cand. tot den H. Dienst en hulppredi kant te Leeuwarden, aan het kerk bestuur bericht, dat hij het beroep als predikant naar hier heeft aange nomen. De ontmoeting, die Zondag zou plaats hebben in 't Wapen van Am sterdam tusschen de heeren Hoogland (Breda) en de Graag (alhier), resp-. kampioen en oud-kampioen dammen N.-Br. en waarbij de 2e partij van de drie vriendschappelijk zou worden ge speeld, heeft wegens verhindering van eerstgenoemde niet plaats gehad. De laatste dagen hebben een paar soorten gevleugelde mieren als het ware een invasie in ons stadje ge daan. In de meeste straten krioelt het er van. 't Vorig jaar heeft zich het zelfde verschijnsel voorgedaan, doch dat (heeft toen hoogstens een paar da gen geduurd. De processie HeusdenKeve- laer van ouds een zeer bekende en 8. 9. 10. 11. Verzoek van H. Lindaart alhier om I de staanplaats voor een zweefmolen en kinderfietsmolen op de kermis Brielle mocht zich ook' dit jaar weer in de jaren 1937/1939 aan hem in een groote belangstelling verheu gen. Ruim 240 pelgrims namen er aan deel. Als bijzonderheid zij vermeld., Verzoek van de R.K. Reclasseerings- j dat onze plaatsgenoot de lieer P. v. vereeniging Afd. 's-Hertogenbosch ™orgf^ heenreis geheel te voet De verbouwing van café en woonhuis voor rekening van den heer P. Heijmarïs alhier, is als volgt ge- houders tot wijziging van het eerste j gundMetselwerk: A. v. Dongen, al- lid van artikel I van het ambtenaren- hier. TimmerwerkM. Heere, Hank. om subsidie met voorstel van Burge meester en Wethouders. Voorstel van Burgemeester en Wet- reglement. Voorstel van Burgemeester en Wet-1 houders tot wijziging van de ver-1 MEEUWEN. Zaterdagavond te 10 min. over 8 ordening regelende de heffing van]werd de bevolking alhier plotseling op- secretarieleges. 12. geschrikt door een geweldigen slag, waar- Voorstel van Burgemeester en Wet-1 door alles op zijn grondvesten stond te houders tot reorganisatie van de schudden. Velen dachten niet anders, of wijkverdeeliog en de huisnummering j er had een aardbeving plaats en liepen ontzet de huizen uit. Weldra bleek, dat Voorstel van Burgemeester en Wet-leen exploitie had plaats gevonden in het houders tot het vragen van onthef- P.N.E M.-huisje, staande op het voormalige fing aan H.M. de Koningin van de gemeen te veld in den Hoek. Het sterke verplichting, opgelegd in artikel 179, uit steen opgetrokken transformatorge- tweede lid, der gemeentewet (aan- houwtje was totaal uiteengesprongen. wijzing ambten en betrekkingen te [Muren en deuren waren door een gewel- 13. vervullen door militairen) en tot wijziging van de verordening rege lende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging der veldwachters. Reclame hondenbelasting. ALMKERK. Dezer dagen slaagde de heer J. v. d. Assem alhier voor diploma M.U.L.O. De collecte, gehouden in de Herv. Kerk, ten bate der Diaconie, bracht op f 117.78. J.l. Vrijdagmiddag had de ruim 80-jarige echtgenoote van den heer Van Hofwegen alhier het ongeluk in den kelder te vallen, met 't gevolg dat den ontboden geneesheer een hersenschudding consta teerde. Haar toestand is ernstig. A.s. Donderdag hoopt de zendings- krans alhier, onder leiding van Mevrouw Reijenga, een pleizierreisje te maken naar 't eiland Marken, digen inwendigen druk weggeslagen, het dak was ingestort, zoodat er slechts een hopenlooze ruïne overgebleven was, waar uit vuur en rook opsteeg. Ooggetuigen verhaalden, dat reeds en kele dagen eenige rook uit het dak op- kringelde en het gezoem van de trans formatoren sterker werd gehoord dan gewoon. Zaterdagavond werd een en ander nog sterker, zoodat een der om wonenden eens ging luisteren en daarbij ontdekte, dat de ijzeren deuren gloeiend heet stonden. Nauwelijks was hij een tiental meters van het huisje verwijderd, toen plotseling met een vreeselijken slag, die ver in den omtrek gehoord werd, het geheele gebouwtje uiteen spatte. Even te voren waren ook nog eenige kinderen in de buurt geweest, zoodat het een won der mag heeten, dat allen aan den dood ontsnapten. Meteen schoot een geweldige vuurstraal naar buiten, terwijl zware wol ken rook alles omhulde. Velen waren totaal verbysterd door de ontploffing en 1/ atinaalr «>n*\ hn» Llnnf 1111M H a*i Unn I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2