Dit nummer bestaat uit 3 bladen J. p. Caakttsyzea (os Bank Jf.V. De Eindsprint Drogisterij Firma COOPS, VRUCHTEN-INMAAK. H. KLUMPERS-WINKEL Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Dames, let op A. Verschuur-Baert Buifenlandsch weekoverzicht tblbp. Ho. is Raamsdcnksveer. Agentschap van de Amsterdamsclie Bank y.V-, Amsterdam Buitenland *and van alteha No. 5668 Vrijdag 14 Augustus 1936 A. Baaijens Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Buikbanden en Buikcorsetten enz., zijn artikelen die men maar niet bij iedereen kan koopen. De zaak die ze verkoopt moet er terdege verstand van hebbeD, want de eischen omtrent juisten pasvorm enz., die aan deze artikelen worden gesteld zijn voor eiken cliënt weer anders Met onze jaren lange ervaring kunnen wij u garandeeren dat u bij ons Buik banden en Buikcorsetten enz. koopt, waar van pasvorm en kwaliteit geheel aan uw persoonlijke eischen en eventueel Dokters advies, beantwoorden. In onze goed ingerichte paskamer kunt u uw bijzondere verlangens rustig met ons bespreken en staan wij u met vakkundig advies terzijde. Wij zijn er van overtuigd, dat wij u in alle opzichten tevreden kunnen stellen. Wij zijn ook leveranciers van het Zieken fonds. Tevens zeer concurreerend in prijs. GASTHUISSTR. 60—62, TELEF. 764, GORINCHEM. Speciaal adres voor Buikbanden, Buik corsetten, Elastieke Kousen, Breukbanden, Zieken ver plegings-artikelen, enz., enz. Afzet van Melk en Zuivel producten. We mogen zeker als algemeen be kend beschouwen, dat de uitvoer uit ons land van melk- en zuivelproduc ten in zeer booge mate is achteruit gegaan. Om dit te bewijzen zij gezegd, dat onze zuivel export in 1929 nog bedroeg 336 'miHoen kilogram met een waarde van 221 millioen gulden, terwijl in 1935 deze getallen respectievelijk 276 en 71 waren, alzoo een vermindering van 18 pCt. in hoeveelheid en 68 pCt. in waar de. En dat in 6 jaar tijds! Het ligt in den aard der zaak, dat voor deze 150 millioen mindere ont vangst voor uitvoer, eene compensatie moet worden gezocht, want onze vee houders en zuivelbereiders zijn niet bij machte een dergelijke aderlating te kun nen doorstaan. Maar hoe die compen satie te vinden? Natuurlijk moeten we m de allereerste plaats trachten het binnenlandsch verbruik aanzienlijk te verhoogen en zulks is zeer wel moge lijk. Uit eene berekening omtrent het 'gebruik van melk en melkproducten ïn verschillende landen, welke ons d'e- zer dagen toevallig onder de oog en kwam, bleek ons,, dat in 15 landen,1 waaronder alle aan ons land grenzende en landen waar de zuivelbereiding van befeekenis is, het gebruik van melk en melkproducten, alles in< melk omgerekend, gemiddeld 460,5 K.G. per jaar per hoofd der bevol king bedroeg, doch hier te lande slechts 357.5 K.G., d;us 103 K.G. be neden het gemiddelde. Een meerder gebruik van melk van 103 K.G. per persoon per jaar zou- reeds een nieuw afzetgebied geven van 824 millioen Kilogram melk per jaar, wat overeen komt met de melkgift van 240.000 koeien of 1/6 gedeelte van onzen melk veestapel. Uit een en ander blijkt ten duide lijkste, dat er op dit gebied1 in ons vaderland nog eene behoorlijke moge lijkheid bestaat voor verruirrfing van het afzetgebied van melk en dat deze verruiming er tamelijk veel toe kan bijdragen om de moeilijkheden op zui velgebied te verminderen. Maar daarvoor is propaganda noodig en wel doeltreffende propaganda, want de doorsnee-Nederlander laat zich zoo maar niet iiets in de maag duwen, zelfs geen melk. Gelukkig dan ook dat Het Zuivelbureau te 'sGravenhage eene j intense propaganda voert, waarvan met reden succes mag worden verwacht. Het propagandawerk, dat met mede werking van de Regeering, ter hand werd genomen, heeft een veel ruime ren inslag dan algemeen bekend is. Het gaat waartijk niet slechts om de belangen van de melkveehouders, maar niet minder om die van de gebruikers van melk; in welken vorm dan ook. De bevordering van den gezondheids toestand van het Nederlandsche volk is bij de propaganda van zeer groote beteekenis. Het is een zeer verheugende omstan digheid, dat de Overheid het propagan dawerk daadwerkelijk steunt en ver blijdend is het, dat de Minister van Landbouw en Visscherij zich telkens met de zaak inlaat en de huisvrouwen aanspoort, om meer melk in hare huis houdingen te gebruiken. Eenigen tijd geledien werd door dezen Minister een zuivelweek geopend, waar bij hij o.m. zeide: ,,Het land heeft er belang bij, dat het den zuivelboeren zoo goed moge lijk gaat. Wendt daarom uw invloed aan en bevordert de samenwerking tus- s.chen de verschillende groepen van de bevolking. Het is gefnakkelijk wan neer men, voor moeilijkheden geplaatst, aan de Regeering lange telegrammen/ protesten of eischen zendt, doch wat kan de Overheid bereiken, indien er niet is eene hartelijke samenwerking tusschen de deelen van ons volk? De Overheid doet alles wat zij kan. om helpend en aanvullend op te treden. Ik beschouw het als de taak van de bevolking van de stedelijke centra, dat zij de plattelandsbevolking de hand reikt en mede arbeidt aan de verbrei ding van de edelste landbouwproduc ten: de melk, de boter en de kaas". Door dezen raad op te volgen doet men zeer verstandig. Immers verschaft men zich dan levensmiddelen van bij zonder hoog gehalte, welke, wanneer men hunne voedingswaarde vergelijkt met die van andere producten, goed koop zijn en zich kenmerken door goeden smaak. Wanneer wij nu bedenken, dat ge bruik van melk en melkproducten in tal van vormen als in chocolade, brood, soepen, sausen, pannekoeken enz. enz. mede in het belang is van onzen melk veestapel met de daaraan verbonden zuivelbereiding en zuivelhandel, dan hebbben wij niets meer toe te voe gen aan de propaganda voor verbrei ding van het hegrip>, dat onze vader- landsche zuivel op meerder terrein van onschatbare waarde is. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 - HEUSDEN. De witten aan de winnende hand, Wordt Madrid uitgehon gerd? Oom Sam wil een woordje meepraten. Portugal weigert de Spaansche erfenis. Waar dient de Volkenbond voor? Het daghet in het Heilige Land. In de#i toestand in Spanje schijnt schijnt thans wat meer teekening te komen, in dezen zin, dat het zich laat aanzien, dat de witten langzaam maar zeker terrein winnen. Volgens berichten uit Portugal komen daar da gelijks tai van extremistische elemen ten over de grens, omdat de grond in Spanje hun te heet wordt onder de voe ten. De provincies Estramadura en Guadalajara moeten geheel op de roo- den zijn veroverd en de val van Ba- dajoz kan elk oogenblik verwacht wor den. De watertoevoer van San Se bastian is afgesneden en generaal Fran co beweert, dat het in zijn bedoeling ligt Madrid te veroveren zonder bloed vergieten, door den toevoer van water en levensmiddelen naar de hoofdstad eveneens af te snijden. Hij geeft hier aan de voorkeur, ten eerste om zijn eigen troepen te sparen en ten tweede om door een bombardement niet de levens in gevaar te brengen van zijn tal rijke aanhangers in Madrid. Een oplossing 'in een of anderen zin moest er komen, en hoe eer hoe beter, hetzij dan door een overwinning van de rooden of van de witten. Het einde van de openlijke vijandeliijkheden zal tenminste een einde maken aan den strijd, die dreigt geheel Spanje te vuur en te zwaard te verwoesten; maar dan? Welke nieuwe chaos zat ontstaan, als men een oogenblik aanneemt, dat de tegenstanders der regeering er in sla gen, den tegenwoordigen bewindheb bers de macht uit handen te nemen? Men vergete niet, dat de eenige band, die de „opstandelingen" bijeen houdt, wordt gevormd door hun gemeenschap- pelijken afkeer van den roeden vijand. Hebben zij echter eenmaal gezamen lijk de zeg ebevochten, dan staat het te vreezen dat de overwinnaars onder elkaar zullen trachten, elkander hun wil op te dringen. De onderlinge ver deeldheid zal aan den dlag komen en zich vermoedelijk uiten in een nieuwen strijd. Doch loopen wij niet op de gebeurte nissen vooruit. Voorloopig is Madrid nog rood; en aan zijn kleurechtheid valt weinig te twijfelen. Het zou dus wel eens veei langer kunnen duren dan Franco verwacht, eer de kleur- wïsseling tot wit een feit wordt. Amerika schijnt ook lust te gaan voelen, om zich te bemoeien met den loop van zaken in ons werelddeel^ Er zijn althans besprekingen gevoerd tusschen president Roosevelt, den mi nister van marine, Swan son en ad miraal Standley, waarbij van gedachten moet zijn gewisseld over het even tueel stationneeren van een Ameri- kaansch eskader in de Europeesche wateren. Publicatie van het bespro kene vond niet plaats, zoodat wij nog de hoop kunnen koesteren dat Oom Sam zijn schepen, die wij hier aller minst noodig hebben, thuis zal hou den. De zaken in Europa zijn al ver ward' genoeg en men kan niet inzien, dat een Amerikaanscb eskader daarin eenige verandering ten goede zou kun nen brengen. De groote mogendheden hebben een blijk van gezond verstand en goeden wil gegeven door zich, hetzij te ver binden tot-, hetzij in principe te ver klaren voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog. Zelfs zulke politieke tegenvoeters als Duitschland Italië en Rusland hebben in een of anderen vorm het Fransche voorstel goedgekeurd. Alleen Portugal dat wel is waar bezwaarlijk meer tot de groote mogendheden kan1 worden gere kend, doch in het onderhavige geval een belangrijke plaats inneemt talmt nog met het doen van toezeggingen. Als naaste buurman van Spanje toch vreest het, en niet ten onrechte, onder den voet te zullen worden geloopen door de rooden, wten bij een over winning van de witten bijna geen an dere uitweg meer overblijft. Daarom wenscht het speciale toezeggingen van Engeland en Frankrijk als waarborg voor de onschendbaarheid' van zijn ge bied. Dit getuigt van Portugeesche zijde niet van groot vertrouwen in den Volkenbond, volgens welks statuten de andere leden-staten immers gebonden zijn om 'Portugal te hulp te snellen, ingeval de integriteit van dit landt ge vaar mocht loopen, te worden aan getast. Maar het is waar, dat de pa pieren van den Volkenbond1 sinds ver leden jaar October aanmerkelijk gedaald zijn op de internationale politieke markt en het ergste is, dat er nog geen teekenen zijn van eenige koersverbete- ring... Een der belangrijkste Duitsche diplo matieke posten in het buitenland, die van ambassadeur te Londen, is toever trouwd aan Von Ribbentrop, bij wien Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -«■■■► Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T BOONSTRA. de behartiging der belangen van zijn land in de Engelsche hoofdstad onge twijfeld in goede "handen is. Zijn be noeming is dan ook van groot ge wicht met het oog op de afhandeling in de naaste toekomst van verschil lende nog "hangende zaken tusschen Groot-Brittannië en Duitschland. Tot dusverre heeft de staatsgreep van Metaxas geen bijzondere gevol gen gehad in Griekenland tenzij de strenge oensuur er in is geslaagd om de verspreiding van. elk bericht van. het te gendeel te verhinderen. De voornaam ste communisten zitten achter slot en grendel, de koning geniet van zijn va- cantie en Metaxas Slingert zijn ban bliksems naar de hoofden van zijn politieke tegenstanders. Met het wapen CANDIJGRUIS PIJPKANEEL VANILLE STOKJES WITTE BESSENWIJN ROODE BESSENWIJN MEIWIJN 50 cent per pond 16 cent per ons 6 cent per stokje 47 cent per flesch 6 ct. statiegeld 47 cent per flesch 6 ct. statiegeld 50 cent per flesch 6 ct. statiegeld Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIK. der dictatuur is het gemakkelijk strij den. In het Oosten begint het te dagen. In Palestina schijnt het einde in zicht te komen van den strijd der Arabieren tegen het Engelsche bewind. Evenals de Abessijnen hebben de Arabieren aan den, lijve gevoeld, dat het kwaad kersen eten is mét groote heeren en dat men 'met gewone geweren niets kan uitrichten tegen vliegmachines. Naar men wel, zal Engeland 'toch zekere concessies doen, o.a. door het uitvaar digen van een tijdelijk verbod van immigratie van Joden. Als men even wel te Londen denkt, de Arabieren daarmede aan het lijntje te houden, vergist men zich; op elk oogenblik! staan zij klaar om opnieuw de wapens op te vatten tegen de „roümis" (onge- loovigen). Joden zoowel als Christe nen. DREIGENDE STAKING VAN DE MIJNWERKERS IN WALES. Op een conferentie van de mijnwer kers van Zuid-Wales te Cardiff is be sloten te gaan staken, indien niet bin nen 14 dagen een wijziging komt in den toestand' van de mijnwerkers te Bedwas, waar de eigenaren d!e arbei ders dwingen lid te zijn van de „Mi ners Industrial Union" welke bond con curreert met de Trade Union. o WEGENS KINDERROOF TERECHT-' GESTELD. Te Bonn is de 32-jarige Hans Eduard Giese, die op 30 Juni ter dood was veroordeeld wegens kinderroof met het doel van afpersing, terechtgesteld. Giese had' te Bonn een 12-jarigen jongen ontvoerd' en den vader eeinl brief geschreven, waarin hij dreigde het kind 'te zullen vermoorden, als dé vader geen losgeld gaf. o NIEUW RECORD VAN DE HIN DENBURG. Het luchtschip „Hindenburg" landde Dinsdagavnodf 22.28 (M.E.T.) bij Frank fort aan den Main. Het luchtschip had, komende van Lakehurst, een nieuw snelheidsrecord gemaakt. De overtocht had geduurd 42 uur 53 minuten; het oude record was 45 uur 31 minuten. Er waren 54 passagiers en veel' post en vracht aan boord'. VIER DORPEN°DOOR STORM VERNIELD. Vier Servische dorpen, genaamd Prid!- voriza, Salatin, Vucia en Lesciak zijn door een hevigen storm vernield'. o SPIONNEN AANGEHOUDEN. De uitgever van een orgaan van het Nationaal Front te Lausanne, Eiseneg- ger, is gearrresteerd onder die beschuT wordt verreden Zaterdag met Hemelvaart in KLUMPERS WINKEL, WAALWIJK Het zal 'n spannende strijd worden die niemand mag missen. De laatste Costuums- en Kinderpakjes moeten er uit. Wie het eerste komt, haalt het mooiste er uit. Onze winkel is geopend met Hemelvaartsdag van 's-morgens 9 uur tot's middags 4 uur. Daarna is het gedaan met de koopjes. Er wordt beleefd verzocht elkander niet voor te dringen. Wie het eerste komt wordt het eerst geholpen. Op onderstaande hon krijgt elke kooper die boven de f 10 besteedt, een bewijs voor gratis een costuum op te laten persen. Het staat gelijk welk. Dit is alleen geldig met Hemelvaartsdag. Dus haast U naar het beste en goedkoopste adres Grootestraat 252 WAALWIJK. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1