de benzoldampen bevangen is geraakt. IMet zijn hoofd viel hij tegen de (ijze ren binten en bleef bloedend liggen. De knecht, die inmiddels was bijgeko men, schoot zijii baas direct te hulp, doch ook hij werd onmiddellijk weer door de dampen bevangen. De schipper van een naburige klei ne boot, die iets van het; onheil be merkt had, begaf zich aan boord van de aak en vond1 in het ruim de beide bewustelooze mannen. De knecht was spoedig bijgebracht, doch schipper Jo- ren bleek te zijn overleden. Het onderzoek werd geleid door den rijksveldwachter en den gemeente-veld- wiachter uit Druten, terwijl ook de ri vierpolitie uiit Tiel een onderzoek in stelde. Het stoffelijk overschot van schip per Joren is naar Rotterdam overge bracht. Het slachtoffer was van mid delbaren leeftijd en gehuwd. o ONDER EEN BETONMOLEN GE DOOD. Op het terrein van den aanleg van den nieuwen weg naar de brug over het Hollandsche Diep, is bij het ver plaatsen van een betonmolen een doo- delijk ongeluk voorgevallen. De mo len kwam bij het wegrollen te kante len en vief juist op den arbeider Seters uit Willemsdorp. De man was op slag dood. Het slachtoffer laat een vrouw met drie kinderen achter. o VERDRONKEN. Tijdens werkzaamheden op de nieu we in aanbouw zijinde groote verkeers- brug te Moerdijk heeft Vrijdagmiddag een 'ernstig ongeluk plaats gehad. De 25-jarige schilder G. H. uit Made, die op de vijfde spanning der brug werk zaam was, viel uit een z.g. hangwagen en kwam in het Hollandsch Diep te recht. H. kon niet zwemmen en ver dronk. Zaterdagmiddag was de 16-jarige M. D. uit Grave, die te Venray als schil der in betrekking is, met zijn familie in een bootje op de Maas aan het va ren. De jongeman wilde wat zwem men len sprong daartoe midden op de riviier in het water. Aangezien hij geen geoefend zwemmer was, bevond hij zich spoedig in moeilijkheden. Op zijn hulpgeroep wierp men hem een roeispaan toe, doch de jongeman greep mis en verdween in de diepte. Aan stonds is men begonnen te dreggen en tegen acht uur heeft men het lijk gevonden. De 28-jarige B. Baggermans uit Dijen, rentmeester van het kasteel Dijen, had Vrijdag werkzaamheden te Maasbommel verricht en keerde met een bootje over de Maas naar huis terug. Door de golven er stond vrij veel wind moet het bootje zijn om geslagen. en B. is jammerlijk verdron ken. Daar hij thuis had gezegd, dat hij mogelijk te Maasbommel bleef over nachten, dacht men tot Zaterdagmiddag niet aan een ongeluk. Toen men een onderzoek instelde, bleek dat B. des avonds reeds verdronken moest zijn. In dertig gemeenten langs de Maas werd geïnformeerd, doch B. was ner gens aangekomen. Met twee motorbootjes en een zestal andere vaartuigjes is men begonnen te dreggen, tot dusverre echter zon der resultaat. B. stond als zeer oppassend; bekend. Een vierjarig zoontje van de familie D. uit Poeldijk is Zaterdag in een sloot in den Madepolder te water ge raakt en verdronken. Op een vacantiereisje met zijn ver loofde is de 27-jarige heer B. Brul uit Meppel, te Berkhout bij Hoorn bij een duizeling voorover in een sloot gevallen. B. kon worden gered, doch had zooveel modderwater bin nengekregen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur fa te Loosduinen een vijfjarig knaap je, wonende aan de Polderlaan aldaar .in een sloot nabij de ouderlijke wo ning verdronken. Te Rotterdam is de 18-jarige J. LI. bij het baden in het Zuiddiepje verdronken; de jongeman kon niet zwemmen. TALRIJKE ONGELUKKEN. Verscheidene dooden. 'Vrijdagmiddag is de 7-jarige J. S. uit Zoeterwoude, die bij zijn groot vader J. v. W. te Oegstgeest logeer de, door een bestelauto aangereden. De jongen werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd; daar is hij Zaterdag overleden. Vrijdagavond om half negen is op den Eikeweg nabij het Oosterpark te Amsterdam een vierjarig kind, dat op den rijweg speelde, door een auto gegrepen en overreden. De kleine liep zulke ernstige verwondingen op, dat het korten tijd na het ongeluk be zweken is, i Vrijdagmorgen is mej. Joh. Duker te De Werkhorst bij Meppel in haar woning voorover van de trap gesla gen. Zij werd met een ernstige sche- delbreik opgenomen en is in den loop van den avond aan de gevolgen overleden. Toen het plotseling den weg op liep is te Pijnacker het 2-jarig doch tertje van den heer O. door een auto gegrepen en tegen den grond ge smakt. De kleine kreeg zoodanig let sel, dat het kort nadien is bezweken. Zaterdagmiddag wilde de ongeveer 60-jarige mevrouw Colenbrander, wo nende te Wassenaar, den rijweg pver- steken, toen een drietal autobussen met kinderen aankwam. Twee dezer bussen liet mevrouw Colenbrander, na vergeefsche pogin gen te hebben aangewend om over te steken, passeeren, doch toen zij het voor den derden keer probeerde werd zij door de laatste bus gegre pen en vrijwel op slag gedood. De heer G. Krom, die Donderdag avond op den Graafschen weg .bij het MaasWaal-kanaal op zijn mo torfiets door een Engelsche auto werd aangereden en ernstige verwondingen opliep, is Zaterdag, zonder tot be wustzijn te zijn gekeerd, overleden. Voorbijgangers troffen Zaterdag ochtend om halfnegen een zestigja rige dame aan, die uit een étageraam van Huize Lydia, aan het Roelof Hartplein te Amsterdam bleek te zijn gevallen. Zij was, toen men haar aan trof, reeds overleden. Vrijdagmiddag is het twee en een halfjarig dochtertje van de familie Kras uit de Alexander Bellstraat te IJmuiden uit een raam der eerste ver dieping gevallen. Het meisje, dat eenig kind was. had al spelend het raam losgemaakt, was eerst op een steenen luifel geval len en daarna op de straat. Het kind was zwaar gewond en overleed eenige uren later. Vrijdagmiddag was een veertienja rige ioodgietersleerling werkzaam op het dak van een school in de Van fZompelstraat te Haarlem. Doordat hij zich te ver voorover boog, verloor hij he tevenwicht en stortte omlaag. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht. De jongen liep ernstige in wendige kneuzingen en een zware hersenschudding op. Hij is in be- wusteloozen toestand naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Men Vreest voor zijn 'leven. De 60-jarige T. Brouwers, van den Dordtsche Straatweg te Rotterdam, is op dien weg, toen hij daar fietste, door een auto aangereden. De man bekwam een wonde aan het achter hoofd en een hersenschudding. Hij is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. Vrijdagavond te omstreeks negen uur is te Nijega de 26-jarige groen- tenventer P. de Boer, wonende te Opeinde, toen hij met zijn driewielige bakfiets langs de Nijegasche vaart huiswaarts keerde, plotseling in het water gereden. De man kwam on der zijn fiets terecht. Onmiddellijk trachtten eenige personen hem uit het water te halen. Zij slaagden hier in evenwel eerst na een kwartier. De levensgeesten waren toen reeds gewe ken. De Boer was in Mei j.l. gehuwd. Zondagmorgen is op den Rijks straatweg te Duivendrecht het 4-ja- rig dochtertje van den bakker Wol- felbuttel, doordat zij plotseling den straatweg overstak, door een auto, komende uit de richting Amsterdam, gegrepen. Ernstig gewond is het kind overgebracht naar 't Onze Lieve Vrou wengasthuis te Amsterdam, waar het spoedig na aankomst overleed. o STEUN VELDBOONEN OOGST 1936. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat in tegenstel ling met het vorig jaar, voor 1936 de op contract geteelde veldboonen wél worden gesteund. Derhalve is in het Reglement Steun-Boonen-Oo'gst 1936 alsnog be paald, dat indien de door den hande laar aan den teler betaalde prijs daartoe aan genoemde Centrale aan leiding geeft, de steun voor deze boo- nen in plaats van aan den teler, aan den handelaar kan worden uitgekeerd. Belanghebbenden dienen zich hier voor uiterlijk 30 Augustus 1936 in ver binding te stellen met de Neder landsche Akkerbouw Centrale, Be- zuidenhout 15, 's-Gravenhage. EXPORTPRIJS VERSCHILLEN WILGENHOEPELS. De Nederlandsche Akkerbouwcen- trale maakt bekend, dat zij wegens het feit, dat voor geschilde 6- en 5-5 1/2-voets wilgenhoepels op sommi ge buitenlandsehe markten thans hoogere prijzen kunnen worden be dongen, de exportprijsverschillen voor deze hoepels met ingang van 12 Au gustus 1936 dienovereenkomstig heeft verlaagd. Deze verlaging heeft geen invloed op de binnenlandsche marktpositie, aangezien daartegenover een hoogere opbrengst in het buitenland staat. MET HAMER OP HET HOOFD GESLAGEN. De dertienjarige B. sloeg met eenige vriendjes buiten Nieuw Middelburg een kampeertent op. Bij dit werk hield hij een lat vast, welke een kameraadje met een hamer in den grond1 zou slaan. De slag miste met het gevolg, dat 'de hamer op het hoofd van B. neer kwam. De jongen wist nog thuis te komen, waar hij bewusteloos neerviel. Het bleek, dat hij een zware hersen schudding had opgeloopen. o ARBEIDERS TE MAASSLUIS ONT SLAGEN. Zaterdag is aan 83 arbeiders bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Maassluis ontslag aangezegd, waardoor het aantal werkloozen te Maassluis aan merkelijk is toegenomen. o MR. C. GOSELING GEWOND BIJ EEN AUTO-ONGELUK IN OOSTEN RIJK. Naar de N.R.Ct. meldt is Zaterdag een met 25 personen bezetten postau tobus op den Groosglockner-weg nabij Heiligenbluth een 50 meter diepe be groeide helling afgestort en verschei dene malen over den kop geslagen. De chauffeur en een reiziger werden gedood, de overige inzittenden werden gewond. Onder hen bevonden zich mr. C. M. J. F. Goseling, de leider van de R.K. Staatspartij en zijn echtgenoote, bene vens dr. A. A. J. H. Marres uit Am sterdam. Volgens de eerste berichten zou mr. Goseling slechts ontvellingen hebben opgeloopen; zijn echtgenotoe kreeg snijwonden boven het rechter oog terwijl dr. Marres een verwon ding aan den rug zou hebben gekregen en vermoedelijk een hersenschudding. Nader meldt het blad1, dat geen van drieën ernstig gewond schijnt te zijn. De familie Goseling was op een vacantiereis naar Tirol. STEEKPARTIJ IN HET HAAG- SCHE BOSCH. Zaterdagavond om ongeveer elf uur trof de politie in het Haagsche Bosch bij de Sociëteit den 29-jarigen J. P. V. aan, die verklaarde even tevoren na een woordenwisseling door een man met een mes onder den linkerschouder te zijn gestoken. Het bleek, dat de man daarbij zwaar was getroffen. Als da der wees hij aan den 28-jarigen N. H., met wiens vrouw hij omgang had en in wier tegenwoordigheid hij door H. was aangevallen. De man werd ter verpleging naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vefvoerd.' Onmiddellijk trok de politie er op uit om den dader op te sporen. Zij trof dezen in zijn woning aan, waar na hij gearresteerd werd en overge bracht naar het hoofdbureau van po litie, V. is niet levensgevaarlijk gewond. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Wilsum bij Ambt Hardenberg brandde Vrijdagavond de kapitale boer derij van den landbouwer G. Brunger geheel af. Acht stuks vee, die tijdelijk wegens den hoogen waterstand in de Vecht op stal waren gezet, werden evenals bijna de géheele inboedel een prooi der vlammen. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van den brand. De schade, die groot is, wordt door verzekering gedekt. o VERZAKKING. De nieuwe weg naast den Haast- rechtschen dijk is over 150 M. in twee dagen tijds 3 M. verzakt. o CONCENTRATIE BIJZONDER ON DERWIJS. Blijkens het antwoord van den mi nister van onderwijs, k. en w. op "de vragen van den heer Droogleever For- tuyn is de staatscommissie tot het plegen van overleg over de concen tratie van het bijzonder onderwijs nog niet tot een conclusie gekomen. o MOORDAANSLAG TE ROTTER DAM. Zaterdagmiddag even voor eenen heeft de 28-jarige varensgezel M. J. de W. op de Admiraliteitskade na een korten twist zijn vroegere kostjuffrouw, de wed. H. Mullervan Tol, met een mes neergestoken. Het slachtoffer is zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. FELLE BRAND TE ALKMAAR. Maandagmorgen werd de Alkmaar- sche brandweer gealarmeerd' voor een uitslaanden brand in een perceel in de Druivenlaan, bewoond door de familie Jonker. Toen de brandweer arriveerde, stond het huis in lichterlaaie, zoodat aan behoud niet te denken viel. Het geheele pand, de inboedel en eenige gouden en zilveren sieraden werden een prooi der vlammen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een lek in een petroleumstel, waar op een ketel met waschgoed stond te koken. De bewoner had het stel aan gestoken, voor hij naar de kerk ging en zijn vrouw, die boven sliep, werd eerst wakker, toen het achtergedeelte van het huis in brand 'stond'. o DOODELIJK ONGEVAL. Toen het negenjarig zoontje van den heer Modders uit IJselmuiden Zater dagavond op den Noordweg te Kam pen voor zijn vader ging fietsen om een melkwagen te laten passeeren, kwam hij met het achterwiel van zijn fiets met het voorwiel van de fiets van zijn vader in aanraking, met het gevolg, dat de jongen kwam te vallen en onder den melkwagen geraakte. Een wiel ging het knaapje over de borst kas welke werd ingedrukt. In deer- niswékkenden toestand werd de jon gen bij eten der omwonenden binnen gedragen. Zondag is het ventje over leden. -o DIEFSTAL VAN BELASTING- PLAATJES. Zondagmorgen zijn tijdens den dienst in de Herv. Kerk te Beekbergen, ge meente Apeldoorn, van de bij dit ge bouw geplaatste fietsen der kerkgan gers vijftien belastingplaatjes ont vreemd. Vergadering van den Raad der ge meente NEDERHEMERT, op Vrij dag 14 Augustus, des nam. half vier. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden als de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed opent. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van het propagandacomité voor de Bommelerwaard tot het ver krijgen van een drinkwaterleiding in het westelijk deel van Gelderland, waar in een subsidie van 10 cent per in woner wordt verzocht, voor het maken van een plan met kostenberekening. Deze subsidie zal beschouwd worden als teren renteloos voorschot, dat zal worden terugbetaald als de drinkwater leiding tot stand komt. De Voorzitter deelt mede, dat eeni- gen tijd geleden in Zaltbommel een paar maal vergadering is gehouden, die ook spr. heeft bijgewoond, voor de be spreking der plannen. Op een dier ver gaderingen is een propaganda-comité opgericht, dat hoofdzakelijk bestaat uit Burgemeesters uit de Bommelerwaard. Uit dit comité is een werkcomité ge vormd, waarin zitting hebben, de Bur gemeesters van Rossum, Brakel-Poede- roijen, Driel en Hedel. De Burgemeesters van Rossum en Hedel zijn ook eens hier geweest op een vergadering van B. en W. en heb ben de plannen sterk aanbevolen. In verband met die bespreking stelt spr. namens B. en W. voor, het bedrag beschikbaar te stellen. De heer Peereboom wil, aangezien er personen zijn, die een drinkwater leiding niet zoo noodzakelijk achten en de watervoorziening niet zoo slecht is als hilj wordt afgeschilderd, wel iets in het midden brengen. Men ligt hier niet aan stroomend water en vele mensc.hen in Kerkwijk en Bruchem moeten zich behelpen met slootwater en zijn daarop uitsluitend aangewezen. Er wordt gezegd in de nieuwe bouw verordening is aangegeven, dat bij ie der huis een pomp moet zijn en zeker, dit is reeds een verbetering, maar dit pompwater is zeer ijzerhoudend, de vrouwen weten dat het best en als men een glas water drinkt ziet er dit onooglijk uit, zoodat de lust tot drin ken vergaat. Het is niet spr.'s bedoe ling, dat maar direct tot het aanleggen van een drinkwaterleiding moet worden overgegaan. Met de beschikbaarstelling van 10 ct. per inwoner verplicht men zich niet verder, dan tot het maken van een begrooting, een berekening wat het zal moeten kosten, de verplich ting tot aansluiten bestaat niet. Spr. zou het wel goedvinden, als er een kostenberekening werd gemaakt, om daarna te beoordeelen of men de ge meente kan aansluiten of niet. Bouman. Het gaat dus over een waterleiding. v. Vliet. Het is een "hachelijke tijd en wij hooren geen klachten over het drinkwater, de 'Gaaij. Er zijn veel pompen, v. Vliet. Dat heb ik ook gezegd, ik was er ook tegen, al zegt de Burge meester dat B. en W. er voor zijn. Voorzitter. De meerderheid van B. en W. is er voor. v. Vliet. Als het een andere tijd' was, dan maakte het een groot verschil. de Gaaij. Het zou ook een groot verschil geven, als het geen verplichte aansluiting wordt. Peereboom. Met die 10 ct. verplicht men zich tot niets. de Gaaij. Als het geen verplichte aansluiting wordt, kan het nooit rehda- bel zijn. Hoeveel aansluitingen zullen er dan komen, ik vrees van heel weinig. v. Vliet. Ik geloof ook van heel wei nig. Voorzitter. Het is thans alleen de bedoeling een plan te maken, meer niet. v. Vliet. Als wij dat goedkeuren, kunnen wij er later moeilijk tegen ziijn. Voorzitter. Er is gezegd, als het niet mogelijk is, komt er niets van. v. Vliet. Ik vind het onnoodig geld uit te geven voor iets, wat toch niet verwezenlijkt kan worden. de Gaaij. Ik kan me goed vereeni gen, rnet wat de heer v. Vliet zegt. Peereboom. Zeventig procent van ons land heeft reeds waterleiding. v. Vliet. Ja, de groote steden, maar het platteland niet. de Gaaij. We weten allen hoe we hebben moeten vechten voor electrisch licht. Ik zou niet weten hoe wij nu een waterleiding zouden kunnen krij gen. Rooseboom. Is luen in de streken, waar men een waterleiding heeft, er ook blij mee. Peereboom. Daar is men er blij mee. v. Vliet. In Noordbrabant is men et niets mee ingenomen, het is veel te duur. de Gaaij. In Zeeland zal men blij zijn met een waterleiding, in Gelder land niet. Rooseboom. Het kost de gemeente f'100.als men er toch niets van wil weten, voel ik er niets voor dit be drag ui.t te geven. Peereboom. Het gaat er alleen over een plan te doen maken. Blijkt later, dat het te duur is, dan is men nog vrij het niet te doen. Rooseboom. Als men weet, dat er verschillende plaatsen zijn waar het met bevalt, behoeft men geen f 100. weg te gooien. de Gaaij. Vooral niet als je de ge meente kent en weet, dat de ingezete nen er niet veel voor voelen. Bouman. Ik geloof, dat er weinig zullen meedoen. Het voorstel van B. en W., om het gevraagde bedrag beschikbaar te stel len, wordt hierop in omvraag gebracht en met 5 tegen 2 stemmen verworpen, de heeren v. d. Kolk en Peereboom stemden alleen voor, de andere hee ren tegen. Naar aanleiding van de in de vori ge vergadering aangenomen wijziging van de winkelsluitingsverordening, is een schrijven ingekomen van den Mi nister, waarin deze bericht wel ge negen te zijn, deze wijziging, die zoo als bekend verband houdt met verlen ging van het sluitingsuur voor kappers gedurende den zomertijd;, goed 'te keu ren, mits de redactie iets wordt ge wijzigd. Met algemeene stemmen wordt be sloten de verlangde wijziging aan te brengen. Schrijven van het bestuur van de afdeeling Gelderland van de vereen, van Nederl. gemeenten, waarin wordt aangedrongen om tot hare afdeeling als lid 'te willen toetreden. De kosten bedragen slechts fl.per 1000 In woners. Nu de gemeente is aange sloten bij den destructor van de maat schappij G.K.R.O. is aansluiting voor haar van belang. Met algemeene stemmen wordt tot toetreding besloten. Schrijven van Ged. Staten, over de op wachtgeldstelling van dokter Veen- huysen, als geneeskundige belast met de armenpraktijk en Mej. Rooker als verloskundige. Dokter Veenhuysen zou voor 1936 een wachtgeld van f81.25 krijgen en daarna f 70.Mej. Rooker vanaf 1 Juli 1936 een wachtgeld van f 133 per jaar. Ged. Staten wenschen de jaarwedde van den nieuw benoemden geneesheer vastgesteld te zien. Nu is het echter de vraag, 'hoe hoog zal dit salaris ge steld worden. Op de begrooting is to taal f450 uitgetrokken, voorheen kreeg dokter Veenhuysen een salaris van f 150, dokter v. d. Plas f 100 en mej. Rooker 1250. Door het wachtgeld van dokter Veenhuysen en mej. Rooke^ zal de jaarwedde voor den nieuwen genees heer niét hooger gesteld kunnen wor den dan op f60. De heer Peereboom meent, dat daar aan niets te doen is, zoo is het de be doeling geweest. De Voorzitter erkent dit, later kan, dan weer gezien worden. De jaarwedde voor den nieuwen ge meentegeneesheer wordt voor 1936 vast gesteld op f60.—. Aanbieding gemeenterekening 1935. Wordt voor onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Rooseboom en v. Ooijen. Besloten wordt vervolgens den ca féhouder Gijben, evenals het vorige jaar, vrijstelling te verkenen van de personeele belasting voor zijn biljart. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2