Buitenlandsch weekoverzicht Veilin» bericliteiB Roosevelt ziet den toestand donker in. Europa's vrede in de Spaansche weegschaal. Naar het einde der wit-rood© tra gedie? Als de mogendheden durfden...Het onweer komt nader. In Rusland broeit het ook. Amerika heeft er, blijkens offici éél© verklaringen, van afgezien om ©en eskader naar de Europeesche wa teren te zenden. Dit is althans een ge ruststelling, want een eventueel© Ame- rikaansche inmenging in de Europee sche aangelegenheden zou den toe stand nog meer vertroebelen. Intus- schen wil dit niet zeggen, dat men in de V. S. de naaste toekomst voor ons werelddeel nu gunstiger inziet. Inte gendeel. President Roosevelt heeft zich dienaangaande zelfs in hooge mate pessimistisch uitgedrukt. Hij verklaarde dat Amerika's binnenland- sche toestand hoewel ook niet roos kleurig hem minder zorg baarde dan de internationale toestanden. „Ik zeg dit niet," aldus de president, „om dat ik pessimist ben, maar omdat ik nog de hoop koester dat de afgunst, de haat en de naijver onder de volken hun uiterste grens hebben bereikt en gevolgd zullen worden door een nieu we golf van goeden wil." Sympathieke woorden van een sym pathieke persoonlijkheid; maar liet is wel zeer de vraag, of deze hoop ver vuld zal worden. Men kan wel zeggen, dat de vrede van Europa thans in de Spaansche weegschaal ligt. Nog laat men de Spanjaarden elkaar uitroeien en vergenoegen de andere mogend heden zich schijnbaar met de rol van belangstellend toeschouwer; maar die belangstelling wordt hoe langer hoe meer gespannen, vooral nu er weinig twijfel meer aan kan bestaan, dat de regeering te Madrid en daarmede het geheele huidige regime in Spanje, ernstig gevaar loopt omver te worden geworpen. Ondanks de optimistische getinte berichten van de regeering staat het. wel vast, dat zij meer en meer terrein verliest. De verbinding tusschen de troepenmacht van generaal Mola en idie van generaal Franco is tot stand gebracht en dit heeft de situatie van de witte partij aanmerkelijk versterkt. Bovendien worden de rijen der witten onophoudelijk versterkt door den aan voer van versche troepen uit Marokko ©n door het wassen van hun aanhang in Spanje zelf. Door een en ander wordt de positie van de regeering da gelijks zwakker en daardoor het ge vaar van buitenlandsche inmenging grooter. Immers, men kan zich voorstellen dat die mogendheden, welker regee ringen den naderenden ondergang van het tegenwoordige Spaansche bewind met leede oog-en gadeslaan, van ver langen branden om hun politieke me destanders te hulp te snellen. Dit ver langen wordt slechts met moeite be dwongen door de wetenschap, dat ©enige andere mogendheden meteven- veel voldoening de vorderingen van de witte partij volgen, zoodat een groot deel van Europa in voor- en tegenstanders is verdeeld. Openlijk wordt geen bijstand verleend, noch aan de rooden, noch aan de witten; wat er evenwel achter de schermen gebeurt en vooral: met welke even tualiteiten thans reeds rekening wordt gehouden, zal wellicht spoedig blij ken. j Kenteekenend voor den toestand is in elk geval, dat èn Italië èn Duitsch- land hun definitieve antwoord op het Fransche voorstel tot niet-inmenging nog steeds op de lange baan schuiven, al hebben zij er zich aanvankelijk in principe vóór verklaard. J In Frankrijk legt men dit aldus uit, dat het dezen beiden mogend- heden er uitsluitend om te doen is, tijd te winnen (waarmede men de plank misschien niet geheel mis slaat) en dat zij intusschen voortgaan met de witte partij te steunen, o.a. door deze van vliegmachines te voorzien.1 Inderdaad is het opmerkelijk dat de luchtmacht der „opstandelingen", wel ke aanvankelijk zéér weinig te be- teekenen had, in den laatsten tijd eert buitengewonen groei vertoont en blij ken geeft van groote activiteit. Alles bijeengenomen zit er een zwaar politiek onweer in de lucht, waarvan de wolken zich hoe langer hoe meer samenpakken en dat elk oogenblik kan losbarsten. Alleen een spoedige, krachtige finale van het Spaansche treurspel zou het misschien nog kunnen afwenden. j In Sovjet-Rusland heeft men even eens te kampen met een binnenland- J schen vijand, al is deze nu niet be paald „wit" te noemen. Uit Moskou verluidt, dat men er een wijdvertakte organisatie heeft ontdekt van anti communistische strekking, bestaande uit terroristische Trotzki-Zinowjeff- groepen, die aanslagen voorbereidden op leiders van den Sovjetstaat. In verband hiermede werd een groot aan tal personen gearresteerd. Het beken de blad „Izwestia" kwalificeert hen als ,,een hoopje ellendige schooiers en moordenaars, dat het machtige socialistische bolwerk dat Rusland heet, niet ineen te doen storten." Men 1 beweert ontdekt te hebben clat de aanhangers van Zinowjeff o.a. in ver binding stonden met de Duitsche „Ge stapo"... De guerilla in Palestina van de Arabieren tegen de Joden en de En- gelschen duurt voort en eischte den laatsten tijd weer verschillende slacht offers. Bedenkelijk is vooral ook het bericht, dat er een onrustige toestand heerscht aan de Noord-Oostgrens en dat de Transjordaansche Arabieren ernstig voornemens zijn, het land bin nen te vallen. Indien zij aan dit plan gevolg geven, zal Engeland zich wel genoodzaakt zien, een aanzienlijke machtsontplooiing in die streek te ontwikkelen. i De Muziekvereeniging „WILHELMINA" te Veen, welke op den dag j van haar 1ste lustrum, op 't nationaal concours te 's-Grevelduin- Capelle, in de Eere afdeeling een 1ste prijs wist te behalen. Zaterdag 15 Augustus was het 5 jaar geleden, dat de muziekvereen. „Wilhelmina" opnieuw werd .opge richt. Was eertijds in onze gemeente een muziekvereeniging, welke met de beste uit de omgeving wedijveren kon, door verschillende omstandig heden, was het echter zoover geko men, dat de instrumenten weggebor gen werden, en de welluidende to nen van onze fanfare niet meer ge hoord werden. Na enkele jaren be gon men echter het gemis daarvan al sterker en sterker te gevoelen, zoo dat eindelijk besloten werd, weer een muziekvereeniging op te richten, wel ke den ouden naam van „Wilhelmina" weer zou dragen. Enkele oude en verschillende nieuwe leden traden toe en de repe'.itie's zouden een aanvang kunnen nemen. Maar nu kwam het moeilijke punt. Wie zou den diri geerstok zwaaien en op een concours de vereeniging ter overwinning lei den De jonge vereeniging, welke fi nancieel, zeer zwak stond, moest er van af zien, iemand te benoemen, welke wekelijks een behoorlijk hono rarium uitbetaald moest worden. Ein delijk meende men een weg gevonden te hebben. Aan den heer I. Jiskoot, lid van de oude muziekvereeniging werd verzocht, het directeurschap der vereeniging te aanvaarden. Het was voor den heer Jiskoot, welke onte genzeggelijk, vele muzikale talenten bezat, doch zelf maar gewoon mu zikant geweest was, een gewichtige stap. Maar hoe is in den loop van de afgeloopen 5 jaren gebleken, dat hij de rechte man is geweest op de rechte plaats. Hoe heeft hij met zijn schitterende muzikale gaven, met zijn bekwame leiding de vereeniging al deze jaren geleid, steeds excelsior. In 1932 werd voor de eerste maal aan een concours deelgenomen, in de 3e afdeeling te Princenhage. Een eer ste prijs, directeursprijs van f 25. hoogste aantal punten en de eenigste vereeniging van het geheele concours aan wien een le prijs werd toegekend, was de uitslag, voorwaar een prach tige prestatie. Geen wonder, dat door het concours-comité, aan den direc teur een prachtige bloemenmand aan geboden werd. Van nu af ging het steeds excelsior. Het volgende con cours te Baarn in 1933, in de 2e af deeling bracht weer een le prijs, met 345 punten. Hierop volgende het con cours te Veldhoven, Augustus 1934 waar men een kleine tegenslag had. Hier behaalde men een 2e prijs met 192 punten, le prijs 210 punten. Maar hierdoor niet ontmoedigd, werd nog datzelfde jaar deelgenomen aan het concours te Almkerk, waar een le prijsi behaald werd, met 301 punten. Weer een jaar later en „Wilhelmina" liet haar klanken hooren in de af deeling Uitmuntendheid, op het con cours te Nieuwendijk. Uitslag 323 pun ten, le prijs-, met hoogste aantal pun ten sectie muziek. Steeds ho-o-ger maar ook steeds moeilijker werd het. In 5 jaren tijds in de eere-afdeeling, en dat voor een kleine vereeniging, ze ker een schitterende prestatie. 15 Au gustus zou er een nationaal concours zijn te 'sGrevelduin-Capelle. Zou het mogelijk ziijn om op dezen dag, den oprichtersdag, de kroon op het werk te zetten om ook nu een le prijs te verwerven in de eere-afdeeling. Di recteur en leden, waren het moeilijke van hun taak zich volkomen bewust, het was dan ook geen geringe zaak. Maar de ijver en toewijding van hun eminenten dir. en kranigen voorz. vuurde de leden aan, en met ijver werd er gerepeteerd. De t|e maken nummers waren deze afdeeling waar dig, n.l. Mgrche aux Flambeaux van G. Meyerbeer en Grand Mgrche Hé- roique No. 4. Vol spanning werd de dag, door de vereeniging en inwo ners tegemoet gezien. Het was na middags in de gemeente steeds weer dezelfde vraag: Nog niets gehoord van de muziek Het was 7 uur en daar rinkelt de telefoon, le prijs met 302 punten. De blijdschap was bui tengewoon. Reeds één uur later was de gelauwerde vereeniging al thuis, welke nooit meer dan nu, zich één gevoelde met de gemeente. Het is te begrijpen hoe er den geheele avond vanaf de kiosk gemusiceerd werd. De ontvangst van de zijde der inwoners was allerhartelijkst. Door den heer Honcoop werd het woord gevoerd na mens de ingezetenen, welke sprak, dat de gemeente trotsch is op haar muziekvereeniging. Namens deze be dankte hij hun dan ook voor de vele opofferingen, die directeur, bestuur en leden, zich hebben willen getroos ten, spreker wees er op,hoe alleen door volhardende en ijverige studie, men tot deze hoogte had kunnen ko men, en hoopte, dat men nu niet op de behaalde lauweren zou rusten, maar dat de behaalde successen een aansporing zouden zijn om op den betreden weg voort te gaan. De heer Van Andel, Voorzitter der vereeni ging dankte de ingezetenen voor de hartelijke ontvangst en haar mede leven met het wel en wee der ver eeniging. Spreker hoopte, dat de ver eeniging steeds de achting van de in gezetenen waardig zou blijven. Hier na richtte 'spreker zich tot de le den en ook hun dank te zeggen voor hun toewijding en ijver om steeds maar de repetitie's bij te wonen. Spre ker hoopte, dat de goede verhouding welke er is tusschen bestuur, direc teur en leden bestendigt mag blijven. Tenslotte bracht de heer Van An del, namens de geheele vereeniging. zijn dank en hulde aan den directeur voor het vele, dat hij reeds voor de vereeniging gedaan heeft en naar hij hoopte nog doen zou. Tenslotte wek te spreker op, om lid te worden van de vereeniging, daar zijn nog enkele instrumenten niet bezet, en een ver eeniging van 23 leden is feitelijk toch te klein, gezien de hoogte tot welke zij opgeklommen is, Gaarne willen wij de gesproken woorden onderstreepen, en hoopen, dat de muziek- en zang- vereeniging ons nog op vele van hare mooie concerten, vanaf hare mooie muziektent, welke in de gemoreerde 5 jaren eveneens tot stand gekomen is, zal willen vergasten. En waar ook de .jury in haar rapport sprak van goede prestatie en zeer muzikaal doet deze vereeniging nog veel voor de toekomst verwachten. Naar wij ver nemen zal er Zaterdagavond een con cert gegeven worden. In de laatste weken komen in deze gemeente enkele diefstallen voor van aardappelen en fruit. Zaterdagavond had er aan het Benedeneind een botsing plaats tus schen een melkauto van B. uit Poe- deroijen en een luxe wagen, komen de van Bergen op Zoom. De materiee- le schade bij beide wagens, was aan zienlijk, zoodat beide met een kraan wagen vervoerd moesten worden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Maandag was het 6-jarig doch tertje van G. S., met een nog jon ger zusje aan het spelen bij een in de nabijheid staande worstmolen, op een gegeven moment stak de kleinste der twee haar handje hierin, met het ge volg, dat dit lichaamsdeel zoodanig verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. E>oor dokter Veenhuysen werden de ge kwetste vingertjes gehecht en verbon den. Vergadering van den raad der ge meente 's-GRAVEMOER op Don derdag 13 Augustus 1936. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. Smits. Ingekomen zijn o.a. een verslag van de Kamer van Koophandel te Waal wijk over het jaar 1935 en een schrij ven van dezelfde instelling over het voornemen tot oprichting van een Borgstellingsfonds voor den Midden stand. Dit schrijven wordt later in gesloten vergadering behandeld. Van de Vereeniging van Ned. Gemeenten is een schrijven ontvangen inzake ri- sico-uitkeering aan ambtenaren bij ziekte, langer dan 26 weken. B. en W. stellen voor een afwachtende hou ding aan te nemen. De heer Volk dringt er op aan, dat premie zal worden aangevraagd. De commissie van samenwerking voor bijzondere nooden in deze ge meente is door den Nationalen Bond als zoodanig erkend. Van het Ministerie van Binnenland,- sche Zaken is mededeeling ontvangen omtrent het nieuwe percentage, dat voor deze gemeente in de werkver schaffing en steunverleening zal wor den bijgedragen over 1937. Voor de inschrijving van leermid delen ten behoeve van de O. L. School zijn de laagste inschrijvers: W. Hartman-Schrevel voor nuttige handwerken f48.55; L. Schep voor schoolbehoeften f 37.95 en Dorsman, Breda, voor boeken f 18,68. Aan deze firma's zal de levering worden ge gund. Van de Ned. Heide Mij. is een be grooting ontvangen voor het werk in de Wielstraat, uit te voeren in werkverschaffing voor rekening van het polderbestuur, n.l. het ophalen van de slooten en van den openbaren weg aldaar. Voor arbeidsloon wordt f 1100 en voor andere kosten f 200 ge raamd, waarmede het polderbestuur accoord gaat. De Noordbrabantsche Waterleiding Mij. geeft een uitkeering aan gemeen ten, welker aansluiting meer dan 95 pCt. bedraagt. Ook deze gemeente deelt hierin. Het gem.-bestuur stelt zich voor, deze uitkeering ter beschik king te stellen van het Armbestuur, ten einde dit aan te wenden voor arm lastigen, die niet in staat zijn hun aansluiting aan de waterleiding te be talen. De raad gaat hiermede accoord. Aangeboden wordt de begröoting 1937 van het Armbestuur, met een be drag van f6457,65 voor den gewo nen dienst en f310 voor den kapi- taaldienst aan inkomsten en uitgaven. Deze begrooting wordt in handen ge steld van de commissie van onder zoek. Medegedeeld wordt, dat ook de gemeentebegrooting t.z.t. in han den van de betreffende commissie zal worden gesteld, teneinde op een vol gende vergadering hieromtrent te rap porteeren. Vaststelling gemeenterekening '35. De heer C. de Jong rapporteert namens de commissie van onderzoek. Speciale aandacht heeft de commissie besteed aan de hooge kosten van elec- triciteit voor deze gemeente. De com missie dringt er bij B. en W. op aan, dat deze zaak nog meer onder aan dacht van liet gemeentebestuur van Dongen worde gebracht, daar de ta rieven tegenover andere gemeenten bijzonder hoog te noemen zijn. De voorzitter antwoordt, dat reeds geruimen tijd met Dongen wordt ge correspondeerd, evenwel tot nu toe zonder resultaat. Overeenkomstig het advies van de commissie wordt de rekening daarna vastgesteld; voor den gewonen dienst met f 55589.43 aan ontvangsten en f53143.09 aan uitga ven, batig slot f 2446.34. Voor den kapitaaldienst: f24149.99 aan ontvang sten en f 24057,70 aan uitgaven, ba tig slot f 92,39. Vaststelling armenrekening 1935. Namens de commissie van onder zoek rapporteert eveneens de heer C. de Jong. De Armenrekening wordt daarna vastgesteld als volgt voorden gewonen dienst ontvangsten f6620.44, uitgaven f 6486.17. Batig slot f 134.27. Kapitaaldienst f 2288.95 ontvangsten, f 2335.55 uitgaven. Nadeelig slot f 46.60 De Voorzitter dankt de commissie voor onderzoek en legt er in het bijzonder den nadruk op, dat de maat regelen van het armbestuur, die nood gedwongen worden genomen, vanuit den raad dienen te worden gesteund, ook al zijn deze voor de betrokkenen dikwijls onaangenaam. Tenslotte benoemt de raad de vol gende leden voor het stembureau voor de a.s% verkiezing van leden der 2e Kamer: n.l. de heeren F. M. Volken W. Versteeg. Plaatsvervangend de heeren J. Versteeg en C. de Jong. De Voorzitter deelt nog mede, dat het Raadsbesluit tot wijziging der Ge meentebegrooting in verband met de kosten van werkverschaffing, nog niet is goedgekeurd. De werkverschaffing kan derhalve nog niet worden hervat. De openbare zitting wordt daarna gesloten, de raad gaat over tot be handeling van verschillende zaken met gesloten deuren. IIAAGSCHE VEILING. Noteeringen van de veiling van Maan- 17 Augustus, 1936. Pruimen: Dubb. YVitte I ,2335; II 1020; Eng. Krozen 1320; Belle de Louvain: I 2032; II 12—19; Rei ne Victorija I 2029; II 1318; Was hington I 2132; II 1619; R einde Claude Verte 4448; Reine Claude d' ,'Ouilleiri I 22—31; II 15—20; Blauwe Wijnpruimen 2229. Peren: N. FI. Suikerperen 3.S0 9.90; Clapp's Favorite extra 2128; I 1520; II 813; Goudallen 59; Diamantperen 68; Précose de Tré- voux extra 2228; I 17-21; II 10 16; Bon Chrétien William 7.12; Sijsjes 6.109.50; Beurré Lebrun 811; Dr„ Jules Guyo-t 11—18. Appels: Charles Mousky 1824; Pa radijs 612; Codlin Keswick I 7.30 10.50; II 5.10—6.90; Mane's God- li n 1217; extra 19-24; Gamerseh Zuur extra 1924; I 1518; II 5 13; Swedenappel I 1317. Diversen: Frambozen 2837; Champignons 4272; alles in ets. per kilo. Pfcfferlingen 1416 ct. p. chip. Veilingen Maandag, Woens^ clag en Vrijdag 3 uur namiddag. VEILING GORINCIIEM. Veilingbericht van 17 Augustus, 1936. Ter namiddagveiling van fruit en groenten besteedde men voor: Bloem kool 8-10 ct.; Groene komkommers 1 ct.; idem geele 1 1/2 ct.; Meloenen 20 ct.; per stuk. Andijvie f 1.f 1.50; Kropsla f 1.20f 1.70; Abrikoozen f 150f 1.80; per 100 stuks. Savoije kool f2.80f3.20; roode kool f 1.50 ff 1.85; Blauwputten f 1.50f2. Eigenheimers f 1.80f2.20; aller per 100 k.g. Postelein! 3 ct.Tomaten 7 ct.Au gurken 1521 ct.; Snijboonen 1013 enkele staakprincessen 1113 ct.; en kele slamprincessen 7 ct.; dubb. sper- ciboonen 78 1/2 ct.; Stamsnijboo- nen 3 et.; Staaksnijboonen 1013 ct. per k.g. Witte pruimen 2428 ct.; Blauwe pruimen 29 ct. per pond. VEILING ZALTBOMMEL. Veilingbericht van 17 Augustus, 1936. Deutsch Evern le srt. 5063; roo de bessen 9; belle de louvain 1316; reine victoria 1012; witte pruimen 1213; pound seedling 11 13; Ame- rikaansche bramen 1516 per pond; abrikozen 1.301.70 per 100 stuks; netmeloenen 1221; suikermeloenen 1517; ananasmeloenen 11; kenne- merland meloen 14 per stuk; tomaten A 2 1/2; idem B 11/2 per pond; clapp's favorite 1020; dirkjesperen 56; doctor julius guillot 815; jut- teperen 6 1/2; precose de trevoux 17 19; rookensperen 56; suikerperen 39 1/2; wijnperen 81/2—13; abri koosappel 5 1/28 1/2; bloemé 6 9 1/2; calville 714; early victoria 10; gamersche zuur 5 1/2—13; keswick 5 9 1/2; kruiling 5 1/2; lord Sheffield 1112 ;the queen 89; wasappel 6; zigeunerinnen 8 1/215; augurken le srt. 814; idem 2e srt. 45 per k.g.; witte komkommers 1 1 1/2 per stuk; staaksnijboonen 41/28; stamsnijboo- nen 34; staakprincessen 991/2; stamprincessen 6; zilveruitjes 41/2 6 per k.g.; roodekool 1 1/23; savoije- kool 15; wittekool 2 1/2; bloemkool 38 1/2 per stuk; andijvie 1.50; krop sla 0.50 per 100 stuks; kroten 2 per bos; aardappelen: eerstelingen 1.50; blauwpitten 1.00; eigenheimers 1.501.80; schoolmeesters 1.50 per 100 k.g. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie van den just, dienst B. te 's Gravenhage, ves tigt de aandacht -op de N.V. Vereenigd Industrieel Bezit No. 50, kantoorhou- dende aldaar, welke aan bij haar ver zekerde spaarders onopzegbare rente vrije hypotecaire credieten in uitzicht zicht stelt, -onder bepaalde voorwaar den. Gebleken is, dat vertegenwoordigers der N.V. belanghebbenden in den waait brengen, dat zij op een bepaald tijd stip, althans 3 tot 4 maanden na het sluiten der verzekering, over het ge vraagde bedrag zullen kunnen beschik ken. Het verdient echter aanbeveling, zich terdege rekenschap te geven van de voorwaarden, waaronder men de ver zekering sluit en in het bijzonder van de bepalingen, dat de toekenning van een geldleening geschiedt, wanneer de N.V. hier toe voldoende gelden aan wezig acht en de 'N.V. geen garantie) op ziéh neemt ten aanzien van het tijdstip, waarop het hypothecaire kre diet zal worden verstrekt. De Commissaris van Politie te Til burg geeft belangstellenden in -over weging, -om, alvorens in relatie te tre den met de firma ,,De Kroon" afdee ling Tilburg, Tuinstraat 84, eerst in lichtingen bij hem in te winnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4