Een Drukkerij en Binderij Plaatselijk Nieuws FEUILLETON. DE HEKS. Rechtzaken Firma L. J. VEERMAN Vragen op Rechtskundig gebied. alsnog zal verhaalt werden. De jurisdictie van dese voorn. Heer- lijkheijd strekt zig niet alleen tot de Stadspoorten van Heusden, maer ook daer binnen, alsoo de Stad aan de EWijkse poort op de jurisdictie van Hesbeen ins uutgeset, en dat daer on der nog zoude staan het huijs van de Swarte Leeuw van ouds genaamt van Zevenbergen, ja daer werd gesegt, dat het Kasteel van Heusden dat voor de troublen buijten de Stad lag, voor de helft wel zoude staan onder de jurisdictie van Hesbeen voorn. Gouthoever verhalende wat Dorpen Onder het Land van Heusden gelee- gen zijn, noemt dit Dorp Husleen, in plaats van Hesbeen, het welk bij hem qualijk geleesen is. (Wordt vervolgd). AALST. Woensdagavond hield de [Oranjevereen. „Trouw aan Oranje" een verg. in de zaal van den heer A. iSterk. De Voorzitter, de heer G. Vernooij, Opent de vergadering en deelt mede, dat de Penningmeester en een Com missaris als bestuurslid hebben be dankt. De heer C. Bouwman stelt zich beschikbaar als penningmeester en wordt bij acclamatie gekozen. Daar de nieuw gekozen penningmeester commissaris was, moest ook diens plaats vervuld worden. Als commis saris werden gekozen de heeren K. Bouman en M. v. Ballegooijen. Daarna werden de notulen voorge lezen, welke onveranderd- werden goedgekeurd. Bespreking festiviteiten. Besloten werd op 5 Sept. het feest te houden, behoudens; goedkeuring op het oude terrein. Des morgens zal er optocht door het dorp zijn met versierde paarden, wajgens en fietsen. Hieraan zijn geld prijzen verbonden. Des middags op het terrein volksspelen voor dames en heeren, zooals stoelendans te paard, hardrijden met hindernissen, tonnetje kruipen enz. Ook aan deze volksspelen zijn geldprijzen verbon den. IVioor de schoolkinderen werd een post uitgetrokken van f 50.voor tractatie en wat sport op het ter rein op 4 September. Een en ander zal met de schoolhoofden worden be sproken. Ook met de muzie'kver. „Prins Hen drik" zal men een accoord zien te krijgen. Bij de rondvraag informeert het lid IVan Wijk hoe het zit met de tenten verhuring. De Voorzitter deelt mede, dat de tenten publiek verpacht wor den. Verder niets meer aan de orde, sluit de Voorzitter deze geanimeerde ver gadering. BENEDEN LANGSTRAAT. In den hooihandel gaat niet veel om, af en toe ziet men een paar partijtjes afleveren naar de pers. Voor het goede handelshooi besteedt men f6.50 a ff 7.per 500 K.G. CAPELLE. De postduivenvereengng „De Luchtvaart," gevestigd in heit café van |Mej. ,Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield een wed vlucht vanaf Quievrain met den vol genden uitslag: C. Verhagen, le en 3e: St. van Peer, 2e en lie; C. Broeks, 4e, 14e, 16e, 23e en 24e; J. Nieuwenhuizen, Een verhaal uit de Pyreneeën. 13. Plotseling werd er een vroolijk ge juich vernomen, dat in de droeve om geving als een wanklank, als een val- sche noot, klonk tot men er de beteekenis van begreep. ln Le Rocher de Marie, de Rots van Maria, waar een klein beeld van de Moedermaagd was geplaatst, vond men de geheele bemanning van het zin kende schip; de kapitein, zijn vier knechts en eenige visschers, die mee aan boord waren gegaan. Ongedeerd en veilig waren ze tegen de rots aangespoeld en hadden ze er een schuilplaats gevonden. De Heilige Maagd had op nieuw een wonder verricht. Benita herinnerde zich met hoeveel stille vereering vader Gaston het ge- haal der schipbreuk uit „Le Journal de la Grotte", de courant, die te Lour- des verscheen, had voorgelezen. Het herdenken van deze gebeurtenis, zoo treffend in haar eenvoud en zóó sterk getuigende van de onmiddellijke en persoonlijke inmenging der Gebe nedijde, had een verzachtenden, bij na miraculeusen invloed op "het na tuurkind. 5e en 15e; Gebr. van Onzenoort. 6e, 7e, Se, 26e en 29e; Adr. Bakkeren. 9e; H. Spierings, 10e; J. Meter, 12e 13e, 22e en 31e; J. Versteeg, 15e Adr. Blom, 17e en 32e; C. Rosen - brand, 18e en 19e; Adr. Verhagen, 20e; W. Mandemakers, 21e; J, de Jong, 27e en 28e; W. Versteeg, 30e en 33e en H. Dalmeijer, 34e. Aangetoonde duiven: St. van Peer; J. Versteeg en W. Versteeg. Namens de N.V. Firma A. L. Sneep Co alhier, werd door den bouwkundige, den heer J. Michaël, in het café „Land- en Havenzicht" van den heer H. P. Mes aanbesteed het uitbreiden harer electrische broodfa briek in de Kom te dezer plaatse, waarvoor alsvolgt werd ingeschreven: Alb. Hoefnagel, Capelle, f 4089 Gebr. Spierings, Capelle, f 4030 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang, f 3985 Gebr. de Graauw Waspik, f 3636 L. Fitters, Waspik, f 3597 Mahieu, Waalwijk, f 3521 A. den Teurling, Waalwijk, f 3480 G. Paans, Capelle, f 3450 Jac. van Broek Waspik, f 3410 H. Wagemakers, Capelle, f 3372 J. Molegraaf, Capelle, f 3363 A. Maas, Waalwijk, f 3308 Adr. Dijkstra, Capelle, f 3308 Adr. Rosenbrand, Capelle, f 3300 D. van Oversteeg, Vrijhoeve- Capelle, f 3270 J. Quirijns, Capelle, f 3047 Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den aannemer J. Quirijns alhier. dijksche Polder niet tot haar recht kunnen komen. In verband met do- venstaande deelt men ons mede, dat thans getracht zal worden in ande- ren vorm de verbetering dier grom den ter hand te nemen. WERKENDAM. Door de Postduivenvereeni- ging „Tot Weerziens" alhier, werd een wedvlucht gehouden van Libra- mont, afstand 210 K.M. Loslating 10 u. 45 min. Aankomst lste duif nam'. 3 ,u. 4 min. en 43 sec. en laatste duif 3 u. 42 min. en 13 sec. Uitslag: Jan Zwets 1 en 9; Bies heuvel Co 2 en 19; A. Biesheuvel 3, 7 en 8; J. W. v. Doesburg 4, 6, 13 en 16; Admiraal 5, 10 en 11; J. v. Oostrom 12; J. v. d. Steenhoven 14; Jac. Kant 15; A- Bras 17 en 18. Zaterdag a.s. wedvluchten Ailon. Voor deze vlucht is een medaille be schikbaar gesteld door het dagblad „Voorwaarts." Maandagavond werd de leden vergadering gehouden der Oranjever een. alhier. De Vice-Voorzitter de heer F. van Varik sprak' een kort openings woord en herdacht met leedwezen de ziekte van den Voorzitter, de heer J. Bottenberg. Notulen werden gelezen en goedgekeurd. Een dankschrijven werd voorgelezen namens FI. K. Ff. Prinses Juliana voor de gelukwen- sohen door de vereen, aangeboden. Ingekomen was een schrijven van den bracht. Uit het verslag van den pen- ningm. bemerkten, dat vorig jaar voor het Oranjefeest in kas was f303.42 en ontvangen f 1304.90 totaal f 1608.32, uitgaven f 1136.43 voor het Oranje feest, zoodat nu in kas is f471,89. Door een commissie werden de boe ken nagezien en alles in orde bevon den. Bij acclamatie werden herkozen als Bestuursleden de heeren Duyne, Ro llings, de Nooyer en Paap. In een vacature werden bij de derde stem ming als twee candidaten gekozen de heeren W. Dam en K. B. v. cl. Straaten. Laatste stemming was v. de Straaten 15, Dam 12 en« 4 van onwaar de, in totaal 31 stemmen. Ten slotte werd er gestemd, over wel of geen feest. Na langdurige be spreking werd besloten het Oranje feest te houden op 1 en 2 Sept. a.s. Den eersten dag hoofdzakelijk voor de kinderen, en de tweeden dag het eigenlijke Oranjefeest. De verdere regeling werd aan het bestuur overgelaten, daar er nog voor deze datums een ledenvergadering zal worden gehouden. In de rondvraag werd opgemerkt de beslissingsvergadering „voortaan vroeger te houden, waarmede men zou rekenen. Na nog enkele kleine vragen, sloot de waarn. Voorzitter te onge veer 10 uur deze vergadering. -o- taald, door welke oorzaak dan ook, kan men U dagvaarden voor den rechter of uw faillissement aanvragen. Eene bank kan U zelf niet vervol gen, maar zij kan U wel laten ver volgen. i waar U van een onberispelijke uitvoering verzekerd kunt zijn IS EN BLIJFT Telefoon 19 HEUSDEN. VANAF 1 JULI 1.1. ZIJN ONZE DRUK- EN BINDWERK-TARIEVEN OPNIEUW VERLAAGD GEWORDEN LAAT ONZE FIRMA UWE DRUK- EN BINDWERKEN VERZORGEN. U ZULT NIMMER SPIJT VAN ZOO'N DAAD HEBBEN 's GRAVENMOER. Van officieele zijde wordt thans vernomen, dat vanwege het Rijk de voorwaarden zijn kenbaar gemaakt van het Waterschap „De Beneden Donge" tot overneming van de elec trische bemaling der Donge-polders. thans maakt dit zoo belangrijk vraag stuk voor deze streek een punt van diepe studie voor het bestuur van genoemd Waterschap. Wegens niet voldoende mede werking van belanghebbende ingelan den zal naar we vernemen de voorge nomen verkaveling in den Dongen- Het was niet haar brein, dat de gedachte er aan had opgewekt, 'twas de Heilige Maagd zelve, die er haar aan herinnerd had, alsof ze zeggen wil de: „Wanhoop niet, mijn kind. Hoe dieper ge gezonken zijt in de zee van ellende en vertwijfeling, des te eer der zal ik u redden, evenals ik de arme schipbreukelingen van een wissen dood in de golven hij Biarritz heb ge red". Benita voelde nu eerst recht, hoe het vóór meer dan vijftig jaar de ge lukzalige Bernadette te moede moest zijn geweest. Vóór vijftig jaar, één seconde bij de eeuwigheid vergeleken, had Maria zich aan een eenvoudig herderskind geopenbaard; waarom behoefde zij dan te twijfelen? Haar tranen schenen van zelf te drogen, haar strakke gelaatstrekken ont spanden zich en over haar bedroefd gezichtje gleed een zonnige glimlach. Benita Dolores was getroost; met een rustig gemoed' en een dankbaar hart nam zij de hulp, haar zoo on verwachts toegezonden, aan en nog nimmer had ze zóó haar ziel in de woorden gelegd, als nu, terwijl ze het: „Ave Maria!" prevelde. Ze had geen rozenkrans; verscheiden keer reeds had vader Gaston er haar een gegeven, 't laatst nog een van mooie paarse kralen, maar ze wist niet meer waar die was. Benita was niet gewend iets te be zitten; wat ze kreeg verloor ze dadelijk. zoon van den voorzitter, welke werd voorgelezen, waarin door den voor zitter wegens ziekte werd bedankt. De secretaris werd het woord ver leend hierover, en wijdde eenige ge voelvolle woorden aan het adres; van den heer Bottenberg die zooveel heeft gedaan in het belang der Oranje- vereen., hij was de groote stuwkracht, getuige de 650 leden; men betreurt het besluit, maar zeker zijn ziekte. (Hieraan is reeds een droevig einde gekomen, zie ons bericht). Namens de vereen, werd den heer Bottenberg dan ook openlijk dank ge De vogels in de takken en de koeien op het land en de marters in de berg kloven en de duizenden kleinere dieren en insecten in het gras en onder de struiken, hadden ook geen bezittin gen; ze was als zij! Ze leefde van den eenen dag op den, andere en dacht nog minder na dan de dieren des velds, gelijk Franchita haar men,gmaal had verweten. Maar nu speet het haar toch, dat ze zoo zorgeloos was geweest; als ze nu een rozenkrans had gehad, zou ze de kralen er van met den grootsten eer bied 'door de vingers laten glijden. Ze voelde zicht beter en kalmer dan ze in lang was geweest. Haar drift was geheel bedaard; al leen dach ze nog met ergernis aan Gui- do. Als dat liefde was, wat hij haar, vóór veertien diagen, en Juanita nu geboden had, dan wilde ze er niets van weten. AI zou hij nu bij haar terugkomen en haar weer Senorita noemen met zijn zachte vleistem, dan zou ze toch niet naar hem luisteren. Ze hoopte hem nooit meer terug te zien en ze wilde ook niet in Panticosa blijven om het balspel bij te wonen. Zelfs al zou ze boven in de bergen naar het huisje van vader Gaston gaan, dan zou ze in haar verbeelding, toch bet bonzen van de hallen, de pelotes der Basken, tegen den muur van de kegelbaan aan, hoor en en des avonds zouden de klan ken der castignetten haar rust ver storen. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik heb een zaak aan de hand en heb gloed gehad op 30 dagen, ook wel 3 maanden. Dioor omstandighe den kan ik het achterstallige niet be talen. Kan men mij hiervoor vervol gen, b.v. door een bank Een Abonné. Wanneer U niet op tijd hebt be Ze wilde weg! De oudé 'drang was sterker in haar dan ooit te voren. Onwillekeurig had ze het hosch ver laten en w;as ze op den grooten weg gekomen, die door de vallei van Mar- cadou, langs den Vignemale, naar Frankrijk liep. Wat zou ze doen? Dien volgen en zich door 't Noodlot laten leiden of naar San Sebastian gaan, gelijk Mon sieur le Curé haar had bevolen? Hij zou Vh- haar werk bezorgen mo gelijk zou hij haar een aanbeveling geven aan het een of andere klooster en zou zij de vrome Nonnen mogen dienen. Wel is waar 'had de Pastoor gezegd, dat ze eerst trachten moest zich in Panticosa te plaatsen, maar hoe kon ze dat nu, na wat er gebeurd was? De grove bejegening haar door Juana aangedaan; het wreede lachen van Juanita enze bloosde nog, terwijl ze er aan dacht, de koele manier waar op Guido pardon Senorita had ge zegd, alsof hij haar niet kendeen in elk geval niets met haar te maken wil de hebben, dat alles was diep in haar hart gedrongen en deed haar pijn en maakte haar menschenschuw! Zij kon toch niet blijven en de kans loopen de Aysaguers te ontmoeten. Als ze haar ergens aan den arbeid zouden zien, zouden ze haar wellicht weer heleedigen en uitlachen. Door een onweerstaanbare macht werd ze voortgedreven, als een blad door den winidl opgelicht, z no der wil, STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's BOSCFI. Zitting van 12 Augustus. Visscherijwet. J 0., Waalwijk, f 3. Arbeidswet. C. J. M. v. d. D., Vlijmen, f 2.—. Loopen op hooiland. N. v. d. M., Wijk, berisping. Loopen op verboden grond. D. A. B,, Wijk, f 2.A. v. S., Heusden, f 2. Niet behoorlijk uitwijken. A. H., Hedel, f 5.E. Bouman, Wijk, vrijspraak. Links houden. G. L. v. B., Ammer- zodsn, vrijspraak H. v. V., Vlijmen, f 5. Ondeugdelijke remmen. B. L. R., Was pik, f 30, Niet stilhouden. P. H. v. Z Waalwijk, berisping. Verboden weg berijden. C, J. d. D,, Zaltbommel, berisping. Te breede lading. M. J. v. G., Hedel, f 5 Rijwiel zonder licht. M. G. v. d. B Waalwijk, f2.A. V., Heusden, f 3. Twee personen op rijwiel. M. H. H., Vlijmen, f 2. Klimmen op hek, A. F. S. en F. C., beiden te Zaltbommel, ieder f 3. In portiek ophouden. W. L. d. L. en A. E. v. d. B., beiden te Waalwijk, ieder f 3. Venten op rivier. A. v. D., Werken dam, f 4. Dronkenschap. F. v. d. H., Waalwijk, f 8.K, v. G., Waalwijk, f 40. lste herhaling, J. D., Kaatsheuvel, f 15.—. RECHTBANK DORDRECHT. Zitting van Vrijdag 14 Augustus. Politierechter. Beleediging ambtenaar. J. van O., arbeider, wonende te De Werken had op 14 Juni j.l. den veldwachter B. M. Baggerman voor smeerlap uitgemaakt. Verdachte was niet verschenen. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; uitspraak! conform. Beleediging. Mej. H. de G., geb. Van H„ wo nende te Almkerk, stond terecht, ver dacht van het feit, dat zij op 13 April Otje de Heus van diefstal had be ticht. Ook deze verdachte was thuis gebleven. Mej. L. de Graaf had haar schoonzuster de beleedigende woor den hooren uiten. Mr. Visser, de Offi cier van Justitie, eischte f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. OPROEP TOT ALLE MARINE VRIENDEN. Het alg. Nederl. comité „Onze Ma rine" richt zich speciaal tot alle ma rinevrienden en belangstellenden on der de lezers van ons blad, om hun medewerking voor de totstandkoming van een nationaal geschenk te plaat sen aan boord van de kruiser De Ruyter om daarmede uiting te ge ven van hun belangstelling voor de marine in het algemeen en den mari neman in het bijzonder. Zij worden vriendelijk verzocht hun bijdragen te willen zenden aan: Comité „Onze Marine" postbus 6 Den Helder, giro 42883. Allen die een bijdrage zenden ont vangen t.z.t. een uitnoodiging tot een bezoek aan boord en zullen zij tevens een „De Ruyteruiitgave" ontvangen. zonder doel voortdwarrelende. Maar een blad 'kon niet zoo voelen als een den kend wezen; voor haar was het dus veel erger, meende ze. W!at gaf e en blad' er om of het hier of daar terecht kwam; het had er geen hinder van, maar zij wilde zoo gaarne ergens heen, waar ze de Ma donna kon aanschouwen, waar ze haar beeld zou kunnen aanbidden en haar vragen 'kon zich aan haar te open haren. Ze was intusschen verder geloopen en had Panticosa reeds achter zich; bij het laatste huis .had ze een vrouw! ontmoet, die op een ezel zat; ze was zeker van het ie en at andere gehucht in den omtrek gekomen met haarman- den vol groenten en had den inhoud in het dorp verkocht. Als er een feest werd 'gevierd, ter eere van het balspel,, was er altijd meer noódig en dan had den zelfs de vrouwen, die hiet be paald een vaste plaats op de markt innam, kans om haar waren kwijt te raken. Deze vrouw zag er welgedaan uit; haar ezel leek stevig en doorvoed, de manden waren blijkbaar leeg. Als de vrouw wilde, kon ze Benita best een plaatsje voor of achter zich geven en haar een eind meenemen, waar ze dari. ook heengVsg. (Wordt vervolgd), J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6