OP REIS ONMISBAAR. Hiiiiieiiiana BIJDRAGEN derbloemingen, stikstof in xtteedere of mindere mate in den bodem wordt achtergelaten: hiermee lean men na tuurlijk bij de bemesting wat rekening houden. De plan taf stand was 50 bij 40 cM,bij nauweren plantafstand krijgt men natuurlijk meer planten per Hectare en is het mogelijk, zooals ge bleken is, dat daardoor de opbrengst wordt verhoogd. Daar staat echter tegenover, dat men bij meerdere planten meer arbeid heeft, dat ook het schoffelen lastiger wordt, terwijl men voorts een grooter plantbed be hoeft. Ten slotte: men neme vooral goed ontwikkelde plantenIVan de zeer kleine plantjes gaan er, bij droog te, vele kapot. Weet U dit? Men heeft verschil lende inrichtingen voor Landbouw onderwijs. Te Wageningen is de Landbouwhoogeschool gevestigd, waaraan de volgende Instituten zijn verboden: a. Het instit\u,ui voor landbouwwerktuigen, en -gebouweti. Dit instituut heeft ten doel: het ge bruik van werktuigen en gereed schappen; het verrichten van onder zoekingen op, het gebied der land- bouwwerktuigkundehet geven van adviezen aan landbouwers en land- bouwvereenigingen over het stichten en veranderen van gebouwen, benoor digd voor het landbouwbedrijf, b. Het instituut voor phylopathologie. Tot het instituut voor ph. behooren de labo ratoria voor entomologie .('insecten- kunde) en voor mycologie (leer der paddestoelen) en aardappelonderzoek, beide te Wageningen, en voor bloem- bollenonderzoek te Lisse. c. Het in stituut voor veredeling v\an land bouwgewassen. Dit instituut heeft ten doelhet kweeken van rassen van cultuurgewassen, welke voor den landbouw van waarde zijn; het ver verrichten van wetenschappelijke on derzoekingen op het gebied van plan tenveredeling; het nemen en doen uit voeren van cultuurproeven; het ge ven van inlichtingen aan landbou wers, of andere personen, die zich toeleggen op veredeling van cultuur- gewassen of zich bezighouden met het instandhouden van veredelde ras sen van cultuurgewassen; de erken ning en het houden van toezicht op de instandhouding van uitmuntende rassen, welke door kweekers hier te Jande zijn voortgebracht; het instand houden van waardevolle rassen en het propageeren van uitmuntende rassen, onverschillig van waar deze afkom stig zijn. d. Instituut voor Boschbouw kundig onderzoek, dat gedurende het loopende studiejaar naar buiten ver tegenwoordigd wordt door Prof. dr. H. A. J. M- Beekman. Het Instituut heeft 3 bifdeelingen1voor bosschen- exploitatie en boschhuishoudkunde; 2 voor boschbedrijfsregeling, boschbe- drijfs-economie, houtmeetkunde en houtteelt en boschbescherming in de tropen; 3. voor houtteelt en bosChbe- scherming in de gematigde luchtstre ken. B-r. Ondeugd, nr. en letter: A. W., Alm- kerk, f 3. Verb, weg berijden: J. Th. W., He- del, f5. Rijw. z. rem: J. M.} Drunen, f2; Fr. H. V,, Drunen, f3. Rijw. z. licht: L. H. v. O., Zaltbom mel, f2; M. A. K-, Waalwijk, f3; A. J. v. R., Vlijmen, f3. Vuur aanleggen: G. J. van de W., Kerkwijk, f 5. R.o. trottoir: J. W. A. v. d. B,, Waalwijk, f 3. I Te lange lat vervoeren: C. v. H., Waalwijk, f 3; J. P. K-, Waalwijk, fl. j Dronkenschap: H. Ch. F., Sprang, tlO. Uitspraken Politierechter 's- Bosch. F. K Zaltbommel, verzet, vonnis be krachtigd. C. K., Eethen, verzet, 2 mnd. gev. str. voorwaardelijk. C. v. d. S., Sprang-Capelle, art. 326, 1 mnd. gev str. voorwaardelijk. If eelit/Aiken STRAFZITTING VAN HET KAN- TONGERECHT TE 's-BOSCH. Zitting van Maandag 17 Aug. Aut]o vasthouden: J. J. B., Hedel, 15.-. Ondeugdelijke remmen: P. v. M., Zaltbommel, f 20. M. en R. wet: H. K., Vlijmen, f4. Zitting van Woensdag 19 Aug. Visscherijwet: J. O., Waalwijk, f 0.50. Arbeidswet: F. E. en G. E., beiden te Drunen, ieder 3 maal f3 en 15 maal f 0.50. Jachtwet: H. J. v. B., Waalwijk en P. W. M.„ Waalwijk, ieder 2 weken tuchtschool voorw. Visscherijwet: J. P. v. M., Zaltbom mel,, f5; R. A. V. v. M., Waalwijk, 15; P. J. L. B., Waalwijk, t.o. Vogelwet: R. A. V. v. M., Waalwijk, 1 maand tuchtsch. voorw. Arbeidswet: C. J. M. v. D.(, Vlijmen, 15; K. T.„ Heusden, 3 maal f3. Winkelsluitingswet: J. V,, Eethen, f4. Straatschenderij: A. L., Dussen, to.; P. W. v. d. P., Dussen, f 3. Loopen op bepl. grond: M. M. D., Gameren, t.,o. L.o. verb, grond: C. J. E. S., Waal wijk,, t,o. Rivierventerij: G. C. v. B.} Dusssen, f2. Veiligheid verkeer: T. de V., Bra ke!, f3; A. S., Eethen, f2. Niet beh. uitwijken: Th. A. P., Waal wijk', 2 w. tuchtsch., inh. rijbew. 1 jaar. Geen richting: J. v. B., Vlijmen, f 3. Linkerbocht houden: A. H. Sprang, 15; M. v. d. H., Waalwijk, f4. Links houden: J. S. v. D.} Brakel^ f 10. KADEMUUR AAN DEN HARING- VIL,IET INGESTORT. Geen persoonlijke ongelukken. Donderdagmiddag omstreeks 12 1 uur is een gedeelte van den kademuur i langs den Haringvliet Zuidzijde te 1 Rotterdam ingestort. Persoonlijke on gelukken zijn er niet bij gebeurd. Reeds Woensdagmiddag hadden le den van het personeel van de expi- teursfirma A. Goedhart, die haar kan toor heeft aan den Haringvliet Z.Z. no. 58, werking geconstateerd in den kademuur tegenover genoemd pand. Terstond werd de desbetreffende on derhavenmeester hiermee in kenriis gesteld en nog denzelfden middag is om het bedreigde gedeelte van de ka de een hek geplaatst. Binnen dit ge deelte lag een partij kratten met aard appelen. De wal werd afgezet over een lengte van 30 meter en wel van den waterkant tot aan de boomenrij, dus over een breedte van ongeveer 5 meter. In den loop van den morgen zijn op de aangrenzende stukken van den wal goederen gelost. Omstreeks 12 uur Donderdagmiddag hoorde men opeens een luid geraas. Eerst vrij langzaam, maar weldra al sneller en sneller zonk' de kade binnen het afgezette gedeelte weg. Die kade muur stortte met donderend geraas in elkaar en de kratten aardappelen gleden de haven in. De instorting plant te zich ook voort buiten het afgezette gedeelte, waardoor ook de Donderdag morgen geloste goederen, zooals kisten en vaten bier, balen meel en enkele looden buizen te water gleden. Terstond is men begonnen de te wa ter geraakte goederen weer op te vis- schen. De politie heeft de kade in de buurt van de instorting afgezet. Wij herinneren eraan, dat een paar jaar geleden bij de Nieuwe Haven even eens een heel stuk kade is ingestort. o VRACHTAUTO1 TEGEN BOOM GE BOTST. Door onbekende oorzaak is een zwa re expeditie-auto van den expediteur Oosterloo uit Bedum, bij Elburg aan het slingeren geraakt en in volle vaart tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat de wagen van vo- rren geheel werd ingedrukt en de laad bak overlangs middendoor spleet, zoo dat beide helften om den boom klem- 1 den. De chauffeur J. V. raakte tus- schen de brokstukken bekneld en moest worden uitgezaagd. Hij had zware in wendige kneuzingen en een been breuk opgeloopen en is naar een zie kenhuis te Zwolle vervoerd. Bij de zwaai, welke de vrachtauto maakte, ramde deze, alvorens tegen den boom tot stilstand te komen, een 1 tegemoetkomende auto van dr. D. J. B. uit Doornspijk en twee fietsers. Auto en fietsen werden geheel vernield, i Zwaar persoonlijk letsel "werd geluk- kig niet veroorzaakt. o HET IMKERSBEDRIJF IN NOORD- OVERIJSSEL. De imkers in Noord-Overijssel zijn tot nog toe zeer teleurgesteld over de resultaten van dit jaar. Het is buiten kijf een slecht honingjaar. De zeer natte Julimaand is niet alleen oorzaak dat er heel weinig honig kan, worden gewonnen, maar ook dat de volken onrustbarend gedund zijn. Ook moet er veel worden bijgevoederd, zoodat de uitkomsten al niet meer winstgevend kunnen zijn, zelfs niet als de heidie nog het een en ander goed maakt. Des alniettemin hoopt men pp dit laatste, daar de schade in het toch al niet luctratieve imkersbedrijf anders dit re genseizoen wel heel groot zal zijn. Alcoholgebrui kende autobestuurders en (doo- delijke) ongelukken zijn onafscheidelijk, want vei ligheid eischt nuchter heid! - Bezint, voor gij begint. Bij'snelverkeer geen alcohol BRANDSTICHTING TE BEVER WIJK? Dinsdagavond half tien uur werd de Beverwijksche politie gewaar schuwd, dat er brand was' ontstaan in een woning aan de Koningstraat. De politie, die zeer spoedig ter plaat se was, slaagde er in het brandje, dat in een slaapkamer woedde, met em mers water te blusschen. Daarna kwam men tot de ontdek king, dat voor een linnenkast stroo uit een matras was uitgestrooid. Op grond hiervan werden drie van de bewoners, verdacht van brandstich ting, in arrest gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. o FAMILIE VERGIFTIGD. De familie van den heer Jesinows Ky, den eigenaar van het City ma gazijn te Padang is liet slachtoffer geworden van een wraakneming van den kebon tegen de kokkie. De ke bon vermengde de koffie met arse nicum, welke daarna door de liuis- genooten werd gebruikt, seint Aneta. De familie is ter behandeling in liet hospitaal opgenomen. De kebon is in preventieve hechtenis gesteld. o IN ZEEPSOP VERDRONKEN. Het 2-jarig dochtertje van de fa milie Rovers te Vinkei (N.-Br.) is bij liet spelen in een emmer met heet zeepsop gevallen. Toen de moeder het ongeval bemerkte, waren de le vensgeesten van het kind reeds ge weken. o STAKING BIJ DE HERO-FABRIE- KEN. Stakende tomatenschoonmakers moes ten met geweld uit de fabriek verwij derd worden. Donderdagmorgen vroeg is bij de NJV. Hero Conserven te Teteringen bij Breda een wilde staking uitgebro ken onder de tomatenschoonmakers. Oorzaak van de staking is een loonge- sichil. De tomatenschoonmakers, meest jongens van 1620 jaar, die in het seizoen tijdelijk worden aange nomen meenden te werk te zijn ge steld op hetzelfde loon van vorige jaren n.l. 30 ets. per 100 K.G. De directie van de Hero wenschte echter dit jaar slechts 20 ets. te betalen, op welk loon aan het werk werd ge gaan. Donderdagmorgen echter leg den de jongens plotseling het werk neer en eischten een betaling van 30 ets. per 100 K.G. Die directie wei gerde dezen eisich in te willigen en sommeerde de stakers de fabrieks gebouwen te verlaten. Toen aan deze sommatie geen ge volg werd gegeven, werd politiehulp ingeroepen, doch ook het bevel van den veldwachter van Teteringen, waaraan kracht werd bijgezet door den gummistok, werd niet opgevolgd. Eersit nadat marechaussee-versterking was komen op'dagen, gejukte het de fabrieksterreinen te ontruimen. De stakende jongens, zestig in ge tal, zijn daarop op staanden voet ont slagen. Naar van stakerszijde wordt medegedeeld kan bij een betaling van 20 ets. per 100 K.G. (vooral omdat liet werk afhankelijk is van den aan roer) een dagloon van ten hoogste een gulden worden behaald, hetgeen men te laag acht. Getracht wordt ook de boonenafhalers en -banisters bij de staking te trekken. GELDSMOKKEDARIJ ONTDEKT. Duitsiche beambten aan de grens bij Tegelen ontdekten, dat de twee in zittenden van de vrachtauto van de expeditiefirma Van Wijlick uit Venlo ongeveer 2000 mark uit Diuitschland trachtten te smokkelen. De chauf feur, de Venlonaar W., wist tijdens het onderzoek over de Nederland- siche grens te vluchten. De andere persoon, die uit Viersen afkomstig isi, werd gearresteerd. Auto en geld zijn in beslag genomen. o KINDJE DOOR DORSCIIMACHI- NE GEGREPEN. Te Mortel, een gehucht onder Ge- mert. is het anderhalfjarig kindje van den landbouwer Van Dinther door een onderdeel van een dorschmachine gegrepen. In deerniswekkenden toe stand werd de kleine uit zijn netelige positie bevrijd. De kleine had zWa- ze verwondingen opgeloopen en is, in zorgwekkenden toestand naar een zie kenhuis vervoerd. o POGING TOT MOORD. iVerdacht van poging tot moord zijn naar Assen overgebracht en aldaar in voorloopige hechtenis gesteld G. S., huisvrouw van Fik. K. te Kla- zienaveen en II. J. P. te Klaziiena- veen. De laatste zou ongeoorloofde betrekkingen met de vrouw hebben onderhouden. Beide personen zouden allerlei vergiftigde bestanddeelen en scherpe voorwerpen in het leven van den echtgenoot van G. S. hebben ge mengd, om hem daardoor van het leven te berooven. o KINDJE DOOR TREIN OVERRE DEN. Op slag gedood. Dinsdagavond is het 2-jarig kindje van den landbouwer G. Lensink te Loo, gemeente Bathmen, bij De venter, door een trein, die achter liet huis van den landbouwer rijdt, over reden en op slag gedood, liet kind was een oogenblik aan de aandacht van de oudersi ontsnapt en op de spoorbaan gekomen. o ANGSTIGE OüGENBLIKKEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Een gewonde. In de Knijpslaan te Hoogezand is door onbekende oorzaak een auto, waarin ouden van dagen uit Appinge- darn een tochtje in de omgeving maakten, uit de rij voertuigen geraakt en in een langs den weg loopende droge sloot gereden. In de auto za ten, 6ehalve de bestuurder, twee be jaarde echtparen. Van hen werd mej, Bosgraaf zoo zwaar gewond, dat zij door een dokter uit Hoogezand moest worden verbonden, waarna zij per au to naar haar woning te Appingedam is vervoerd. De tocht werd hierna, zij het met groote vertraging", voort gezet. is een ZAK-ATLAS of KAART van SLEES- WIJK of TEN BRINK van ons mooie Nederland Steeds voorhanden in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouimelerwaard 50 11. VAN GENDEREN. Dit Doirp wat minder als een uur gaans van de Stad Heusden geleegen, heeft Aalburg oostwaarts, Eeten west- waerts, ten zuijden Doveren, en ten noorden Wijk. Te voor en int 6e cap. heb ik ver haalt, dat het een oude traditie is, dat te des er plaatse een stad te fonderen wel eertijds zoude voorgenoomen zijn, uut oorzaek dat men bevint dat de straaten aldaer regt en breed leggen, en uutkoomen op een groot pleijn, zijnde als een marktveld; en dit kan wesen om dat, gelijk waer schijn lijk is, dit voorn. Dorp bij een van de Hoeren van Heusden gegeven is an een Jon ger Zoon, dewelke den titel van Gen- deren gevoert hebben, en zoo kan liet wesen, dat dese Jonger zoon off een van deselve voorgehad heeft aldaer een Stad te bouwen. De beschrijvinge van Dordregt pag. 113 gewag maekende van eenige die van Genderen genaamt. zijn geweest, zegt dat de Naam en het Geslagt afkomt van een jonger zoone van Alte na (dog moet wesen van Heusden) en datter veele daer van binnen Dior- dregt gewioont en aensienlijke ampten in de Magistraat bedient hebben. Omtrent den Jare 1395 heeft geleeft zekere Juffrou Geertruijd v:an Gende ren getroud zijnde met Willem de Be- veren Hendrikszoon knape. Ao. 1417 is geweest zekere Gijs- bert Woutersoon van Genderen knape getroud' met Juffrou Sien van Bevere dewelke van hr. Willem en Juffrou Margareta zijne huijsvrou heer en vrou we tot Gennep, Strijen, en ter Mer- wede gegeven werd de HeerUjkheijd van Merwede, mitsgaders alle de Goe- deien, Erffenissen, Tienden, Visserijen, en Regten, die- de voorn. hr. Willem en Juffrou Margareta tussen de Lek en Merwede liggende hadden, en voorts alsulke goederen als den Hove van Merwede (alsoo luijden de woorden) nu ter tijd toe behooren. Daer na is gekoomen zekere Wou ter van Genderen, zijnde een zoon van de voorn, Gijsbert Woutersoon, en is omtrent het jaer 1421 binnen Dordregt Burgemeester geweest, en om trent liet jaer 1413 was zekere Everdie van Genderen Wouterszoon Schout bin nen Dordregt. De kerk in het voorn. Dorp is door den Oorlog ook bijna t'eeiiemael ver- destrueert, zijnde nu het choor w eder om in we se gebragt, en werd dae;r in ordinaris gepredikt door een predi kant van Doveren, dewelke beijde de voorn, plaatsen bij combinatie bedient. De pastoor van Genderen, genaamt Johannes Andelius, zijnde een geleert man heeft in het beginzel 'van de Troublen professie gedaan van de ge reformeerde Religie, en deselve open- baerlijk gepredikt, hebbende groote toe gang uut de Stad en van het om leggende land, dog het duerde niet lan ge. De Schout van Heusden Bruel ge naamt kreeg last om hem te vangen, waer van hij gewaerschout zijnde, ge- noodsaakt is geweest te vertrekken, en zijnen Dienst op een ander plaats an te leggen, gelijk geschiet is, daer na binnen Uutregt, te Gouda, te Heus den, en eijndelijk te Baertwajk, daer hij tot hoogen ouderdom gekomen en emeritus geworden zijnde, een lange tijd gewoont heeft. Daer na is hij metter woon vertrokken na Doveren, bij zijne Dogter, en daer overleden zijnde, binnen Genderen in zijne eerste parochie begraaven. 12. VAN DOVEREN. Dit Dorp schijnt ook zijnen Naam te hebben van zekere plaats in Dene marken bekend, oostwaarts heeftet Hes been, westwaerts Drongelen, de oude Maze zuijdwaerts, en Genderen noord- waerts. Ao. 1140 is dit Dorp bij Arnoud Heer van Heusden gegeven an zijnen tweeden zoone Jan, en daerom Jan van Doveren; hij voerde in zijn Waapen een rood Rad in een zilveren veld. Dog het voorn. Dorp is niet lange zoo een bijzondere Heerlijkheid gebleven, ter- wijle hij zijn oudste broeder Willem Heere van Heusden zonder kinderen overleden zijnde, is geworden Heer van Heusden, de IVe van die naame, hij was getroud met Lucia Dogter van den Graaf van Hoorn, en stierf anno 1192. Als anno 1421 de groote Waard genaamt de Tiesseler waard is door- gebrooken, zoo meijnen zommige dat het Land van Heusden een Zeedijk heeft moeten leggen tegen het water van de Springvloeden, en dat dan ter tijd om zulke oorzaeke d'oude Maas zoude buijten gedijkt zijn, en in liet voorn. Dorp Doveren een sluijs gelegt om het binnelandsche water en d'oude Maze daer uut losinge te geven. Wat aengaat de Kerk die heeft door den Oorlog ook al schaade geleeden, en om de Stad van. Heusden te ver sterken mitsgaders ook zekere brug ge over de oude Maze leggende en de passagio na Baertwijk gaende te bevrijden, zoo is bij die van dese zijde de kerk aldaer met een wal en graft, welverstaande dat de Dijk in zijn ge heel blijft, omset, en alsoo een Schans daer van gemaekt gelijk nog jegen- woordig deselve daer blijft leggen. De Dienst van Gods Heijlige Woord word ondertussen gedaan in een par ticuliere huijsinge, het welk daer toe is geaccommodeert. (Wordt vervolgd). TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10