Voor naar Dit nummer Bast uit 3 bladen VRUCHTEN-INMAAK. I AND VAN ALTEKA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Zusterhuis 6, GORINCHEM, A. Verschuur-Baert ftjMtsckap vaa de fttn;terdaatsche Baak JU-, Amsterdam A. Baaijens Heusden. No, 5670 Vrijdag 21 Augustus 1936 Gediplomeerd OPTICIEN. Onderhandsche accoorden. Buitenlandsch weekoverzicht 5. p. Canktmyztn (o's puk fl.V. teubp. No, is Raamsdonksveer. Binnenland Buitenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 - HEUSDEN. Bwyjwjjwii 11111uw 1111111 nu uwm.nn w Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T BOONSTRA. CANDIJGRUIS 50 cent per pond PIJPKANEEL 16 cent per ons VANILLE STOKJES 6 cent per stokje WITTE BESSENWIJN 47 cent per flesch 6 ct. statiegeld ROODE BESSENWIJN 47 cent per flesch 6 ct. statiegeld MEIWIJN 50 cent per flesch 6 ct. statiegeld Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIN. ZEVENDE NOORD-BRABANTSCHE SCHAPENFOKDAG. Op den gehouden Zevenden Noordi- brabantschen Schapenfokdag te 's BoscÜ werden o.m. de navolgende prijzen toe gekend: Klasse I. Twee-jarige en oudere ram men: lb. prijs Y 163, Gebr. v. d!. Schans, Drongelen; 3b Y 165, A. v« d. Kolk, Eethen A. 40. Klasse II. Rammen geboren in 1035: 2b. pr. Y 256 Joh. de Raad, 85 Meeu wen; 3e pr. Y 211 Gehr. v. d. Schans, Drongelen; 3e pr. Y 207 H. J. Dank^ Diongebrug, Raamsdonksveer. Tweetallen: le pr. 1014 en 1016 W. v. Gammeren, Drongelen; 2b. pr. 915 en 918 A. J. Maas, Aalst; 4e pr. 919i 923 A. Maas, Aalst. Drietallen: 2e pr. 1170, 1171, 1172 E. v. d. Beek, Genderen (Den Bulk); 3e pr. 910, 914, 920 A. Maas, Aalst; 4a. pr. 1167, 1168, 1175 E. v. d. Beek,- Genderen; 4b. pr. 1141, 1142, 1144 A, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard BRILLEN M. NO Het is zeer begrijpelijk dat velen, die in de tegenwoordige tijdsomstan digheden, in financiëele moeilijkhe den zijn geraakt, nog trachten te red den wat te redden valt m.a.w. dat zij probeeren eene zoo goed mogelijke oplossing te vinden om hun schuld eischers te weerhouden van maatrege len, welke voor den debiteur funeste gevolgen hebben en voor de crediteu ren ook allerminst gunstig zijn. Het bekendste, meest toegepaste en meest rationeele middel is wel het aanbie den van een onderhandsch accoord, hetwelk veelal 40 pCt. tot 50 pCt. der vorderingen beloopt en gevormd wordt door hetgeen de debiteur nog bezit en bijdragen van familie of goe de vrienden. Uit den aard der zaak is zulk een onderhandsch accoord nog de beste wijze voor de crediteuren om zooveel mogelijk van hunne vorderin gen binnen te krijgen, want zou fail lissement van den debiteur volgen dan laten familie en vrienden zich onbe tuigd, terwijl er veel meerdere kosten aan den strijkstok blijven hangen, zoo dat dan met een veel lager percen tage genoegen moet worden genomen. En nu kan men wel zeggen dat, wan neer in het faillissement geen accoord wordt aangeboden of aangenomen, het onbetaalde deel der vorderingen inbaar blijft, maar we we tien allen toch wel dat dit zelden praktische ge volgen heeft. Immers is een failliet het vertrouwen kwijt en kan hij het later maar zelden zoo ver brengen dat hij alsnog het restant aan zijne crediteuren kan betalen. Een onderhandsch accoord, waar bij de crediteuren zich het recht op algeheele voldoening voorbehou den zoodra de debiteur in beteren doen mocht komen te verkeeren, is verreweg het voordeeligst voor de crediteuren en ook het best voor den debiteur. Immers wordt bij een on derhandsch accoord daarvan geen melding gemaakt in de nieuwsbladen, zoodat de debiteur ook meer kans heeft om er bovenop te komen dan wanneer hij failliet is verklaard. Nu is het niet altijd even gemak kelijk om de crediteuren er toe te krijgen een onderhandsch accoord te accepteeren en ©enigszins begrijpelijk is zulks zeer zeker. Immers lijden zij niet gaarne verliezen en trachten daarom te halen wat te halen valt. Tot het uiterste houden zij soms vol in hunne weigering om in het aange boden accoord toe te stemmen en wel in de hoop dat als de andere credi teuren het accoord aannemen zij nog wel het volle pond zullen ontvangen omdat men de schikking wel niet op een enkeling zal laten stranden. En toch is zulks onjuist, want als meerdere crediteuren dusdanig han delen, komt het accoord van zelfspre kend niet tot stand en zijn ze veel slechten af. Een vrijwillig eenigszins behoorlijk accoord is verreweg het best èn voor, den debiteur èn voor de crediteuren. Sedert 1935 is een schuldenaar be voegd bij of na het verzoek tot sur séance van betaling aan hen, die vor deringen hebben, ten aanzien waarvan de surséance werkt, een accoord aan te bieden. In de wandeling noemen we dit accoord een dwangaccoord buiten faillissement. In tegenstelling met een onderhandsch accoord kan bij een dwangaccoord een kleine min derheid der schuldeiscbers het ac coord niet tegenhouden, daar voor het aannemen van een dwangaccoord wordt vereischt de toestemming van twee derde der erkende en der toege laten schuldeischers, welke drievier de van het- bedrag der erkende en der toegelaten schuldvorderingen ver tegenwoordigen. Men ziet dus dat een kleine minderheid thans gedwongen kan worden zich aan een accoord te onderwerpen. Toch hebben wij tegen een z.g.n. dwangaccoord één groot bezwaar. Im mers kan een dwangaccoord niet be staan zonder surséance van betaling. Deze laatste wordt uitgesproken door de Arrondissements-Rechtbank en van die uitspraak geschiedt publicatie in de dagbladen evenals bij faillisse ment, zoodat ieder weet hoe het er met den debiteur bijstaat. Gevolg hiervan is, evenals bij faillissement, eene in niet geringe mate benadeeling van zijne crediet- waardigheid, welke voor hem een ern stig beletsel vormt om ooit weer za ken te kunnen doen als voorheen. Vergete men ook niet dat eene sur séance van betaling hooge kosten met zich brengt, welke natuurlijk op de grootte van het dwangaccoord hun invloed doen gelden en dat deze kos ten bij ©en onderhandsch accoord wor den vermeden, hetgeen aan de grootte van het accoord uiteraard ten goede komt. Wij voor ons zijn, indien de finan ciëele toestand van een debiteur wer kelijk zóó slecht is dat hij zijne schul den met den besten wil ter wereld onmogelijk geheel kan voldoen,doch daartegenover toch niet geheel van middelen is ontbloot, sterke voorstan ders van behoorlijke onderhand sche accoorden. Natuurlijk is een ac coord voor de schuldeischers nooit voordeelig, daar zij vooraf wieten dat in den regel een gedeelte hunner vor deringen voor goed moet worden prijs gegeven, maar een half ei is ook in onzen tijd steeds nog beter dan een leege dop. De witten aan de winnende hand. Wederzijdsche gruwel daden. De gifgassen doen hun intrede. De nietinmenging op het doode punt. Trotzki is verontwaardigd. Japan, Mon golië en de Russische Goliath. Joden en Arabieren zijn on verzoenlijk. Het groote treurspel in Spanje wordt voortgezet. Steeds sterker doet zien de druk dgr witten gevoelen, die bijna eiken dag pieuwe successen boeken, zoodat het lot van Madrid aan een zijden draad hangt. Er loo- pen dan ook geruchten, dat verschei dene leden van de regeering de hoofdstad reeds hebben verlaten en de wijk hebben genomen naar Vanlenr cia, omdat de verbinding tusschen de ze laatste stad en Madrid ieder 00- genblik verbroken kan worden. De aan beide zijden bedreven gru weldaden nemen geen einde. Na de inneming van Radajoz hebben de wit ten een ware slachting aangericht on der de aanhangers van de regeering. Daartegenover staat, dat de rooden thans aan het Guadarramafront ge bruik maken van t ra a n ga sib ommen Dit geschiedt bij aanvallen op den vijand. Van gifgassen zal men alleen voor verdedigingsdoeleinden gebruik maken... Verder weet een Fransch blad te vertellen, dat de rooden 1500 gijze laars, waaronder 800 vrouwen en kin deren, behoorende tot de Madrileen- sche aristocratie, hebben opgesloten in het ammunitie-depot van Fontara- ble. Het lot dezer ongelukkigen is niet twijfelachtig. Bij een overwinning der witten zullen zij door de regee- rïngstroepen over de 'kling worden gejaagd, of wel zij zullen de lucht invliegen, wanneer het ammunitie-de pot door een granaat of bom van de aanvallers wordt getroffen. Dit zijn slecJits enkele van de gru welen, welke Spanje op dit oogen- blik te aanschouwen geeft, doch die ;met honderden andere voorbeelden zouden zijn aan te vullen. De kwestie van niet-inmenging der groote mogendheden blijft met dat al een uiterst teer punt. Wel is waar wordt uit Londen officieel bekend gemaakt, dat tusschen Engeland en Frankrijk een volledig accoord is be reikt ten aanzien van een uitvoerver bod van wapenen en ander oorlogs tuig naar Spanje, doch dit heeft wei nig te beteekenen, zoolang Duitsch- land en Italië niet eveneens toetreden tot dit accoord en hun reserves laten varen. Hoe het Fransch-Engelsche ac coord te rijmen valt met het bericht uit goede bron, dat in een week tijds te Barcelona niet minder dan 19 Fransche militaire vliegtuigen zijn aangekomen, welke voorzien zijn van het roode herkenningsteeken, dat wordt aangebracht op alle Spaansche regeeringsvliegtuigen, kan hier beter in het midden worden gelaten. Der gelijke dingen maken het evenwel be grijpelijk, dat Duitschland degelijke waarborgen eischt, dat alle mogend heden, die zich tot niet-inmenging verplichten, inderdaad een strikte neutraliteit zullen betrachten, hetgeen ook insluit, dat levering van wapenen, ammunitie, enz. door particulieren moet worden verboden. Ook gelde lijke steun moet worden buitengeslo ten. Men kan dus wel zeggen, dat de niet-inmengings-kwestie op het oogen- blik vrijwel op het doode punt is gekomen; en juist in dit kritieke sta dium van den strijd op Spaanschen bodem vormt dit een groot gevaar voor den algemeenen vrede. Ieder 00- genblik kunnen de roode en de witte sympathieën met elkaar in botsing komen en de Spaansche furie over Europa verbreiden. Geheel Rusland is vervuld van het onlangs ontdekte complot tegen het huidige bewind, waarbij Zinowjeff, Kameneff en Trotzki zouden zijn be trokken. Deze laatste heeft met ver ontwaardiging de beschuldiging van de hand gewezen, dat hij het complot op touw zou hebben gezet en dan nog wel met medewerking van de gehate „Gestapo"! Hij kan zich ge lukkig achten, dat hij veilig buiten Rusland zit en dus verstek zal la ten gaan bij het proces, dat te Moskou wordt gevoerd en waarbij hetf wel weer niet malsch zal toegaan. Een keer te meer hebben de bols jewistische bewindvoerders den tegen hen gerichten slag tijdig weten af te weren! Doch behalve met dit proces houdt de openbare meening zich ook in sterke mate bezig met den toestand in het Verre Oosten, want de moge lijkheid schijnt niet te zijn uitgeslo ten dat Japan weder het slaan van een onverwachten slag in Mongolië in j den zin heeft, dat, naar men weet, tot de Russische invloedssfeer be hoort. Dit vermoeden houdt verband met de hernieuwde activiteit van Ja pan in Noord-China, welk gebied het thans tot eiken prijs besloten schijnt te zijn, onder den duim te krijgen. Rusland slaat deze pogingen met wan trouwen gade, met het oog pp het aangrenzende Mongolië. Waarschijn lijk evenwel zal Japan het niet zoo spoedig laten aankomen op een krachtproef met den Russischen Go liath. Het zal er ongetwijfeld de voor keur aan geven te wachten, tot Rus land elders in verwikkelingen is ge raakt. In Palestina staan Joden en Ara bieren vijandiger tegenover elkaar, dan ooit. Zou de Engelsche regeering al geneigd mocht zijn om, door be paalde concessies te doen aan de Ara bieren, deze laatsten te bewegen om den strijd althans voorloopig te sta- I ken, dan wordt haar dit vrijwel on mogelijk gemaakt door de Joden. Op een te Jeruzalem gehouden Joodsch congres werd verklaard, dat men zich- zal verzetten „tegen eiken maatregel, die ten doel heeft, de Joodsehe im migratie te beperken of te schorsen." Daar dit punt juist de voornaamste eisch Van de Arabieren vormt, be staat er in Palestina al even weinig kans op een vergelijk' tusschen de bei de vijandige partijen, als tusschen roo den en witten in Spanje. (Nadruk Verboden). LEDEN VAN GODSDIENSTIGE i SECTE OVERVALLEN AUTO BUS IN ROEMENIË, j Twee duizend leden van een nieu- I we godsdienstige secte hebben na in hun kerkgebouw een godsdienst oefening te hebben bijgewoond, bij Pascanoe een aanval gepleegd op 'n autobus, waarin 28 personen een uit stapje maakten. Zij dachten te doen te hebben met gendarmen die waren. 1 gerequireerd om hen te verspreiden. De autobuspassagiers werden mishan deld, terwijl hun voertuig geheel werd vernield. MOEILIJKHEDEN IN HET KAMB VAN BEVERLOO (België). Men meldt aan de N.R.C.: Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is in verband miet het ont dekken van ernstige communistische: agitatie in het militaire kamp van Beverloo, waar eenige weken geleden ook reeds ongeregeldheden plaats vonden en mede in verband met ver schillende andere door die sureté-ge- nérale ontvangen mededeelingen het wapen der gendarmerie met 1000 man reservetroepen versterkt. Deze duizend man ontvingen niet de gebruikelijke depö topleiding doch zijn aanstonds naar verschillende pos ten gedirigeerd, terwijl de geoefen de manschappen overgeplaatst zijn naar die plaatsen waar ongeregeld heden verwacht worden. Naar het schijnt houdt men rekening met bet uitbreken van nieuwe stakingen. ZOON VAN ARGENTIJNSCHEN PRESIDENT GEARRESTEERD. Generaal Flor.es de Cunha, de gou verneur van Rio Grande do Sul heeft medegedeeld, dat in Zuid-Brazilië de zoon van den president der republiek Argentinië is gearresteerd. Aan een vertegenwoordiger van het bladOglo- bo heeft de generaal verklaard: Ik ben telegrafisch in kennis gesteld van de arrestatie van den zoon van gene raal Justo. Ik heb dit bericht ter kennis gebracht van den president Vargas en heb telegrafischorder ge geven aan den plaatsvervangend gou verneur. Justo, die een fel commu nist is, naar de grens te geleiden. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Bij Zwolle is een auto uit Gronin gen, die op weg was naar Amster dam, toen de bestuurder moest uit wijken voor een melkwagen, met groote snelheid tegen een boom ge reden. Door de botsing werd de au- j to totaal vernield. Van de zeven in- J zittenden kreeg een der dames een zware hersenschudding. Een andere J dame liep bloedende verwondingen aan het hoofd op, terwijl haar boven dien eenige tanden uit den mond) werden geslagen. De vijf heeren zijn er over het algemeen beter afgeko men. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1