HET NIEUWSTE. H. KLUMPERS-WINKEL Binnenlandsch weekoverzicht Plaatselijk Nieuws Marktberichten. Veiliiigberichteii Binnenland Voor zoover de ruimte dat toe laat zal een afzonderlijk deel van de voor de tentoonstelling beschikbare terreinen en gebouwen worden be stemd voor standplaatsen van perso nen, die artikelen voor directe afle vering willen verkoopen. Zij die hier van gebruik wenschen te maken, die nen zich spoedig te wenden tot den Heer De Jonge, secretaris-penning meester van het tentoonstellingsbe- stuur, die daarvoor 's morgens ten stadhuize te spreken is. De Xlde Olympische Spelen te Berlijn. Geweldige presta ties van Rie Mastenbroek. De wijziging in de steunregeling. Buitenlandsch bezoek aan ons land. Werkkampen voor jeug: dige misdadigers. Het groote sportfestijn, dat eens om de vier jaren plaats vindt en een ver- broedering der volkeren ten doel nisters en wel de minister van Idan- van R.K. werkgevers een verzoek tot den minister gericht, om de circu laire in te trekken. De wethouders der groote steden zijn te Amsterdam bijeen gekomen, om over de kwestie te beraadslagen. In vrijwel allegroo- tere plaatsen hebben gemeenteraads leden vragen aan B. en W. gesteld en in bijna alle gevallen kregen zij te hooren, dat de circulaire inder daad ernstige bezwaren ontmoet en in breede kringen verontrusting heerscht. Zal de pressie op den minister uit geoefend, groot genoeg zijn, om hem zijn circulaire te doen intrekken? Vooralsnog is hierop geen positief antwoord te geven, maar wel staat vast, dat de regeering bij een weige ring in ernstige moeilijkheden zou kunnen komen. In de afgeloopen weken hebben heel wat buitenlandsche ministers ons land bezocht en nog is aan dien stroom geen einde gekomen. Ook in deze verslagweek zijn een paar mi- del en Industrie van Canada, de heer W. D. Euler en de minister van Do- heeft, behoort weer tot het verleden. Nimmer is er een Olympiade ge weest, die zoo grootsch en zoo goed nieinen van de Zuid-Afrikaansche georganiseerd was als juist de Xkle j Unie, generaal Kamp, in Nederland Olympische spelen te Berlijn. De bes- aangekomen. Betreft het bezoek van te athleten uit 53 landen namen er generaal Kemp meer een studiebe- aan deel en het aantal toeschouwerszoek hij bezocht o.a. de ontgin- overtrof alle verwachtigen. 99 van de ningswerken in het Land van Vollen- 100 Duitschers zullen beweren, dat hove het bezoek van den heer Eu- tieze Olympische Spelen in alle op- lcr is veeleer een zakenbezoek, dat De opruimingscostuums zijn verdwenen en wij hebben plaats gemaakt voor de nieuwste en mooiste costuums die er gemaakt worden. Steeds worden onze costuums mooier, steeds betere kwaliteiten en steeds goed- kooper. KlUMPERS- WINKEL-WAALWIJK, wil dat niemand meer te veel betalen voor zijn costuums. Zijn er nog lezers onder U, die tot heden geen klant van KLUMPERS-WINKEL WAALWIJK zijn 1 Wij noodigen U thans uit onze nieuwste costuums te komen bezichtigen. Kleur, pasvorm, kwaliteit en prijs zijn onze reclame. Onze duizende klanten zeggen het U. Onze prijzen beginnen: Heerencostuums van f5.75 tot f7De betere soorten van f 10.— tot f 14.en de beste afwerking en kwaliteit van f 16.tot f20.de duurste; dus als gij meer dan f20.betaald, is dit te veel!! Onze schitterende Gabardine Regenjassen voor Dames en Heeren van f 10. tot f 15.75, zuiver wol en waterdicht. Fantasiebroeken van f 0 90 tot f5.50 de duurste. Overalls van f 1.20 tot f2 75 de beste. Kinderpakjes van f 4.20 tot f 8.75. U ziet allen dat onze kwaliteiten het hoogste en onze prijzen de laagste zijn. Dus om geld uit te sparen is U eenigste en beste adres Qrootestraat 252 WAALWIJK. zichten volkomen geslaagd zijn. Met Ideze bewering hebben zij echter on gelijk. Want in één enkel opzicht zijn Ide Xlde Olympische Spelen te Ber lijn een volslagen mislukking gewor- wellicht een handelsovereenkomst tus- schen Canada en Nederland ten ge volge kan hebben. Dit blijkt ook reeds uit het feit, dat de Canadeesche mi nister Donderdag, na afloop van de !den. In welk opzicht dan zal men lunch door dr. Colijn, die inmiddels onmiddellijk vragen. In het feit, dat uit Engeland is teruggekeerd, aan- het eerlijke, sportieve element nu en geboden, een bespreking heeft gehad Idan volkomen zoek was. Allen, 'die de gebeurtenissen der met dr. Hirschfeld, directeur-gene raal van handel en nijverheid, over Olympische Spelen gevolgd hebben, de mogelijkheid om te komen tot een zijn bekend met de incidenten, die uitbreiding van de handelsbetrekkm- zich hebben voorgedaan tijdens de gen tusschen beide landen. Deze be- voetbalwedstrijden Amerika-Italië ensprekingen droegen wel is waar een 'Peru-Oostenrijk. Ook weten zij - van voorloopig en oriënteerend karakter, ide onjuiste beslissing van de jury in zake "het geval Merkens-Van Vliet, omdat het hier een Nederlander be trof. Wel zeer karakteristiek is de vol gende uitlating van luitenant-kolonel Quarles van Ufford, voorzitter van de jury bij de dressuurproef. „Ik ben zeer tevreden over het rijden van on ze ruiters en ben van meening, dat zij beslist hooger geplaatst hadden moeten worden. Onze ruiters behoor den tot de 15 besten, kap. Versteegh zeker tot de 5 besten. Echter was de beoordeeling van de juryleden in vele gevallen niet zeer objectief, en niet vrij van chauvinisme. Zoo heb ik als voorzitter van de jury de cijfers van een Zweedsch jurylid over een Zweedsch ruiter over de geheele li nie moeten verminderen met één punt, omdat de beoordeeling anders niet te aanvaarden was." Hiermede zijn de Olympische Spe len een stadium ingetreden, dat in geen enkel opzicht meer aan de oor spronkelijke bedoelingen van de Spe len beantwoordt en dat er zeker niet toe zal bijdragen, de zoo gewenschte „verbroedering der volkeren" te ver krijgen. Met het bovenstaande willen wij niet zeggen, dat de Duitschers alleen de schuldigen zijn. Met uitzon dering van het geval Merkens heb ben de Duitschers zich als goede gastheeren en sportsmen doen ken nen, al was somtijds de Duitschepers wat al te chauvinistisch. De fout ligt veel dieper en is een uitvloeisel van den geest van onzen tijd, die maar naar records en nog eens re cords vraagt. Ondanks dit bezwaar tegen de Xlde Olympische Spelen kunnen wij toch niet nalaten een eere-saluut te bren gen aan onze deelneemsters en deel nemers, vooral Rie Mastenbroek, die op zoo buitengewone wijze hun land te Berlijn vertegenwoordigd hebben. Evenmin als de bovenvermelde in cidenten prettig aandoen, heeft de circulaire van minister Slingenberg inzake de wijzigingen in de steunre geling een aangename ontvangst ge kregen. In breede kringen heeft de ze circulaire groote ongerustheid ver wekt en in de kringen der communis ten en S.D.A.P. heeft men een zeer fel standpunt ingenomen. In talrijke steden werden onmiddellijke protest- vergaderingen belegd en hoe groot de spanning onder de. arbeiders is, bewijst wel het feit, dat een telegram van de verzamelde communisten in het RAI-gebouw, door de 9000 inde Apollohal bijeengekomen S.D.A.P.- ers met het geroep „Eenheid" werd begroet. Op deze wijze worden ook Ide S.D.A.P.-ers die van goeden wil le zijn, naar een Eenheidsfront met de communisten gedreven. Niet slechts in arbeiderskringen is men het niet eens met de ministeri- eele beslissing, doch ook' in werk geverskringen. Zoo heeft b.v. de Bond maar doen toch het beste voor de toekomst hopen. Dezer dagen werd een bericht ge meld, dat er plannen zijn om een ge deelte van de jeugdige misdadigers on der te brengen in werkkampen. Hier toe is uit het Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen een comité gevormd, dat den naam van Largo ergo sum (,,L.E.S.) draagt. Dit comité heeft in den korten tijd' van zijn bestaan reeds ontzaglijk veel werk verricht en het plan voor het eerste kamp volledig opgesteld. Deze werk kampen men kan beter spreken van concentratiekampen, want de jeugdige misdadigers genieten geen bewegings vrijheid heeft men zich gedacht voor jonge lieden, die meer in het bijzonder indirect tengevolge van lang durige werkloosheid tot verkeerde din gen gekomen en in handen van de justitie gevallen zijn. Intusschen is de eerste proefneming met 50 jongens af hankelijk van het antwoord van de regeering, die blijkbaar de -gevraagde subsidie te hoog vindt. Hoe dit ant woord bok mag luiden, zeker staat vast, dat mr. G. T. J. de Jongh, de geestelijke vader van het plan voor jeugdige misdadigers hiervoor een standbeeld verdient! 'jNadruk Verboden). keling der gemeente tegenhouden," is een jeurpraafje. Iedere stad met goede en mooie wallen is bevoor recht met een prachtig element van schoonheid. Niet alleen van buiten af gezien, maar ook van binnen uit, heeft de stadswal zijn aesthetisch ef fect. Dit effect is van een andere schoon heidsorde dan die, welke op volks universiteiten gedoceerd wordt. Lezingen over deze orde van schoonheid zouden stom vervelend zijn. Maar inmiddels zitten stadswal len, die met slechting worden be dreigd, er maar mede. In Heusden koestert men natuur lijk geen sombere plannen. De wal len met het prachtige perspectief der boomenrijen, in alle mogelijke wijken de richtingen, zijn essentieel voor de schoonheid van deze stad, die er te recht trotsch op kan zijn." Onze stadgenoot de heer C. M. J. Merkx, is gekozen tot jury lid in het te Leerdam te houden groot internationaal muziekconcours. ANDEL. A.s. Zaterdagavond hoopt de ge mengde zangvereeniging Onderling Genoegen", concert te geven op de muziektent in de Achterstraat alhier. Hierbij zal het Mannenkoor ,,Ons Ge noegen" uit Poederoijen medewerking verleenen. Deze beide vereenigingen staan onder leiding van den Weled. Heer A. W. v. d. Nat te Gorinchem. AALST. De gem. zangvereen. ,,T.O.G.L D.O." alhier^ behaalde o.l.v. Joh. van Berkel te Ammerzoden op het gehou den Nat. Concours te Leerdam, met 312 punten een len prijs in de 4e afdeeling. Directeur en leden onze gelukwen- schen. HEUSDEN. Op het Consultatiebureau alhier waren Dinsdag aanwezig 21 zuigelingen, n.l. uit Heusden 9, Genderen 2, Meeuwen 2, Wijk 6, Aalburg 2. DE STADSWALLEN VAN HEUSDEN. Wij lezen in de Bossche Crt.: Menige stad bezit nog pen restant van oude wallen, maar niet altijd wordt het genoeg gewaardeerd. De zoekers naar objecten voor „werkverschaf fing" laten hun oogen ook wel eens vallen op deze monumenten. Want dat zijn het ten slotte: zij herinne ren aan de vesting van het verleden. In het Brabant-nummer van het „Bouwk. Wkbl." is het vorig jaar Heusden overgeslagen. De redacteur komt er nu nog eens speciaal op terug en wijst op de zoo bijzondere schoonheid van dit stadje, niet op de laatste plaats door de omwalling. „Tot het positieve element, dat Heusden zoo bijzonder fraai maakt, behooren zijn wallen. Deze wallen zijn nog volledig intact en een zoom van zwaar geboomte omgrenst het diep erin verscholen dorp. Hoe is het tochmogelijk, dat som mige gemeentebesturen de wallen hunner stadjes willen doen slechten en helaas ook al hebben doen slech ten Wat doen nu zulke wallen aan den bloei van dergelijke dorpen kwaad Het pogen om de wallen te slechten is veelal dan ook niet an ders dan een kinderachtig dwingen, en het praatje „verlost te worden van de knellende banden, die de ontwik- deze pp, tot f 17 per schaar. BOMMELERWAARD. Na veel tegenweer is het hooi eindelijk binnen. Er is tamelijk veel gegroeid, doch de kwaliteit is ten gevolge van het natte weer slecht. Handel hierin is niet noemenswaardig men besteedt nu f 5.a f6.50 per 500 kilo. Het meeste hooi dit jaar gewonnen heeft niet de vereischte kleur, dus hooge prijzen zijn, indien de tijdsomstandigheden niet beter worden, niet te wachten. Het koren, dat aanvankelijk mooi toescheen valt ook al tegen, in de tarwe is al veel schot, dus het beste is er af ook de niet geschoten korrel ziet er maar onoogelijk uit, de verwachting is be neden het middelmatige. De aard appelen, waar het nu hoofdzakelijk om gaat, leveren een ruim beschot op ,maar er komen veel zieken in. De blauwpitten zijn bij sommige totaal weg en in de Eigenheimers komen ook veel door de ziekte aangetaste voor. Iets wat met de natte grond en indien het warm blijft zeer bevor derd wordt. Handel schappelijk, doch lage prijs van f 1.20 tot f 1.50 per H.L. (70 kilo). Suikerbieten stonden aanvankelijk prachtig, hebben in Ju li wel minder aangenaam weer ge had, doch als de rest van Augustus maar zomer geeft dan kan dit ge was wel goed worden. In de boom gaarden is over het algemeen weinig fruit te zien. Op sommige plaatsen is geen appel of peer te bekijken. Gras is er volop en het vee gezond. Anders is het met de varkens, er zijn er reeds vele gestorven en het gaat immers door, zoodat vele geen spek zullen hebben, aangezien het al laat in de tijd wordt. Niets gaat zoo goed als aardbeienplanten poten, was het verleden jaar te droog, nu hebben ze vocht genoeg en groeien als riet. Ook begint de tweede oogst weer, er zijn er, die weer plukken voor de tweede maal. IIERPT. Bij de verpachtingen van de naweide werden hoogere prijzen be steed dan het vorig jaar, zelfs liepen De Boerinnenbond van Herpt zal op de tentoonstelling te Vught uitkomen met een zuivelstand, tevens zal zij in samenwerking met Els- hout reidansen uitvoeren. MEEUWEN. - A.s. Woensdag, des avonds om 7 uur O.T., hoopt voor de Oer. Gem. alhier op te treden, Ds. Ligtenberg van Lisse. OUDENDIJK. Ten nadeele van den landbouwer v. H. zijn des nachts uit zijn schuur, van een tweetal rijwielen de plaatjes ontvreemd. Door het bestuur der Oranjever- eeniging ,,Wilhelmina" werd 'besloten, met de kinderen van Oudendijk op 31 Aug. a.s. de verjaardag van H.M. de Koningin feestelijk te herdenken. De alg. feestdag is bepaald op 5 Sept. a.s., waarvoor een uitgebreid pro gramma is samengesteld. SLEEUWIJK. De heer L. van 't Sant is, als vertegenwoordiger van den Chr. Boe ren- en Tuindershond, benoemd tot lid der PI. Commissie der Landb. Crisis- Organisatie voor Noordbrabant. Dezer dagen beging een Fran- sche dame de onvoorzichtigheid, terwijl de veerboot aan den steiger aan deze zijde aanlegde en de bruggen nog niet waren uitgelegd, van de boot op der. legger te springen. Zij kwam, door dat zij met den hak van haar schoen achter een opstaanden rand van den. legger bleef hangen, te vallen. Bij haar va. verloor zij haar taschje, hetwelk zij in haar handen had. Het taschje kwam tusschen de veerboot en den steiger te recht en verdween in de diepte. In het taschje bevond zich een flinke som geld, aismede eenige waardevolle sie raden en passen. Naar we vernemen zaï bij vinding een flinke befoomng worden gegeven. Naar we vernemen heeft het Be stuur der Oranjevereeniging besloten, dit jaar wederom Oranjefeest te vie ren en wel op 29 Augustus a.s. Aan dit feest zfTllen wederom verschillende volksspelen worden verbonden. Op 13 Augustus j.l. mocht het echtpaar T. van Vuuren-Slagmolen het feit herdenken, waarop zij vóór 55 ia- ren in den echt werden verbonden. Bei de oudjes, waarvan de man 80 en de vrouw 78 jaar is, genieten nog een goede gezondheid. VEEN. Maandagavond, '6.30 uur O.T., hoopt voor de 'Ger. Gem. alhier op te treden, Ds. Ligtenberg van Lisse. WOUDRICHEM. Met ingang van 1 September zal door den radio-centralehouder J. P. Spronk alhier, worden overgegaan, tot het doorgeven over het 3e program ma van gramofoonplatenmuziek. Per maand zullen een 30-tal platen wor den gedraaid. Vrijdag j.l. werd door de mu- ziekvereeniging Kunst en Vriend schap" alhier, voor het gemeentehuis een goed geslaagd concert gegeven. Wegens het leggen van een nieu we brug, nabij de Schoenriem, is het verkeer vanaf 'Woudrichem naar Alm- kerk omgelegd over Uitwijk. Ie de Louvain I 1726; II 1216; Wijnpruimen 1729; Pond Seedling1 1925; Zoete Abrikoos-pruim 15— 22; Reine Claude Verte 4548; Was hington 2529; Reine Claude d'Ouil- lens 2430; II 1518; Perzikprui- men 2332. Peren: Clapp's Favorite extra 18 —24; I 41—17; II 7.10—10.60; Seig neur d'Esperen I 11 16; II 49; Fransche Wijnperen 1318; Dr. Ju les Guyot 915; Bonne Chrétien Willia-w I 5.20—12; II 2.10—4.90; Pré- cose de Trévoux I 1220; extra 20 25; N. H. Suikerperen 4.206.50; Diverse Stoofperen 6.507.80. Appels: Zomer Princesse Noble I 79; II 2.50 5.80Codlin's Keswick I 5.40—8.90; II 3—5; Guldeling I 5,20 —7.80; II 2.70—4.50; Wijnzuur I 3.80 5.90; II 2—3; Zigeunerin extra 20 25; I 'hl 18; II 69; Keizer Alex ander 69; Mank's Codlin 7.1015; Transparant de Cronselles I 814; II 5,507.50; Lod Suffield I 5.90 7.50; II 2.304)80; Eckenviller Seed ling 1319. Diversen: Champignons wit 5676; bruin 2052; Moerbeien 25; aardbei en 7.007.50; p. 100 stuks; Pfeffer- lingen 1013 p. chip. Alle prijzen per kilo, tenzij anders aangegeven. Veilingen Maandag, Woensdag, Vrijdag 3 uur namiddag. VEILING WOUDRICHEM. Veilingbericht van 19 Augustus, 1936. Erley Victoria II 46 et. per k.g.; Keswick Codlin II 68 ct. per k.g.; Keswick Codlin III 35 ct. per k.g.; Clappsfaforiet II 1112 ct. per k.g.; Reine Victoria 1824 ct. per k.g.; Snijboonen 781/2 ct. per k.g.; Princ. boonen 57 1/2 ct. per k.g.; Witte kool 5 1/2 ct. per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 19 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 2286 stuks: 1506 stuks hoornvee, 594 biggen, 41 zeugen, 83 schapen of lammeren, 62 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 180 tot f 270 per stuk. Kalfvaarzen 160 230 Magere Ossen en Koeien 70 130 Vette Ossen en) le kw. 3032 p. pond Koeien 2e 28—30 Pinken van f70.tot f120.p. st. Zeugen 45.75.st. Biggen 1.30 1.35 w. Schapen 8.— 16.st. Lammeren 8.16.st. HAAGSCHE VEILING. Noteeringen van de veiling op Woens dag 19 Augustus 1936: Pruimen: Reine Victoria I 1525; II 813; Dubb. Witten I 1832; II 1016; Pruimedanten 1015; Bel 's HERTOGENBOSCH, 18 Aug. Botermijn. Aanvoer 17.650 K.G. Hoogste prijs f 1.47, laagste prijs f 1.38, middelprijs f 1.45 per K.G. ZALTBOMMEL, 18 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd22 oiggen, prijs van f 10 f 15. 30000 eieren, prijs per 100 stuks f3.00—f3.50. 740 K.G. boter prijs per Yï K.G. roomboter f 0.80, boerenboter f 0.80. GEVAARLIJK BOTERKLEURSEL'. 1 Waarschuwing van den Keurings dienst. De directeur van den keurings dienst voor waren stelt er prijs op te waarschuwen tegen een soort bo- terkleursel, die sommige fabrikanten of handelaren thans verkoopen. Het betreft parafine-olie of een mengsel van vette olie met' parafine-olie. Zooals bekend is eenigen tijd ge leden de accijns op oliën en vetten verhoogd om het zelf maken van bo ter door huisvrouwen tegen te gaan. Op parafinoolie worden echter niet zulke hooge rechten geheven en daar om probeeren sommige fabrikanten met gekleurde parafine olie goede zaken te maken. Deze parafine is op zichzelf, al thans indien zij zuiver is, onschadelijk, doch bij verhitting kunnen er schade lijke stoffen uit ontstaan, zooals reeds meermalen gebleken is bij het 'bak ken van visch bijvoorbeeld. Het ge bruik van deze minerale olie in le vensmiddelen is derhalve gevaarlijk, zoodat de keuringsdienst deze soort olie thans uit de kruidenierswinkels en dergelijke tracht te weren en en in het algemeen het publiek waarschuwt omdat deze parafine-olie thans voor huishoudelijk gebruik wordt aanbe volen. De parafine-olie heeft boven dien geen enkele voedingswaarde. In liet bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat bakkers, die de olie in brood of gebak verwer ken of de olie gebruiken voor het insmeren van vormen of platen, zich aan een strafbare handeling kunnen schuldig maken. o VACANTIETIJD. Augustus is bij uitstek vacantie- maand. Dat merken ook wij ieder jaar in de inkomsten. Gewoonlijk zwij gen wij daarover in deze maand dan ook maar, doch dat is dit jaar on mogelijk. Daarom neme men goede i'v. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6