Voor naar Dit mur bestaat uit 3 meden 5. p. Cnttiyzn h (i'j Bsnk Jt.V. A. VERSCHUUR-BAERT Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Zusterhuis 6, OOR INC HEM, Ageatjcbaji hi fie tasUrdaajchc &Mk K.fftwsttrdaa „BET UWE"-JAMS Buitenland van altenA No. 5674 Vrijdag 4 September 1936 tblbf. No i» Raamsdonks vser. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 615*25. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gediplomeerd OPTICIEN. De functies onzer gemeentebesturen. Art. 209 van onze Gemeentewet draagt de uitvoering van raadsbeslui ten op aan Burgemeester en Wethou ders, terwijl art. 76 zulks alleen aan den Burgemeester doet. Thorbecke, de geestelijke vader onzer Gemeente wet heeft dus öf eene tegenstrijdig heid in de Gemeentewet gelegd of tweeërlei soort uitvoering onderschei den, zonder voor deze verschillende termen te gebruiken. Dit laatste nu is het geval, gelet op het feit. dat in den regel tweeërlei noodig is ter uitvoering van een raadsbesluit n.l. beraadslaging binnenskamers door het college van Burgemeester en Wethou ders, waarover het op zijn beurt we der een besluit kan nemen en de feitelijke uitvoering, het brengen van het besluit naar buiten, ter toepassing in den gemeentelijken samenhang; ee ne formeele die Burgemeester en Wethouders: te behandelen hebben en eene materieele, die voor rekening van den Burgemeester alleen komt. Het komt ons voor, dat beide ge noemde bepalingen, op deze wijze toegepast in goede harmonie worden gebracht en conflicten omtrent de uitvoeringsmacht aldus slechts: bij hooge uitzondering zullen rijzen. Bij de gemeentebestuursorganen moeten we drie functies onderschei den t.w. le. het wetgeven d.i. het aanwijzen van algemeene, principieele doelein den 2e. het besturen (uitvoering in den zin van art. 209) d.i. het aan wenden van de juiste middelen om in concrete gevallen de doeleinden van den wetgever te bereiken; 3e. het uitvoeren, het feitelijk ver richten d.i. de burgemeesterstaak. krachtens art. 76, het mededeelen van beslissingen, het zorgen dat de beslui ten werkelijkheid worden. Welke eischen moeten nu gesteld worden aan de ambtsdragers dier ver schillende functies De functies zijn ongelijksoortig. Het met succes vervullen van een ba rer is allerminst een waarborg, dat dezelfde persoon een der andere eveneens op bevredigende wijze zal uitoefenen. Een goed ambtenaar is daarom nog geen goed bestuurder en omgekeerd. Van den wetgever mag verlangd worden, dat hij in het volle leven Staat, met ruimen blik het algemeen belang beoordeelen kan, in staat is voorgestelde maatregelen te toetsen aan staatkundige beginselen. Hoezeer deze capaciteiten ook den bestuurder te stade zullen komen, hij is een mislukking zonder behoorlijk inzicht in de oeconomische, technischen ju ridische kwesties, die aan zijn oordeel onderworpen worden, zonder vaardig heid in het nemen van beslissingen. De uitvoerder tenslotte is de des kundige, doorkneed in de détails van Zijn vak; toetsing aan staatkundige beginselen mag bij hem in het geheel niet aan het algemeen belang plaats j vinden, want zijn taak begint eerst i bij een punt. waarop anderen reeds uitgemaakt hebben, wat in dit be lang dient te geschieden; represen tatief voor elk dezer groepen zijn b.v. het Kamerlid en het raadslid .(wetgevers), het lid van Gedeputeer- de Staten en de Wethouder (be stuurders), de technisch-ambtenaar bij den Waterstaat en de gemeente-ont vanger (uitvoerders). Zeker is: dat deze onderscheiding in staat stelt juist te beoordeelen de wijze, waarop zij, die tot de over heidstaak zijn geroepen, benoemd worden. Door het algemeen kies recht worden onze wetgevende col leges samengesteld: de Tweede Ka mer, de Provinciale Staten en de Ge meenteraden. Dit is geheel in over eenstemming met de gegeven onder scheiding: het algemeen kiesrecht wijst als politiek' instrument, de poli tieke menschen, de wetgevers aan. LAURIERBLADEREN VENKELZAAD MOSTERDZAAD CAYENNEPEPER PEPERKORRELS WITTE PEPER FOELI ALUIN PARAFINE INMAAKVLIES ROZ1JNAZIJN INMAAKAZIJN DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. Deze moeten op hun beurt vertrou wen kunnen hebben in de bestuur ders, de Gedeputeerde Staten en de Wethouders, die hun werk 'hebben te verrichten langs door de wetge vende colleges getrokken principiee le lijnen. Plet is dus wel rationeel, dat de bestuurders door de Staten en Ge meenteraden aangewezen worden, niet evenwel, dat deze bij hun keuze be perkt zijn tot de leden van hun ver gadering. Deze toch hebben als ver tegenwoordigers van politieke begin selen zitting gekregen, waaruit al lerminst volgt, dat zij ook de be kwaamheid bezitten om de publieke financiën te beheeren, beslissingen omtrent de toepassing van onze inge wikkelde onderwijswetgeving te geven en zooveel andere zaken te behar tigen, waarvan de man op den boe renboek de beteekenis en draagwijdte niet vatten 'kan. Hem de keuze zij het ook indirect overlaten, is: dus fout. Zeker zullen er onder de staten- en raadsleden verscheidene zijn, die bestuurscapaciteiten in rui me mate bezitten. Niettemin kunnen de bestaande bepalingen van provin ciale en gemeentewet ten gevolge hebben, dat politieke constellatie en lijstrangnummer menschen op het kussen brengen, die bij de uitoefening van hun bestuurstaak geheel aan den leiband van anderen loopen. Dan re- geeren de politieke club of de amb tenaren, die evenwel ter zake geen verantwoording dragen. Hetzelfde vertrouwen, dat jd'e wet gevers in de bestuurders moeten kun nen stellen, moeten deze aan de uit voerders d.Z. de ambtenaren kunnen schenken, wier benoeming in provin ciën en gemeenten al zoo om dezelfde redenen in handen van de colleges van dagelijksch bestuur behoort te zijn. Merkwaardig is het hoe voor het Landsbestuur de geschetste principes zuiver tot uitdrukking worden ge bracht. Onze ministers worden ook j buiten de leden der Staten-generaal j benoemd en het benoemingsrecht van ambtenaren is een praerogatief van de Kroon. tSuiteniandsch weekoverzicht Wat is er in Roemenië gaan de Titulescu's ontslag stemt Praag en Parijs wantrouwend. Mussolini gelooft niet in den eeuwigen vrede. Het verdere verloop van den Spaansehen bur geroorlog. De kwestie der coördinatiecommissie. De Roemeensche regeering heeft de meest bekende staatsman van het land, Tituleseu, uitgestooten. Wat er in dat verre Balkanland precies gaan de is, valt moeilijk te zeggen. Het is een constitutioneele monarchie en het heeft een parlement, dat uit twee kamers bestaat, maar het kiesstelsel is er geheel op ingericht, de regee ring steeds aan de volstrekte macht te "helpen. De oppositioneele partij en, hoe groot hun aanhang ook mo ge zijn, hebben dan ook1 geen schijn van kans, zich te doen gelden. Tituleseu leek in jdit land een mo nopolie verworven te hebben als: mi nister van Buitenlandsche Zaken en de buitenlandsche politiek werd dan ook werkelijk uitsluitend door hem gedragen. Hij was een trouw aanhan ger van de Kleine Entente en -ook voorvechter van de Balkan-Entente. Verder was: hij fel anti-revisionis tisch. De Fransche politiek vond in hem steeds een krachtig verdediger. De Volkenbond had in hem een vu rig aanhanger. Ook was; hij! anti-fas cistisch, hoofdzakelijk tengevolge van zijn liberale gezindheid. Speciaal in Duitschland en Italië was hij dan ook weinig bemind, te -meer daar hij steeds als kampioen optrad van het FranSch-Russisich-Tsjechisch mi litaire verdrag. Tenslotte schijnt zijn francophiele en pro-Russische politiek in breede Roemeensche kringen, die prijs stel len op een goede verstandhouding met Duitsichland op het ©ogenblik een van de groote afnemers van het land op verzet te zijn gestuit. De Roemeensche nationalistische be weging heeft haar afkeer van Titulesi- cu's politiek in den laatsten tijd dan ook niet onder stoelen of banken ge- stoken. Zij ontzag zich daarbij niet zelfsi haar toevlucht tot politieke 'ex cessen te nemen. De minister van Binnenlandslche Zaken zou tegenover deze excessen een te slappe houding hebben aangenomen. Vandaar de cri sis! Biji de oplossing van deze crisis heeft men Tituleseu buiten de deur gezet. Hij -zelf heeft dat achteraf eerst vernomen; zijn bitterheid daar over heeft hij niet verzwegen. Daar toe had hij temeer aanleiding', wijl voor .den minister van Binnenlandsehe Zaken, die toch de oorzaak van de crisis zou zijn, de nieuwe post gescha pen was van vice-premier. Titulescu's heengaan is vooral op het gebied der internationale poli tiek een gebeurtenis van beteekenis. Tatarescu, de Roemeensche minister president, heeft dit blijkbaar ingezien en gemeend de tot nog toe bevrien de buren en 'bondgenooten van het land te moeten geruststellen. Roe menië, zoo zeide hij, zal met kracht zijn traditioneele politiek voortzetten en de banden met de Kleine Entente. Polen, Engeland, Rusland en met Frankrijk vooral, nauwer aanhalen. Uit de perscommentaren blijkt intus schen, dat Praag en Parijs zich nog in het geheel niet hebben laten ge ruststellen, terwijl anderzijds Berlijln en Rome, hoewel zij niet zijn opge somd, in het geheel geen teekenen van ontevredenheid geven! De Italiaansche couranten hadden intusschen ook wel wat anders te doen, dan veel plaatsruimte te be steden aan de gebeurtenissen in Roe menië. Ter gelegenheid van de Itali aansche manoeuvres te Avellino heeft Mussolini weer eens een redevoering afgestoken en dat is iets, waar de Italiaansche bladen menige kolom aan wijden. Zooals bij hem te doen gebruikelijk, zijn het wederom groo te woorden geweest, die de duce ge sproken heeft. In weinige uren zou het land 8 millioen man kunnen mo- biliseeren, verkondigde hij. Dat is een weinig grootspraak, want tenslotte moeten er toch ook nog mannen over blijven, die het economisch leven Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -<«■■■► Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T BOONSTü A. gaande houden, waarop dit leger van 8 millioen man zou komen te rusten. Maar pis Mussolini tot zijn enthousi aste Italianan spreekt, mag men Zijn woorden nu eenmaal niet op het goudschaaltje der logica afwegen. Verder heeft de duce verteld, dat het nu het streven moet zij'n, den vre de zoo lang mogelijk te bewaren, maar dat het fascisme heeft afgere kend met het ideaal van den eeuwi gen vrede. Wanneer men naar Spanje kijkt, zou men bijna geneigd zijn Mussolini gelijk te geven in zijn wantrouwen in de vredelievendheid van den mensch en zijn gebrek aan hoop op een toekomst zonder oorlog. Daar wordt de burgeroorlog nog maar in verschillende smaken. „PRIMA"-JAM per pondspot 50 cent HUISHOUDJAM 35 JELLY 55 met gratis filmpje, „RING'MAM per pondspot 28 cent APPELSTROOP per pondsblik 25 APPELSTROOP per 2-pondsblik 42 PERENSTR00P 35 Vruchten in blik en glas. Limonade's Tafelzuren, Bessensap, Appelmoes, enz. FLIPPOSCOOPS 15 CENT. A BAAIJENS, HEUSDEN Botermarkt 88 Tel. 52, -= Depót C. JAMIK. steeds in al zijn wreedheid voortgezet, zonder dat het een der partijen tot nog toe: gelukt is, beslissende suc cessen te boeken. Het stevigst schijnt er gevochten te worden in de om geving van Irun, waar de witten tot de uitvoering zijn overgegaan van hun dreigement de stad door een bom bardement tot overgave te dwingen. Tot nog toe zijn zij daarin echter nog niet geslaagd. In de omgeving, van Saragossa Schijnen de roode troepen met succes te ppereeren. Na een hevig offensief tegen Hiueslca, dat een gunstig verloop voor de volksfranters beet gehad heb ben, ziet de toestand er voor de wit ten te Saragossa ook inderdaad don ker uit. Wel is de bezetting, van de stad betrekkelijk sterk, maar deze schijnt er alle mogelijke moeite mede te hebben, de daar wonende arbei ders er onder te houden. Minder succes hebben de roode milities op Majorca, waarvan de hoofdstad Palma, ondanks hevige aanvallen van de vijandelijke troepen, nog steeds vast in handen der witten is. Eenzelfde bericht als uit Saragos sa komt ook uit Sevilla. Daar hebben de leiders der witten eveneens te kampen met een soort lijdelijk ver zet der bevolking. Andalusië is een arme streek en de meeste Span jaarden hebben hier dan ook hun hart aan het volksfront verpand, daar Zij van de beloofde agrarische hervor mingen groote voordeelen voor zich zelf verwachten. De witten beschik ken over voldoende wapenen, maar krijgen over het algemeen een tekort aan manschappen. Dit zou wel eens van beslissenden invloed op het ver dere verloop van den oorlog kunnen Zijn. Ten aanzien van de niet-inmenging in Spaansche aangelegenheden heb ben de meeste daarvoor in aanmer king komende landen pu een wapen embargo afgekondigd. Frankrijk heeft! nu voorgesteld een coördinatiecom missie in te stellen, die de controle overde juiste naleving van dit embar go op zich zou nemen. En het isl Londen, dat de instelling van deze commissie zoo spoedig mogelijk wenscht. Indien mogelijk, zou mem haar nog voor het einde der week bijeen willen roepen. Men wacht nul nog slechts op het antwoord van Duitschland. Uit Berlijn wordt nul vernomen, dat men in principe niet; onwillig is. het voorstel in over weging te nemen. (Maar klaarblijke lijk koestert men te Berlijh wantrou wen in de oprechtheid van de Fran sche bedoelingen. Dat kan men Ber lijn intusschen niet kwalijk nemen'. Het zijn juist de Fransche bladen van rechts, die steeds: weer opnieuw, berichten brengen van Fransche wa penleveranties aan Spanje, ondanks het wapen-embargo. Ook zal men het; te Berlijn minder aangenaam vinden, dat Mexico zich thans bereid ver klaard heeft, 20.000 geweren en 20.000 schoten munitie ter beschikking van' de Spaansche volksfrontre,geering to stellen. De Engelsche regeering zal nu trachten het Berlijnsche wantrouwen weg te nemen. Hopelijk' slaagt Zij daarin en dan staat aan den werke lijk noodzakelijke coördinatie-cotamiS- sie niets meer in den weg. (Nadruk Verboden). VROUW SNIJDT HAAR MAN DEN HALS AF. In het Belgische grensplaatsje Esh schen heeft zich een vreeselijk dramai afgespeeld, doordat een 67-jarige vrouw haar taan, die 70 jaar oud' was en 3 jaar reeds ziek te bed lag den hals heeft afgesneden. Woensdagtaorgen kwam zij haar; buren waarschuwen om eens in haar huis te komen kijken, en deze ont waarden het ontzielde lichaam van' den echtgenoot met een afgesneden hals. De vrouw vertelde dat Zij den' moord had bedreven en het onder zoek wees uit dat dit inderdaad het! geval was. In een vlaag van waan- zin heeft de vrouw Dinsdagavond j haar man vermoord. Zij! is terstond in hechtenis genomen en zal naar een krankzinnigengesticht wordenj overgebracht. In Esschen heeft deze moord gjrooti opzien gewekt. o NIEUWE RUSSISCHE LICHTING OPGEKOMEN. Het roode leger is thans tot een vredessterkte van 1.600.000 man ge bracht door het opkomen van de geheele lichting 1914 en de helft van de lichting 1915. Tezamen tellen dezei lichtingen 900.000 recruten. o VERLENGING DIENSTTIJD IN. FRANKRIJK? In gezaghebbende kringen ver klaart men naar aanleiding van het bericht, dat de regeering verlenging van den diensttijd zou overwegen, dat er slechts sprake van is dat Daladier in de a.s. zitting van het kabinet, Maandag of Dinsdag a.s., de maatre gelen zou uiteenzetten, welke zouden kunnen worden genomen naar aanlei ding van het door Duitschland geno men besluit inzake, den dienstplicht, AFSCHAFFING VAN HET BAGNO Het agentschap Stefani verneemt, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard BRILLEN M. NORT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1