Ho. 5674 Vrijdag 4 Sept. Nieuwe Tijden eisclien Nieuwe Maatregelen! BOUWEN DA'S SjEHKEItll TWEEDE BLAD Het NIEUWSBLAD van Heusden f 33.50, f 45.00, f 55.00. Een eigen gerold sigaretje VAN RAVENSWAAY'S GOLDEN SHAG. ECHTE PURE GOUDGELE VIRGINIA! voor het Land ran Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HET BLAD ijzerhandel - GORINCHEM. FEUILLETON. DE HEKS. BEHOORENDE BIJ HET is voor het Land van Heusden en Altena en zijn omgeving Het heeft in de dorpen Doeveren, Heesbeen, Aalburg. Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Uitwijk, Waardhuizen, de Werken en Sleeu- wijk, Werkendam, Nieuwendijk, Alm- kerk, Dussen, Meeuwen, Eethen, Genderen, Drongelen, Babyloniën- broek, Sprang-Capelle, Aalst en Poe- deroijen zijn eigen agenten en bezorgers In geen blad vindt men zulke uitvoerige berichten en verslagen uit genoemde plaatsen. Om deze te kunnen geven, worden kosten noch moeiten gespaard Dat de bewoners dit waardeeren, blijkt uit het groot aantal abonné's in iedere plaats Een aantal, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden nog geregeld «tijgt I De nieuwe abonné's ontvangen de tot 1 OCT a s. verschijnende nummers Gr&ATIS. Vervolg raadsverslag DE WERKEN EN SEEEUWIJK. Voorstel van B. en! W. tot v-oor- loopige vaststelling der gemeentereke ning over 1935. De heer Sigmond brengt namens deze commissie rapport uit en deelt mede, dat de heer Ippel niet bij het onderzoek is tegenwoordig geweest, zoodat het slechts verricht is door den heer v. Burgel en spr.. Dei rekening* is van a tot z nagegaan en de verschillende cijfers zijn vergeleken. De commissie kan niet anders doen dan voorstellen, de rekening voorloopig vast te stellen, zooals ze door B. en W. is aangebdioen. Alleen wil de commissie opmerken, dat het kohier voor de hondenbelasting blijkbaar zeer nonchalant is vastgesteld. Er zijn tal van personen die niet op dit kohier voorkomen. Namens de com missie zou spr. willen voorstellen, een en ander eens goed te controleeren en er streng de hand aan te houden. De heer Koppens heeft de rekening, die ter visie heeft gelegen, ook inge zien en toe zijn genoegen gezien, d^t van de telefoon f 12 is binnen gekomen, hoewel er niets voor op de begrooting was uitgetrokken. Spr. vindt dit wel wat eigenaardig. Verder heeft spr. gezien, dat de post ondersteunnig aan behoeftigen met 1122.is overschreden. Spr. begrijpt dit niet, het Burgerl. Armbestuur is toch belast met het bedeelen der ar men en uit deze rekening blijkt, dat de Burgemeester en zelfs de wethouders ondersteuning geven. Het bevreemdt spr., dat de commissie van onderzoek hierop geen aanmerking heeft gemaakt. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te Werkendam één jaar heeft gezegd, dat zij niet in de kosten der telefoon aansluiting van den Burgemeester wil de betalen. Spr. heeft toen gezegd, neem ze dan. maar weg, want ik heb hem niet voor mijn pleizier. Later is Werkendam op zijn besluit teruggeko men. Wat de opmerking van den heer Koppens over post 186 betreft onder- 1 steuning aan behoeftigen, deze post heeft er altijd bp gestaan, hij vindt zijn oorsprong in de armenwet, die B. en W. bevoegdheid geeft ondersteu ning te geven, zoowel het armbestuur j als B. en W. kunnen het doen. Spr. haalt een paar voorbeelden aan, wan neer B. en W. van het hun gegeven recht gebruik maken b.v. bij verple ging in een ziekenhuis, om een juist oordeel te vormen moet ieder geval - afzonderlijk beoordeeld worden, van- zelfsprekend zijn de raadsleden be- voegd bezwaren naar voren te brengen over verstrekte ondersteuning. De heeer Koppens meent, dat de Armenwet alleen instellingen van wel dadigheid1 kent, waarop de Voorzitter opmerkt, dat ook het college van B. i en W. genoemd wordt. De heer Koppens vindt het uitgege ven bedrag hoog, het is f67.geweest en nu is het f199.Er is b.v1. f8.20 uitgegeven voor een verhuizing naar Hilversum, dat niet noodig was ge weest. De Voorzitter zegt, dat de raad het bewijs daarvan dan moet leveren. B. en W. waren van oordeel, dat het wel noodig was. De heer Koppens zegt, dat B. en W. het treffen, dat hij, als rijksontvanger, het bewijs niet mag leveren. Sigmond. Dan, weet je het ook niet. Voorzitter. Het is natuurlijk moge lijk, dat B. en W. te goedertrouw dwa len. i Koppens. Dat neem- ik aan, i;k zou B. en W. echter willen verzoeken hun ondersteuning zoo laag mogelijk te houden. Spr. heeft verdler gezien, dat de rekening geheel bewerkt is door den Secretaris, is dat wel juist. De ontvan ger moet het zelf doen, als hij het niet kan, moei men zien een ander te krij- gen. De Voorzitter kan hiermede volko men instemmen. Vroeger deed de ont vanger het zelf, hij kan het dus wel. B. en W. zullen hem hierop wijzen. De heeer Sigmond merkt op, dat de heer Koppens gezegd heeft, dat h.j niet begreep, dat de Commissie niet heeft gezien, dat post 186 is overschreden- De commissie heeft dit zeer goed ge zien, heeft den Secretaris er naar ge vraagd en van deze inlichtingen ver kregen, die haar bevredigde, het heeft dan geen zin, daarop in een vergade ring nog eens terug te komen. De heer Koppens zegt het recht te hebben hierover inlichtingen te vra gen. De heer Sigmond erkent dit, men moet dan evenwel niet spreken over niet begrijpen, er zal wel meer zïijr, dat de beer Koppens niet begrijpt, wenschte hij inlichtingen, dan kon hij die aan de commissie vragen. De heer Dekker ontving gaarne in lichtingen over de kapitaalrekening, die met een nadeelig saldo van ruim f7500 sluit, terwijl ze andere jaren sloot. Koppens. Dat moet je aan de com missie vragen. Sigmnod. Ik ben geen gemeente-amb tenaar en kan daarop dus geen inlich tingen geven. Koppens. Je bent niet geschikt raads- j lid te zijn. Sigmond. Dat bent u alleen, daar voor moet men rijksontvanger ziijin. Koppens. Je moet parlementair blij ven. Sigmond. Dan moet je maar niet spre ken van ik begrijp niet. De Voorzitter sluit de discussie en zet uiteen wat 't nadeelig saldo van den kapitaaldienst beteekent. De gemeen te beeft het recht indien het noodig is, voor dit bedrag een leening aan te gaan. Zoolang bet echter mogelijk is, wordt een nadeelig saldo uit dezen dienst, uit de gewone inkomsten be streden. De beer v. Rosmalen vraagt, hoe B. en W. denben over de opmerking van de commissie ten opzichte van het kohier der hondenbelasting. De Voorzitter zegt dat B. en W. zoo streng mogelijk zullen optreden. De beer v. Burgel merkt op, dat hij aan de Kille alleen reeds 27 hon den beeft geteld, waarvoor niet wordt betaald. De gemeenterekening wordt vervol gens met algemeene stemmen, de wethouders onthielden zich van stem ming, voorloopig vastgesteld. Gewone dienst met een ontvangst van f152862.52 uitgaaf f 151031.29 Wij gaan steeds met onzen tijd mede. Daarom vindt U bij ons geen „afgezaagde'' modellen die tegen zoo genaamde kortingen of met cadeaux afgevloeid moeten worden. Wij hebben de nieuwste sh lagers voor 1936 1937, pracht modellen in keurige afwerking en onbe rispelijke kwaliteit. Daarbij met de nieuwste constructies binnenwerken, dus geen „Kolenvreters" maar oerzuinig in gebruik. EN DE PRIJZEN U VINDT DEZE NERGENS ZOO GOEDKOOP. In de fijnste uitvoering, Zwart hoogglans Geëmailleerd of onafbrandbaar gemoffeld, batig saldo Kapitaal dienst ontvangst uitgaaf Nadeelig saldo f 1831.23 f 18443.28 Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur. De heer Sigmond brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit, zegt dat de verschillende reke ningen zijn onderzocht en in orde bevonden. De commissie heeft ech ter gezien, dat personen die stempe len bedeeld worden, dit is iets wat toch niet mag? De Voorzitter zegt dat de Minister voor de steuntrekkenden een regeling beeft vastgesteld en uitzonderingsge vallen beeft bepaald, waarbij wel on dersteuning door het Burgerl. Arm bestuur, aan steuntrekkenden mag worden verleend. Spr. noemt een paar zulke gevallen, o.a. bij een groot ge zin en ziekte in een gezin. De reke ningen worden vervolgens met alge meene stemmen vastgesteld. Reclames inzake belastingen zullen in besloten vergadering worden be handeld. Rondvraag. De heer Sigmond zegt, dat verschil-- lende vereenigimgen te Sleeuwijk ge bruik maken van een lokaal der open bare school, dat niet voor het on derwijs gebruikt wordt Een comité zou daarin een vast tooneel willen doen maken, zonder dat er kosten voor de gemeente uit voortvloeien. Spr. vraagt hiertoe de vereischte vergunning, die de raad moet verleenen. De heer Koppens vraagt of iedere vereeniging daarvan gebruik mag ma ken. De heer Sigmond antwoordt toestem mend, althans als men er voor be taalt. De raad hecht er zijn goedkeuring aan, om B. en W. te machtigen, oven] deze verbouwing in onderhandeling te treden. De heer Sigmond vestigt de 'aan dacht op den sloot langs den Nieuwen f25948.95 f 7505.67 Uil WANNEER U BOUWT. DOE HET DAN ONDER DESKUNDIGE LEIDING GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. VERKRIJGBAAR! 12 ets. PER '|2 ONS PAKJE. OVERAL VERKRIJGBAAR I OVERAL Een verhaal uit de Pyreneeën. 18. iNu en dan gleed een hagedisje voorbij... alles was vreedzaam en kalm. Guido zat aan haar voeten en zette haar spijzen v.oor. die hij, volgens de gewoonte van het land, meegebracht had in een zak, gemaakt van de huid eener isard. „Die heb ik zelf geschoten," zei hij, trotsch. „De kop met de horens hangt thuis. Hier is brood voor je en een stuk worst en hier zijn eie ren... wat wil je hebben? Je zult wel honger hebben gekregen door onzen langen tocht. Wil je soms eerst drinken Ik heb ook een flesch land- wijn meegenomen." „Waar heb je dat alles van daan vroeg ze, onwillekeurig, „De waardin te .Salient heeft het mij gegeven..." „Gegeven „Nu ja, voor geld." „Ben je dan zoo rijk vroeg ze verwonderd, bijna verdrietig, want hoe meer hij had, des te dieper de klove tusschen hen was. „Toen ik van huis ging, had ik nog wel wat... Nu is 'tbijna op," bekende hij, eenvoudig. „En ik heb je nog zooveel ge kost, en ik heb niets ...o! Guido!" Ontzet keek ze hem aan, Je be droefd voor tranen. „'t Was toch misschien beter ge weest, als je goede vrienden waart gebleven met de Aysaguers," zei ze onwillekeurig. „Beter wel," stemde hij, toe, „ten minste wat geld en vooruitzichten en zoo betrof... maar... een man doet niet altijd, wat 't beste is." „Heb je spijt vroeg ze, angstig. Hij had den moed niet om ja te zeggen en haar geluksdroom te ver storen. Ze was zoo vertrouwend, zoo aan hankelijk, die kleine Benita Dolores! en zoo mooi. Hij1 trok haar naar zich toe en .fluisterde haar allerlei vleiwoordjes in, die haar toch slechts, ten deele, bekoorden. Instinctmatig voelde ze toch, dat Zijn liefde voor haar een offer voor hem* was. „Guido. ik wou dat ik rijk was en een mooi huis met land er omheen had om je aan te bieden," zei ze, onder den invloed van haar denken. „Ik wou 't ook," stemde hij. ge- reede, toe. „Dat zou de zaak vrij wat gemakkelijker maken." Het was heel natuurlijk, dat hij dit zei. Ze had het zelf uitgelokt en het was de waarheid maar het griefde haar toch. Ze had het zoo heerlijk gevonden ,als hij haar in zijn armen had gedrukt en haar had verzekerd, dat zij de liefste, de allerliefste op de heele wereld voor hem was en dat hij haar liever had, zooals ze was, arm en verlaten, dan het rijkste en aanzienlijkste meisje uit het geheele Baskenland. Dat had hij haar den vorigen avond herhaalde keeren ver zekerd. Toen was hij niet zoo ver standig en zoo beredeneerd. „Is dat nu mannenliefde vroeg Benita zich, angstig, af. „Houd je echt van mij, Guido fluisterde ze. „Zou ik anders zoo naast je zit ten was Zijn wedervraag, op be- leedigden toon gedaan. „Ik ben niet als de heeren uit de groote wereld, die meisjes naloopen en ze ongeluk kig maken." Dat begreep Benita niet, daar had ze nooit van gehoord, maar ze zag wel, dat ze Guido verdrietig jnaakte door haar twijfel en ze wilde hem vro olijk en opgeruimd zien. Alles, wat ze voelde en dacht en vreesde, kon ze toch niet onder woor den brengen. Ze wilde ook niet tob ben. ze was jong en ze wilde van haar jeugd genieten. Ze schoot ook veel beter met Guido op, als ze lachte en gekheid maakte; misschien was dat wel 'theel bijzondere van liefde, dat vreemde gevoel, dat ze nog niet heelemaal begrijpen kon. Misschien kwam 't enkel over je, als je er luch tig en oppervlakkig en zorgeloos en dartel op los leefde en ging het van je weg, als je er over nadacht en het aan 't uitpluizen ging. „Guido, wat is het hier mooi en prettig!" riep ze lachend uit, de flesch van hem overnemende en er een lan gen teug uitdrinkende. „Jammer, dat de kersen nog niet rijp zijn," zeide hij. „Bij ons staan verscheiden kerseboomen in den tuin. Ze zullen nu wel spoedig bloeien, er is niets mooier dan een kerse boom in bloei... en de vruchten zijn zoo lekker en sappig. Wat zou dat aardig Zijn, als ik er in Zat en jij stond beneden aan den voet en je ving de kersen op, die ik je zou toe- gooien... met je mooie, roode lip pen... die net als kersen zijn..." „Ik durf niet met je mee naar huis gaan, Guido," zei ze treurig. „Wat zou je tamilie wel zeggen?" „Ik ga ook niet naar huis," merkte hij somber op. Na eenig zwijgen ver volgde hij: „Ik zal nooit meer de met bloesems beladen kerseboomen zien en ik zal de vruchten niet pluk ken en het koren niet zaaien en den oogst niet meer binnen halen... en den rook van den schoorsteen niet meer in de lucht zien opstijgen om mij te verwelkomen, alsi ik huis waarts keer na een langen tocht." Hij! had droomerig... op rhythmi- schen toon, alsof hij een verhaal deed. gesproken... ook hij lachte niet meer en op Benita's! lippen verstomde de lach. In die uren, daar in de vellei van Marcadou, in de vrije natuur door gebracht, openbaarde zich de ernst vani het leven aan die twee natuurkinderen en gevoelden zij instictmatig, dat zij het leven voortaan als groote menschen door zouden gaan met de zorgen en verantwoordelijkheid aan het bestaan, van volwassenen verbonden. Alles, wat hen aan hun jeugd herinnerde, vervloog als een vaag visioen, om plaats te maken voor hun toekomst-visioen dat nog vager was dat nog verborgen lag achter een gordijn van mist en ne velen, zwarter en dichter dan hetgeen vaak de bergen aan hun oog onttrok. Beiden kregen ze de overtuiging, dat ze op een keerpunt van hun leven ston den en dat ze, voor elkander, alles moesten opgeven, wat tot nu toe hun deel was geweest, en voor Benita, die zoo heel weinig het hare had kun nen noemen, was het offer veel minden groot dan: voor Guido, wiens bestaan! zoo rijk aan zegeningen was. Ze waren n|U beide arme zwervers, zonder haard 'of stee, zonder dak or bed, zonder familie of verwanten, maan Benita was altijd 'min of meer zwerf ster geweest en, wat haar geschonken! was ,had gelijk gestaan met een aal moes. Daarom aanvaardde zij het vrije leven moedig en flink, terwijl Guido schoor voetend 'd!en weg betrad, die hem ven wegvoerde van de effen baan, welke hij tot toe had betreden. IX Links is de hoeve van mijn vader^ de grond mijner voorouders," zei Gui do, treurig. „Wij 'moeten dus rechts aanhouden." ,,En dan?" vroeg Benita angstijg. ,,Dan zullen wd'j de richting van het meer van Gaube inslaan; aan den oe ver zijn een paar kleine gebouwen; in den zomer, a?s het volle badseizoen' in Cauterets aan den gang is, dient een er van als restaurant, waar de bad gasten forellen uit het meer komeiï eten. Nu is alles nog dicht, maar wij zullen misschien wel een deur kun nen forceeren en den nacht binnens huis kunnen doorbrengen. Ik heb nog wat brood en worst en nog wat wijn voor onzen avondmaaltijd". (Wordt vervolgd). Nieuwsblad Willem de Bruin WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKEN I N G VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL, BOUWKUNDIGE OVERAL TE ONTBIEDEN. v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5