Marktberichten. Vragen op Rechtskundig gebied. Plaatselijk foieuws iweg, die noodiig uitgehaald dient te worden. De Voorzitter belooft hieraan aan dacht te zullen schenken. De heer Koppens vraagt hoe of het zit met de administratieve abuizen ten opzichte van de telefoon. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld en slechts lt*)t bedragen van f 1.50 voor 1933 en f2.50 voor 1934 zijn geko men. De heer Koppens vraagt of van ver dere onregelmatigheid niets gebleken is, Waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit miet het geval is geweest. De heer Koppens zegt, dat Sodder- land op gemeente-eigendom een schuur heeft geplaatst, waartoe hem door den gemeente-architect toestemming ver leend: zoui zijn. De Voorzitter zet deze kwestie uit een en zegt, dat de architect verklaard heeft geen toestemming te hebben ge geven tot plaatsing der schuur op het terrein waar ze nu staat. In hun laatste vergadering hebben B. en W. besloten, de plaats voor fl.per maand aan Sodderland 'te "verhuren, als de raad daaraan zijn goedkeuring wil hechten. Aldus wordt besloten. De heer Koppens 'zou het terrein voor het gemeentehuis wat doen op knappen, met geringe kosten is er iets behoorlijks van te maken. De Voorzitter zegt hier voor te zijn. De heer Koppens zegt, dat de ge meente-opzichter van Werkendam is overleden, kan nu niet gemeenschap pelijk met deze gemeente een opzichter worden aangesteld? De Voorzitter belooft, dat B. en W. in deze stappen zullen doen. De heer Koppens vraagt of de be noemde deurwaarder voor de gemeente tal beëedigdi is. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog moet geschieden, het zal evenwel in de eerste vergadering van B. en W. gebeuren. De heer Koppens heeft bij het nazien der gemeenterekening bemerkt, dat een armmeester, tevens lid van den raad. geld uitgeeft aan behoeftigen, dit mag toch niet? De Voorzitter acht het antwoord hier op niet zoo eenvoudig, betreft het een rekenplichtigf f-mbtenaar, dan is bet eenvoudig genoeg, maar zooals de za ken hier staan, is het niet zoo een voudig. B. en W. kunnen ook onder steuning geven, oppervlakkig beschouwt zouden deze djan geen wethouder mo gen zijn. Spr. wil deze vraag echter heel graag eens aan Ged. Staten voor leggen, hij acht de vraag op zichzelf reeds intressant. De heer Dekker zegt, dat de raad het vorig j,aar besloten heeft, de ge meente v.an de 8ste klasse in de 7e klasse voor de personeele belasting te brengen, hoe komt het dat dit niet is gebeurd? De Voorzitter antwoordt, dat het be sluit hiertoe na 1 September 1935 was genomen, dus te laat voor het thans loopende belastingjaar. De heer v. Rosmalen hoort niets van de commissie voor het pad aan de haven te Kille, betreffende het bie tenladen, waarvoor de tijd weer na dert. De Voorzitter zegt, dat hem dit ont gaan is. 'Besloten wordt, dat B. en W. hierover met de leden van de Kille volgende week zullen vergaderen. De heer v. Driel zegt, dat in de vo rige vergadering een verzoek was in gekomen van Veilig Baden", voor een subsidie, welk verzoek toen is aange houden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gevraagd hebben om de eindrekening, pm daarna met hun voorstel te komen. De heer v. Burgel vraagt of er al een controleur voor de steunregeling is benoemd. De Voorzitter zegt, "dat aan het de partement al wel een zestal personen zijn voorgelegd ter benoeming, doch een benoeming heeft nog' niet plaats gehad. Spr. verwacht, dat dit wel half September zal worden. De openbare vergadering wordt hier op door den Voorzitter gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. Het zilveren jubileum der Teekenschool te Heusden. Zoo als we reeds eerder in ons blad vermeld hebben, bestaat de Teeken- ischool te Heusden, uitgaande van de Maatschappij tot 'tNut van 't Algemeen, op 1 October a.s. 25 jaren, üeaurende dien tijd heeft Ziij ruimschoots bewezen in eene belangrijke behoefte onzer streek te voorzien en tevens haar groot belang voor den aanstaanden ambachts man getoond. Hare oprichting heeft wel met groo- te moeilijkheden te kampen gehad, maar dank zij het doortastend optre den van eenige vooraanstaande Heus densche ingezetenen, mocht zij hare deuren op 1 Octdber 1911 openen. De eerste pogingen om haar in het leven te róepen dateeren van het jaar 1907,toen door het departement Heus den van 'tNut eene commissie werd benoemd, om de aangelegenheid ter hand te nemen. Die commissie was slechts een kort bestaan beschoren, want eenige maanden na haar optreden kwam zij reeds met het voorstel, om de plannen voorloopig maar te laten rusten wegens gemis aan medewerking van verschillende zijden en omdat ai- leen maar aan Gemeenten subsidies weraen verleend. Het Departements- bestuur echter zat niet stil en in 1909 werd advies ingewonnen van de De partementen Grijpskerk en Zuidhorn. Dit advies luidde tot oprichting van een teekenschool óver te gaan, zulks met gevolg, 'dat op 6 April 1910 een verzoek werd gericht tot den Raad der gemeente Heusden, om subsidie plus de beschikking over die voormalige boterbal en het gebouw in de Pelt- serstraat naast het Stadhuis. Inmiddels werd een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat in 1911 ook b ij zo nd!er e teeken- scholen uit de provinciale kassen k o n- den worden gesubsidieerd. De gebeurtenissen volgden elkander nu snel op. Reeds op 14 April 1910 werd het betrekkelijk verzoek door dé vroede vaderen van Heusden ingewil ligd, terwijl de Nutscommissie voor Onderwijs op 1 Juni d.a.v. f303 bij droeg in de kosten van op- en inrich ting der school. Op 3 'Oct. d.a.v. volgde het Rijk dit goede voorbeeld, door t'325 disponibel te stellen, mits de pro vincie ook daartoe besloot. In Januari 1911 kwam van Ged. Staten hét ver blijdend bericht, dat de provincie wil de bijdragen, indien Rijk en Gemeente zich ook niet onbetuigd lieten. Op 6 September 1911 werd het Raadsbesluit van 14 April t.v. ingetrokken en stel de de" gemeente Heusden een lokaal der 'M.U.L.O. school voor het teeken- onderwijs beschikbaar, hetwelk op 1 October d.a.v. in gebruik werd geno men, waardoor de geboorte der Nuts- teekenschool een voldongen feit was geworden. Aanvankelijk werd alleen onderwijs gegeven in de vakken Handteekenen, Lijnteekenen en Nederlandsche Taal en Rekenen. De eerste leeraren waren de Heeren J. Boeren, gemeente-architect, H. Wijnands, opzichter van den Wa terstaat en A. C. van der Tooien, Hoofd der voormalige M.U.L.O. school terwijl als .eerste bestuursleden fun geerden de Heeren A. L. Erkelens, arts, A. J. van Wijnsberg,en, opzichter van den Rijkswaterstaat en K. A. van Rijs wijk, aatinemker. Met een aantal van 35 leerlingen werd het onderwijs be gonnen. D.e heer van Wijnsbergen deed door vertrek uit de gemeente reeds spoedig .eene vacature ontstaan, welke werd vervuld door den Heer C. de Jong, opzichter van den Rijkswater staat, die op zijn beurt, eveneens we gens vertrek, plaats maakte voor dhr. J. A. Steins, eveneens opzichter van den Rijkswaterstaat. Ook Dokter Erkelens liet Heusden in den steek, zoodat het Schoolbestuur in 1912 bestond uit No taris L. G. van Gendt en de reeds genoemde Heeren K. A. van Rijswijk en J. A. Steins. De lust om leerling der school t;e worden was nog niet bijster groot, want h£t aantal leerlin gen was gedaald tot 28. In 1913 waren als leeraren aan de Teekenschool verbonden de Heeren D. N. Visser, opzichter bij den Rijks waterstaat, P. H. van Alphen, hoofd M.U.L.O. school "en genoemde Heer J. A. Boer,en. Reeds in de eerste jeugdjaren der school werd behoefte gevoeld aan uit breiding dfer vakken en de daartoe aan gewende pogingen mochten in 1913 met goeden uitslag worden bekroond, doordat aan het vak „lijntekenen" ook een plaats in het leerplan werd toebe deeld. De jaren 1914, 1915 en 1916 waren voor de school geen voorspoedige ja ren. Het aantal leerlingen bleef be perkt tot onder de 25 en wat ook ge daan werd bf niet, het aantal wilde maar niet stijgen. De schuld hiervan waren de mobilisatie en de verplich ting der leerlingen om naast de lessen in het tekenonderwijs ook die in Ne derlandsche Taal en Rekenen te m oe ten volgen. Het inmiddels opgetreden Bestuurslid dje Heer A. de Haan, die de plaats had 'ingenomen van het uit Heusden vertrokken lid K. A. van Rijs wijk, was als eigenaar der scheepswerf, die tojen aan pllm. 275 personen werk verschafte, zeer begrijpelijk een groot voorstander om ook het vak Scheeps- teekenen op de school te laten do ceer en. Hij beleefde succes van zijn streven en dat hij goed gezfen had bleek wel hieruit, dat de cursus 1917 —1918 een aantal van 45 leerlingen mocht boeken, waaronder er zich 18 bevonden voor Scheepsteekenen. Van 1 October 1919 af is de cursus steeds begonnen op 1 October ep ge ëindigd op 31 Maart d.a.v. In het leerarenpersoneel hebben tusschen de jaren 1913 en 1920 tamelijk veel mu taties plaats gevonden, welke we met stilzwijgen moeten voorbijgaan om niet al te veel plaatsruimte noodig te heb ben. Op 1 October 1920 bedankte Nota ris van Gendt als Bestuursvoorzitter en kwam in zijne plaats Mr. C. W. v. Ommeren, toenmaals Kantonrechter, thans advocaat-procureur en nu we derom Voorzitter. Mr. van Ommeren toch bedankte in 1930 om zich in 1935 eene nieuwe benoeming tot Voor zitter wederom te laten welgevallen. Nog vermelden wij, dat van 1921 tot 1933 de Heer J. Zonneveld, gemeen teontvanger, aan het secretariaat van het Bestuur zijn beste krachten gaf; vanaf laatstgenoemd 'jaar is de pen voering toevertrouwd aan den Heer A. M. de Roon, oud-schoolhoofd', voor wien de school een troetelkind is ge worden, dat door hem op hoogst lof waardige wijze wordt verzorgd. Het onderwijzend personeel bestaat thans uit de Heeren: W. Knoop, Hoofd der Openbare La gere School, in wien de School een Directeur en leider heeft, die ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, de School op hoog peil weet te houden. En hierin wordt hij uitnemend gesteund door de overige aan de school verbon den leeraren J. v. d. Schoor, J. M. van de Pol en Van Overbeek, die met am bitie en degelijke kennis van zaken hun taak lofwaardig vervullen. De thans onderwezen wordende vak ken zijn: Handteekenen; Rechtlijnig teekenen; Bouwkundig teekenen; Scheepsteekenen; Machine- en Smidsteekenen; Schilderen; Nederlandsche Taal en Rekenen. Gaarne memoreeren we, dat de Heer A. de Haan thans reeds ruim 22 jaren als bestuurslid zitting heeft. In die jaren heeft hij steeds getoond de school een warm hart toe tv dragen en dit niet slec'hts door woorden, maar ook door daden, welke haren invloed bp de school niet hebben gemist. In het j belang der school hopen we van harte, dat de naam de Haan nog vele jaren onder die der leden van het Bestuur moge worden aangetroffen. Veel dankt de Heusdensche Teeken school aan den Heer W. F. Hilwieh te Heusden, die van 1931 tot 1935 het voorzitterschap van het bestuur bekleedde. Ook dient met dankbaarheid melding te worden gemaakt van het geen oud-burgemeester H. J. van Eg- gelen gedurende zijn ganschen ambte lijken loopbaan voor de school heeft gedaan, terwijl zeker niet vergeten mag worden met vreugde te constateereni, dat de tegenwoordige Heusdensche burgervader W. J. N. Wijs de school hoogst sympathiek is gezind. De gemeentebesturen van Heusden en van meerdere naburige gemeenten, die meermalen blijken gaven van hunne groote belangstelling voor de jubila- resse kan men niet erkentelijk genoeg zijn. En thans, zooals reeds gezegd, viert de Heusdensche Teekenschool haar 25- jarig bestaan, haar zilveren feest. Gelet op de bereikte resultaten is er alleszins reden om feest te vie ren. Mannen, die in het maatschappelijk leven uitnemende posities innemen, heb ben in hun jeugd onderwijs genoten op de it'hans jubileerende school. En nu is het toch zoo jammer, ja zoo heel erg jammer, dat er nog zoovelen zijn, die het groote nut van de school niet inzien en niet begrijpen of niet w i I- len inzien en niet wil Tem begrij pen. Voorbeelden, die het groote be lang dat de school voor den toekom- sigen ambachtsman heeft, illustreeren, zijn er voor het grijpen en daarom is het zoo onbegrijpelijk, dat de Heusden sche Teekenschool nog niet veel meer leerlingen telt dan haar tegenwoordig aantal n.l. plm. 60. Iedere jongeman in Heusden en omgeving, die zijn ei gen belang begrijpt en in de toe komst een kundig vakman en geen prul wil worden, moet ten volle beseffen, dat de Teekenschool te Heusden de degelijke fundamenten legt, waarop hiij gerust voort kan bouwen. Natuurlijk kan zij niet alles geven, maar dat zij veel, ja zeer veel tot de vorming van den toekomstigen ambachtsman bij draagt, is zeker niet voor tegenspraak vatbaar. En daarom zeg ik: „Jongelui, toekomstige ambachtslieden, meldt U zoo eenigszins mogelijk aan als leer ling voor den cursus 1936—1937; ge kunt er niet anders dan veel profijt van hebben. Bedenkt wel, dat aan een ambachtsman in den tegenwoordigen tijd veel hoogere eischen betreffende vakkennis en algemeene ontwikkeling worden gesteld dan voorheen." Nog iets over den feestavond op 26 September a.s. De bedoeling is d!e leerlingen en hen, die zich vóór dien datum opgeven om als leerling te worden toegelaten, zoo mede de oud-leerlingen een prettigen avond te bezorgen. Wat de leerlingen betreft kan het feestje den band met de school ver sterken en wat de oud-leerlingen aan gaat kan het er toe bijdragen om zich oude herinneringen nog eens voor den geest te roepen en daar met elkander te bepraten in gezelligen kout. Gezellig moet de avond worden en daarom hopen wij, dat leerlingen en oud-leer lingen in grooten getale op 25 Sep tember a.s. het Wapen van Amsterdam, Wijksche Straat te Heusden, zullen bin nenstroomen. 's HERTOGENBOSCH, 2 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2944 stuks 2209 stuks hoornvee, 512 biggen, 30 zeugen, 141 schapen ol lammeren, 52 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 190 tot f 260 per stuk. Kalfvaarzen Magere Ossen 180 240 en Koeien 100 w 170 Vette Ossen en) le kw. 29—31 p. pond Koeien 2e 27—29 Pinken van f70.tot f 120.— p. st Zeugen 40. Biggen 1.25 Schapen 10. Lammeren 65. st. 1.35 w. 18.st. st. 's HERTOGENBOSCH, 1 Sept. Botermijn. Aanvoer 16.875 K.G. Hoogste prijs f 1.47, laagste prijs f 1.35, middelpiijs f 1.45 per K.G. ZALTBOMMEL, 1 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 45 oiggen, prijs van f 10 f15. 20000 eieren, prijs per 100 stuks f3.00 f3.75. 750 K.G. boter prijs per V, K.G. roomboter f0.87, boerenboter 10 87. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). In 1935 heb ik met paarden ge werkt bij mijn buurman en maar een gedeelte ontvangen, hetgeen ik ver diend had. De man is gewillig maar heeft niet. De schuldenaar heeft een wei maar is belast met hypotheek, indien hij' zijn land verkoopt of wordt in staat van faillissement verklaard, ga ik clan voor hypotheek. D. A. Hypotheek gaat voor alle bevoor rechte schulden, behalve in de ge vallen waarin de wet uitdrukkelijk het tegendeel bepaalt. Nu is uwe vor dering wel bevoorrecht daar zij be treft bearbeiding van het land, maar zij komt na hypotheek omdat de wet niet uitdrukkelijk zegt, dat zij aan hy potheek voorafgaat. AALST. Bij besluit van den Minister van Defensie is aan C. van der Mooren alhier, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens kostwin nerschap en persoonlijke onmisbaar heid. BRAKEL. Dinsdagavond gaf de muziekver- eeniging O.B.K. met medewerking van de mondaccordeonvereen. alhier, een concert op de muziektent alhier. De belangstelling was zeer groot en de inu- ziéknummers wérden allen goed 'ten gehoore gebracht. Woensdagmiddag 2 September 1.1. had de inschrijving plaats voor het bouwen van een. pootaardappelbewaar- plaats alhier. D. G. Mans, Andel 'f 4865. H. Blom, Aalst f4395. J. van den Berg, Zaltbommel f4294. H. A. de Vries, Brakel f4190. H. van Noorloos, Andel f4225. P. J. Blom en v. d. Zalm, Rossum f 4478. A. H. van Rekum, Haaften f4068. O. van Eek, Gameren f4480. A. van Horssen, Zuilichem f4839. D. Hobo en Zn., Nederhemert f4789.75. H. Bakker, Giessendam f5163. A. Tan-kens, Andel f3987. CAPELLE. De verjaardag van H. M. de Koningin is in onze gemeente j.l. Maandag op vreugdevolle wijze ge vierd. Des morgens werden op een weiland aan de Nieuwevaart met de schoolkinderen onder leiding van het onderwijzend personeel kinderspelen gehouden, waarvoor verschillende mooie prijzen waren uitgeloofd, ter wijl diegenen, welke niet voor een hoofdprijs in aanmerking kwamen, een troostprijs in ontvangst liadden te nemen. De kinderen werden vender VERPLEEGSTER KON VOETEN NIET OP DEN GROND ZETTEN. Nu bevrijd van rheumatische pijn. Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.Ik begon Kruschen Salts te nemen na een hevige aanval van rheumatische pijn in beide knieën. Het was zoo erg dat ik drie weiken lang zelfs mijn voeten niet op de grond kon zetten, en 's nachts was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijfheid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte was verbetering, totdat tenslotte müjln rheumatische pijnen geheel verdwe nen, en mijn knieën weer soepel wer den. Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost verdienen met ver plegen in een gesticht, en ik doe nu zonder eenige moeite precies het zelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U k'unt dus trots Zijn op de voordeelen van Kruschen Salts," De voortreffelijke eigenschappen van Kruschen Salts, die het ontleent aan de zes minerale zouten, welke het bevat, kunnen niet genoeg 'her haald worden. Deze zouten sporen Uw afvoerorganen aan tot betere, meer intensieve werking. Het ge volg hiervan is: dat de afvalstoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schade lijke stoffen, o.a. van het urinezuur, dat in vele gevallen de rheumatische pijnen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheuma tische pijnen zullen geleidelijk ver minderen om tenslotte geheel te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voor komt. Adv. op royale wijze getracteerd. Na den middag werden onder leiding van het hoofdcomité voor de Oranjefeesten in de gemeente Sprang-Capelle op hetzelfde terrein volkspelen voor grooteren gehouden, welke spelen be stonden inwedloop met hindernis sen, eierloopen, mastklimmen, stoelen dans, tonnetje steken en ringrijden met versierde tilbury's. Deze wed strijden hadden een uitstekend ver loop en werden door honderden be- gewoond. 's Avonds half acht werd. op de muziektent over de Binnen haven een concert gegeven, waaraan medewerkten het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", de gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje," liet jeugdkoor van de Chr. gemengde zangvereeniging „Hallelujah" en de Chr. gemengde zangvereeniging „Hallelujah." Ook te Vrijhoeve-Ca- pelle werden des morgens op een feestterrein kinderspelen gehouden, terwijl ook daar na den middag: volksspelen voor grooteren plaats hadden, welke eveneens een schit terend verloop hadden en zich in een overgroote belangstelling moch ten verheugen, 's Avonds werd op dit feestterrein geconcerteerd door het muziekgezelschap „Sirena," het jeugdkoor van de Chr. gemengde zangvereen. „Hallelujah," de Chr. ge mengde zangvereeniging „Hallelujah" en de Chr. gemengde zangvereeni ging „Excelsior." Tot slot wérd om 11 uur een grootsch vuurwerk af gestoken, waarmede de firma Kat te Leiden een schtiterend succes heeft gehad en dat door een opeengepakte menschenmcnigte op het terrein en het terrein en daarvoor werd be wonderd. Den geheelen dag heerschte in de gemeente een gezellige stem ming. welke tot middernacht voort duurde. Het algemeen hoofdcomité onder leiding van burgemeester A. Smit kan met genoegen op dit goed geslaagde Koninginnefeest terugzien. Op een weiland aan de Hoo- gevaart tegenover het kasteel „Zuijde- wijn", welk terrein hiertoe beschik baar gesteld was door den heer A. J. Verhoeven, werd j.l. Zaterdagmid dag half drie de eerste Zuidelijke Zendingsmiddag van den Geref. Zen- dingsbond gehouden, waarop verschil lende sprekers o.w. Zendeling D. J. van Dijk, 'die na een verblijf van 9 jaar onder de Toradja's- op Midden Celebes, thans met verlof hier te lan de is. Deze openluchtsamenkomst werd geopend idoor Ds. K. van der Pol, Ned. Herv. predikant te Boven Hardinxveld, die sprak over het on derwerp: Gegronde bemoediging in het Zendingswerk, terwijl D's. J. G. Abbringh, Ned. Herv. predikant te Papendrecht als onderwerp Zijner re de had „Nog andere schapen." Zen deling D. J. van Dijk vertelde zan zijn ervaringen onder de Toradja's op Midden Celebes naar aanleiding van het onderwerp „Het Zendings werk onder de Sa'den Toradja's, ter wijl Dis. R. Bartelma, Ned. Herv. pre dikant te Zeist, een slotrede hield. Gemeenschappelijk zingen wisselde de verschillende spreekbeurten af. De 'be langstelling voor deze eerste Zen dingsmiddag te dezer plaatse was vrij gloöd en we verwachten bij een vol gende gelegenheid meerdere belang stellenden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6