DE HEKS. Plaatselijk Meiiws iliiiiieiilasid FEUILLETON. llecSitzvikeii „BET UWE"-JA MS A BA ALIENS, HEUSDEN BOMMELERWAARD. Verslag van de vergadering van de Centrale Commissie tot ver betering van de stalhygiëne en melk- winning in de Bommelerwaard. ge houden op Zaterdag 5 Sept. 1936. te Z alt bommel. Voorzitterde heer A. van de Graft. Tegenwoordig de leden der com missie, en den heer De Jong, rij'ksvee- teeltconsiulent, en den heer Ir. Ad- dcns. hoofd van den landbouwvoor lichtingsdiens t. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Spreker deelt mede, dat hedenmiddag de eer ste melkdiploma's in de Bommeler waard zullen 'worden uitgereikt, en wel een 17-tal. Hiji brengt dank aan ide organisaties om melkfabrieken voor hun financieelen steun, waardoor zij het werk der commissie hébben mo gelijk gemaakt. Ook brengt hij dank aan Brienen, welke als voormelker zich alle moeite getroost om deze resultaten te bereiken. De gediplo meerden feliciteert hij1 met hun di ploma. Hierna heeft de uitreiking der di ploma's plaats. De heer Van den Oord brengt na mens de curcisten den dank over aan de commissie, en ook een woord van dank aan Brienen, den voormelker. Namens de cursisten biedt hij laatst genoemde een cadeau aanDie heer Brienen dankt voor dit cadeau harte lijk. Hij zegt, dat evenwel Zijn groot ste belooning daarin zal bestaan, dat gediplomeerden het werk der cornl— missie zullen voortdragen en steunen en propaganda zullen maken voor de melk cursussen. De secretaris leest hierna de no tulen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Voorts komt ter tafel een kort ver slag van de werkzaamheden van den landbouwvoorlichtingsdienst in de Bommelerwaard. Hierna houdt de heer Ir. Addens een korte causerie over den bedrijfs- voorlichtingsdienst. Spreker zet uit een het doel van dien dienst. Aan de- z'en dienst zal binnenkort een uitbrei ding worden gegeven, n.l. zal daar onder komen te ressorteeren den cri- sissteun aan de kleine bedrijven. Nog diverse vragen werden hierna gesteld o,a. door de heeren Akkermans. Van Os en Roseboom. De Voorzitter vraagt of het vol gens het oordeel der aanwezigen op den weg der commissie ligt om, zoo mogelijk, iets te ondernemen ter be strijding van de varkenspest, welke momenteel in de Bommelerwaard heerseht. De heer De Jong, rijksveèteeltcon- sulent, geeft een uitvoerige uiteenzet ting. en adviseert zich in verbinding te stellen met Dr. Piccard te 's Bosch. De Voorzitter vraagt voorts of het oogenblik niet is aangebroken om propaganda te gaan voeren voor het oprichten van een fok- en controle- vereeniging. De heer De Jong geeft uitvoe rige inlichtingen hieromtrent. Beslo ten wordt een en ander te bespre ken op de a.s. bestuursvergadering. Hierna worden nog enkele dingen van ondergeschikt belang besproken, waarna sluiting volgt. NEDERIIEMERT. Door de afdeeling Nederhe- mert van de Geldermalsensche Eier mijn werden in de afgeloopen week 974 stuks aangevoerd. De prijzen wa ren als volgt: Wit Extra f3.55; A f3.45; B f3.25; C f3.10; Hen f 1.50; Bruin Extra f3.70; A f3.55; B f 335. Alles per 100 stuks. EEN VLIEGER, DIE NIET OP GING. De vorige week arriveerde hier ter stede per schip een vreemdeling, die eigenlijk op doorreis was, maar tij dens' zijn oponthoud te Rotterdam leerde hij een jongedame kennen, wel ke zulk een diepen indguk op hem maakte, dat hij besloot zijn reisplan 'te wijzigen en zijn anker hier te laten vallen, te meer, omdat hij ook ver nomen had, dat hier groote V.V.V.- feesten op komst waren. Had hij liet meisje in kwestie maar verteld, wie hij in werkelijkheid was, dan zou de geschiedenis zich wel heel anders hebben toegedragen, maar hij wilde dat het lieve kind een buitengewoon gunstigen indruk van hem kreeg en, zooals naar men zegt, verliefde mannen wel eens meer doen, hij sloeg aan liet fantaseeren. Hij vertelde, dat hij vliegenier was, en zoo langs zijn neus weg, liet hij doorschemeren, dat hij schatrijk was, dat hij uitsluitend voor zijn liefhebbe rij vloog en dat zijn machine mo menteel op Waalhaven in reparatie stond. Zijn verhaal had geweldig veel succes: het meisje vond blijkbaar de combinatie vliegenier en geldmag naat zeer aantrekkelijk en zij liet niet na in dat opzicht is er nog niet veel veranderd haar vriendinnen de oo- gen uit te steken met de geweldige verovering, welke zij in zulk een on gelooflijk korten tijd had gemaakt. Maar een der vriendinnen en ook dit is niet nieuwwerd door jalou sie gedreven en zij belde liet vliegveld Waalhaven eens op, om naar denmin- nenden vreemdeling te informeeren. Maar op Waalhaven wist men van niets, men had claar geen machine in reparatie en men kende den naam van den vreemdeling niet. Daarop werd de politie met het geval in ken nis gesteld en toen was het opeens met de poëzie gedaan. Heel prozaïsch vertelden de politiemannen de teleur gestelde jongedame, dat haar vlie genier was, dat hij zelfs nog nimmer anders had gevlogen, dan op de ma nier, waarop men overhaast uit een betrekking raakt, dat hij heelemaal niet rijk was en dat hij in talrijke gevangenissen van Europa had geze ten. Heel nuchter was er een lijstje bij met data en plaatsnamen. Als de licten vermeldde de droeve lijst: dief- Een verhaal uit de Pyreneeën. 19. Ze liepen in stilte door tot aan de Pont d'Espagne, waar de weg zich in tweeën scheidde. Aan den eenen kant lag de Péguère, de hoogste top in den omtrek van den Vignemale en aan den anderen kant de weg naar Cauterets, waarvan het steenachtige bergpad, dat naar het meer van Gaube leidde, de voortzetting was. Ze stonden met hun tweeën op dé brug en zagen het zilverwitte water met snelle vaart in de diepte voort rollen. De dag liep ten einde, de vogelen en de insecten en alles wat er leefde in de natuur, had reeds zijn nacht- legér opgezocht; intense stilte en vol komen rust heerschte oppermachtig. Het eenige geluid; was liet geklots der rivier over de steenen, de eenige beweging dat van het zich voortspoe dende water. 'tWas alsof het gedreven werd1 door een demonische macht ein, bezield door een geest van verzet, die het verbod zich te voegen naar de harmonie der omgeving. Voortdurend, zonder ophouden, zon der vertraging stoomde het verder, stallen, inbraken, verduisteringen, op lichtingen en zedendelicten. Aangezien de man zonder middelen van bestaan was heeft de vreemdelin gendienst er zorg voor gedragen, dat hij snel zijn anker weer heeft gelicht. N. R. Ct. o SERVICE... Vrijdagavond kreeg de Holland- Amerikalijn uit Arnhem telegrafisch bericht, dat een van de derde klas passagiers, die dien avond met de Veendam naar New-York zou vertrek ken, zich verlaat had en niet op tijd aan boord zou kunnen zijn. Het schip moest om 12.05 uur varen en cle be wuste passagier, een filmoperateur, die van Duitschland naar Amerika ging, zou pas om 12 uur aan het Maasstation kunnen zijn. Terstond werd besloten het schip even op te houden. Een employé van de Iiol- land-Amerikalijn zorgde met een auto aan den trein te zijn en cleze zou den passagier zoo snel mogelijk naar de Wilhelminakade brengen. Maar toen de trein aankwam bleek de filmoperateur er niet in te zitten. Terstond werd naar de Wilhelmina kade getelefoneerd en de Veendam vertrok, met bijna een half uur ver traging. Toen het schip evenwel, na Bou logne sur Mer te hebben aangedaan, den volgenden middag te Southamp ton arriveerde, om daar de laatste passagiers voor den grooten over steek aan boord te nemen, stond de achtergebleven filmoperateur reeds op de kade te wachten. Want was er gebeurd Toen hij met zijn oorspronkclij ken trein aan de Nederlandsche grens kwam, ontdekte men daar bij de pas- sencontrole, dat zijn pas verloopen was en dus stuurde men den man naar Duitschland terug. Hoewel het al avond was gelukte het hem toch alsnog te Emmerik een reispas voor 14 dagen te krijgen en net op het nippertje kon hij nog den laatsten trein naar Nederland halen. Maar hij kwam weldra tot de ontdekking, dat zijn trein pas om 12 uur aan het Maasstation zou arriveeren en daarom verzond hij uit Arnhem een telegram met het verzoek de Veendam even op te houden. Intusschcn merkte hij te Gouda niet, dat hij in het verkeerde deel van den trein zat en zoodoende arri veerde hij even over twaalven in Den Haag. Eer hij het rechte van de zaak be greep ging er weer wat tijd verloren, maar tenslotte kon hij nog net met een trarn op tijd aan het Hollandsche Spoorstation arriveeren, om den elec- trische van half één naai; Rotterdam te halen. Met dat al was het weinige geld, dat hij uit Duitschland had mogen meenemen geheel opgeraakt en met niets anders in zijn zakken, dan zijn pas en zijn passagebiljet voor cle Veendam, stond hij Vrijdagavond om- voortgestuwd en. opgezweept door de schrille tegenstelling, welke het met al het omringende vormde. Benita vond, in het rustelooze ele ment, een afspiegeling van haar eigen hart, dat voort had gewild, altijd voort, en dat geen vrede had gehad met het milieu, waarin het geplaatst was. Het water was als zij, wist niet van w*ar het kwam, noch waar het henen ging. doch. wilde verder... steeds verder; het zocht wellicht, evenals zij, een op lossing van het raadsel van. zijn be staan, van het doel waarvoor het ge schapen was. Het water had een ion- wederstaanbare aantrekkingskracht voor haar; ze kon er haar blikken niet van afwenden; het was haar, alsof het naar lokte met zachte sirenenstem. Guide* verbrak de betoovering voor haar, door haar lachend te vragen of de Geest der Grave tot haar gespro ken had'. Ze zag hem verbijsterd aan en fluis terde: Geloof je echt, dat er een. Geest in woont?" ,,Wie weet?" antwoordde hij lachend. „Pas maar op, dat hij je niet meevoert. Ik zou je nu 'niet meer willen, afstaan." Schertsend troonde hij haar medé de brug over en tusschen de boomen door het pad af, dat naar boven leidde. 'tWas een vrij' steile klim1 voor de badgasten, meest verwende stadskinde ren, maar bij een badkuur te Cauterets hoorde nu eenmaal een uitstapje naar het meer van Gaube. Voor Benita en Guido., gewoon als ze, van kind af, streeks één uur op het Stationsplein alhier. Een voorbijganger was, toen hij hem zijn wedervaren had verteld, ook de' kwaadste niet en deze infor meerde voor hem even telefonisch bij cle Holland-Amerikalijn. Hij kreeg toen de boodschap, clat de Veendam al een half uur vertrok ken was. In een niet al te rooskleurige stem ming heeft de filmoperateur daarop zijn intrek genomen in een hotel, ho pende dat de dageraad uitkomst brengen zou. E11 dat heeft hij inder daad gedaan. Want dank zij cle cou lance van cle Holland-Amerikalijn en cle welwillendheid van den Vreemde lingendienst te dezer stede kreeg hij den volgenden morgen al. vroeg een cheque, ter waarde van 50 dollar, welke chèque zijn maatschappij, we tende dat hij geen gelei uit Duitsch land mee kon brengen, voor hem naar cle Holland-Amerikalijn had ge zonden en nadat liij cle chèque had verzilverd heeft de politie voor hem (uiteraard voor zijn eigen rekening) een ticket bij de K.L.M. gekocht, zoodat hij al spoedig door de lucht op reis was naar Londen, waar hij weer den trein naar Southampton kon nemen. Hier kwam hij, zooals ge meld, nog eerder dan cle Veendam aan. o SNIJBOONEN. Tweemaal doorgedraaide boonen. Zaterdagmiddag was een vrachtauto te Rotterdam met een lading van 1603 k.g. op een veiling doorgedraaide snij- boonen, op weg naar een mestvaalt. Maar op den Bergweg aldaar- ter hoog te van de Ceintuurbaan bleek de wa gen zich niet aan te passen bij de on effenheden in het wegdek, met liet gevolg, dat de lading ging schuiven en de inhoud van 110 kisten op straat viel. Aanvankelijk versperde de groen te het verkeer, zoodat men is begon nen met het op twee hoopen gooien van de groente, aan weeszijden van den weg. Daarna wflde men de snijboonen weer in de kisten doen. 0111 hen ver der Tiaar de mestvaalt te vervoeren. Maar in dien tusschentijd had het nieuwtje zich door dte buurt verspreid en van alle kanten kwamen meytsehen toesnellen, om zich over .de sjjijboonen te ontfermen. Sommigen hadden bedde- lakens méegebracht om de groenten er in te kunnen meenemen. Toen de au fo tenslotte bij de mestvaalt kwam. bleken er van de 110 kisten 42 te zijn verdwenen. De snajbo nen die in die kisten gezeten hadden zijn voor de tweede maal doorgedraaid door den snijboonenniolen. waren aan bergtochten, was het een wandelingetje, niets meer. De grond was bezaaid met vroege anemonen en de struiken der Alpen rozen prijkten, evenals de dennen en sparren, reeds met de nieuwe blaad jes, die door hun fijne, teere kleur, zoo aardig afstaken bij liet oude groen. De lentelucht zelfs had zoo iets krachtigs en versterkends, dat elke ademhaling een verkwikking en elke stap een genot was. Voor Benita, die nooit anders dan alleen rondgezworven had, was het een ongekende weelde om een metgezel te hebben. Het kortte den tijd en deed den weg minder lang schijnen. „Het zal wel bijna donker zijn, als we bij het meer aankomen", zei Guido, nadat ze een poos voortgegaan waren. „Dan zullen wij er niets van kun nen zien ,dat is jammer," zuchtte Be; nita. „O! als de maan helder schijnt en daar is wel kans op, kun je je niets mooiers denken. Het meer van, Gaube is het heerlijkste plekje uit de geheele Pyreneeën; dat te Panticosa haalt er met bij". Plotseling ontstelde Benita bij het hoor en van dien naam. Onwillekeurig dacht ze aan haar pleegouders, die, ai hadden ze zich nooit zoo erg om haar bekommerd', toch over het geheel goed voor haar waren, geweest. Ze zouden zich stellig ongerust over haar maken. Ze was nu al twee Volle dagen KANTONGERECHT GORINCIIEM. Uitspraken van 1 September. Strooperij: H. K., Werkendam, te ruggaaf aan ouders. Bravo-aardappelen verbouwen: P. j. weg en ze wist niet óf en wanneer ze terug zou komen. Ze had het zoo prettig gevonden om met Guido mee te fgaan, dat ze aan niets en niemand anders had gedacht, maar nu op eens beklemde het haar en vroeg ze zich af, of het eigenlijk niet heel verkeerd van haar was. Als ze vroeger wegliep, had ze het ondeugend van zichzelve gevonden, maar nu vond ze 't verkeerd. Haar kin derjaren, schenen nu te lang voorbij, om dien term nog op zichzelf toe te passen. Nu viel het haar in, dat Ines ook eens zoo weggeloopen was met een vreemden man en dat toen ze, na een jaar, in Panticosa terug was gekomen, niemand meer iets van haar wilde weten. Dat zou er voor haar, Benita, min der op aankomen.; ze was altijd ge plaagd en. uitgejouwd! De straf zou voor haar zooi erg "niet zijnmaar dat was het ook niet, wat haar op eens beklemde; ze was toch van, plan, om van Panticosa weg te loopen maar het feit, dat ze met Guido was gegaan, bezwaarde haar. „Guido", zei ze heel verlegen, .,is het eigenlijk niet heel erg, wat we doen?" „Wat meen je?" was zijn verwon derde wedervraag. „Wij doen toch niets verkeerds". Hetzelfde woord dat haar in, de ge dachte was gekomen. Ze was blij, dat v. d. W., Woudrichem, 2 maal f10 of 2 maal 10 d.; H. H., F. v. d. W., P, v. d. Si., J. B., Wi. v. S. Woudrichem, ieder f 10 of 10 dagen; L. de J., Wou drichem, fö of 6 d.J. v. A., B. v. A., Woudrichem, ieder f 10 of 10' d.; G. v. A., Woudrichem, f8 of 8 <di.J. v. A., Woudrichem, 2 maal f 10 of 2 maal 10 d.; H. V., Woudrichem, f 10 of 10 d.; J. IC, Woudrichem, f5 of 5 d.; M. v. W., Woudrichem, f8 of 8 dagen. I11 verboden tijd doen arbeiden: B. B., Almkerk, f10 of 10 d.; C. v. S., Werkendam, f 15 of 10 dl; D. B., Wer kendam, f3 of 1 dag. Overtreding wet op de evenredige vrachtverdecling: J. B., Raamsdonkveer, W. De Werken c.a., J. V., Werken dam, ieder f5 of 5 dagen. Visschen zonder akte en vergunning: N. H., De'Welken c.a., 2 maal f4 of 2 maal 2 d.; A. C., De Werken c.a., 2 maal 1:2 of 2 maal 1 d.; W. Z. en J. Z., Wijk c.a., ieder f3 of 3 dagen. Openbare dronkenschap: J. v. O., Werkendam, f5 of 5 dagen. Straatschenderij: H. K., Werkendam, 110 of 10 dagen. Overtreding Drankwet: H. V., De Werken, f 15 of 15 dagen. Te Almkerk niet op waterleiding aan sluiten: P. P., G. v. d. H., P. de V., J. v. D., D. J., Almkerk, ieder f3 of 3 dagen. J. v. D., Almkerk, f 1 of I dag. Te Woudrichem ri>et op waterlei ding aansluiten: A. v. A., f2 of 2 d.; H. IC, H. v. H., B. H„ G- v. A,, ieder f3 of 3 d.; T. S., f2 of 2 d.; C. V., R. v. V., 13. v. V, ieder f3 of 3 dagen; H. V., f 1 of 1 dag; G. v. d. D1., C. van V., J. van V., ieder 13 of 3 dagen; A. S., J. B., J. S.. ieder II of 1 dag; R. B., f2 of 2 dagen, allen te Woudrichem. Motorrijtuig besturen zonder rijbe wijs: M. de H., De Werken c.a., f 12 of 12 dagen; D. de H., De Werken c.a., f 3 of" 1 dag. Motorrijtuig besturen met te veel speling in stuur: W. v. V., Giessen, 16 of 3 dagen. Rijwiel zonder licht: J. de R., Alm kerk, f2 of 1 dag. in verschillende smaken. „PRIMA"-JAM per pondspot 50 cent HUISHOUDJAM 35 JELLY 55 met gratis filmpie „RING'MAM per pondspot 28 cent APPELSTROOP per pondsblik 25 APPELSTROOP per 2-pondsblik 42 PERENSTROOP 35 Vruchten in blik en glas Limonade's Tafelzuren, Bessensap, Appelmoes, enz. FL1FPOSCOOFS 15 CEMT. Botermarkt 88 Tel. 52, Depót C. JAMIN. de invallende duisternis hem belette: haar te zien, want ze voelde, dat het bloed haar naar de wangen steeg. v< „Ben je zoo onschuldig, Benita?" fluisterde hij zacht, „en ken je het onderscheid niet tusschen goed en kwaad? Met mij behoef je niet bang te zijn, kind. Ik ben een echte Bask en de Basken weten de vrouw te eeV- bicdigen." Benita begreep hem niet, want ze was werkelijk een onschuldig, onwe tend kind, maar ze durfde er niet verder op aandringen. Bang was ze volstrekt niet; de reine, onvervalschte natuur joeg haar nooit schrik aan en Guidq was te goed én te zacht, 0111 haar be vreesd voor hem te maken. Ze kende het gevaar niet en daarom beangstigde het haar niet. Het pad werd intusschcn steiler en moeilijker en telkens stootten ze zich tegen de steenen, die 'den bodem be dekten. Ze liepen nu hand in hand ,om elkander te helpen. Onder het gaan bedacht üuidio, dat het mogelijk' beter en zeker verstandi ger was geweest, om een onderkomen te vragen in de herberg bij de Pont d'Espagne, die het heele jaar door open was en waarin hij menigmaal had over nacht, maar toen hij er was1, leek het hem zoo banaal om, even als den vorigen avond, zoo-'n soort comedie te spelen en Benita als een vreemde te behandelen. (Wordt vervolgd). -o-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10