Plaatselijk Nieuws GEKNOEI MET STEUNGELDEN. Zaterdag is te Zuidbroek de 25-jarige 'K., tweede ambtenaar ter secretarie al daar, tevens belast met de steunver- leening, onder verdenking van fraude aangehouden. Een nader onderzoek zal moeten uit maken, welk bedrag met deze fraude is gemoeid. BRAND. Zondagmorgen is tengevolge van een explosie brand uitgebroken in de stook plaats van: de Vlismar 3, een groot olietankschip van de Vlissingsche Mi nerale Olie- en Asphaltraffinaderij, dat in de haven ligplaats had gekozen. Men slaagde er in het vuur tot de stookplaats te beperken, zoodat de Vlis singsche brandweer bijna geen dienst behoefde te doen. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Tijdens een hevig onweer is Zater dagavond te Dinteloord de bliksem ge slagen in een landbouwschuur van de Gebr. van Nieuwenhuizen. De schuur stond onmiddellijk in lichterlaaie. Het vee en de paarden konden worden ge red. De landbouwmachines en een groo- te hoeveelheid graan gingen verloren. De brandweer behoefde geen dienst te doen, daar aan blusschen niet viel te denken. De schade bedraagt ongeveer f15000 en wordt door verzekering gedekt. Een Telle brand heeft het pakhuis van den groentehandelaar D. A. Velle- ma aan de Wilhelmfnastraat te Bever wijk in de asch gelegd. De brand is ontstaan in den paardenstal, waarna het vuur oversloeg op het pakhuis. De heer V., die op 'de bovenverdie ping te bed lag, kon het brandende perceel eerst op het allerlaatste oogen- blik in nachtkleeding verraten. De brandweer heeft het vuur met drie stralen bestreden. o NOODLOTTIGE BOTSING. Te Overschie heeft een ernstige bot sing plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. De motorrijder werd1 op slag gedood, terwijl de auto bestuurder ongedeerd bleef. MOTORSCHOENER VERGAAN. Vrijdagnacht is de Nederlandsche mo torschoener Anna, eigenaar en gezag voerder de heer Nieboer, op de Noord zee omgeslagen. De Nederlandsche bemanning, onder wie zich de vrouw van den schipper bevond, Slaagde erin de boot uit te zetten en daarmede weg te vaten. In een vliegenden storm moesten de zeven schipbreukelingen nog dertien uur over woeste zee rondzwalken eer zij wer den opgemerkt door de bemanning van een boot, die de uitgeputte menschen aan boord nam. Zaterdagavond zijn zij te Yarmouth aangekomen. o— MEER INVOER VAN INDISCHE RIJST. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de Regeering besloten de hoeveelheid van 15.000 ton Indi sche rijst, die in de periode 1 April tot 31 December 1936 met vrijstelling van de monopoliewinst van fl.hier te lande kan worden ingevoerd, te ver- hoogen tot 20.000 ton. VAN EEN PLAT GEVALLEN. Vrijdagavond is aan de achterzijde van een woning aan de Pastoorstraat te Arnhem de ongeveer veertigjarige stucadopr A. Elbracht van.een op de tweede verdieping gelegen platje ge vallen en van een hoogte van onge veer vijftien metèr neergestort. E. heeft vermoedelijk te zwaar geleund 'tegen een vrij primitieve en lage leuning, wel ke aan den rand van het platje was aangebracht en "die zich op een gege ven oogenblik begaf. E. viel in een gangetje, dat achter de woning loopt en liep twee gebroken polsen en snij- wonden aan den rug op. Toen een ne genjarig zoontje van E. even later keek, waar zijn vader bleef, is het knaapje eveneens in de diepte gestort en op een ongeveer 12 meter lager gelegen afdak gevallen. Het kind werd opgenomen met een schedelbasisfractuur. Beide slachtoffers zijn per zieken auto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. De toestand van het jongetje is zorgwekkend, die van den. vader is redelijk wel. o VREESELIJK ONGELUK TE AM STERDAM. Kano met vier knaapjes om geslagen. Twee jongetjes jammerlijk verdronken. Een zeer ernstig ongeluk heeft Zon dagmiddag plaats gehad op de Prin- isengracht bij den Amstel te Amster dam. Een kano met vier jongens van 8 tot 11 jaar is omgeslagen en alle vier de kinderen geraakten te water. Het waren de drie broertjes Schiltmeyer en hun vriendje P. Zwart. Twee van de jongens konden zich boven water houden, maar twee ver dwenen in de diepte. Op het ge schreeuw van een zekeren van Hasselt, die met een kano bezig was, kwamen burgers toesnellen. Ook een oudere broer van de Schilt- meyers, welke familie aldaar op de Prinsengracht woont, zag het onge luk gebeuren. Hij sprong met twee andere mannen in de gracht om hulp te bieden. De twee knaapjes die zich boven water hielden, waren spoedig gered maar de beide andere kinderen werden bewusteloos opgehaald. Een van de beide bewustelooze drenkelin gen werd naar het binnengasthuis ver voerd, terwijl een geneesheer van. den Gen. dienst in, een ziekenauto pogin gen ter plaatse aanwendde om de le vensgeesten bij den ander weer op te wekken. Die pogingen bleven vruch teloos en de geneesheer moest ten slotte den dood constateeren. Er diende dus eens afgewacht te worden of die drenkeling, die naar het Binnengasthuis was vervoerd, het le ven er had afgebracht. Bij later informatie bleek, dat de Geneesk. Dienst geen tweede knaapje had vervoerd en dat daar wel was gebracht het lijkje van Rud. Schilt meyer, va,n wien de dokter den dood had geconstateerd, maar van een, twee de drenkeling was niets bekend. Zwart was dus 'niet terecht want de beide andere Schiltmeyers waren thuis. Hoe deze vergissing is ontstaan, kon niet worden verklaard. Zondagavond is door de politie het lijkje van het vierde kind uit de Prin sengracht met een dreg opgehaald, zoo dat dit ongeluk twee jeugdige men- schenlevens heeft geëischt. o BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Door de politie te Winschoten is aangehouden de 42-jarige Th. de G., communistisch raadslid, aldaar, ver dacht van bedriegelijke bankbreuk. De G. wordt ervan beschuldigd een be drag van twee honderd gulden aan een faillieten boedel te hebben, onttrokken. Dit is reeds de tweede keer, dat hij een dergelijk feit heeft gepleegd. Hij is 'ter beschikking van den officier van justitie te Groningen, gesteld. IIEUSDEN. Het bestuur der Oranjevereeniging alhier verzoekt ons mede te deelen, dat aan de feestelijkheden, die Zaterdag 42 September ter viering van Koninginne- verjaardag gehouden zullen worden, een roeiwedstrijd zal verbonden zijn. Deelnemers gelieven zich zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór Donderdag 10 September 's avonds 7 uur, op te geven bij den heer B. Sluymers, Drietrompetter- straat. Als inleggeld wordt gevraagd f 0.50, dat bij deelname wordt teruggegeven. Voor de winnaars zijn geldprijzen be schikbaar gesteld. Ook in onze gemeente werd het bericht van de verloving van H K.H. Prin ses Juliana met groote vreugde ontvangen. De heer Verhoeven uit Drunen bespeelde het carillon en bracht vaderlandsche liederen ten gehoore. Op Donderdag 17 Sept. bestaat de Heusdensche maandmarkt 5 jaar. Deze markt werd in samenwerking met Heus- densch Belang en het gemeentebestuur opgericht en mag zich tot op heden in een drukke belangstelling verheugen. Op het jl. Zondag gehouden 4e Bondsconcours van den Bond van Scherp* schuttersvereenigingen „De Langstraat" behaalde de Kon. Erk. Scherpschutters* vereeniging „St. Blasius" alhier den 6den korpsprijs. Meerdere leden vielen perso- neele prijzen ten deel. De heer S. A. N. Jol alhier, behaalde bij het te Amsterdam gehou den examen van den Algemeenen Ne- derlandschen politiebond 'het diploma met aanteekening Een paar ingezetenen toonden ons dezer dagen nog aardbeien, ge teeld op den kouden grond, de heer B. Sluijmers zelfs een schaaltje vol, die er nog prachtig uitzagen, waarschijn lijk ten. gevolge van het mooie weer in de maand Augustus. In het R.K. Vergaderlokaal had een bespreking plaats over den op te richten middenstandsbond. Na de le zing van den heer Van Driel, die enthou siasme en overtuiging wekte, werd be sloten, dat het voorloopig bestuur in samenwerking met den Weleerw. Heer kapelaan zou trachten door een flinke actie te komen tot een afdeeling al hier. Alle aanwezigen waren uiterst voldaan en zegden hun volle mede werking toe. De heer Jol, marechaussée der brigade alhier, die voor 2 maanden ge detacheerd was bij de paleiswacht op 't Loo, keerde daarvan terug Benjaminse, die als onderwijzeres circa medio Juni ziekteverlof kreeg, weer ge heel hersteld en heeft Maandag haar taak hervat. AALBURG. Ds. A. G. Oosterhuis te Daar- Ie heeft voor het beroep naar Aal burg en Heesbeen bedankt en dat naar Westbroek c. a. aangenomen. AALST. Het steenen maken op de Steen fabriek de Rietschoot behoort weer tot het verleden, zoodat weer een aantal arbeiders werkloos werd. ANDEL. Het bouwen van een groote landbouwschuur, voor de Wed. M. van Andel, is gegund aan de aannemers Gebr. Tankens, alhier. ALMKEUK. Op de j.l. Zaterdag te Dor drecht gehouden seriewedstrijden, be haalde de korfbalvereen. „A.K.C." al hier, een 2de prijs, zijnde een zilveren medaille. De heer A. v. Wijngaarden had het ongeluk tijdens de korfbal wedstrijd zich aan zijn voet zoodanig te bezeeren. dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. GAMEREN. Ds. A. G. Oosterhuis te Daar- le heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier. GENDEREN. Waar kunnen de winteravon den, beter mee doorgebracht worden dan gezellig bij elkaar te komen en een partijtje te dammen. Het is wel de rustigste en mooiste sport die er is. Donderdagavond begint de dam club G.D.V. alhier, voor de 3e winter weer te spelen. In de 3 jaren, dat G.D.V. bestaat zijn er veel dammers in Genderen gekomen, die we gerust sterke spelers kunnen noemen, dat blijkt wel hieruit, dat G.D.V. deze winter competitie moet spelen voor de Noordbrabantsche dambond. te gen Heusden, Zaltbommel en den Bosch. Laat dit voor alle dammers of die zin hebben om dammen te leeren een aansporing zijn. zich bij G.D.V. aan te sluiten. Ér wordt ge speeld op Donderdagavond in het mu- zieklokaal. Dus die zich bij G.D.V. aan wil sluiten kome morgenavond in het muzieklokaal. Naar wij vernemen zal het fanfare corps bij gunstig weer Zaterdagavond een rondgang door de gemeente maken, waarbij dan tevens gecollecteerd zal worden ten bate van de vereeniging. gestolen. Bij den gemeenteveldwach ter werd van den diefstal aangifte gedaan. Na een ingesteld onderzoek, bleek, dat een 3-tal Waalwijksche jon gens, welke door den ijscoventer J. v. d. S., een bus ijsco hadden gehaaid de dieven waren. De politie denkt, dat door de bekenning van dezen dief stal nog meerdere zullen worden op gehelderd. Bij de j.l. Zondag gehouden verkiezing voor ambtsdragers bij de Geref. Kerk alhier, zijn tot ouden ling benoemd, Je heeren J. de Boer err "Wachtels van den Berg en tot di aken de heer J. Varossieau. Donderdagavond kwam de Gereformeerde mannénvereen. alhier, onder leiding van haar voorzitter Ds. J. C. Hagen in vergadering bijeen. Door de heer Abberson werd als on derwerp ter bespreking ingeleid „Kerk en Enkeling." Na een leerzame 'bespreking besloot de voorzitter op gebruikelijke wijze dezlen leerzamen avond. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den raad de zer gemeente te houden op Donder dag 10 September 1936, des namid dags half acht (7 1/2) uur. Agenda 1. Vaststelling notulen der verga dering van 5 Juni 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling rekening Burger lijk Armbestuur Capelle over 1935. 4. Wijziging „Verordening veld wachters" in verband met „Capitu- lantenstelsel." 5. Vaststelling staten van oninba re en nog te verhalen posten dienst 1935. 6. Aanbieding rekening van ont vangsten en uitgaven dienst 1935. 7. Aanbieding begrooting van in komsten en uitgaven dienst 1937. 8. Mededeelingen. VEEN. De in deze gemeente gehou den blindencollecte heeft f 16,76 op gebracht. haren graag ieder rekent, die vaderlands Zaterdagmiddag werd aan het f_ WIJK EN AALBURG. De herijk van maten en ge wichten zal dit jaar plaats hebben in het Gymnastieklokaal te Aalburg, en wel: Donderdag 10 September van 1012 en 13 uur voor Wijk en Vrijdag 11 September van 101 uur voor Aalburg. Zaterdag j.l onthaalde de voetbal vereniging „Wilhelmina" oudergewoonte de schooljeugd op een Oranje-kinderfeest. De vereeniging kan er weer alle voldoe ning van hebbenze oogstte 'n volle succes van wedstrijden en tractatie, zoo bij de kinderen als bij de ouders. In den namiddag verliepen de volksspelen al even vlot en geanimeerd Een voetbalmatch tusschen „Wilhelmina" en „Juliana" (Heusden) besloot het middag-programma. Jammer, dat het weêr 's avonds het wel slagen van 't concert van „Oefening en Uitspanning" en de Oranjepret leelijke parten speelde het terrein was uiteraard niet druk bezocht, 't Mag wel worden aangestipt, dat „Wilhelmina", welke ver eeniging jaren geleden begon, den ver jaardag der Landvorstin ook hier in ge paste feeststemming te vieren, daarmee bereikt heeft, dat deze voor 't nationaal gevoel bij uitstek feestelijke dag, ook hier niet als een gewone tusschen de andere dagen voorbijgaat. Velen zijn daar „Wil helmina" erkentelijk voor, te meer, daar deze vereeniging voor een richtige afdoe ning der zaken ook flink in haar kas durft grijpen, terwijl particulieren dan op hun beurt tot helpen bereid zijn. De bemoeiingen van „Wilhelmina" hebben intusschen eenige ingezetenen opgewekt, naar 't voorbeeld van ettelijke andere gemeenten voor Wijk en Aalburg een Oranje-vereeniging op te richten, met de bedoeling de burgerij in zoo ruim moge lijken kring te doen meêwerken aan de gepaste viering van den dag, die in Ne derland geworden is tot een nationalen feestdagHare Majesteits verjaardag. 't Spreekt vanzelf, dat deze vereeniging los staat van partij of politiek en tot de NIEUWENDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Z. Wijnands, thans hoofd der Chr. School te Nieuwland, slaagde voor het examen, acte landbouwkun de L. O. De heer J. Dekker, die voor enkele weken terug, met zijn fiets op den Rijksstraatweg, dusdanig kwam te vallen, dat hij in zorgwek kende toestand naar huis vervoerd moest worden, is Zaterdagmorgen aan de gevolgen hiervan in het Zie kenhuis te Raamsdonksveer overle den. NEDERIIEMERT. Het schemerlampje No. 465 en de troostprijs No. 176, van de verloting ten bate der Muziekveree- niging „Concordia" alhier, kunnen af gehaald worden bij den voorzitter G. v. d. Werken, Molenstraat alhier. In dien ze half September niet afge haald zijn vervallen ze aan de ver eeniging. Vrijdagmorgen om half vier brak brand uit in de bakkerij van den heer LI. aan de Rietschoof alhier. De bewoners moesten met een ladder uit zolderraam klimmen om zich in vei ligheid te stellen. Met eenige emmers water kon de brand spoedig gebluseht worden. De bakkerij brandde geheel uit. Verzekëring dekt de schade. Dezer dagen had op de Maas aan de Rietschoof alhier, een aanva ring plaats tusschen een motorzand- schip en een sleep. De neus van het motorzandschip werd ingedrukt en twee achterste schepen van de sleep liepen averij op. RAAMSDONKSVEER. Lientje Kommers, oud-leerlin ge der Chr. M.U.L.O. school alhier, slaagde te Gorinchem, voor de eerste klasse der Chr. Kweekschool ter op leiding van onderwijzers (essen Wegens vervulling (militaire plichten door dhr. Vreeke, werd tot tijdelijk onderwijzer aan de Veersche School benoemd, de heer Benjaminse uit Capelle. Maandag werd het nieuwe hoofd, der Veersche School alhier, de heer Van Aalderen, geïnstalleerd door Ds. Oost. Daarna spraken no de heerenRaven, Sneep, Elsman en tenslotte de heer Van Aalderen zjelf. SPRANG. Ten nadeele van den timmer man Joh. Mayers werd in de garage van den bakker M. Vos, al waar hij eenig werk verricht had, timmerge te Aalst gehouden festival deelgeno men, door de Gem. Zangvereen. „Zanglust," het kinderkoor het Sijsje en het zanglust kwartet. Bij loting ontving het kwartet een 1ste prijs, zijnde f 25.en de zangvereen. een 2e prijs, zijnde f 15. WERKENDAM. Op de Zondagmiddag j.l. ge houden ledenvergadering der Geref. J.V. „Timotheüs" werd inplaats van Joh. v. d. Werff gekozen als Voorz.. Jac. van Oord J.Jzn.; als bestuursle den her- en gekozen A. van Berchum en Joh. Scherff. Woensdagavond kwam een clubje dames van Raamsdonksveer naar ons dorp ter bijwoning van het Oranjefeest. Nabij de Kruisstraat werd met de z.g.n. „brik" gedraaid waarbij deze omsloeg. Een der dames bezeer de zich hierdoor aan haar arm. Per soonlijk kwam men verder met den schrik vrij. Het rijtuig was echter meer gehavend. De bury's waren ge broken, benevens het glaswerk, ter wijl ook een gedeelte van het tuig was beschadigd. Gedurende de maand Augus tus passeerden de Rijksschutsluis al hier, van en naar de Nieuwe Merwede en Bakkerskil, 839 vaartuigen. WOUDRICIIEM. Gedurende de vorige week werden aan de vischmarkt in deze gemeente aangevoerd 22 zomerzal- rnen, waarvoor f 0.95 tot f 1.20 per per pond werd besteed. De echtelieden B. Kentie D. A. van der Tak alhier, herdach ten Maandag j.l., onder veel blijken van belangstelling hunne 35-jarige echtvereeniging. Donderdagnacht zakte de be stelwagen van Gebr. den Dekker uit Veen in de Kerkstraat door zware be lasting in het wegdek. Het bleek, dat een der wielen in het aldaar liggend riool was terecht gekomen. Na enke le uren oponthoud gehikte het met vereende krachten den wagen weer vrij te krijgen. Naar we vernemen is Mej. D. reedschap en de fitting van zijn fiets liefde en vereering voor onze geëerbiedigde Koningin in 't hart draagt. Uit samen werking van verschillende gezinden, die zich één kunnen voelen in hoogschatting van 't geliefd Vorstenhuis, moge dan groeien een viering van Koninginnedag, die Wijk en Aalburg tot eer kan strekken. Wel wordt hierbij natuurlijk ook in de eerste plaats aan de kinderen der ver schillende scholen gedacht, doch overigens heeft de vereeniging, waarvoor zich reeds verscheidenen als lid hebben opgegeven, nog geen omlijnd werkplan. De oprich tingscommissie, die voor verdere afwerking wil zorgen, bestaat uit de heerenC. Bouman Az., W. H. Janknegt, K. de Kok, N. v. d. Maaden, K. v. d. Mooren, H. Ouderkerk, B. Roza, R. v. Suilichem, K. v. d. Velden en G. Zoon. In een spoedig te houden vergadering zal o. m. tot ver kiezing van een bestuur worden overge gaan. Op den dag van de verloving onzer Prinses heeft de Burgemeester dezer Ge meente zich tot een 20-tal inwoners ge wend om tot de oprichting van een per manente Oranje-vereeniging te geraken. Uitgenoodigd, om zitting te nemen in het Bestuur, zijn de volgende heeren Dr. Roosendaal, W. A. Schouten, W. H. Janknegt, H. B. Rengersen, H. Ouwerkerk, C. Nieuwkoop, P. J. Bouman, A. van Alphen, A. van Bergeijk, T. Smookers, G. van Us, A. den Dekker, G. van der Maaden, A. van der Pol, C. van Loon, B. van der Pol, K, de Kok, M. Schouten en D. van der Pol. WIJK. Om zijn vreugde te uiten over de verloving van H.K.H. Prinses Ju liana zal de fanfare „Oefening en Uitspanning" hedenavond een muzi kale wandeling maken, waarbij een serenade zal worden gebracht aar. den Burgemeester als hoofd der ge meente en vertegenwoordiger der re geering. Bij het dezer dagen door de doktoren v. Gulik uit Heusden en de Jaeger uit Vught afgenomen examen, werd het einddiploma uitgereikt aan: de Zuster den Boesterd te Wijk, mej. Dieleman te Veen en mej. M. de Graaff en D. de Graaff te Aalburg; de heeren J. Versluis en J. v. Helden te Heus den, M. Bax, M. de Graaff en A. v. d. Pol Rzn te Wijk en J. de Vries te Veen. De heer A. v. d. Pol Rzn. alhier, slaagde dezer dagen voor het examen TEELTPRSMIE VLAS EN KOOLZAAD. De NederDndsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 4936 hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voor schriften, is verkocht in het tijdvak van 5 Juli t/m 16 Aug. 1936 een teeltpremie zal worden uitgekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f 100 per H.A. Voor koolzaad van den oogst 1936 hetwelk met inachtneming van de daar toe gegeven voorschriften is verkocht vóór 23 Aug. 1936, zal een teeltpremie wor den uitgekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f 86 per H.A. De steun vergoeding voor de laagste klasse groene erwten, alsmede voor andere erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 24 Aug. t/m 29 Aug. 1936 zal fl.90 per 100 Kg. bedrag >n, terwijl voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde erwten van de kwaliteitsklasse C een vergoeding van f2.40 per 100 Kg. zal worden be taald. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Te HEUSDEN gevonden twee arm banden. Terug te bek< men bij den Bri gade Commandant alhier. o- dr°g'ist l -.J*È

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2