AALST. BRAKEL. OUDENDIJK. 'Vergadering van den raad der ge meente WERKENDAM op Don derdag 3 Sept., nam. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. ".Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A.Tim mermans. Afwezig dhr. G. W. J. de Nooijer. De Voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze. De no tulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Vaststelling door Ged. Staten van de Gemeenterekening 1934; idem van de rek. Veerbedrijf, Vleeschkeu- ringsbedrijf en Waterleidingbedrijf over 1934. Brief van den heer W. A. Botten berg, waarin wordt medegedeeld, dat zijn vader J. Bottenberg, in leven ge meentearchitect, 12 Aug. 1.1. is over leden. De Voorzitter spreekt eenige waar- deerende woorden, en zegt dat de overledene een bekwaam ambtenaar was, met een nobel karakter. Er kon den wel eens dingen zijn, die wat vlugger afgewerkt behoorden te zijn, doch het college van B. en W. prijst zich gelukkig nooit tegenover hem bitterheid te hebben getoond. Hij is steeds, zoover zijn krachten het toe lieten werkzaam geweest in het be lang der gemeente, terwijl hij als architect groote gaven bezat. Deze rede werd door den raad staande aangehoord. Besloten werd een schrijven te rich ten aan de weduwe en zoon van on zen te vroeg overleden ambtenaar. c. Verzoek van de Oranjevereen. om fo.25 per schoolkind uit deze gemeente beschikbaar te stellen voor de tractatie op de scholen tijdens de oranjefeesten op 1 en 2 September. Met algem. stemmen wordt hier toe besloten. d. Verzoek van „Veilig Baden", om in het exploitatie tekort ad f 330, een bijdrage te verleenen. Er is uit gegeven f 440 en de ontvangsten be dragen slechts fno. B. en W. stel len voor f 150 subsidie over 1936 te verleenen. De heer Ippel vraagt, of ook de Werken een subsidie verleend, waar op de Voorzitter antwoordt, dat wel een principebesluit tot subsidiëering is genomen, doch men wenscht eerst de exploitatierekening te zien. Wer kendam wil hier niet op wachten, daar het bekend is, dat het tekort eerder grooter dan kleiner is en het ge meentebestuur ervan overtuigd is, dat „Veilig Baden" in een groote behoef te voorziet. De lieer Ippel zegt, dat het initi atief is opgekomen uit de burgerij, vorig jaar heeft deze strandexploita- tie een verlies gegeven van plm. f 100 hetgeen door een paar ingezetenen is betaald. Door het bestuur is veel gepresteerd en vele ouders zijn zeer tevreden over dit strand. Zij sturen gerust hun kinderen daar heen. Spr. wil deze subsidie dan ook brengen op f 2 00. De Voorzitter zegt, dat men niet moet denken dat hét college van B. en W. niet zou waardeeren, wat „Veilig Baden" doet, doch het par ticulier initiatief moet ingeschakeld blijven. De heer Visser kan gedeeltelijk met den heer Ippel meegaan,, doch bij de uitgaven van V. B. is ook een post, die volgende jaren niet op de rekening behoeft te komen, b.v. de gebouwtjes en het materiaal. Z.i. lean men thans wel volstaan met f 150 subsidie. De heer Bogers zegt, dat men door het volgend jaar een behoorlijke sub sidie te geven, gelijke verdeeling der lasten krijgt. Ook de heer Wester hout wil een hoogere subsidie. De Voorzitter stelt ten slotte voor f150 subsidie toe te kennen op de vermoedelijke inkomsten, komt de re kening 1936 van V. B. uit, en valt deze tegen, dan kan het bestuur zich nogmaals tot den raad met een ver zoek om hoogere subsidie wenden. Hiermede kunnen zich allen veree nigen en wordt alzoo besloten. e. Brief van het gemeentebestuur van de Werken en Sleeuwijk, mede deelend, geen bezwaar te hebben te gen demping van de Binnenhaven, mits de ontstane straat, behoorende tot hun gebied openbaar wordt. Te vens is men bereid zoo noodig, ter ontlasting van het verkeer het oude schoolhuis aan Werkendam te ver- koopen. Dit schrijven wordt voor ken nisgeving aangenomen. f. Brief van den Rijkswaterstaat, waarin vergunning wordt gegeven voor het maken van een steiger in de Buitenhaven voor ligplaats van de reserve veerboot. De vergoeding be draagt f 10 per jaar. Voor het jaar .1936 is betaling vereischt vanaf 1 Aug. 1936 ten bedrage van f4.17 plus f 2 kosten der acte. Die heer. Versluis vraagt wie dit heeft aangevraagd, daar hem alleen j bekend is, dat er gesproken is over een haventje, dat men wenschte te maken. Met is daar geen veilige lig plaats. Bovendien moet ieder schip boven 2 ton, liggende in een der Rijkshavens bemand zijn. Men is ver antwoordelijk als gemeente wanneer de boot schade aan andere schepen toebrengt. De boot zou gemakkelijk los kunnen geraken en wie ziet dat als zulks 'snachts gebeurd. Z.i. kan deze maatregel de gemeente veel geld gaan kosten. De Voorzitter zegt, dat dit volgens het college een veel goedkoopere op lossing was, een haventje zou min stens f 1000 kosten met jaarlijks veel onderhoud. Besloten wordt op het voorstel van B. en W. in te gaan. g. Stichting „Moederlied" vraagt een subsidie voor haar arbeid. Om financiëele redenen wordt dit verzoek afgewezen. h. De Ned. Bond van Luxe, Ver huur- en Taxi Ondernemers, aange sloten bij de Kon. Ned. Midden standsbond te Deventer verzoekt me dewerking van B. en W. om te krij gen een goed geregeld verhuurbedrijf waarvoor noodig, dat B. en W. ver gunningen geven voor vervoer tegen betaling, van personen binnen of van uit de gemeente. Daar deze gemeente een dergelijke regeling niet behoeft, en meer geldt voor de grootere ste den, wordt dit verzoek voor kennis geving aangenomen. i. Brief van A. Vos, met verzoek hem als schoolgeld incasseerder een vaste aanstelling te geven met ingang van 1 Jan. 1936 en zijn pensioens grondslag te stellen op f 94. De Voorzitter zegt dat deze functie geen vaste betrekking is en de aan stelling geschiedt door het Bestuur der Ned. Herv. Chr. School, daarom heeft de raad nooit een definitieve aanstelling gegeven. Voor bode Vos kan echter een uitzondering worden gemaakt, voor hem, die dit werk reeds jaren doet, heeft deze functie het karakter van „vast" verkregen, bovendien duurt het nog slechts 4 jaren, dan heeft Vos den pensioen gerechtigden leeftijd bereikt. Indien het schoolbestuur zich verbindt Vos mee te ontslaan, dan zal het verzoek worden ingewilligd en met ingang van 1 October a.s. een vaste aanstel ling volgen. Conform wordt besloten. De Motorvlet wordt gegund aan joh. v. Loon CDzn. voor een bedrag van f 387. De verleening van voorschotten in gevolge art. 103 der L. O. wet 1920 voor het jaar 1936 aan de besturen der Bijz. scholen wordt gesteld op f8.17, overeenkomende met de open bare school te Muntendam. Op verzoek van de Mij. N. W. Bra- bantsche Waterleiding wordt goed gekeurd, dat de navolgende waterlei- dingleeningen worden afgelost: f200 a 4x/4 pCt.; f30.000 a 47/8 pCt.; f 5418,74 a 5 pCt en f5250 a 5 pCt. Het ontwerp-besluit van B. en W. tot wijziging der Bouwverordening- wordt goedgekeurd, in de kom zal bij het bouwen van panden de hoogte van het pdnd kunnen zijn H/g maal de afstand der rooilijnen, en niet meer 2/3 van dien afstand. Dit laatste blijft buiten de bebouwde kom ongewijzigd. Het verzoek van M. v. Pelt e.a., om te dempen en te rioleeren een sloot achter de woningen aan de Visschers- dijk wordt aangehouden tot de be handeling der Begrooting 1937. De instructie van den gemeentege neesheer, welke Ged. Staten verzoe ken te wijzigen, daar er geen gemeen tevroedvrouw meer is, wordt goed gekeurd. Liet ontwerp-besluit tot wijziging der „Veldwachtersverordening" in ver band met het Capitulantenstelsel wordt goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot deel neming in het Borgstellingfonds voor clen Middenstand tot een bedrag van f 0.20 per inwoner, woi'dt goedge keurd. Het is een rentelooze leening, het kapitaal kan na 3 jaren weer worden teruggevraagd. De rekening van het Burgerl. Arm bestuur 1935 wordt na een opmaking der commissie vastgesteld. De commissie heeft bij de gemeen terekening 1935 eenige opmerkingen gemaakt, die bij monde van <§en rap porteur de Waard worden toegelicht. O.m. Er wordt niet geoefend dooi de Brandweer, ondanks het feit, dat hier herhaaldelijk op is gewezen dooi den raad. Ten aanzien van het onder houd der gemeentiegebouwen heeft de commissie ernstige bezwaren. De post is laag gehouden, doch de zui nigheid bedriegt de wijsheid. Liet ge meentehuis, maar vooral de open bare school en het Post- en Tele graafkantoor in den Biesbosch, be vinden zich in een verwaarloosden toestand. In een voorstel zal worden belichaamd, onmiddellijk maatregelen te treffen, om verdere verwaarloozing tegen te gaan. Ook een gedeelte dei- schoolbanken in de openbare school voornoemd, voldoen niet meer aan de eischen en hadden reeds ver nieuwd moeten zijn. Ten aanzien van'de Brandweer merkt de Voorzitter op, dat de ziekte van den opperbrandmeester, oefening heeft tegengehouden. Ook het col lege is van het met oefenen over tuigd. De beste schoolbanken van de opgeheven openbare school te de Werken zullen worden uitgezocht, en naar de school in den Biesbosch worden overgebracht. Ten opzichte van het onderhoud der gebouwen, merkt de Voorzitter op, dat de toon in het rapport on vriendelijk is, waarop de rapporteur antwoordt, dat het verre van de com missie is geweest, om onvriendelijk te zijn tegenover B. en W., dat is geenszins de bedoeling, doch de ver- waarloozing is heel erg, waarvan ook de Voorzitter overtuigd is; het Col lege van B. en W. heeft zich ook persoonlijk van den toestand op de hoogte gesteld. Het achterste gedeel te van het Postkantoor kan wellicht worden afgebroken, terwijl de school dringend geverfd moet worden. Den architect zal opdracht worden gege ven om een kostenberekening samen te stellen en bij de begrooting 1937 zal hiermede rekening worden gehou den. Na deze toezegging trekken de heeren Ippel, Visser en de Waard, die een voorstel hadden ingediend, om de begrooting 1936 zoodanig te wijzigen, dat f 500 beschikbaar was voor onmiddellijke herstelling der ge bouwen, hun voorstel in. Daarna worden de gemeentereke ning, de rekeningen van het Veer-, en Vleeschkeuringsbedrijf voorloopig vastgesteld. Eenige wijzigingen der begrooting '36 worden goedgekeurd. Het ontwerp-besluit aan LI. M. de Koningin ontheffing te vragen van de verplichting, opgelegd in art. 179 2e lid der Gemeentewet (het vervul len van ambten en betrekkingen door militairen, wordt goedgekeurd. Dit besluit heeft ten doel, dat voor ver schillende gemeentebetrekkingen geen wachtgelders-militairen behoeven te worden genomen. Bij de rondvraag heeft de heer Ip pel eenige bezwaren ten opzichte van de veerboot, die niet voldoende is geverfd, en verzocht vooral dat het verven niet zal worden opgedragen aan de gemeentearbeider Vis, maar een ter zake kundige. Ernstige klach ten heeft hij over den conducteur van het veerbedrijf, die soms in geen maand op de booten komt, terwijl de instructie luidt, dat hij iedere week op de boot moet komen. De Voorzitter zegt dat de kapitein nog geen klachten bij B. en W. heeft ingebracht. Weth. Hakkers zegt onderzoek toe. Ook de heer Westerhout heeft een lijst van klachten over het veerbootje; de lenspomp werkt onvoldoende, de glan lekt, te veel roet komt uit den uitlaat, enz. Ook wil spr. een rij vloed- palen plaatsen tusschen het voorma lige veer van Fop Smit en Heusden- sche veer, die ter gemoedkoming van voor de anker liggende schepen. Nader onderzoek wordt toegezegd. De heer Versluis wil de raadsver gaderingen die met gebed worden geopend, met dankzegging sluiten, en beroept zich op een tekst uit den Bijbel, dankzegging is volgens spr. onafscheidelijk verbonden aan het ge bed. De Voorzitter waarschuwt voor zichtig te zijn met het gebruik van teksten. Het standpunt van B. en W. ten aanzien van deze kwestie is vol doende bekend en nog niet gewij zigd. Hij adviseert Versluis een voor stel in te dienen. De heer den Dunnen brengt ter sprake het gebeurde op het kerkhof en vraagt of de omheining wel vol doende is, waarop de Voorzitter ant woordt, dat maatregelen reeds zijn getroffen. Ook wil spr. in de Politie verordening het verbod opnemen, dat de Hoogstraat 'Zaterdags van 611 uur n.m. niet met fietsen wordt be reden. Ook komt omlegging van het Parkeerverbod' ter sprake. Dit alles zal de aandacht van het college heb ben. Daarna gaat men over in gehei me vergadering ter vaststelling staten van oninbare en nog te verhalen pos ten. iMüitt&eiijk Nieuws. De door de Oranjevereeniging ,,Trouw aan Oranje" alhier, op Zater dag 5 Sept. gehouden festiviteiten ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, zijn weer zeer ge slaagd, vooral in den voormiddag. Jam mer was het, dat het weer des mid dags slechter werd om 's avonds in een gestadigen regen over te gaan. De optocht, welke in de voormiddag uren een rondgang door het dorp zou maken, was omstreeks half 9 bij den Wilhelminaboom opgesteld en was in één woord prachtig. Vooral bij de ver sierde wagens troffen wij zeer prach tige aan, waarvan ,.De Snip" wel de kroon spande. Op het terrein aange komen. werd de bemanning, die de reis NederlandWest-Indië had vol bracht, te Paramaribo verwelkomt door den gouverneur van Suriname". Ook tie vólgende prijswinnaar, welke wagen een ,,naaïkrans van den ouden tijd" voorstelden, was zeer prachtig. Liet aantal versierde fietsen was slechts 2, maar deze waren ook zeer keurig. De le prijswinnaar stelde een zeilschip' voor, de tweede was de 5-jarige P. W. de Raad. De prijzen werden toegekend als volgt: Versierde paardenle pr. J. van de Laar; 2e pr. G. van de Laar; 3e pr. A. van de Laar. Versierde fietsen: le pr. J. Schreaders; 2e pr. P. W. de Raad. Versierde wagens: le pr. ,,De Snip"; 2e pr. ,,De Naaikrans van den ouden tijd"; 3e pr. Adr. Bonman; troostprijs L. van Driel. De optocht zette zich omstreeks 9 uur in beweging. Onderweg werd ge stopt voor het huis van Wethouder Maas, waar de Burgemeester dezer gemeente zich met den Wethouder be vond, en waar de muziekvereen. een nummertje ten gehoore gaf. Voorts wer den nog een paar nummertjes gespeeld op de steenfabriek bij den heer J. W. Peereboom. die evenals vorige jaren, weder geheel 'belangeloos een terrein voor de volksspelen had afgestaan. De prijzen van de volksspelen, die des middags werden gehouden, zijn als volgt: Hardrijden met hindernissen te paard: le pr. Joh. Vernooij; 2e pr. K. Bouman; 3e pr. J. Biesheiivel. Zakkengevecht: le pr. P. van Driel Hzn; 2e pr. Arie Verheij; 3e pr. D. Dufourné. Tonnetje kruien: le pr. A. Verheij; 2e pr. L. van Driel; 3e pr. Th. Baks Gzn. Polsstokhoogspringen: le pr. Adr. van Veen; 2e pr. Adr. v. Ballegooijen; 3e pr. D. Dufourné. Stoelendans te paard: le pr. M. Baks; 2e pr. J. van der Pol; 3e pr. K. Bouman. Stoelendans te fiets: le pr. M. Don kersloot; 2e pr. Adr. van Ballegooijen; 3e pr. D. Dufourné. Hardioopen met hindernissen: le pr. Adr. van Ballegooijen; 2e pr. Adr. van Veen; 3e pr. D. Dufourné. Kruien voor dames: le pr. Mej. M. Ekelmans; 2e pr. Mej. Joh. Keijnemans; 3e pr. Mej. G. Sprong. Stoelendans voor dames: le pr. Mej. K. van de Laar; 2e pr. Mej. C. Pelü- kaan; 3e pr. Mej. R. van Dijk. Blinddoek draadje knippen voor da mes: le pr. Mej. M. van Driel; 2e pr. Mej. J. Oomen, 3e pr. M. Blom. 's Middags waren de fanfare Prins Hendrik" alhier die ook reeds Vrij dagmiddag op het feest voor de school kinderen, en 's morgens met den op tocht medewerking had verleend en verschillende andere muziek- en zang verenigingen op het terrein aanwe zig om de aarlwezigen met muziek en zang te vermaken. De Oranjevereen. had voor de deelnemende verenigin gen een gratis-verloting ingesteld, wel ke prijzen werden behaald door: Kwar tet te Veen, le pr. f25.Gemengde Zangvereen. te Veen, 2e pr. f 15.—; Muziekvereen. O.B.K. te Well, 3e pr. 10.Accordecnvereen. Brakel, direc- teursprijs f5. Ofschoon het weer zeer tegenwerk te, en terdege zijn invloed1 op het aan tal bezoekers deed gevoelen, mag de Oranjevereen toch op een goed ge slaagd Oranjefeest terugzien. Rest nog te vermelden, dat Vrijdag middag voor de schoolkinderen spe len zijn gehouden, waaraan verschillen de aardige attracties waren verbonden. Zoowel Vrijdag als Zaterdag had het feest een zeer ordelijk verloop. Zaterdag 5 September 1.1. had alhier op het marktplein de eerste gei tenkeuring plaats van de sinds vorilg jaar opgerichte geitenfokvereeniging Brakel". De keuring geschiedde door de hee ren A. van Loon te Bruohem en A. Brinckman ass. veeconsulent. Er waren zeer veel geiten ter keu ring aangevoerd, waarvan verschillende werden goedgekeurd en anderen in aanmerking kwamen voor een prijs. De uitslag luidde: lste groep: oudere geiten zonder hoorns, ter keuring 16, waarvan wer den goedgekeurd 6 n.l.: le en 2e T. Parel; 3e J. Versteeg; 4e J. van Qort; 5e C. van der Meijden; 6e A. van Dalen. Bovenstaande goed keuringen zullen in het fokregister wor den ingeschreven. 2e groep: 1-jarige geiten zonder hoorns, ter keuring 5, waarvan 1 goed gekeurd. le prijs, H. van Zanten. 2de groep: Lammeren zonder hoorns, ter keuring 17, goedgekeurd 6. le pr., J. van Mourik; 2e A. van Da len; 3e A. Pelle; 4e W. Zwamborn; 5e J. de Vries; 6e W. Kuijntjes. 4e groep: Witte melkgeiten met hoorns, ter keuring 6, goedgekeurd 3. le prijs, J. Pelle; 2e H. S. van der Linden; 3e A. A. van Wijgerden. 5e groep: Lammeren met hoorns, ter keuring 10, goedgekeurd 5. lste prijs, j. Pelle; 2e A. Vervoorn;. 3e W. Versteeg; 4e C. de Vries; 5e L. van der Linden. 6e groep: Bonte geiten, ter keu- ring 4, goedgekeurd' 3. lste prijs, P. van Willigen; 2e A, Mijdam; 3e A. A. van Wijgerden. Eveneens de bok in - eigendom der bovenstaande vereeniging, werd goed gekeurd. Zaterdag 5 September 1.1.. werd alhier onder groote belangstel ling door de Oranjevereen. „Wilhel- mina" een feest georganiseerd. Te ongeveer 9 uur v.m. had de opstel ling plaats van den optocht, waar na door de jury, bestaande uit de hee ren Jac. v. d. Lelie, Chr. van Rijs wijk en L. Vennink de verschillende groepen in wagens werden beoor deeld. De uitslag hiervan was als- volgt Historische afd. le prijs: groep Napoleon en gevolg. 2e prijs: wagen Hugo de Groot. 3e prijsgroep Willem van Oranje en gevolg. Allegorische afd. le prijs: groep zes dames te paard. 2e prijs: wagen smederij. 3e prijs: wagen Heden. 4e prijs:: wagen Geloof Hoop en Liefde. 5e prijswagen Verleden. 6e prijswagen Landbouw. Overige deelnemers(sters een eer volle vermelding. Voorafgegaan door het bestuur der Oranjevereeniging en jury werd on der de toonen van het fanfarecorps „Kunst na Strijd," nadat burgemees- ster v. R. Lelie het openingswoord had ^gesproken, een rondgang ge maakt door de gemeente. Vooral ook in de vesting was veel belangstelling voor deze optocht, waarvoor kosten nog moeite waren gespaard, en die begunstigd door mooi weer, voor al len een succes geworden is. In den namiddag hadden op het feestterrein, waar verschillende tenten waren opgesteld, de volksspelen plaats. De uitslag hiervan is alsvolgt Ringrijden met paren le prijs C. J. van Hoven met mej. L. Huyser. 2e prijs G. v. d. Dag met mej,' A. v. d. Dag. 3e prijs N. Dekker met mej. S. van Vugt. 4e prijs N. Dekker met mej. B. Schriek. j Ringrijden met fietsen le prijs Mej. P. Vink Dd. 2e prijs Aard van Andel. 3e prijs Abr. van Andel. 4e prijs A. Vink Azn. Stoelendans voor dames le prijs C. Westerlaken (Rijswijk). 2e prijs J. v. d. Nat. 3e prijs S. van Vugt. 4e prijs N. Ottevanger. 5e prijs J. de Leeuw. Hardioopen met hindernissen le prijs: H. van Andel (Sleeuwijk). 2e prijs A. Vink Pzn. 3e prijs Jac. Kant Jzn. 4e prijsi j. P. Kant. 5e prijs H. Ottevanger. Tobsteken 'le prijs J. C. van Hoven. 2e prijs J. Verdoorn. 3e prijs A. Vink Azn. 4e prijs C. van Vuuren. 5e prijs H. .Ottevanger. 6e prijs M. Dekker. Ook tijdens een gedeelte dezer spe len was het weer vrij gunstig, doch tegen den avond ontlastte zich ver scheidene onweersbuien boven onze gqmeente, zoodat de aanwezigen een goed heen heenkomen moesten zoe ken in de consumptietent. Dat hier door de feestelijkheden danig in de war liepen, temeer daardoor storing men gedurende een uur van elec- trisch licht verstoken was, kan men begrijpen. Ook het concert gegeven door het fanfarecorps „Kunst en Vriendschap," was vanwege de stort regens niet te beluisteren, wat zeer jammer was. In de tent heerschte ondanks: alles een gezellige stemming die door geen wanklank werd ver stoord. Toen clan ook de voorzitter de heer Van Andel een slotwoord sprak, kon hij dankbaar gewagen van de medewerking van autoriteiten, po litie en burgerij en was alleen een beetje ontstemd, dat ook juist dez'e dag! evenals: het vorig jaar wat al te buiig was. Bij het opstellen van den pp- tocht op het .Oranjefeest viel de jon ge juffrouw de L. achterover van een wagen. Zij bezeerde zich zoodanig aan haar schouder, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4