Éo. 5675 Woensdag 9 Sept. Verloving van Prinses Juliana. DERDE BLAD A. VERSCHUUR-BAERT foor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard Burgerlijke Staml De particuliere secretaris van de Koningin heeft, i;n opdracht van Hare Majesteit, aan den regee- ringspersdienst mededeeling ge daan van de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana met Prins Bernhard von LippeBiesterfeld. Uit deze mededeeling blijkt, dat Prin ses Juliana zich verloofd heeft met Prins Bernhard Leopold Friedrich Eber- hard Julius Kurt Karl Gottfried Pe ter von LippeBiesterfeld, geboren te Jena, 29 Juni 1911. Het is zonder twijfel, dat het Neder- landsche Volk het bericht van de ver loving van H.K-H. Prinses Juliana met groote vreugde heeft ontvangen en zijn beste wenschen zal doen uitgaan voor een lang en gelukkig huwelijk met Prins Bernhard von LippeBiesterfeld. Het vorstendom Lippe, is gelegen niet ver van de NederlandschDuit sche grens, tegen het oude Westfalen aan, het is voor een groot deel bedekt door de bosschen van het Teutobur- gerwoud. Het land is van een zeer bijzondere schoonheid. De heide gaat over in prachtige be- boschte heuvels, die weer door wei den van elkaar zijn gescheiden. Hier en daar ziet men dorpjes en steden liggen, waarvan de meeste als bad plaats een groote bekendheid hebr- ben gekregen. Het geheele gebied is bijzonder rijk aan geneeskrachtige bronnen en nergens liggen in het Noordelijk deel van het Duitsche Rijk de kurplaatsen zoo dicht bij elkaar als in het Lippische land. De eerste heerscher over Lippe. van wien met zekerheid iets gezegd kan worden ,is Bernhard, Heer van Lippe. die met zijn broer Hermann in het leger van Keizer Lotharius diende, toen deze nog Saksisch hertog was. Beiden namen een groot aandeel in het beleg van Munster in 1121. De oudste oorkonde, waarin over Bern- land weer naar Detmold terug. In 1895 is groot opzien gewekt in Duitschland door den strijd over de troonopvolging in Lippe. Deze kwes tie heeft een tijdlang in het middel punt der Duitsche binnenlandsche po litiek gestaan, mede door het per soonlijk ingrijpen van den Duitschen Keizer. De kwestie trok zelfs de aandacht ver over de grenzen van het kleine land en werd aan buitenlandsche ho ven en kanselarijen besproken. De Lippische troonstrijd, die in 1895 uitbrak, is oorspronkelijk een familiestrijd tusschen de in Detmold regeerende hoofdlinie en de beide grafelijke zijtakken Lippe-Biesterfeld en Lippe-Weissenfeld. Eerst toen er zekerheid bestond, dat de hoofdlinie zonder mannelijke erfgenamen zou uit sterven, nam de familiekwestie een staatkundig karakter aan. Als laatste regeerende vorst stierf in 1895 vorst Woldemar. Zijn eenige tot 1918. De revolutie-golf, welke bij het einde van den wereldoorlog over Duitschland ging en het keizerrijk en alle koninkrijken en vorstendommen wegvaagde, maakte aan .zijn bestuur een einde. Thans Woont 'hij terugge trokken en eenvoudig op het oude slot in Detmold. Zijn broeder Bernhard is dè va der van den verloofde van onze prin ses. De mooiste tijd uit het leven van prins: Bernhard was ongetwijfeld de tijd van zijn verblijf in Paderborn, daar leerde hij! zijn latere echtgenoote kennen, gravin Cramm-Crieven, die met den graaf van Ceynhausen ge huwd ways, geweest, doch van dezen gescheiden was. Spoedig na hun huwelijk vertrokken prins Bernhard en zijn vrouw naar hun bezitting Woynowo bij Bomst aan de Pocische grens. Prins Bernhard werd groot grond bezitter en bleef dit tot aan het einde van zijn leven. Vele jaren was Woynowo het mid- Prins Bernhard: Benno noemer zijn vrienden hem is 29 Juni; 191 te Jena geboren en is dus 25 jaar ouc! Hij doorliep "het gymnasium te Ber lijn en na zijn eindexamen ging Ir aan de BerlijnSehe Universiteit in d< rechtswetenschappen studeeren. Hij heeft het vorige jaar zijn candidaats examen gedaan. Vervolgens vertoefde hij eenigen tijc in 'Engeland en maakte ook een rei naar Marokko. Door zijn vrienden wordt hij ge schetst als een vroolijke, sportieve jon geman, die eenvoudig door het lever wenscht te gaan en wiens belangstel ling vooral uitgaat naar wetenschap pelijke en cultureefe vraagstukken. Prinses Juliana en Prins Bennc hebben elkaar herhaaldelijk ontmoet Ook tijdens het vacantieverblijf var de koningin en de prinses in Zwit seriand was prins Benno eenigen tijc in hun omgeving. Thans logeert de prins in Holland bij' een hem bevrien de familie. BEHOORENDE BIJ HET LAURIERBLADEREN VENKELZAAD MOSTERDZAAD CAYENNEPEPER PEPERKORRELS WITTE PEPER FOELI -- - ALUIN PARAFINE INMAAKVLIES I ROZIJNAZIJN INMAAKAZIJN DROGISTERIJ Botermarkt 72 - HEUSDEN. hard van Lippe iets te vinden is. da- teert van 1123. Tusschen het vorstendom Lippe en I Nederland hebben vele betrekkingen j bestaan. I Als een bewijs van de vele betrek-1 kingen, welke van de vroegste tijden i af tusschen Lippe en Nederland be staart hebben, kunnen wij nog vermel den, dat een der Lippische graven Simon Heinrich, gehuwd was met burggravin Amalie Zu Dohna, souve- reine vrouwe van Vianen en Ameiden, erf burggravin van Utrecht, waardoor de heerlijkheid Vianen in het bezit kwam van het Lippische huis. Hun zoon, Friedrich Adolf, werd, naar uit bescheiden in de Lippische landes bi bliotheek bleek, naar Leiden gezon den om daar met „den Prinzen Von Oranien und andern leute von kon- 1 dition bekannt gemacht zu werden". Graaf Friedrich Adolf werd echter in Leiden ziek en zijn moeder haalde hem na verblijf van een jaar in ons broeder, prins Alexander, die sinds vele jaren in een inrichting voor geesteszieken verpleegd werd, kwam voor de troonsopvolging niet in aan merking. Er waren toen drie preten denten voor den Lippischen troon het vorstelijk huis Schaumburg-Lip- pe en de grafelijke takken Biester feld. en Weissenfeld. Het probleem werd bij een scheids gerecht. onder voorzitterschap van den koning van Saksen, aanhangig gemaakt en na een langdurige proce dure werd de linie Lippe-Biesterfeld in het gelijk gesteld en besteeg Ernst, graaf en heer zur Lippe-Biesterfeld. graaf van Schwalenberg en van Stern berg enz., den Lippischen troon. Hij heeft zich een buitengewone populari teit weten te verwerven en een stand beeld in het Detmolder slotpark ge tuigt nog van de vereering. welke zijn onderdanen hem toedragen. Ernst had twee zoonsde oudste. Leopold en de jongere, Prins Bern hard. Leopold volgde hem in 1905 als vorst van Lippe op en regeerde delpunt van het verkeer der adellijke families uit de omge\*ïng, totdat door de Novemberrevolutie niet alleen de Lippische troon viel, doch ook een groot gedeelte van het familievermo gen verdween. De inflatie in den na- 1 oorlogschen tijd kwam daar nog bij en dit altes tezamen was oorzaak, dat het eens zoo vroolijke en levensblije huis Woynowo stiller en stiller werd. In dezen onrustigen en zorgvollen j tijd viel het accent fn het leven van prins Bernhard en zijn echtgenoote meer en meer op de huiselijkheid en het innige familie-leven. Zij zochten I en vonden hun geluk in den omgang en in de opvoeding van hun beide zoons, de Prinsen Benno en Aschwin. Beide prinsen waren in Jena geboren Benno in 1911, AscTiwin in 1914. De oude prins Bernhard is in Juni 1934 gestorven. In zijn laatste levens jaren heeft hij nog het geluk gesmaakt zijn beide zoons te zien opgroeier tot bijzonder begaafte menschen. ALMKERK. Over de maand Augustus. Geboren: Elisabeth Adriana, d. v. j. Buchner en A. Nieuwenhuizen; Ja cob, z. v. E. Kraaij en A. Schouten; Hendrik, z. v. J. de Graaff en H. Cu- lenborg; Hendrik, z. v. H. Dubbeldam en J. W. v. dl Vlies. Getrouwd: H. van Haaften, 25 j. en P. E. Colijn, 24 j.; A. van Ros malen, 22 j. en J. van Anrooij, 19 j. J. Lankhaar, 53 j. en G. van Oudheüs- den, 44 j. Over leiden: A. van der Nat, 78 j., echtgenoote van H. Groenenberg; H. de Graaf, 2 dagen; C. Schoenma kers, 92 j. ANDEL'. Over de maand! Augustus. Geboren: Willem, z. v. G. J. Benckhuijsen en C. C. van de Water; Joostina, dochter en Jan, z. v. P. de Fijter en. S. J. de Cloe. Getrouwd: J. van Tilborg, 22 j. en C. van Noorloos, 22 j. BRAKEL'. Over de maand Augustus. Geboren: Teunis, z. v. H. de Boef en J. Grandia; Jacobus, z. v. J. Chr. v. Wijk en W. de Jongh. Overleden: Jielis van Dalen, 82 j., echtgenoot van M. A. v. Woerkom.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 9