Dit nummer bestaat uit 3 bladen Veehouders Firma COOPS 5. p. £asktoyzeii Co's link Jtv. LEVERTRAAN A. VERSCHUUR-BAERT Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Parijsch Groen Nicotine Extract. „BETUWE"-JA MS de allerbeste No. 5676 Vrijdag 11 September 1936 Gebruikt daarom steeds onze OORINCHEM. Een blijde Boodschap. Agentschap m ie Aasterdansche 8aak Jf.f, Amsterdam De Vorstelijke verloving. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. DROGISTERIJ SPECIAAL ADRES VOOR en Het is in dezen tijd! van: dikwijls groote verdeeldheid tusschen en ook n de volkeren een gave Gods, aan het hoofd van den staat een vorste lijke familie te bezitten, die zich ver heugt in de aanhankelijkheid van heel het volk en boven, hoog boven allen partijstrijd staat Het zijn hechte en innige banden, die ons met ons Ko ningshuis verblinden. Daarom1 is de ver loving van prinses Juliana met prins Bern hard van LippeBiestere fid in de allereerste plaats een blijde mare, wijl zij ons de garantie geeft, dat ook in de verre toekomst deze banden niet plotseling zullen afknappen. In. ons Koninklijk Huis heerscht zon neschijn; en in deze zonnige stemming deelt Nederland. Na het overlijden van de Koningin-Moeder en van Prins Hen drik, was het eenzaam geworden om onze Koningin en Prinses, nóg eenza mer dan. het reeds bij vorstelijke per sonen van dien rang pleegt te Zijn,. En mui zal daar opeens uit jonge lief de nieuw leven opbloeien en zijn licht licht ook naar buiten verspreiden. De Prinses en. haar toekomstige ge maal kennen elkaar ongeveer een jaar, gedurende hetwelk zij elkaar niet al leen in het buitenland, maar ook hier te lande bij familie, die tot wederziijd- sche kennissen behoorde, dikwijls heb ben ontmoet. Ook tijdens de laatste zomerreis van de Koningin zijn ziji in Zwitserland samen geweest. Zoo heb ben de beide vorstenkinderen elkaar kunnen vinden en is hun, wedërzijd- sche genegenheid ontloken.. 's Gravenhage heeft reeds kennis kun nen maken met den Prins. Het is een slanke verschijning, een sportief type met een open, prettig gelaat. Men- schen, die hem kennen, noemen Prins Bernhard niet alleen een sympathieke persoonlijkheid met een aangenaam ka rakter, maar ook zeer begaafd. Dat geeft ons te meer aanleiding hem als de verloofde van de erfgename van de Kroon en van onze geliefde prinses in het bijzonder, hartelijk welkom te hee- ten. Hij zal, 'als lid eens van het Ko ninklijke Huis, ondervinden, dat de weg tot de harten van het Nederlandsche volk niet moeilijk begaanbaar is. In de aanhankelijkheid aan het Oranjehuis zal hij al onmiddellijk deelen. Wat de positie van den toekomstigen Prins- Gemaal betreft, deze zal zeker reser ves opleggen, doch aan den anderen kant heeft de drager van dien titel een groote vrijheid van beweging om zich in de burgerlijke maatschappij te wij den aan de behartiging van die zaken, die zijn bijzondere belangstelling ge nieten en waaraan hij door zijn hoo- gen staat, krachtigen steun en reiief kan geven. Het moet aantrekkelijk zijn, op deze wijze in wijden kring invloed uit te oefenen. Het bericht van de verloving van j onze geliefde Prinses is een blijde 'boodschap in donkere dagen. Einde- lijk weer eens iets, waarin wij ons i geheel-kunnen verheugen. Wat ook om ons heen mag veranderen of vallen, ons Oranjehuis ligt diep in het Neder- landsche volk veranderd, j Dat op deze vorstelijke verloving een gelukkig huwelijk moge volgen, i is ons aller hartgrondige wensch. On ze Prinses heeft zich aller liefde ver worven door Haar eenvoudig optre den. Van Haar geestelijke vermogens is steeds met lof getuigd. Zoo- moge ons volk in deze keuze van Haar de belofte zien van een nieuwe schoone toekomst, die voor deze twee jonge menschen en, laat ons hopen, ook voor het land zijn wegge legd. in verschillende smaken. „PRIMA"-JAM per pondspot 50 cent HUISHOUDJAM 35 JELLY 55 met gratis filmpje „RING'MAM per pondspot 28 cent APPELSTROOP per pondsblik 25 APPELSTROOP per 2-pondsblik 42 PERENSTROOP 35 Vruchten in blik en glas. Limonade's Tafelzuren, Bessensap, Appelmoes, enz. FLIFPOSCGOPS 15 CENT. A BAAIJENS, HEUSDEN Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIK. Controle op de wegen belasting. Reeds spoedig na de invoering dei wegenbelasting in 1927 zijln bij het automobielverkeer ernstige bezwaren gerezen tegen de wijze, waarop de -controle op die belasting in de prak tijk plaats vond. De klachten over veelvuldige, hinderlijke en tijdrooven- de aanhoudingen, waarvan een zeer groot aantal bij onderzoek' juist ble ken te zijn, leidden er toe dat ge zaghebbende vereenigingen als b.v. de Koninklijke Nederlandsche Auto- mobielclub, zoowel door het indienen van adressen 'bij de bevoegde autori teiten als door het levende woord, zich hébben ingespannen voor de ver krijging eener meer soepele en een voudige controle, welke zeer zeker absoluut noodzakelijk is en door het automobielverkeer. dat zich reeds in buitengewoon hooge mate in de be langstelling van de ,Overheid met be trekking tot het betalen van belas tingen in allerlei vorm mag verheu gen, zoude worden gewaardeerd. iVan tal van zijden werden pleidooi en gevoerd voor de invoering van een bewijs van betaalde wegenbelas ting. aan te brengen tegen de voor ruit, zooals zulks ook geschiedt in Engeland en in België, maar de toen malige Minister verklaarde geen voor stander te zijn van een contrölemerk. omdat dit afbreuk zou doen aan eene nauwkeurige controle en omdat die merken bij andere motorrijtuigen kun nen worden gebruikt dan waarvoor Zij zijn afgegeven. Ook eene actie voor toepassing eener methode, .zooals die gedurende eenigen tijd in de provin cie Overijsel had dienst gedaan en waarbij de contróleerende ambtenaar den automobilist bij eerste controle 'n bewijs uitreikte, hetwelk 'n dag gel dig was en dezen voor verdere con trole op denzelfden dag spaarde, kon geen genade vinden jn Excellence's oogen. Toch trad er successievelijk eenige verbetering in en de omslachtige en al te veelvuldige wijze van contro leeren op den weg. Terecht ging men meer en meer over tot het nemen van steekproeven en men ging zich in de buitensporige mate van con trole, in het bijzonder indien daardoor onevenredig oponthoud voor het au tomobielverkeer ontstond, eenigszins beperken. Desondanks zijn de klachten over veelvuldige aanhoudingen, welke wor den veroorzaakt door onvoldoende sa menwerking ten aanzien van de con- troleerende ambtenaren, nog lang niet de wereld uit. Immers wordt het ver keerstoezicht ten onzent uitgeoefend door vogels van zeer diverse plui mage en evenzoo is de controle op de wegenbelasting in de handen ge legd van ambtenaren van uiteenloo pend e soort. Met de opsporing van overtredingen der Wegenbelastingwet zijn n.l. belast de ambtenaren van de Rijkspolitie (Rijksveldwacht ressortee- rende onder 't Departement van Jus titie en van de Marechaussée (be- hoorende tot het Departement van Defensie), van de gemeentepolitie (Departement van Binnenlandsche Zaken), de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen (Departement van Financiën) en ten slotte de ambtenaren van den Rijks- en Provincialen Waterstaat (Departement van Waterstaat). Wan neer men nagaat dat het land is ver deeld in 9 districten van de Rijks veldwacht, dat de Koninklijke Mare chaussée 4 divisies en 14 districten telt, dat er pl.m. 1070 gemeenten zijln. en dat het aantal ambtenaren van de directe belastingen enz. en van den Rijks- en Provincialen Waterstaat, tot controleeren bevoegd, niet gering is', dan zal men begrijpen, aan welke „kwellingen" de automobilist zou „kunnen" blootstaan 'bij het afleg gen van een korter of langer afstand in .ons land, indien het geheele le ger bevoegde ambtenaren zijn contro letaak eens al te kleinzielig zou op vatten. Gelukkig is het ook bier minder erg dan het lijkt, maar het komt ook thans nog meermalen voor, dat automobilisten vier maal per dag of meer worden aangehouden om zich aan de een of andere controle (we genbelasting, rijbewijs, nirrnoyerbewijsi te onderwerpen. :Retrokk4a*sn wordt dringend aangeraden, indien zij een dergelijke ondervinding opdoen, daar van onder juiste vermelding van de plaatsen waar en de personen door wie Zij worden aangehouden, aan de Koninklijk Nederlandsche Automo bielclub, Lange Vijverberg 10. 's Gravenhage, mededeeling te doen. Op die wijze is het mogelijk bij de bevoegde autoriteiten op het voor komen van onnoodige automobilis tenkwellingen aan te dringen. Bij de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1935 heeft de te genwoordige (Minister van Financiën in de .Staten-Generaal medegedeeld dat hij een voorschrift om, evenals in Engeland en in België de wegen- belastingkaart op de voorruit te be vestigen, in nadere overweging zal nemen, omdat de aangelegenheid toch aan de orde komt bijl de aan staande wijziging der Motor- en Rij- wielwet, waarbij zal moeten worden overgegaan tot eene andere wijze van nummering. De Minister hep met de gedachte rond dat wanneer het stel sel wordt ingevoerd, waarbij elke auto een bepaald nummer krijgt en dat nummer steeds behoudt, afgescheiden van de vraag, wie de eigenaar daar van is of wordt, dan ook de controle op de wegenbelasting kan worden ge wijzigd en dat als onderdeel daar van een voorschrift zou kunnen wor den gegeven om de belastingkaart op de voorruit te bevestigen. In de Wegenverkeerswet van 1935 (nog niet ingevoerd) wordt zoo'n „kenteeken," „nummerbewij's" of ,.rij- tuigbewijs" voorgeschreven, zbodat we met grond mogen verwachten, dat. wanneer deze wet in werking zal zijn getreden, veel leed geleden is. En zouden we die in werkingtreding bin nen zeer afzienbaren tijd kunnen te gemoet zien We hopen van ganscher harte van „ja," maar of het in 1936 nog zal zijn, meenen wij om verschil lende redenen te moeten betwijfelen. tblbf. No. is P2.a.a.m.3clon.l£Sveer. Verstrekt Handdscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gdden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T BOONSTRA. Biesterveld met groote blijdschap ontvangen. In tal van plaatsen wer den optochten georganiseerd en werd op feestelijke wijze uiting aan zijn vreugde gegeven. Vooral den Haag en Amsterdam gingen hierbij vooraan en was het eien geweldige drukte. Woensdag arriveerde de moederen prins Aschwin, de broer van prins Bernhard in den Haag en werden on der Wassenaar door Prinses Juliana en Prins Benno opgewacht. Onder luid gejubel van de bevolking, die zich in duizendtallen langs den weg hadden opgesteld, ging het overgaan door de motorpolitie naar het Ko ninklijk paleis aan den Kneuterdijk waar het gezelschap door H.M. de Koningin op het bordes van het pa leis werd ontvangen. Duizenden en duizenden hebben Woensdagavond voor de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernard ge defileerd. De vorstelijke personen sloegen van het balkon van het pa leis af, de demonstratie van het be gin tot het einde gade. uitsluitend JECOVITOL TERACHIT LEVERTRAAN-EMULSIE DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. Vrijwel in geheel ons land is de verloving van H.K.H. Prinses Juli ana met Prins Bernhard von Lippe Een verslaggever van het Alge meen Nederl. Persbureau A.N.P. heeft een en ander over den indruk op de vorstelijke personen over dit défilé vernomen van Mr. Th. Bautz, voorz. van de Haagsche af deeling van het Nationaal Jongeren Verbond, die zich met zijn medebestuursleden eveneens op het balkon bevond. De heer Bautz zeide, dat het hem duidelijk is, dat de prinses, evenals haar moeder en toekomstige gemaal overgelukkig is. Herhaaldelijk verzekerde H.K.H. mij, aldus, de heer Bautz, dat zij deze betooging, juist door de spontane deelneming, buitengewoon indruk wekkend vond. De prinses zeide mij woordelijk: „Ik kan het niet alle maal beseffen, dat dat nu voor ons is. Ik ben toch zóó gelukkig." De koningin maakte een even ge lukkigen indruk als de prinses. Hoe wel het lange staan H. M. merkbaar vermoeide, wilde zij geen oogenblik terug trekken. Niets ontging aan de onverflauwde aandacht van de Ko ningin. Hare belangstelling ging uit naar alles, wat zij opmerkte: een da me die flauw viel en op verzoek van de Koningin in het paleis werd bij gebracht, de onvermoeidheid van het muziekkorps van het 3e half-regi- regiment huzaren. Ook in Indië is het bericht van de verloving roet groote vreugde ont vangen, werden fakkeloptochten en taptoe's gehouden, vlaggen wapper den en klokken luidden. De bondspresident Miklas, heeft in verband met de verloving van Prin ses Juliana aan Koningin Wilhelmina een telegram gestuurd, waarin hij Haar zijn hartelijke gelukwensohen biedt. De rijkskanselier Hitier heeft H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prin ses Juliana met Prins Bernhard Deoc pold von Lippe telegrafisch zijn ge- lukwenschen doen toekomen. De Koningin en de ver loofden voor de radio DE PLECHTIGHEID IN DE PR EN T.-STUDIO. Precies om half een zijn de Ko ningin, de Prinses en Prins Bernhard per auto van het paleis Noordeinde vertrokken naar de P.T.T.-studio in' het hoofdgebouw van <le posterijen aan de Kortenaerkade. Er was veel belangstelling voor het paleis. Vele rijen dik stond het pu bliek te wachten om het vertrek' van de vorstelijke personen gade te slaan. Gereden werd via het Noordeinde, Hooge wal. Piet Pleinplein, haar de Kortenaerkade. Langs' den geheelen weg stonden vele menschen, die de Koningin en den Prins en de Prinses hartelijk toejuichten. De ingang van het gebouw van! het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Kortenaerkade was met groen ver sierd. Er was een baldakijn gemaakt, waaronder de vorstelijke personen ontvangen werden door minister De Wilde, den directeur-generaal der F* T. en T., Ir. Damme, den algemeen! secretaris van het staatsbedrijf, Mr. Van Royen, en den hoofd-ingenieur- directeur Ir. Roetje, alsmede door! den adjudant van H. M., kapitein Phaff. t H. M. de Koningin heeft na een korte inleiding door den Minister vafl Binnenlandsche Zaken voor de micro foon de volgende rede gehouden- Rede H. M. de Koningin. Ingezetenen van alle deelen des! Rijks. De bladen hebben u de blijde tij ding kond gedaan van de verloving Mijner dochter met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld. In groote en beslissende oogenblik- ken in Mijn leven en in dat der Mij nen, gevoel Ik Mij' meer dan ooit! met U nauw verbonden, dank zij Uw innig medeleven met Ons in hef en leed. Het is voor Mij daarom eene diep gevoelde behoefte in dit gelukkig oo genblik, waarop Ik, vergezeld van het van blijdschap stralend verloofd paar voor den zender sta, enkele woorden tot U te richten, opdat Gij in ruime mate zoudt kunnen deelen in onze vreugde. Ik kan U niet zeggen, hoe dank baar Ik ben, dat deze verloving eene is, die uitsluitend berust op beider- Zijdsche genegenheid, de beste waar borg voor eene gelukkige toekomst. Het is Mij eene voldoening, hier aan te kunnen toevoegen, dat Ik del keus Mijner dochter van harte toe juich en eene alleszins verstandige MEIT i voor het Land van Oensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1