Nieuwsblad Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Ghallacombe. GROOTE SORTEERING. Boekhandel Firma L. Veerman - Heusden. No. 5809 Vrijdag 24 Doe. DERDE BLAD Toor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard Uit het dagelijksch teven. Marktberichten FKDILLETON. Binnenland BEHOORENDE BIJ HET VELE, KLEINTJES. Het resultaat van den zégelverkoop ten bate van het behoeftige kind is gebaseerd op de macht van fiel klei ne. Uw paar luttele centen, die gij extra uitgeeft door het boopen van zoo'n zegel, en die van dezen en van genen, en van hem en van haar, en van ieder en van allen in ons Nederland, ziullen dat groote bedrag vormen, waardoor de actie loonend wordt en men het behoeftige en misdeelde kind steunen kan. Als men een arm kind bekijkt, ge boren en opgegroeid in een trieste, troostelooae omgeving, wiens jonge leventje een doorloopend gebrek is aan levenszon en levensvreugde, dan rijst bij ons de vraag omtrent de toekomst.In dit kind en in die duizend anderen, ligt een deel van het volkswelzijn 'beslotenzij zullen straks de volkskracht mede bepalen. De kleintjes van thans, worden de grooten van straks. Het is daarom een nationaal be lang. deze actie ten bate van het misdeelde kind. Naast het nationale belang staat het individueeLe. .Ook deze kinderen hebben recht op - gezondheid en le vensgeluk. Wij allen kunnen het die helpen mede tegeven door onze klei ne bijdrage te starten. Is er wel een sympathieker doel denkbaar, dan dit, dat beoogt de li chamelijke en geestelijke verheffing van het kind? In deze actie van weldadigheids- zegels en prentbriefkaarten vraagt ons het kind: helpt u mede aan mijn levensgeluk En wij doen dit alles en gaarïle. Want de maand December staat in het teeken van het Kind. Sint-Nico- laas bedacht het met zijn milde ga ven en het Kerstfeest wijst onize ooi- gen en ons hart heen naar het Kin- deke in de kribbe. Laten wij. voorh al ter wille van dit Kind, ons kleine offertje brengen. Onze daad krijgt daardoor den glans Van het diooger motief en den luister der christe lijke waarde. HARRY POLL. Naar het Engelsch van Walter Besant. 's HERTOGENBOSCH, 22 Dec. Op de markt van heden waren aange voerd 2538 stuks: 1575 stuks hoornvee, 604 biggen, 120 zeugen, 148 schapen oi lammeren, 91 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van 1150 tot 1325 per stuk. Kalfraarzen 120 210 Magere Ossen en Koeien 110 200 Vette Ossen en) le kw. 7680 p. K.G. Koeien 2e 68-74 3e 60-66 Pinken van 85.tot 190. p. st. Zeugen 90.120.st Biggen 11.16.st. Schapen 22.— 33.st. Lammeren 16.23.st Melk- en kalvee kleine aanvoer, weinig kwaliteitsbeesten, goed prijshoudend. Mager vee weinig eerste kwaliteit aan gevoerd, verder prijzen als vorige week. Guiste vaarzen stugge handel maar ongeveer prijshoudend. Graskalveren onveranderd duur. Nuchtere kalveren tamelijken aanvoer en onveranderde prijzen. Slachtvee bjj tamelijken aanvoer en nogal wat kooplust ongeveer prijshoudend. Stieren eveneens vorige weeksche pryzen. Schapen- en lammeren onveranderd, evenals biggen en zeugen, voor biggen weinig belangstelling. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Vacantie op de scholen. De minister van Onderwijs heeft aan de directeuren van de Rijks Hoo- gere Burgerscholen en de Rijkskweek scholen voor onderwijzers en onder wijzeressen en de hoofden der Rijks leerscholen en Rijks lagere scholen de volgende mededeeling gezonden: Ik heb de eer u te verzoeken om, zoodra de verwachte geluk kige geboorte van een konink lijken prins of koninklijke prin ses bekend zal zijn, de nationale Vlag van het schoolgebouw uit té hangen en die ook den daarop volgenden dag te laten hangen. Voor zooveel^ de navolgende regeling niet wegens de Kerst- vacantie overbodig, is gelieve u het volgende in?acht te nemen: Is de geboorte; op een school dag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zlij "den vtorigen dag" plaats gehad, dan wordt dien feéhooldag ("den nationalèn fewt^gl vacantie gegeven. {L Is de geboorte pp een school dag Vóór den aanvang yan den schooltijd bekend fn heeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden schooldag (den jiatkwialen feest dag) vacantie gegeven. Wordt de ^boorte op een schooldag tijdens den schooltijd bekend, dan wordt voor het ver dere van dien dag 'én ook den daarna volgenden schooldag (den nationalèn feestdag) va cantie gegeven. DE HERSENSCHUDDING VAN- PRINS BERNHARD HEEFT EEN NORMAAL VERLOOP. Mededeeling der behandelende geneesheeren. Omtrent de getj&lgen van het pn- gevai, dat Z. K. H. Prins Bernhard den 29en November j.l. heeft ge troffen, kunnen wij het volgende me- dedeelen le. *D<e Verwonding van de sChe- delbekleedselen is genezen. 2e. De hersenschudding heeft een normaal verloop, verschijnselen van schedelbreuk hebben zich niet Voor gedaan. Chirurgisch ingrijpen is op geen enkel tijdstip in overweging ge nomen. 3e. Tengevolge van den stoot in den streek van den linker bovensten oogkasrand is een bewegingsbeper king van pen der oogspieren veroor zaakt. Deze functie-stoornis is thans geweken. 4e. De psychische toestand van Z. K. H. is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. 16. De meeste huizen, zelïs in deze streek, vertoonen hun schoonsten kant aan het front. Gratnor daarentegen zag er aan den achterkant het beste uit Zeker, er is geen vergezicht, maar er stroomt een kleine murmelende beek, ongeveer twee voet breed. Langs de beek gaat de grond hoog op. Dit is de helling van Oddy Tor, ook wel Nympenbole of Viper Tor genaamd, ze is bekleed met dicht hout, donker en ondoordringbaar, zoodat het de groen bemoste steenklompen van den top geheel verbergt. Een hek geeft toegang tot de laan die naar het ge hucht Watercourt loopt, voorbij de ka pel. De laan leidt ook langs de smede rij, waar Harry Rabjahus en zijn bei de gezellen den ganschen dag den blaasbelg trekken of op het aambeeld slaan. Achter het huis Gratnor kwam Mary om George Sidcote te ontmoeten. Hij had desverkiezende de voordleur in kun nen gaan het huis was niet voor hem gesloten Daniel zou hem met jooveei hartelijkheid ontvangen hebben als hij ooit iemand betoonde. Maar het is niet aangenaam met iemand te spreken, die zijn toestemming tot een huwelijk weigert en wien gij meer schuldig zijt, dan gij betalen kunt. üeoige ging daarom gewoonlijk op een boomstronk zitten, of, als het regen de nam hij' zijn toevlucht tot det schuur, waar hij op Mary wachtte. HOOFDSTUK V. IN LIEF EN LEED. De reden, waarom boeren, tuinlie den en landbouwers over het alge meen zoo gaarne op het een of ande re gaan zitten, dat ze leunen tegen deurposten, hangen over hekken, en op allerlei wijze die beenen van hun natuurlijken plicht trachten te ontslaan, is geloof ik, gelegen in hun vroeg opstaan. Als iemand 's morgens een weide beploegt, is het niet te verwon deren dat hij 's avonds er haar ver langt, zich op zijn wagen eenigzins op zijn gemak te zetten. Het is niet omdat hij zoo lang gestaan heeft, maar omdat hij er zoo vroeg mee begon nen is. Winkeljuffrouwen hebben er geen behoefte aan, altijd te gaan zit ten, als de winkel gesloten is en agen- ten vail politie, die hun plicht doen, nemen, naar beweerd wordt, rust, door op één been te gaan staan, evenals oe ooievaars. George Sidcote was op dien Ju- lidag reeds om vijf uur op geweest, en INVOERING VAN DE PACHTWET. De organisatie van de Pachtbureaux. De voorbereidende werkzaamheden tot invoering van de pachtwet zijn op de departementen van Justitie en Economische Zaken in vollen gang. De colleges van Ged. Staten zullen een dezer dagen 'het verzoek ontvan gen. om van advies te dienen over de samenstelling van de pachtkamers. Ook ten aanzien van de pachtbure aux zijln de beslissingen in Voorbe reiding. VERDACHT VAN BRANDSTICH TING. In den nacht van Maandag op Dins dag ontstond brand in het als schuur gebruikte achterhuis van den veekoop man H. te Benedenberg, gemeente Bergambacht. De brandweer wist het vuur tot de schuur te beperken. Het onder zoek van rijks- en gemeentepolitie naar de oorzaak heeft geleid tot de aan houding van den eigenaar, die op ver- moedei van brandstichting in den loop van den middag is aangehouden. LANDBOUWER WEGENS MOORD OP PASGEBOREN KIND VER OORDEELD. De rechtbank te Almelo heeft den landbouwer H. D. uit Ambt Harden- berg veroordeeld tot een jaar gevan- genisstrat met aftrek van voorarrest D. had een pasgeboren kind van zijn 16-jarige dochter van het leven beroofd door het kind een touw om den hals te winden en te laten stikken. De officier had wegens moord vier jaar gevangenisstraf geëischt. KERSTGRATIFICATIE VOOR MIJN WERKERS. Aan de arbeiders van de Limburg- sche mijnen, die voor 1937 in dienst zijn getreden en op 25 December nog in dienst zijn, zal een Kerstgratificatie worden uitgekeerd ten bedrage van 18 voor hen, die op genoemden da tum den leeftijd van achttien jaar heb- hij wachtte op zijn geliefde, gezeten op den disselboom van. een wagen, onder de vlasschuur, waar het scha duwrijk en koel was. Toen Mary door het tuinhek kwam, stond hij tlangzaam op, deels om dat hij een man uit Devonshire was, aeels omdat iemand van meer dan zes voet lengte natuurlijk meer tijd noodig heeft om zich op te richten dan zijn kortere natuurgenooten. Toen legae hij zijn pijp neer op den wagen, nam haar beide handen in de zijne, boog zich over haar heen en kuste haar plechtig op het voorhoofdl als om nog eens te bezegelen, dat zij de zij ne was. Er werden tusschen deze beiden niet veei teedlere woorden gewisseld; zij behoorden elkander toe; zij waren van dit feit zoo wel verzekerd, dat het onnoodig was, de eeden van liefde en trouw meer te herhalen, dian een paar pleegt (t|e doen, dat een dozijn jaren gehuwd geweest is. „George", zeide Mary zacht. j,Mary" fluisterde George. Sommige meisjes zouden misschien meer houden van een liefde, die zich uit in hartstochtelijke en verrukking aanduidende woorden, zooals dichters en ook romanschrijvers bezigen als er van liefde sprake is. Zeer weinig jon* ge meisjes vernemen dergelijke betui gingen, om de eenvoudige redenen, dat hare minnaars, hoe bekwaam ook in andere opzichten, onbekwaam zijn om zulke woorden te vinden. George ben bereikt en van f4 voor perso nen beneden dien leeftijd. Bovendien zaï aan de gehuwde arbeiders voor ieder kind, waarvoor zij ingevolge, de loonovereenkomst toeslag genieten, een Dedrag van f 2 worden uitbetaald. De op 25 December in dienst zijn de arbeiders die in den loop van 1937 in diénst zijn getreden ontvangen een gratificatie tot de helft van boven- noemd bedrag. ZEDENSCHANDAAL IN DRENTE. Dorpsbarbier gearresteerd. In het Drentsche dorp Uffelte is een groot zedenschandaal ontdekt. De 27-jarige dorpsbarbier W. heeft een groot deel van de mannelijke dorps jeugd, wel veertig tot vijftig jongens, tot onzedelijke handelingen geduren de meer dan een jaar weten te ver leiden. Het zedenbederf ging zoover, dat vele jongens hun kameraadjes mee namen naar den barbier. In zijn huis kwamen zij geregeld, vooral 's avonds, bijeen. Deels door beloften, deels door be dreigingen had de man ongeveer vijf tig jongens in deze handelingen be trokken. Sommigen (hielden uit angst hun mond, anderen uit hebzucht en weer anderen waren zoo verdorven, dat zij er prat op gingen en geen belooning meer wenschten. ZIJN VADER GESTOKEN. Woensdagmorgen heeft de zoon van A. v. A. te Gilze bij* een huiselijken twist zijn vader met een broodmes een snede in het hoofd toegebracht. Een dochter verbond de wond, waarna het slachtoffer naar het St. Ignatiuszieken- huis te Breda is overgebracht. De zoon meldde zich later hij de politie. HANDELSACCOORD MET ITALIË. De handelsbesprekingen tusschen Ne- derlandsche en Italiaansche vertegen woordigers hebben tot resultaat ge had, dat vandaag een handelsaccoord Sidcote kon tenminste zich niet dwin gen tot die hoogdravende uitdrukkin gen, en, had hij het beproefd, Mary zou hem niet verstaan hebben. Zij was tevreden met de zekerheid, dat hij haar beminde. En voorwaar, me nig meisje zö(U met iemand als Geor ge Sidcote tevreden zijn geweest. Zijn gestalte was slank, wat meer dan zes voet en zijn gelaat vertoonde den besten, stijl van mannelijke schoon heid, zijn wangen waren bruin, zijn oogen stonden helder, en eerlijk, maar hadden nu dezelfde droevige uitdruk king als Mary's oogen, voordat haar over zijn droom gesproken had. Zij zaten naast elkander op den disselboom, en George nam zijn pijp weer op. „Ik zag hem dezen morgen", zeide hij zacht (Mary wist zeer goed wien met „hem" bedoeld werd) „en ik ver- telde hem, wat ik u, lieve, op dien dag vertelde." I „Wat zeide hij?" .Hij zeide, dat hij het tevoren ge weten had. Hij had alles op papier uitgerekend en hij was er zeker van, zeide hij, dat dit seizoen het laatste zou zijn. „Zeer goed", zeide hij, „voor ziet de wet in een middel, als de in terest of dé hoofdsom niet kan te rugbetaald worden. Natuurlijk, voegde hij er bij, wil ik mijn geld niet ver liezen. Dat zeide hij eerst, Mary", j „Wat zei hij daarop?" I „Wel Mary, toen hadden we een klein verschil hoewel niet erg. Hij zeide, dat het mij blijkbaar alleen om uw geld te doen was en dat hij nooit zijn toestemming geven zou. Ik zei, dat hij blijkbaar naar een voorwend sel zocht, om te weigeren, en uw geld zelf in handen te krijgen." „Dat spijt mij, George", zeide Ma ry. „Hij heeft mij hier niets van. ge zegd." ,,'tWas ook niet waarschijnlijk, dat hij u hiervan spreken zou. Hij hoorde op zijn drooge manier aan, wat ik te zeggen had, en vroeg mij toen of ik nog iets anders in het midden te brengen had. Wel, Mary, ik was hier over een weinig verrast en bracht hem in herinnering, dat, als gij uw ooms fortuin niet ontving, David gerechtigd zou zijn het op te eischen. Hij was hierdoor niet in het minst verontrust. Hij lachte 'slechts en zeide dat ge een goed meisje waart, maar tame- üjk onnoozel, zooals de meeste meis jes en als gij uw fortuin verkoost weg te smijten, dat hij er dan niets aan kon doem Toen ging ik weg, Mary. Zooctat het nu met de zaak uit is; en dit is het laatste jaar, dat er nog één van den ouden stam op de oude plaats zal zijn." „Moed, George," zeide zij. „Wij zui len iéts ondernemen en ergens heen gaan, waar we op de een of andere manier kunnen 'blijven leven, en zelfs vooruitkomen, George." (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1937 | | pagina 5