KALENDER Buitenlandsch weekoverzicht. Firma l. VEERMAN, EIEUSDEN. Plaatselijk Nieuws. II echtzaken ISurgerlyke Stand voor 1938 is geparafeerd, voo® Ne derland doormr. Van Kleffens envoo® Italië door den heer Giannini. Het ac- coord is voor Nederland niet onbe vredigend1. AMERIKAANSCH SCHIP ZINKEND. Tien mijl ten noorden van het licht schip Terschellingerbank is het Ame- likaansche s.s. City of Hamburg aan gevaren d'oor het Italiaansche s.s. Con- fiaenza. De City of Hamburg was op weg van Hamburg naar Amerika. Het Amerikaansche schip is zwaar beschadigd. Het heeft eerst assisten tie en hulp van de reddingboot ge vraagd, doch meldde later, dat het op eigen kracht terugkeerde naar Cux- haven met de ruimen II en III vol water. t J Li AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 72-jarige S. L. K., die in de Repelaerstraat te 'sGravenhage woont, stak eenigszins weifelend over op het Huygensplein. Een bus bestuurd' door L. P., reed den man aan. Het slacht offer overleed1 ter plaatse. Het lijk is naar het ziekenhuis vervoerd. BOERDERIJ DOOR BRAND VER WOEST. Dinsdagmiddag is de kapitale boer derij van den landbouwer C. Schrau- wen in het Lies te Princenhage tot den grond afgebrand. De brand werd omstreeks vier uur ontdekt in een aan de boerderij aan- gebouwden stal, waar op dat oogenblik 15 koeien, 3 paarden en eenige kal veren stonden. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd terwijl de be woners maatregelen troffen het vee tn veiligheid te brengen, hetgeen vol ledig gelukte, waarna men in afwach ting van de komst der brandweer het vuur met emmers water bestreed. Dit mocht echter niet baten, zoodat toen ae brandweer arriveerde, het geheele complex over een lengte van ruim 20 meter in lichterlaaie stond. Daar boerderij en stallen bovendien met riet gedekt waren, viel aan blusschen niet te denken. Toen de brandweer einde lijk water kon 'geven, hetgeen betrok ken moest worden uit een op 500 m. af stand gelegen brandput, bepaalde men er zich toe een op ongeveer 25 me ter afstand gelegen met pannen ge dekte landbouwschuur, waarin de ge heele oogst lag opgeslagen, nat te houden. Met de grootste moeite ge lukte het deze schuur, waarvan de daklijst reeds smeulde, te behouden. De boerderij met de andere schuren en stallen gingen geheel in de vlam men op. Ook het huisraad ging groo- tendeels verloren. Omstreeks zes uur waren van de boerderij nog slechts de rookende puin- hoepen over, waaruit van tijd tot tijd de vlammen nog hoog opsloegen. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Verzekering dekt de schade, die zeer aanzienlijk fs. '1 WEEJARIG MEISJE DOODGESLA GEN. Moeder gearresteerd. Te Bedum in Groningen is aange houden de 28-jarige echtgenoote van arbeider E. W. Zij wordt er van ver dacht, haar tweejarig dochtertje zoo te hebben mishandeld, dat het is over leden. Den geheelen morgen had het kindje geschreid en de vrouw kon het kind maar niet stil krijgen. Ten slotte sloeg zij de kleine, die des mid dags is overleden. De politie heeft het iijkje in beslag genomen en naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar sectie is verricht. Het bleek, dat het kind aan hevige inwen dige bloedingen is overleden. De moe der is ter beschikking van de justitie gesteld. De vrouw is een t.b.c.-patiënte en is verpleegd, geweest is een sanatorium te Harderwijk. Het echtpaar was ruim vijf jaar getrouwd1 en had een zoon tje van bijna vijf jaar, een zeer rus tig en oppassend jongetje. De vader is arbeider aan de Veeno fietsenfa- briek te Bedum. Het gezin stond goed bekend. Men vermoedt, dat de vrouw door het aanhoudende schreien van het kind overstuur is geraakt. Die strijd in het Verre Oosten. Offensief der Spaansche regiee- ringstroepen. Ludendorff overle den. Regeeringscrisist in Ejgypte. Na den Val van .Nanking en de instelling van een voorloopige regee ring in Peking schijnen de Japan ners aan het zuidelijk front hun aan dacht thans aan Kanton te willen gaan wijden. Naar Verluidt zouden de Japanners dezer dagen probeeren aan* de Biasbaai bij Hongkong een landing uit te voeren als eersten stap om Zuid-China 'binnen te dringen. In- tusschen wordt de Biasbaai, vnoer ger een gevaarlijk rooversnest, thans verdedigd door het puik der Kan ton-troepen, zoodat de Japanners ook hier zieker nog Voor groote moeilijkheden zullen worden gesteld. Dat het den Japanners overigens niet oVeral zoo naar den vleeze gaat, blijkt uit verschillende berichten uit Noord-China, dat tenslotte toch bet voornaamste terrein der Japansclie ambities is. In West-Hopei en Sjansi zlijn de Tapansche troepen in jeen de fensieve positie gedrongen. Zij heb ben hier zelfs terrein verloren als gevolg van de versterkte Chmeesche guerilla, welke maakt, dat de knge verbindingswegen moeilijk te hand haven zijn. En dat tenslotte ook het Chmee sche volk zich niet door vriendelijke gestes van de Japanners tot leid- zaamheid laat bewegen, mogle blij ken uit de incidenten te Tsingtao, een havenstad in Noord-China waar groote japansche fabrieken liggen. Tot nog toe hadden de Japanners deze Chineesche haven niet geblok keerd, ziulks op voorwaarde dat de Tapansche bezittingen onaangetast zouden blijven. De Chineezen hebben echter van deze Japansche vriende lijkheid niets moeten hebben. De Ja pansche eigendommen zijn niet ge spaard gebleven en de Japanners moeten zich thans maar zien te troos ten over het verlies hunner fabrie ken ter waarde van niet minder dan 200 millioen jen. De Spaansche oorlogshaard scheen in den laatsten tijd meer te smeulen dan te branden. Van groote knjgs- Verrichten hoorden men na de ineen storting van het noordelijke regee- ringsfront zoo goed als mets en men was er van overtuigd, dat men aan beide zijden de troepen voorbereidde op groote offensieven onmiddellijk na den winter. De Spanjaard strijdt nu Lmaal niet gaarne, wanneer zulks in koude regen en sneeuw moet gie- schieden. Bij uitstek verrassend is dan ook het goed voorbereide offensief der regeeringstroepen 'bij Teruel. Vol komen onverwachts hebben de aan vallers het stelsel van vooruitgescho ven posten van hun tegenstanders om singeld onder dekking van het nach telijk duister en met behulp van tanks. Uit dit tamelijk groote offen sief krijgt men den indruk, dat de regeeringstroepen, na de laatste re organisatie, vooral wat aanvoering en kader betreft thans heel wat beter Voor hun taak berekend zlijn. Aan Franco's zijde geeft men na tuurlijk niet gaarne toe. dat men Ver rast 'is. Men verklaart, dat deze ope raties er slechts toe moeten dienen het in voorbereiding zijnde offensief van Franco te verhinderen, maar dat zulks niet gelukken zal. Dit alles neemt echter niet weg, dat Torual zich in een gevaarlijke situatie be vindt en dat de volgende dagen be- slissend zullen Voor het lot vaji de stad. In Duitsehland is op 72-jarigen leeftijd de uit den wereldoorlog be- kiende generaal Ludendorff overle- den. De Duitsche en ook buitenland- sche pers heeft bij deze gelegenheid nog eens groote artikelen aan het leven van den beroemden veldheer gewijd. In het buitenland waardeert men daarbij de strijdlustige figuur van Ludendorff meer als groot stra teeg dan als politicus, terwijl m DtuitsChland Ludendorff ook in de laatste eigenschap hoog wordt ver eerd. Hoewel zijn wegen niet altijd met die der nationaal-socialisten sa- menvielenbeschouwt jmien hein. den voorstander van den „totalen" oor log, in zekeren zin toch als voor- looper van Hitier. Voor Diuitschland is Ludendorff dan ook niet alleen de groote veldheer uit den wereld oorlog, die den vijand ondanks de overmacht en ondanks de moreele ineenstorting in het binnenland bui ten de grenzen hield, maar tevens de wegwijzer naar een nieuwe toe komst, die thans werkelijkheid ist ge worden. In Egypte draagt koning Faroek de kroon op het hoofd en deze nog wel zeer jeugdige koning heeft zich thans ontpopt als een. Zeer krachtig] man, die zelfs niet terugdeinst Voor een conflict met dien leider Van ver reweg de machtigste partij van zijn land, Nahas pasja. Dit conflict is daarom zoo interessant, wijf de mzet van den strijd veeleer de positie van bet koningsschap, dan een bepaalde kwestie is. Nahas pasja en zijn Wafd1 j partij eischen een constitutioneele mo- narchie, terwijl de jeugdige vorst zijn j taak breeder wenscht op te vatten en het land indirect zelf wil regee- ren. Daarmede heeft koning Faroek plaats genomen in de rij van jonge vorsten, die aan de monarchie nieuw leven en een nieuwe beteefeems wil len schenken. Deze monarchen stellen er prijs op in staatszaken een levendig aandeel te nemen. Hoe de strijd tussichen den koning en Nahas pasja zal verloopen isi nog niet te overzien. Nahas pasja, die vzoo Vieel voor de onafhankelijkheid van zlijn land heeft gedaan, is in Egypte even populair als zlijn vorst. In Cai ro 'blijft men daarom nog steeds op een compromis hopen. - (Nadruk Verboden) A. V. R. O.- verkrijgbaar in den Boekhandel van POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken van 20 December. C. E., Gameren, art. 315, f 1 subs. 2 d. hechtenis; P. v.B.. idem. art. 315, fl snbs. 2 d.h.J. V. d. L Zaltbommel, art. 266, f2 sulbs. 2 d.h. o.v. en 1 week gev. straf voorw.; A v. B., Zuilicbem. art. 266, f 1 subs. 1 d.h. AALBURG. Met de kindenen der Zon dagsschool, welke staat onder lei ding van den heer E. de Graaff, zal het Kerstfeest worden gevierd Eerste Kerstdag, des avonds om half. 6, in de Herv. Kerk alhier. ALMKERK. A.s. Maandagavond zal al hier, in de Herv. Keik, onder leiding van Ds. Reijenga, met de kinderen van de Zóndagssfdhopl, Kerstfeest worden gevierd. Behoudens enkele gevallen is het Mond- en Klauwzeer onder het vee, vrijwel geweken in deze Ge- HEUSDEN. Ondertrouwd; A. de Kinderen 28 j en J. J Veikooyen 28 j. ANDEL. Over de maand November. Geboren: Wouter Eliza, z. v. G. van Stigt en J. Elshout DUSSEN. Over de maand November. Geboren: Attrianus Antonius, z. v. C. M. v. Dortmont en P. M. Huigen; Jacobus Johannes, z. v. J. G. J- v. Dinteren en W. I. Schelle; Cornelia Jo hanna, d. v. J. Ch. Pellicaan en C. Claessen; Adxianus Jacobus Johannes, z. v. J. A. Stael en M. C. Dickens; Johannes Godefridus Petrus, z. v. J. Wintermans en A. C v. Delft. Getrouwd: Johannes Matheus v. Rooij, 32 j. en Huberdina Catharina Herman, 32 j. Overleden: Bemardus J. v. Din teren, 77 j., Wedn,. van A. de Groot; Cornelia Claessen, 38 j., echtgen. van J. Ch. Pellicaan. KERKWIJK. Over die maand November. Gebjoren: Peterke, v. A. M. M. van Loon! en J. P. Röoijiens. Getrouwd: Gewit de Ruiter, 33 j. en Maria de Koniing, 30 j. Overleden: Jan Willem Bornings, 70 j., Wedln. van A. van Riijnsbergen. SPRANG CAPELLE. Over die maand November. Geboren: Antonia Adriana Gerdi- na, d. v. K. Brouwers en, S. Mande- makers; Johanna Maria, d. v. J. de Rooij en C. Wagemakers; Marius Jo hannes, z. v. J. A. van der Schans en J. Waarts; Willem Arie, z. v. J. Bax en A. Michael; Nicolaas Leonar- dus, z. v. N. den Boef en, T. van der Burght; Jacoba Cornelia, d. v. C. G. Chabot en H. Groeneveld; Everdina, d. v. H. Mouthaan en H. E. de Lint; Peter Leendert, z. v. K. Snijders en G. Verduijn; Johanpa Geertruida, d. v. T. van Vugt en G. van Tuijl; Marinus Dirk, z. v. O. D. van Peer en Hommel. Getirouwd: W. Haverhals, 32 j. en E. de Rooij, 3.1 j.; H. Quirijns, 28 j. en E. A. van de Werken, 32 j.; S. D. Wagemakers, 30 j. en N. C. van der Schans, 27 j.; W. A. van der Schans, 27 j. en P. Sprangers, 21 j. Overleden: J. A. de Bie, 89 j., wed. van A. van der Hoeven; W. D. Meijer, 62 j., echtg. van N. C. Quist; J. Kruyf, 57 j., wedn. van J. M. van der Schans; A. de Bie, 56 j., echtg. van M. van Baardwijk. Thans doen zich reeds zes ge vallen van Roodvonk in deze Ge meente Voor, gelukkig is deze ziek te niet van ernstigen aard'. Bij de alhier, onderhandsche aanbesteding van gemeentewerken werd door de navolgende personen ingeschreven, onder letter A is zion- jder en letter B met reiniging! der paardïenmaTkt. G. J. Daggelders, A f145; B f160. JA.Donkersloot, B f 320. J. W. V. Dirunen, AM 247; B f266. Mi. Ouwerkerk, A f 136.50; B f 156.50. G. Pellikaan, B f250. P. Raams, A f 137.75; B f 157.75. J. Pellikaan, A f223; B f249. N. Romijn, A f320; B f356. W. Verhoeven, B f124. T. Vink, A f 149.991/2. BRAKEL. De Mondaccordeonver. „Cres cendo" alhier, gaf Zaterdagavond in het Werkliedengebouw aldaar een uitvoering. De belangstelling was de zen avond zeer goed. De gegeven nummers werden allen keurig uit gevoerd en de belangstellenden wa ren dan ook buitengewoon tevre den. Vrijdagavond 24 December a.s. hoopt de muziekvereen. O.B.K. alhier in het Werkliedengebouw haar eerste winteruitvoering te geven. Ge zien het program is het te verwach ten, dat het aan belangstelling dezen avond niet zal ontbreken. Dezen avond zal tevens een film gedraaid worden. Woensdagmiddag was door de B.O.G. een openbare vergadering belegd in het Werkl.gebouw alhier die goed bezocht werd. Vooraf had den een drietal deskundigen uit Wa- geningen een bezoek gebracht aan de groote pootaardappelbewaarplaats die alles in orde bevonden, waarvan op de vergadering verslag werd uit gebracht. Het woord was daarna aan Ir. T. S. Huizinga, uit Tiel, die de reslutaten besprak van de proefvel den met knollen. In het Munniken- land vooral zijn elk jaar veel knollen ziek en Ir. Huizinga meende verle den jaar, in overleg met Finsche deskundigen dat deze ziekte werd veroorzaakt door Boraxgehrek in den grond. Om hierover zekerheid te krijgen, zijn in Brakel een 2-tal proefvelden aangelegd, waarop een flinke boraxgift werd gegeven. Het resultaat bevestigt voor een groot gedeelte de zienswijze van Ir. Hui zinga. Immers van 50 knollen bleken er slechts 8 aangetast te zijn, terwijl, dat aantal op aangrenzende stukken land veel grooter is. Ir. Verhoeven uit Wageningen heeft daarop een keu rige en bevattelijke rede gesproken over de bestrijding van de virusziek te en van de aaltjes in de aardap pelen. Met groote aandacht is er door de aanwezige landbouwers naar deze rede geluisterd. Tot slot sprak weer Ir. Huizinga, over de selectie van aardappelen. De landbouwer, die het beste resultaat verkrijgt, krijgt dan het volgend jaar vanwege de B.O.G. een advertentie in de krant, waarbij aangeraden wordt bij hen pootgoed te koopen. Verschillende landbouwers gaven zich reeds staande deze vergadering op voor deelneming aan bedoelden wedstrijd. CAPELLE. Die heer W. Konings Azn. heeft rijn benoeming tot notabel dier Ned. Herv. Gemeente a. d. Loon- schendSjk aangenomen. De heeren A. L. Sneep en J. P. Konings, die bij de j.L Zaterdag gehouden verkiezing van notabelen der Ned. Herv. "Gemeente alhier wer den herkozlen, hebben deze herbenoe ming aangenomen. Bij de Woensdag 22 dezier, gehouden herstemming ter verkie zing van een notabel der Ned. Herv. Gemeente ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Pelt, werd ge kozen de heer J. G. Addink. DUSSEN. Maandag 20 Dec. hield de afd. Dussen van de Noord-Brab. Mij. van Landbouw haar eerste vergade ring in dit winterseizoen. De opkomst der leden was goed, tevens waren nog eenige belangstel lenden tegenwoordig. Na opening werden verschillende dingen naar voren gebracht, als: a. Oprichting van een afd. van den Ned. Bond van Boerinnen. b. Postbestelling ten platteLande, c. Pachtwet (verschijning, toe lichting door den heer de Waard) d. Aanwijzing landbouwkundig ad viseur, op verzoek van den Comm der Koningin voor uitvoering Vo gelwet. Hiervoor werd aangewezen de heer J. J. Raams. Als voornaamste punt der agenda volgde bespreking van de gewijzigde crisisbesluiten, die werd ingeleid door den heer de Waard van Wer kendam. Op zeer verdienstelijke wij ze lichtte spr. verschillende maatre gelen toe, liet achtereenvolgens de revue passeerenuitbreiding aantal biggenmerken en hun verdeeling, uit breiding aantal kalverschetsen en de aardappel denaturaberegeling In de bespreking, (waarvan ruim gebruik gemaakt werd), hadden we de gelegenheid op te merken, hoe nuttig en noodig het is, van tijd tot tijd deze dingen te bespreken. Daar door wordt veel verwarring wegge nomen en zelfs veel nadeel voorko men. Het bleek dat deze afd. in het afgeloopen jaar reeds zeer nut tig werk gedaan had en daardoor haar bestaan reeds heeft gerechtvaar digd. Organisatie is vooral in dezen moeilijken tijd een dringenden eisch. Laten allen, die daarvoor in aan merking komen, deze vergadering be zoeken en zich als lid aansluiten,, opdat er een steeds krachtiger wor dende organisatie gevonden wordt, die opkomt voor de belangen van den landbouw in het algemeen en voor haar leden in het bijzonder. Tot ouderling en diaken der Geref. Kerk alhier, züjn herkozen de heeren B. Wijnands en 'A. v. Dijk. respectievelijk als ouderling en di aken. GENDEREN. Het Bestuur der Chr, Oranje- vereenigintg heeft besloten om een gezellige avond te geven in café Kramer, bij de a.s. gebeurtenis van ons Vorstenhuis. De avond na het ge beuren. omrede dat op den avond van denzelfden dag er een kerkdienst is. Zij die aan dit feest deel wen- schien te nemen "door het geven van voordrachten, samenspraken of zang stukjes kunnen zich aanmelden bïj J. den Ouden, liefst zioo spoedig mor gelijk. Toegang en medewerking is uitsluitend Voor de leden. Op kaart 1938 is toegang mogelijk. die wordt hun deal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1937 | | pagina 6