lom onthefifng van hondenbelasting ovter 1937. Aangezien dit verzoek te laat is ïnjgiediend, wordt het evenals de vo rige stukken voor kennisgeving aan genomen. SchrijVen van den Keuringsdienst van waren te 's Bosch, waarbij een regeling, wordt toegezonden voor dc vteirgoedmg voor de bemoeiingen dk de gemeente-ontVangier tien behoevu Van dezen dienst verricht. Die Voorzitter stelt voor deze ver goeding die vermoedelijk f 15 zal be dragen aan den ontvanger uit te kae- ïen. (Met al'gemeenie stemmien wordt daartoebesloten. Verzoekschrift van de Bestuurders van de samenwerkende bonden in het land- en tuinbouwbedrijf, waarin den raad verzocht wordt mede te willen werken, dat in de a.s. werkverschaf fing, door de opzichters der Heide maatschappij wederom onder de werk- Idozen geen slachtoffers zullen wor den gemaakt, terwijl wordt aan gel- drongen om een grondig onderzoek te willen instellen naar de Voorvallen van de geschorste slachtoffers en mede te willen werken, idat in de .werkverschaffing ook het voor deze giemeente vastgestelde uurloon van 20 ets. kan worden gehaald. De Voorzitter zegt. dat de raad buiten deze zaak staat, er is door den 'Minister een onderzoek ingesteld, de geheele kwestie is dus Verder leen zaak1 van den 'Minister voor eco nomische zaken. Daarbij is het werk in Dirongelen zoo goed als afgeloo,- pen, de werkiloozen van hier. behoier vten daar dus niet meer heen. Die heer v. Rijswijk vraagt of het ïiiet wenschelijk is, dat een commissie in het leven wordt geroepen, zoo- als bij de werkverschaffing aan den IRommegatschen dijk, bovendien zou spreker de opzichters tot voorzichtigr beid willen manen. De Voorzitter kan het nut van zloo'n commissie niet inzien de werk loozen worden bijgestaan door hun bonden. Spreker wil deze gelegenheid gaarne aangrijpen, om een uiteenzet ting te geven van de feiten. De werk- loozen rijn bij hem gekomen en be klaagden zich, dat Zij' slechts aan een loon Van 7 k 8 Igullden per week kon den komen en dreigden met staking. Hij beeft hun dit sterk ontraden. Wel beeft hij gezegd, dat met een week loon van 7 of 8 gulden niemand leen huishouden kan onderhouden en bij dan ook een onderzoek zou in stellen en alles Zou doen om ver betering te krijgen. Men ging toch tot staking oVer, dit was roekeloos, daardoor brachten Zij hun gezinnen en ook het gemeentebestuur in moei lijkheden. Wat bleek echter uit het onderzoek, dat zij geen waarheid had den gesproken en niet een heele week hadden gewerkt. Iemand die slechts 30 uren had gewerkt had 5.77 ver diend, spreker kan niet zeggen, dat dit te min is. Spreker leest hie fl op een schrijven van den Minister van Sociale Zaken voor, waarin wordt medegedeeld, dat op 13 en 14 De cember negen werklooZen uit Dussen bet werk hebben gestaakt, omdat Zij Volgens him bewering niet aan het Vastgestelde uurloon van 20 cent kon den komen. Vijftien andere haalden den Volgenden dag hun gereedschap pen en Verlieten het werk, zonder ppgaaf Van redenen. Uit het in ge- gestelde onderzoek' bleek, dat er on tevredenheid onder de wefkloozien heerschte, Waardoor zij het werk' niet verrichtten, zooals Zij dat konden en behoorden te doen en bleek neiging tot staken te bestaan, waardoor Zij niet het vastgestelde uurloon haalden, slechts door 2 arbeiders uit Dus sen werd dit bereikt, welke staking aanvankelijk door de leiding kon (worden voorkomen. De werkverschaf fing aan de Bergsche 'Maas is een centrale werkverschaffing er werken look werklooZen uit andere gemeenl- fcen. Die andere Werkloozen, konden wel het uurloon halen, Zelfs Zij die idit werk' niet Verstaan en daarin niet geschoold Zijn. De Dussensche ar beiders Zijln toen gedeeltelijk toch in staking gegaan en een ander ge- Üieelte durfde toen niet aan het Werk te blijven. De Minister acht een strenge straf op Zijn plaats en heeft bevolen, dat de stakers gedurende 13 weken van steun en werkverschaffing uitgesloten Zullen worden en dat hun (Ondersteuning, slechts' zjeer sober mag tóijn. JDe Voorzitter merkt op, dat dit biesluit van den Minister is waar aan het gemeentebestuur zich heeft te houden en waaraan ook de raad toiéts kan Veranderen. Men kan het nu (eenmaal niet 'gaan bederven voor de goed willigen. Spreker acht de hou ding Van de stakers onverantwoorda- 14jk en als een schande Voor dé Dusf siensche arbeiders. De heer V. d. Zouwen is het met Hen heer v. Rijswijk eens en acht een commissie wel wenschelijk, deZe Itian advies géven. De Voorzitter Vraagt aan wie Zij advies Zou moeten geven. De heer V. d. Zouwen meent aan B. 'en W., Zoo'n commissie is er voor dien dijk toch ook geweest en de moeilijkheden, die er toen waren zijn toien tot een goéd einde gebracht (Men kan het Wel gemakkelijk van Zich afschuiven. De menschen heb ben dom gedaan met staken, dat is zoo. doch bet loon dat Zij kbnden Verdienen was laag. De Voorzitter antwoordt, dat de handelwijze der werklooZen niet is goed te praten. Hij gelooft, dat geen enkele werkgever in het vrije be drijf anders zou handelen, als de 'Mi nister heeft gedaan. Spreker weet niet wat een commissie moet doen, hij trekt zich van een dergelijke com missie niets aan. De heer v. Rijswijk is het daar mede niet ©ens en gelooft stellig, dat als er een commissie was geweest ©en en ander niet zou Zijn gebeurd. Die Voorzitter merkt op, dat hij alleen met georganiseer den werkloo zen heeft te mak'en. De heer Van Rijswijk zégt. dat het volstrekt zijn bedoeling niet is een verwijt aan B. en W. te maken, hij wenscht alleen een commissie, op dat B. en W. daardoor juist ster ker zullen komen te staan. De Voorzitter zegt, dat de affSei- ders hun bonden hebben die voor hun rechten opkomen, tot deze bon den moeten Zij zich wenden. Spre ker heeft den indruk gekregen, dat de opzichters dé 'menschen heel 'goed gezind waren. Heeft men iets laat men zich dan tot B. en W. wenden, maar men moet dan met goede en gefundeerde bewijzen kotnen en blij ken er dan werkelijk onbillijkheden te bestaan, dan wordt daaraan ook tegemoet gekomen. Wat hier echter gebeurd is kan niet door den beugel. De heer v. Rijswijk merkt op, dat het Zijn bedoeling is te trachten, in de toekomst, dergelijke feiten te voor komen. Wat spr. van de opzichters heeft gezien, moet hem doen verkla ren, dat hij niet kan aannemen, dat Zij de werkloozen werkelijk zouden plagen en judassen. De heer v. Balkom gelooft, dat er veel is, dat valt af te keuren en de werkloozen niet heelemaal on gelijk hebben. Ze moeten om half zes reeds van huis en ze krijgen slechts een kwartier om hun boter ham op te eten. De heer v. Rijswijk vindt het 't erg ste, dat de werkloozen in de werk verschaffing minder verdienen als zij aan steun ontvangen. De Voorzitter wil er op wijzen, dat als er gegronde klachten worden op gegeven, de werkloozen ook gelijk krijgen en B. en W. ook alles zullen doen om hen te helpen, daarvoor behoeven ze niet te staken.) De heer v. Rijswijk informeert naar bet reglement voor de arbeidsbe middeling. De Voorzitter zegt, dat de twee artikelen Zijn gewijzigd, zooals de raad hier heeft aangegeven. In de volgende vergadering zou spreker dit reglement willen vaststellen. De heer v. Rijswijk Wijst - er-ve rvol - gens op, dat het gewenscht is bij het voorkomen van gladde wegen, Zooals de vorige week, op sommige gevaarlijke en lastige punten zand te doen strooien. De Voorzitter belooft met deze op merking die juist en correct is reke ning te zullen houden. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. LAATSELIJK NIEUWS G. H. J. STEEMERS, defensie, waarvoor hij van Z.Exc. een bijzonder compliment in ont vangst mocht nemen. De heer Steemers is indertijd als afgevaardigde van de regeering ook in het Saargebied geweest en was de laatste anderhalf jaar werkzaam als controleur voor de steunverleening op het Departement van Sociale Za ken. Behalve op ambtelijk, is de heer Steemers ook op particulier terrein een stoer werker. In Rijswijk is hij Voorzitter van de Vincentiusvereeni- ging, Secretaris van het Armbestuur, oprichter tevens penningmeester van, het Wit-Gele Kruis, was 4 a 5 jaren Voorzitter van de R.K. Kiesvereeni- ging en verleende zijn hulp en me dewerking aan meerdere vereenigin- Maandag brachten de heer en mevrouw Steemers een bezoek aan onze gemeente, tijdens welk bezoek Wij bet genoegen hadden, met ben kennis te maken. Bij het onderhoud dat wij met on zen nieuwen burgemeester hadden, deelde deze ons mede, dat hij met de beste Voornemens bezield, naar Heusden komt en hij al wat in Zijn vermogen ligt zal doen, om 'Heusden zooveel mogelijk van zijn ouden glorie te hergeven. De po gingen daartoe, zoo zei hij, zullen evenwel alleen vrucht kunnen dragen als ik op de medewerking van alle ingezetenen zonder onderscheid des persoons of richting, zal mogen reke nen. Met dit laatste zijn wij het vol komen eens ep het ligt dan ook voor de hand, dat wij onzerzijds Z.Ed. Achtb., ook namens de ingezetenen, alle mogelijke medewerking bij zijn pogingen, hebben toegezegd. Moge deze pogingen werkelijk vrucht dragen, dit is ons aller wensch, dan zal de heer Steemers, wij durven hem dit reeds bij voorbaat toe te zeggen, op groote dankbaarheid van de Heusdensche burgerij kunnen re kenen. In verband met de te ver wachten blijde gebeurtenis, is door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier besloten om een. herdenkings dienst te houden in de Ned. Herv. Kerk, en wel: Indien de geboorte voor des avonds 6 uur bekend is, denzelfden Pdag om 7 uur 's avonds. Is de geboorte na 6 uur bekend, Mart-wordt- (itwf^aWtWlSrrroIgidrtlên dag des avonds om 7 uur gehouden. Zondag 16 Januari a.s., "des avonds 7 uur, zal in de groote ach terzaal van „Hét Wapen van Amster dam" alhier, slechts ééne buitenge wone uitvoering plaats hebben door de bekende tooneelvereen. „Kunst na Arbeid" uit Nieuwkuijk, dit zal opvoe ren het wereldberoemde Kerstspel in 3 bedrijven en negen tafereel en van den bekenden schrijver Felix Timi- mermans „En waar de ster bleef stille staan." We raden een ieder aan be zoekt deze uitvoering en U zult daarvan geen spijt hebben. Een spel van schoonheid en ontroering, een spel van kunst en diepte. Zaterdagmiddag werd door de bestuursleden der ^Oranje Vereeni- ging" een collecte gehouden voor het a.s. Oranjefeest. Dieze collecte langs de huizen bracht plm. f 62.50 op. ALMKERK. J.l. Zaterdag had een knechtje van den landbouwer Ant. V. alhier het ongeluk van een vijf meter hoogen hooizolder te vallen, waardoor hij enkele kneuzingen opliep. Dr. Schrip- sema verleende hiervoor de eerste hulp. De heer A. Verschoor Antz. al hier won op de konijnententoonsteTling te Nieuwendijk met zijn Haaskleurige Vlaamsche Reus, ram, een. 1ste prijs en 3 eere-prijzen en wel de mooiste van de No. konijnen. Tevens wist bovengenoemde met de Rus zwarte voedster, een 2de en een Eere-prijs te behalen. (Zie advertentie). die bij Koninklijk Besluit van 8 Januari tot burgemeester der gemeen- 1 De leden van de Oranjevereen. te Heusden werd benoemd en wel met alhier Worden er op attent gemaakt, ingang van 1 Februari a.s. De heer Steemers is in 1879 in Zutphen geboren, bezocht de H.B.S. te Arnhem, en trad, na volbrachten studietijd, in dienst bij de Koninkl. Pakketvaart Maatschappij in Indië. Hij heeft als technisch inspecteur veel tot accommodatie, bij deze maatschap pij bijgedragen. Na een diensttijd van 21 jaren, verliet hij met een bijzonder eervollen staat van dienst de Maat schappij en vestigde zich in Rijswijk bij den Haag. Hij was nadien, hoewel niet-militair werkzaam bij den gene- ralen staf en stelde o.a. in 1932 in opdracht van 'den toenmaligen mi nister van Defensie, Z.Exc. Deckers, I een geheim rapport samen over onze dat de feestavond Welke vanwege de Oranjevereen. wordt gehouden, des avonds 7 uur aanvangt en zal, zooals wij j.l. Vrijdag reeds méldden, den zelfden dag, wanneer déze 's avonds ge houden word't, door hoorngeschal be- kena gemaakt worden door die ge meente. ANDEL. Tot icco-burgemeester alhier is aangewezen, wethouder J. Dibbits. De zangvereen. „Onderling Ge noegen" alhier zal Zaterdag, 15 Ja nuari a.s., een uitvoering geven. In deze gemeente zal een 2- jarige Huishoudcursus worden gehou den, uitgaande van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. BABILONIëNBUOEK. Op 19 Jan. a.s., hoopt de Gem. Zangvereen. „Juliana" alhier, haar jaarlijksche uitvoering te get- ven. Heden Woensdagavond om 7 uur hoopt de ring „Altena" van Jon- gelingvereen. in de Ned. Herv. Kerk alhier een rjigvergadéring te houden, onder leiding van haren voorzitter, de WelEd. Heer Bronkhorst uit Andel. De toegang is vrij. CAPELLE. Door het Inlichtingsbureiu voor Chilisalpeter te Rotterdam werd j.l. Vrijdagavond 7 uur in die zaal van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle voor de leden van de Coöp. Aankoop- viereeniging „Capelle, Vrijhoeve-Ca pelle en Sprang" w.a. een lezing met filmtoielichting gehouden, welke zich in een drukke belangstelling mocht verheugen. Na een kort openingswoord van den Voorzitter der Aankoopvéreeni- ging, den heer J. van Beek. verkreeg Ir. Menrath uit Rotterdam het woord, die allereerst een lezing hield over het ontstaan, de winning en bereiding van Chilisalpeter, welke le zing aan de hand van een geluidsi- film nader werd toegelicht. Vervol gens hield Ir. Menrath een leerzame beschouwing over de waarde der hoofdelementen er der zi.g. neVent- elementen, welke in Chilisalpeter voorkomen, waarbij spreker wees op het voorkomen van borium in Chili salpeter, hetgeen een uitstekend be strijdingsmiddel is tegen „hartrat" in bieten, en op het nevenelement jodi um, hetwelk eveneens in Chilisalpeter voorkomt, en zoodoende in jodium- arme gronden vooral voor den tuin bouw van belang is, omdat het jor diumgehalte van Chili een gunstigen invloed uitoefent op het jodiumger halte der planten, hetgeen 'weer zijn invloed laat gelden op het menscher lijk lichaam, dat 'bij gebrek aan jo dium afwijkingen van de schildklier gaat Vertoonen, welke ziekte men „struma" of „krop" noemt. Hierna werden nog' enkele films gedraaid, waaronder ook een teeken film, waarna de Voorzitter namens de aanwezigeii Ir. Menrath hartelijk dank bracht voor Zijn leerzame rede en de bijeenkomst sloot. Aan het j.l. Zaterdag te Dru- nen door de Harmonie der Jongens- congregatie georganiseerde- cwncoura voor solisten, duetten, terzetten en kwartetten werd door een drietal so listen en twee duo's Van het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" alhier, met succes deelgenomen. In de 3e afd. behaalde L. Rol- senbrand, trombone, met „Air Vap rié" van L. Montaigne een 2en prijs met 67 punten en H. Mouthaan, 'bari ton, met „Air Varié" Van Canivez een 2en prijs met 61 punten. In de le afd. behaalde het duo P. Spuijbroek, tuba—P. Christ, bugle, met „Diuo Concertant" op 7 van Car nivez een len prijs met 71 punten. In de afd. Uitmuntendheid het duo P. Spuijbroek, tuba,W. van Zeist, sax, sopraan, met „Duo de Concert' van Canivez een len prijs met 76 punten. In de superieure afdeeling P. Spuij broek, tuba, met „16e Fantaisie Va rié" van Christophe een 2en prijs met 68 punten. Die solisten alsmede de beide duo's werden tijdens dezen wedstrijd op voortreffelijke wij'Ze bégeleid door den pianist, den heer Adr. van der Linde, Gedurende het vloirig jaar be droeg het aantal op- en afvarende schepen in de Labbegatsebe haven 100 met een totaal inhoud van 8463 ton. DRUNEN. Zaterdag 8 Jan. was het de eerste dag van het solistenconcours hetwelk is uitgeschreven door de 'har monie van het Jonlgenspatronaat en dat gehouden werd in het nieuwe gymnastieklokaal aldaar. Te rujm half Vijf nam het conp cours een aanvang, onder de jury der heeren J. J. Hermans, toonkun stenaar te Den Bosch en P. V. Leeu wen, kapelmeester le Reg. Inf. te Assen, terwijl als concours-pianist en accompagnateur fungeerde de musi cus (M.O.) To Verhoeven te Dirunen Die door de diverse deelnemers be haalde resultaten luiden als volgt 3e Afdeeling: P. v'. Drunen, Hei ningen, piston, 54 p. 3e pr.Joost de Wit, Heiningen, sax-alto, 54 p. 3e pr.Jacob de Wit, Heiningen ba riton, 63 p. 2e pr.Fred. G. Kers. Heiningen, bugle, 70 p. le pr.Adr. Konings, Heiningen, cor, 62 p. 2e pr. P. Dekkers, Well-Ammerzoden. sax tenor, 52 p. 3e pr.; J. Dekkers, Well- Ammerzoden, bariton, 53 p. 3e pr. C. v. Hees, Well-Ammerzoden. sopr.- sax, 63 p. 2e pr.L. Rosenbrand. Capelle, trombone, 67 p. 2e pr.H. Mouthaan, Capelle. bariton, 61 p. 2e pr.; P. v. Oir schot, St. Michiels-Ges- tel, bugle, 63 p. 2e pr.; W. Robben, St. Michiels-Gestel, cor, 66 p. 2e pr. 2e Afdeeling: Gijsb. v. Tilburgh, Wijk, bugle, 74 p. le pr. le Afdeeling: Diuo P. Spuijbroek, tuba, P. Christ, bugle, beiden Ca pelle, 71 p. le pr. Afd. Uitmuntendheid: D;u© P. Spuijbroek, tuba, W. V. Zeist, sax- sopr., beiden Capelle. 76 p. le pr. Superieure afdeeling: H. v. d. Til- laart, St. ^Michiels-Gestel, piston, 67 p. 2e pr. DUSSEN. Op Sinodaal vei zoek zal op den dag der geboorte van een Prins of Prinses des avonds om half zeven in de Geref. Keik een dank- en bidstond worden ge houden, waarin hoopt voor te gaan den WelEerwaarde Heer Ds. Hindriks. Bij dé verhuring van zitplaatsen, in de Ned. Herv. Kerk alhier, was de opbrengst plm. 70 gulden hooger dan verleden jaar. EETHEN. Wanneer de geboorte van de te verwachten Oranjetelg plaats heeft vóór 12 uur 's middags, dan zal de Hervormde Gemeente alhier, des avonds half 7 samenkomen in het kerkgebouw in een dank- en bid uur. Heeft de geboorte na 12 uur des middags'plaats, dan zal deze samen komst gehouden worden den volgen den dag des avonds half 7. GIESSEN. In verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Kon. Huis, zal D.V, door Ds. Schoenenboom een -dafrk-, stond gehouden wordén in de Ned. Herv. Kerk te Rijswijk. Is het bekend' voor vier uur, dan dienzélfden avond om 7 uur, is het bekend na vier uur n.m., dan dera eerstvolgenden avond 7 uur. GENDEREN. De muziekvereen. „Excelsior" ab hier, hoopt met de a.s. blijde gebeurte nis van het vorstelijk Huis, des na middags een muzikale rondrit dioor! het dorp te piaken. De Oranjevereen. heeft besloten om daarna een gezellige avond te organiseeren in dé zaal vani den heer C. v. Wijk alhier. De herkozen ouderling A. Uit hoven en diaken C. Bouman, werdén j.l. Zondag door Ds. J. J. Kuyper in hun ambt bevestigd. T. Broekhuizen, die herkozen wepd! -als Kerkvoogd', mam met Nieuwjaar wederom zitting, alsmede de nieuw gekozen notabel A. Vos Pzn. HEESBEEN. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer A. Nieuwkoop. MEEUWEN. Op Sinodaal verzoek zal op den tweeden avond volgende op den dag der geboorte van een Prins of Prinses, des avonds half zeven in de Ger. Kerk een dank- en bidstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan den WelEer waarde Heer Ü3 Hindriks. NEDERHEMERT. De op Zondag j.l. aangekon digde spreekbeurt, uitgaandie van het Ned. Bijbelgenootschap, die hedenavond! in de kerk aan dé Noordzijde gehou den zou worden, gaat wegens onvoor ziene omstandigheden niet d'oor. Morgenavond, 13 Jan., wordlt er in dé Naaischool aan de Noordzijde een filmavond gegeven ten bate van den Ned. Blindenbond. De bekende pro pagandist, de heer Joh. v. d'. Berg van Oosterbeek, zal daarbij het een en ander uit het leven der blinden me- öedeelen en tevens eenige verzen voor dragen. We hopen dat er veel belangstellen den aainwefeig zullen zijn, zoodat deze avond een flink batig saldo zal op leveren, ten behoeve van onze m'ede- menschen, die een onzer belangrijkste organen missen, n.T. het licht dér oogem. NIEUWENDIJK. A.s. Donderdag, des middags om 2 uur, zal' er In de consistorie der Geref. Kerk gelegenheid bestaan tot het bezichtigen dér goederen, welke vervaardigd' zijn door de Geref. M.V. „Martha" en bestemd' voor de behoef tige gezinnen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Jac. van der Stelt Jzn., slaagde dezer dagen voor het mondeling en schriftelijk examen voor kommies d'er directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. A.s. Zaterdag 15 Januari, des avonds om 7 uur, zal de Vereeniging voor ZiekenhuisverpTeging „Draagt el kanders lasten" een algemeene groeps- vergadéring houden in gebouw Tavenu.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 2