NIEUWSBLAD Gha'Uacombe. TWEEDE BLAD VAN 2-14 JAAR Feuilleton1 Woensdag 19 Januari 1938 Ho. 5816 Wij zijn niet bang... Linden. Opleiding werd genoten bij den heer Baggerman te Zaltbommel. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Uit het dagelijksch leven HET ORANJE-KIND. Héél Nederland maakt zich op om het met spanning verwachte, met lief de verbeide Oranje-kind te ontvangen. Als er ooit sprake is van, een „blijde gebeurtenis", dan is dat nu wel. De kranten brenferf ons kolommen vol met programma's uit allerlei plaatsen. VI at Oranjeliefde, geest en .kinderlij ke toewijding maar konden uitdenken, vuj zien het alles vervat in. de met' zorg en cjver saamgestelde feestpro gramma's. Zanghulden en volksspelen, fakkelop tochten en tractaties zullen plaats vin den en daarin zal -zich uitspreken, spontaan en ongekunsteld, de vreug de, de intense nationale vreugde om het kleine borelingske yan vorsteLijken bloede: het nieuw Oranje-kind. Op de torens zullen de vlaggen ze gevierend triomfeeren, aan de huizen zullen zij kleurig wapperen. Straten en stegen worden omgetooverd tot een rood-wit-blauwe weelde; dorpen en ste den worden een fleurige, deinende vlag- genzee. En als wij loopen en, juichend zingen dioor de druk-bevlagde en met groen en guirlandes versierde straten, terwijl de gonzende klokken hun blije en ontstuimige lied uitschudden over onze hoofden, dan zal het besef ons plots en onverwacht treffen: hoe één en saamvoelend wij allen zijn. Een Oranje-telg zal worden gebo ren en Nederland juicht éénsgezind...! Een verleden, ontwaakt, vol dank bare herinneringen aan de daden van het Huis van Oranje; een toekomst Dioeit open mét dit prinselijk kind en ons volk is daar gelukkig om. Uit deze feestelijkheden spreekt, onbewust, maar diepgevoeld, de gehechtheid aan de Oranjes, onder wier milde leiding het steeds goed was Nederlander te zijn. De blijde gebeurtenis: grootsch is haar beteekenis, grootsch in. de lijn der Historie. Het Nederlandische volk zal' in nog inniger liefde sterk ge bonden worden aan Oranje, door de teèderheid van een zwakke kinder hand HARRY POLL. daartoe" ontzegd, onder mededeeling, oat de steun hem wel' zou worden THUISBEZORGD! Als ik 's morgens döor de stad ga, En ik zie zoo'n lange rij Als een beeld der laatste jaren Hoort ook dat helaas er bij! En de regen druipt gestadig Op hun natte lijven neer, En ze staan daar maar geduldig, Eiken dag, en altijd weer Dan, dan voél' ik de ellende Van zoo'n armelijk bestaan, En ik kan het me begrijpen, Dat ze wel eensmuiten gaan. Öat er wel 'eres gedreigd wordt Met een woord, of met eensteen, Want geduldig wachten vélen, Maar helaas niet... iédereen! O, het is niet goedl te praten, En dat doe ik' dan ook niet, Orde logisch moét er wezen, En een wet, die ons verbiedt! En ik wil het óók jniet Over dreiging of een daöl, Maar ik wil alleen hier denken Aan hetdroevig resujtaat! 't Resultaat, dat n daarginder iemand steun wordtthuisgebracht, Die in opstand is gekomen, En nu... in z'n vuistje lacht! Kijk, is dat wel de methode, Voor een grooten mond wat flair? Is dit tegenover and'ren? 7e va^ntwoorden, en fair? Velen wachten» zoo geduldig, Zónder wrok» en zónder haat, Velen zijn er '^blfs nog dankbaar Voor den steun van eigen Staat. En die staan daar in den regen Hebben nóóit verzet getoond Dienen andéren dan daarvoor Met bezorging thuis, beloond?? Guus Betlem Jr. (Nadruk verboden). LAATSELIJK NIEUWS BRAKEL. Op het jl gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in Handels wetenschappen te 's Hertogen bosch, slaagde onze dorpsgenoot de heer 6. van der Een steuntrekkende in een der Gooi- sche gemeenten, die gedreigd' had, een steen door de ruiten van het raadhuis te werpen, werd voortaan de toegang BENEDEN LANGSTRAAT. Naar vette varkens blijft gere- gcTegelde vraag bestaan aan den prijs van 60 a 61 centen per K.G. levend gewicht. Jonge biggen gelden f 14. tot 118.—, schapen f23.— tot f28.—, lammeren f 15.tot f20.a'les per stuk. GENDEREN. Op de toonavond der Ned. Herv. Meisjesver. alhier, waren 126 stuks ten toongesteld, waaronder, "2 molton de kens, 33 lakens, 35 slopen, mansonder broeken, overhemden, directoirs, vrou wenhemden en verder allerlei soorten kinderondergoed'. De goederen zijn al len vervaardigd door genoemde ver eeniging en zijn in dien loop der week aan verschillende behoeftige gezinnen in ae gemeente uitgedeeld'. 's GRAVENMOER. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering biijieien. Afwezig was de heer W. Versteeg Hzn. Na opening sprak de Voorzit ter, burgemeester 'D. Smits zijn nieuwjaarsrede uit, waarbij hij de bes te wenschen uitte vcof het Koninklijk Huis, ons land, onZfêgemeente en Voor de raadsleden irl het bijzonder. Ingekomen waren de berichten van aanneming der benoeming tot gier meentearts van Dri Koekkoek en als armmeester van "den heer Alb. Blok alhier. Van Ged '-Staten is goed keuring ontvangen op het gemeente- rekening 1936, zcoal^fdeze is aange boden, en van het Raadsbesluit tot het aangaan van relre-ning-oourant overeenkomsten mètjde N.V. Bank vc.or Nederlandschm^geineenten te 's Gravenhage. Bij ttgschikking van den Minister van SojgjaLe Zaken is de steunverleening in&Jezê gemeente verlengd tot en met Juli 1938, Voorts doet'de oori'ittér 'mededee ling van de gedanejl&söpnemingen bij den gemeente-oiv. vajQgerden pen ningmeester van hic: Al gem. Burger lijk Armfonds en van,Tuf' Crisis-Co mité B. Van Ged; SMfen is bericht ontvangen' omtrent Vfefdaging ge- fneente-begrcoing 1938! Overeen komstig het Voorstefebvan B. en W. besluit de raad tot hef'aangaan eener regeling in verband 'Jthet de inwer king treding der genW.-nae borgtoch- tenwet vcor zekerhMdsstelling van den gemeente-ontvanjfeer. Met alge- meene stemmen worm besloten tot bet verleenen van ecgt subsidie aan het Oranje-comité sfroot f 0.25 per kind vcor de. O. L. efi Bijz. school, in verband met vcoffljenomen trac taties bij de a.s. blijde 1 gebeurtenis bij ons Vorstenhuis. Lte ingekomen balans, winst- civ Verliesrekening over 1936 van denj vïkrenkeurings- dienst te 's Her t o£ e|ro o s c h wordt voor kennisgeviner 'C-^Senomen. Op het verzoek van het Fanfarecorps „Euterpe" alhier, om toekenning der gebruikelijke subsidie k f 10.— voor het jaar 1937 wordt gunstig beslist. Ten slotte besluit de raad nog tot wijziging der begrcoting 1937 en 1938 der gemeente, ovlereenkomstig het door B. en VV. aangeboden ont werp en tot publieke verpachting van eenige gemeente-landen jen. De ver gadering wordt daarna op de ge bruikelijke wijze gesloten. LAND VAN ALTENA. Betreffende den steun aan kleine boerenbedrijven is door den Minister nader bepaald, dat alle grondgebruikers, wier inkomen uit bedrijf f 4 of minder bedraagt, door de overheid officiéél als werklooze arbeiders worden erkent. In de plaats van het criterium voor werklooze ar beiders zonder grondgebruik t. w. of zij 13 weken in het vrije - -v - WBm fsggb J GEBREIDE K1NDERKLEED1NG Extra uitgave van ..STEEK VOOR STEEK" Steek voor steek zijn de modellen voorgewerkt en beschreven met duidelijke afbeeldingen van het breiwerk op ware grootte. U moogt dit breiboekje beslist niet missen, t Bevat een schat van modellen van gebreide kleeding voor jongens en meisjes van 2-14 jaar. Wilt U Uw kinderen eens echt verrassen? i» Brei dan zélf eens een van de vele aparte mo- dellen uit dit breiboekje. Uw kind zal ver- rast en enthousiast zijn over het fijne, door Moeder zelf gebreide, cadeau en Uzelf niet minder verrast en enthousiast over /lu het feit, dat U met behulp van de steek-voor-steek-beschrij ving zoo goed en gemakkelijk kunt breien. PRIJS 35 CT. (FRANCO P. POST 40 CT.) Bestel nog heden een exemplaar bij den bezorger of de Administratie van dit blad. Btf bestelling per brief 40 cents postzegels bijsluiten. bedrijf werkzaam zijn geweest, is der halve gekomen het criterium voor werklooze arbeiders met grond gebruik t. w. of zij f4 of min der uit hun bedrijfje ontvangen. Het gevolg hiervan is,, dat alle grondgebruikers uit de A-groep, al leen mede op grond van het feit, dat zij in de A-groep vallen, zoowel in de werkverschaffing als in een door het Rijk gesubsidieerde steunregeling kunnen worden opgenomen, tenzij een der overige bepalingen der steunre geling zich daartegen verzet. Voorts is bepaald dat tot en méti 12 Maart 1938 een brandstof fenbij- slag wordt verstrekt aan gehuwde! en ongehuwde kostwinners, alsmede aan hen, die als alleenwonende eenl uitkeering ontvangen, van ten hoogstel f 1.30 voor kostwinners en f 0,65 voor) kamerbewoners, van 12 Maart 1938I tot en met 16 April 1938 zullen be doelde uitkeeringen ten hoogste resp. fi.en f0,50 bedragen. Naar het Engelsch van Walter Besant. 23. „Wel, dat weet ik niet. Gij hebt nu uw brandewijn op, en het is een dure drank voor iemand1, die er zoo veel van verdragen kan, als gij, vriend. Het beste is, dat gij betaalt en heen gaat, want is het is nog een goedé vijf mijlen naar Bovey." „Goed, ik zal betalen en heengaan. Hij verloor papieren, zegt gij, en was drie dagen lang bewusteloos en kan zich niets herinneren! Ha, ha, ha! Niets herinneren, haha!" Hebt ge ooit een man gezien die een zenuwtoeval hadi? Het is al erg genoeg, een vrouw te zien die lacht en gilt, met waanzinnigheid! en woede maar dat een man te zien doen is honderdmaal erger. Deze forscheman, aangegrepen door een zenuwtoeval, viel op de bank neer, lachende en gillende. Toen stond hij lachendé op, schudde zijn schouders en schreeuwde tegelijk, inaar zijn lach klonk niet vroolijk, en zijn geschreeuw was angstig en hij wankelde, terwijl hij Lachte. Toen steun de hij met één hand' op de tafel, en greep den schouder van een anderen man, met de andere hand, en den hee- len tijd, terwijl de dorpelingen hem met open1 mond aanstaarden, lachte en kermde hij, en lachte weer, zonder vToolijkhèid, zonder pijn, terwijl de tra nen hem over die wangen liepen. Som mige mannen hieldén hem vast, maar ze .konden het hevige snikken en het zenuwachtige lachen niet tegenhouden. Eindelijk, joen de bui over was, viel hij terug in zijn stoel, en drukte zich in een hoek, uitgeput, maar uiterlijk kalm, ,en kwam weer bij. „Zijt ge nu beter?" vroeg de waar din. „Ik ben ziek geweest," zeide hij, „en er was iets dat me sterk aandeed, het schijnt dat ik een soort van aan val ,heb gehad en onzin praatte, wat zei ,ik? Waar praatte ik over?" „Gij ,deedt ons vragen omtrent Mr. Lëighan. Wie zijt gij? Wat wilt ge van Mr. Leighan weten? Giji vroegt naar zijn gezondheid en zijn ongeluk. Ik heb nooit iemand in zulk een ze nuwkoorts gezien. Het beste is naar huis .en naar bed gaan. Waar gaat ge slapen? Waar gaat ge heen?" „Waar is uw man, Mrs. Exon. Waar is Jozef?" vroeg hij onverwacht. Mrs. Exon zag hem verbaasd aan. „Jozet is met den wagen naar Bo vey. Hij kon al sinds een uur thuis zijn geweest. Maar wie zijt gij?" „William Shears," zoo wendde hij zich tot een der mannen, „ge schijnt me niet 'te herkennen?" „Neen," antwoordde William, schrik- eknde, want bij. vond het zeer onaan genaam, herkend te worden dioor een vreemdeling die 'zenuwtoevallen had, en over 'den geest van levende men- schen sprak. „Neen, ik kan niet precies zeggen, dar ik 'u herken." „Grootvader Deiges", sprak hij den oudsten inwoner van het dorp aan, „kent gij mij niet?" „Neen, diat 'doe ik niet. Ik schijn anaers oud genoeg om hier iedereen te kennen. Maar mijn geheugen is niet meer wat 'het was. Neen, gij komt me niet bekend voor. Toch zou ik zeggen dat ge in deze streek thuis hoert, daar 'ge mijn naam schijnt te kennen." Dit scheen inderdaad een zeer logi sche gevolgtrekking. 'De vreemdeling moest hier natuurlijk in de streek thuis hoeren. Hoe zou hij anders Jozef Exon en William Shears en grootvader Dei ges kennen? „Ik weet nog heel goed, grootva der, hoe gij de ondeugende jongens bij ae berk placht te kastijden!" „Ja, ja," zeide de oude man, dat deed ik, dat dieed ik! Heb ik u wel eens gekastijd, vriend! Gij schijnt een buitengewoon goed geheugen te heb ben, dat ge dat nog weet." „Herkent gij mij ook niet, William Ciampet?" vroeg bij aan" een der den man. „Neen volstrekt niet," antwoordde William kortaf, alsof hij zijn geheu gen niet wilde plagen om zoo'n ha- veioozen kerel. Toen keken ze hem allen aan, even ernstig als dé cipiers van Mr. Pick wick, toen ze het portret van dien groeten man namen. Hier zat een man die hen allen kende, en geen van allen kende hem. Hij kwam, God weet waar vandaan, hij zeide uit Australië hij had de wonderlijkste dingen gezegd over do ode en lévende menschen, hij had ongemengden brandewijn genoeg gedronken, om dronken te zijn, en had een zenuwtoeval, zooals nog nooit ie mand gezien had. Nu was h:j kalm en bij zijn zinnen, en hij kende ieder in het vertrek, behalde de vreemde uit Newton Abbot. „Ik ben vele jaren weggeweest", zeide hij, ,,en ben tamelijk wel even arm thuis gekomen als ik was, toen ik heenging, misschien een beetje meer verwilderd. Ik dacht niet, dat een baiard en een gescheurde piunje me zoover- anderen zou, dat niemand me herken de. Wel Mrs. Exon, gaat er iedere week een uit Chailacombe naar Austra lië, dat ik zoo gauw vergeten ben?" Hij sprak geheel andérs als zij. Zijn manier van spreken was zeker niet uiterst beschaafd, maar er waren, om zoo te zeggen, nuances, die dé spraak der heeren ondérscheiden van die der boeren. Hij sprak als een der hee ren. Zoo herkent in Frankrijk dé ou- vrier dén burgeoïs aan zijn spraak. „Ik ben zonder iets thuisgekomen, behalve eenig geld in mijn zak. Nul Mrs. Exon, geef me wat brood met kaas voor mijn souper, ik heb geenl middageten gehad. Daar ik ziek was, ziet ge, en-erg geschokt, had ik geeni middageten noodig. Daarna ga ik eenl pijp rooken, en zult gij mij het nieuws vertellen, dat er in dien tijd gebeurd is. Misschien zult gij dar. tevens hoo ren wie ik ben." Toen hij zijn brood met kaas op had, vroeg hij om nog meer brande wijn, maar dezen keer met water aan gemengd én begon te rooken, zonder aac men iets meèr kon bemerken van! zijn zenuwtoeval. Hij sprak over de parochie en toonde dat hij er ïedei! kende, hij vroeg wie er gehuwd en wie er gestorven waren, hij vroeg naai] den toestand en de vooruitzichten vari de boerdereijn en toonde, dat hij iedien zeer intiem kende en het grootste be lang stelde in al de families. Toch koni niemand zich herinneren wie hij was. Ongeveer tegen half tien werd de deur weer geopend. Deze keer omi Harry Rabjahns binnen te laten; den smid die zijn dagwerk gedaan had en nu om een praatje verlegen was. Hij kwam binnen een groote forschs man, met breede schouders, en een' bruinen baard. Zijn oog viel op den vreemdeling. „Goede hemel!" riep hij u|t, ,het is Mr. David 'Leighan, die weer te rugkomt!" (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 1