CONVERSIE VOLKOMEN GE SLAAGD, Van voorkeursrecht voor ruim 95 pCt. gebruik gemaakt. Naar wij vernemen, is op de gehou den inschrijving inzake de 3—3y2 pro cent Nederlandsche Staatsleening 1938 tot een zoodanig bedrag van het recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een mi nimaal percentage zal kunnen worden toegewezen. In officieele kringen te 'sGravenhage is men uiteraard zeer verheugd over het groote succes van de conversie- operatie. De thesaurier-generaal gaf, desgevraagd, gaarne uiting aan zijn groote tevredenheid over het verheu gende resultaat van de gehouden in schrijvingen op de oonversieleening 1938 en verklaarde, dat ook de minister van Financiën groote voldoening ge voelde biji het vernemen van het vol komen welslagen van deze conversie, welke een aanwijzing is voor de hechte, ongeschikte positie van ons staatscre- i diet. c Thans is dus, na de Indische con- versie, de geheele staatsschuld gecon verteerd en is er alleen nog een bedrag i van rond f150 millioen van hooger- rentende staatsobligaties over, n.l. de 4 en 4.4 pCt. obligaties van de enkele bijzondere leeningen, welke indertijd ge heel bij' Rijksfondsen zijn onderge bracht. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. De 35-jarige heer A. Renssen pit Bennekom is, toen hij' per fiets den overweg te Ede S.S., passeerde, onder een met steenen beladen vrachtauto geraakt, waardoor zijn linkerbeen werd verbrijzeld. De gewonde, die verbon den is aan het Ned. Chr. Radiopropa- gandabureau te Ede, is naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem overgebracht,, waar hij kort na aankomst is pver leden. De D-trein Basel—Hoek van Hol land en de dieseltrein Utrecht—Arn hem ondervonden door het ongeluk vertraging. Op den overweg ontstond een langdurige verkeersstagnatie. o— OSS IS NOG GOED GEWAPEND. Kanongeweer in huis. De rijksveldwachter Parlevliet uit Berghem, heeft, in samenwerking met de gemeente-politie van Oss, in laatst genoemde plaats de Vuurwapenwet even gecontroleerd! De politie nam in beslag: vijl jachtgeweren, vijt revol vers, één kanongeweer én een para bellum. Proces-verbaal werd natuurlijk opgemaakt. Er blijken dus nog wel een paar stuks „verboden lading" in Oss aanwezig te zijn en de Ossenaren zijn nog altijd goed gewapend. MET f900 VAN ZIJN BAAS OP STAP. Een negentienjarige kantoorbediende werkzaam bij' een uitgeverij in Den Haag, werd Maandag met eenige kwi tanties de stad ingestuurd. De jonge man inde het geld, doch inplaats van naar kantoor terug te keeren, stap te hijl in den trein om in Utrecht te gaan passagieren. Het totale geïnde bedrag was ongeveer f 900. In Utrecht waar hij den nacht van Maandag op Dinsdag heeft gelogeerd, kocht .hij van het meegenomen bedrag een fiets en een horloge. De jonge man'heeft Dinsdag blijkbaar ingezien, hoe verkeerd hij handelde, want in den loop' van den dag keerde hij naar Den Haag terug. Hij' vervoegde zich bij' zijn baas en overhandigde hem het bedrag, dat hij' Maandag had geïnd met aftrek van het geld dat hijl had opge maakt. Dit bedroeg circa f40. Na verhoor op het politiebureau heeft men hem op vrije voeten gesteld. INBREKER DIE VELUWE ONVEILIG MAAKTE:, GEGREPEN. Reeds geruimen tijd werd een groot gedeelte van de Veluwe onver- lig gemaakt door een inbreker, die vrijwel iederen avond zijn slag wist te slaan. Hij had het vooral gemunt op alleenstaande kleine woon- en winkelhuizen. Donderdag heeft de Apeldoornsche recherche den ver- moedelijken dader, zekeren Dl. van L. gearresteerd. Hij' Vertoefde m een hotel te Apeldoorn, van waaruit hit 4jn nachtelijke tochten ondernam. Van L). than# opgesloten jn het po litiebureau. o AUTO OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG VERPLETTERD. Enkele minuten voor half zes heeft zich Woensdagavond op den onbewaakten overweg op den Springenweg te Apeldoorn een zeer ernstig ongeluk! Voorgedaan, waarbij twee inwoners Van Deventer het le ven hebben verloren. Een vïerpersoonsauto, welkle op dit tijdstip uit de Jachtlaan komende, den overweg gaderde, kwam door nog onopgehelderde oorzaak in bot sing met den lokaaltrein. welke om 5.34 uur uit Het Loo te Apeldoorn moet aankomen. De auto werd in de flank gegrepen en ruim 250 mei ter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam;. Uit de ravage van de totaal ver splinterde auto werden de lijken get- borgen van de beide inzittenden, de heer E. Maat en mevrouw I. Stam!- Kuyk, beiden uit Deventer. Zij1 moeten 'bij de botsing, die met een ontzettenden slag gepaard ging, geeds zijn gedood. Hiet stoffelijk overschot van de on- gielukkigen 'is per ziekenauto naar het J utiana-zi ekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De heer Maat en mevrouw Stam waren op den terugweg Van een conr doleantiebezoek bij; een zwager van mevrouw Stam. :Met 'behulp van ijlings ontboden spoorwegpersoneel slaagde men er eerst na ruim drie kwartier in de spoorlijn weer vrij te maken. Het is niet uitgesloten, dat de beer Maat, die slecht van gehoor was, de trein niet heeft gehoord, waardoor de botsing niet meer te vermijden was. Uit het dagelijksch leven BELANGSTELLING VOOR HET KIND. De zegel- en prentbriefkaartenverkoop ten bate van het Kind, mag in ieder opzicht welgeslaagd heeten. De aanvan kelijke leuzeTwee ton voor het Kind, werd méér dan bewaarheid de opbrengst voor deze actie wordt geraamd op twee honderd vjjt en twintig duizend gulden. Mild Nederland heeft hartelijk gesproken gesproken op een wijze, die de stoutste verwachtingen overtroffen heelt. Gedachten en sympathieën zijn uitgegaan naar het Kind, naar het behoeftige en misdeelde Kind en werden omgezet in een kleine offerdaad. Al die kleine offertjes tesamen hebben intusschen dat formidabele bedrag van twee en een kwart ton bijeen doen stroomen, een bedrag waaruit spreekt de macht van het kleine, de macht van het mild voelende Nederlandsche volk, maar ook de macht van het Kind I Beheerscht het Kind niet het menscheljjk leven? Het groote Zes Decernber-Kin derfeest heeft ons gul doen zjjn, ook in het koopen van het zegel voor het Kind Kerstmis heeft ons hart stil en vol vrede gemaakt, toen de heele wereld in zwij gende aanbidding rust kreeg om het Hemelsch KindOngetwijfeld zjjn deze feiten van invloed geweest op het welslagen der zegelactie. Doch dit niet enkel De dageraad gloort over het Huis van Oraojede Oranje lente bloesemt open Geheel Nederland is vervuld van de ge dachte aan een Kind, dat komen zal en tallooze harten in vreugde zal zetten. Het blijde verlangen naar het Oranje-kind heeft Nederland mild gestemd en alle harten verteederd voor een actie, die ge heel tot welzijn van het Kind werd in leven geroepen, 't ls zoo opvallend dat de opbrengst dit maal, die van vorige jaren overtreftNederland was in gesteld op het Kind, gul en vrijgevig, nu de vlaggen gereed liggen en de dui zenden klokken zullen gaan laiden voor het Kind 1 Harry Poll. Gemeenteraadsverslag Vergadering van den Raad der ge meente RIJ S W IJ K op Don derdag 27 Januari, des n.m. 1.30 iuur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. Dl v1. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed en heet in het bijzonder de heer V. Vugt. die voor het eerst na een langdurige ongesteldheid weder ter vergadering is, welkom en wenscht hem geluk met zijn herstel. Spreker hoopt, dat het overkomen ongeval, voor hem geen. nadeelige gevölgien zal opleve ren. De notulen worden hierop gelezen en onveranderd vastgesteld. De notulen der vorige vergadering worden vervolgens gelezien en goed gekeurd. De Voorzitter deelt hierna me de, dat qp df, begrooting enkele aanmerkingen zijn ingekomen, meest van administratieven aard. Met het opmaken dezer begrooting is echter beschikt over 'f 1000 van het ver moedelijk batig saldo van den dienst 1937. Nu stfhrijVien Ged. Staten, dat bet batig saldo van 1937 ten goede behoort te komen aan den dienst 1939 en dat bovendien ook nog niet is te zeggen, dat de dienst 1937 een 'batig: saldo van f1000 zal opleveren. Het college verzoekt daarom voor dit bedrag andere dekking te willen aan geven. Nu is de post uitkeeringen belastingen f201.30 meegevallen en ziou door vlerlaging der rente voor de leening ten behoeve van het eleo trisch licht, voor 1938, zieven en vijf tig gulden te besparen zijn,omdat de thans loopende leening 3 maanden van te voren moet worden opge zegd en verlaging dus eerst vanaf 1 M^i a.s. effect kan sorteeren. Met bezuiniging op en verhooging van enkele andere posten kan men op die manier een bedrag van f500 vin dien, voor de overige 500 guldien zeul den B. en W. willen beschikken over f500 van het batig slot der rekening 1937, in de hoop, dat Ged. Staten, dat zullen goedkeuren, omdat de dienst 1937 dit bedrag zieker gis over schot geeft. De post onvoorzien komt hierdoor slechts op een bedrag van f439.44, wat niet veel is. Heeft men met opname in krankzinnigengesticht of ziekenhuis te kampen, dan is dit bedrag al aan stonds ontoereikend. Spr. wil in dit verband nogeens wijzen op de vezeke- ring tegen ziekenhuisverpleging. Albe- hoeft men zelf of zajn huisgenooten op dit oogenbliik niet naar een zieken huis, daaraan staat iedereen toch bloot en is het plicht van ieder raadslid, daarop te wijzen en de ingezetenen aan te sporen zich daartegen te ver zekeren. De heer v. Vugt vraagt of werkloo- zen niet verplicht kunnen worden zich te verzekeren. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel gaat, doch dat dan de gemeente een gedeelte van de premie moet bijpassen, dit zou wel gaan, doch heeft ook zijn bezwaren tegenover andere inge zetenen, die voor geen steun in aan merking komen en in behoeftiger om standigheden verkeeren, dan sommige werkeloozen, die wel steun, krijigen. De begrooting wordt vervolgens op nieuw voorloopig vastgesteld als door B. en W. aangegeven. De Voorzitter stelt thans voor, de leening, loopende bij' de Rijksverzeke ringsbank ten behoeve van het electri- sche licht in deze gemeente, met een rente van 4 pCt., tegen 1 Mei a.s. op te zeggen. Ged. Staten dringen daar op aan en meenen, dat het bedrag tegen een lagere rente is te verkrijgen. Spr. is het met dit laatste eens en heeft ook reeds een paar aanbiedingen ontvangen, hij' vraagt machtiging voor B. en W. om de hiervoor noodige onderhandelingen voort te zetten en te trachten elders het benoodigde be drag tegen een lagere rente geleend te krijgen. Wordt verleend. Wijziging begrooting 1937. Wordt conform het voorstel van B. en W. gewijzigd tot een bedrag van 14406.54. Vervolgens worden B. en W. ge machtigd tot het houden van de ge wone jaarlijksche verpachtingen en ver huringen. De Voorzitter deelt mede, dat het vorig jaar door den heer Schaap een stukje gemeentegrond achter zijn wo ning is gepacht voor f78.per jaar. Deze pachter stelt er bijzonder prijs op om dit stuk land, waarover bij naar zijn weiland moet, tegen nader over een te komen voorwaarden voor een langeren termijn uit de hand te huren. De pacht van het vorig jaar was hoog en ging boven die van andere per- ceelen uit. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Ged. St., het land' voor langeren termijn aan hem te verhuren. B. en W. hebben hierbij gedacht aan een wisselende pacht, dat wil zeggen een pacht, die steeds zooveel hooger als die van de andere perceelen zal liggen als dit het vorig jaar het geval was. De heer v. d. Wetering voelt veel voor een verhuring van 5 jaar. De Voorzitter acht dit bezwaarlijk, omdat in 1940 de pacht onderworpen wordt aan de goedkeuring van de pachtkamer. De heer v. Vugt zegt, dat als die pacht tegen dezelfde huurprijs verlengd wordt, de overeenkomst buiten de pachtkamer valt. Spr. zou het zoo doen, over 2 jaar kan dan weer worden gezien wat men doet. Die heer J. Nieuwenhuizen vloeit meer voor wisschende pacht zooals Bi. en W. dat Voorstellen, hjiji acht. dat het ibillijktet. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig; dit laatste voorstel besloten en zal het bewuste stuk land land voor .5 jaar worden verpacht. Aanvraag van G. v. Mersbergen om een bouwvoorschot ingevolge de landL arbeiderswet tot een bedragi f2295. Adressant 'kan een terrein koopen van 27 aren en 5 c.a. voor f700. en heeft voor den bouw der woning f 1850.noodig in totaal dus f 2550. waarvan hij zelf de vereischte 10 pCt. heeft. B. en W. zijn van oor deel, dat deze aanvraag geheel aan de bepalingen van de landarbeidërs- wet voldoet, zoodat rij voorstellen het voorschot aan de regeering aan te vragen. Die raad hecht daaraan rijn goed keuring. Verzoek van de O ranjevereeniging om een bedrag uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor tractatie der kinderen bij de a.s. blijde geé beurtenis. De Voorzitter zegt, dat hiiji zich zieer verheugt over het heugelijke feit. dat staat te gebeuren, maar spreker kan zich moeilijk met al dat vooruitr loopen vereeriigen, met hoe goede bedoeling dit dan ook mag gebeuren. Men spreekt van een nationalen feestj- dag en God geve, dat het ook wer kelijk 4gen feestdag zal mogen wor den. maar er bestaat ook altijd een mogelijkheid, dat er geen feestdag kan rijn. Loopt alles goed af, dan is er zeker alle reden tot groote vreugde en tot feestvieren, doch dan moet de gebeur tenis ook eerst hebben plaats gevon)- den, het was beter geweest als daar om de nationalen feestdag b.v. 10 dagen na de gebeurtenis was be|- paald. Daar komt nog hij1, dat de meeste menschen met zware zorgen zitten en feestvieren geld kost, die bovien de draagkracht der ingezetenen gaat, daarom is er van feestvieren van beteekenis in de gemeente geen sprai- ke, te meer waar de tijd van het jaar zich niet voor feestvieren leent. Het is niet de bedoeling de gebeurtenis hier geheel onopgemerkt te doen voorbijgaan, doch hij" gelooft, dat het zal blijven bij het onthalen der school kinderen, iets wat naar rijin oordeel het best overgelaten kan worden aan het schoolbestuur. De heer v. Herpen acht dit meer de taak van de Oranjevereeniging, deze is voor dergelijke dingen in het leven geroepen. Daarbij' gaat het van het schoolbestuur uit, dan profiteeren alleen de kinderen die schoolgaan. M>et de feesten ter gelegenheid van het huwelijk, is hier in het .gebouw met alle kinderen .uit de gemeente feest gevierd, nu weet men hoe kin deren rijn, krijgt de een wat, dan staat de andere te kijken of hij ook iets krijigt. De Voorzitter vraagt of de heer v. Herpen dan ook een weg wil aan geven, waar het schoolbestuur de gel den voor zooiets vandaan zou moeten halen. De heer v. Herpen acht het juist daarom meer op den weg van d!e Oran jevereeniging liggen om dé kinderen te onthalen. Nu wordt deze vereeniging in een hoek geduwd. De Voorzitter merkt op, dat van dit laatste geen sprake is, zou er wer kelijk feest gevierd worden in de ge meente, dan is er alles voor} ook de Oranjevereeniging dé tractatie der kin deren te laten doen, daarom vraagt hij machtiging voor B. en W. om in deze te handelen naar omstandigheden. Spr. wijst er op, dat ook in Giessen de tractatie dér kinderen in de school plaats vindt. De heer v. Vugt is het geheel met dén Voorzitter eens en zou B. en W. deze machtiging willen verleenen. Ook de andere raadsleden gaan daarmede accoord. De Voorzitter brengt vervolgens ter sprake dé verkoop van het schoolhuis aan dé Vereeniging voor Bijzonder Onderwijs, waarover reeds meermalen' is gesproken. Het huis behoort bij dé school en er is alles voor te zeggen tot verkoop over te gaan. Nu ontvangt de gemeente wel f200 huur per jaar, doch vroeger bedroeg deze slechts f 150 en het is te verwachten als over 2 jaar de huurtermijn afloopt, de huur verlaagd zal moeten worden. Uit de rekeningen over de laatste 10 jaar is gebleken, dat het huis de gemeente ieder jaar gemiddeld f 78.aan onder houd heeft gekost, terwijl 2 pCt. afge trokken dient te worden voor afschrij ving. De woning wordt ouder en de onkosten voor onderhoud zullen in dat verband zeker stijgen. Uit alles blijkt, naar het oordeel van B. en W., de wenschelijkheid, om de woning aan het schoolbestuur over te doen. B. en W. hadden daarvoor een bedrag van f 2000 als billijk geacht. De opbrengst zou het college als Gedeput. Staten dit ten minste willen goedkeuren, als bui tengewone aflossing willen besteden voor de leening ten behoeve van het electrisch licht, zoodat de nieuwe lee ning dus zooveel lager zal worden en gedurende 20 jaar dat de leening nog loopt dus jaarlijks een lager be drag aan rente en aflossing besteed behoeft te worden. De heer v. Heukelom voelt niet veel voor het voorstel, hef huis moet bij de school blijven. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. het daarmede eens zijn en daarom de woning juist willen verknopen, im mers de school is reeds eigendom' van het schoolbestuur. De heer Nieuwenhuizen acht een bedrag van f2000.— aan den lagen kant, tegen 31/2 pCt. komt men slechts aan f75.per jaar. De Voorzitter wijst er nogmaals op, dat belangrijke verbeteringen en her stellingen aan de woning aangebracht dienen te wordén, waar dé gemeente dan ook van af is. Daarbij als het schoolbestuur met het toegestane be drag per Teerling niet kan rondkomen, kan het met de wet in de hand dingen krijgen, die het gemeentebestuur niet kan weigeren. De heer Nieuwenhuizen vraagt of het schoolbestuur, als het geld te kort komt voor onderhoud der woning, dan ook bij de gemeente kan aanklop pen. De Voorzitter antwoordt, dat het onderhoud voor rekening van het schoolbestuur blijft. Alleen als ze met het bedrag van f 5.50 per leerling niet kan rondkomen en dit op deug delijke gronden kan aantoonen, kan naar spr. meening, ook al eischen Ged. St. dat dit bedrag op f 5.50 wordt gesteld, bij de gemeente komen om extra bijdragen en zal het school bestuur door de Kroon, daarbij zeker in het gelijk worden gesteld. De heer Nieuwenhuizen heeft geen bezwaar het schoolhuis over te doen, omdat het voor de gemeente practisch gelijk blijft. De heer v. Heukelom stemde tegen de andere heeren voor verkoop van het schoolhuis. Bij de rondvraag dringt de heer v. d. Wetering aan op verbetering van sommige wegen met keislag. De Voorzitter zegt toe hiervoor grint te zullen bestellen. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat besloten was, dat de sloot bij v. d. Wetering verbeterd zou worden, hij heeft daarvan nog niets vernomen. De Voorzitter antwoordt dat hier over gisteren met het polderbestuur overeenstemming is bereikt. De heer v. Herpen wijst er op, dat op 'toogenblik in de gemeente enkele schilders werkeloos rondloopen, die de lichtmasten zouden kunnen ver ven, iets wat zeer noodig is. De Voorzitter belooft ook hieraan aandacht te zullen schenken en sluit de vergadering. DE NI AG ARAB RUG INGESTORT. De brug over de Niagara is ingestort. Urenlang is er onder de gevaarlijkste omstandigheden gewerkt, maar ondanks de bovenmenschelijke pogingen van inge nieurs en werklieden om den druk van het kruiende jjs te verminderen en de kostbare verbinding tusschen Canada en de Vereenigde Staten te redden, is de brug met een oorverdoovend lawaai in het water gezakt. HERTOGIN In"~ARMENHUIS. De 79-jarige Maria de lgs Dolores Tel- lez Giron y Domine, eenmaal een van Spanje's rjjkste hertoginnen, bevindt zich thans in een tehuis voor arme vrouwen te Madrid. De gedachte is nooit bjj mjj opgeko men, zei de hertogin, dat ik ooit op mjjn leeftjjd in behoeftige omstandigheden zou komen, maar zoo is het leven. Ik heb een zeer groot fortuin geërfd en bezit thans geen cent meer. Haar vader, die een der rjjkste man nen in Spanje was, bezat ongeveer 100 verschillende adellijke titels. Reeds eenige jaren geleden was haar fortuin aanmer kelijk verminderd. —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 8