C. vu Wik Phzit. fa* »38- I Nu voor Uurwerken, Goud i en Zilver naar m NEDERLANDER IN BELGIE VER DRONKEN. Dinsdagmiddag is uit het kanaal, dat loopt van Maastricht naar Luik, onder de gemeente Grooternaaien (België) het lijk opgehaald1 van den ruim veertig jarigen L. Reyen uit Geleen, die se dert 27 December werd vermrst. Men vermoedt, dat" de man, die per fiets langs het kanaal hoeft gereden, bij mist te water is geraakt. DOOR AUTO GEGREPEN. Dinsdagmiddag is de 57-jarige C. de Vlieger uit Haamstede, die "bezig was met het rooien van hoornen, door een auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hevig bloedend en met ern stige verwondingen is het slachtoffer dat doof was, naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Men vreest vcor zijn leven. Buitenlandsch Overzicht Een jubileumszitting te Genève. De Volkenbondsraad is in zijn 100ste zitting bijeengekomen. Maar een fees telijk karakter draagt dit jubileum geenszins. Veeleer zal ook deze zit ting als een nachtkaars uitgaan, want de agenda is niet zeer belangrijk en de algemeene neiging gaat wel daar heen, alles zoo kort en onopgemerkt mogelijk te doen verloopen. Van ver dere onaangename sensaties voor den Volkenbond, zooals vooral in de pers van de landen, die geen lid meer zijn van het Geneefsche instituut, werden voorspeld, zal dan ook wel nauwe lijks sprake zijn. Zoo schijnt het b.v. wel uitgesloten, dat de kwestie van Abessinië nog eens voor den Raad zal worden gebracht. Nu zelfs de U.S.A. geweigerd hebben een handelsverdrag met Italië te onder teekenen, indien daarin de koning van 'Italië tevens keizer van Abessinië zou worden genoemd, zal de Engelsche re geering er niets voor voelen om terug te komen op haar besluit, de Italiaan- sche verovering van Abessinië althans voorloopig niet te erkennen. Een andere kwestie, die in de laatste •weken heel wat stof heeft doen op waaien, is, of "Engeland en Frankrijk in antwoord op de veroordeeling door de fascistische staten van den Volken bond hun trouw en geloof aan dit instituut opnieuw zullen verkondigen. Men verwacht inderdaad, dat Eden en Delbos dit in zeer algemeene bewoor dingen zullen doen, daarbij rekening houdend met de positie van de kleinere staten, die meer dan ooit huiverig zijn voor de verplichtingen van artikel 1b. Op het oogenblik, dat dit over zicht onder de oogen van de lezers komt, zal men daarover intusschen reeds zekerheid hebben. Ook bestaat de mogelijkheid om over een eventueele schrapping van artikel 16 en denZwit serschen wensch van volstrekte neu traliteit te spreken in de comm. v. 28 voor de hervorming van het Volkenbonds verdrag, welke a.s. Maandag za' bijeen komen. Algemeen is men echter van oordeel, dat de tijd voor een algehee- le herziening van het Volkenbondshand vest nog niet rijp is, ook al zullen Engeland en Frankrijk reeds thans te gemoet moeten komen aan de wen- schen van de Oslo-Staten, Polen, Roe menië en Zuid-SJavië. Ook over de nieuwe Joodsche kwes tie in Roemenië zal in deze raadszit ting nog wel geen debat plaats vinden Het belangrijkst is misschien wel de benoeming van een economische en financieefe commissie. In verband met het rapport Van Zeeland' is het niet onwaarschijnlijk, dat de economische financieele afdeelingen van den Volken bond tot autonome bureaux zullen worden verklaard. Het is dan wellicht ook voor landen als Duitschland, Ita lië en Japan mogelijk, daarin zitting te nemen. Verder staat dan nog op de agenda dë kwestie van Alexandrette, waarvoor Franschen en Turken wel weer een oplossing zullen vinden, terwijl er ten slotte cfver China vrijwel niet gespro ken zal worden. Men is er maar al te zeer van overtuigd, in deze kwestie nog niets te kunnen ondernemen. Het Verre Oosten China rekent ook niet op den steun van den Volkenbond. Het treft zelf zoo goed als het kan de voorbereidin gen voor het tweede stadium van den strijd. Men rekent er op, dat de Ja panners, zoodra zij den Loenghai-spoor- weg in het noorden bereikt hebben, den aanval op Kanton en daarna op Hankau zullen ondernemen. Maar zoo ver is men nog lang niet. Bij Woehoe staan de Japansche troepen nog 600 km van Hankau verwijderd en ook tusschen den Loenghai - spoorweg en Nankau ligt nog een 500 km breed, moeilijk begaanbaar gebied. De Chi- neezen hebben dus nog alle tijd om zich op de verdediging voor te berei den en de objectieve waarnemers zijn het eT over eens, dat zij dit met een voor dit land ongekende energie doen. In Japan bestaan intusschen nogal wat meeningsverschilleni over de wij ze, waarop de strijd moet worden voort gezet. De vloot zou het liefst maar onmiddellijk tegen Engeland en Ame rika van leer trekken, het leger voelt veel voor een oorlog tegen Rusland en een derde groep is wat gematigder en vindt, dat men aan China voor loopig de handen reeds vol heeft. Maar hoe groot deze meeningsverschillenook mogen zijn, zeker is, dat alle Japansche plannen tegen het blanke ras zijn ge richt. Helaas ziet het er nog niet naar uit, dat de blanke wereld onder den druk van deze bedreiging naar de zoo hoog noodige solidariteit zal gaan streven. En aldus kan Japan, zeker nog voorloopig, ongestoord voortgaan China te veroveren en Wes- tersche belangen in het nauw te bren gen. De Spaansche burgeroorlog. Slecht weer heeft den strijd om Te- ruel in de laatste dagen eenigszins doen verflauwen, maar het staat wel vast, dat zoodra het weer zulks toe laat, de gevechten op nog heviger wijze zullen worden voortgezet. De ne derlaag, die Franco's troepen hier heb ben geleden heeft intusschen tot ge volg gehad, dat de luchtvloot der na tionalisten weer veel actiever is ge worden en speciaal werk maakt van het bombardeeren van Barcelona, Va lencia en zelfs van Fransch gebied'. Voor de Franschen is dit aanleiding geweest aan te kondigen, dat er op elk Spaansch vliegtuig, dat de grens overschrijdt zonder waarschuwing zal worden geschoten. Ook de „onbeken de" duikbooten hebben in de Middel- landsche Zee het werk weer hervat. Na dat kort geleden een Nederlandsche boot daarvan het slachtoffer werd is thans weer een aanval ondernomen op een Britsch schip. Deze bleef echter zonder gevolgen. Griekenland'. In Griekenland dat nog kort geleden den eersten verjaardag van zijn. autori tair bewind van Metaxas vierde, schijnt iets te haperen. Een Hongaarsch blad maakt gewag van een verijdelden aan slag op den koning en den dictator, terwijl uit Athene de verbanning van een aantal gematigde ex-staatslieden, zooals Sofoeles en Kaphandaris wordt gemeld. In het bijzonder deze laatste mededeeling wijst er op, dat er ondanks het economisch en financieel 'herstel, dat Metaxas aan het land heeft gege- De heer Joh. Hijmans behaal de op de Internationale Tentoonstel]- ven, toch 7- SfcS heerschen. Anders^ zouden bedachtzame j tw*de prijzen. De tooneelvereeniging der R. K. Werkliedenvereeniging, geeft op Zaterdag 29 en Zondag 30 Januari een uitvoering, waarbij zal worden ppt- gevoerd: „De Nieuwe Burgemeester" van Steph van Cuycfe. lieden als de verbannenen nimmer tot een actie zijn overgegaan storm in de Chr. Lagere Landbouw1- school een Vergadering houden. Aan wezig zullen zijn Overste Linden en Luitenant Groenendijk. De afd. van den Chr. Land- arbeidersbond zal een ledenvergader ring houden in de v.m. Openbare School op Maandag, 31 Januari a.s. Door de afd. van den Mol dennen Landarbeidersbond zal een filmvoorstelling worden gegeven op Maandag, 7 Februari a.s.. in de Openbare School alhier. Onder buitengewoon veel be langstelling werd aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen Marc, van Rijs wijk. Namens de zangvereen. werd het woord gevoerd dcor den heer A. W. van der Nat, directeur der vereeniging, die den overledene als een ijverig Voorzitter schetste. Na mens de Herv. Jongelingsvereen. Obadja sprak de 'heer W. Bronkl- horst, die den overledene eveneens als een trouw bestuurslid herdacht. Ds. van den Put sprak woorden van troost. Een broer van den overle dene dankte voor de laatste eer. Diep ontroerd verliet men den doodenak- ker. BHAKEL. Een dezer dagen kwam de zoon van de Wed. G. van Wijger- den alhier, tot de ontdekking, dat ook zijn schapen waren aangevallen door een drietal honden. Deze scha pen liepen in den Polder Brakel en waren er erg .aan toe, zoodat de hulp van den veearts moest worden ingeroepen, welke de wonden der ar me dieren moest hechten. Dit is nu in enkele dagen de tweede maal reeds, dat schapen in den Polder door hom- den worden aangevallen _en afges maakt. Thans was er weer* dezelfde hond bij, die enkele dagen geleden een schaap van den heer C. P. v. d. Bogerd heeft doodgebeten. Jarrt- mer is, dat deze honden niet onmidt dellijk op last van de overheid af gemaakt worden. DUSSEN. Zondagavond werd opnieuw een vergadering gehouden in het Pac tronaat door de 'leden van het Witr- Gele Kruis, met het doel het hou den van besprekingen voor de opf richting van een wijkverpleging en de aanstelling van een verpleegster. Met het bestuur waren nog aanwe zig Pastoor Janssen de Horion, Bur- met dese woorden gemeester Snijders en Dokter Van Vuuren. Bij de stemming die werd gehouden verklaarde^ 23 zich voor, 21 tegen oprichting. Thans zal nogj- maals een vergadering worden gé- houden met niet-katholieken. holland 1421, daer den Riedijk bin nen Dordregt nog den naam af heeft. 3. Floris van de Merwede Ridde® heere van Stijdregt, hij werd Ao, 1345 bij Stavoren in den strijd ver- slaagen met hr. Daniel zijn broe der, nalatende Floris. 4. Ludgonda van de Merwede ge troud met Amelis van Amstel hee re van Minden 1348, en van dese zal terstond het geslagt vervolgen op letteT A omdat daer van komf Kronenburg. 5. Dirk van de Merwede Heet van Eetteu en Meeuwen, omtrent het jaer 1344. Van dese zal ik ook terstond spreken, omdat daeij van komt den Dirk van de Mer wede die vrouw Jakoba Gravin- ne van Holland met Arent Spie- ringh van Aalburg uut hare De tentie binnen Gent verloste als nu verhaalt is, en dat ook van dese komt off an de nacomelingen ge troud de Naam Leefdale en d'e Jonge, ziet de letter B. 6. Willem van de Merwede Rid der 1344. Wat nu aangaat de voorn. Lutgarde van de Merwede litt. A getroud met Amelis van -Amstel die heeft agter- -* Binnenkort is de 5de steun- fflaaten e?,n *°°al W°Ute" uitkeering 1937 voor de tuinbouw te Heer van Mmden> Buweel etc- getroud verwachten. Voor de aanvoerders aan met Judith van Cuajsenburg en van onze veiling is van belang de steun Amelis Heer van Minden, Ruweel etc. op Vroege aardappelen geveild vangetrout met van Kronenburg en 28 Juni tot en met 18 juli a 0.25 dese heeft gehad Amelis Hr. van Min- gld-, stamboonen 19 Juli tot en met I den Buweel Kronenburg, Vlijmen, En- 26 Sept. a 0.80 gld., snijboonen 3 j orelen etc. getrout met Jenne van Is- 0.35 gld. en van 30 Aug. tot en met ande5en:, 12 Sept. 2.25 gld.. alles per 100 1 een vriendschappelïjken wedstrijd te spelen tegen de vereeniging „A'.K." te Bruchem. -* In de laatst gehouden verga1- dering van den Raad dezer gemeenr te werd de heer P. A. van Wijnen alhier, eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de Openbare Lagere School. Dit ontslag is een gevolg van te weinig leerlingen, zoodat het aantal leefkrachten overschreden was. WOUDRICHEM. Het bouwen van een woninjg voor den heer J. P. Gaïj alhier, is opgedragen aan de aannemers Gebr. Struik alhier. In deze gemeente is onder het vee van een tweetal landbou wers de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. -* Bii den Agent van de Ar beidsbemiddeling in deze gemeente staan thans 180 personen als werk loos ingeschreven. Een groot gen deelte dezer werkloozen is in de steunverleening opgenomen, terwijl een 20-tal werkloozen rijn te werk gesteld op de werkverschaffing in den Spieringpolder in den Biesbosch. ept. z.ib gin., alles per K.G. Voorts wordt steun uitgekeerd op druiven, meloenen, komkommers, alle soorten kool, bospeen en toma ten. BIJDRAGEN TOT DE Geschiedenis van het Land van lleusden en Altena en den Bouiuielerwaard. 94 Dit beschrijft pontus Heuterus ve- rum Burgond lib. 4, ad ann. 1425. MARKTBERICHTEN 's HERTOGENBOSCH, 26 Jan. Op de markt van heden waren aange voerd 2251 stuks1538 stuks hoornvee, 484 biggen, 95 zeugen, 75 schapen of lammeren, 59 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 160 tot f 350 per stuk. Kalfvaarzen 125 220 Magere Ossen en Koeien 120 220 Vette Ossen en) le kw. 7578 p. K.G. Koeien 2e 6874 3e 58—64 Pinken van 85.tot f190.p. st. Zeugen 90.120.st. Biggen 45.20.st. Schapen st Lammeren 15.20.st. Nucht. kalveren 7.12.st. Melk- en kalfvee stuggen handel maar prijshoudend. Mager vee eveneens stug, weinig goede kwaliteit. Gaiste vaarzen graskalveren gedrukt maar nog niet direct goedkooper. Nuchtere kalveren weinig handel en wat lager in prijs. Slachtvee eveneens trage handel, prijzen konden zich echter wel ongeveer hand haven. Schapen en lammeren weinig aanvoer, prijzen als vorige week. Biggen en zeugen meer belangstelling, biggen dan ook wat duurder. „Sed temina servitutus insolens post „quartum captivitatis mensan ope- „rü Theodori Merrali et Arnoldi „Spieringü adjurante nobil Matrona, „virilibus induta vestibus urbe (Gan- „davi) hic comitata duobus circa ves- „peran egrediteur, etc. Daer na int jaer 1426 js dese Vrou Jakoba met veel volks van de Kenne- merlanders, van Oudewater, van het Stigt van Uutregt, en veele andere steeden, getrokken na Alphen tegen ha ren vijand en heeft aidaer beneftens an dere tot Ridders geslaagen de voorn. Dirk van de Merwede en henderik van Kronenburg; het kwam tot een bloe HERPT. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot deskundi ge inzake de Vogel wet in de gev meente Heusden. de heer Adr. Buijs Izn., Voorzitter afdeeling1 N.C.B. He- dikhuizen. IIEDIKIIUIZEN. De stierhouderii alhier, hield hare jaarvergadering in café v. Dal onder presidium van den heer H. van Velthoven. De Secretaris de heer D. v. Hemert bracht jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging gunstig werkte, vooral werden goe de resultaten bereikt met het man nelijk fokmateriaaf. Deze stemden een ieder tot tevredenheid. De heer Hilwig, rijksveearts te Heusden hield nog een interessante lezing. dige batalje en Vrou Jakoba behield de overwinning en begiftigde de voorn, j Geertruijdenberge, en daer na van Arent Spiering van Aalburg met de Heusden, dese ist dewelke Vrou Ja- Heerlijkheijd van Herpt gelegen in het koba Gravinne van Holland, met Jon- Land van Heusden, en de voorn. Dirk ker Arent Spiering van Wel te Gent s-HERTÓGENBOSCH, 25 Jan. Botermijn. Aanvoer 11.925 K.G. f 1.45, laagste prijs f 1.: boter fl.43 per K.G. POEDEROIJEX. Vorige week kwam de opgerichte afdeeling van den Jonge Chr. Boeren- en Tuindersbond in vergadering bijeen, een definitief be stuur werd gekozen. Bii acclamatie werd burgemeester Pos als Voorzit ter gekozen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Th. ten Hagen. 2e Voorzitter; A. Schalk, Zuilichem. Secretaris; W. Bok W.A.zn.. Poede- roijen. Penningmeester; H. J. v. Ooijen, Aalst, Algem. Ad. Als adL viseerende leden werden benoemd de j heerenBronkhorst te Andel; P. A iddelprys v Bögert, Zuilichem en Baars te LAATSELIJK NIEUWS ANDEL'. Vrijdagavond a.s.. zal de afd van den Bijz. Vrijwilligen Land- Herwijnen. Voorts werd besloten Verschillende sprekers uit te noodi- gen een onderwerp te behandelen als over de Pachtwet, Aardbeiencul tuur. Veevoeding. Fruitteelt en Aardappelselectie. Bij de oprichting^ vergadering traden een 26-tal als lid toe, thans "is dit aantal gestegen tot 42. Wij twijfelen er niet aan, dat deze vereeniging onder goede leiding wel opgang maken zal. De damclub „D.J.Z." alhier, is voornemens a.s. Dinsdag 1 Febr. Anthonis heer van Minden en Kroonenburg getrout met Isabella van Zudjlen. 2. Willem van Kroonenburg, heeü van Vlijmen en Engelen. 3. Wouter van Minden heer van Buweel etc. Wat aangaat de voorn. 2e soon ge- naamt Willem zijnde heer van Vlij men en Engelen, is geweest Kaste- leijn Drossart der Stad en Lande van Heusden, en schijnt het huijs off slot te Wijk genaamt Kroonenburg vanhemi gestigt te zijn en de naam Kroonen burg te hebben. Dese Willem heeft nagelaaten dese 3 zoonen 1. Jan van Kroonenburg Kaste- leijn Drossart der Stad en Lande van Heusden in zijns vaders plaats. 2. Hendrik van Kroonenburg, zijn de van Vrou Jakoba als hij na Alphen trok om tegen haer vij anden te vegten Ridder geslaagen met Dirk 'van de Merwede en andere. 3. Gijsbert van Kroonenburg. Wat nu aangaat hr. Dirk van de Merwede litt. B, die is getroud ge weest met Jenne van Meerhem, en heeft een zoone nagelaten genaamt, Dirk van de Merwede heer van Et- ten en Meeuwen en Baartwijk, dese heeft ook een zoon nagelaaten. Dirk van de Merwede heer van Et- ten, Meeuwen en Baertwijk getrout met Catharina van Ranst uut Bra bant en Drossart Ca stel eijn eerst tot van Merwede met het Kasteleijn dros- sartschap van Heusden, en het Bal- liu schap van Zuijd holland. Terwijl wij nu gesprooken hebben van Willem en Hendrik vaar Kroonen burg, van Dirk van de Merwede, zijn de ook Heer van 's Gravenmoer, en dat ook in het VlIIe cap. gesprooken is van de benaaminge Leefdael en de Jonge, aengaande de Heerlijkheden Eetten en Meeuwen, en Baertwijk, de welke oft Bloedverwanten oft an mal kanderen getroud zijn geweest, zoo heb ik tot zulken eijnde dit geslagt register hierbij gestelt. Daniel Heere van de Merwede ge troud met Lutgarde .van der Lin de omtrent het jaer ,1170, heeft na gelaten een zoon genaamt Daniel Heere van de Merwede ge troud met Anna van Heeswijk, en dese heeft nagelaten een zoon ge naamt Daniel heer van de Merwede getroud met Hadewig van Borssele, ,waer bij hij agter liet (een zoon genaamt Daniel van de Merwede omtrent 1300 getroud met Aleijde van Zandwijk, en dese heeft verscheijde kinderen nagelaaten, te weten: 1. Daniel heer van Merwede en Wieldregt getroud met Jenne van der Eem .of Botkens, overleden te Stavoren anno 1345 in de slag met de Grave van Holland Wil lem de IV. Van wie zijn. voort- gekoömen de Heeren van de Mer wede en van dese zullen wij niet meer spreeken. 2. Herbert van de Merwede Heer van Pendregt en Riede, Balliu van Zuijdholland 1325 en 1348, daer komt af het geslagt Riede. Dit was een Ambagtsheerlijkheijd in. de verdronke waard van Zuijd- uut hare detentie heeft helpen verlos sen, en in Holland brengen, en hjet schijnt dat hij tot een recompense ver- kreegen heeft het Balliuschap van Zuijdholland int jaer 1447 heeft hij het Drossaertschap van Heusden gere- signeert, en kwam in zijne plaats Graaf Jan van Nassau Drossart van Brabant, en heer van Breda. Dese voorn. Dirk ,van de Merwede heeft agtergelaaten 1. Odilie getrout met Robbert Heer van Drongelen, daervan wij terstond litt. C zullen spreeken. 2. Jenne... 3. Niklaas heer van Baertwijk ge trout met Margareta Bogaerts over leden te Dort 1473, daer van ter stond Itit. D zal gesprooken wer den. (Wordt vervolgd)'. Hoogstraat 16, GORINCHEM. Bijzondere koopjes. Groote sorteering. Alles onder degelijke garantie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 9