NIEUWSBLAD BOTERMACHINES WILLEM DE BRUIN Gfiallacombe. TWEEDE BLAD ■IH Ter gelegenheid van de geboorte van het Prinsesje Vrijdag 4 Februari 1938 Ho. 5821 Rechtskundige Vragenrubriek I irg verk@yden! verstrekken wij bij aankoop van een half pond Ravenswaay's Delphinium Koffie een echt prachtig en buitengewoon fraai bewerkt ZILMETA H ER IN N ER IN G S LEPELT J E, bij aankoop van een half pond Ravenswaay's Oranjemerk Koffie een schitterend uitgevoerd HERINNERINGSBORD FeuiïSeton~ ss_ BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Wij maken hierbij aan onze lezers bekend, dat vanaf heden ook weer „vragen op het gebied van de rechten" kunnen in geleverd worden bij onze Redactie, uiter lijk Zaterdags van elke week. Wg slaagden erin, voor deze rubriek de medewerking te verkrijgen van een Meester in de Rechten, die o. m. Adj. Secr. van de K. v. K. en Secr. van een Borgstellingsfonds is, en van een Lid van de Ned. Verg. van Rechtskundige advi seurs, beide docenten-medewerkers aan het opleidingsinstituut van den heer H. M. Verhulst, accountant, te Leiden,* dat verschillende druk bezochte cursussen geeft (ook in verband met de opleiding dipl. Alg. Handelskennis i. z. de Vest.wet KI, Bedrijf 1937). DE REDACTIE. staat, dat de kleine mogendheden uit de Abessijnsche kwestie wel de les Lebben moeten putten, dat de collectieve veiligheid een leeg be grip is geworden en dat men van een vasthouden daaraan meer na- dan voordeel ondervindt. Men mag er den kleinen landen dan ook waarlijk geen verwijt van maken, dat zij zich thans van de verplichtingen welke dit ar tikel oplegt, op formeele wijze wil len trachten te ontdoen en indien dit niet zoo goed in de kraam van Engeland en Frankrijk past. mag1 men U\U 7onil\A/Oh worden gekalmeerd UW {.CifUWSU en gesteikt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardi's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bjj A poth. en Drogisten Buitenlandsch Overzicht De 100ste Raadszitting en artikel 16. Artikel 16 van het Volkenbondspact dat de plichten der leden in ger val van oorlog regelt, dus de ei genlijke substantie is van hetgeen men eens onder het begrip „Volken bond" verstond is bij de kleine staten in ongenade gevallen, wijl zij daarin een zeer ernstige bedreiging zien van hun neutraliteit en hun vei ligheid en een argument temeer voor de stelling, dat de bond geworden is tot een ideologisch front tegen de dictatuur-staten. Al lijkt dit laat ste ons ook geenszins juist. vast in Londen en Parijs 'bedenken, dat dit alles tenslotte voor een groot deel de schuld is van de Enigelsch-Fran- sche politiek, die in de laatste jaren om het zoo maar eens uit te drukken geen vleesch en geen visch was. j Nadat de redevoeringen van Eden en Delbos in de 100ste raadszitting gehouden ten aanzien van een soepe- Ier toepassing van artikel 16 voor de kleine staten niet die geruststel- ling inhielden, waarop zij hadden ge hoopt, zullen België, Nederland, Zwe den en Zwitserland dit punt in de commissie van 28 ter sprake brengen. Men mag verwachten, dat een ge- meenschappel ijke verklaring over een soepeler toepassing van artikel 16 daarvan het gevolg zal zijn. Amerika gaat bewapenen. De met spanning verwachte boodr schap van president..Roosevelt inzake de bewapening is aan het Congres overhandigd. De boodschap be gint met te herinneren aan de pogin- I gen van de negeering om een weg te vinden tot beperking van de be wapening en om tenminste de waar- schijnlijkheid van een wereldvrede te scheppen. Nu men dit helaas nog niet heeft kunnen bereiken zijn de Vereenigde Staten wel genoodzaakt aan eigen veiligheid te denken. Met groote droefheid en indien Roose velt dit zegt, mag men hem ook zeker gelooven heeft de president nu de vermeerdering van de 'bewapening aangekondigd, welke zoo alarmee- rend groot is, als nog pimmer is voorgekomen. De vlcot zal met 20 pCt. wo den uitgebreid, wat ongeveer 800 millioen dollar zal kosten, voor de bestrijding van aanvallen uit de lucht zal materiaal tot een waarde van ongeveer 9 millicen worden aan geschaft, een reorganisatie van de leger-reserve zal 450.000 dollar kos ten, de aanschaffing van machinerie- en voor de vervaardiging van leger- materiaal 6 millioen dollar; voor de vervaardiging van munitie vraagt Roosevelt 2 millioen dollar; en voor het bouwen van een aantal kleine schepen van een nieuw type voor proefnemingen 15 millioen dollar. Zooals men ziet kost Amerika's deelname aan den bewapeningswed strijd een bedrag, dat met niet minder dan tien cijfers zal moeten worden ge schreven. En aan de overige aan deze „liefhebberij" deelnemende groote mogendheden zal zij wel niet minder kosten. Wanneer men nu eens be denkt, welk een zegenrijke werken men met dergelijke astronomische be dragen zou kunnen ve rich ten, moet men toch wel tot de overtuiging ko men, dat het verstand in deze wereld nog ver te zoeken is. En dit klemt %og te meer, wijl deze bewapenings wedloop zeker geen verandering in de huidige krachtsverhouding gal brengen. Bouwt Japan twee slagsche pen, Amerika zal er drie bouwen, zet ten Duitschland en Italië tezamen 4 slagschepen op stapel, .Engeland en Frankrijk zullen daar 6 dreadnoughts of waaraan men zoo langzamer hand toe is - superdreadnoughts te- i genover stellen. Nadat er dus vele milliarden zijn uitgegeven zal de toe stand nog precies zoo zijn als op het oogenblik. De eenige troost is dan ook, dat de bewapeningswedstrijd zal I verminderen en eei) betrekkelijke wel- j vaart zal voorspiegelen, die in wer- j kelijkheid niet bestaat. Want welvaart kan slechts tot uiting komen in een j verhooging van den levensstandaard j en groote uitgaven voor bewapening bewerken uit den aard van de zaak j sleehts het tegendeel. De landen, die dezen bewapeningswedstrijd ontketen den, zullen daarvan de bitterste go- I volgen te ondervinden hebben. Japan op eei langdurigen oor log voorbereid. De Japansche minister van oorlog. met verschillend Karn vermogen in buitengewone solide uit voering voorradig tegen scherp concurreerende prijzen IJZERHANDEL, GORINCHEM TEL. INT. 2840 De zaak met uitsluitend K waliteits-artikelen Soegïjama, heeft een verklaring gepu bliceerd, waaruit valt op te maken, dat de Japansche regeering .zich op een langdurigen oorlog in China voorbereidt, zulks in tegenstelling met de vvenschen van de militaire kringen, die tegen een verspilling van krachten in de uitgebreide gebieden van China zijn, wijl de bewapening van Rusland onder deze omstandig heden sneller toeneemt dan die van Japan. Deze jonge militairen zou- amp© daar lucht ja ven op 3 den met Tsjiang Kai-sjek willen on derhandelen om daarna met steun van Duitschland een krachtige politiek leesoorlog tegen de Sovjet-Unie te gaan voeren. De meerderheid der regeering en de omgeving van den keizer schijnen er echter meer voor te voelen, de aandacht op China te con- centreeren en dit land na een ge slaagden veldtocht te pacifioeeren en te exploiteeren. Zal het nu tot een krachtproef tusschen de regeering en de militaire kringen komen Merkwaardig is nog, dat de Ja pansche minister van buitenlandsche zaken. Hi rota, heeft verklaard, dat Japan in de toekomst met Duitsch land en Italië wellicht zou samen werken aan de oplossing van het be volkingsvraagstuk, een bewering die met bekwamen spoed door het Duit- sche Nieuwsbureau is gedementeerd. 5 jaren nationaali-socialistisch; bewind. Duitschland heeft op 30 Januari met groote feestelijkheden het feit herdacht, dat Hitier 5 jaren 'glelet- den aan de-regeering kwam. Het is! gebruikelijk op dergelijke dagen een; blik achterwaarts te werpen en' de gebeurtenissen van de periode de re vue te laten passeeren. Daarover zou men achter boeken vbl kunnen schrij ven en een dergelijke poging in eert kort overzicht te ondernemen, ware onbegonnen werd. In Diuitschland! zelf zegt men in het kórt. dat men in deze jaren de eer, waardigheid* grootheid, volks gemeenschap her wonnen heeft, maar dat zijn abstracts te, voor velerlei uitleggingen vatbare begrippen, waarover men moeilijk eert oordeel kan'vellen. Concreet gezien zijn de belangrijkste voordeelen. die het naziregime aan Duitschland heeft gebracht wel de politieke rust en de opheffing der werkloosheid, al is dit laatste niet gepaard gegaan aan een verhooging van den levensstandaard'. Tegenover de versterking van den staat is een verlies aan persoonlijke vrijheid getreden. Iedere natie moet) daarbij maar voor zichzelf uitmaken', wat men het zwaarst wil laten we gen. j (Nadruk Verboden). LANDBOUW 'kZOU ZOO ZEGGEN... (Opgelet). Kort geleden moest niemand mittf der dan Prof. S. Broekeinz een waar,, schuwing in de verschillende kranten plaatsen, omdat hem gebleken was, dat waarvan de winkelwaarde 35 ets. is. Beide Koffie's zijn van extra kwaliteit, met een heerlijke geur en een fijn aroma! Voorraad beperkt! Bestel daarom direct bij Uw winkelier! OVERAL VERKRIJGBAAR! N V. v h. M. RAVENSWAAY ZONEN, Gorinchem. Naar het Engelsch van Walter Besant 28. „Geduld, George, er kon nog iets gebeuren". ,/tIs een lastig, gevaarlijk man, Will. We kunnen hier zeggen, wat we niet zouden kunnen 'in Mary's tegenwoor digheid. Nu Lij verlamd is, en niet meer zooals vroeger zijn landerijen kan rondgaan, is hij listiger en gevaarlijker dan ooit. 'Hij kan bij mij niet dezelfde kunstgrepen aanwenden, als waarvan hij zich tegenover David bediende. Hij kan mij niet beschuldigen van dron kenschap, of van het aangaan van verbintenissen als Ik dronken ben. Maar de slechte tijden hebben mij gedaan, wat de dronkenschap David deed." Zoo spraken -we verder, in een 2eer sombere stemming. Het leven is op het land evenmin vrij van afzetterij als in de stad; en zijn in Arcadië evengoed als fn Londen gieren, wilde beesten en roofvogels, die zitten te loeren om den hulpelooze te verscheu ren. „En alzoo", zeide hij, diep ademend'. „zal ik de oude familieplaats moeten duidelijk oordeel. Waarheen ging ik verlaten en de wereld ingaan zooals nu eerst? Ik nam passage te Falmouth David, en misschien terugkeeren, zoo- j naar New-York en daar bleef ik; het als David terugkeerde." is een mooie stad voor menschen, die „Neen, George, dat gij terugkeeren 1 geld hebben, vol koffie- en drinkhui- zoudt als David is onmogelijk." Op zen en allerlei soort van prettige dins dat oogenblik 'kwam de man vanwien!gen. Zoo bleef ik daar, tot al mijn wij spraken, langzaam het huis uit, geld op was wat heb je ook aan terwijl hij zijn oogen uitwreef. i vijftig pond. Ik had er zoowat twee „Als ge onder de zwarten zijt", zei- fnaanden plezier van. Toen zag ik om de David, „krijgt ge nooit genoeg te naar werk. 't Is een vreeseüjk moeilij- eten. Eh wat 'hun drinken betreft, het ke plaats om zonder geld aan werk vuile goed, dat ze orora noemen, is 1 te komen de Ieren kapen a.les in staat om een hond ziek te maken." j weg. Inmiddels had ik eenige kame- Het was de eerste aanduiding, die raden opgedaan en we dachten naar hij deed van zijn avonturen. het Westen te trekken. We gingen een half jaar later geweest zijn, dat „Zijt gij dan onder de zwarten ge- samen weg, soms moeilijke baantjes degenen die van ons overgebleven wa- weest, David?" vervullende, soms de kaarten ter hand ren, elkaar weervonden te San-Fran- Hij stak zijn pijp aan, en begon^ nemend. Als er geen werk was, zwier- ctsco, ,waar wij de compagnieschap ont- tegen de poort geleund, zacht te roo- ven wij om de hoeven rond, als de bonden. Als iemand ooit begonnen is I ken. Toen vertelde hij, met tusschen- j vrouwen alleen waren en de mannen met zwerven, geloot ik, moet bij er pooien aan zijn 'pijp trekkende: naar de stad. Het is 'niet gemakke- altijd mee voortgaan. Hoe kan iemand ten de beenen afgezet worden na een standje over de kaarten. Het leelijke van het geval was, dat al die mannen iets op hun geweten hadden, behal ve ik. Dat was Iets bijzonders. Gij zoudt toch op het land niet verwach ten, als ge een troep landloopers ont moette, dat ze allen wat gedaan had den, zoudt gij wel? Allen behalve ik. Ze waren verlangend te Weten, wat ik gedaan had. Ik zeide hun, wat ik had behooren te doen, en dat waren ze volkomen met mij eens. Sommigen waren er voor, dat ik naar huis zou terugkeeren en het nog doen. Het zal „Zes jaar geleden, op den 20sten I October verliet ik ChalLacombe, met I vijftig pond 'in mijn zak, in plaats I van mijn landgoed Berry Down, waar- mede ik begonnen was. Wie had mijn I land genomen?" Hij wees naar de richting van Grat- nor, met een gebaar van haat en wraak zucht. „Hé, nadat ik weg was, schijnt hij een leel-ïjk ongeval te hebben gehad. Niemand kent de oorzaak van dat on geval." Hj grinnikte alsof hij er met ge noegen aan dacht. „Blijkbaar een oor deel blijkbaar. Ik noem het een lijk voor een vrouw „neen" te zeg- zich vestigen, als hij geen land heeft?" gen, als een dozijn mannen voor de j Hj hield op, om, naar ik gis, zijn deur komen, om werk of eten te \ra- gedachten te verzamelen. Misschien ook gen en er een mijl ver geen ander j om te overleggen, welk deel zijner man te vinden is. Somwijlen gingen geschiedenis 'hij moest overslaan. Geor- wij in een koffiehuis en speelden. ge en ik zagen elkander verbaasd aan. Soms ook trachtten wij handel te drijven. Mijn maats waren handige lui en het verwonderde me soms, dat ze mij met zich namen. 'tWas een knappe troep. Maar de bende ging langzamerhand uiteen. De een kreeg een schot hagel, omdat hij een kleine diefstal gepleegd had, en een ander werd gehangen omdat hij een paard had gestolen, weer een ander moes- Naar zijn eigen verzekering het was geen schuldbekentenis, er was geen schijn 'of schaduw van schaamte in den man naar zijn eigen verzeke ring, zonder blozen gegeven, had hij, slechts weinige weken na zijn vertrek uit Engeland, waar hij een gezeten grondbezitter was geweest, de metge zel en gelijke van geachte en achtens waardige menschen, vrijwillig samen gespannen met een troep schurken, eni was met hen aan het zwerven gegaan, 1 langs de wegen der Vereenigde Sta ten. „Wel", zoo besloot David, „ik moest ergens heen. Daar hoorde ik van eem schip dat naar de Zuidzee ging; ik ging aan boord als timmerman en wij zeilden uit. Het schip had geen ge luk, en leed schipbreuk in een storm; waarbij de geheele bemanning om kwam, behalve ik. Ik werd aan land geworpen, op een eiland, dat, zooala ik later hoorde, Nieuw-Ierland heet te, en de inboorlingen wilden mij juist slachten en opeten, toen een Duit- scher mijn leven redde. Baron Ser- gius of zoo iets, was zijn naam. Hij verstond en sprak hun taal, en ze vereerden hem als een god. Ik bleef daar misschien een jaar gij kunt daar niet narekenen, hoe de ja ren omgaan. Toen kwam er een schip, en nam mij mee. De baron bleet ach ter en zal nu, naar ik denk, wei op gegeten zijn. Dit schip had evenmini geluk, de kapitein stak 'het op een nacht in brand en we moesten in de booteH, waarin we allen stierven van honger, behalve de stuurman en ik."* „Goede hemel!" riep George. „Hier zijn avonturen genoeg om er een boek mee te vullen en hij raffelt ze af, alsof het heel gewone voorvallen wa ren!" (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 3