KON ZIJN KNIE NIET BUIGEN. Rheumatische pijnen voorgoed verdwenen. „Mijn man leed aan rheumatische pijnen in "kniegewricht en rechterbeen. Soms kon hij zijn knie in het geheel niet buigen. Een jaar geleden besloot hij Kruschen Salts eens te probeeren. Nu is hij die vreeselijke rheumatische pijnen kwijt en voelt zich veel beter. Ikzelf neem nu ook sinds een maand Kruschen Salts, daar het gewricht van mijn groote teen zoo ontsmet zaad aankoopen, goed zullen doen- zich ervan te vergewissen met welk middel het zaad is, of zal wor den ontsmet. Nat ontsmetting. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad '2 uur onder te dompe len in een oplossing van (in alphabe- tische volgorde genoemd)Ceresan-nat- ontsmetter of Germisan ter sterkte van i/s procent (1/2 kg ontsmettingsstot op pijnlijk en opgezwollen was, dat ik bij 100 L water) ot 4 uur in 174 procent- tijden mijn schoen niet kon aantrekken, j oplossing (1/4 kg ontsmettingsstot op Het is bijoa ongelooflijk zoo goed als de 100 L water). dagelijksche dosis mij doet." Per kg zaad heeft men, ongeveer 3 Mevr. G. C. te L.a 4 'liter van de oplossing noodig. De- Rheumatische pijnen zijn een waar zelfde oplossing kan meer malen ach- schuwing, dat zich in Uw organismetereen gebruikt 'worden, mits na elke giftige afvalstoffen hebben opgehoopt, 0 a. het gevaarlijke urinezuur, dat meestal de oorzaak is van Uw klachten. Kruschen Salts zuivert Uw bloed van alle afvalstoffen, waardoor een einde wordt gemaakt aan die martelende rheumatische pijnen. Kruschen Salts is verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten f 0 40, f 0.75 en fl.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flescb, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij.. A'dam, voorkomt. Adv. Ier in ons land reclame gemaakt wordt voor Belgische voederbieten, waarvan gezegd zou zijn, dat ze bij een droge stofgehalte van 17.5 pCt. een opbrengst zouden geven van 166000 K.G. per 'ha. Toen hem nu gevraagd werd of daar niets tegen te doen was, ant woordde de professor, die zijn gehee- |e leven en zijn niet geringe capaci teiten geeft in het belang van deland- bouwers; o zeker als het onderwijs len voorlichting niet in staat is om sommigen te beschermen tegen der gelijke humbug, dan moeten ze maar met schade en schande wijs worden. Verder merkte hij op, dat de ver standige kooper zeer goed weet waar aan hij zich te houden heeft en doof is voor het aanprijzen van zaad van onbekende herkomst, dat meer ver dacht is naarmate de reclame er dik ker bovenop wordt gelegd. Op een andere plaats vonden wij leen advertentie, waarin contractelera werden gevraagd1, die gemakke'ijk zelts öp zeer arme gronden een zeer winst gevende teelt konden uitoefenen. Ook dit bleek natuurlijk groot bedrog te zijn. 'k Zou zoo zeggen: worden de men- _^schen nu. nooit wijier,? Is er altijd nog weer gelegenheid voor gewetenlooze reclamemakers om een goed leven te leiden van de licHtgeloOvigheid van an deren. Hebben daarvoor nu mannen als Prof. Broekema gewerkt om goede ras sen voor ons land bijzonder geschikt te krijgen. Heeft daarvoor nu ons Ne der landsch veredelingsbedrijt voor den suikerbiet het eenige hier te lan ge een halve eeuw, dat is vijftig jaren aaneen wat een tijd is dat gekweekt en gezocht om een suiker biet te verkrijgen, waarop Nederland trots moet zijn en die ze ons in vele landen benijden, omdat deze suiker biet geheel bij Nederland en de Ne derlandsche boer past. Terwijl er nog steeds aan gewerkt wordt om zoo mo gelijk nog verbetering aan te brengen, En terwijl dit wereldbekend is, zaaien vélen, om welke redenen dan ook!, suikerbietenzaad... uit den vreemde, dat gelukkig ook zeer goed is an ders dan met de voederbieten boven bedoeld maar buitenlandsch product blijft. Alsof wij het buitenland een dienst verschuldigd zijn! Vader Cats, ook geen slechte boer bij zijn vele ander werk, zou zeggen: fiaeit gy van elders wyt, tgeen gij1 so iiae kost kryghen? (Nadruk verboden). PNTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. Bïetenbrand, waaronder wordt ver staan het zwart worden der jonge plant jes aan den voet, waardoor deze kun nen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae, die in verreweg de meeste gevallen de oorzaak is, gaat met het zaad over en kan door zaad ontsmetting bestreden worden; tegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schim mels helpt zaadontsmetting natuurlijk «iet. Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegenstaande ontsmet zaad is uit gezaaid; de opkomst te wenschen over laat, of dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Toch mag dit geen reden zijn om de ontsmetting van het bie tenzaad achterwege te laten. Op grond van bij door den Planteni- ziektenkundigen Dienst genomen proe- ven verkregen resultaten kan alleen ëe aanwending van de hieronder aan gegeven middelen worden aanbevolen De verbouwer, die zelt zijn bieten zaad ontsmet, gebruike dus uitsluitend één van deze middelen, terwijl zij, die behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd als door het zaad wordt weggenomen. 'Men kan aanne men, dat 1 kg zaad 'ongeveer 0.8 a 1 liter oplossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof :iis voor de bevochtiging beter dan onderdompeling in een zak. Na de behandeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitgespreid. Vaak om zetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad bevordert zelfs de kieming en de op komst. Bij het zaaien met de ma chine dient er rekening mee gehouden te worden, dat het zaad door vocht- opname is uitgezet. De ontsmetting kan ook geschieden volgens de machinale omschep- methode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in apparaten, die gebruikt wor den Voor de droogontsmetting. Een goede ontsmetting wordt verkregen door per 20 kg zaad 4 liter van een 3 procentige oplossing van bovenge noemde middelen te gebruiken. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkegen, zijn doorgaans iets minder dan bij onder dompeling van het zaad. Hier tegen over staat echter, dat het zaad spoe dig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.I. 4 a 5 min. in den trommel rondgedraaid. Bij de toepassing van de machinale omschepmethode is het ten zeerste ge- wenscht gebruik te miken van ma chines, die zoodanig zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien tot het zaad toevloeit. Wordt de vloeistof in één keer aan het zaad toegevoegd, dan gaat het samenkoeken. Droogontsmetting. Als droogontsmettingsmiddel voor de ontsmetting van bietenzaad wordt aan bevolen U.T. 685. Per kg zaad wordt 8 gram Van dit middel aangewend. De ontsmetting moet, met het oog op mogelijk inademen van ontsmettings stot en ook voor het verkrijgen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droogontsmettingsapparaten. Met U.T. 685 behandeld bietenzaad kan niet wor den voorgeweekt, daar de ontsmetting dan onvoldoende wordt. Nadere 'inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenzlektenkundi- gen Dienst te Wageningen en de bij Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rajkslandbouwconsulenten. Hierin heeft dr. Colijn ver klaard, dat aangezien hij geen doeltreffend optreden van den Volkenbond verwacht, de Neder- landsche politiek nog steeds is: neutraliteit en hij hoopt dit te kunnen volhouden. Dr. Golijn antwoordde dit op een vraag pver de neutraliteit van Nederland in geval van een algemeenen Europeesche oor log. De Nederlandsche minister-presi dent voegde hieraan toe, dat Neder land bij een oorlog alles beeft te ver liezen en niets te winnen. De get- h-eele buitenlandsche. politiek van Ne derland, de diplomatie en de maatre gelen van landsverdediging, alles is gericht op dit doel. Tenslotte zeide dr. Colijn„Ik kan niet zeggen, of wij hierin zullen slagen. Het zal zéker veel moeilijker 'zijn, dan den-vorigen keer." AAN DE LEZERS VAN DIT BLAD. Mag ik een oogenblik Uw wel willende aandacht vragen? Onder de vele abonne's zijn heel wat land- en tuinbouwers en omdat ik voor deze streek correspondent ben van den Plantenziektenkundp gen Dienst te Wageningen, worden alle berichten, die mij rechtstreeks worden toegezonden, m dit blad ge plaatst als tenminste de Administratie de beschikbare ruimte er Voor over beWie er nu belang bij heeft, neme goede nota van den inhoud en doe er Zijn voordeel mee. Voor toezending van „ziek mate riaal" met begeleidend schrijven houd ik me aanbevolen .en als ik de juiste diagnose niet lean vaststel len. wordt gezorgd voor doorzen ding naar Wageningen. Alles ge schiedt kosteloos, wij doen het be langeloos, het advies is gratis. mijn liefste, wat wilt |gïj nog meer W. BRONEHORST. Hoofd der Landbouwschool, Andel (N.B.). Andel, Louwmaand, 1938. Kanon ontploft. Te Middelharnis zouden des middags op de Markt vreugdeschoten worden ge lost als onderdeel van de feestelijkheden voor de geboorte van de Prinses. By het eerste schot sprong het kanon met een ontzettende slag uit elkaar. Door de weg vliegende deelen werd de 28 jarige F. den Eerzame ernstig aan het hoofd ge troffen, terwijl vier omstanders aan hoofd, armen en beenen werden gewond. De geneeskundige hulp die werd ingeroepen, mocht voor den Eerzame niet meer baten, die was op slag gedood, de andere ge wonden bleken het er vrij goed te heb ben afgebracht. De verslagenheid was algemeen en de feestelijkheden werden afgelast. BEATRIX-FONDS GESTICHT. Oproep aan alle Nederlanders. Het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden heeft in overleg met de Koningin en Prinses besloten een Beatrixfonds te stichten. De uit vreugde en dankbaarheid uit het geheele koninkrijk te schen ken gelden zullen in dit fonds vloei en. Het nationaal fonds voor bijzon dere nooden en het prinses Juliana noodfonds zullen hieruit gelijkelijk kunnen putten. In Nederland zal door het natio naal fonds vJ2^vJaij!?»ndere niQüden, hetwelk alle lagen der bevolking .be reikt, individu eel e steun worden ver leend, ingeval door ziekte van kin deren, of door kinderrijkheid van het gezin bijizondere behoefte is ontstaan, In de Indiën zal het prinses Julit- ana noodfonds steun bieden aan alle instellingen welke hulp verkenen aan kraamvrouwen en zieke kinderen. De samenwerkende besturen Zijn overtuigd, dat dit streven door prin ses Juliana met groote instemming zal worden begroet, wijl zoodoende haar gelukkig moederschap het mid del kan worden om rijkelijk te be vorderen, dat allerwege hulp kan worden geboden. Een spontanen en k'rachtigen weer slag vinde deze -oproep door een stor ting in het Beatrix-fonds, voor Ne derland op de postrekening nr. 75000, voor Nederlandsch-Indië op de rekening! bij de N.V. Nederlandsche Handelmaatschappij (factory) Bata via voor Suriname op de rekening bijde N.V. Surinaamsche Bank en voor Curasao op de rekening bij' de N.V. Hollandsche Bank Unie. Het Prinses Tuliana noodfonds: BINNENLAND NEDEiRLANDlS NEUTRALITEIT. Interview Van Randolph Churchill met dr. Golijln. De Evening Standard publiceerde een ouderhoud van Randolph Chur chill met minister-president dr. H. Colijn, dat een geheele pagina in be slag neemt. - Dr. G. ROYER, Voorzitter. Dr. Ch. W. F. WINCKEL, Secret.-Penningm. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden [Mr. A. T. A. A. BARON HEEMSTRA, Voorz. Mr. H. M. L'. H. SARK, alg. secret Mr. E. E. MENTEN, penningm. De band, die Nederland en Oranje bindt. DE RADIOREDE VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Een woord van hart tot hart, De minister-president, dr. H. Colijn heeft Dinsdagmiddag te '2 uur de vol gende radiorede uitgesproken, welke des avonds om 8 uur herhaald werd: Geachte luisteraars, landgenooten hier en overzee. Heb ik mij in den [oop der laatste jaren via de radio enkele malen tot u gericht, de aanleiding daartoe was niet altijd van vroolijken aard'. Meestal betrot het aangelegenheden van regee- ringsbeleid, waaromtrent voorlichting en verklaring op breede schaal wen- Ischelijk geoordeeld wérden. Ik sprak dan als woordvoerder van de regee ring. Thans richt ik mij bij ver nieuwing langs dezen moder nen weg tot de bewoners van Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen van het 'Konin krijk, maar ditmaal niet als woordvoerder van de Regee ring, om tekst en uileg te geven van bepaalde regeerings- daden, doch enkel en alleen, omdat wij elkaar van hart tot hart iets te zeggen hebben, nu wij allen vervuld zijn met blijdschap over den goeden af loop van de verwachte gebeur tenis in het paleis te Soest- drijk- Het is toch eigenlijk een wonder lijk ding, dat een heel volk in ang stige spanning het oogenblik verbeid heeft ,dat een Kind' zou geboren wor den, een gebeurtenis, 'die eiken dag in ons land veen.ige honderden malen plaats grijpt, die ,wij zelfs in eigen familiekring nauwelijks met grooter be langstelling tegemoet gezien dan thans het geval is geweest. Een wonderlijk ding, dat we .geneigd zijn onze huizen te verlaten en .het elkaar op straat toe te roepen, dat ,een nieuwe Oranje telg geboren werd. Er zullen er wet zijn, die dit warm gevoel van nageiföeg de geheele na tie zullen bestempelen als een soort Byzantinisme, als ongemotiveerde vor- stenverheerldjking, als bewLrooking van wie in hoogheid gezeten zijn. Wie zoo oordeelen, hebben het intusschen glad mis- Daarvoor zijn de gevoels uitingen te warm en te innig, daarvoor zijn zij ook te algemeen. In de dag- loonershut op het platteland niet min der hartelijk meegeleefd' met onze Kroonprinses, met Haar Gemaal en de Jonggeboren Spruit, dan in de hui zen uit kringen van Hof, Regeering en deftige burgerij. In alle kringen van ons volk werd gejuicht tot uit bundigheid toe, toen de verloving van de Prinses bekend werd. Bij de vol trekking van het huwelijk deelde heel het volk in dé huwelijksvreugde. Toen de eerste geruchten begonnen te loo- pen omtrent de moederverwachting van de Prinses, was 'het ot een golt. van teerheid over het land ging. En als Prins Bernhard op den Muiderstraat- weg een ernstig ongeval overkomt, hoe gaan dé gedachten dan ook uit naar de aanstaande Moeder van een nieuwe iQranjespru.it. ,.Eti wie zal de gebeden tellen, die in zoo ménig huise- üjken kring zijn opgezonden tot Hem, in Wiens hand ons leven en bij Wien al onze paden zijn. Dit alles is niet gewoon. Er schuilt iets bijzonders achter, iets, dat niet alledaagsch is, iets, dat men elders niet zoo, dat wil zeggen: met in die mate waarneemt. Ook in andere zijn eerbiedwaardige en gerespecteerde ver sten, ook elders hebben vorstenkinde ren de geboorte van hun eersteling tegemoet gezien. Ook daar was vaak belangstellende verwachting. Maar wat men er miste, was de spanning, die zich bij ons om deze geboorte ontwikkeld heeft. Voor die tot spanning gestegen belangstelling moet een bijzondere oorzaak bestaan. Een oorzaak, die niet uitslui tend ligt in gehechtheid aan personen, doch ook rust op andere overwegingen. En dan tast ik niet mis, als ik die bijzondere oorzaak zoek in den zeer bijzonderen band, die Nederland en Oranje met met elkaar verbindt. Soms is een Vorstenhuis van bui ten af door een sterker macht aan een volk opgedrongen. Soms heeft de erfopvolging aan het land volmaakt vreemde personen op den troon ge bracht. Elders zien wij landen op zoek naar een Vorst. Niets van dat* alles bij ons. Nederland en Oranje zijn sa men geworden, saamgegroeid tot wat zij nu zijn. Zij worte len in dezelfde aarde en hun wortelen hebben zich in die aarde onder den grond ineen gestrengeld', zoodat zij tot.één wortel geworden zijn. Dat verklaart het zeer bijzondere ka rakter van de twee-eenheid Nederland- Oranje. Zij zijn onafscheidelijk van el kander geworden. 'Maar juist om deze reden valt het ons zoo moeilijk, ons te denken in een toestand, waar bij die enge band niet meer bestaan zou De vrees daarvoor al spreken wij het liever niet uit - is ons niet vreemd gewèest, heeft ons van tijd tot tijd zelfs wel beklemd. Van 1890 tot 1909 was onze huidige Koningin de eenige telg uit het Oranjehuis waarin die aloude band met Nederland tot uitdrukking kwam. En wel schonk de geboorte van Prinses Juliana in 1909 verlenging van hoop en verwach- S&c&ts 5 cis. fuel /za4 HET LAAGST IN PRIJS EN PR0.15-0203 A ting, de band bleet 'toch bijna 50 ja ren lang erg broos, want het hing tusschen 1890 en 1938 alles aan twee sterfelijke menschen. Die vage beklemming is nu weggevallen, nu het huwelijk van Prinses Juliana den kin derzegen mocht ervaren en j daarin schuilt de nationale zin i van de 'algemeene volksvreug- de. Zeker, wij zijn ook blij1 om om de blijdschap van het Jon ge Ouderpaar, wij verheugen ons met de Koninklijke Groot moeder, nu zij de derde gene ratie in Haar geslacht aan schouwen mocht, maar de vreugde van het volk als ge heel draagt nog een ander stempel. Die vreugde is sterk gemengd met historisch besef. God heeft als bet ware een ven ster geopend, -waardoor wij weer over wijde vlakten naar buiten blikken, weer in de toekomst durven staren. Oud en jong, rijk en arm, hooggé- plaatsten en zij, die in nederiger sfe ren verkéeren, die alleen voelen zich in deze dagen als het ware leden van één gezin, die tezamen vreugde bedrijven en die hun blijdschap in verschillende vormen uitjubelen. Als! wij1 konden, zouden wij elkaar allé- maal de hand willen drukken, elkaar deelglenoot willen maken Van onze innerlijke gevoelens. Dat kan nu een maal niet en ik weet, dat e.en poging om door de radio uitdrukking te ge ven aan wat in ons hart leeft en in ons hoofd omgaat, slechts een mager surrogaat is van wat wij zou den doen, als wij1 allen eens bijeen konden zijn. Wij kunnen niet eens samen ons Wilhelmus zingen, al thans niet zoo dat Wij elkaar kunnen hooren. Toch is het wel iets. als deze schare van luisteraars van noord tot zuid en van oost tot west een schare, die als de concentratie van de natie gezien mag worden zich er enkele minuten toe heeft wil len zetten om gelijktijdig de gé- dachten te richten op dezelfde nati onale gebeurtenis. Ongetwijfeld heb ik uw gedachten slecht vertolkt, waar ik er niet eens in geslaagd ben mijn eigen diepste gevoelens tot uitdrukking te brenr gen. Maar dat doet er eigenlijk niet toe. Het gaat niet hierom, of ik van daag goed of minder goed gespro ken héb, maar he tgaat hierom, dat wij allen enkele oogeribllikken ons vereenigd hebben om gezamenlijk on ze gedachten te bepalen op een naj- tionale gebeurtenis van groote bef- teekenis. In Veel is ons volk verdeeld. Laat ons daarom te sterker waardeeren die momenten in ons Volksleven, waarin Wij één zijn, waarin alle Vel schillen wegvallen, althans overkoe peld worden door wat wij gemeen schappelijk in li oog e waardeering houden. Zulke oOgenblikken hebben Wij thans, nn wij ons samen verheu gen ovér het geluk in het Konink lijk Gezin, nu wij ons allen verbbjdetn over de versteviging van den band, die Oranje met Nederland verbindt, nu wij ervoeren ,dat er toch ook nog wel wat is, waarin wij eensb zind kunnen zijn. Ik sprak tot u als ©en dergenen, die met u in de volle feestvreugde deelen. Ik eindig met een woord uit naam der Regeering. Geve de Al machtige God, dat Zijn. zegen ook verder ruste op ons Koninklijk LLuis en op het aan dat Huis 000 zeer erknochte volk van Nederland. Dr. G. W. BOLAND OVERLEDEN. Na langdurige ziekte is te Den Haag overleden dr. G. W. Boland, sedert 1911 directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst te 's Hage.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 4