Minister piesident dr. H Colijn en jhr. mr. F. Beelaeris van Blokland arriveerden Dinsdag ten paleize Soesidijk, om bij d« geboorte aangifte van het Prinsesje als getuigen te fungeer en. Bij Hen aankomst werden zij ontvangen door jhr. mr. C. Dedel, particulier-secretaris ven Z. K. H. Prins Bernhard de Harer ouders en tot heil der natie. Hierna werd de verdere leiding over genomen Öoor den voorzitter J. van Loon, die ook nog een welkomstwöord tot de aanwezigen richtte. Met het zingen van drie coupletten van het Wilhelmus, begeleid door de muziekvereen. „Onderling Genoegen" en Volkszang werd met de afwerking van het zeer verzorgde programma een aanvang gemaakt. Zanj* en muziek wisselden elkaar at, waarbij nog extra behoort te worden vermeld het ten gehoore brengen van enkele oud-va- derlandsche liederen door een gemengd aubbel-kwartet, onder leiding van den heer A. Grevenstuk, die zeer jn den smaak vielen. Het hoogtepunt van den avond was wel de opvoering van het hjstorisch spel „De Stedendwinger", waaraan door 17 leden van de Oranjevereeniging werd deelgenomen. Dit spel, dat de belegering van 's Hertogenbosch door Frederik Hendrik weergeeft, werd op geniale wijze uitgevoerd. Zonder ook maar iets tekort te doen aan de voor treffelijke wijze, waarop alle spelers hun rollen vervulden, dienen in het bijzonder de namen van de hoofdperso nen, D. van Loon, die de rol van Frederik Hendrik, en Mej. M. van Rijs wijk, die Amalïa van Solmq voorstelde, genoemd te worden. Hun spel was werkelijk buitengewoon en niet te ver beteren. Als extranummer werd hkrna door den heer A. van der JÜ&Kdie zich voor deze gelegenheid in een Oranje-tenue gestoken had, het Ge boortelied voorgedragen, waarmede hij veel bijval oogstte. Nadat nog eenige muziek- en zang nummers ten beste waren gegeven, sloot de Voorzitter met een toepas selijke rede, waarin hij allen dank bracht voor de verleende medewerking, dezen gepasten feestavond, waarin geen enkele wanklank werd vernomen. De Oranjevereen. „Wijk en Aal burg" heeft weer voor een waardig feest gezorgd^ waarvan zij blijkbaar het geheim bezit. Direct b|ij; het be kend worden der geboorte brachten herauten het groote nieuws in dezen vorm: IN NAAM VAN ORANJE! --^Allen die dit hooren Saluut! Wiji verkondigen U de blijde bood schap, dat het Godé behaagde^ ons Volk door H.K.H. Prinses Juliana eert Oranjetelg te schenken. Wij dragen dit Kind en Zijne Moeder op in Uw ge bed en in Uwe liefde. Zoo dankt nu allen God Viert Eendrachtig feest en verblijdt U met de blijden! Het bestuur der Oranjevereen. Na de Kerkdienst in de Herv. Kerk, die 's avonds om 7.30 uur werd ge houden en waarbij Ds. Monster uit Aalburg voorging, bracht het fanfare corps „Oefening en Uitspanning" met een lampionoptocht heel de bevolking op de been. Groote vreugdevuren ver lichtten fantastisch de rivier- en uiter waard. Daarna verzameling in 't prach tig verlichte Vereenigingsgebouw, met uitvoering door Volkszang en zang- vereen. „Con Amore", waarin uitbun dige vreugde heerschte. Dinsdag 2 Februari voortzetting met zang onder den Wilhelminaboom en rijk onthaal van kinderen der open bare scholen door de Oranjevereen. De gemeente gat elk ,kind een beker. Om 10 uur boomplanting, waarbij „Oefening en Uitspanning", „Volks zang', ,,Con Amore", kinderkoor en honderden volgers. Drie eiken werden geplant, in de Heistraat, op het school plein te Aalburg en biji den voorzitter der Oranjevereen., den heer N. v. d. Maaden, onder leiding van (de school- j hoofden, de heeren Ouwerkerk en Thies, waarbij in hunne reden de beteekenis van Oranje werd uiteenge zet. De boomen wérden geplant in de Heistraat door Antje Wijnen en Teunis Smokers, bij de school te Aal burg door Teuntje Nieuwkoop en Jan Bax, bij den heer N. v. d. Maa den door Cilia v. d. Maaden en Anton den Dekker. De heer v. d. Maaden bepaalde er j zich alleen toe, den zin der boomplan- ting aan te roeren. .Hij zei1 ongeveer: j In oeroude tijden was het gewoonte als er in een gezin een kind geboren j werd, dat de vader, na herstel der j moeder, met heel zijn gezin een boom plantte, meestal een eik, jer gedach- tenis. Met groote piëteit werd zoo'n boom verzorgd en van geslacht tot geslacht werd nagezegd: „dit is onzen stam, die en die werd hier geboren", Wij, leden van ons groot gezin ,,Hol- ïand", planten thans dezen boom door 2 kleine kinderen die op den zelfden dag verjaren tot hulde en gedachtenis aan dat kléine Vorstelij ke Zusje, ons Oranje-prinsesje Bea trix, wat beduidt: ,,die gelukkig maakt". Wij menschen zijn. slechts planters, Ood geeft den wasdom. Bidden wij, BINNENLAND dat de Hemel dezen boom wasdomV geve en dat ons Prinsesje voorbe stemd is zèlt gelukkig te zijn en Zijne Ouders en Nederland en Oranje ge lukkig te maken. Ten 2 uur gaf het kinderkoor, on der leiding van den heer Ouwerkerk een tooneelstukje en bracht „Volks zang" liederen ten gehoore. Jammer, dat door de ontzettende drukte de groote zaal, gang en alles was prop vol en velen konden eenvoudig niet meer binnen dat het voorgedrage- ne niet tot zijn recht kwam. Tot slot dankte de voorzitter allen, en wees op de macht der eenheid, spoorde aan lid der Oranjevereeni ging te worden en de zangers om zich te scharen, om hun directeur de heer Merkx, aan wien ze zooveel te dan ken hebben. Ten 7 uur wlerd het fieest voort gezet, alweer was „Oefening en Uitf spanning" in bet geweer, dat corps- verdient bewondering voor zijn uitj- houdingsvermogen en veel dank voor Zijn vrijwillige opoffering. Om de zaal op te luchten werd ten 8 uur vuiup- werk afgestoken. Onze beproefde orij- gineele vuurwerk! fabrikant Corn. Garstman had wieer Voor een extra nummer gezorgd. Een enorme vurige W, van vlasafval, met olie, pek, benl- zine enz., waarin ontplofbare metah len patronen vlamde aan de Maas en werd besloten met schitterende vuur pijlen. In het gebouw werd daarna het feest met nog grooter enthousi asme ingezet. Een goede geest en Juliana II gaat eveneens uit en speelt te WaaMffc voor de 2e klasse B.V.B. tegen R.W.B. 4 aldaar. Ook dereserves kunnen, wanneer zij willen, eenige winst mede brengen. wedstrijd vangt aan om 12 uur. Belangstelling bij de geboorte van Prinses Beatrix Telegram van Zuid-Afrikaansche studenten. De deelnemers aan de Vierde Dietsche Studiereis hebben een telegram van ge- lukwensch met onderstaanden inhoud aan de Prinselijke ouders gezonden Aan hunne Koninklike Hooghede Prim ses Juliana en Prins Bernhaad, Soest djjk. Die Suid-Afrikaanse studente, lede van die Afrikaans Nasionale Studentebond, deelnemers aan die Vierde Dietsche stu diereis Suid-Afrika Nederland wens U baie geluk met voorspoedige geboorte van Prin ses Beatrix (w.g.) Nienaber en Van der Merwe. Reisleiers. tielukwensch van den Japanschen Keizer. De keizer en de keizerin van Japan hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard een gelukwensch-telegram doen toekomen Gelokwenscb van den KoniDg van Zweden. Koning Gustaaf van Zweden heeft een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. Koningin Wilhelmina en aan het Prinselijk Paar. Van President Benesj. Ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis heeft de president der Republiek ongekende vreugde heerschte tot midh Tsjechoslowakije, Dr. Benesj, telegrafisch dernacht. Toen sloot de heer K. v. zyn gelukwenschen aangeboden aan Ko d. Mooren onder dank aan allen dit njngin Wilhelmina, Prinses Juliana en feest de gemeente waardig. j pring Berohard Alle feestelijkheden hadden eai waar-Gelukwenschen van den Bel- dia verloop, geen wanklank, geen ,on r™™ verkeerd woord werd gehoord. Naar gischen Congo, wij Vernemen besloot het Bestuur der I De gouverneur-generaal van den Oranjevereen., „De Volkszang" en Belgischen Congo heeft den Neder- „Con Amore" te verzoeken hun uit!- landschen consul te Leopoldsville ter voering op Zaterdag 12 Febr. te her- gelegenheid van de geboorte vanprin- halen, :omdat hunne zeer gewaard-eer- ses qe volgende gelukwensch de prestatie niet tot zijn recht klon ko(- men door overstelpende drukte. Doch doen toekomen dim alleen voor leden der Oranje- Ult naam Yan den Belgischen Con" vereen., leden en donateurs der zanf- go en ook uit mijn eigen naam ver gers. „Oefening en Uitspanning" zoek ik U de Koninklijke familie mijn heeft zich alweer bereid verklaard gei- I oprechte gelukwenschen aan te bie- heel belangeloos mee te werken. I den ter gelegenheid van de gelukkige geboorte. 1 VOETBALSPORT f w zal in de Parkstraatkerk te 's-Graven- HEUSDEN. Zondag onderneemt Juliana I de reis naar Haaften om voor de 3e klasse K N. V.B. Haaften I te gaan bekampen. Op papier is Haaften veel sterker, doch als we de resultaten der Oranje-Witten der laatste weken nagaan, dan mogen we ver onderstellen, dat Juliana met minstens een puntje naar Heusden terugkomt. De wedstrijd vangt aan om half drie. hage door Mgr. J. M. v. d. Tuyn, deken van 's-Gravenhage, ter gele genheid van de geboorte van prinses Beatrix een plechtige Hoogmis wor den gecelebreerd, waarna een plech tig Te Deum zal worden gezongen. -O JONGENSTWIST MET ERNSTIG GEVOLG. Bij een twisty tusschen een viertal jongens die uit die school 'te Te- gielen huiswaarts keerden, is de 1,2- jarige A. van Wylick, nadat hij en kele klappen met een ledieren broek riem had gekregen, neergevallen en ovlerleden. Het lijk van den jongen is naar het ziekenhuis overgebracht en daar de politie in beslag genomen. o HUISELIJK DRAMA TE ROTTERDAM:. Om Vijf uur heeft de 25-jarige tim merman J. H. S, te R|Ottierdam, in blinde woede zlijn vrouw met een zaikj- mies Zoodanig gewond in den linkerh schoudier en "hals, dat dezle in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden opgenomen. De dader is eVem later door de politie gearresteerd en in het politiebureau aan de Oosten- vantstraat opgesloten. Binnenlandsch Overzicht Onvergetelijke dagen heeft ons land weer beleefd. Nauwelijks was de we kenlange spanning door het bekend worden van het groQte nieuws, dat de lang verbeide gebeurtenis met goed gevolg had plaats gehad, gebroken, of de feestjubel brak over heel het land los. In de steden was het een wonderlijk gezicht op dien gedenkwaar- digen eersten werkdag der week. Ra men werden opgeschoven, deuren vlo gen .open, vlaggen verschenen aller wegen aan de gevels. Uit kantoren en magazijnen ,in de binnen stad stoven de menschen de straat op, hier met blijde, daar nog met ongeloovige ge zichten, De eersten verlangend om an deren deelgenoot te maken van hun vreugde, de laatsten nog niet goed durvende juichen, vóór zij er zich Hol- londsch-secuur van, hadden overtuigd, dat er nu werkelijk reden voor was, dat het lang verwachte een feit was geworden: Er is een Oranje gebo ren! Voor het oogenblik was dit ge noeg. Bijzonderheden ontbraken nog dien eersten morgen in de gretig ge kochte extra-edities alsot die er ook al in kónden staan! maar het gro-ote feit, dat ons volk een Prinses was geboren en dat Moeder en Doch ter het wel maakten, was voldoende, om Herwegen de feestjubei te doen losbarsten. Enkele uren na het bekend worden van de blijde mare was de stad' reeds onherkenbaar. Onbegrijpelijk, waar de menschen opeens vandaan kwamen! Een groot aandeel in het plotseling op dien anders zoo stillen Maandag morgen ontstane leven en vertier had natuurlijk de schooljeugd, die in vele gevallen op het bekend worden van de blijde mare letterlijk was Losgebroken! Er waren scholen, waar hoofd of di recteur eenvoudig geen gelegenheid kregen voor een eenigszins plechtige mededeeling van het nieuws; nauwe lijks was het op onnaspeurbare wijze tot de klassen doorgedrongen want het hing reeds in de lucht at bin nen de minuut lag de heele school uitgestorven en verlatten, en hoofd en directeur moesten hun toepasselijke woorden of hun, plechtige toespraak maar tot een kalmer oogenblik uit stellen: Nu was er géért tijd dan voor juichen ism. jubelen. Met het vorderen van. den dag, toen de in' allerijl aangebrachte versierin gen aan huizen, kantoren en maga zijnen, aan letterlijk alle vervoersmidde len wie zag nog éért" gfoenboerên- paard zonder oranje-bloem in het hoofd stel? ook zichtbaar de feestvreug de kwamen demonstreeren, steeg de stemming tot een uitbundigheid, dié weer geheel de blijde dagen van het huwelijk onzer Kroonprinses jn her innering bracht. De drukte in de stad, zoowel op den geboortedag als den nationalen feestdag, was onbeschrijfelijk. Of schoon natuurlijk minder groot dan bij de feesten van het jaar tevoren, deed zij eigenlijk nog verbijsterender aan, omdat nu alles zoo plotseling kwam. Toen immers was de datum van den feestdag lang van te voren bekend, thans was het een plotse ling spontaan samenstroomen en -drommen, een feest van eensgezind heid en verbroedering door dat eene dat 'aller gedachten vervulde: Jong leven is ontbloeid in het oude Oranje huis! Zoo ging de eerste dag in een golf van toomelooze vreugde over heel het land voorbij. De volgende dag, de nationale feestdag, zou ons gele genheid geven voor bezinning en dank. De indrukwekkende en ontroe rende radio-rede van" minister-presi dent Colijn liet reeds vroeg in den middag een woord van ernst door al het feestgerucht weerklinken, terwijl eveneens de tallooze dankstonden in vele kerken door het geheele land gehouden, voor het noodige tegen wicht zorgden tegen de anders haast beangstigend uitgelaten stemming. In den loop van den gróoten feest dag kwamen Inmiddels vele vragen, die in den eersten vreugderoes waren verstomd, weer boven. De bladen had den uiteraard nog geen bijzonderhe den kunnen brengen. Doch ook nu weer bracht de radio, die wij jn deze dagen wel bizonder hebben leeren waardeeren zij immers maakte het mogelijk, dat het geheele Rijk, hier te lande en overzee, tegelijkertijd deelde in de algemeene vreugde, al dus meer dan ooit tevoren het geval is geweest in een gelijke gerichtheid van gedachten de eenheid van het gansche rijk demonstreerend de ra dio dan bracht ook nu weer uitkomst door in iedere huiskamer het verslag te doen weerklinken van de plech tige geboorte-aangifte in het Paleis te Soestdijk, waar des middags te half Zes Z.K.H. Prins Bernhard ten overstaan van den burgemeester van Baarn jhr. mr. v. Reenen en de mi nisters van staat dr. H. Colijn en jhr. Beelaarts van Blokland, als getuigen kennis -gaf, dat Zijne Gemalinne H, K. H. Prinses Juliana op 31 Januari 1938 des morgens om 9 uur 47 het levenslicht had geschonken aan een dochter. En toen volgde de groote verrassing in de eenvoudige mededee ling van den Prins, dat de namen van zijn Dochter zullen luiden: Beatrix Wilhelmina Armgard. Wij zijn er wel zeker van, dat de verrassing over de keuze van dezen naam in ons geheele land wel alge meen is geweest. Wat de jonge Ou ders ook hadden kunnen kiezen, zeker had ons volk geen Beatrix verwacht. Allerlei gissingen waren hieromtrent natuurlijk reeds gedaan; men sprak vrij algemeen van Wilhelmina, doch ook Juliana en Emma werden als namen van het jonggeboren Vorsten kind genoemd. En nu is daar dan opeens onze Prinses BeatrixVelen in den lande zullen misschien eerst- wat onwennig hebben gestaan tegen over dezen ongewonen naam, mis schien zelfs een licht gevoel van te leurstelling niet hebben kunnen on derdrukken, maar als wij vernemen, welk ^en schoone bedoeling Prinses Juliana en Prins Bernhard juist met deze keuze hebben gehad, in den naam- symbolisch tot uitdrukking te bren gen, hetgeen dit Kind voor ons volk beteekent, dan kunnen wij de Jonge Ouders slechts dankbaar zijn voor dit hernieuwde blijk van medeleven en'begrijpen, van verbondenheid met ons volk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 6