voor hei Land van lensden de Langstraat en de Bomieierwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN No. 5824 Woensdag 16 Februari 1988 U kunt ze herkennen aan I EHUSI DHHTAHI igconsuienl Ruwe handeu UND van ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent. per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Teietoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Dit nummer bestaat uit 2 hiaden hun hartvorm, want Mjjnhardtjes zijn geen ronde, maar hartvormige cachets en onder scheiden zich van alle goede middelen die tegen Kou, Griep en allerlei pijnen bestaan, doordat zij veel vlugger en afdoender helpen en zoo den duur van Uw ongesteldheid belangrijk verkorten. Koker 12st 50 ct. Prcefverpakking 2 st. 10ct Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Buitenlandsch Overzicht Aan het einde van de vorige week, die toch reeds zoo rijk was aan be langrijke poliiieke gebeur,enissen, de- tien in alle nabuurstaten van Duilsch- lan<i geruchten over ernstige gebeurte nissen in Berlijn en elders de ronde, Deze geruchten zijn wei onjuist ge weest, maar desondanks krijgt men nog steeds den indruk, dat de crisis tus- schen de partij en de traditiona'istische legerkringen nog geenszins geëindigd is. Dit sluit intusschen niet uit, dat deze crisis zeer wel. zal kunnen wor den opgelost, zonder de interne orde te verstoren. Over de gebeurtenissen van 4 Fe bruari en de daarop volgende dagen worden op het oogenbiik in het buiten land twee lezingen gegeven, die var. de Duitsche officieele mededeelingen verschillen. De eene lezing zegt het volgende: het huwelijk, dat Von Blom berg beneden zijn stand sloot, was voor de generaalsgroep onder leiding van Von Fritsch slechts een voorwend sel om bij Hitier op ontslag van den veldmaarschalk, die men in legerkrin gen „Hitlerjunge Quex" noemde, hoe wel hij zeker geen volbloed nazi was, aan te dringen, met het doel in zijn plaats Von Fritsch benoemd te krij gen. Het initiatiet van het leger had in zooverre succes, dat de Führer Von Blomberg, om welke redenen is nog on bekend, inderdaad liet vallen. Maar daarmede was het probleem regime- leger nog geenszins opgelost. Dit ont stond eigenlijk eerst op het oogenb'ik, dat het vraagstuk van Von Blomberg's opvolger ter sprake kwam. Het is dui delijk, dat er toen van officierszijde getracht is een opperbevelhebber be noemd te krijgen, die nog minder natio- naal-socialistisch dan Von Blomberg was, terwijl de nazi-kringen natuurlijk op de benoeming van een zuiver naiio- naal-sociaüstischen opperbevelhebber aandrongen. De candidaat der officieren was Von Fritsch, terwijl de nazi's Goering, Von Reichenau en misschien ook Himmler op hun lijstje hadden staan. De officieren zouden met ge vaarlijke consequenties gedreigd heb ben, indien een van deze drie partij leden benoemd zou worden. Toen werd generaal Keitel als compromis-candidaat op den voorgrond geschoven. En deze generaal, die er ongeveer dezelfde op vattingen als Von Blomberg op na zou houden, werd inderdaad, zij het ook onder een anderen titer, de opper bevelhebber van de Duitsche weer macht, terwijl Von Fritsch gedwongen werd zijn ontslag te nemen. Volgens dieze lezing zou dus alles bij het oude gebleven zijn. De pro-nazistische Von Blomberg en de anti-nazistische Von Fritsch zijn verdwenen en vervangen door de ietwat neutralere Keitei en Von Brauchitsch. Het evenwicht zou dus bewaard zijn, want het ontslag 13 verdere generaals had inderdaad slechts plaats, wijl zij voor hun func tie reeds veel te oud waren. Nu is er echter een tweede lezing, die aanmerkelijk van de eerste ver schilt. Volgens deze zou generaal Kei tel, niet de neutrale persoon zijn, voor welke men hem in het algemeen houdt. Hij zou behooren tot de menschen, die meenen, dat niet de legerleiding, maar de S.S. plus Gestapo verreweg de sterkste macht in het land is. Der halve zou hij de poorten van het leger voor de partij willen openen, wijl dit toch op een gegeven oogenbiik en dan misschien met ernstige wrijvingen, zou moeten gebeuren. Naiionaa!-socia!tsti- sche propraganda in het leger, verwij dering van niet geheel betrouwbare officieren en die benoeming van nieu we officieren ondier controle van Himmler met zijn Gestapo zouden daar van het gevolg zijn. Verder wijst deze tweede lezing er op, dat Keitel door menschen, die hem kennen, iaTs „Mussolini's man" wordt beschouwd en z'jn benoeming als „Mus solini's overwinning in Berlijn". Kei tel zou de Italiaansche militaire macht voor veel solieder houden dan zijn ten val gebrachte collega's van beide fa culteiten, Von Blomberg en VonFrjlsch Derhalve zou hj zich niet verzetten tegen een nog nauwere samenwerking met Rome. Eerst de symptomen van de komende weken en maanden zullen aantoonen ot een van deze beide lezingen en zoo ja, welke, juist is. Derhalve zal het interessant zijn de verdere ontwikkeling in Duitschland met aandacht te vol gen. Het proces Niemöller, Zekere aanwijzingen over het verde re verloop der ontwikkeling in het Derde Rijk zal misschien het proces Niemöller kunnen geven. Het is be kend, dat de dappere dominé van Dah- lem de sympathie genoot van mach tige legerkringen, dien het een doorn in het oog was, dat de vroegere duik bootkapitein door de nari's a]s een „staatsvijand" werd behandeld. Uit het proces, dat tegen hem gevoerd wordt, zal nu kunnen blijken, ot de hem steu nende kringen inderdaad nog over in vloed beschikken. Tot op het oogen biik ziet het er naar uit, dat dit niet meer het geval is. Nadat verschillende voorstellen van zijn verdedigers over de kwesties der openbaarheid, het op roepen van getuigen, enz. waren ver worpen, besloot de rechtbank de ver tegenwoordigers van de z.g. Be'ijdenis- kerk, die tot op dat pogenblik in de zaal waren toegelaten, eveneens uit te sluiten. Dit besluit noopte Niemöller tot de verklaring, dat hij onder deze omstandigheden van elke verdediging afzag, wijl deze dan toch doelloos zou worden. In deze omstandigheden staat het proces voor ds. Niemöller er wei nig gunstig voor. Onderhoud Hitler-Schussnigg. Het onderhoud, dat de Oostenrijk- sche bondskanselier Schussingg zoo ge heel onverwacht met Hitier heeft ge had, trok in de afgeloopen week na tuurlijk sterk de aandacht. Als resul taat van deze 11 uur durende bespre kingen moet wel de consolidatie van het verdrag van 11 Juli worden be schouwd. Ongetwijfeld beteekent dit een verbetering in de Duitsch-Oosten- rijksche betrekkingen. Dat daarbij de onafhankelijkheid, vaft Oostenrijk geens zins 'in het gedrang zal komen, garan deert de persoonlijkheid van Von Schussnigg. De Engelsch-Italiaansche toe nadering. Na de uitbreiding van het accoord van Nyon blijven de Engelsche en Italiaansche pers nog steeds vriende ij- ke woorden over en weer vinden. Dat is een verblijdend verschijnsel juist in een tijd, dat de veranderingen in Duitschland de vrees doen ontstaan voor een nauwere Duitsch-Italiaansche samenwerking ook in Spanje Nu wordt er beweerd, dat de toegeefijke houding van Mussolini ecliter juist een gevolg van de gebeurtenissen in het Derde Rijk zou zijn. Duitschland in Weenen heerschend, is het eenige wer kelijke gevaar, dat er voor Italië in Eu ropa bestaat. Daartegen zou Mussolini nu beveiliging zoeken door een nieu we toenadering tot Engeland. Ons schij nen deze politieke combinaties veel te ver te gaan en zoolang er nog geen begin gemaakt is met de terugtrekking der Italiaansche „vrijwilligers" uir Span je, zal ons optimisme getemperd moe ten blijven. De regeering Goga afgetreden. Het half-fascistische kabinet van Go- ga in Roemenië is slechts een kort leven beschoren geweest. Onder druk van de openbare meening is zijn be wind jammer'ijk ineengestort. De ko ning vormde daarop een regeering van nationale eendracht en stelde de verkie zingen voor onbepaalden tijd uit. Dat is inderdaad de beste oplossmg om een einde te maken aan den in Roe menië gevoerden stnjd en dreigende onlusten te voorkomen. Men zal in Berlijn en Rome over dit besluit, te leurgesteld, in Londen en Parijs, als mede natuurlijk in Joodsche kringen, daarentegen verheugd zijn. De strijd in het Verre Oosten. De oorlog in China wordt met ver schillend resultaat in de verschillende oorlogsgebieden voortgezel. Hoewei de Chineczen dapper weer-tand blijven bie den, krijgt men in de laatste c'agen toch den indruk, dat er in het Hemel - sche Rijk iets begint te haperen. Hier en daar zouden zich reeds onlusten hebben voorgedaan, en in het kamp van Tsjiang Kai-sjek zouden verschil lende scheuringen waar te nemen zijn. Voor de Japanners zou dit zeer aan genaam zijn, maar desondanks verbetert hun positie er zich slechts weinigdoor. De Kussen concentreeren steeds ster ker strijdkrachten in het Verre Oos ten en het is duidelijk, dat zij eens van de onvermijdelijke uitputting der Ja panners denken te prouteeren. Ook En geland eri de Vereemglde Staten nemen een steeds krachtiger houding tegen Tokio aan en hebben reeds gedreigd een vlootbouwwedstrijd te zullen ont ketenen, waarmede Japan geen gelij ken tred zal kunnen houden. (Nadruk verboden). aandacht van de verbouwers er op te vestigen, dat het „blauw" geheel of grootendeels kan worden Voorkor men door het toedienen van volf- doende kali. Daarom late men in de gevallen, waarin het optreden van „blauw" ven- wacht kan worden, de kalibemesting in geen geval achterwege. LII5WÜN1E JKCOUNTANT7 LEIDEN ripogewoerdl?3.Ml57t Controle Balansen Rapporten Bedrijfseconomische en Belasting- Adviezen. Kantooi adres alleen Leiden. Geen Bijkantoren. BINNENLAND DE GEHEIME ZENDER „DE NACHTEGAAL." Zet de werkzaamheden voort. Zooals gemeld is Zondagmorgen 6 Febr. j.l. in een boerderij te Die- penheim. de in den achterhoek van Gelderland zoo populair geworden geheime zender „De Nachtegaal" in beslag genomen. Doch was deze weer op het appel en liet zooals voor heen zijn geluid weer hooren. De omroeper maakte bekend, dat in be slag waren genomen Voor ruim zes honderd gulden aan instrumenten, doch hij was van plan om voort te blijven gaan. Bovendien deelde hij mede. dat hij een versterkten zender aan het bouwen was. Het adres van „De Nachtegaal" was evenals de an dere in Hengelo (O.) ERNSTIGE AUTOBOTSING. Twee personen naar het ziekenhuis. Te IJmuiden-oost zijn Zondagmid dag omstreeks half twee een per sonenauto en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Van de perso nenauto werd het voorstuk geheel in gedrukt. terwijl de autobus aan den linkerkant werd opengescheurd. In de personenauto zaten twee hoe ren uit Haarlem en twee kinderen uit IJmuiden-oost. Een der heeren kreeg een hersenschudding. Hij is in het St. Anthoniusziekenhuis te IJ- muiden ter verpleging opgenomen. Ook de andere heer, die oogen- schijnlijk geen letsel had opgeloopen, is daar ter observatie opgenomen. De kinderen werden slechts licht ge wond. HET „BLAUW" BIT AARDAPPELEN. Het „blauw" bij aardappelen, in sommige streken ook wel het „Zwart" genoemd, blijkt in den oogst van het afgeloopen jaar op verschillende plaatsen in belangrij ker mate te zijn opgetreden, dan in eenige jaren het geval geweest is. Vandaar, dat de Plantenziektenkuru- dige Dienst het raadzaam acht, de Nadere inlichtingen omtrent het „blauw" verstrekken de Plantenziek- tenkundige Dienst te Wageningen en de bij dien Dienst werkzame amb tenaren, alsmede de RijksLandbouw- en tuinbouwoonsulentenBij de con sulenten kan ook advies ingewon nen worden over de aan te wenden ka!imeststoffen en de te gebruiken hoeveelheden. VOORJAARSKEURING VAN bEK« HENGSTEN. Op de verplichte voorjaarskeuring van van dekhengsten op Donderdag 10 Fe» bruari 9 uur voorm. in de Veehallen! te 's Hertogenbosch waren o.m. aan- mezig: Bob van Rozenhof, goedgekeurd. Ei genaar G. Maas, Aalst (GId.). Frans, goedgekeurd voor 5 jaar. Eig. W. van der Pluijm, Dussen. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling. Burgemeester v. Lanschot en Jhr. van 'Vredenburch, kwamen deze keu ring met een bezoek vereeren. Op Vrijdag 4 Maart zal .n de- vee- hallen de Centrale Hengstenkeuring plaats hebben van des voorm'. 9.30 tot en met 3.30 nam. SLAGERS VEROORDEELD. Vestigingsverbod! overtreden. De kantonrechter te Winschoten heeft Donderdag uitspraak gedaan in de za ken contra de eerste overtreders van het vestigingsverbod voor het klein- bedrijf. De twee verdachten, die nai afkondiging van het vestigingsverbod j voor slagers een winkel voor het ver- koopen van vleesch hadden opgezet, j werden veroordeeld tot f 5 subsidiair vijf dagen hechtenis. De eisch luid de tö ot zes dagen. De slager S. D. uit Musselkanaal heeft cassatie aan- geteekend. Ruwe huid, Schrale lippen UROL_ verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. EEN KUNSTGEBIT VAN GLAS. Na lange proefnemingen is het pro fessor Christiansen en tandarts Werring in Oslo (Noorwegen) gekikt een kunst gebit uit glas te maken. De moeujk- heid was om dit speciale glas ste- I vig met de porseleinen tanden te ver binden en een blijvende kleur te vin den. Met emaille verf werden prach- jtige uitslagen bereikt. Deze verven ver- anderen bij een temperatuur van 1700 graden Celsius in glas en zijn onbe perkt houdbaar en hygiënisch. Elk exemplaar kan ook anders van kleur gemaakt worden. Het glas is goed te bewerken en een breuk is onmogelijk, daar het gfas aan de kunsttanden wordt vastgesmo!- ten. Alleen door kracht kan er iets breken, maar de breuk kan weer ge- la'scht worden. Het glas is volkomen smaak- en reukloos en zit beter vast can rubber. De slijm huid wordt niet geprikkeld; zuren hebben geen vat op dit glas. VERDRONKEN. De 46-jarige brugknecht W. van V. uit Dordrecht was behulpzaam bij het opendraaien van de spoorbrug over de Oude Maas en viel toen hij een lantaarn wildte aansteken in het water. De brug wachter, die een gil had gehoord stap te direct in een roeiboot en zocht de omgeving af, evenwel tevergeefs. Van den knecht was niets meer te ontdek ken. Ook dreggen leverde geen resul taat op. De man was gehuwd en had vier kinderen. KNAAP DOODGEREDEN. De 7-jarige C. Blanken, gewoond heb bende in de Klaverstraat te Rotter dam Is, toen hij den Katendrechtsche- Iagedijk wilde oversteken, tegen een passeerende vrachtauto geloopen. De jongen raakte onder den wagen en kreeg het rechter achterwiel over het lichaam. Hij was op slag diood. WERVELWIND BOVEN DE BETUWE. Vrij aanzienlijke schade. Zaterdagmiddag is er tijdens den ster kien, met groote snelheid over de I Betuwe voortjagende stormjm de om geving van Tiel een vrij aanzienlijke schade aangericht door een uit Wes- 1 telijke richting komenden wervel wind, dije gepaard ging met zwaren hagelslag. j Tegen half twee kwam een zeer donkere lucht opzetten. Boven het dorp Kerk-Avezaath vertoonde zich! toen eensklaps een gjroote trechter en deze bewoog zich met groote snelheid voort in de richting van de Waal i De weg, die de wervelwind volg- de. loopt nagenoeg geheel oyjer vlak! land. Lit is een groot geluk! omdat anders de schade niet te schatten geweest zou zijn, daar alles wat zich op den gevölgden weg 'bevond, to taal vernield is. j Een groote golfijzeren landbouw- scbuur van het tekende buiten „Teis terband' te Kerk-Avezaath werd ge- I heel tegen den grond geduwd. HetS I zich daarin bevindende vee kon even- I wel nog bijtijds uit zijn benarde po-i sitie worden bevrijd, j Hoe krachtig de slechts één secon- de op dezelfde plaats woedende wind I was, bewijst wel het feit dat Verschil lende golfijzeren platen over een af stand van ongeveer 20 meter mee- eenomen werd. I Een 25-jarigie boerenknecht, die op het erf liep, werd opgenomen en 10 meter verder tegen den grond ge worpen. Overigens vond de wind niet veel' od zijn weg tot in Drumpt, waar hïj door twee boomgaarden trok. Een daarvan kwam er nog vrij goed af. Hier werden alleen enkele stammen van de boomen afgerukt, zoodat de schade hiertoe beperkt bleef. De tweede boomgaard was er ech ter erger aan toe, daar deze voor, mnistens de helft totaal ontworteld of althans zoo beschadigd is, dat Vol gens de schatting hij niet meer pro ductief is. Volatns schatting van deskundigen bedraagt de schade in dezen 'boom gaard alleen al minstens f3000. voorts is od tai van andere plaat sen schade aan daken e.d. aangericht en is in Echteld een schuur inge waaid. o IN KOKENT WATER GEVALLEN. Te Well is het tweejarig zoontje van den heer Kobben in een teil -kokend water gevallen. Het ventje is aan de gfevolgen overleden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 1