EE GRONDWETSWIJZIGING Blijkens het uitgégevten Staatsblad |No. 180 zal dei plechtige afkondi- Iging vlan de vastgiestelde verande ringen in de Grondwet geschieden fop 22 Febr. a.s. DE LEVENSIVERZEÏCERINGS- l TARIEVEN WORDEN t VERHOOGD,. De le vensver zekering-maatschappij len die alle met ingang van 1 Ja nuari j.l. haar lijfrentetarieVen be langrijk hebben verhoogd, zullen, naar de Tel. verneemt, thans met ingang van 1 April a.s. alle overi- ■ge tarieven met een gelijk bedrag verhoogen, in verband met de da ling) van den rentevoet. De nieuwe tarieven zullen berekend zijn op de rentebasis Van 3 pCt. o [BAKKERS VRAGEN WIJZIGING DER ARBEIDSWET. De samenwerkende Nederlands che bakkerspatroonsorganisaties hebben zich telegrafisch gewend tot den mi nister van sociale zaken met het ver zoek, spoedige wijziging der bak kers-paragraaf van de arbeidswet te willen bevorderen, vooral ter verkrij ging van een vroeger beginuur op den Zaterdag en een Verbod van bak'kersarbeid op de Christelijke feestdagen. o [JONGEN DOOR HAKSELMACHI NE GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagochtend is bet 14-jarig boontje van de weduwe Van Eerden uit Barlo, gemeente Aalten. door de drijfas van een hakselmachine ge lgrepen. Het knaapje werd zoodanig met het hoofd tegen den grond ge smakt, dat de dood vrijwel onmid dellijk intrad. O— OUDE MOLEN AFGEBRAND. Tijdens een kort doch hevig on weer is de bliksem ingeslagen in den bekenden ouden molen te Keker- dom in Gelderland. 'Er ontstond brand en de molen, die een sieraad van de streek' was, iwerd geheel Vernield. De familie Huls, die den molen bewoonde ,kon zich tijdig in veilig heid stellen. Verzekering dekt de sohade. o KLUIS EN BRANDKAST OPENGEBRAND. Met f 2000 en auto verdwenen. Inbrekers hebben die hun vak uit stekend verstaan, hun slag geslagen in een grossierderij in koloniale wa ren van de firma J. Diollelkamp Co. aan 'het Groenewegje in Den (Haag. De dieven slaagden er in, een zware kluisdeur te openen, waarna zij- een brandkast hebben openge- brand. Hün viel een buit van ruim f2000 in handen. De dieven reden Vervolgens een 200 man personeel ontslag aangezegd. De Entam rijdt met 76 blokband- wagens; de directie is sinds lang on tevreden over de uitkomsten van het bedrijf en nu ook de laatste maan den de resultaten zeer slecht zijn ge weest, is zij tot het besluit geko men het bedrijf stop te zetten. o DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE PRINSESSEN. Dr. de Groot deelt mede, dat het met den gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinfes Beatrix in alle opzichten uit stekend blijft gaan en dat Prinses Juliana Zondag voor het eerst het bed heeft ver laten. ONGELUK IN DE STAATSMIIN MAURITS. 'Zaterdagavond is in de staatsmijn Maurits een wagon van een perso- nentreintje ontspoord. Van de vie» arbeiders die zich hierin bevonden, werden twee ernstig gewond, name lijk T. uit Broek-Sittard en L. uit Bunde. De eerste fcraeg inwendige kneuzingen en is naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. L. is met een breuk in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht. Een derde arbeider Hep eveneens verwondingen op, maar van minder lernstigen aard. Na te zijn Verbonden, kon hij naar huis wor den vervoerd. o DE KWESTIE DER VARKENS- TRANSACTIES- Br. Colijh gelastte een nieuw onder zoek. Dezer dagen heeft het Handelsblad volledige opheldering gevraagd over de kwestie van de „Deterding-enve- lop," die destijds nogal wat stof heeft doen opwaaien. Aan ir. Deterding was een belangd rijk 'bedrag terugbetaald voor de le vering van varkens, die hij in ons land had gekocht, nadat gebleken was, dat met een Zwitsersche firma Voor een belangrijk lager bedrag was geconditionneerd dan voor de leve ringen volgens het plan-Deterding. Die minister-preddent, dr. H. Colijn, heeft nu, naar het 'blad meldt, vanuit Zwitserland een onderzoek gelast in zake de kwestie der varkenstransac ties. LAATSELUK NIEUWS BUITENLAND WEER NOORDERLICHT DE VOLGENDE WEEK Sprekend tot de leden van de Man chester Astromical Society heeft Pater Rowland S J directeur «an het beroemde Stony hurst- Observatorium van Blackburn verklaard dat de Aurora Borcealis (Noor kleine vierpersoons auto van" een ver- iderlicht) waarschijnlijk weer te zien zou tegenwoordiger van de firma naar Nn °P een, avond tusschen 18 en 24 1 Februari; 21 en 22 Februari komen hier voor het meest in aanmerking. o VEERPONT OMGESLAGEN. Uit Sydney wordt gemeld, dat in de haven aldaar een veerboot, waarop zich 150 personen bevonden, is omgeslagen en gezonken. Tot nu toe zjjn zes lijken buiten len verdwenen met den buit o NUMMERING VAN STAATSLOTEN. Lage nummers vervallen, i [Met ingang van de eerstvolgende [(477ste) Staatsloterij, waarin de eer ste trekking op Maandag 21 Maart wordt gehouden, zal een opschui- b Het aantaI vermiste ving m de nummering van de loten 8 8 8 worden aangebracht met dien ver- sag'ers wordt op 9 tot 15 geschat. Het stande, dat zij zal beginnen met 1001 ,1S waarschijnlyk, dat ook deze personen (en eindigen met 22.000. j rijn verdronken. Volgens Reuter worden De nummers Van 1 tot en met 1000 ,24 personen vermist, komen dus te vervallen en die van 21.001 tot en met 22.000 komen er- Voor in de_ plaats. 1 Deze wijziging brengt geen enkele verandering in de winstkansen, doch SUCCESSEN DER RECHTSCHEN IN SPANJE Het officieele rechtsche communiqué is uitsluitend ingeVoerd om tegemoet Salamanca meldt om.: in den sectorI te komen aan bezwaren, welke bij j van La Serena hebben de rechtschen zich een deel van het publiek geregeld meester gemaakt van de bergen van Ar-1 aanwezig bleken te zijn tegen het gallen, van het versterkte kasteel Argallen van den bergpas Higueruela, waarbij koopen van loten met een laag num mer. O DE „N1EUW-AMSTERDAM" 1 VAART. Het schip van de wierf naar het dok verhaald. 1 Nederlands grootste mailschip de „■Nieuw Amsterdam" van de Holland- lAmexikalijn beeft z'ijh eerste tocht Eemaakt. De ooeaanstoomer door een klein legertje sleepbooben van Wil ton en de R.D.M. van de werf der den vijand zeer zware verliezen werden toegebracht. In den sector van Alfambra hebben wij een aanvalspoging van den vijand afgeslagen en hem zware verliezen toegebracht. SNEEUWSTORMEN OVER EUROPA. In BELGIE werden de wegen geblok keerd, autobussen ib den sneeuw vast- Droogdök Maatschappij' verhaald naar geloopen, storm rukt daken van de huizen af, Dok IV bij Wilton-Feyenoordhet I In ENGEIAND verblindende sneeuw- De 'moeilijke karweiTVlot verlor iaften> schepen in het Kanaal in nood, pen - bij bet indraaien van de vaar- schade van vele duizenden ponden, geul naar Wilton dreef het schip even In POLEN felle sneeuwstoren, telefoon gevaarlijk naar den oostelijken wal en telegraaflijnen verbroken, toe. maar spoedig hadden de sleep- I booten den onbestuurbaren .kolos weer in bedwang. Zoo lag de „Nieuw-Amsterdam," idie om een uur bij de Droogdok- maat schapp vertrok, reeds te drie uur uur in het dok en nog geen twee-en- Ben half uur later kon men beginnen (net het voortzetten van de werk- eaamheden. 1 VOETBALSPORT 1 HET ENTAMBEDRITF TE AM STERDAM WORDT "GESLOTEN. Aan 200 man ontslag aangezegd. Naar het 'Hbl. verneemt heeft de (directie van het blokband-taxibedrijf „Entam" te Amsterdam beslotén te- Zaterdag j 1. te Veen tegen Achilles moest sgen 20 Febr. a.s. het bedrijf voor- j spelen, kon wegens omstandigheden niet loopig te sluiten op grond van „de doorgaan, zoodat ook deze wedstrijd binnen (allerbedroevendste bedrijfsresultaten." kort zal worden ingelascht. j In verband hiermede is aan bïjha HEUSDEN. De competitie.wedstrijd JulianaBaard wijk voor de 3de klasse K.N.V.B., kon wegens terreinafkeuring geen doorgang vinden. De wedstrijd zal echter opnieuw worden vastgesteld. Ook de nederlaagwedstryd die Juliana II HEUSDEN. Op 11 Febr. werd op de werf vau de frma De Haan en Oerlemans alhier met goed gevolg te water gelaten het motorschip „SECIL", dat aldaar in aan bouw is voor rekening van Portugeescbe reeders. De lengte van bet schip bedraagt 46.30 M de breedte 7 80 M en het draagver mogen circa 550 ton. Het m s. Secil zal zeer modern worden uitgerust met 2 electrische winches, elec- trische ankerlier en electrifche kaapstand, centrale verwarming en stroomend koud en warm water. De verblijven van kap tein, oflici ren en bemanning zijn achterin ondergebracht en worden zeer confortabel ingericht. In het schip zal een M.A.N.-motor van 350 P.K. bjj 300 omw per min. worden geplaatst; het wordt electrisch verlicht en de hulpmachines worden electrisch gedre ven. Het m.s. Secil wordt gebouwd onder Lloyd's Klasse 100 Al. en zal voldoen aan de eischen van den Britsh Board en de Portugeesche Schepenwet. Na completeering zal het schip op eigen kracht naar Portugal vertrekken. Afloop aanbesteding van een ver bouwing van een woonhuis alhier voor rekening van Mej M. P. van Laarhoven. Architect Hub. Baajjens alhier. J. van Iersel, Drunen f 1980. A. Smits, Heusden f 1940. J. van Wijk, Heusden f 1743 G. Nieuwkoop, Heesbeen f 1729 A. Kramer, Heusden f 1727. H. Brok, Oudheusden f 1725. AALST. Bij Kon Besluit is benoemd tot heemraad van het polderdistrict Bommeler- waard boven den Meidjjk, A. J. H. Maas alhier. ANDEL. Tof penningmeesteresse van de Herv. Meisjesver. „Tabitha" a'hier is gekozen Mej. ,T. Roza. De Herv. Jongelingsvereenijing „Obadja" alhier, zal 'haar jaarverga dering houden ,i,n de voorm. openbare school alhier ,op Woensdag 23 Febr. a.s. 'Het programma belooft veel. CAPELLE. In Terbc-i*i-friet een' bij h-et college van kerkvoogden en notabe len der Ned. Herv. gemeente te de zer plaatse ingekomen verzoek, om aan de lidmaten dezer kerkelijke gemeen te, welke te Vrijhoeve-Capelie woon achtig zijn, dezelfde rechten te ver- leenen als aan de lidmaten te dezer plaatse, werd j.l. Zaterdagmiddag in ae consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een stemming gehouden, waar voor grootte belangstelling bestond. Bij het opmaken van den uitslag bleek, dat stemgerechtigden zich met f.inke meerderheid voor inwilliging van dit verzoek verklaard hadden. Door den uit.slag dezer stemming is aan een sedert het bestaan der 'Ned. Herv. Gemeente van 's Grevelduin- en Vrijhoeve-Capelle bestaande toestand een einde gekomen. Beide dorpen, wel ke vroeger afzonderlijke burgerlijke be sturen hadden, zijn kerkelijk steeds ver- eenigd geweest, doch de lidmaten uit Vrijhoeve-Capelie hebben nimmer stem recht gehad, zoodat zij1 niet aan kerke lijke verkiezingen of stemmingen kon den deelnemen en zij ook geen ver tegenwoordigers 'in het college van kerkvoogden en notabelen (kerkbestuur) hadden. De uitslag der j.l. Zaterdag gehouden stemming werd te Vrijhoeve-Capelie met vreugde begroet. Tijdens een der vele buien werd j.l. Zaterdagmiddag op de tuinderij van den heer A. van den Hoek een groen- tekas door den stormachtigen wind totaal in elkaar gedrukt en vernield. Voor den betreffende een heele schade- post. Ook bij andere tuinders moesten ramen het ontgelden. J.l. Zaterdagavond werd de fiets van H. v. B., staande voor het Stations- koffiehuis alhier, ontvreemd. We vernemen, dat de dader van de zen diefstal, A. R., zichzelf bij de po litie te Breda heeft aangemeld en van daar j.l. Maandagmorgen voor den bur gemeester van Sprang-Capelle is geleid. Na verhoor is hij' op transport naar den Bosch gesteld. DUSSEN. Vrijdagmiddag verliet de heer A. Roubos voor een kort oogenblik zijn wo ning. Bij zijn terugkeer vond hij zijn 70 jarige zuster, met wie hij samenwoont, dood op den vloer liggen. Een hartver lamming had een einde aan haar leven gemaakt. Vrijdagmorgen miste de heer S. Hoevenaar zijn 5 jarig zoontje. Direct ging men met de hulp van buren op onderzoek uit. De heer R Middelkoop vond het kind drijvende in „De Dussen." Hjj haalde het er terstond uit en droeg het in de ouderljjke woning. Aangezien dokter v. Vuuren niet thuis was, kwam mevr. van Vuuren spoedig ter plaatse, die kunstma tige ademhaling toepaste, wat evenwel niet meer mocht baten, aangezien het kind reeds ovei leden was. GENDEREN. Morgenavond om half zeven hoopt voor de Herv Jongel Verren. „Eere z|j God" een lezing te houden Us. Monster uit Aalburg, met het onderwerp „Ue pro feet Jona" in de Ned Herv. Kerk alhier. Op de gehouden jaarvergadering der Chr. Geou. Zangvereen. „Hallelujah", is het bestuur als volgt samengesteld L. Krop, le Voorz.Joh Oerlemans, 2a Voorz C. van Mersbergen, Secretaris G. A. Branderhorst, Penningmeester en J. B. van Mersbergen en A. Heijstek Com missarissen van oide. De Geref. M. V. „Bid en Werkt" alhier hoopt hedenavond om 7 uur haar jaarfeest te vieren in de Geref. Keik. HAARSTEEG. Gedurende een der vele buien ge paard gaande met soms zeer sterken wind, welke j.l. Zaterdag alhier woed de, 'werden bij de kinderen van Falier in de Hoeve 12 groote broeiramen door de komische optocht „De Honderduizend", hetwelk aanhoudend de lachspieren der aanwezigen in beweging wist te brengen. Met een daverend applaus werd dit nummer beloond. Nadat nog enkele muzieknummers ten gehoore waren gebracht, sprak de heer Walraven een koit slotwoord Hjj verzocht de aanwezigen hierna nog te zingen twee coupletten van het Wilhelmus. „Overwinning na Strijd" met zijn krani- gen directeur, kan met voldoening terug zien op deze zoo goed geslaagde uitvoering. Deze vereeniging mag zich nog steeds gezien het zeer vele bezoek van deze uitvoering, in een toenemende belangstel ling verheugen. Het geheel getuigt, dat de leiding in bekwame handen berust. RIJSWIJK. Deze gemeente is door den Minister van Binnenlandsche Zaken op haar verzoek aangewezen als proefge- meente voor de uitvoering van de nieuwe Bevolkingsvoorscbriften (invoering Per- soonkaartenstelsel). De verhuring van weiland op den Manshuiswaard bracht ongeveer 40 pCt. meer op dan het vorig jaar. SLEEUWIJK. Zaterdagavond gaf de muziekver- een. „Wilhelmina" in het vereenigings- een wervelstorm opgenomen en een gebouw alhier haar aaDgekondigde uit- 30-tal meters verder neergeworpen en stuk geslagen. Ook verder in de onmid dellijke nabijheid staande woning van G. v. d'. Berk werden verschillende dak pannen vernield. MEEUWEN. Voor de 'afdeéling „Meeuwen" der Noord-Brabantsche Maatschappij v. Landbouw, hield j.l. Donderdag in café Smits, de WelEd. Heer Wi. G. de Waard te Werkendam, een inleiding over de nieuwe „Pachtwet". Overbodig te ver melden de vooral in deze streek zoo uitermate gewichtige strekking van -dit onderwerp nader kenbaar te maken. De heer de Waard gat in een over tuigend betoog blijk, deze sociale in grijpende rechtsverhoudingen volkomen te beheerschen; zijn boeiend pleidooi vroeg om meer billijkheid en bestaans zekerheid voor de landgebruikers tot heil van dén Nederlandschan Staat, om uiteindelijk niet tot roofbouw te gera ken. Behalve door den voorzitter der af deeling, de heer C. M. Donken, werd1 door den nestor der afd. Meeuwen, d:e heer W. Schilders in warme woor- voering. De vergadering werd door den heer De Roon met een kort openingswoord geopend. Hierna werd een aanvang ge. maakt met de afwerking van het pro gramma. Al spoedig bleek dat „Wilhel mina" voor deze uitvoering ernstig heeft j gestudeerd, want de nummers, welke zij ten beste gaf, werden zeer goed vertolkt. Ter afwisseling van het programma werden een tweetal voordrachten n.l. „De Korporaal en de Recruut" (voordracht voor 2 heeren) en „Het Malaise Trio" (voordracht voor 3 heeren) gegeven, wat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Na de pauze werd het reeds eerder opgevoerde blijspel „Mijnheer de Senator", in drie bedrijven, opgevoerd, welk stuk voortreffelijk Werd gespeeld. Deze uitvoering, die weer tot het ver leden behoort, is er een waarop „Wil helmina" met voldoening mag terugzien. Een ieder keerde hoogst voldaan huis waarts. Niettegenstaande het slechte weer, was de opkomst goed. Tjjdens de pauze werd nog een verlotiDg gehouden. SPRANG. Vrijdag zal bij de Ned'. den den heer de Waard'dank gebracht Herv. gemeente alhier voor een lid van voor diens leerzame rede. het college van notabeien herstemming Jammer dat de zaal slechts matig I plaats hebben tusschen de heeren J. bezet was, het beste bewijs, dlat er in Molengraat en H. Quirijns. Het stem- onze streek aan dé vooral eensgezinde boerenorganisatie nogal wat ontbreekt; sluit de geledéren en trekt allen tesamen op onder het hoog staande vaandel der N.-Br. 'Mij. van Landb., opdat d'e levens- bureau houdt zitting in dé consistorie kamer van 5—8 uur nam. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Nieuwenhuizen, thans hoofd' aan een der Chr, scholen te S.iedrecht, standaard der plattelanders niet nog iS jn gelijke betrekking benoemd te verder omlaag gedrukt wordt door de Amstelveen. diverse hechte stedelijke organisaties; mogen we dé hoop uitspreken, dat een begaafd' spreker als de heer d'e Waard' ook over dit onderwerp van enorme beteekenis t.g.t. hier nog eens voor een stampvolle zaal zal optreden. NEDERHEMERT. Door de afd. Nederhemert van de Geldermalsenscbe Eiermijn werden in de afgeloopen week 954 stuks aangevoerd. De prijzen waren als volgtWit extra f3 50, A f3 35, B 3.25 en C 3 10, alles per 100 stuks. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Overwinning na Strijd", directeur de WelEd. Heer O. Walraven Jr., voor een talrijk publiek een goed geslaagde uitvoe ring in gebouw „Tavenu". Te goed half zeven opende de heer Walraven dezen qvond met een kort openingswoord. Hij heette de vele aan wezigen hartelijk welkom en hoopte dat allen een genoeglijken avond mochten hebben. Hierna werd een aanvang ge maakt met het afwerken van het pro gramma. Begonnen werd met een pittige marsch, daarna een ouverture, waarna we de „O.N.S."-mar8ch te hooren kregen. Hierna volgenden enkele samenspraken en voor drachten, te weten„Een minnebrief", „Bureau Succes" en „Naar de Paarden markt", welke allen veel bijval oogstten. Nadat „O.N.S." nog enkele nummers ten gehooren had gebracht, werd er ge pauzeerd. Na de pauze werd begonnen met een lustige marsch, waarna volgde de bekende wals: „Den Blauwen Donau". Om alles tot in de puntjes weer te geven zou ons te ver voeren. Van de samenspraken noemen we o.m. „Het Portret" en „Hoog Bezoek", welke allen zeer goed werden gespeeld. Alle spelers waren zonder onderscheid hun rol goed Een bijzonder succesnummer was wel J.l. Zaterdagavond kwam Patri moniums Hulpkas, in haar 29e jaarver gadering biijeen. Wegens afwezigheid van den Alg. Adj. nam de secretaris de heer J. C. Vos, de leiding op zich en verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 68 10, las vervolgens Ps. 103 en ging voor in gebed'. Vervolgens riep spr. de aanwezigen het welkom toe en sprak naar aanleiding van Psalm 103 een kort openingswoord, waarbij spr. vooral wees om op dezen avond de weldaden, des Heeren te gedenken. De notulen der vorige vergadering e» der 1.1. gehouden ledenvergadering wer den na lezing goedgekeurd. Na afhandeling Van een ingekomen stuk, wat voor kennisgeving werd aan genomen, bracht de secretaris een goed verzorgd jaarverslag uit. Door den pen ningmeester, de heer P. W. de Rooij, werd voorlezing van het finantieei ver slag gedaan. Beide verslagen werden goedgekeurd. Door het bedanken van den voor zitter, moest naast de gewone bestuurs verkiezing hiervoor een stemming p'.aats hebben. Bij de eerste stemming werd benoemd J. C. Vos, daar deze bedankte werd Jac. v. d'. Schans Jac.zn. benoemd, welke zijn benoeming, onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrou wen, aannam. Daar de heer v. d. S. reeds zitting in het bestuur had', moest deze opengevallen functie aangevuld worden. Bij de gehouden stemming voor 2 bestuursleden werd het aFredend lid de heer P. W. de Rooij, met nagenoeg algemeene stemmen 'herkozen, terwijl in de vacature van der Schans werd be noemd, de heer Joh. Schiedon. Onder dank namen beiden de benoeming aan. Nadat nog enkele zaken betreffende het interne vereenigmgsleven waren be sproken, dankte de secretaris de aan wezigen voor hun opkomst en de in het belang der vereeniging gehouden besprekingen, waarna bij de vergade ring sloot en verzocht den heer Dal- maijér met dankgebed te eindigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 2