i Ons PafFoncnSioekje eveneens op gummi gewerkt, dat zich bui tengewoon goed houdt in het dragen. Het voordeel is tevens, dat deze regenjassen die men drie kwart lang ziet dragen, zéér gekleed staan en in verschillende mooie kleuren te krijgen zijn. Bijzonder gemakkelijk om mee te nemen met druilerig weer zijn de ondoordringbare geruiten capes. Gaat men den geheelen dag van huis en ziet de lucht er betrokken uit, dan kan zoo'n regencape gemakkelijk mee gedragen worden over den arm. Aan den vorm dezer modellen is bijzondere aandacht besteed, hetgeen men trouwens kan zien aan de mooie coupe der schouderdeelen. Verwerken van stofresten. Het verwerken van stofresten, coupons en dergelijke behoort tot de taak van de zuinige huisvrouw, mits zij naald en draad op goede wijze kan hanteeren en de stof ook kan knippen. Velen, zeer velen, kunnen dit laatste echter niet. Waarom eigenlijk? Men kan op zoo gemakkelijke wijze (en geheel gratis) onderricht volgen in een cursus knippen en naaien. Hiertoe behoeft men slechts onze modepremies aan te vra gen, waarin alle bizonderheden over dezen cursus uitvoerig worden medegedeeld. Men vrage dit modeblad dus onmiddellijk aan bij de Redactrice Damesrubriek, Nieu we Havenstraat 58, Den Haag met bijslui ting van tien cents aan postzegels of oer giro op postrekening 62626 van den Mode- dienst te Den Haag. De modepremie wordt dan onmiddellijk gratis en franco toege zonden. Het onderhoud van kleeden REGEN-CAPES Een der regest moderne uitvoeringen ^vindt men wel in geribd en effen fluweel, Winterplekken aan voeten en handen wrijft men in met een bepaald soort zalf, die bij apothekers en drogisten verkrijg baar is. Gedurende de nacht en indien ze ooen zijn, ook overdag, wikkelt men er verband jes om, of trekt, indien het de han den betreft, oude katoenen handschoenen aan. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36. Der Haag. giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modjn.ad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui- Postzegels liefst van 1 'A, 3, 5, 10 of 12K cent, doch niet van 6 cent). T BET BESTELLEN VAN PATRONEN i| Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, mdien niet anders staat aangegeven, t 0 58 Betaling steeds vooruit, In postzegels, per giro of per postwissel. Fiatteus handgebreide jumpers en japonnen De regenkleeding heeft zich wel zeer gewijzigd en in plaats van stemmig bruin en beige heeft men thans allerlei vroolijk gekleurde mantels, hoedjes, mutsen en accessoires. Zagen wij den afgeloopen zomer vele ele gante modellen van effen gekleurd en ge ruit linnen op gummi, dan eisch dezen tijd zwaardere materialen. diensten bewijzen, zullen wij aan deze laat ste af en toe bijzondere aandacht moeten besteden. Nadat een kleed grondig stof- schoon gemaakt is met den stofzuiger, wordt het afgeborsteld met water en azijn of met amoniak en water, kleine plekjes tegelijk en vooral niet te nat maken. Het beste is, indien men het kleed volkomen op laat drogen vóórdat er op geloopen wordt. Franje blijft mooi, indien men ze van tijd tot tijd met een kam met zeer wijde tanden uitkamt. Omkrullende hoe ken of randen worden met lijm bestreken en beplakt met stevig behangerslinnen. Men kan er eventueel ook looden reepjes waarin gaatjes gemaakt zijn tegen naaien. Kleeden, waarvan de franje versleten is, kunnen opnieuw op deze wijze afgewerkt worden. Men kan deze franje per M. koo- pen. Keukenmatten en kleine kleedjes worden met band omgeboord, waartoe men het gemakkelijkst werkt, indien men een behangersnaald en dito garen gebruikt. crêpe gemaakt te worden, b.v. zwart met roode knoopjes en zelfde kleur satijnen bies als halsafwerking. De lange mouwen kunnen langs de streep afgeknipt worden, indien men de voorkeur geeft aan halflange. Langs onderkant worden dan eenige uit- naadjes gestikt. Zelfs als morgenblouse kan men dit model van gebloemd flanel maken. B. is kort, en heeft een mooie aanslui tende lijn en kan b.v. van rood laken ge maakt worden met zwarte kloopjes of van jagersgroen fluweel. Naar verkiezing inge zette zakjes, waarvoor strepen op de pa- troóndeelen zijn aangegeven. Zeer gekleed is deze getailleerde blouse van satijn in turqois, carmijn of emerald op een lange zwart satijnen rok of van lamé. VKK. 2152 ken is. Pas over voor- en rugzijde van dub bele stof, waartusschen Je ingehav''1:- mim- te verdeeld wordt. Split met opg: ''e2 en rechte mouwen. Patronen in de maten 4046. VKK 2152. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. De nieuwste wolsoorten, bestaande uit kunstzijde en kunstwol, bieden vele moge lijkheden en steeds ziet men weer meer ge perfectioneerde resultaten. Men heeft zoowel wol, garen, katoen en zijde van één kleur als andere, die verschil lende nuanceeringen aangeven. Voor japon nen kiest men één kleur, waarbij donker blauw domineert, terwijl jumpers soms grillige kleuren aangeven. Nieuw is het b.v. voor rug- en voorpand in twee kleuren te breien en de mouwen in één dezer. De handgebreide kleedingstukken maken het mogelijk, dat de persoonlijke smaak meer tot uitdrukking gebracht wordt; het geen- met confectie niet het geval is. Van de wol, die men verwerkt heeft, worden dikwijls dikke koorten gedraaid, die als halsafwerking en als ceintuur dienst doen. Aardig staan de effen of bont ge kleurde dassen en driehoekige doekjes in de halsopening, terwijl decoratieve knoo- pen zich eveneens voor garneering leenen. De tegenwoordige modellen van jumpers zijn weer langer en kunnen ook zeer goed gedragen worden door meer gezette figu ren, hetgeen ook voor modellep geldt, als in de rechter afbeelding is aangegeven met het gladde tusschenstuk. het, deze handgewerkte, waarvan het ma ken zoo bijzonder animeert. De modellen, die wij in mode-journaals zien afgebeeld, althans de sportieve, komen vrijwel alle ook voor breien in aanmerking. Zelfs wor den dezelfde garneeringen toegepast, ter wijl b.v. een garnituur of bovènpas van rug geborstelde angorawol een zeer apart effect geeft, dat min of meer als bont werkt. De mooie uitvoering van wol maken, dat men zelfs door het eenvoudig breien in tri cot-steek onverwachte effecten krijgt. We noemen b.v. de wol, die ongelijk van draad is en nopjes vormt en de astrakan-wol, die zoo geschikt is voor muts, das en mofje. Een feit is, dat het overgroote meerendeel der vrouwen een bijzonder grooten ijver aan den dag legt, dikwijls zelfs de voor keur geeft aan een brei-avondie thuis in- plaats van naar bioscoop of elders heen te gaan. Het is dan ook inderdaad aangenaam "om de gekleurde bolletjes wol steeds in omvang te zien afnemen, terwijl de werk stukken zienderoogen opschieten. Machinaal gebreide tricot en jersey ne men eveneens een groote plaats in en ook van deze materialen zijn de modellen vlot £n elegant, terwijl ze aan de laatste eischen der mode tegemoet komen. Deze beide laatste weefsels geven eveneens een mooie 2ijn, doch wel verdient het aandacht om er bij het koopen op te letten, dat ze niet t e strak om buste en heupen zitten. De schou ders moeten onberispelijk zitten, hetgeen bij hand- en machinaal breiwerk bevorderd Wordt door op de naad, die voor- en rug panden verbindt een bandje of reepje dun ne zijde te naaien. GEKLEEDE JAPONNEN Is schimmel gevaarlijk Meermalen kan men ondanks voorzor gen niet voorkomen, dat zich op spijzen- schimmels vormen. Zijn deze gevaarlijk?" Kan men dergelijke spijzen nog nuttigen? Wortelen en knollen v/orden smakeloos,, zelfs nadat men beschimmelde deeleiv uit gesneden heeft. Schimmelvorming op de pe kel van ingemaakte augurken doet zich veel voor evenais op in azijn ingelegde augur ken en uitjes. Deze kunnen echter gerust gegeten worden evenals jam, nadat een eventueel schimmellaagje verwijderd is,, aangezien deze soort ongevaarlijk is. Aan te bevelen is evenwel om de randen te rei nigen van het glas of de pot. Schimmei op- worst en vleeschwaren is minder onschul dig, tenzij het zich aan den buitenkant van gerookte worst bevindt, die men dan met sterk gezouten water afneemt. Smeerworst, waarop zich zelfs maar enkele kleine schim- meltjes bevinden, wordt weggegooid, even als gerookte visch. Schimmel op kaas vormt zich dikwijls, wanneer deze gesloten be waard wordt, zoodat de vochtdeelen niet kunnen ontsnappen. Men snijdt de meest beschimmelde stukken uit en zorgt steeds, dat er een klontje suiker onder de stolp bij de kaas ligt, dat het vocht in zich op kan nemen. De bovenste jumper is in geribd patroon gebreid met ingezette stukken in smalle streep, in de halsopening staat bij donker blauw een lak roode chiffon shawl vroolijk. Het tweede jumpermodel is in breedere rib gebreid en heeft tusschenstukken in afste kende kleur. Sluiting met rits. De Russische blouse is zeer geslaagd en sluit aan de linkerzijde met knoopen. De meest linksche der beide japonnen is tweedeelig, terwijl de onderkant van de jumper in kleuren is gebreid. Het motief herhaalt zich aan den onderkant van de rok. Het rechter model hebben wij hierbo ven reeds genoemd en leent zich voor slan ke en gezette dames. In een kleiri wollen ruitje gc~ aardige huisblouse. Patronen in de maten 46—52. Lang niet iedere vrouw heeft bepaalde avondjaponnen bij hare garderobe, vooral niet, indien ze slechts bij hooge uitzondering deelneemt aan groote festivitei ten. Veel practischer is het dan ongetwijfeld om een gekleede ja pon te bezitten, die zoowel voor een diner als voor concert of schouwburg dienst kan doen. De modellen, die men hier o.a. voor kiest hebben meermalen de allure van een tailleur. Zwart'satin kleedt steeds zeer elegant en het korte, aansluiten de manteltje, dat even over de taille reikt op een lange, nauwe Wk gedragen wordt, kan vervan gen worden ter afwisseling door een brocaat of lamé vest of man teltje. De blouse, die bij een tailleur de soir gedragen wordt, kan o.a. van mooie zijden kantstof ge maakt worden in een ietwat spre kende tint, b.v. bonbons rose, ce rise, turquois. Men ziet ook blouses, die van met tulle overdekte loovertjes gemaakt zijn, hetgeen vooral j 's avonds een schitterend effect geeft. Wij geven op onze schets dri? middagjaponnen, die zeer gekleed werken en waarbij rekening gehouden is met de eischen der mode. Doffe zijden crêpe wordt zeer veel verwerkt, evenals crêpe satine, eveneens dof. De glimmende kant wordt meestal voor garneering aangewend. Links een japon met raglan mouwen en middenstuk in V-vorm, die op de ruime voorpanden gestikt worden. Vierbaansrok, die een licht klokkende lijn heeft. Als ma teriaal is doffe crêpe gebruikt. In het mid den een japon met aansluitende, lange ba nen, die aan de voorzijde ingehaalde ruim te aangeven. Hooge halslijn. Lange mou wen met eenige bovenruimte. Een zeer ge slaagd geheel verkrijgt men o.a. van ve lours chiffon of wollen crêpe georgette Links een zwarte crêpe satine japon met revers van wit ottoman. Gladde schoot, die over de nauwe tweebaans gedragen wordt en over de heupen reikt. Men ziet, dat veel bereikt kan worden door de keuze van het materiaal, waar door oogenschijnlijk eenvoudige modellen toch zeer geschikt zijn om bij bijzondere gelegenheden gedragen te worden. Maakt men de modellen 1 en 2 (van links af) van eenvoudige wollen weefsels, dan krijgt men keurige middagjaponnen. Wanneer het voorjaar meer vordert be kruipt de meeste huisvrouwen het gevoel, dat het toch werkelijk tijd wordt, met ex tra beurten te beginnen. De ouderwetsche groote schoonmaak de schrik onzer echt- •genooten behoort tot het verleden, doch aan extra beurten ontkomen wij, Holland- sche huisvrouwen, niet. Zulks zou ons een heel onvoldaan gevoel geven, nietwaar? Technische hulpmiddelen hebben ons werk zeer vereenvoudigd, terwijl in veel meer huizen dan vroeger centrale verwarming aanwezig is, hetgeen véél minder stof geeft. Gordijnen vragen natuurlijk een wasch- beurt, kleeden vereischen extra verzorging en alhoewel de stofzuigers ons goede SUCCESPATROON 1597. Prijs 0.30 per patroon, plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. WOLLEN NACHTJAPON. 1 De breitechniek biedt vele mogelijkhe- Hen en wordt welhaast meer toegepast dan het haken van verschillende kleedingstuk ken. Een uitzondering hierop maken onge- twijfeld de snoezige, kleine babykleertjes, die in beide techniek gewerkt worden. Heerlijke warme kleedingstukken zijn hierbij kan men ook een sjaal en hand schoenen of wanten breien, die vooral bij het schaatsenrijden góede diensten bewij zen. Beide jacket-blouses kunnen zoowel van min of meer kostbare als eenvoudiger weef sels gemaakt worden; afhankelijk van hun bestemming. Het bovenste model b.v. A. is geschikt om van wollen om matte zijden Succespatroon VKK 2152. Prijs ƒ0.30 per patroon, plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Gebloemd flanel is warm en practisch in de wasch, terwijl het model van deze nachtjapon zeer eenvoudig en vlug te ma- VOOR DE HEEREN Van tijd tot tijd is het noodig om ook de heeren der schepping eens te bewijzen, wat vrouwenhanden vermogen. Slip-over in overeenstemmende kleur van het cos tume zijn onmisbaar oj koude winterdagen. Men kan deze „slips" breien in tricot-steek met een breede ribbel aan de zijkanten, terwijl hals en armsgaten worden afgewerkt met een smalle gebreide rand. Passend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 6