RIJSWIJK. Bij publieke verkoopingi, ten overstaan van de waarnemend notaris Holiesteüe te Andel, van de hoeren- hofste in de Duizendmorgen, groot 40.20 are van A. Kant Hzn., is dit in eigendom overgegaan aan P. van den ,üever, voor f4050. SLEEUWIJK. Woensdag j.l. - werd in het Vereenigingsgebouw alhier, feest ge vierd, dat op initiatief van het Be stuur der Oranjevereeniging: was ge organiseerd. Des middags om 2 uur trokken de kinderen der beide scho len met het onderwijzend personeel naar het verenigingsgebouw op al waar zij door "bet Bestuur der Oran jevereniging werden .ontvangen. Na de opening nield de Eere-Voorzitter der Oranjevereniging, de EclelAcht- 'bare Heer W. Beukenkamp, Burge meester, een toespraak. De kinderen werden rijkelijk getracteerd. Verschil lende vaderiandsqhe liederen wer den gezongen. Vervolgens werd de Oranjelilm „Neerlands verwachting vervuld" vertoond. Een tweetal bif films n.l. een teeken- ien komische film, werd nog afgedraaid. Het was voor de kleinen een middag van ware vreugde en genot. Hoogst vol daan over bet geen zij gezien en ge noten hadden, keerden zij huiswaarts. Des avonds was het een speciale feestavond voor de ouderen. Te on geveer 7 uur opende de WelEid. Heer M. Sigmond, Voorzitter der Oran- jevereeniging, deze vergadering met een feestrede. Wijders wees de Eere- Voorzicter der Oranjevereeniging, de EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp, in een keurige toespraak nog op de groote 'beteekenis van ons Vorsten huis, en wierp een terugblik op de beteekenis volle historie welke aan ons geëerbiedigd Vorstenhuis is; ver bonden. Hierna werd eveneens de Oranjefilm „Neerlands verwachting vervuld" vertoond. Buiten deze film werden er nog een tweetal afge draaid, n.l. een teekenfilm en de film „De Berg van het Noodlot". Tijdens de pauze bestond er aan het buffet in de zaal ruimschoots ge legenheid voor verver sching. Het ver dere van dezen avond werd verpoosd met muziek, zang en voordrachten. Het zou ons te ver voeren om het verloop van dezen avond tot in de tails weer te geven. We meenen mitsdien te kunnen volstaan door te verklaren, dat het een gezelligen avond is geweest. We meenen de tolk van allen te zijn, om hier een woord van dank te brengen aan het Bestuur der Oranjevereeniging, die alle moeite getroost heeft om be zen Oranje-feestavond zoo goed mo gelijk te doen slagen. UITWIJK. Donderdagavond hield de Herv. Jongelingsvereeniging „Immanuei' al hier, haar jaarfeest in de voorm. open bare school. Om ruim 7 uur opende Ds. Reijenga van Almkerk, die de lefding voor dezen avond op zich genomen had, op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord memoreerde spreker, dat er hier ook reden was om God te loven, zooals in Psalm 103 staat, welke hij' had voorgelezen. De secretaris, Ant. v. Herwijnen, bracht zijn verslag uit over het afge- loopen vereenigingsjaar, waaruit ook bleek, dat hier stof tot dankbaarheid was.De vereeniging was in ledental vooruit gegaan en telt thans 20 leden, welke trouw de vergaderingen bezoe ken. Het aantal dergenen die jaarlijks er 'hun bijdragen aan schenken, bestaat uit 9, wat nu niet zoo rooskleurig is, vooral omdat er in Uitwijk en Waard huizen nog wel krachten zitten, die dit voortreffelijk werk der jongens goed financieel konden steunen. Als afgevaardigden van omliggende plaatsen waren vertegenwoordigd: „Eben Haëzer" uit Almkerk, ,,Imma- nuël" uit Dussen, „Obadja" uit Andel, „Het Mosterdzaadje" uit Rijswijk, '„Obadja" uit Babiloniënbroek en de Geret. Jongelings vereen. „Eben Haë zer" te Waardhuizen. Deze allen brachten hun felicitaties over, alsmede ook de Kleine Meisjes- jesvereen. „Het Rozenknopje", de Meis- jesvereen. „Dorcas" en de Knapenver- eeniging „Jonathan", allen van de Herv. Kerk alhier. Deze werden allen beantwoord door den voorzitter, welke ook hun vereeni- gingen geluk wenschte en Gods zegen voor hun verderen arbeid toewenschte. Hierna verkreeg van Oudheusden het woord voor een inleiding over Lucas 19:1—10, waarop een drukke bespre king volgde. Na nog wat afwisseling door voor drachten in ernst en luim, werd er pauze gehouden, waarin rijkelijk door de aanwezige dames werd geéraetcefd •f» tfeeeeleidemdk en koekjes. Hiern* werd verder den avond doorgebracht met opstellen, voordrachten en een sa menspraak, welke laatstgenoemde erg in den smaak viel. Om ruim 11 uur sprak de voorzitter zijn sluitingswoord, waarin hij sprak dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is. Hij bedankte de aan wezigen welke velen waren, want het gebouwtje was overvol, voor hun be langstelling en hoopte, dat als de Jon gelingsvereen. weer zijn jaarfeest mocht vieren, dit weer kan doen met een eere-voorzitter in eigen gemeente. VEEN. De te houden biazar voor mur ziek-, zang- en voetbalvereen., is vastgesteld op 3, 4 en 5 Maart. WIJK EN AALBURG. Maandag, 28 Februari a.s., des nam. 7 "uur, zat in het Oude Schoollo kaal te Wijk, de jaarlijksche algemee- ne ledenvergadering van de Vereeniging „Het Groene Kruis" plaats hebben. O.m zal behandeld worden het voor stel va.n het Bestuur tot verhooging der minimum contributie van fl.— cp f 1.50. Tweede verantwoording van in gekomen goederen voor de bazar, welke gehouden wordt ten bate der rnuziek- vereeniging „Onderling Genoegen" al hier. N.N. 1 boek, tl.50; Frans v. Dord- mondi, 1 b. p. d. haters, 2 Jo-jo, 2 si garettenkokers; B. Kuipers, 4 pakjes pudding, 1 keukenstel; P. v. d. Velden, 1 compleet scheeretui, 2 kwartetspelen, 2 tube Shavex; A. v. Tilburg, 2 siga rettenkokers, 1 doos sigaretten; N. N., 1 aschbak, 1 pijp, 2 potlOoden; A. Garstman Czn., 1 tafelkleed; Chr. Ro- zenbrand, 1 paar schoenen; v.v. Wil- heknina, 1 kinderstoeltje; K. V. Drunen, 1 kleedje; H. Vos Pzn., 1 kolenkit, 1 vaasje, 1 suikerpot; Fa. L. J. Veerman, 3 leesboeken, 8 boekenleggers, 2 zak mesjes, 1 potloodslijper, 5 foto's prin selijk paar, 1 spiegeltje, 1 v'looienspel; D. de Graat E.zn., 1 vloerkleedje; N.V. Levenverz. Mij. „Vïtalis" Nijmegen, 10 verjaardag kalenders; J. v. Tilburg, An del, 4 pannelappen; Fa. Wed. "Beausar, Gorinchem, 3 zakjes bruidsuikers; J. v. Loon Czn., 2 schilderijen; EX Jiskoot, Veen, 1 kistje sigaren; C. v. Loon Bz., 1 koffiekan; E. de Graat, 6 zakdoeken, 3 dassen, 2 paar handschoenen, 6 paar manchetknoopen; W. F. Furster, 2 bus sen lak, 1 theeblad; W. V. Giesen, 15 pak Presto; N. N., 1 kleedje; C. v. Loon, 1 theeblad, 1 schemerlamp, 1 truitschaal; W. Bouman, 1 rookstel; Grevenstuk, 2 flacon brillantine, 2 fla con Eau de cologne, 2 poederstrooiers; K. Versteeg, 1 theemuts; P. V. Helden, Veen, 1 spiegel; A. Vos Pzn., Aal burg, 1 tulband; M. Schouten fl.— Joh. V. d Pol! fl.—B. Krop f0.50; L. v. Veen, fl.—N. N., f2.— dr. Olthuis f 2.50; B. Nieuwkoop f 2.—. WIJK. Woensdagavond j.l. hield de longelingsvereen „Onderzoek de Schriften en de Knapenvereen. „Samuël" alhier haar 7e en 3e jaarvergadering. Na het zingen van een Psalmvers opende de Voorzitter, de heer H. B. RengerseD, met gebed, waarna de secretaris en penning meester hunne verslagen uitbrachten. Door den Voorzitter werd een By bel bespreking gehouden over Lucas 19:1—10 welke met aandacht werd gevolgd. Ver schillende onderwerpen werden door de leden gehouden, welke zeer in den smaak vielen, vooral „De oude Visser" en „De Vlucht" mochten de goedkeuring der aan wezigen wegdragen. Door den Voozitter der Knapenvereen,, den heer J. K. Rees, werd het onderwerp „Naar het land van de Zwartjes" op zeer boeiende wijze uiteengezet. Na het zingen van een Psalmvers werd door den heer J. K. Rees met dankgebed gesloten. Verschillende vereenigingen uit de om liggende plaatsen hadden hun gelukwenschen toegezonden, terwyl de vereenigingen Veen, Aalst en de Meisjes vereen, alhier afgevaardigden hadden gezonden. Het i* jammer dat de Jongelingsvereeni ging slechts een 9 tal leden telt. Wanneer men het doel der vereeniging in aan merking neemt, n.l. het vermeerderen der kennis van Gods Woord, dan zou men mogen verwachten dat er voor dit ver- eenigingswerk veel meer belangstelling in onze gemeente zou bestaan. By K. B is opnieuw benoemd met ingaDg van 11 Maart, tot burgemeester der gemeenten Veen en Wyk en Aalburg de EdelAchtb. Heer C. B. J. Landweer. WAALWIJK. J.L Donderdag herdacht de kantoorbediende W. v. d. Mie>e den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst kwam bij de Levens ver zeker in gs Mij- Noord Braband alhier. Dioor de di rectie werd hem als blijk van waar deering een envelop met inhoiud aan geboden, terwijl hij van het personeel een prachtigen haard ontving. Het personeel werd door de directie wijn en sigaren aangeboden, terwijl het geheele personeel 's middags vrij kreeg. WERKENDAM. Donderdag 3 Maart a.s. des nam. half acht hoopt voor het Herv. Comité van Win terlezingen in Ge bouw op te treden, Ds. J. C. Hooi kaas, Ned. Herv. Predikant te Dius- sen. Donderdag 3 Maart des nam. 2.30 uur en 's avonds 7 uur, hoopt Ds. Heikoop van Utrecht, voor de Geref. Gemeente biddag tie houden voor het gewas. De afd. Werkendam der Chr. Vrouwenbond hield haar gewone vergadering waar als spreekster op trad, Mevr. Galijnze. Daar de avond in het teeken stond van de blijde ge beurtenis in ons Vorstelijk Gezin, liep het ionderwerp over „Juliana, van Stolberg." Tevens werden door een paar dames toepasselijke stukjes voor gelezen betreffende dit onderwerp. Ter afwisseling werden verschillende Vaderlandsche- en andere liederen gezongen. Het was een heerlijke theaaress»; theearesse. v. Oord, 2o biblioi- DE BETALING DER HONGAAR- SCHE SCHULDEN. Ook onderhandelingen met Nederland. In zijn mededeelingen betreffende de Hongaarsche aanbiedingen aan de Ver een. Staten betreffende betaling der Hon gaarsche schulden, heeft de Hongaar sche gezant, Pel'enyi, o.m. ook bekend gemaakt, dat Hongarije onderhandelin gen geopend heeft met andere credi teuren, ,o.m. met Groot-Brittannië en Nederland. o SOEST GAAT IN BEROEP BIJ DE KROON. Dinsdagmiddag heeft de raad der gemeente in spoedeischende vergade ring bijeen, besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten van Utrecht betreffende het niet goedkeuren van het raadsbe sluit van 3 Februari j.l. om ongeveer 150.000 beschikbaar te stelen voor grondaankoop en dezen grond' te schen ken aan het rijk ten behoeve van een te bouwen kazerne voor een te ves tigen detachement genietroepen. Tegen stemden .de kath. dem. partij' en de partij Algemeen Belang. avond met veel belangstelling. Woensdagavond werd door Ds. v. d. Kraan van Sliedrecht in het Vereenigingsgebouw alhier, ieen le zing gehouden voor de Herv. centrale. De titel was van het on werp: „Een zuiver Levenspad." De heer Joh. C. Visser, opende deze bij eenkomst door eerst te laten zingen Psalm 433 en 4, Gebed en het voor lezen van Ps. 119:1 tot en met 16. In zijn openingswoord heette de lei der allen hartelijk welkom., inzender luchtvaart een van haar bekwaamste krachten verloren, zij het ditmaal op het speciale gebied van de luchtfotografie. De plechtige afkondiging van de grondwetsherziening heeft Dinsdag in alle deelen van het rijk plaats gehad', schriftelijk, zoowel als mondeling. Een zestal staatsbladen werd' des middags te halt drie uitgegeven, behelzende de verschillende wetten, waarin de wijzi gingen rijn vastgelegd. Op hetzelfde tijdstip vond de mondelinge afkondi ging plaats door voorlezing van de wetten in den Hoogen Raad, de ge rechtshoven, de arrondissementsrecht banken en van de pui of voor de deur v:an de gemeentehuizen. Het spreekt vanzelf, dat deze laatste wijze van af kondiging in vele plaatsen nogal wat bekijks had'. In de groote steden was het verkeer er zelfs voor omgelegd. Als gevolg van de eenige maanden geleden aangebrachte wijziging in de regeling van den zuivelsteun is het werk van de Nederland'sche Zuivelcen- trale en van den Centralen Crisis Con troledienst zoodanig verminderd, dat bij eerstgenoemd lichaam ruim honderd en bij1 den Controledienst ongeveer 140 ambtenaren zullen worden ontslagen. Voor de beetrokkenen, die in vele ge vallen na jaren van werkloosheid bij deze crisisinstellingen weer een bestaan vonden is dit natuurlijk een hoogst onaangename tijding, doch aan den an deren kant is het niet anders dan toe te juichen, dat het ingewikkelde apparaat van den landbouwcrisisdienst opnieuw een belangrijke vereenvoudi ging zal' ondergaan. In de Tweede Kamer, die na een vacantia van verscheidene weken Dins- WAARSCHUWING. In verband -met de veelvuldige klach ten, die de Commissaris van Politie te Tilburg ontvangt over het niet te rug ontvangen van foto's, die ter ver grooting rijn opgezonden aan de „Su perbe" en „Regma" herinnert hij be langhebbenden aan rijn reeds vroegei ctagmiddag voor het eerst weer ver- gepubliceerde mededeelingen, dat daar- gaderde, kwam een weinig belangrijk toe zijnerzijds geen tusschenkomst kan wetj-e tot verlenging van de bestaande uci worden verleend, omdat de „Superbe" regeling der evenredige vrachtverdee- heid den spreker, bij de Hervormde en „Regina" niet te Tilburg, doch te lïng tot 1 ju]ij, a.s. in behandeling, dat, Kerkgangers zoo goed bekend. Het Baerle Hertog (B.) gevestigd rijn. ofschoon het weinig bewondering ont was de laatste avond van dit seizoen Klachten kunnen worden gericht aan mo,ette zonder stemming werd aan vroor de Herv. Jeugdoentrale, van- den Burgemeester van Baerle Her- genomen. De regeering wil een nieu- $S jiSLTLTtaëafö; regeling - he. gehee- vooral van de zijde der jeugd aan gaande dit ernstige onderwerp, niet grooter was. In zijn onderwerp liet spreker naar voren komen, dat het vooral voor de jeugd zoo ontzagge lijk moeilijk is het levenspad rein te bewaren. Men wil wel een levens hof, genieten van de vreugd, maar niet denken aan de toekomst, het eeuwige. Sprekler waarschuwde ern stig voor de afdwalingen, wijzende op het eeuwig behoud, het volbrachte werk van onzen Heiland. Dit onder werp werd met stille aandacht ge volgd. Na het zingen van Psalmll9: 5 sloot Ds. v. d. Kraan met dank- bed. -*-* Onze vroegere dorpsgenoot de heer W. Dam werd dezer dagen te Aalsmeer Oost als hoofd eener Chr. School geïnstalleerd. In Bloemenlust waren de ouders, leden en belang- stellenden samengekomen. Aanwezig waren de predikanten ds. Alkemade en ds. v. d. Linde en de hoofden der Chr. Scholen de heeren Bierling en Dijkstra, .ook het hoofd der Openbare School was aanwezig. De vergadering werd geopend door K. Filius. Het openingswoord werd gesproken naar aanleiding van Psalm 33. Welkomst woord werd toegeroepen aan de hoofden der scholen en het nieuw benoemde hoofd. De heer J. v. d. Zwaard sprak de installatierede uit. Spreker memoreerde het droevig heengaan van het laatste hoofd de heer Luijten. Thans hebben we weer een nieuw hoofd. Het bestuur legt met volle vrijmoedigheid de leiding der school in uw handen. Verder spraken de hoofden der scholen de heeren Bierling en Mus. Die heer Mus sprak den wensch uit, dat de verhou ding die tusschen de Chr. en de open bare school steeds goed geweest is, bestendigd zal blifven. Ds. v. d. Lin- de bespreekt het werk van de onder wijzers en den predikant n.l. intel- lectueele en geestelijke vorming. Wij hebben een gemeenschappelijke ar beid, die daar ligt, waar wij elkaar als christen ontmoeten. Na de pauze besprak de heer Dam. het verant woordelijke van zijn taak. Gelukkig ben ik reeds 13 jaar schoolhoofd ge weest, waarvan de laatste jaren van een groote school. Steeds weer dringt de vraag zoekt men wel het goede voor het kind Bespreekt ver vólgens de verhoudingen tot perso neel en ouders. De nadruk wordt vooral gelegd op samenwerking. Ten slotte dankt de heer Dam yoor de woorden die de verschillende spre kers tot hem gesproken hebben. Het bestuur van de Geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere" is als volgt samengesteld: N. Stoop, le secretaresse; Fr. Ippel, 2e secreta resse; M. v. d. Heuvel, le penning meesteres; M. Pellicaan, 2e penning- meestert»; M- Duinhouwer, le bibho- o— j© vervoer, dus te land: en te water. Dit NACHTEXPRESS AAN GROOT GE- 1S) naar mii,nister Van Buuren verklaar- VAAR ONTSNAPT. dé, niet zoo'n eenvoudige kwestie, van- De nachtexpres van Batavia naar Soe- daar dat de bestaande regeling tot rabaja, welke Vrijdag 11 Februari j.l. j juu verlengd moet worden. Tegen van het station Koningsplein vertrok, dien tijd hoopt de minister met het en waarin o.m-. de dochter van den ni>euwe ontwerp gereed te rijn. Landvoogd reisde, is aan een groot In de middagvergadering werd een gevaar ontsnapt, meldt de Matoeram. aanvang gemaakt met de behandeling Door de geweldige regens, welke in van de begrootmg van Suriname, waar de omgeving van Cheribon rijn geval len, is de brug bij Tjankring namelijk verzakt. Juist toen de laatste wagon van den nachtexpres zich nog op de brug bevond, begon deze te slingeren baj zooals gewoonlijk weinig opwek kende klanken werden vernomen. Su- rina is nog altijd een droevig arm gewest, dat bet moederland' de groot ste zorgen baart en zware financieele Binnenlandsch Overzicht en juist nadat de vaste baan weer jasj-e]tl oplegt. De economische toestand was bereikt zakte de brug weg. is er sjecht, in verschillende cultures Gedurende Zaterdag en een deel van zit geetl toekomst, de gezondheidstoe- den Zondag was het spoorwegverkeer stand ]aat te wemschen over en ook aan .groote vertraging onderhevig. J ovier het beleid van den Gouverneur wordt veel critiek gehoord. Toch meen-' den eeenige afgevaardigden nog enkele lichtpunten te kunnen ontdekken; zoo de heer Joekes (v.d.) in de rijst- en s citruscultuur en de heer Van Lidt de I Jeudë (Lib.) in de bauxtetwinning. Overigens bleek bij deze eerste zit- afkondiging van dé GroiMwetswij- ting Van het parlement de pas aan- ziging Ontslag van Crisisamb- i gebrachte gelu.d'sversterkingsmstallatie s 1 uitstekend te voldoen. De sprekers, voor zoover rij althans op den katheder het woord voeren, zijn thans overal in üe zaal en op de tribunes uitste kend te vólgen, zelfs indien rij niet over een krachtig stemgeluid beschik ken. Spreken rij echter van hun plaats, waaraan velen die geen al te groote re denaarstalenten kunnen ontplooien, nog steeds de voorkeur geven, dan blijft alles bij het oude. Wij willen dus slechts Vliegtuigramp in Indië. De J tenaren. De Tweede Kamer weer aan den slag. Prot. Vening Mei- nesz in Den Helder geëerd'. De textielstaking bij Van Heek. Veertigjarig tooneeljubileum van Tilly Lus. Opnieuw is de Nederlandsch-Indische luchtvaart door een zwaren slag ge troffen, voor de derde maal sinds be trekkelijk korten tijd. Een Glenn-Mar- tinmachine, een van de nieuwe bom menwerpers, die ter 7elëgénheid van hopen, dat vele, z<x> mogelijk alle af- een groote luchtbeschermingsoefening gevaardigden ter wille van de be e te Batavia voor een formatievlucht metverstaanbaarheid hunner woorden, waar mee rij toch hun opvattingen en denk beelden ingang trachten te doen vin den, hun schroom hoe begrijpelijk overigens ook zullen weten te over winnen en in den vervolge het spreek gestoelte zullen bestijgen. Alle toehoor ders regeeirng, Kamer, pers en pu bliek .zullen hen voor die zelfover winning dankbaar rijn. Te Den Helder werd Maandagmiddag in tegenwoordigheid van vele autori teiten en onder groote belangstelling van de rijde van het publiek, een ge- denkteeken onthuld ter herinnering aan de samenwerking tusschen marine en wetenschap, welke op zoo gelukkige een vliegtuigramp om het leven ge- wijze tot uiting kgekomen in de zwaar- komen iwfherinneren aan den direc- tekracJ^zoetan^r7^ne gj'lÏÏ" teur van het persbureau Aneta, den ning Memesz aan boord van de drnk- heer Berretty, die op dezelfde wijze booten der Nederlandsche marine heeft dm dood vond en weer heeft de verricht. vier andere vliegtuigen was opgeste gen, is niet ver van het vlieg veld Tjililitan neergestort. Het vlieg tuig was in een vrille geraakt en ging tijdens den val in vlammen op. Alle inzittenden kwamen bij dit ongeluk om het léven. Het waren: de bestuur der onder-luitenant Vermeulen, de mar- cconist Van Riet, het hoofd' van den foto-technischen dienst van de K.N.I. L.M. Hermanidés, de redacteur van Aneta De Hondt en de bekende Chi- neesche sportvlieger Khouw Khe Hien, die zich ook in ons land naam heeft gemaakt door rijn vliëgtoch naar Ne derland en terug. Opnieuw is hier mede een vooraanstaand persman door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1938 | | pagina 2