Burgerlijke Stand Rechtzaken WINTERHULP NEDERLAND. Het ligt in liet voornemen van de Stichting Winterhulp Nederland, om op 31 Januari a.s. in het geheele land een lijslencoliecte langs de huizen te houden. De eerstvolgende bus-, huis-, en straatcollecte is in verband hier mede tot een lateren datum uitge steld. De te houden lijstenco'iecte dient niet alleen om de inkomsten van .Winterhulpwerk te vergrootten, maar zal tevens haar nut hebben als voor bereiding van de verdere organisatie van het medewerkerscorps in tie verschillende gemeenten. Het is nood zakelijk in het vervolg niet langer te werken met de betrekkelijke los se organisatie der collectanten, maar een corps van vrijwillige, vaste me dewerkers te scheppen. Omtrent de zen uitbouw zullen intusschen nog nadere richtlijnen worden aangege ven. Uit de kringen van de collectan ten, die bij de vorige Winterhulp- collecte blijk hebben gegeven van him liefde en toewijding voor dezen mooien socialen arbeid, zullen zoo danige personen worden uitgekozen die volgens het oordeel van den plaatselijken directeur geschikt en in staat zijn om als collectant bij deze eerste lijstien-inzameling mede werking te geven. De gemeente wordt op grond van het aantal beschikbare krachten ingedeeld. Indien mogelijk verzamelt ieder dezer collectanten 'n aantal medewerkers om zich heen, ten einde hein behulpzaam te zijn. Uit deze medewerkers zullen latter de krachten voor den verderen uit bouw der organisatie worden verkre gen. De wijze van organisatie, zooals de leiding van het Winterhulp werk zich deze heeft voorgesteld, zal ge lijken op die der gemeentelijke lucht beschermingsdiensten, m. a. w. ge streefd wordt naar een verdeeling in wijken en blokken, welke op den duur in iedere gemeente zal worden doorgevoeld. Door het aanstellen van vaste wijk- en blokhoofden wordt het voordeel verkregen, dat er een contact ontstaat tusschen deze wijk en blokhoofden en de bewoners in de betreffende wijken en blokken. Tevens bestaat dam de gelegenheid gegevens te verzamelen omtrent den nood in bepaalde gezinnen. Van de ervaringen der wijk- en blokhoof den en hun medewerkers kan dan mededeeling worden gedaan aan het plaatselijk bureau, opdat bij de ver deeling der gelden daarmede reke ning kan worden gehouden. OMZETBELASTING MET AF ZONDERLIJK BEREKENEN. In aansluiting op de publicatie van de secretarissen-generaal van de de partementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij met betrekking tot de berekening van omzetbelasting aan afnemers, wordt van de zijde van het departement van Financiën me degedeeld, dat in gevallen, waarin de omzetbelasting mag worden doorbe rekend, zulks miet mag geschieden in den vorm van een afzonderlijke vermelding van het. bedrag van de omzetbelasting. Behalve voor de uitgezonderde goe deren en diensten, is wel geoorloofd dat de omzetbelasting en de invoer- belasting in den prijs worden ver werkt zoodat, zoo noodig, dus tot verhooging van prijzen mag wor den overgegaan. Aan een afnemer mag echter in geen enkelen vorm een afzonderlijk bedrag aan omzet belasting in rekening worden ge bracht. Aan ondernemers, die tot 1 Jan. 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in rekening hebben gebracht, blijft, voor zooveel betreft de leveringen ten aanzien van welke zulks gebrui kelijk was tot en met 31 Januari 1941 toegestaan de omzetbelasting af zonderlijk in rekening te brengen. Na dat tijdstip is zulks echter ver boden. Voorts wordt ter voorkoming van misverstand opgemerkt, dat de getroffen regeling ook toepassing kan vinden op het verrichten van diensten, van welke de vaststelling van de vergoeding niet zoo zeer on der de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart eu van Landbouw en Visscherij ressorteert zooals b.v. commissies en provisies in het bank- en verzekeringswezen. EEN 101-JARIGE. De heer E. H. Garstman, rustend landbouwer te Be'lingwoude (Gr.) heeft Zondag zijn lOlsben verjaar dag gevierd. Van zijn 8 kinderen zijn er nog 7 in leven. STRAFFEN VAN HET LANDS- GERECHT. Het Duitsche Landsgerecht heeft Dinsdag te Almelo zitting gehouden. Een Enschedesche caféhouder werd beschuldigd naar den Eugelschen ra diozender te hebben geluisterd en hierover te hebben gesproken. Hij gaf toe drie of vier keer te h,ebben geluisterd en dit in gesprekken t,e nedfcen doen uitkomen. i/e reenter aebtte met bewezen, aat beklaagde Diiitsch-vijandig ge zind is. Hij weet evenwel ze,er goed, dat niet naar de Britsche radio mag worden geluisterd. Dit verbod is op ernstige mi itaire en politieke groei den uitgevaardigd en moet volledig worden gehandhaafd'. Rekening houdenjd met het feit, dat beklaagde heeft bekend en dat hij niet heeft gehandeld uit Duitscht- vljandige overwegingen, éischte de Officier van Justitie vijf maanden ge\angenisstrat met aftrek van voor arrest. i Het vonnis luidde vijf maanidlen gevangenisstraf met aftrek' vattvoor- arrest en betaling, van de kosten van het proces. Vervo'gens stond een inwoner uit Hel.'endoorn terecht wegens het niet inleveren van een "jachtgeweer. Uit het verhoor bleek, dat beklaagde het wapen reeds twintig jaar in zijn bezit had. Sedert "1931 heeft hij' het niet meer gebruikt. "Verdachte verklaarde wapen riiet te hebben ingeleverd uit vrees voor de politie, aangezien hij geen vergunning voor het bezit van een vuurwapen meer "had. "De éisch "luidde acht maanden ge vangenisstraf. De rechter veroordeel de beklaagde tót zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het proces. Tevens ge* ast te hij' het in be slag nemen van het wapen. Teil slotte stonden twee 'jonge lieden terecht, die te Ommen voor Duitschland en den Fuhrer beleedi- geiide liedjes hebben gezongen. De Officier van Justitie verklaarde er rekeningi mede te willen "houden, dat de jongelieden onder invloed van sterken drank hebben gehandeld. De bel eed: ging van "den Fuhr er'is even wel buitengewoon ernstig. De eisch luidde derhalve vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Het vonnis lu;iddevier maanden gevangenisstraf met aftrek van, voor arrest en betaling van de kosten van het proces. BESCHERMING VAN SCHUL DENAREN. Op gfond van pie verordening no. 13/1940 van den .rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied o. m. betreffende maatregelen, ten aan zien van de bescherming van schul denaren, is op 20 Juni 1940 een eer ste uitvoeringsbesluit van, .den. secre taris-generaal van, het .Departement van Justitie verschenen, waarin oa. werd bepaald, dat de rechter aan een schuldenaar, die tenge\ó'ge van de bijzon de e omstandigheden, welke zich sedert 10 ,Mei 1940 hebben voor gedaan, niet tij'dig aan zijn vóór dien datum aangegane verplichtingen kan voldoen, een, uitstel van ten hoogste zes maanden kan verleeneni, indien zulks redelijkerwijze van den schuld- eischer kan worden verlangd. Woensdag is een tweede uitvoe ringsbesluit van, genoemden secreta ris-generaal in, het verordeningen blad opgenomen,. Volgens dit besluit kan de rechter een schuldenaar, aan wien hij reeds eenmaal eoi (uitstel van betaling heeft verleend en die ook na afloop van den uitsteltermijn nog niet aan zij'n vóór 10 Mjei aango- gane verplichtingen kan voldoen, nogmaals een of meermalen uitstel verleenen,, telkens voor ten hoogste zes maanden, indien zulks redelijker wijze van den schüldeischer kan wor den verlangd. Evenals tot dusver kan, de rechter het uitstel ook voor een gedeelte van de verplichting verleenen, terwijl het uitstel met terugwerkende kracht kan wör'den, verleend, indien'die schul denaar reeds in, verzuim is. De verzoeken tot uitstel kunnen bij eenvoudig request bij' den, rechter worden aanbangig gemaakt, warvoor een griffierecht wordt geheven van Tl.zoo zij bh den 'kantonrechter pn van f 2.50, zoo zij bij een anderen rechter worden ingediend. Dit griffie recht wordt terugbetaald, indien het verzoek geheel of gedeeltelijk wordt toegewezen of indien de rechter zich onbevoegd verklaart. ERKENTELIJKHEID VAN GE- EVACUEERDEN. Een groep personen, die uit Breda naar Rijsbergen waren geëvacueerd hebben besloten hun erkentelijkheid in deze plaats te betoonen door het aanbieden van een gebrandschilderd raam voor de parochiekerk van Rijs bergen. De glazenier Louis de Swart uit Breda zal het raam vervaardigen. GEMEENTELIJKE NAKEURING VAN FILMS AFGESCHAFT. In artikel 4 eerste lid van de Bi oscoopwet is bepaald, dat de ge meenteraad onder goedkeuring van de Kroon bij verordening kan be palen, dat vergunningen voor het in het openbaar geven van bioscoop- voorstel! ingen slechts zuilen kunnen worden verleend met inachtneming van de in die verordening gestelde voorschriften. Thans is in het Verorden ngenblad een besluit verschenen van de secre tarissen-generaal van binnenlandsche zaken en van justitie, volgens het welk voorschriften, als bedeeld in genoemd artikel 4, eerste lid, niet mogen slrekken tot keuring van de te verloonen films of van de afbeeldin gen ter reclame voor films, noch tot het verbieden van toelating van personen beneden zekere leeftijds grens bij voorstellingen. Gemeentelijke verordeningen, wél ke thans van kracht zijn, verliezen van rechtswege haar geldigheid, voor zoover zij in strijd zijn met de nieuwe bepaling. 5 JONGENS OP ROOF UIT. Naar de Crt. meldt heeft de politie te Waalwijk de hand gelegd op vijf knapen, "die een organisatie hadden geschapen om zich van zakgeld, sr.oepg'ced en sigaretten te voorzien. Hun „zaak' 'zat goed in elkaar. Steeds gingen ze met hun drieën, een winkel binnen. Eén verstopte zich voor de toonbank of ergens anders, de twee anderen vroegen "ets, dat de winkelier hun niet kon leveren. De winkelier verdween 'daarna weer en de beide knapen gingen den winkel uit Dan was de tijd voor. nummler drie gekomen. Vlug schoot hij' uit zijn schuilplaats, "kéék of de kust vei'ig was en kaapte een en ander uit de winkellade of van de voorraden. Als de winkelier, door de bel "gewaail- schuwd, weer "terug "in den winkel kwam, was het boefje reeds verdwec nen. Op een stille p'aats werd de buit vervo'gens onder de jongens ver deeld. Toen de jongens dezer dagen( ope reerden in- het sigarenmagazijn van den heer Mj. in de Stationsstraat, liep het echter mis. Op het moment, dat nummer drie de winkellade onder zocht, werd hij op heeterdaad betrapt. De po'itie werd in de zaak gemengd en toen kwamen ook de namen van de vier andere kna/pen los. De oudste is éïf jaar, de'jongste nauwelijks ,nei- g'en. DE GULZIGE SNOEK. Uit Axel wordt aan de Tel. ge meld Een merkwaardige ontdekking de den eenige schaatsenrijders op het ijs van een der kreken in deze omge ving. Ze vonden daar nl. een dooden reiger, die half door een grooten. snoek was opgeslokt in een dichtge vroren bijt. In den snavel van den rei ger vond men ook nog een klein vischje. Waarschijnlijk hebben én het kleine vischje én de reiger én de snoek door een zonderlinge samen loop van omstandigheden den dood gevonden. De zonderlinge vondst wijst ernl. op, dat jongens een gat in het ijs ge maakt nebben om vischjes te van gen. De reiger zal zich later ook bij het gat hebben opgehouden om te 'rach.eo een iischje te bemachtigen, Op hetzelfde cogenblik, dat de vo gel het vischje te pakken kreeg, zal ook de snoek zijn toegeschoten, ,en gulzig Irioip en hals van den reiger naar binnen hebben gewerkt. Dit is den rcofvisch echter te machtig ge bleken naar alle waarschijnlijkheid zijn gtulzigheid heeft hij" met "den dcöd mee.en bekoopen. Ook de reiger heeft zich niet meer uit den kop van den snoek kunnen bevrijden en zoo von den vogel en visch samen den dood. TWEE MANNEN TE ROTTERDAM VERMIST. De commissaris van po'itie der 4e afdeeling', bureau Oosterantstraat te Rotterdam, (telefoon 35888) verzoekt ieder, die inlichtingen, 'kan verstrek ken omtrent Geri'it 13ruggink, 38 jaar, ocnstructiewerker, laatst wonende te Rotte:dam aan de Schoonderlcostraat 70, zich mondeling', telefonisch dan wel schriftelijk tot zijn bureel te wen den. Bruggiink verliet Donderdag 26 De cember 1940, des v.m. te omstreeks 8.30 uur zij'n pension en keerde daar in tot heden niet terug', terwijl hij té vens sindsdien, niets van zich liet hooren. Een ongeluk kan, hebben plaats gevonden, doch misdrijf moet, aan gezien "Bruggink een belangrijk gelds bedrag bij' zich -had, niet uitgesloten worden geacht. HET ESPERANTO CONGRES DIT JAAR TE SNEEK. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal het Esperanto-Congres dit jaar op 1!2, 13' en 14 April te Sneek worden gehouden. De eerste dag zal liet con gres door het gemeentebestuur wor den ontvangen en zal een algemoene vergadering worden gehouden. Den tweeden dag (eersten Paasch- dag) wordt het congres voortgezet, waarna 's avonds een rcvuevoorstel- ling volgt. Paaschmaandag 14 April wordt een excursie gehouden, vermoedelijk een boottocht over de Friesche me ren. SCHADELOOSSTELLING EN ZOENGELD OPGELEGD. In verband met het feit, dat in de afgeloopen 3 weken, drie in den Ilaag parkeerende auto's van de Duit sche weermacht door Nederlandsche staatsburgers opzettelijk beschadigd zijn, is op grond van artikel 1 van de verordening Nr. 7/1914 over de ojilegging van prestatieplicht aan ver schillende inwoners van Den Haag, van wie aan te nemen is, dat zij de bovenbedoelde handelingen hebben goedgekeurd of begunstigd, de ver plichting tot betaling van een schade loosstelling en zoengeld tot een totaal bedrag van f60.000 opgelegd. lil p5 Dé- UITVOER VAN WILD. Blijkens een besluit van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is de uitvoer van levend en geslacht wild tot een nader te bepalen tijdstip slechts aan de slichting Nederland sche centrale voor eieren en pluim vee, gevestigd te Beekbergen als mo nopoliehoudster toegestaan. HET KAPPEN VAN BOOMEN. De „Kampioen" schrijft dat het landschapsschoon ernstig benadeeld dreigt te worden door het kappen van 'tgroote aantal boomen. De vooruitzichten voor het behoud van het natuurschoon onzer bos- schen en boomen zijn weinig be moedigend. EXPLOISIE OP GASFABRIEK. Op het terrein van, de Haagsche gasfabriek* waren In een werkput twee! werklieden aan het werk'. Het schijnt, dat zich in dezen werkput explosieve! dampen hadden verzameld', want plot seling ontstond er eeni hevige ontt- pIoff:ng, waardoor de beide werklie den vrij' ernstig werden gewond. De 31-jarige monteur P. J. la R. uit de Werkstraat kreeg brandwond- den aan ge'aat en handen en moest door den Eerste Hulpdienst naar het gemeenteziekenhuis worden overge bracht, waar hij is opgenomen. De 42-jarige werkman A. van A. uit de Adelheidstr. kreeg eveneens brand wonden, doch kon ter plaatse verbom- den worden, en toen naar 'huis -wor den vervoerd. i VERWERKEN VAN EIEREN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd deelt me de, dat het eier-inveuta ris a tie beslui t 1910, hetwelk het in voorraad hebben en afleveren van geconserveerde eie ren zonder goedkeuring van de Ned. centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen verbiedt, thans is aan gevuld met een verbod tot verwer king van eieren. Genoemde centrale is bevoegd, van dit verbod onthef fing te verleenen, eventueel onder door haar le stellen voorwaarden. SPECIALE BENZINE. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is de verkoop van speciale benzine als motorbrandstof verboden. DUSSEN. Over de maand December. 1 GeborenAlbertus Rastianus, z. v- J. Schalken en, Cath. JonkersJo hanna Godefrida Maria, d. v. Ad'. Th. v. Dortmont en, II, M- Ei. v. d. Bosch; jFranciscus Johannes, z. v. W. J. Heij'mans en. C. M. Herman; Evert Adriaan, z. v. G. v. Binsbergen en J. E. SoetersFranciscus Adrian,us, z. v. C. J. v. d. Pluijm en C. A. Leiegl- gangers; Josephus Izak' Willem Ma ria, z. v. C. L. Diepenbroek' en. M. P. J. I. Buij'sMeint, z. v. J. Klazing'a en E. Zij'lstra; Theodoras Autonius, z. v. F. Nieuwenhuizen, en Q. M> Leemans"Benjamin Cornells, z. v. B. C. v. Andel en, W. v. Rijiswijk. OverledenChristiana v. Maastrigt, 79 j., wed. van P. A. Dekker; Wilhel mus J. v. d. Pluij'm, 64 j., echtg. van A. Leemans; Theodora W. v. d. Pluijm, 23 j\, echtg. van C. 'M. Priim senTeuruje v. Daalën, 89 "j\, echtg. van 1. van, Tilborg. KANTONGERECHT 's-BOSCH. Zitting' van Woensdag 15 Jan. Jachtwet: J. O., Waalwijk, f20; M, J. v. d. L„ Vlijfnen, f 30. Links houden: C. v. W., Garneren, f3. - Geen richting' aangeven: Joh. v. S-, Vlijmen, f 3. Verduisteringsverord.R. B., Waal wijk, f5. Afgiesl. weg berijden: C. L'. V., Waalwijk, f4. Voertuig zonder lichtJ. M. de R-, Zaltbommel, 2 maal f2; J. v. E., Vlijmen, 2 maal f3; M- S„ Vlijmen, 2 maal f5 P. J. v. E-, Vlijmen, 2 maal f 5. "Rijw. z. licht: 'P. H-, Zaltbommèl, 2 maal f3. Geen achterlicht: A. J. L-, Waal wijk, f3; A. A. v.M. Z„ Drunen, t 3. 'MollenwetJ. v. M., Dussen, f 5. Een redder gehuldigd. De burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessanich, heeft de onderscheid rg van het Carnegie Heldenfonds uitgereikt aan den 23 jarigen Jo van Hugten, die een drenkeling uit het kanaal Luik-- Maas tricht wist te redden (Foto Het Zuiden) - xXy x-:-:: r.jxDx'Xx-x xv: 1 1. x. Da bekende korenmolen op den berg bij Neede> eigendom van de vereeniging .De Hollandsche Molen", zal, indien geen voldoende steun gegarandeerd wordt, voor afbraak bestemd worden (Foto Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4