Bit Dummer bestaat uit 2 bladen Uit andere bladen Buitenland Binnenland LOONSTATEN Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, De Zaltbommelsche veilingkwestie. No. 6126 Woensdag 22 Januari 1941 VERD U1STE ^ND VAN ALtEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden: franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Volkshouding in bezet ge bied. Drieërlei houding is mogelijk. In het jongste weekblad van De Nederlandsche Unie wordt opnieuw gesproken over het onderwerp van den dag: de houding van ons volk onder de bezetting. Na opgemerkt te hebben, dat in het conflict tusschen gevoel en ver stand ons volk de juiste oplossing heeft gevonden de houding van de Duitsche weermacht, dit moet wor den erkend, heeft dit vergemakkelijkt schrijft „De Unie". Toen wij bezet gebiied werden, trad uiteraard tegelijkertijd de. Engelsche blokkade tegen ons land in werking. Met het gevolg, dat wij van het oo- genblik af onze voorraden buiten beschouwing gelaten voor het le vensonderhoud van ons volk aange wezen waren op onze eigen voort brenging van voedingsmiddelen en op ruil met die landen, welke wij, on gehinderd door de blokkade, nog kun nen bereiken. Onze eigen voortbrenging van voe dingsmiddelen van mensch en dier is geheel onvoldoende om ons volk en onzen veestapel te onderhouden. Het is óók niet mogelijk deze voortbren ging zóó te wijzigen, dat zij dit wèl zon worden. De aard van vele onzer gronden verzet zich djaartegen; en de oppervlakte van ons land is te klein om dit te kunnen bereiken. Veeleer is te vreezen, dat wij de intensiviteit van onzen land- en tuin bouw niet zullen kunnen handhaven wegens vermindering van de beschik bare hoeveelheid meststoffen. Onzen veestapel en onzen pluimveestapel moesten we reeds sterk verminderen wegens het stagneeren van den aan voer van krachtvoer uit het buiten land. Dit alles beteekent een ontzaglijken ondergang van onzen zuivclinvc(er. Tegelijkertij d kunnen wij geen diens ten meer buiten de door Duitschland bezette gebieden bewijzen door onzen handel, waarvan 23 pCt. onzer bevol king l eefde. En onze industrie kan voor een groot deel haar grondstoffen niet meer betrekken uit landen, wel ke vroeger haar leveranciers waren. Men idenke slechts aan katoen, ijzer erts, tin, hout, koper, enz, enz. Tenslotte zijn wij afgesloten van on ze eigen overzeesche gebiedsdeelen Aangezien nu ons eigen land, zelfs in gunstiger omstandigheden, opzijn hoogst uit eigen voortbrenging een 5 millioen menschen kon voeden, kleeden en huisvesten en ons inwo nertal ongeveer 9 millioen bedrkagt, zijn wij, als onvermijdelijk gevolg van de bezetting, aangewezen op goederenruil met en dienstbewijs aan die deelen van Europa, welke wij, on gehinderd door de blokkade, kunnen bereiken. Dit kunnen wij wel alleen over het gebied van de mogendheid, welke ons land bezet houdt, of over gebied, dat buiten ons eigen land eveneens in haar macht is. Met andere woorden: voor het naakte levensonderhoud van ons volk zijn wij aangewezen op de bezettende macht." Van niet minder beteekenis dan de bezetting van ons land in Europa zijn nog andere feiten, welke het vinden van de juiste houding moeilijk ma ken: onze Regeering in vijandig land, het niet bezette gebied van het Ko- rijk en zijne zeemacht nog in vol len oorlog met de bezettende macht. De gemakkelijkste houding tegen over deze feiten is die van afwachten, van onthouding, welke wordt aanbe volen om gevoelsredenen." De onwaardigste houding is die van hen, die tot een volledige samen werking met de machthebbers der be zettende mogendheid zouden willen overgaan, die, door middel van die samenwerking, met terzijdestelling van de Grondwet en tegen den klaar - blijkelijken wil van ons volk, het staatkundig systeem van de Inzetten de macht, althans in zijn voornaam ste wezensbestanddeelen, aan dat volk zou willen opleggen en die, zelfs, terwijl het Koninkrijk nog in vollen oorlog is met de mogendheid, wel ker Legers ons land bezet houden, het bezette deel van dat Koninkrijk met den invaller-bezetter militair zou den willen doen samenwerken, tegen het land, waar de regeering een toe vlucht vond en waarmede het niet-be- zette deel van het Koninkrijk en de marine samenwerken tegen onzen be zetter." „De 'Unie constateert, dat deze bei de uiterste houdingen klaarblijkelijk uitgaan 'van een miskenning der fei len. Het blad schrijft ,,De 'eerste wil de onvermijdelijke,, feitelijke gevolgen der bezitting1 van Europeesch 'Nederland, zooals w'ij die boven 'schetsten, niet erkennen. Zij blijft 'bil de feiten ten achter. Zii ijs ook 'in de practijk onhoudbaarwant wij zagen reeds een onmiskenbaar contact tusschen en samenwerking mét 'de bezettende macht bij alle groote 'maatschappelijke organisaties werkgevers, 'werknemers, midden stand. „De 'tweede wil de 'even onvermij delijke feitelijke gevo'gcn niet 'erken nen 'van ae om'stantligheden, dat het Koninkrijk 'der Nederlanden nog al tijd 'in oorlog is met "het Duitsche Rijk, dat slechts een deel van dit Koninkrijk bezet is en de wettige .Rei- geering 'in een aan Duitschland vij andig land vertoeft. Zij wil op "de feit- ten 'voorultloopen en 'handelingen ^cellen en maatregelen treffen, welke eerst 'ten rechte zouden kunnen won den genomen, als Nederland niet al leen 'bezet doch definitief 'na een vrede bij Duitschland ingelijfd ge bied zou zijn. Zij "tast daardoor de waardigheid 'van het Nederlandsche volk aanzij ontketent dit volk een 'innerlijken strijd, waarvan de ge vo'gcn 'niet te overzien zijn, zij jaagt het tegën haar in 'het harnas, ten nja- dee'e óók van de bezettende macht." Zoowel de eene als de andere hou ding lijkt het Unieblad hiet te ver antwoorden. „Van haar eerste opjtreden 'd.d. 23 23 Juli 1.1. af Is de leiding der Nb- derlandsche Unie, op grond 'van, de feiten, ervan overtuigd geweest, dat de bezetting van ons land door de Duitsche legers een zekere mate van samenwërking tusschen het Neder landsche Volk' en den bezetter on vermijdelijk zou maken. Zij was van oordeel, dat die samenwerking niet verder 'behoorde te gaan 'dan we dert om' door de feiten wiordf voorgëj- schreven. De leidinjg der Unie is steeds van oordeel geweest, da;t, gef- zien ook alweer die niet wég te rei de nee ren feitelijke omstandigheden, een lichaam in het' Ieven| diende te worden geroepen, ter aanvulling van het luchtledig, dat bij! de bezetting V^MLchen het Nederlandsche vólk en de bezettende macht ontstond. Uiter aard zou zulk 'een lichaam klaarblij kelijk het vertrouwen van het Neder landsche volk moeten hebben, wilde zij kunnen worden geacht namens dat volk de bezettende macht bij de door deze te treffen maatregelen van de gevoelens van dat volk op de hoogte te kunnen brengen en voor zijn le vensbelangen te waken. Het blad zet vervólgens nog eens uiteen, waarom voor de door de Unie noodzakelijk geachte beperkte samen werking een in beginsel van den be zetter onafhankelijk lichaam noodig is. De Nederlandsche Unie zou haren vaderlandschen plicht verzaken, als zij niet alles in het werk bleef stel len. om in b ovens taanden zin den be zettingstijd voor ons vcilk zoo draag lijk mogelijk te maken. Slechts in twee gevallen zou De Nederlandsche Unie genoopt kunnen worden haar pogen op te geven. Het eerste geval was aanwezig, wanneer de machthebbers van de bezettende mogendheid zouden doen blijken, dat zij op eenige samenwer king met het Nederlandsche Volk Woensdag 22 Jan. Donderdag 23 Jan. Vrjjdag 24 Jan. s morgens tot J.36 9.35 9 34 's avonds vanaf 6.08 6.09 6.11 geen prijs zouden stellen, doch alles geheel om eigen gezag en eigen ge legenheid zouden wenschen te rege len. Voor samenwerking zijn er twee noodig; in zulk een geval zou elke mogelijkheid tot samenwerking ont breken. Het geldt hier evenwel een louter theoretisch gevalwant de machtheb bers der bezettende mogendheid heb ben herhaaldelijk verklaard tot sa menwerking met het Nederlandsche Volk bare id te zijn. Het tweede geval ware aanwezig, indien cle machthebbers dier bezet tende mogendheid ©en andere instan tie dan De Nederlandsche Unie als de eenige en uitsluitend vertegen woordigende van het Nederlandsche Volk zouden beschouwen, als zij zulk een andere instantie 'volmachten in handen zouden geven en met haar alleen zouden widen samenwerken. Ook dan zou een verdere actie van De Nederlandsche Unie in den zin van de hier bedoekte samenwerking geen reden van bestaan meer hebben. Hiermede is, meenen wij, de posi tie der Unie duidelijk en scherp af gebakend en hare houding bepaald. Hier is de eenige houding, welke «enerzijds met tweeërlei werkelijk heden rekening hoiuMt anderzijds de nationale waardigheid ongerept laat." ONDERHOUD TUSSCHEN HITLER EX MUSSOLINI. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt hebben de Führer en de Duce Maandag een ontmoeting gehad. Een communiqué van D.N.B. meldt over deze ontmoeting het volgende: De Fürher en de Duce hebben ter gelegenheid van een samenkomst in tegenwoordigheid van de ministers van Buitenlandsche Zaken van de As een diepgaand onderhoud over den toestand gehad. Dit onderhoud is verloopen inden geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide regeeringsleiders en van de nauwe strijdgemeenschap tusschen het Duitsche en Italiaansclie volk. Het heeft ten aanzien van alle vraagstukken een volledige overeen stemming der wederzijdsche opvat tingen opgeleverd. FRANSCHE GEÏNTERNEERDEN NAAR IIUIS. Uit Vichy wordt gemeld: Het mi nisterie van Oorlog deelt mede, dat op 20 Januari de terugkeer begint van de in Zwitserland geïnterneerde Fransche krijgsgevangenen. Dagelijks zullen "2 tot 3 treinen worden. ven- wacht. De terugkeer van die ongeveer 30.000 in Zwitserland geïnterneerde Franschen zal in tptaal "20 dagen du ren. De terugkeenende krijgsgevangé nen zullen in verschillende steden in het onbezette deel van Frankrijk worden gedemobiliseerd. Het ministerie van Oorlog' wijst er op, dat de Duitsche autoriteiten al le noodi'ge faciliteiten 'hebben ver leend, opdat de terugkeerenden, die in de bezette zone wonen, zoo spoe,- diig mogelijk naar hun gemeenten kunnen terugkeeren. KOUDE IN FINLAND HOUDT AAN In het Noorden van Finland houdt de koude aan. "In het centrum van Lapland", Rovaniemi, bedraagt de temperatuur zelfs 52 graden Uelsius onder nul. ZIJN VRIEND BESTOLEN. In een Waalwijksch café zaten 5 personen aan een tafeltje. Het wa ren R., Sch., S., T. en V. Toen R. wilde afrekenen, nam hij een bank biljet uit zijn portefeuille en ging daarmee naar het buffet, aldus de Tel. Zijn portefeuille, waarin een groot bedrag aan geld zat, liet hij onachtzaam op het tafeltje liggen. Een minuut nadien was ze verdwe nen en hoe men ook zocht, ze bleef verdwenen. Het werd een lastig ge val, daar het goede kennissen waren die. elkaar niet durfden verdenken. Opmerkelijk was evenwel, dat S. tegelijk met de portefeuille verdwe nen was. De gemeentepolitie, die in de zaak gemengd werd, toog dan ook direct naar S. Deze overhandigde haar vrij spcoedig de portefeuille miet gelden verklaarde dat hij slechts „uit de grap" gehandeld had, om den ei genaar eens te laten zoeken. De politie neemt de verklaring van S., dat hij uit de grap handelde, met de noodige korreltjes zout, zoodat de man wegens diefstal zal worden vervolgd. OP HET IJS VERDWAALD. Is ongeveer ;een week geleden drie Huizer-jongens op het IJsselmeer een benauwd avontuur overkomen, thans neeft zich dit herhaald met twee "jon ge visschers uit bpakenburg'. Zij wa ren Vrijdagmorgen vroeg uitgegaan, het ijs op. Uren lang Jiepen zv langs de kust en al visschen'd naar .spierinig verloren zij de kust uit het gezicht. De 'jongens oriënteerden z'ich op de windrichting en dachten met behulp daarvan de kust wel weer te kunnen vinden. Doch de wind was inmiddels gedraaid en toen raakten zij aan het dwalen. Den geheelen dag' waren zïj onderweg zonder te wieten waar zij zich bevonden. De avond viel, steeds liepen zij door. Tegen 10 uur 's avonds merkten zij een licht op en zij gingien er op af. Weldra drongen de tonen van muziek tot hen door. 'Zlij meenden Muiden te hebben bereikt, doch toen Zij voet aan land zetten^ des avonds om elf uur, bleken zSJ in... Hardieh- wijk te zijn. Spakenburg werdi opge beld en de verontruste ouders werden» gerustgesteld. i t In Harderwijk verkochten dé jojn- gens de gevangen spiering om brood te koopen. Zij brachten den nachtl door oip het politiebureau en "keer den in den loop van "Zaterdag naaq Spakenburg terug'. NA VAL OVERLEDEN. Dinsdag is de 4-jarige J. V. in] de ouderlijke woning aan d,e Oranje straat te Leiden van een trap ter, hoogte van ongeveer drie meter ge vallen. Aanvankelijk scheen het, als of het kind geen ernstig letsel had opgeloopen, doch geleidelijk verer- 'gterde cle toestand, zoodat overbren ging naar het academisch zieken huis noodzakelijk bleek. Hier is het kind aan de verwondingen overleden. INBREKERS AANGEHOUDEN. In den nacht van Donderdag1 op' 'Vrijdag is ingebroken in de kantoren' van een groentenhandel aan de Croe- selaan te Utrecht. Die dievenhadden een kelderraam o penjge sch ovenlie ten zich naar benedien "glijden en' wisten via die kam,er In bet kantoor tej komenen passant nebben, zijl behal ve hun eig,en ger eed-schappen ,ook nog boren en vijlen medegenomen; uit den kelder en met deze werktui- f en gewapend was het voor hen een! lein kunstje d,e brandkast, welke in) het kantoor stond, open "te breken'. Vooral de boren: deden goed' werk en 'daarmë'de wist mén het slot te. fior- ceer.en !en de deur, open te 'krijgen;* Uit 'de brandkast werd een bedragl van ruim 3i0|0i0 gulden gestolen ein] via 'denzelfden weg ontkwamen del dieven. j j t j j Na een kort, doch krachtig onder zoek' is het de Utrechtsche politici Vrijdagavond 'gelukt de hand! te legH gen op de dad.ers. Qearne,steerdr weit- de n 'twee 'betonwerkers van achttien! en twintig jaar, van woei de oudste als 'sjouwerman bij dejn gro.enterihan- delaar 'langen tijd in dienst is gie{- vveest. 'Na een verboor van eenigei uren hebban de daders "bekend. Daar de politie het vermoeden heeft, dat d,eze 'dad.ers zich ook notg pan. anderei diefstallen 'hebben schuldig gemaakt, wordt het onderzoek voortgezel. Nog Zaterdagmorgen zijn de dieveni aani een 'scherp verhoor onderworpen eni het 'staat wel vast, dat ziji bi verschei dene Inbraken 'in het Sticht betrok ken zijn geweest. De betonwerkers1,, die an o ment eel werkloos zïjin, zijn naar 'hte Huis van Bewanhjg1 overge bracht. In de woning van een dep jongens heeft die politie onder het' vloerzeil een gedeelte van de gesto len 0000 gulden teruggevonden. Voorstel tot ontslag van den directeur verworpen. Men meldt uit Zaltbommel aan de! B.Ct. De vergadering van aandeelhouders! welke moest beslissen over het be langrijke vraagstuk van het ontslag} van den directeur, was uiteraard druk bezocht, toen voorzitter, del heer J. Rooseboom zijn kort ope ningswoord uitsprak. Het punt dat daarna aan de ordei kwam: het voorstel van het bestuuh Vanaf heden verkrijgbaar in den Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN te HEUSDEN: ingevolge de nieuwe loonbelasting PRIJS 6 CENT PER STUK NIEUW voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Tot hier toeOp de grens van de dorpen Hens broek en Obdany (N.H.) staat nog een zgn. grens paal (Foto Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1