Geruite stof, Practische sluitingen voor schorten KNIPPATRONEN CfOnqiï aie Meeding een eisch 'L der tijden Handige udimuv-en taou-elen maar - hoe te verwerken Zelf gemaakte hooikist GEKLEEDE BLOUSES 11 De opvatting, dat men er slechts goea gekleed uit kan zien indien men naar de plaatste mode gekleed is, heeft bij vele vrou- (Wen zoozeer post gevat, dat zij zich moei te hebben, «dch hieraan te onttrekken. De mode wijzigt zich in verband met den ernst 'der tijden slechts uiterst langzaam en dan betreft het meestal nog slechts de details. 'Deze laatsten dragen er evenwel in hooge nu.te toe bij om aan bestaande japonnen een geheel ander effect te verleenen. Soms kan volstaan worden met een enkele sie raad, dan weer is een garneering van ve- Hlourschiffon c* guipure kant méér ge schikt. Georgette en kanten kraagjes en jabots, die weliswaar niet tot de meest mo derne, dan toch zeker wel onder de flat- teuse details gerangschikt mogen worden, handhaven zich nog steeds. Keurig kleedt o.m. een kraagje van witte zijde of piqué, hetzij in den vorm van een omgeslagen schuinen bies, dan wel als re- yers-kraag, die steeds een frissche noot aan veelgedragen japonnen geven, evenals scherp gepunte revers. Wanneer de mogelijkheid dus bestaat om zooveel variatie aan te brengen, kan nie mand er bezwaar tegen hebben, dat de coupe over de geheele linie uiterst eenvou dig is. Ook de kleur moet liefst zoo weinig mogelijk opvallen, waardoor het veel min der opvalt, wanneer men de kleeding veel draagt. Een kleedingstuk, dat niet in dienst der mode, doch voor de draagster ontwor pen wordt, kan niet opvallend zijn, doch moet zich aan het type aanpassen. Een mantelcostume. dat bedoeld is om meerdere jaren gedragen te worden, zal liefst in een neutrale kleur gekozen dienen te worden, b.v. zwart, donker-blauw of grijs, soms komen ook beige en bruin in aanmerking. Niemand zal op de gedachte komen om voor een dergelijk kleedingstuk grasgroen te kiezen, waarvan men vooruit weet, dat het gruwelijk vervelen kan, wanneer men het jaar in, jaar uit, draagt. Een japon, die lang mee moet, mag, zoo als gezegd, noch door coupe, noch door kleur opvallen en daarom zal in het bijzon der aan den rok veel aandacht geschonken dienen te worden en dient men den gulden middenweg te kiezen. Aangezien de rokken op het oogenblik kort zijn, doch de tijd wellicht kan komen, dat ook hierin verandering komt, is het aan brengen van een zoom uit practische over wegingen gewenscht. De moderne vleermuis-mouwen kan men alleen dan aan een japon of blouse over brengen, indien men althans beschikt over een extra lapje stof, dat evenwel noodig zal blijken te zijn. Een nouveauté als dit genre mouwen is aardig voor korten tijd, daarbij leenen alle weefsels er zich niet toe en alles wat ook maar eenigszins buite nissig is, verveelt. De hooge halsuitsnijding handhaaft zich nog steeds, hetgeen ongetwijfeld in de kou de seizoenen niet anders dan toegejuicht kan worden. Een paar practische modellen, die niet aan mode gebonden zijn, vindt men op bijgaan de schets. Links een eenvoudige japon met knoopsluiting midden voor en zesbaans rok. Een aardige onderbreking geeft het zijden tres, dat met de hand opgenaaid wordt, zoodat het eventueel gemakkelijk verwijderd kan worden, wanneer het be gint te vervelen. Zeer practisch zijn mo dellen als de overgooier (rechts), die zich leenen om met verschillende blouses ge dragen te worden. Meermalen kan zoo'n overgooier gemaakt worden van een japon, die onder armen en aan mouwen gesleten is, doch dan zal de uitsnijding onder de armen iets dieper dienen te zijn. handtasschcn, bontgarnituren en nog veel meer De textielkaarten leggen ons beperkin gen op, ten aanzien van de aanschaffing ran nieuwe kleeren, hetgeen ons evenwel vindingrijker dan ooit maakt. Naarmate we onze fantasie meer in het werk stellen, tooyeren we met kleine lapjes stof, fluweel, zijde, bontsioi en bont nog allerlei aardige flatteuse en toch ook weer practische de tails, die zoo'n aparte noot aan onze klee ding kunnen verleenen. We maken thans allerlei dingen, waarvoor we een minimum van stof noodig hebben, die ons niets kos ten dan wat tijd en die ons het gevoel ge ven, dat we toch inderdaad „zuinige" huis vrouwen zijn. Zelfs al gaan we tegenwoordig veel min der uit dan vroeger, dan zullen we toch al tijd gaarne zoo'n coquet taschje hebben, dat voor het bergen van allerhande kleinig heden dienst kan doen en dat we onder ons bereik hebben, als we bezoeken maken of ontvangen. Het maken van de coquette taschjes, die op de afbeelding zijn aange geven is niet moeilijk, aangezien zij geen beugel hebben. Moiré, fluweel, duvetine, brocaat, lamé kan als materiaal aangewend worden, ter wijl de sluiting b.v. uit een rits kan be staan of met ringen, zooals links is aange geven, waardoor een koord of lint gehaal wordt. Een garnituur, van stukjes bont of bontstof gemaakt is op schets 2 aangege ven. Voor het bonten mutsje neemt men een reep van 12 c.M. hoog, dat op gaas of stijf linnen gehecht wordt, terwijl een lapje zijde in dezelfde kleur als voering wordt aangewend. Om het achterhoofd wordt een band gedragen, b.v. van ribslint in dezelfde kleur, om het „bollooze gevalletje" niet al leen in evenwicht te houden, doch tevens om te voorkomen, dat een overmoedige wind vlaag een wedloop noodig zal maken. Wil men om practische redenen een bol in dit mutsje zetten, dan kan daar geen be zwaar tegen bestaan. Om aan een najaars- costume, dat op niet koude dagen graag nog eens aangeschoten wordt, een meer wintersch aspect te geven, kan men een paar afneembare manchetten maken, die zoodanig gemaakt zijn, dat zij een kleine mof kunnen vervangen (zie schets). Zeer practisch zijn de huisschoenen, die er onder zijn afgebeeld en gemaakt zijn van vilt of ander warm materiaal, eventueel van twee verschillende kleuren, zooals de teekening dit ook aangeeft. De dikke zooien bestaan uit vlechten van stroo of van raffia. Wan ten, zoowel gebreide als van dikke, wollen stof, staan dezen winter in het middelpunt der belangstelling; de nieuwste modellen hebben een klein hand- en veel grooter bo venvlak, Het laatste geeft aan het gedeel te, waar de vingertoppen zijn, ingehaalde ruimte te zien. Aan den pols zijn enkele nesselgaten gemaakt, waardoor een veter geregen wordt. Men kan de gaatjes even tueel door een schoenmaker in de stof la ten maken, terwijl men ook stof en brei werk kan combineeren. Ten slotte vestigen wij nog dc aandacht op vesten, die slechts weinig stof vragen en zelfs van een coupon stof waar geen punten voor geofferd behoeven te worden gemaakt kunnen worden in groote ver scheidenheid van kleuren en modellen. Peau de pêche en vilt leenen zich eveneens voor zoo'n vest, dat aansluitend is en b.v. met kleine puntjes op den rok kan vallen met knoopsluiting aan de voorzijde óf, wat wij kort geleden zagen, twee ritssluitingen op de schouders heeft. Naarmate we ons meer aan het werk zet ten om allerlei practische en vooral ook flatteuse détails te maken, zullen we een steeds grootere bedrevenheid krijgen en wijst de fantasie ons telkenmale weer op nieuwe mogelijkheden. Geruite weefsels hebben nog lang niet afgedaan, integendeel worden zij nog gaar ne gedragen, alhoewel zij zich niet voor ieder figuur leenen, althans niet de groo tere dessins. De wijze, waarop een ruit verwerkt wordt draagt zeer veel tot het slagen bij en het model, dat uitgekozen is moet inderdaad in overeenstemming zijn met het karakter der ruit. De kriebelruit jes, die men voor overhemdblouses ver werkt, zijn veelal van flanellen weefsels, ook vyella geeft mooie dessins te zien. Onze schets geeft een drietal japonnen te zien, die van verschillende ruiten gemaakt zijn, terwijl de modellen inderdaad ge slaagd zijn en vlot kleeden. Links een geruite japon, waarvan de garneering bestaat uit in schuine richting geknipte deelen aan beide zijkanten met een zakje op buste hoogte en op den rok- Schorten met banden hebben veelal het onaangename euvel d,at zij van de schouders glijden onder het werken. Men ka nhieraan op eenvoudige wijze tegemoet komen, ïooals de afbeelding zulks te zien geeft. Bovenaan worden de draagban den van de voorzijde tot op schou derhoogte geknipt, daarna verbon den door een bies van dubbele stof (zie knipoverzicht onderaan). De banden op den rug worden in het midden achter tusschen de dubbe le stof gestikt en moeten lang ge noeg zijn om door twee verticale knoopgaten aan de achterzijde ge strikt te worden. Links. De tweede methode is zeer eenvoudig. Men maakt een drie hoek van dubbele stof, die met de ichuine zijde op een der draagban den gestikt wordt. Rechter boven hoek wordt voorzien van knoops gat, dat met een op den anderen band genaaide knoop moet corres pondeer en. baan. Rechte ruiten vragen^ aanmerkelijk minder stof, dan wanneer men deze in schuine richting knipt. Een geslaagde onderbreking geven de in schuine richting opgestikte zakken, die de middelste japon te zien geeft, welke de eenige garneering hiervan uitmaken. Rechts. Japon met op den rok opgestikte zakken, die met een punt tot boven de taille uitloopen. Misschien een twintig jaren terug wer den hooikisten buitengewoon veel gebruikt, omdat we in tijden leefden, waarin alles even zuinig gebruikt moest worden, n.l. in de mob ilisatiej aren. Thans moet om financieele redenen meer en meer bezuinigd worden en komt men er ook weer toe die oude, beproefde hooikist in eere te herstellen en zoodoende op de gas- rekening te besparen. Het maken van een hooikist is heel eenvoudig en wat we noo dig hebben is een vierkant kistje, liefst met een deksel, die met scharnieren gesloten kan worden en waarbij aan den voorkant eveneens een sluiting "7ordt aangebracht. Verder hebben we hooi c? hooiwol, des noods stroo noodig en speciale hooikist- pannen, waarin alle warmte bewaard wordt. We kunnen b.v. één groote of twee kleine pannen nemen, die :p elkander ge plaatst worden met verschillende gerechten. We beginnen de kist langs de wanden, en bodem met een laag couranten te voeren en daarna op te vullen met hooi of andere vulling, waarna we de pan(nen) in het midden zetten en verder stevig aanvullen, zoodat een opening in het midden wordt verkregen. Nu begint het voeren met cre tonne of flanel, waarvoor we de maat ne men van den bodem der pan plus naden en daarna een rechte reep nemen plus naden, die met den bodem verbonden en tevens in het midden dicht gestikt wordt. We hebben dus de voering voor het open gelaten stuk gereed, waarna thans een over trek voor het bovengedeelte geknipt wordt plus ingeslagen aan de vier kanten. Precies op de plaats waar de opening van de pan komt, wordt een cirkel uitgeknipt, even groot als de bodem der pan plus na den en worden de reeds met elkander ver bonden deelen (bodem en zijkanten) aan het bovendek genaaid, dat tenslotte met platte spijkertjes, nadat een inslag is ge maakt op den rand der kist, wordt gespij kerd. Een opgevuld kussentje van dezelfde stof wordt op de pan gelegd tijdens het ko ken, tenzij men een deksel heeft met op staande zijkanten, dan wordt deze eveneens opgevuld met hooi en overtrokken. Men kan den buitenkant van d kist ver ven of hem een overtrek geven van creton ne of het materiaal der gordijnen door een lap te knippen evengroot als de bovenkant en een strook, die in platte plooien gelegd wordt en waarvoor ongeveer 3 maal de om trek noodig is. NOTEN-KOEK JIa 200 gr. gemalen noten. 200 gr. poedersuiker. 3 eiwitten. tikje zout. Eiwitten stijf kloppen, noten malen ere met den suiker vermengen, daarna wordt het eiwit er luchtig doorgeschept. Bakblik invetten en met een theelepeltje kleine hoopjes uit de gereed gemaakte massa scheppen, die bij matige warmte gebakken worden. VANILLE-KOEKJES. 125 gr. bloem. 65 gr. basterdsuiker. 35 gr. boter. Een half pakje vanille-suiker. 3 eetl. melk. Theelepel bakpoeder. Tikje zout. Sloem met bakpoeder en zout tweemaal zeven, daarna de boter er met de vinger toppen doorkneden, totdat een kruimelige massa ontstaat, waar de suiker nog door- gekneed wordt. Deeg laten rusten. Na eere uur uitrollen op bebloemden plank met eere deegrol, die met bloem bestoven is. Uit de zen deeglap worden met behulp van klei ne blikken-vormpjes koekjes gestoken, die in een matig warmen oven gebakken wor den. Ter afwisseling kan men in het deeg; vóór het bakken hier en daar eenige kren ten of rozijnen en ingeval men deze heeft, stukjes sucade drukken. Hot afbreken van de vingernagels kan verschillende oorzaken hebben en zoo mo gelijk moet men deze weten te onderschei den, voordat men tot een doeltreffende be handeling over kan gaan. Mogelijk is huiselijkenarbeid de oor zaak van het breken der nagels, hetgeen vooral mogelijk is, indien men een sterke soda-oplcssing heeft gebruikt of een sop, dat van alcalische zeep is gemaakt. Voortdurend lakken der nagels is even eens slecht, vooral indien men de goed- koope soorten nagellak gebruikt. Het. oude lak moet steeds worden ver wijderd, voordat er een nieuwe laag op komt, doch ook is het gewenscht om af ere toe niet-gelakte nagels te hebben, omdat de toetreding van lucht voor de lak even zeer wordt tegengehouden als de mogelijk heid tot uitademing. Het wasschen der handen met sterk vethoudende z ep en het regelmatig invetten met vaseline is noo dig, terwijl men dit laatste vooral ook vóór het naar bed gaan moet doen. Afbreken van nagels kan ook een zieke lijk verschijnsel zijn, waartegen medische behandeling noodig is. Glazen vazen en karaffen, die aange slagen zijn, maakt men het beste schoon met gekneusde eierschalen en azijn, dat men er een uur of zes in laat weeken, daar na flink schudden en naspoelen met schoonwater. Het is thans meer en meer gebruik, dat de gekleede avondjaponnen vervangen worden door een rok en blou se. De eerste kan van fluweel of zijde en kort of lang ge maakt zijn, terwijl het mate riaal der blouse meer ver scheidenheid biedt. Behalve brocaat, velourschiffon en georgette wordt een groote kans gegeven- aan kantstof, die het groote voordeel heeft puntenvrij te zijn. Het model wordt steeds gekozen in overeenstem ming met het materiaal, dat men zich vo.orstelt te ver werken. SUCCESPATROON A 606. Prijs 30 cent. Blouse van georgette of tafzijde gemaakt met flatteu se volant, die langs de smalle bies is aangebracht. Model, dat boven den rok gedragen wordt en goed afkleedt. Een weinig ingehaalde ruimte op taille hoogte; driekwart lange mouwen, waarvan het ondergedeelte eveneens is in gehaald. Patronen in de maten 4446 en 48. SUCCESPATROON A 607. Prijs 30 cent. Voor deze blouse leenen zich zoowel ve lours chiffon als brocaat. Zeer apart is de werking van het voorpand met ingehaalde ruimte en gladde, afgeronde zijstukken. Sluiting rugzijde. Korte mouwen, het in gehaald middengedeelte. Patronen in de maten 4424446, SUCCESPATROON A 608. Prijs 30 cent. Blouse van kantstof met reebten pe® aan voor- en rugpanden; ingehaalde ruim-. A 608 A 609 te aan zijkanten pas, bij het begin der mouwen. Patronen in de maten 404244 SUCCESPATROON A 609. Prijs 30 cent. Vrenchen blouse in overhemd-model met lange mouwen, die zich naar den pols toe verbreeden. Sluiting met plooi, waarlangs een dubbele plissé van kantstof is. Patronen in de maten 384042. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN. zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg» baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36.' Dén Haag. Betaling steeds vooruit per (postrekening 203203), per postwissel in postzegels, mits deze een waarde heb- Vrót iy2 ct

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8