Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEN BEWIJS Rede ia» diJtniÉSEfis UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. van alteh* No 6142 Woensdag 19 Maari 1941 VERD TJ 1ST ER EN: Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. dat het „Nieuwsblad van Heusden" in dezen bijzonderen tijd o.a. met zijn dagelijks terugkeerende distri- butiezorgen, een onmisbaar blad is geworden voor de bewoners van on ze streek IS IIET FEIT dat weer HONDERDEN nieuwe abonné's in onze registers ingeschreven zijn. Aangemoedigd door dit groote suc ces zullen wij blijven voortgaan om te trachten onze abonné's nog meer te doen verschaffen, dan tot heden het geval was. Het bewijs is geleverd dat mede door het opnemen van de berichten van alles wat de distributie van le vensmiddelen, kleeding en brandstof betreft, ons blad thans aan de voor naamste eischen voldoet, welke van een dergelijk weekblad mag worden verlangd. Nog steeds groeit het getal abon nementen aan. GEEFT U NOG HEDEN OP ALS ABONNé, EN U ONTVANGT DE NUMMERS TOT 1 APRIL AS. GRATIS. DE REDACTIE. De toekomst van Nederland. In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van het Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland Woensdagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam hadden ge organiseerd, heeft de Rijkscommissa ris rijksminister Seyss-Inquart, éen belangrijke rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Partijgenooten, kameraden. Ongeveer twee weken geleden wa ren Amsterdam en eenige steden in Noord-Holland het tooneel van beroe ringen, die gericht waren tegen de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Zonder twijfel hebben vooral weer de joden, die ten slotte dezen als vernietigingsoor log tegen het Duitsche volk bedoel den strijd hebben ontketend, de hand in het spel gehad en een deel van de tot dusver ordelijk haar werk verrichtende bevolking tot tegen stand opgehitst en verleid. Juist om deze reden was het noodzakelijk om met de scherpste middelen en op de meest besliste wijze deze tegenstand te breken. Ik hoop, dat het Neder- landsche volk uit de ervaringen der laatste dagen geleerd heeft, hoe on verbiddelijk de bezettingsmacht haar taak en haar recht weet te handha ven. De door den bevelhebber van de weermacht gegeven instructies zijn on dubbelzinnig en radicaal. De Neder landsche bevolking moet er kennis van nemen, dat in een na oorlogs- handelinge nbezet gebied een staking en evenzeer een uitsluiting in ieder geval ontoelaatbaar, ja volkomen on denkbaar zijn, en steeds moet wor den beschouwd als een vergrijp tegen de door de bezettingsmacht te hand- have norde. Op het oogenblik, waarop de Duit sche organen voor de handhaving van de orde ingrepen, stortten deze beroeringen ineen. De als raddraai ers schuldig bevonden personen zul len al naar de omstandigheden door het militaire gerechtshof tot een har de, onvermijdelijke maar verdiende straf worden veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land mede verantwoor delijk zijn voor de vorming van de openbare meening, moet door dras tische maatregelen er aan herinnerd worden, dat hier de door de bezet tingsmacht geëischte orde onder alle omstandigheden moet worden ge handhaafd. Na den tienden Mei. Na een historisch overzicht, kwam spr. tot den tienden Mei en na de verbrijzeling van den tegenstand van de Nederlanders tot invoering van het rijkscommissariaat. Uit het feit, dat in de bezette gebieden ten wes ten van de oude grens van het Duit sche rijk uitsluitend in Nederland een burgerlijk bestuur werd ingevoerd, valt af te leiden, dat de Führer Ne derland niet in de eerste plaats be handeld wilde weten van het stand punt, dat het een door de Duitsche militaire macht bezet land is. Met wélke bedoeling wij Duitschers hier gekomen zijn, is herhaaldelijk en voldoende verklaard. Reeds in den oproep bij de instelling van het rijks commissariaat hebben wij verklaard, dat het Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht zal blijven en het bestuur door de Nederlandsche in stanties zal geschieden, onder de toe gevoegde voorwaarde, dat het Neder landsche volk met begrip en beheer - sching de door de bezettende mo gendheid gegeven voorschriften zal opvolgen. Vooral echter wérd den Nederlanders verkondigd, dat zij hun land en hun vrijheid voor de toe komst in veiligheid vermogen te stel len, indien zij de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voortkomt, zullen vervullen. Op 2ö Juli heb ik in ee,n rede voor het Arbeitsbereich in Den Haag verklaard, dat de poli tieke wilsvorming een zaak van de Nederlanders is, doch dat wij Duit schers ons al naar de,n uitslag van deze wilsvorming ons standpunt zul len voorbehouden en dat wij in geen geval zullen dulden, dat ooit toestan den terugkeeren, die weer tot een tienden Mei 19' 10 zouden kunnen lei den. De politieke beslissing. De vrijheid van politieke beslissing, die daarmede aan de Nederlanders is gegeven, zal slechts in zooverre be- teekenis hebben, als de houding, die de Nederlanders in dezen beslissen- den strijd van het Duitsche volk voor de toekomstige vorming van Euro pa aannemen, den doorslag zal ge ven bij de bepaling van de plaats der Nederlanders in de toekomst. 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag ^9 Maart 7.47 7.50 Donderdag Maart 7 44 7.52 Vrijdag 21 is i.art 7 42 7.54 Ik geloof dat deze verklaringen hel der en duidelijk zijn. De N. S. B. Nog steeds geldt, dat wij den Ne derlanders geen politieke overtui ging willen opdringen. Het spreekt echter vanzelf, dat de terroristische geest, die m alle liberaal-democrati sche landen tegen de nationaal-socia listische bewegingen losbrak op het oogenblik, waarop het nationaal-so- cialisme in het Duitsche rijk aan de macht was gekomen, in Nederland wordt gebroken. findien men mij thans zou tegen werpen, dat slechts de nationaal-so cialisten in formatie mogen marchee- ren ,dan zeg ik: ,,dat spreekt van zelf," want de nationaal-socialisten hebben bewezen en bewijzen dage lijks, dat zij den weg van de jotsge- meenschap van het Duitsche volk willen gaan. Alle anderen zijn tot dusver .niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen hebben daar toe zelfs nog geen poging gedaan. Onze levensmiddelenpositie. Sprekenda| over onze levensmidde lenpositie verklaarde spr. er, niette- genstaanci fle geniepige en onraen- schelijke blokkade van Engeland, naar te streven, dat de levensvoorwaarden van het Nederlandsche volk niet on gunstiger zullen zijn, dan die van het Duitsche. In dit verband hekelde hij de gru- welberichten, die op het gebied van de levensmiddelenvoorziening en -ver- deeling tot uiting kwam. De werkloosheid. De Nederlandsche arbeider heeft overigens positief zijn standpunt be paald; hij is aan het werk gegaan. Een jaar geleden waren er in dit land ongeveer driehonderdduizend werk- loozen. waarbij nog de niet inge- ingesrchreven werkloozen kwamen. De ze toestand bestond ondanks het feit, dat sinds 23 Augustus 19:9 een buiten gewoon groot aantal arbeidskrach ten als gevolg van de mobilisatie, uit het bedrijfsleven was weggeno men. Op 1 December 19110 waren er in dit land nog slechts 138.000 werk loozen, ondanks de bijna volkomen uitgevoerde demobilisatie. Vele hon derdduizenden hebben dus den weg naar den arbeid gekozen en gevon den. Ruim 118.000 Nederlanders heb ben -thans werk in Duitschland ge vonden. 'Natuurlijk zegt de gruwel propaganda, dat dit onder dwang ge beurd is. Ik verklaar, dat nog geen enkele Nederlander in Duitschland door de politie naar zijn werk ge bracht is. De Nederlandsche industrie. In de oeconomische plannen voor het nieuwe Europa is niet alleen geen enkel voornemen aanwezig om het industrieele peil van Nederland omlaag te drukken, doch kan, inte gendeel, in een nieuw geordend Eu ropa een krachtige bloei verwacht worden van een geheele reeks van takken van industrie en bedrijven. Als de gruwelsprookjes waar zijn, zou er een oneindige stroom van goederen naar Duitschland stroomen en zou er niets terugkomen. In wer kelijkheid is het zoo, dat in Januari 1941 uit het Duitsche rijk, met inbe grip van het Protectoraat en het Gou vernement-Generaal, goederen ter waarde van 43 millioen gulden naar Nederland zijn ingevoérd en dat goe deren ter waarde van 21.0 millioen gulden naar deze gebieden zijn uit gevoerd. Belastingen. Voor ons nationaal-socialisten is het interessant te zien, h<G£. het ber stuurs- en belastingstelsel van dezen staat doordrenkt is met liberale, ka pitalistische en klassetendenzen. Daar de tegenwoordige omstandigheden groote eischen stellen aan de staats financiën dit was overigens ook het geval in de jaren 19141918- moet, om inflationistische invloeden te onderscheppen, een aanzienlijke belas'ingverhooging plaats hebben. Wij hebben erop gestaan, dat deze verhoogingen zouden geschieden vol gens sociale normen, en ik wil toe geven dat onze desbetreffende aan wijzingen ee;n toenemend begrip bij de Nederlandsche instanties hebben gevonden. De landbouw. De landbouwers in Nederland staan thans voor dezelfde taak als de Nahr- stand in Duitschland. Ilun deskun digen verklaren, dat het mogelijk zal zijn het Nederlandsche volk op vol In het belangrijke kweekerscentrum Aalsmeer heerscht weer groote drukte in verband met den ver hoogden uitvoer der producten. Groote bossen seringen worden voor verzending gereed gemaakt (Foto Pax-Hollanth doende, zij het bescheiden wijze uit eigen land te voeden. Voor zoover de medewerking van den landbouw door de prijscontrole van staatswege geïnfluenceerd kan worden ,is dit gebeurd. Wij hebben den landbouwer prijzen toegestaan* die e^n voldoende stimulans moeten vormen om uit den bodem te halen wat er uit te halen valt. De prijzen zijn daarom zoo gesteld, dat de le vensmiddelen niet essentieel duurden zullen worden. Krachtens deze prij zen zal b.v. een kilogramaardappelen slechts een halve cent en een broodi twee cent duurder worden. Van meet belang zal het zijn, dat al wat mo gelijk is geproduceerd wordt en dat deae productive rëegen wettige prij zen in het wettige distributie proces gebracht wordt. Dit is even tueel een kwestie van discipline van het Nederlandsche volk. De houding der bevolking. Toen den vijftienden Mei 1940 de oorlog na vier dagen ten einde was, herademde de Nederlandsche bevol king. De oorlog was kort, de verlie zen waren naar verhouding gering en de Duitsche soldaten gedroegen zich gebed in tegenstelling tot de gruwelpropaganda van onze vijanden, buitengewoon tegemoetkomend. Datgene waar het op aankomt, is of het Nederlandsche volk houding en discipline bewaart. Wij verlangen geen jubelende verwelkoming en in stemming. Een proces en een toe stand van eeuwen laten zich niet in maanden wijzigen en slechten. Wij verlangen echter ordelijk gedrag. Ik geloof te kunnen zeggen, dat de la gen, die van volksch standpunt dra gers zijn dus vooral het werken de volk, in den ruimen zin des woords deze nuchtere houding heb ben gehandhaafd. Niet geheel hetzelfde kan men be weren van de hoogere, intellcctuec- le kringen en van die lagen, die daartoe gerekend willen worden. In dit verband is de houding van de opgroeiende intellectueéle kringen ty peerend. Naar men weet, hebben we in Nederland een studentenstaking! gehad aan de universiteit te Leiden en aan de Hoogeschool te Delft, die gemotiveerd werd met de omstandig heid, dat verordeningen, die zich met de aanwezigheid van Joodsche pro fessoren aan de inrichtingen vanhoo- ger onderwijs bezig hielden, in strijd zijn met de vrijheden en geestelijke grondslagen van "het Nederlandsche leven. Dit is voor mij aanleiding mijn standpunt tegenover het Joden vraagstuk in verband met Nederland uiteen te zetten. De Joden. Ik verklaar, dat mijn woord ,,Wij willen het Nederlandsche volk niet benauwen en het onze overtuiging niet opdringen" nog steeds geldt, maar dit geldt slechts voor liet Ne derlandsche volk. De Joden worden door ons niet beschouwd als bestand deel van het Nederlandsche volk. De Joden zijn voor het nationaal- socialisme en het nationaal-socialisti.- sche Duitsche rijk de vijand. Verwacht u van mij geeln verorde ning, die dit vaststelt, behalve rege lingen van politioneelen aard. Wij zul len de Jodeln raken, waar wij hen aantreffen ep wie met hen meegaat heeft de gevolgen te dragen. De Führer heeft verklaard, dat de Jo den in Europa hun rol hebben uit gespeeld en derhalve hebben zij hun rol uitgespeeld. Het eenige, waar over wij kunnen praten, is de invoe ring van een dragelijken overgangs toestand met handhaving van het standpunt, dat de Joden vijanden zijn, dus met inachtneming van alle voor zichtigheid, die men tegenover vijan den te pas brengt. De studenten. Wat nu de inrichtingen van hoo- ger onderwijs betreft heb ik den in» voor bet Land van Hensden en na, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1