TWEEDE BLAD Woensdag 2 April 1941 No. 6146 Land- en Tuinbouw FEUILLETON 11 65 CENT DE MOORD OP HET KANTOOR Gemeenteraadsverslag BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD „Murkriepen allen. „Ja," 'was het antwoord, „jaren lang "heeft Murk aaneen weefge touw gewerkt en toen hij ontsla gen werd heeft hij het mij ge toond. Het is onderzocht door ex perts in het Noorden en allen roe- me het even hard. Murk wil het op zeer gematigde voorwaarden afstaan. Onder deze omstandigheden vind ik, dat hij lid moet worden van het be stuur, een .eer die hij zeker verdient.'' Dit voorstel werd onder toejui ching aangenomen en de voorztiter belde. Daarop trad Murk binnen en bleef aarzelend staan. „U wou mij spreken, heeren?'' vroeg hij kalm met zijn aangename stem. „J.a Murk,' 'zei de heer Ladbrook, „wij wilden u zeggen, dat uw be noeming tot directeur ten volle goed gekeurd is door de andere leden van het bestuur en dat die de volgende week in werking zal treden. Wij dan ken u onze welvaart voor de toe komst.'' „Het doet mij veel genoegen, "hee ren.'' zei Murk, aan al de directeu ren een hand gevend, „ik ben hier nu al lang geweest en ik heb al een teleurstelling gehad, maar die is mij nu vergoed. Gaarne had ik nog een gunst gevraagd heeren. Het is niet voor mijzelf maar voor ie mand, die altijd goed voor mij ge weest is en ook heel wat doorge maakt heeft, voor George Drake. Hij zou niet willen vragen om hier terug te komen, daar is hij te trotsch voor, maar nu vraag ik het voor hem.'' „Dat is al in orde en besproken,'' zei de voorzitter, „wij bieden Drake BESTELT THANS bij den Uitgever van dit blad Het bekende modealbum 366 modellen dames- en kinderkleeding -Vele modellen zijn van een kenteeken voorzien en leenen zich speciaal voor vermaken en stofbespa- ring - Van alle modellen patronen te verkrijgen. DE PRIJS BEDRAAGT SLECHTS: Vergadering van den raad der ge meen te WIJK EN AALBURG op Vrijdag 28 Maart des nam. half 3. Voorzitter: Ed.Aehtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WielEd. Heer W. Boil man. Aanwezig allie leden. De Voorzitter opent de vergade ring. De Secretaris leest het formulier gebed, daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. Ingek omen stukken Proces-verbaal van kasopneming 22 Maart bij den Gemeente-ontvanger en den Administrateur van het GEB. waaruit blijkt dat alles in behoorlij ke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot verpachting van het veer aan C. Miüenaar. Verzoek van het Groene Kruis, Wijk en Aalburg-Veen, om evenals vorige jaren een subsidie te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen wie der een subsidie verleend van f 200. De huurders van perceeltjes in de „Dijkkuilen'' verdoeken den raad bij het eindigen der huur van hun perceeltje, dit tegen den ouden prijs te mogen inhuren. Op voorstel van B. en W. wordt ook hiertoe met algemeene stemmen besloten. den post aan van eersten kassier en u kunt hem dat nieuws mededee- len, als u wil.'' Stephen Murk wachtte niet lan ger ,maar met een hooge kleur ver liet hij het kantoor. „Een klein man met een groot hart,'' zei Ladbrooke, toen hij weg was, „hij houdt veel van Drake''. Blijkbaar was dit zoo, want Murk liep snel de stoep van het kantoor af en riep: „Alles in orde, Drake''. Deze stond op hem te wachten. „Ik wed, dat ze jou directeur heb ben gemaakt,'' zei de jonge man. „Wat zal ik naar je opzien, als ik hier met de club speel.'' „Neen, toch niet,'' zei Murk, „jij bent eerste kassier, hoe vindt je dat?'' George Drake kon zijn ooren niet gel 00 ven. „Dat heb jij mij bezorgd,' 'zei hij. „Je bent nu een man van invloed hier geworden. „Glad mis,' 'zei Murk, „als ik iets Adres van de plaatselijke W. A. om de beschikking te mogen hebben gedurende 2 avonden per week, voor het houden van oefeningen, over het gymnastieklokaal te Aalburg. Van de gymnastiek- en sportveree- niging S.S.S. om eveneens gedurende 2 avonden per week over hetzelfde lokaal te mogen beschikken. B. en W. stellen voor, zoolang het lokaai nog niet in orde is gemaakt en er de noodige materialen voor het geven van gymnastiekonderwijs, niet aanwezig zijn, beide verzoeken in te willigen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Verzoek van de Voetbalveneeniging „Wilheimina'' om voor 1941 weder de beschikking te mogen hebben over het sportterrein op de Ebbe onder dezelfde voorwaarden als voorheen. Ook dit verzoek wordt op voorstel van B. en W. ingewilligd. Van de Bijzondere school te Wijk en te Aalburg is het verzoek ingeko men voor het verleenen van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 20 der L.O.-wet. Aan de school be Wijk met 133V2 leerling zal 1334/2 X f 6,54 f 873,0(9 aan de school te Aalburg met 7ö2/3 leerling 7ö2/3 X f 6,54 f 452,16, als vergoeding worden uitgekeerd. Op voorstel van B. en W. wordt aan het daarvoor in aanmerking ko mende personeel in gemeentedienst, n.l. den gemeenbebode en den ge meente-veldwachter, in verband met den verhoogden levensstandaard ©en tijdelijke toelage van 6 pCt. toege kend. Vaststelling der gem.-begrooting, die der afd. Aalburg en het Electri- citeitsbedrijf 1941. De heer Vos brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en vraagt over een paar posten in lichtingen, die door den Voorzitter worden verstrekt, waarna de gein.- begrooting wordt vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf voor den gewo nen dienst van f78494,49 en een post onvoorzien van f 1414,79. De kapi- taaldienst met een ontvangst en uit gaaf van f2477,76. De begrooting der afdeeling Aal burg met een ontvangst en uitgaaf van f5518,40 en een post onvoorzien groot f 2623,74, de kapitaaldienst met een ontvangst en uitgaaf groot f881,41. De begrooting van het gemeentelijk elect riciteitsbedrijf i:n ontvangst en uitgaaf den gewonen dienst betreffen de groot f 12,5000, De kapitaaldienst met een ontvangst van f 8099,68 en een uitgaaf van f3050. De Voorzitter deelde mede, dat tengevolge van de wijziging van de finantiëele verhouding tusschen rijk en gemeente en het vervallen van de gemeentefondsbelasting en daarmede de heffing van opcenten op die be- belasling de gemeentiebegrooting be langrijk ten voordeele is beïnvloed, n.l. met f 2849,15, waardoor de post onvoorzien van ruim f 1400 tot f 4200, kan worden verhoogd. De noodige besluiten worden daartoe genomen. Goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbestuur over 1939. De heer Vos zegt namens de com missie, dat over deze rekening wei nig valt te zeggen, men kan het al leen betreuren, dat zoo een groote subsidie door de gemeente moest worden beschikbaar gesteld. De rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld met een ont vangst van f 10341,56 en een uitgaaf van f 10330,09, alzoo met een batig saldo van f 11.47. De raad hecht zijn goedkeuring aan de beschikbaarstelling van een crediet voor stieunverleening B voor voorgesteld had dan was je chef en Blake was nu geheel bijgekomen van den schok, dien hij door den slag op het hoofd gehad had, of schoon hij er zijn geheele leven een litteeken van zou houden. Hij was een paar dagen aan zee geweest en dat had hem heel wat opgeknapt, maar nu was hij weer thuis bezig met zijn correspondentie. „Zal ik de negers een gift geven?'' zei hij, „neen, dat doe ik niet.'' Hij nam weer een brief op en las „Mijnheer, bij dezen zend ik u vijf honderd pond voor uw moeite bij het vinden van den moordenaar van den heer Keldrick''. „Heel geschikt van hen,' 'mompel de de detective, „ik zal aan den heer Ladbrooke schrijven en hem be danken. Die is nu zeker voorzitter van het bestuur.'' Onder andere brieven zag Blake nog een officieel© envelop. „Net een dagvaarding of zoo iets,'' zei hij. het jaar 1941. Het getal hiervoor irï aanmerking komende personen be draagt voor de arbeiders 18, voor de kleine boeren en tuinders 11. Het crediet benoodigd voor de eerste groep bedraagt 117, voor de tweede greep f35,75 in welke bedragen het rijk respectievelijk bijdraagt f81 en f 24.75, zoodat ten laste van de ge meente blijft f47. Aanvraag crediet van f2000 voor inrichting van het gymnastieklokaal te Aalburg, ais gebouw voor lichame lijke oefening. De Voorzitter licht toe, dat de ge meenten vanaf 1 Januari verplicht zijn dit onderwijs te doen geven, waarvoor het noodig is een gebouw; in orde te doen maken. De kosten voor dit in orde brengen worden ge raamd op f700, terwijl voor de be noodigd e materialen f1300 zullen noo dig zijn. B. en W. stellen voor het gymnastieklokaal te Aal(burg hier voor te bestemmen. De heer v. d. Velden vraagt of dit alleen voor de school te Aalburg is? De Voorzitter antwoordt dat dan ook de kinderen uit Wijk in dit ge bouw gymnastiekonderwijs zullen ontvangen. De heer v. d. Velden acht de af stand voor de kindierejn van de scho len te Wijk te groot, waarop de Voor zitter antwoordt dat die Inspecteur voor hef Lager onderwijs dien niet ta groot acht. De heer v. d. Velden acht den af stand wel te groot, vooral bij onguns tig weer, van de uren van het on derwijs moet zeker 3/4 uur worden afgetrokken voor het heen en weer loopen. Spr. begrijpt die houding van B. en W. niet, indertijd toen er spra ke was van de oprichting van een bij zondere school te Aalburg, achtten zijj den afstand naar Wijk wel te groot, toen het over het openbaar en nu over dit onderwijs gaat, is die afstand, niet te groot. Dit is niet rechtvaardig en billijk. Thans blijkt dat B. en W. ook zeer verkeerd hebben gedaan met het gymnastieklokaal alhier te verbou wen tot gemeentehuis. Men had ver standiger gedaan het voorstel toen- dertijd door den heer Roza gedaan, aan te nemen, met ©enige duizend© guldens meer uit te geven, had men een beter gemeentehuis verkregen, terwijl het tegenwoordige vooral van buiten een oud en leeelijk gebouw; blijft. Bovendien had miesn dan ook nog de beschikking over het gymna stieklokaal behouden. Nn word en dei kinderen uit Wijk de dupe. Spr. kaan zijn stem aan het voorstel van B. en W. dan ook niet geven. In de Berg straat heeft men het Veneenigings- gebouw, waarin deze kinderen gym nastiekonderwijs gegeven zou kun nen worden. De Voorzitter merkt op, dat in ve le gemeenten slchts ©een lokaal aan wezig is en het gymnastiekonderwijs krijgt van 3/4 uur loopen niet te lij den. Het is op 't oogeiiblik onmoge lijk er een tweede lokaal bij te gaap bouwen. De heer v. d. Velden acht h©t voor stel niettemin zeer onbillijk. De heer Mans vindt het vooral voor de kinderen uit Aalburg, die gedwongen zijn geworden de openba re school te Wijk te gaan bezoeken, een groote onbillijkheid. Die motsten eerst den weg van Aalburg naar Wijk1 afleggen en dan voor dit onderwijs' weer van Wijk naar Aalburg loopen. De onbillijkheid en onrechtvaardig heid ligt er wel heel dik op. Voor de Bijzondere school was de afstand te ver, voor de Openbare was het niet te ver. De kinderen die van den kant van Veen naar de school te Wijk gaan, hebben reeds een groote af- „Wat is het, mijnheer?'' vroeg Tin ker, want zijn meester schaterde het uit. „Lees het eens,'' zei Blake en Tin ker las: „Mijnheer, op voorstel van Üen in specteur Larner schenkt de poli tie te Leeds n een goud horloge voor de hulp door u verleend bij' het opklaren der moordzaajk te te Leeds. Als u zoo goed wilt zijn een dag aajn te geven dat u bier kunt komen, zal de aanbieding dan plaats hebben.'' „Nee maar!'' lachte Tinker. „En gaat u mijnheer?'' Blake zei glimlachend: „Zeker, ik ga, ze zijn zoo blij, dat ze nn eindelijk den misdadiger hebben, die met al die geheimzinnig heden begonnen is.'' EINDE. NIEUWSBLAD ONKRUIDENBESTRIJDING IN GRANEN. Ter besttrijding van onkruiden in winter- en zomergranen worden de kunstmeststoffen kalkstikstof en fijn- bruikt. Kalkstikstof wordt bij' voor keur toegiepast enkele weken vóór gemalen kaïniet reeds vele jaren gie- het zaaien, na het egig|em; deze stof geeft in den grond een giftig wer kende cyaanverbinding af, die die, wortels der kiemende onkruiden doodt. Per hectare is 250 kg noot dig. Fijngemalen kaïndet wordt in eein hoeveel lie id van 800 1200 kg per hectare uitgestrooid op het dauw1- matte graan, dus in den vroegen och tend, liefst een dag waarop zonne schijn te verwachten is. De jomg|e onkruidplantjes worden dlooir deze be strooiing gedood; .oudere onkruid plantjes met meer dan, 6 a 8 blaad jes worden èr wel door beschadigd doch sterven gewoonlijk niet g'eheel af en groeien later weer door. Kalkf stikstof kan, in hoeveelheden van .200 5 250 'kg per herctare, pok over het reeds handboog© graangewas uit gestrooid worden en werkt dan op dezelfde Wijze als kaïniet. Welwordlt het graan door deze "bestrooiing veel sterker beschadigd dan door kaïniet, gewoonlijk echter herstelt het zich op den duur weder geheel. Ook ijzersulfaat is reeds een pud middel voor onkruidbestrïjding in granen. Met een oplossing van >20 a 2 5pct. wordt het handhooge ge was bespoten, waarbij1 circa 800 li ter oplossing per hectare wordt ge bruikt. De weersomstandigheden moe ten als bij het gebruik van. kaïniet zijn. Nu de kunst meststoffen onder de huidige omstandigheden moeilijk of niet verkrijgbaar zijn en bet meer dan ooit noodzakelijk is, de graan opbrengsten zoo "hoog mogelijk op te voeren, moét de landbouw naar a n de re onbruidbe s trijdings m i ddel e n uitzien. Op grond van in 1940 geno men proeven met enkele nieuwe mid delen en de ervaringen met ,het reeds langer h.t.l. geimporteerde praepa- raat Raphanit kan bet voegende wor den medegedeeld. Raphenit en J e b o n i n e zijn Zij koperhoudende, vloeibare praepa- raten, die in een oplossing ter sterk te van plm. 3 pet, waarvan ca. 800 liter per hectare noodig is, over het graangewas worden gespoten. Die weersomstandigheden dienen daarbij dezelfde te zijn als hierboven voor kaïniet aangegeven. In het algemeen is de werking de zer middelen op de jonge onbruidf plantjes goed. Het gewas wordt er gewoonlijk slechts licht door bescha digd. Germanit is een koperhoudend, poedervormig praeparaat, dat door den fabrikant aanbevolen wordt jn een oplossing van 1 a U/2 pet. Hier mede kon in Nederland fot nu. toe slechts één proef genomen worden. Deze leverde een gunstig 'resultaat op en veroorzaakte geen beschadiging bij het gewas, doch er is meer er varing noodig, wil hjet middel voor algemeene toepassing aanbevolen kunnen worden. Vbor proefsgewijzie toepassing verdient het echter alle aanbeveling. Ook voor Germanit geldt, dat alleen de jonge onkruidj- plantjes (4 a 6 blaadjes) goed ge dood en de oude slechts meer of minder ernstig beschadigd worden. Sinox is een middel van g©1- heel andere samenstelling, dat pok oudere onkruidplanten nog' goed vtot afsterven brengt. Het wordt gespoten in opiossingien ter sterkte van 1/2 a 1 pet. waarvan 800 k 1200 liter per ha noodig is. In tegenstelling met de vorige middelen dient Sinox "bij vochtig of betrokken weer te won den verspoten. Bij al deze handelspraeparaten moet mén zich zoo nauwkeurig mogelijk aan de gebruiksaanwijzing houden. In verband met den fijd van hét jaar moet aanbevolen worden, de win tergranen voor zoover noodig thans ten spoedigste te behandelen ,en de hoeveelheden, noodig waar de be handeling van de zomer granen, pok nu reeds te bestellen pm ze binnen kort op het juiste tijdstip te kunnen gebruiken. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkundi- gen Dienst tie Wagieninglen en de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsu- lenten. HET SNIJDEN VAN POOTGOED. Ten einde een zoo truttig mog gebruik van de voor .uitpoting be stemde •(gekeurde en voor eigen ge bruik bestemde vroeggerooide) poext- aardappelen te bevorderen, vestigt (de Plantenziektenkundige Dienst nog maals de aandacht van de verbou wers van aardappelen op' de wensche- lij'kheid van het snijden van pootgoed van groote maat (5060 mm en gro,ot ter). Daardoor kan met een bepaalde hoeveelheid van het beste pootgoed een grooter oppervlakte beplant wop- de 11. Meestal wordt de knol in twee dee- len verdeeld, maar groote knollen kunnen ook in vieren gesneden wor den. Het snijden moet liefst een of en kele weken voor^ het uitpóten plaats vinden. Het beste is, dat de knollen van den kop naar het navieleinde wor den gesneden, maar de stukken laat men nog met een klein deel aan el kaar verbonden. De snijvlakken dro gen dan op en even voor of bij het uitpóten worden de stukken .dan gp^- heel van elkaar verwijderd. Dp elk stuk moeten eenigie kiemen ganwe- zig zijn. Het gesneden pootgoed moet paet zorg worden behandeld. In geen ge val mag het in een vochtige ofdoml- pige ruimte worden geplaatst, daar dan gemakkelijk rotting kan optre den. Men plaatse het dus in een dro ge luchtige ruimte en zorge, ook ge durende den nacht voor voldoende ventilatie. Niet allte rassen verdragen Jiet snij den even goed. Tot d|e in dit op zicht minder stjerke rassen behooren Eerstjeling, Frühmoüe, Furore, Al pha, Bintje, Icjfeaal gn (Thorbeckp, maar als de hijerbovên aangegeven aanwijzingen word|en gevolgd, kan ook het snijdfen van deze rassen metj gerustheid wvrden aanbevolen. Daar nu de tijd ,voor het snijden aangebroken is, wordt nogmaals de aandacht hierop gevestigd. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen en de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsu- lenten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5