TWEEDE BLAD Woensdag 9 April 1941 No. 6148 Officiëele Berichten FEUILLETON Land- en Tuinbouw HET RAADSEL VAN DE ROTS Hoe werkt het Besluit op de Loonbelasting 1940 LOONSTATEN ingevolge de nieuwe loonbelasting DE COMPLETE LOONTABELLEN" BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD AFLEVERING VAN EIEREN DOOR PLUIMVEEHOUDERS. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van belangheb benden. Reeds eerder is bekend gemaakt, dat krachtens de getroffen regeling de pluimveehouders verplicht zijn al le voor verkoop bestemde eieren af te léveren aan door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen erkende verzamelaars. Verder is gepubliceerd, dat onder de huidige omstandigheden in het al gemeen alleen dan voeder beschik baar kan worden gesteld, wanneer de pluimveehouder minstens een bepaald aantal eieren per kip of eend, waar voor krachtvoeder is verstrekt, aan deze verzamelaars heeft afgeleverd en dat het verboden is eieren te verkoo- pen of zonder bon te koopen. Te beginnen met de. periode, welke aanvangt op 28 April a.s. kunnen alleen die pluimveehouders voor een voedertoewijzing in aanmerking ko men, die aan de volgende voorwaar den hebben voldaan. 1. In het tijdvak 3 Febr. tot 31 Maart 1941 moeten zij minstens 20 eieren per kip of 40 eieren per eend, waarvoor voeder is verstrekt, aan de bedoelde eierenverzamêlaars hebben afgeleverd. De hiervoor van de ver zamelaars ontvangen of nog te ont vangen ontvangstbewijzen moeten ge lijktijdig met de eerstvolgende re- gistratiekaart, vóór 16 April a.s. bij den plaatselijken bureauhouder wor den ingeleverd. 2. Alle op 31 Maart 1941 nog niet vervallen bonnen van de serie 75 tot en met 100 van de algemeene distri butiekaart voor alle gezinsleden bij den plaatselijken distributiedienst in geleverd hebben. De hiervoor door den distributiedienst afgegeven ont vangstbewijzen moeten uiterlijk vóór 16 April a.s. bij den plaatselijken bu reauhouder zijn ingediend of indien tot dusverre voeder werd betrokken op een winkellijst via den betref- fenden winkelier bij de Sectie Bij zondere Diergroepen van het Rijksbu reau V.V.O. te Apeldoorn. Voorts is bepaald, dat in de peri ode van 31 Maart tot 26 Mei (8 we ken) minstens 32 eieren per kip en 40 eieren per eend, waarvoor voeder wordt verstrekt, aan de erkende ver zamelaars moeten worden afgeleverd 2. Ik dank u dat gij mijnnieuwsf- gierigheid hebt willen bevredigen zeidie de vreemdeling, toen hij het jonge mensch zag opstaan, die de bewoners van Dane-Castle tegemoet ginlg. Ik verdien uw dank niet - her nam de andere, voor hij zich verwijf- derde wat ik u glezegd heb, zou de eerste de beste u hebben kunnen zeg gen, want iedereen hier in de buurt weet min of meer wat er op Daraef- Castle voorvalt. Toen hij alleen achterbleef, nam de zieeman de groep van wandelaars wat naukeuriger op. Het was niet moeilijk voor hem om te raden dat de oude dame lady Dane en, dé jonj- ge Adelaide Erróï 'was. Wat kapitein Dane betreft, dien had hij in Amerika gekend. Juist kwam er nu een ander per soon op den weg, die van het dorp naar het kastéél leidde, aanwandej- len. 't Was een man met zeep donker gelaat, niet 'groot, maar stevig get- met dien verstande, dat het in deze periode minimum aantal te leveren eieren wordt verminderd met een aan tal overeenkomende met de in deze periode geldig verklaarde eierbonnen van de serie 76 tot en met 100 van de algemeene distributiekaart van alle gezinsleden. VASTGESTELDE MAXIMUM PRIJZEN. Officiëele publicatie van den Ge machtigde voor de prijzen. (Bericht No. 4). De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: Autobenzine per liter f 0,224. Aardappelen (herhaling bericht no. 1): Kleiaardappelen Zeeuwsche bonte en blauwe f0,08; Eigenheimers f0,075; Alpha f 0,07 Bintje f 0,07alles per kilogram. Zand- en veenaardappelenf 0,065 per kilogram. Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per kg worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. TEGENWERKING VOEDSEL VOORZIENINGSMAATREGELEN Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende békend. Een ernstig geval van tegenwerf- king der overheidsmaatregelen, op het gebied der voedsel voorziening is on langs door den Centralen Crisis-Gort- troo'edienst in samenwerking mét de Amsterdamsche politie aan het licht gebracht. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft eenigen tijd geleden bij hande laren van. mager melkpoeder een deel van hun voorraad geblokkeerddeze poeder moest derhalve ter beschik king van de Centrale blijven. Bij controle naar de hoedanigheid van het poeder bleek echter, dat bij de firma P. Bindt en Zn. te Amsterdam een gedeelte niet meer aanwezig was. Tegen het uitdrukkelijk gestelde ver bod in, heeft deze handelaar een ge deelte verhandeld, terwijl een ander deel tO)t „kunstroom" was verwerkt. Voorts bleek, dat het restant, een aanzienlijke hoeveelheid, deels op zeer onvoldoende wijze was bewaard', waar door bederf in de hand was gewerkt, bouwd en gekleed als een knecht van goeden huize. De zeeman ging hem tegemoet, hield hem zeer ge meenzaam staande en vroeg, terwijl hij hem verwonderd aankeek Hoe is het Ravensbird? Kent gij mij niet meer? Kolonel Moncton! riep deze terstond, terwijl hij de hand aan zjjn hoed sloeg. Pardon, mijnheer, ik zou u niet herkend hebben "in dat zee man s-kostuum. Komt gij kapitein Da ne eiens opzoeken? Ja, daarvoor ben ik hier geko) men. Wie is die heer, die daar ginl- der heenwandelt, mét een hengel stok onder den arm, en de familie Daane schijnt te willen aanspreken vroeg de kolonel, terwijl hij op h(et jonge mensch wees, met wien hij zoo even gesproken had. Dat is de heer Herbert Dane. Nog al een broeder van Harry? Neen, een neef. Ah zoo! Gij 'gaat zeker naar het kasteel, niet waar? Zeg uwmeesr ter dat er een vreemdeling is die hem wenscht te spreken; zoo ik hem zelf ging) opzoeken, zou hij mij heL den bij zich willen houden en ik heb geen tijd. Gij moet mijn naam niet noemen, als zijn familie er bij is. De knecht groette en ging verder. Hij kwam aan. de deur van het kasf teel tegelijkertijd als de groep, bij wie zich nu ook Herbert "Dane had gevoegd en bracht terstond dé bood'- deels zelfs moedwillig was bescha digd. De hog bruikbare poeder is onmiddellijk bij den handelaar weg gehaald, terwijl de vólgende maatre gelen zijn genomenschorsing der firma als georganiseerde bij de Zui velcentrale alsmede instelling van een tuchtrechtelijke vervolging. Voorts is tegen de verantwoorde lijke personen procesverbaal opge maakt, terwijl de nog onder de fir ma berustende voorraden in beslag zijn genomen. Uit het voorgaande blijkt, dat be langhebbenden er goed aan doen zich aan de gestelde voorschriften te hou den, aangezien zij zich anders aan strenge maatregelen blootstellen. HET GEBRUIK VAN ZEMELEN VOOR DE BESTRIJDING VAN EMELTEN IS TOEGESTAAN. In aansluiting met het bericht van de Provinciale Voedselcommissarissen over de beschikbaarstelling van ze melen voor de bestrijding van emel- ten, deelt de Plantenziektenkundigen Dienst het volgende mede: Ten einde oogstverliezen te voor komen, is het noodzakelijk om op die perceelen, waar schade door emelten is te verwachten, bestrijdingsmiddelen toe te passen. Aangezien op gescheurd grasland zeer vaak emeltenschade op treedt, lette men hiervoor speciaal op deze perceelen. Ook op grasland kunnen emleten schadelijk zijn. De bestrijding der emleten kan ge schieden door het uitstrooien van ze melen, gemengd met Parijsch groen Daar waarschijnlijk niet voldoende Pa rijsch groen verkrijgbaar is, zal dit jaar voor dit doel in hoofdzaak ge bruik gemaakt moeten worden van het iets minder vlug maar toch vol doende zeker werkende kiezelfluoor- barium. Door het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd is een regeling getroffen voor de beschik baarstelling van zemelen voor de be strijding van emelten. Hij, die voor dit doel zemelen wil gebruiken, moet zich richten tot den plaatselijken bu reauhouder ter verkrijging van een bijzondere bestelbon. Op deze bestel bon kan hij, uitsluitend bij mengvoe derfabrikanten, de hem toegewezen hoeveelheid zemelen verkrijgen. Voor elke ha zal per bestrooi'ing niet meer dan 25 kg beschikbaar ge stéld worden. Alvorens tot het uitvoeren van de bestrijding over te gaan, moet onder zocht worden of er emelten in den grond aanwezig zijn. Dit kan geschie den door op verschillende kleine plek jes op den akker of in het weiland een kleine hoeveelheid benzine te gieten. De emleten komen dan binnen korten tijd boven den grond. Nu geen ben zine voor dit doel beschikbaar is, zal het onderzoek moeten geschieden door hier en daar een steek grond ter diep te van 1015 cm, zorgvuldig op de aanwezigheid van emleten te onder zoeken. Men kan ook wachten met de bestrijding, totdat er eenige schade wordt waargenomen, maar een onder zoek vooraf verdient toch verre de voorkeur. schap aan' den kapitein over. Wat? Is er een vreemdeling die mij wenscht te spreken? vroeg deze. Waar is die, Ravensbird? 'Hij wacht u daar ginder op den ^eg. Hij wilde u glaarrue zoo spoei- dig mogelijk spreken. De kapitein ging terstond naar de aangewezen plek. Het jongfe meisje, dat hij voor een oagenblik vaarwel zeide, keek hem na en zeide ver volgens tot Ravensbird Wie is dat, over wien gij met den kapitein hebt gesprokén Een vreemdeling, milady, ver kleed als zeeman. Een Yankee voegde Herbert Dane er bij, terwijl hij Adelaide En rol zijn arm aanbood en met 'haar voorbij het kasteel wandelde, terwijl lord Dane naar binnen werd gescho- ven, gevolgd door zijn vrouw hij heeft mij zoo even op den weg aan gesproken en mij geamuseerd met zijn ongegeneerdheid en nieuwsgie righeid. Wat het jon gé mensch aan detn zeeman over de familie Dane en de vijandschap tusschen de twee zoons van den ouden lord gezegd had, was volkomen waar. De. oudste; de erfi- genaam Geoffry, was een verkwister, die bijna altijd in het buitenland IctefL de en, wanneer hij o(p het kasteel' kwam, de rust, die er gewoonlijk heerscht, verstoorde door zijn. onaan genaam karakter. Hij was om veiv voor Werkgever en Werknemer? DOOR N. YPENBTJRG Belastingconsulent te Amsterdam Lid van den Bond van Belastingconsulenten PRI1S 45 CENT. PRIjS 5 CENT, W voor de berekening der Loonbelasting 1940 Gemak bij het uitbetalen der loonen Zonder bril duidelijk leesbaar Zeer overzichtelijk Gedrukt op prima zwaar papier Voor langdurig gebruik geschikt PRIjS 171/, CENT. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN De bestrijding geschiedt, zooals bo ven reeds is aangegeven, door het uitstrooien van een mengsel van tar we-zemelen met Parijsch groen of kiezelfluoorbarium. Per dia worden gebruikt 25 kg zemelen en 1 kg Pa rijsch groen. Van kiezelfluoorbarium wordt per 25 kg zemelen iy2 kg genomen. De droge zemelen worden zeer zorg vuldig met het vergif gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uit gestrooid. Gewoonlijk is 0,6 liter wa ter per kg zemelen noodig. Het mengen en bevochtigen kan ge schieden in een kuip. Om morsen te voorkomen, moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in de trommels, die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd wor den en daarna wordt water toege voegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in dé machine gaat klonteren. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitgestrooid Noodig is, dat de emleten boven den grond komen én dit doen deze al leen, wanneer de 'temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooi en tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een "klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den vol genden dag, wanneer het weer gun stig is gebleven, de rest worden be strooid. Het uitstrooien geschiedt in den middag, de emleten komen. n.l. alleen des nachts boven den grond. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wageningen en door de ambtenaren van dezen Dienst zoo- Iriede door de Rijksland- en tuinbouw- consulenten. verschillende redenen jaloiersch op zijn jongeren broeder. Harry was veel meer gezien in den omtrek1, had veel beter uiterlijk en was ook veel riji- ker, want de groote verte rinjglen, die lords Dane zelf te makten had, verguni- den hem niet om zijin oudsten zoon al "het geld te gfevjein, wat deze wiel wenschte. V!an naijver toit vijandschap was de sprong niet gjroolt, en toen die sprong eenmaal gemaakt was, was de verzoening moeilijk géworden. Aan Geoffry lag in dezen alle schuldhij had zich tegenover Harry onbeschoft aangesteld en hem altijd uit de hoogte behandeld, waarover Harry, wiens "Jicht ontvlambaar kaj- rakter dat niet dulden kon, zich ter dege vertoornde. Daar zijn, broeder de lieveling was in huis, had de kapi»- tein op drie en twiritigjarijgen leeftijd zonder veel spijt Engeland verlaten om met zijn regiment naar Canadfr te gaan. Lenige jaren latjer jiad de ziekte hem genoodzaakte; om terug te keeren en, had hij zijn kost verkochte. Toen hij echter hersteld was, keeiV de hij andermaal naar Amerika te rug, waar hij sedert bijna altijd gb- woond had. Zijn zeldzame bezoeken aan Engeland waren nooit zeer lang van duur geweest, maar ditmaal was het iets anders; hij had liefde ppf- gevat op Adelaide Earról en had h|et voornemen om haar te huwen, daar hij haar, aals hij haar van zijin Leven in Amerika sprak', meermalen gje>- LANDBOUW EN INDUSTRIE. Er is over het algemeen genomeni tusschen landbouw en industrie zijl het dan geen vijandschap, dan toch! geen innige vriendschapsband. Vart beide zijden voelt men zich elkanders tegenstanders, wat toch inderdaad niet het geval is. Maar de werkzaamhedeni in den landbouw verschillen zoo he melsbreed van die in de industrie ieö de belangen van beide groepen zijn meestal zoo uiteenloopend, dat er on willekeurig een tegenstelling is ont staan, die soms leidde tot wederzijd- sche minachting. Dit is niet goed. In deze tijden van distributie be seft de niet-boer of tuinder eens van welke beteekenis de boer en thinder is* Misschien zal hij, die bij de indu strie zweert, bij goed doordenken toch! ook tot de overtuiging komen, dat een belangrijk deel van de industrie! van den landbouw afkomstig is, ter wijl handel en verkeer ook wel aan den land- en tuinbouw te danken) hebben. Laat ons maar eens wat cijfers noemen. Er zijn in ons land 875 zui velfabrieken, 12 suikerfabrieken, 201 aardappelmeel- en 18 stroocartonfa- brieken. Van de land- en tuinbouwproduc ten moeten vervoerd worden over kor ter of langer afstand100 milJioen kg vleesch, 450 millioen kg tarwe, 2000 millioen kg aardappelen, 450 millioen kg groenten, 5000 millioen kg melk,, waarvan 1000 millioen als consumptie»- melk uitgevent wordt. Hier komt nog bij het vervoer van! de gefabriceerde 100 millioen kg bo ter, 120 millioen kg kaas, 150 millioen kg zuivelproducten en 140 millioen kg eieren. Handel en verkeer moeten dienen voor den invoer van 2 millioen kg veevoeder en 1000 millioen kg kunstmest. Hieruit blijkt en dit zijn nog niet alle cijfers, die wij hebben dat industrie, handel en verkeer veéU van den land- en tuinbouw moeten hebben. Maar laat ons nu ook eerlijk zijn dat wij ook veel van de industriei betrekken en gebaat worden door handel en verkeer. AGRICOLA. vraagd had ooof zij niet gjaarne eens een paar jaren in Amerika zou will» len doorbrengen, om zich vervol|g)eais voor goed in "Engeland te vestigen. Op dergelijke vragen had Adelaide! Errol nooit een rondborstig, maar altijd een ontwijkend antwoord gegjen ven. Zij was ter wiareld giefcomlqn als een kotette, en ondanks al haar goer de hoedanighedien en hoe gloed; zij het ook over het algemeen metenen; mocht, had zij Volstrek! 'geen hart. Als men haar zoo lief, zoo bevallig zoo innemend zag, was men ook ge neigd te zeggen, dat zij een voortref felijk karakter had, maar men zou zich dan zeer vergissen, want zij was niets dan een gevaarlijke egoïste, en des te gevaarlijker omdat zij er zich zelve niet van bewust was. Adelaide Errol was de dochter van een armen Schotschen pair, graaf van Irkdale, die kort voor zijn dood een zuster van lady Dane had gehuwd. Bij den dood van haar moeder had zij geen anderen steun of beschermer dan een broeder, die veel te jong len onbezorgd was om zich met haar tö belasten. Lady Dane had haar daar om naar Dans-Castle laten komen, waar zij nu reeds sedert twee jaar met haar Fransche juffrouw van ge zelschap en kamenier Sophie verblijf hield. In die twee jaren had zij in de buurt een menigte harten veroverd. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5