Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland Gemeenteraadsverslag Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6156 Woensdag 7 Mei 1941 VERD UI STER EN: VAN ALTÊHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. .Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 2-Alei des nam. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Smit. Secretaris: WelEd. Heer Visser. Aanwezig alle leden, behalve de heer Timmermans. De Voorzitter opent met het for- muielrgebed. w Ingekomen stukken Goedkeuring van de wijziging der winkelshiilingsverordening, betreffen de sluitingsuren van slagerswinkels. Idem van de wijziging der Gem.- begrooting 1940. Terugontvangen is de wijziging van de verordening van de veldwach ters. Niettegenstaande in deze wijzi ging reeds stond aangegeven dat de verandering van kindertoeslag van f60 op f75 slechts van tij del ij ken aard zou zijn, wordt aangedrongen, te vernielden dat deze verhooging met f 15 slechts van tijdelijken aard zal zijn. Zoodat, aldus de Voorzitter, het dus dubbel tijdelijk wordt. De ra^d gaat er mede accoord, dat aan het verlangen van Ged. St. wordt voldaan. Gunning verkoop Voorland van het Vaartland. De Voorzitter deelt mede dal Maandag 28 April genoemd land is geveild, de maximumprijs van f 2600 is bereikt en zich 5 gegadigden heb ben aangemeld, die aan alle eischen voldoen. R. en W. achten het 't bes te, als de raad tot gunning besluit, deze 5 te doen loten. De heer Verheijden kan zich met het voorstel vereenigen, hij acht dit het eerlijkste, hij kan zich er even wel niet mede vereenigen tot verkoop over te gaan. Een prijs van f 2600 komt hem te laag voor, de schatting lacht spr. niet juist geweest. Hij erkent dat het tegenwoordig niet makkelijk valt een schattnig te ma ken, want die Ts alleen te verkrijgen op de vrije markt, dan wordt de juis te schatting gemaakt. De Voorzitter merkt op, dat de raad zou kunnen besluiten, het land niet te gunnen. De bee ren weten waarom men tot verkoop is geko men. Nu alles zoo loopt, kunnen B. en W. er zich mede vereenigen dat de eigendom aan de gemeente blijft. De beer de Bas kan zich goeddeels vereenigen met het gesprokene door den beer Verheijden. Als spr. dan ook zijn slem tot verkoop zou geven, is het alleen om het bezwaar dat aan verhuren kleeft. Wethouder Middelkoop meent dat de raad een huurprijs zou kunnen bepalen en dan de 5 gegadigden zelf doen uitmaken wie of huurjder zal zijn. De heer de Bas acht dat dan die onbillijkheid wordt gieschapen, dat zij, naast deze 5 die ook wel zouden willen huren, worden uitgeschakeld. De heer Verheijden gelooft, dat de pachtkamer in "dit geval zeker toe stemming zal geven de verhuring voor een jaar te doen geschieiden. De heer v. d. Hoeven zoui dit niiet doen, voor een jaar kam mjen pq niet aan beginnen en zal de prijs. zfer ker worden gedrukt. Wethouder v. Willigenburg meent, dat men ook in deze kwestie iin de al lereerste plaats rekening dient te houden met het belang van de ge meente. Bedraagt de rente van f 2600 evenveel als de h.uur die wordt ivejrV1 kregen, dan is spr. voor verkoopen.i De andere hqeren zijn van mea ning, dat de huur hoogier zal zijn Wethouder van Willigenburg zou dan de twee laatste huurders ook "in de gelegenheid stellen om mede, të doen aan de verhuring. De heer Verheijden zou onder de aandacht van B.- en Wc de kwestie van volkstuintjes willen brenge,n. Kan een gedeqlte van het terrein daar voor igeen dienst doep. De 'Voorzitter acht dit niet in het belang van het land, dat 1 HA. 58 A. en 6 c.A. groot is. Die andere Jie,ereï) zijn het daarmede eens. Besloten wordt het land aan de (gemeente te houden en de huur te bepalen op f85 per H.A. Punt 4 der agenda, wijziging aap- vul ing ailgemeene .politieverordening wordt aangehouden, aangezien het model, dat door de Vereen, van Ned. gemeenten zal worden verstrekt, nog niet is ontvangen en het over (sneeuw ruimen gaat, wat dus nog wpl' pven kan wachten. t 'De gemeeirtebegrooting voor 1941' wordt gewijzigd in verband niet het' zenden van werklooze arbeiders naar Duitschlaind. Mededee'.ingen. i De Voorzitter deelt melde, dat'het' rapport is ontvangen van den .gier' m een te - op zi ch Ier, inzake het op meten van het baggeren der havens. De Voorzitter leest dit rapport voor. Die heer de Bas verklaart het ,rapf port te he'bben ingezien, zonder toe lichting valt het betel moeilijk' Itfcei begrijpen. Spr. heeft de haven eens bekeken e;n moet toegeven, dat er veel baggjer u'it verwijderd is. Als er lecbtdr weler gleibagigend moet worf- den, hij' hoopt dat dit vooirl'oopig niet noodigi ^al' zijn, want dan gaaf de gemeente nog spoediger naar den kelder, zagi hij, gaarne qetn andere meting toegepast, n.l'. meting als de bagger op, den kant ligt. De Voorzitter merkt op, dat de> hier gevolgde meting ook wordt toe gepast door rijk en provincie. De heer Verheijden vraagt hoe in Waalwijk wordt gemeten. De Voorzitter antwoordt dit niet te weten. De heer Verheijden acht de me ting niet op de juiste wijze geschied, al neemt hij gaarne aan dat het te goeder trouw heeft plaats gevonden. De beier de Bas zegt dat het niet over wantrouwen gaat, alleen de ge- Woensdag 7 Mei Donderdag 8 Mei Vrydag 9 Mei 5 59 5.57 5 55 9.15 9.17 9.19 meen te heeft teen bedrag van f 4ÖOO uitgegeven en daarvoor draagt de raad verantwoording. Wethouder v. Willigenburg acht het pijnlijk over deze kwestie iets te zeggen, doch als de methode die hier bij de meting is toegepast, o^k door rijk en provincie wordt ge volgd, mag men toch wel aannemen, dat ze goed is. Zou meting moeten plaats vinden, zooals de heer de Bas die zich denkt, dan vreest spr. dat er geen inschrijvers zullen opdagen. De heer Verheijdien meent dat, al wordt de methode door rijk en pro vincie toegepast, waar men over dies- kundige ingenieurs beschikt, dit nog niet wil zeggen, dat die methode ook door een gemeente als Sprang-Capel- le, waar dit niet het geval is, ge volgd kan worden. Wethouder v. Willigenburg acht dit geen bezwaar, er bestaan tegen woordig zooveel formules, die zelfs door een leek toegepast kunnen wor den, dat dit geen bezwaar vormt. De beier Verheijden zegt, dat als met een beugel wordt gebaggerd er ook geknoeid kan wordenen hij blijft er dan ook bij dat onder water het meeste geld wordt verdiend. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat het vervoer van zwakzinnige kinderen naar de' scnool te" Waalwijk, dat aanvankelijk f 7 per week kostte daarna op f 11 per week is geko men en tenslotte met de auto moest worden stopgezet omdat er geen ben zine meer voor beschikbaar was. B. en W. hebben toen iemand gevonden, die met paard en wagen de kinderen naar Waalwijk bracht, wat de gemeente op f 12 pier week kwam, doch ook dit gaat thans niet meer en de kosten daarvoor zouden op f 24 per week moeten komen, '«en bedrag dat B. en W. te hoog achten, zoodat zij, hoezeer dit wordt betreurd, moeten advisee ren het ver voer stop te zetten. De heer de Bas vindt het jammer dat de kinderen de dupe worden, hoeveel kinderen worden er vervoerd vraagt spr., waarop de Voorzitter antwoordt van 7. De heer de Bas dringt er op aan dat B. en W. een andere gelegenheid zullen zoeken. De Voorzitter wil dit wel doen, doch met het vier voer is den gehee- len dag gemoeid, zoodat het vermoe delijk niet zal meevallen iemand te vinden. Er moet zooveel achterwege blijven in dezen tijd, zoodat als het niet anders kan, hiet ook met dit moet geschieden. Besloten wordt de dienst stop te zietten. De beer Versteeg informeert hoe het komt dat de ingezetenen al een paar maal voor brandstoffen naar het gemeentehuis zijn moeten komen. Is daar niets aan te doen? De Voorzitter antwoordt, dat de schuld hiervoor ligt bij bet departe ment in Den Haag. Men deelde tele fonisch mede dat de brandstoffen- kaarten Vrijdags uit Den Haag wa ren afgezonden. Om zeker te zijn dat ze aanwezig zouden zijn, heeft spr. doen bekend maken dat ze de daarop volgende week des Donder dags konden worden afgehaald. ',s Maandags waren ze er niet en heeft spr. Den Haag opgeheld en kreeg weder te hoorten dat zie waren afgezonden. Ditzelfde herhaalde zich Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Teen kreeg spr. te hooren dat ze per expresse louden worden afge zonden, zoodat ze des avonds hier konden zijn. Spr. heeft toen een brief geschreven, waarover hij niet zal uitweiden, doch die niet malsch was. De heer v. d. Hoeven beeft nog iets voor geheim comité, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit. ZWARE MISHANDELING. Zaterdagmiddag heeft in een café op den hoek van de Watergeusstraat te Rotterdam, een dronken cafébe zoeker, de 34-jarige bouwvakarbei der I. G. v. d. V., de 31-jarige buf fetjuffrouw, Ch. F. M. Willebrand met een mes in den buik gestoken. Het slachtoffer is naar een der hospitaalschepen in de Leuvehaven gebracht en daar ter verpleging op genomen. De dader is in arrest ge steld. BOER STOOTTE MET DEN PLOEG OP EEN BOM. Naar de B.Ct. meldt, stootte de landbouwer G., onder die gemeente Ellen, dezer dagen met de ploeg schaar op een hard voorwerp. Bij nader onderzoek bleek het een vlieg tuigbom te zijn, die niet ontploft was. De danig geschrokken boer maakte zich ijlings uit de voeten en deed aangifte hij de bevoegde au toriteiten. Iets dergelijks overkwam ook den landbouwer A. v. Hal onder'St. Wil- lehrord. Zijn paard zakte nabij den berm Van den weg plotseling met een der pooten in den grond. Na bet dier naar stal te hebben gebracht, ging hij op de bewuste plek graven en stootte daarbij op een niet-ont- ploften bom, .die twee meter diep in den grond gedrongen was. Ook hij mag van geluk spreken, dat het pro jectiel niet tot explosie is gekomen. Minder goed is een zoontje van deu landbouwer v. Beeck te Rucpben er afgekomen. Zijn 10-jarig broertje had een kogel gevonden, en beiden wilden die nu eens op hun manier onderzoeken. Terwijl de 10-jarigeer met een hamer opsloeg, hield de andere jongen den kogel vast, met het gevolg dat deze ontplofte en hem duim en twee vingers afrukte. Het kind moest naar het St. Ignatiuszie- kenhuis te Breda worden overge bracht. Ill LPVERLEENTNG AAN OUDr MILITAIREN. Ter bevordering' van de sa men were king en juiste taakverdeeling inzake hulpverleening' aan invalide en gjer wonde militairen, alsmede aan de nagelaten betrekkingen van de gje-1 sneuvelden is onlangs een bespreking gtehiouden onder leiding van het hoofd van het Afwikkelingsbureau! van het Departement van Defensie- Hier werd er nogmaals de nadruk1 op gelegd, dat alles wat de invalide en gewonde militairen, alsmede dj© weduwen en. weezen der gesneuveld den noodig hebben, van rijkswegjej wordt verstrekt. De zorg van de invalide en gewond de militairen is gecentraliseerd bij] de Vie Afdee'ing van het Departed ment van Defensie, WassenaarschjeH weg 43 te 's Graven hp ge (telefoon Nr. 776596), terwijl de pensioenen voor de naglelaten. betrekkingen 'der gteH sneuvelden, worden verzorgd door 'die II Iq Afdeel ing B van dat 'Departeë ment, Gebouw „Petrolea", Benoor den hüutscbeweg te 's Graverihage (te- Jefoon Nr. 115790). Hét Arbeidsbureau voor Oorlogs- invaUden. (A.V.O.) gevestigd te Amf- sterdam, Nicolaas Ma es straat 52, ver leent zijn. hulp voor wat betreft bei- middeling, omscholing én "herplaat sing in hiqt bedrijfsleven. Evqntueele plaatsing in een overheidsbqtrek'king geschiedt uitsluitend door die Afdiqrë ling Personeelsvoorziening van hjqt Departement van Binnenlandscbe. Za ken, Raamweg 3 te VGravenhagje. De aanvullende zorg voor deze per sonen (b.v. voor aanschaffing van burgerkleeding, voor ontspanning* voor hulp bij ziekte in hiet gezin, enz.) zal als volgt worden verdeeld: a. De aanvullende hulp voor in valide militairen na hunne pension- neering, alsmede voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden is ge concentreerd in het Fonds voor hulp aan Oud-Militairen (1815), gevestigd' te Amsterdam, Nes 57 (tel. Nr. 409193). b. De zorg voor de aanschaffing van burgerkleeding, voor ontspan ning van den zieken en gewonden sol daat in de hospitalen enz. is gecon centreerd in het Comité voor den zieken en gewonden soldaat, geves-. tigd te 's-Gravonhage, Javastr. 66 (tel. Nr. 112816). c. De Nedierlandsche Vereeniging tot Steun aan Miliciens (Stamil), waarvan het hoofdbestuur is geves tigd té Amsteïxlam, Weteringschans 96 (telefoon Nr. -15903), zal zich voort aan bepalen tot de behartiging van de belangen van ontslagen dienst plichtigen en leden van den Opbouw- dienst, voor zoover zij niet tot de gewonden of invaliden behooren. Teneinde verwarring en versnip pering bij de hulpverleening te ver mijden, is het raadzaam, dat bestaan de Comité's en particulieren, dia zich op dit terrein bewegen, zich van zelfstandige actie onthouden, en zich wenden tot één der bovenge noemde instanties. ACTETASCH MET INHOUD VER DWENEN. Een monteur uit Amsterdam ver liet zijn woning met achterlating van een actetasch welke f 1600 aan con tanten en een spaarbankboekje met een tegoed van f380 bevatte. Deze tasch bevond zich in een zolderkamer, waarvan de deur met een Lipsslot was gesloten. Toen de man"'s middags weer thuis kwam bleek de actetasch met inhoud verdwenen te zijn. Het vreemde was, dat de deur nog gesloten was en geen enkel spoor van 'forceering toon de. Weliswaar was cle knip van een andere deur, uitkomende op een plat, afgeschoven, doch het schijnt een raadsel, hoe dit van buiten af zou kunnen zijn gebeurd. De politie tracht thans eenig licht in deze geheimzinnige verdwijning te brengen. NIEUWS voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard s morgens tot 's avonds vanaf Het typisch Zaansche houten huisje te Wormerveer, bekend als .het huisje van De Ruyter". zal geheel vrij komen te staan, nu een begin wordt gemaakt met den atbraak van de naast gelegen oude grutterij Dillewijn, een der oudste primitieve fabriekjes uit de Zaanstreek (Pax-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1