TWEEDE BLAD Woensdag 7 Mei 1941 No. 6156 Land- en Tuinbouw FEUILLETON f H IL Officiëele Berichten Binnenland HET RAADSEL YAN DE ROTS Welke textielgoederen zijn te krijgen? BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD WELKE MIDDELEN KUNNEN TER BESTRIJDING VAN DE AARD APPELZIEKTE GEBRUIKT WORDEN. Ter bestrijding van de aardappel ziekte wordt gebruik gemaakt van koper houdende middelen. Tot nog toe werd wel het kopersulfaat het meest aangewend. In de laatste ja ren zijn echter ook andere, direct voor het gebruik gereed zijnde, ko- perhoudende middelen, meest koper- oxychloriden, voor dit doel gebruikt. kWaar het wel vaststaat, dat diL jaar koper sulfaat niet in voldoende mate aanwezig zal zijn, wordt de aandacht erop gevestigd, dat ook deze nieuwe koperhoudende middelen zeer zeker voor het besproeien van aardappelen kunnen worden aangewend. De koperoxy chloriden worden door sommige firma's onder dezen naam in den handel gebracht, door andere onder speciale handelsnamen n.l. (in alfabetische volgorde) Cupro- sa, Fusiekrimp, Koper Bayer geconc. Koper Centraal Bureau, Koperkalk Bordola, Koperkalk Jebo, Koperkalk Spiess, Koperkalk Wacker, Koper Oud Beijerland, Kopersept en Ura- niakoper. Bij het gebruik van deze midde len neme men het volgende in acht. Er moet met zeer veel zorg gespo ten worden; de vloeistof moet zeer fijn over de planten verdeeld worden. iVerder zijn er aanwijzingen, dat het gewenscht is de hesp uitingen met de nieuwe koperhoudende middelen eerder te herhalen dan bij gebruik van Bordeauxsche of Bourgondische pap, terwijl de laatste bespuitingen in het seizoen met oen oplossing van ten 'minste anderhalf maal de norma le sterkte moeten worden uitgevoerd. De werking van de nieuwe koper houdende middelen slaat, over het geheel genomen, wiel iets ten achter bij «flie van Bordeauxsche en Bour gondische pap, maar wanneer ge werkt wordt als boven aangegeven, zal de werking ervan aan die van laatstgenoemden gelijk kunnen zijn of deze althans zeer sterk benaderen. Nadere inlichtingen hierover wor- den verstrekt door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen de bij den Dienst werkzame ambtena ren buiten Wageningen, alsmede door de Rijkstand- en Tuinbouwcon- sulenten. De secretaris-generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt naar aanlei ding van de vele vragen, welke door handel en publiek zijn gesteld in zake de artikelen, welke op de tex- tielkaart en toeslagkaart en welke op speciale punten kunnen worden aan geschaft bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voorge schreven 1. Op de punten der textiel- en/of toeslagkaart zijn verkrijgbaar; alle geconfectionneerde op punten ge waardeerde textielgoederen of stof daarvoor en alle soorten garens met uitzondering van: awollen winterjassen en -man tels of stof daarvoor; b. wollen dekens (meer dan 3 procent natuurwol bevattend); e. katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor; d. alle soorten luiers of stof daar voor. 2. Op speciale A. K.-punten zijn verkrijgbaar Alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde artikelen dus geen stof daarvoor, met uitzondering van: a. wollen dekens, wollen winter jassen en -mantels of stof daarvoor; b. alle soorten luiers en katoenen en graslinnen lakens of stof ter ver vaardiging van luiers en/of katoenen en graslininen lakens; e. artikelen, welke op B, K.-pun ten verkrijgbaar zijn (zie onder 3), of stof daarvoor; d. huishoudelijke artikelen of stof daarvoor. 3. Op speciale B. K.-punten zijn verkrijgbaar Onder s t a a nde géc on f ec t i onnee r d e op punten gewaardeerde artikelen dus geen stoffen; bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), buis (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang), kap- persjas (kort), kappersjas (lang), kiel koksbrcek, koksbuis, laboratorium- jas, mouwvest (van stof), mijnwer- kershiemd (van stof), mijnwerkers- hemd (tricot of gebreid), overall, ser- veerschort, sloof, stofjas (kort), stof jas (lang), teekenjas (kort), teeken- jas (lang), uniform 2-deielig (alle soor ten), uniformen 3-deelig (alle soor ten), verpleegstersboorden, verpleeg 10. Hij is hier zonder jas binnen komen stormen antwoordde de op zichter ik heb nog nooit iemand in zoo'n toestand gezienhij kon letterlijk geen adem meer halen. Ik hield hem v.oior droinkien. De dokter scheen, die laatste op merking van, de,n opzichter niet te hoorien en bemoeide zich met Mit chel- Met veel inspanning -hernami de opzichter heeft hij ons einde lijk giezegd dat hij hulp noodig had voor iemand die dood was. Dit heb ben wij er althans uit kunnen begrijl- pen. Ik voor mij geloof, dokter, dat hij niet wel bij zijn hoofd was, toen hij dat zeide. Dat geloof ik niet, mijnheer Cotton, als ik zoo vrij mag zijn, dat te zeggen zeide Sims. Mitchel is hevig geschrikt. Dat is zeker, 't Is een bedaard, ordelijk mensch. die nooit drinkt, maar hij is wat bang uitgevallen. Het eenige middel om het geheim op te lossen; was te wachten tot de kommies weer bij kennis was geko men. Dank zij de hulp van (den gej- neesheer werd hij al beter en beter, maar er verliep wel een, uur, voor hij weer spreken kon. Kom aan, Mitchel zeide Dr. Wild n,u drink dit en vertel ons eens, wat u zoo ontsteld heeft. Mitchel dronk en bleef zwijgen. Hij scheen in zijn geheugen te zoe ken naar betgeen hij dien avond ge zien had. Hce laat is het? vroeg hij opeens, terwijl hij opstond van den steel, waarop men hem had neerge zet, om op de pendule achter hem te kijkein. i Bij tienen. Wiees bedaard. Dan is het te laat zeide hij;, terwijl hij weer ging zitten. Het water zal hem hebben weggespoeld. Hij vertelde zoo goed mogelijk!, wat hij wist; wel waren zijn volziru nen onsamenhangend, maar men ver nam nochtans; dat er op het rotsf- pad boven het strand een gevecht tusschen twee mannen had plaats ge had, dat de een gevallens of neer geworpen was en dat die man ka pitein Dane was. Die naam deed iedereen opschrikj- ken. De heer Apperley hief het hoofd op als een speurhond, die iets on gewoons in den neus krijgt. Gjij zegt vroeg hij Michel dat er iemand met kapitein Dane gevochten heeft en hem naar benet stersjapon, verpleegstermanchetten, -schort, voorschoot, werkbroek (van keper of drill), werkhemd zonder boord, werkjas (van keper of drill werkpak (van keper of drill). 4. Op speciale H. A.-punten zijn verkrijgbaar: Alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde huishoudelijke artike len dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. geconfecticnneerde luiers, ka toenen en graslinnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen of graslinnen lakens, alsme de alle andere katoenen stoffen; b. wollen dekens (meer dan 3 procent natuurwol bevattend); c. alle kleedingstukken of stof daarvoor. 5. Op speciale G-punten zijn ver krijgbaar alle soorten garen. 6. Op speciale B. G.-punten zijn verkrijgbaar: alle stoffen aan het stuk dus geen geconfec tionneerde artikelen met uit zondering van: a. alle wollen stoffen; b. alle katoenen stoffen; 7. Op speciale 'V. V. W.-punten zijn verkrijgbaar: a. wollen winterjassen en -man tels of stof daarvoor; b. wollen dekens (meer dan 3 procent natuurwol bevattend); c. alle andere wollen stoffen aan het stuk. 8. Op speciale V. V. A.-punten zijn verkrijgbaar: a. geconfectionneerde katoenen en graslinnen lakens of stof daar voor; b. alle soorten geconfectionneer de luiers of stof daarvoor; c. alle andere katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk wordt er derhalve de aandacht op gevestigd, dat alle stof fen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, verkrijgbaar zijn op de punten der lextielkaart en/of toeslagkaart. Alle stoffen aan het stuk, met uit zondering echter van alle katoenen, en wollen stoffen, zijn op speciale B. K.-punten verkrijgbaar en mogen, niet op andere speciale punten wor den betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V. V. A.-punten verkrijgbaar en wol len stoffen op speciale V. V. W.-pun ten. Deze katoenen en wollen stof fen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afgeleverd. ADRES NED. VEEHOUDERIJ- CENTRALE. De Nedierlandsche Veehouderijcen trale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 5 Mei j.l. haar kanto ren gevestigd zijn: Laan van Meer- dervoort 53, 's-Gravenhage. Telefoon No. 335982, interlocaal V.V.V.V. DISTRIBUTIE VAN AARD APPELEN. Rectificatie. In de officieele publicatie betreffende die distributie van aardappelen komen onder „Alge- meene bepalingen" eenige onjuisthe den voor. In verband hiermede wordt hieronder die tekst gegeven, zooals deze behoort te luiden: „De aandacht wordt er op geves tigd, dat ingevolge het Aardappelbe- sluit V.V.O. 1940 en de Bestuursbe sluiten van de Nederlandsche In- kooprentralie voor Akkerbouwpro ducten (N.I.C.A.): a. hef afleveren van consumptie aardappelen door een telier slechts is toegestaan, indien hem hiertce ver gunning is verleend door of namens den Prov. VoedseIcomimissarisdan wel, indien die teler een door of van wege die Vereenigiing ter behartiging van den Nederlandschen Aardappel- li, andel (V.B.N.A.) afgegeven afleve ringsbriefje heeft ontvangen b. het verkoopen van consump tie-aardappelen behalve aandeNICA en de YB NA alleen is toegestaan aan groothande,lanen, die zijn aangesloten bij de VBNA en aan kleinhandelaren die zijn aangesloten bij de Stichting Centraal belang; deze handelaren zijn verplicht zich daarbij te houden aan de door die NICA, de VBNA dan wel Centraal Belang gegeven voorschrif ten en vastgestelde prijzen; c. het vervoeren van consumptie aardappelen in hoeveelheden van meier dan vijf kilogram binnen de consuniptiegebieden, welker grenzen reeds eerder zijn bekend gemaakt, aan een uiteinde lij ken verbruiker den heeft geworpen Voor zoover ik heb kunnen zien, ja, mijnheer. Dit is tenminste] zeker, dat zij twist hadden, en mlet elkaar worstelden en kapitein Dane zal zich zelve toch wel niet naar bd- neden hebben geworpen. Ik ben dan bang dat de andere Ravensbird geweest is merkte de zaakwaarnemer ernstig aan. Men heeft hem vandaag allerlei bedrei gingen tegen zijn heer hooren uiten. O, dan was hij het zeker riep Mitchel in volle overtuiging uit ik had het echter nooit van hem ge dacht. Maar wat nu te doen? De zee zal den kapitein hebben weggespoeld. Zijt gij zeker dat hij dood was, Mitchel? vroeg de geneesheer. Morsdood, mijnheer. Daar ben ik zoo van geschrokken. Allen, die tegenwoordig waren, snelden terstond naar de plaats, waar het gevecht had plaats gehad, en teen zij op bet rotspad gekomen wa ren, bij de kapel, keken zij omlaag. De vloed was op zijn hpog'st en nergens was eenig spoor te zien van hetgeen Mitchel verhaald had. Na lang op het water gekeken te hebben, dat als het ware door de maan verzilverd scheen, gingen de zeekers te rade, wat zij nu doen moesf- ten. Iemand moest het nieuws aan lord Dane gaan melden; de dokter en de zaakwaarnemer namen dat op zich., i Om u d'e waarheid te zeggen slechts is toegestaan, indien het ge schiedt met speciale vergunning van de NICA; aan anderen dan uiteinde lijke verbruikers is het vervoeren slechts toegestaan met inachtneming van de bepalingen van het Aardap- pelbesluit V.V.O. 191)0 en de Be stuursbesluiten van de NICA; d. het vervoeren en afleveren van p o o t aardappelen zonder vergun ning verleend door of vanwege die N.I.C.A. verboden is." AANVRAGEN VOOR BINDTOUW, Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat eigenaars of beheerders van bedrijven, voorzoover zij den oogst 1941 laten maaien door graan- maaiers/zelfbinders, hiervoor vezel bindtouw kunnen aanvragen op for mulieren, die bij den Plaatselijken Bureauhouder beschikbaar zijn ge steld. Ook wanneer zij niet over ei gen graanmaaiers/zelf binders be schikken, doch dit werk in loondienst laten verrichten, moet toch de aan vraag geschieden door den eigenaar of beheerder van het bedrijf, waar gemaaid zal worden. Het beschikbaar gestelde vezel- bindtouw mag uitsluitend voor dit doel, n.l. voor het binden bij zelf- binders, gebruikt warden, dus niet bij het dorsehen of voor andere doel einden. Men is verplicht bij die aanvraag den voorraad te vermelden diie men nog ter beschikking heeft. Verder moeten bij de aanvragen worden ingeleverd de aflieveringsbe- wijzen voor ingezamelde eindjes oud bindtouw, waaromtrent de moodige bekendmakingen op 9 Oct. 1940 en 5 Maart 1941 gegeven zijn. Bovenbedoelde aanvragen moeten uiterlijk 10 Mei a.s. bij den Plaat- selijken Bureauhouder zijn ingele verd; later binnenkomende aanvra gen kunnen niet in behandeling wor den genomen. LANDBOUWINVENTARISATIE. Het Rijksbureau voor de Yoed- zeide de dokter onderweg be valt mij die visite aan, den heer Dane niet bijzonder. Harry Dane was wel is waar niet de Benjamin van "het huis, maar een zoion is toch altijd een zoon. Het bevalt mij ook niet antj- woordde de heer Apperly en ik' voor mij vindt dat het ontzie plicht ook eigenlijk' niet is, om ons met die taak te belasten. Het zou eerder Her bert Dane, moeten zijn. De zaakwaarnemer had bezwaarlijk iets kunnen uitdenken, dat den dok ter aangenamer was en de heer Wild vond dat voorstel zoo uitstekend, dat hij met den heer Apperly naar de wor mng van Herbert Dane wandelde. Een oude meid ging naar de bel en zeide dat haar meester thuis was. Herbert Dane zat bedaard aan ta fel met een sigaar in den mond en verscheidene glazen voor zich. Toen zijn bezoekers binnenkwamen, zat hij met den rug naar hen toe. Neemt gij dat te negen uur koe men, Harry? riep hij, toen hij' de deur hoorde open gaan; gij hebit mij lang laten wachten- Wlat heeft u toch zoo lang op het yacht gehouf- den Mijnheer Herbert. Op die stem keerde Herbert Dane zich plotseling om, stond op én Zei de met een glimlach Neemt u mij niet kwalijk, ik dacht dat het kapitein Dane was, dien ik verwacht. Gaat zitten, mijne selvoorziening in Oorlogstijd brengt het volgende onder de aandacht van. alle telers van akkerbouwproducten met betrekking tot de van 26 Mei tot 7 Juni a.s. te houden landbouwin- ventarisatie. In het inventarisatieformulier zal zijn ingesloten een invulformulier voor de aanvrage tot organisatie bijl de Provinciale Inkoopcentrale door, Akkerbouwproducten (P.I.C.A.). Iedere teler van akkerbouwproduc ten dient dit aanvraagformulier in te vullen en te onderteekemem volgens de daarop gestelde aanwijzingen en het daarna op te zendein, tegelijk met he t in vein t a r i s a tie f orm u 1 ier Deze aanvraag tot organisatie bjf de Provinciale Inkoopcentrale voor Akkerbouwproducten heeft geen an dere bieteekenis, dan dat zij krach tens de desbetreffende wettelijke be palingen als voorwaarde wordt ge steld voor het voorhanden hebben.' van akkerbouwproducten. Ten ein de moeilijkheden te voorkomen wordt den telers derhalve aangeraden, de ze formaliteit nauwkeurig te vervul len. Uit het voorgaande volgt, dat hou ders van zuivere veehouderijbedrij1- ven het formulier niet behoeven in te vullen. OMZETBELASTING OP TABAKSy- PRODUCTEN. In verband met het feit',, dat van l Mei 1940 af, omzetbelasting zaj worden geheven op tabaksproducten:, deelt de gemachtigde voor de prij<- zen mede, dat het in afwachting van het tot stand komien van eenl definitieve regeling niet toegestaan is, deze bë'asting door te berekenen. Deze bëpa ing wijk't du,s af van 'da richtlijnen, welke ïn het persbericht van 9 Januari j.I. werden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder,, die tabaksproducten verkoopt, dusl zoowel de fabrikant als de groot- eni kleinhandelaar, tot na,der order dia omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. i heeren, gaat zitten. De bezoekers namen de stoelen niet, die. huin werden aangeboden. Zij wachtten tot de, meid de djeph achter zich had gesloten an kieken teen Herbert somber aan, in de hoopj dat hun ernst hem zoiu voorbereiden op de noodlottige tijding. Mijnheer Herbert hernam da dokter vervolgens wij 'hebben een zeer on gaan ge name taak te vervullen en komen u verzoeken om! ons daar bij behulpzaam te zijn. Wij hebben een smartelijke tijding naar het kan teel te brengen. De zoon van lord Dane is een ongeluk overkomen. Herbert scheen zich meer te bëj- kommeren om de plichten der gast vrijheid, dan om hetgeen "de 'hear Wild tot hem zeide. Hij liep heen én weer, zette flesschen op taüel ën schelde om nog eenige glazen. Er stonden twee lampen op tafel. Tioen hij haar, die het best brandde, wilde opdraaien, draaide hij ze .uit en zieide Wat ben ik onhandig. Ik weet nooit hoe ik draaien moet. Neemt glazen, mijne heeren. Mijnheer Herbert hernam de dokter gij schijnt mij niet ver staan te hebben, naar ik meep. Denk niet aan uw lamp. Kapitein Dane is een Verschrikkelijk ongeluk overko men en wij hebben u noodig oom.' dat ongeluk aan zijn vader mede ta dejef- Jen. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5