Burgerlijke Stand Buitenlandsch Overzicht Pier=phiIosofie [VERPLICHTING TOT HET VER RICHTEN VAN DIENSTEN. De Staatscourant van Dinsdag be vat een eerste Uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken inge volge de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende de beperking ten aanzien van het ver anderen van betrekking. (Verplich ting tot het verrichten van diensten bij werkverschaffingen). Hierin wordt bepaald: Artikel 1. 1 Bewoners van het bezette Ne- derlandsche ^gebied kunnen volgens door den directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau vast te stellen richtlijnen, door den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, bin nen welks gebied zij wonen of ver blijven, worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aan te wijzen plaats binnen het bezette Ne* derlandsehe gebied diensten te ver richten ten behoeve van den rijks dienst, bedoeld in artikel 1 van het O r gani sat ie besluit Werkloosheidsbe- strijding 19139 (Rijksdienst tot be strijding der werkloosheid), hierna rijksdienst te noemen. 2. In geval van twijfel, of iemand tot het verrichten van diensten, als bedoeld in het eerste lid in staat is, kan de betrokkene op schriftelijken last van den directeur van het ge westelijk arbeidsbureau door een geneeskundige door of vanwege den directeur-generaal van het rijksar beidsbureau daarvoor aangewezen, aan een geneeskundig onderzoek wor de n on de r w orpen 3. De vorm van den schriftelijken last als bedoeld in het tweede lid, wordt door den directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau vastge steld en houdt om. in het tijdstip en de plaats, voor het geneeskundig onderzoek vastgesteld. Artikel 2. 1. Aan personen, die ingevolge het bepaalde in het eerste lid van artikel 1 voor het verrichten van diensten als daar bedoeld worden aangewezen, wordt door den direc teur van het gewestelijk arbeids bureau een schriftelijke kennisge ving toegezonden. 2. De vorm van de kennisgeving, als bedoeld in het eerste lid, wordt door den directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau vastgesteld en houdt o.m. in den naam, de voor letters, 'het adres (gemeente, straal en. huisnummer) van den aangewezen persoon, de plaats, waar de dienst moet worden verricht, het tijdstip vain den aanvang en van den duur van de dienstverplichting en, zoo mogelijk, de arbeidsvoorwaarden, welke daarvoor gelden. Artikel 3. De personen, die diensten verrich ten, als bedoeld in artikel 1, zijn verplicht zich tie gedragen naar de aanwijzingen, die door of vanwege den Rijksdienst worden vastgesteld. Artikel 4. 1. Personen, die ingevolge het be paalde in het eerste lid van art. 1 tot het verrichten van diensten ten behoeve van den rijksdienst worden verplicht, kunnen, voor zooveel noo- dig, worden ingekwartierd bij inwo ners in of in de nabijheid van de gemeenten, waar de dienst moet wor den verricht. 2. De inkwartiering, als bedoeld in het eerste lid, geschiedt op schrif telijk verzoek van of vanwege den rijksdienst aan den burgemeester van de betrokken gemeente. 3. De vorm van het schriftelijk verzoek, als bedoeld in het tweede lid, wordt door mij vastgesteld en houdt o.m. in het aantal personen, dat moet worden ingekwartierd, als mede het tijdstip van den aanvang van de inkwartiering en den duur daarvan. 4. Voor zoover niet anders wordt bepaald, gelden voor de inkwartie ring de regelen, welke zijn vastge steld bij de wet van 14 September 1866 betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk zooals die wet laatstelijk is gewijzigd en bij haar uitvoeringsvoorschriften. 5. De kosten van inkwartiering worden door den rijksdienst vol gens te stellen regelen met de be trokken gemeenten verrekend. Artikel 5. 1. Hij, die niet voldoet aan een schriftelijken last tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek, als bedoeld in het derde lid van art. 1, of die geen gevolg geeft aan een ken nisgeving, als bedoeld in artikel 2, tot het verrichten van de daarin om schreven diensten met ingang van den dag en tijdens den duur daarin aangegeven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden. 2. Hij, die weigert gevolg te ge ven aan een bevel van den burge meester tot inkwartiering van per sonen, als bedoeld in artikel 4, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Hoofdpijn en Kiespijn m^/ Veilig en vlug als geen ander helpen hierflïj altijd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mijnhardt's Poeders p. st 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 cent. RUITEN WERDEN INGEWORPEN BIJ EEN RIJKSDUITSCHER Op den verjaardag van den, Fueh rer van het Grpot-Duitsche Rijk zijn, naar van bevoegde zijde wórdt mede gedeeld, bij een Rijksduitscher, woonachtig te Utrecht,, eenige rui ten ingegooid. Daar dit geschiedde op den dag,, waarop van dit perceel de hakenkruisvlag wapperde, daar bovendien een en ander voorviel ,op den verjaardag van den. Fuehrer en daar het hier een daad betrof gericht gericht tegen een Rijksduitscher, hebben de betreffende autoriteiten, verband met het feit, dat de (daders niet konden wonden opgespoord, boe ten van f 5000 opgelegd aan tien J>e- Kvoners van de stad, van wie ver'- wacht mag wo,rden, dat zij instemf- men met de gepleegde daad. AANSLAG VAN VEE. Het Rijksbureau vooir de Voedscl- voqrziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede Om de vleesohvoqrziening zeker te stellen en. met het oojg lop de voer de,Hpositie werd er reeds in vroe ger persbe rich ten op gewezen, dal: ,een zekere ver minde ring van den rundveestapel noodzakelijk is. De voeder pqs it ie voor den veesta pel in den vorigen .winter heeft dui delijk get oog d, dat d|e, voorgenomen beperking 'beslist noodzakelijk! is, wil men dat voldoende produqti e voeder vootr de melkkoeien en: du,s, voor het zekerstellen van de me'.kr en veh verzorging overblijft. Het is boven dien nioqdzakelijk dien 'aanslag zoo te doen plaatsvinden, dat het vqrmen van een1 reserve voqr deai wintcö 1941'42 moge1 ijk is. De leveringsperiode van: vee van 251-11-1940 tot 28-2-1941 eg van' "1-3- 1941 tot 1-7-1941 werd thans verlengd tot 1-12-1941. Bij het vaststellen van de totale levering en' bij de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplich ting tot levering wordt rekening ga- houden meit de leveringen, die tot nu toe plaatsvonden. Het normale perqen'tage siachtrun- deren bedraag globaal 20 pet. der dieren die meer dab 1 jaar oud zijn. Bovendietn heeft de aanslag ten doel eeg vermindering van den stapel van meer dan 1 jaar oud met ca- 20 pot. wat hetzelfde aantal slachtdieren oplevert als het norma'e percentage. Het aantal stuks vee "boven 1 "^jaar,. dat elk bedrijf moet leveren en dafc op elk bedrijf Op 1 Deqem bjer 1941 hoogstens aan'wetzig mag zijn, zal aan de be' an gh ebbe n'de n zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. •Voor een gedeelte van' den aanslag zujlen voor latere'levering qontracten worden afgesloten'. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEZIERBOOTEN. Ce wet op de personeele belasting kent de mogelijkheid van ontheffing van be'asting, indien men gedurende een geheel kalenderjaar het belast bare vaartuig buiten gebruik stelt en hiervan vóór 20 Januari aan dien betrokken inspecteur kennis geeft. Van dit recht hebben u,it1eraard vele bezitters van motorbooten, die dit jaar toch niet 'kunnen varen, gebruik gemaakt. Tot voor kort 'bestond er voor be zitters van zeiljachten "geen aanlei ding o,m evenzoo te handelen: zij mochten immers de verwachting koesteren, dat zij liezen zomer de zeil- sport naar hartelust 'zouden kunnen beoefenen/Daarin is nu verandering gekomen ats gevolg van net 'verooa o.m verschillende wateren te bevaren en om in kajuitein van jachten te overnachten. Voor velen, ts het ge bruik van de 'boot nu zóó beperkt geworden ,dat zij, 'hoe ongaarne ook, moesten besluiten hun vaartuig' in de winterberging te laten. Strikt genq- mein is heit thans voor dezen, te laat om nog ontheffing van personeele be'asting te, verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandigheden buiten hup'wil. Op dien grond- heeft de A.N.W.B. thans tot den Secretaris-Generaal v. het Departement van Financiën het verzoek gericht, de. inspecteurs te willen machtigen in de juistbedoëlde gevallen, als men daarom' verzoekt, alsnog ontheffing tei verleenen ofwel een aanslag over dit jaar achterwege te laten. Op Dinsdag 6 Mei bestond de Pier te Scheveningen 40 jaar! Guus Betlem Jr. Hóéveel voetstappenen slapjes, Liggen niet op dit plankier? Of l>cstegen niet de trapjes Naar 't verlengstuk van de Pier? Hoeveel duizend zomergasten, Met vacanlie aan het strand, In variaties en contrasten, Hebben ginds niet, bruinverbrand, Geflaneerdhet eeuwig rondje: Heen, terug en öp en néér... Tien keer langs..,, hetzelfde blondje, 't Zélfde loopje, altijd weer? Nieuwe jurkjes, nieuwe hoedjes, Werden trouw gedemonstreerd, Over kalfjes, over koetjes Veertig jaar geconserveerd. Ieder jaar een nieuwe mode, Van de „queue" tot aan de „short", Ieder jaar dezèlfde code: 't Lonk je, dat een lachje wordt. En dat lachje, een begroeting, En tenslotte nog iets meer... Als gevolg van zoo'n ontmoeting, 't Zelfde loopje, altijd weer... En we zitten er te „zonnen", Op een bankje achter 'tglas, Als 't seizoen weer is begonnen, 'Lijk een aardbei in een kas. We bekijken... critisecren, En... bektetsen er elkaar, Veertig jaren lang f lanceren Wordt een... lévens weg, nietwaar? Trouwe Pier, door al die jaren Hield jij forsch en stevig stand, In de dikwijls, woeste baren Aan het Scheveningsche strand. Straks weer, schuifelen de drommen Langs je versch-geteerd plankier... Maar of jou dat wat kan bommen! Ieder diertje z'n plezier! En ze maken weer hun rondjes, Heen, terug en op en neer... Tien keer langs dezelfde blondjes, 'tZelfde loopje, altijd weer... De vijandelijkheden tusschen Irak en Groot-Brittaninië hebben een groo teren omvang aangenomen, volgens de Iraksche communique's. Het Iraksche leger moet zich meester hebben gemaakt van alle petroleumbonnen en raffinaderijen van Karkoek, K ban ik in en Gevara, eveneens van alle stations en lijnen van de pijpleidingen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Iraksche troepen in liet Westen de omsingeling van liet vliegveld Cine- dabane voortzetten. De artillerie heeft Cineldebana beschoten, waarbij in de olietanks brand en in de munitie- opslagplaatsen explosies zijn ont slaan. In het Zuidien heerscht artil lerie-bedrijvigheid van beide kanten. Een poging van gemotoriseerde Britsche afdeelingen den post Rcel-ba en liet daarbij behoorende vliegveld hel Westelijkste van Irak, op ge lijken afstand van de grenzen van Syrië, Transjondanië en Saoedi-Ara- bië te bezetten, zou zijn afgesla gen. Naar de Iraksche radio nog meklt, zijn verscheidene grensplaatsen dooi de troepen van Irak bezet. Het Britsche luchtvvapen moet bommen hebben geworpen op de Iraksche artillerie-stellingen, die op het vliegveld Ilabbanijah gevuurd hebben. Van betrouwbare Britsche zijde verluidt vierder, dat men ver nomen heeft dat de vijandelijkheden tusschen de Britsche en Iraksche troepen Vrijdag zijn uitgebroken. Iraksche troepen hadden het vlieg veld van Ilabbanijah onder vuur ge nomen. Een Iraksche afdeeling heeft het Britsche troepenkamp omsin geld en zich in een hooger gelegen gebied verschanst. Het Britsche kamp weixl zwaar beschoten, waar op de Engelschen met een luchtaan val op de Iraksche artilleriestellin gengeantwoord hebben en verschei dene stukken geschut tot zwijgen hebben gebracht. De gerechten duren voort. Te Bagdad zijn talrijke stamhoof den uit alle Iraksche provincies aan gekomen, die de strijdbare mannen van hun stam ter beschikking heb ben gesteld van de regeering voor den strijd tegen Engeland. Te Bagdad is verduistering bevo len en de luchtbescherming versterkt. Het ministerie van Defensie te Bagdad heeft bepaald, dat de medici van dienstplichtigen leeftijd zich ter stond bij hun troepenonderdeelen moeten melden. De leiders van de sport- en nationale jeugdbonden heb ben bevel gekregen zich met de le den en bloc ter beschikking van de militaire autoriteiten te stellen. Het heet dat aan de Zuidelijke grens van Transjordanië aanzienlijke concentraties van Saoedisch-Arabi- sche troepen waargenomen zijn. Uit Amman wordt gemeld, dat in Transj ordanië een nieuw leger wordt gevormd. Opperbevelhebber is emir Abdoellah van Transj ordanië, chef van den generalen staf is de uit Irak gevlucht te regent emir Abdoellah; zijn plaatsvervanger is Hoeri Said Pasja, de gewezen premier van Irak. De gedelegeerde van den Engel schen hoogen commissaris in Pale stina heeft aanzienlijke geldmiddelen beschikbaar gesteld voor de oplei ding en uitrusting van dit leger. De Transj ordaansclie versterkingen aan de grens van Irak zijn onder leiding van Engelsche officieren uitgebreid. In de Britsche hoofdstad wijst men op de beteekenis van Irak voor de Engelsche vloot en voor het lucht- wapen. Deze beteekenis kan bijna niet overschat worden. Derhalve moeten de Engelschen duidelijk voor oogen houden, zoo verklaart men te Londen, dat van de zijde der Brit sche autoriteiten alles moet worden gedaan om de volledige beheersching van de olievoorziening uit Iran en Irak te verzekeren, als Engeland ten minste nog in staat wil zijn den oorlog in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee voort te zetten. De openbare ineening en de pers in de Vereenigde Staten toornen groo- te belangstelling voor de gebeurtenis sen in Irak. De New-York Herald Tribune" schrijft in een hoofdar tikel Er ligt voor EngeLand een groot gevaar in de uitbreiding van het Ara bische nationalisme en in de moge lijkheid van Mohainmedaansche op standen in andere deelen van den Levant en in Britsch-Indië. De Britsche positie kan door on lusten in deze belangrijke productie centrale aanzienlijk bemoeilijkt wor den. De Turksche minister van Bui- tenl. Zaken, Saradzjogloe, heeft de gezanten der met Turkije verbonden mogendheden van het z.g. S a ad a bad- pact, t.w. Irak, Iran en Afghanistan bij zich ontvangen. (De z.g. afspraken van Saadabad zijn tot stand gekomen in 1937. De vier landen van het nabije oosten, n.l. Turkije, Irak, Iran en Afghani stan, sloten zich hierbij na regeling van hun grenskwesties tot „goede buren" aaneen). Alle niet-Mohammedaansche Turk sche burgers in den ouderdom van 25 tot 45 jaar zijn, naar officieel bekend is gemaakt, onder de wape nen geroepten. Er wordt hierbij geen onderscheid gemaakt tusschen dienst plichtigen, die gediend en die, welkie- niet gediend hebben. De vier ordening slaat voornamelijk op Grieken, Armeniërs en Joden. De opgeroepenen zullen zich verza melen op 10 en 13 Mei a.s. De op roeping van deze niet-Mohamme daansche deelen der bevolking zat zich op economisch gebied sterk doen gevoelen, daar hierdoor vele handwerkers, inlelliectueeien en an dere arbeidskrachten aan liet be drijfsleven worden onttrokken. Uit Syrië en Libanon worden te Istonboel berichten ontvangen dat de laatste dagen In verscheidene ste den, o.a. te Aleppo, Damascus en Hamma botsingen tusschen de be volking en de politie zijn voorgeko men, waarbij aan beide zijden doo- den en gewonden te betreuren zijn. Te Aleppo werden zeven personen gedood en twintig gewond, te Hamma resp. ze ven en veertig. De activiteit van de Engelschen in het gebied der Droezen is de laatste maanden toegenomen. De in woners van een droezendorp hebben op 21 April een auto meteen hoog- geplaatslen Franschen ambtenaar en een majoor van de veld wacht be schoten. Deze botsingen worden in Arabische kringen in Syrië en Liba non met toenemende bezorgdheid ga degeslagen. Men vreest, dat Engeland daarin aanleiding zal vinden om de ze gebieden te bezetben. De woordvoerder van het Ned.-In dische Gouvernement, de heer Rit- inan, heeft tegenover de pers de be richten uit het buitenland ontkend, dat er een zes-mogendhedenverdrag gesloteai zou zijn tusschen Neder land, Groot-Brittannië, de Ver. St., Nieuw-Zeeland, Australië en de Phi- lipijnen. Hij voegde er aan toe, dat het een „proefballonnetje" kon zijn van een of ander land. Echter, voor zoover het Indië betreft, ligt er geen grond van waarheid in zulke be richten. IIEUSDEN. Overleden: Christina Hermima de Mol, 77 j.; Maria van Krevel, wed. van B. v. d. Mosselaar, 82 j. WOUDRICHEM. Over de maand April. Geboren: Cornells Ph., z. van Ph. Struik en A. R. v. Straten; Henriëtte W., d. van H. Viveen en 'A. Romijn. OverledenJ oh amies C. Borg, 67 j-, echtgenoot van W. Havelaar. De volgende week zal in Amsterdam een aanvang worden gemaakt met de uitreiking van de persoonsbewijzen aan de inwoners van de hoofdstad. In de Apollohal worden de voor bereidingen getroffen. Het kantoortje van den leider dezer ambtelijke werkzaamheden wordt in gereedheid gebracht (Pax Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4