Qit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Verplichte Arbeidsdienst ingesteld. Distributie- mededeelingen. lAND yah Aktfl® Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6162 Woensdag 28 Mei 194 L VERÜ ÜISTE Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eo Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Voor alle jonge Nederlanders Ook de meisjes. Het Maandag verschenen verorde ningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffenden den Nederlandschen Arbeidsdienst. A r beid s d ien stver orden i n g Deze luidt als volgt: Artikel 1. 1. Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of ver blijf houden, zijn verplicht hun volk in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. 2. Zij, die lot den Nederlandschen Arbeidsdienst behooren, vervullen een eereplicht jegens het Nederland sche volk. Het is de taak van den Nederlandschen Arbeidsdienst, wer kend in den geest eener ware volks gemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het alge meen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den han denarbeid bij te brengen. 3. Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche Arbeids dienst werkzaamheden, welke tot al- meen nut strekken. Artikel 2. 1. De Nederlandsche Arbeids dienst ressorteert ondier den Secreta ris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken. 2. De commandant van de,n Ne derlandschen Arbeidsdienst staat rechtstreeks onder den Secretaris-Ge neraal. Hij voert hiet bevel, bepaalt de organisatie en regelt (ie wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewend, tevens leidt hij de op leiding en de opvoeding. Artikel 3. 1. De dienstplicht in den Neder landschen Arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leeftijd van 118 jaar en eindigt op z,ij,n laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf en twintig jaar. 2. Zij, die den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrij williger aanmelden. 3. De diensttijd bedraagt een half jaar. Deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. 4. Hij, die overeenkomstig het 2e lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zooverre vrijgesteld van de ver vulling zijner arbeidsdienstplicht. Artikel 4. 1. De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken bepaalt 1) tot welk aantal dienstplichti gen worden opgeroepen, en 2) tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. - 2. De dienstplichtigen worden door recruteeringsbureaux van den Nederlandschen Arbeidsdienst opge roepen en gekeurd. 3. De Secretaris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken kan, zoo noodig in overeenstemming met den Secretaris-Generaal van het desbetreffende Departement, bepa len, dat het vervuld, hebben van een diensttijd van een half jaar bij den Nederlandschen Arbeidsdienst voor waarde is voor de toelating tot be paalde werkzaamheden. Artikel 5. Van dienstneming bij den Neder landschen arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1. Hij, die krachtens onherroepe lijke rechterlijke uitspraak is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden. 2. .hij, die krachtens onherroepe lijke rechterlijke uitspraak is ont zet van een der yi artikel 28 van het wetboek van strafrecht genoem de rechten, tijdens den duur dier be zetting. Artikel 6. 1. Joden worden tot den Neder landschen arbeidsdienst niet toege laten.. 2. Jood, is eenieder, die uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt en 1) hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke ge meenschap heeft behoord of nadien datum daarin wordt opgenomen. 2) hetzij op den negenden Mei 194Ï) met een jood was gehuwd of na dien datum met een jood in het huwelijk treedt. 3). Een grootouder wordt zonder meer als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze lot de joodsch-kerke lijke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk onge schikt zijn voor het vervullen van den dienst van wie kan worden ver wacht, dat ten aanzien van hun per soon het opvoedkundig doel, dal den Nederlandschen Arbeidsdienst is ge steld, niet kan worden bereikt, wor den voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Artikel 8. In geval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke perso nen zich een der gevallen, als be doeld in de art. 5 lot en met 7, voor doet, beslist de commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst" vol gens richtlijnen, welke de Secrelaris- Generaal van liet Departement van Algemeene Zaken geeft. 2. De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den Secreta ris-Generaal van luet Dept. van Alge meene Zaken. Artikel 9. 1. De dienstbetrekking Van dele den van djen Nederlandschen Ar beidsdienst is een publiekrechtelijke. 2. Onder leden van den Neder landschen Arbeidsdienst worden be grepen a het beroepspersoneel b) Degenen die kun dienstplicht in den arbeidsdienst vervullen. c) De vrijwilligers bij den Ar beidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden dienst tijd doormaken. 3. Voor het verrichten van be paalde dienst 'kunn-èn personen in dienst worden gen omen op privaat- re :htelijke arbeidsov'e: eerikomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen Arbeid sd ien s t bescli ouwd Artikel 1.0. 1. Alle leden van den Nederland schen Arbeidsdienst genieten in ge val van ziekte of ongeval vrije ge neeskundige behandeling, verpleging en verzorging. Omtrent de sociale en verdere verzorging van gewezen Leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst of van hun nagelaten be trekkingen worden, voor zoover noo dig, nadere, voorschriften gegeven. 2. Alle leden van Jen Nederland schen Arbeidsdienst zijn onderwor pen aan een voor hen allen gelijk tucht regie ment. Artikel 11. De Leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst, met ui zondering van het bcroepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dj. qstkleeding. Zij hebben aanspraak of kostwinners vergoeding volgens nai'er vast te stel len regelen. Artikel 12. 1. Het bcroepspersoneel geniet bezoldiging. 2. Tot het 'bcroepspersoneel van den Neder!. Arbeidsdienst kan niet behooren hij, die hetzij zelf uit ten minste een voljoodsche grootouder stamt, hetzij met een persoon is ge huwd, die uit teïi minste een vol joodsche grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toepassing. 3. Het bcroepspersoneel kan vrije inwoning kost en dienstkleeding ge nieten. 4. De gezinsleden van het be- roepspersoneel. kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundi ge behandeling, verpleging en ver zorging genieten. Artikel 13. 1. De Secretaris-Generaal van hel Departement van Algemeene Zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstem ming mei den Secretaris-Generaal van hei desbetreffende Departement, de ter ui l voering en aanvulling van dit besluit noodzakelijke voorschrif ten uit. 2. De krachtens de artikelen 4, 10 en 11 uit te vaardigen rechtsvoor schriften moeten in de Nederland sche staatscourant worden afgekon digd. Artikel 14. De Secretaris-Generaal van het De partement van Algemeene Zaken kan gedurende den tijd, waarin de Ne derlandsche Arbeidsdienst zich nog in een stadium van opbouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats de- nen oproepen, die zich vrijwillig voor den arbeidsdienst aanmelden. Artikel 15. 1. Deze verordening treedt in werking op den dag der afkondiging met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1911. 2. Zij wordt aangehaald als „Ar beidsdienst verordening". 160 afdeelingen zullen wor den opgericht. Naar aanleiding van de officieele oprichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld, dat tot dusver de vrijwillige arbeidsdienst reeds zeer belangrijke resultaten bereikte. In totaal werden 24 afdeelingen opgericht, van welke er 15 com pleet zijn, elk van 2D0 man, welke afdeelingen dan weer onderverdeeld werden in 4 ploegen van elk 50 man. Naast deze 15 complete afdeelingen zijn er 9 gedeeltelijk opgericht. De ze hebben reeds elk een oloeg van ongeveer 50 man. In totaal werden er vier staven in- sleld, gevestigd te 's-Gravenhage, Den Bosch, Apeldoorn en Groningen. Voor de naaste toekomst staat de oprichting van 7 nieuwe afdeelingen per 1 Juni vast, den loden Augustus volgen er weer 15 nieuwe afdeelin gen en per 1 September nog eens 20. Tegen het eind van het jaar hoopt men 75 afdeelingen van elk 200 man te hebben. Op den duur zal de Ar beidsdienst 50.000 man tellen, over 160 afdeelingen verdeeld. Wat de aanmelding van vrijwilli gers betreft, diene, dat deze kunnen worden aangenomen zoolang de be schikbare ruimte hun onderbrenging veroorlooft. De Opbouwdienst ontbonden. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissa ris, waarin bepaald wordt dat de Nederlandsche Opbouwdienst wordt ontbonden. De afwikkeling der aangelegenhe den van den Nederlandschen Op bouwdienst geschiedt door het hoofd van het afwikkelingsbureau van den Paarden drinken in het Batoemeer op Bali. Het is een foto, welke geëxposeerd is op de Indische foto-tentoonstelling in het Koloniaal Instituut te Amsterdam (Pax-Hoiland) Nederlandschen Opbouwdienst. Deze wordt door den Secretaris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken benoemd en ontslagen. ENGELSCHE SLAGKRUISER TEN ONDER GEGAAN. Berlijn, 24 Mei (D.N.B.). Plet op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Een op den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche gevechtsforma tie onder leiding van den vlootchef admiraal Lüttjens heeft in het zee gebied rondom IJsland zware Engel- sche strijdkrachten ontmoet. Het slagschip „Bismarck" heeft hierbij een Engelschen slagkruiser, waarschijnlijk de „Hood" vernietigd. Een tweede Engelsch slagschip werd gedwongen van koers te veranderen. De Duitsche zeestrijdkrachten zetten zonder noemenswaardige beschadi gingen hun operaties voort. Berlijn 27 Mei (D.N.B.): Het slagschip „Bismarck" is sinds Maandagavond 9 uur weer in een zwaar gevecht Pegen een vijandelijke overmacht gewikkeld. GEMEENTE DUSSEN. Uitreiking van Brand s t offe nk aar ten, Stookseizoen 1941'42. Op Donderdag 29 Mei a.s. Wijk A: v.m. van 912 uur de jnos. 190; nam. van 25 uur de nas, 90 en hooger. Wijk B: n.m. van 25 uur de nas. van 1—70. Op Vrijdag 30 Mei a.s. Wijk B: v.m. van 912 uur de nos. 71160; en nam. van 25 uur de nos. 160 en hooger. Bij de uitreiking moet het aan tal vertrekken opgegeven warden. Aan kinderen beneden 18 jaar wor den geen bonnen medegegeven. GEMEENTE EETHEN. Door btyzondere omstandigheden is de uitreiking van Brandstoffen- kaarten, die volgens de bekend making zou plaats hebben op Don derdag en Vrijdag as, tot nader order uitgesteld. GEMEENTE WIJK EN AALBURG Uitreiking kolenkaarten. WIJK A: Dinsdag 3 Juni a.s. v.m. van 912 uur. WIJK BDinsdag 3 Juni a.s. n.m. van 25 uur. WIJK C: Woensdag 4 Juni a.s. nam. van 25 uur. De stamkaarten van alle gezins leden medebrengen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat na Woensdag 4 Juni a.s. geen" brandstoffenkaarten meer wor den uitgereikt, zoodat met het oog op een tijdige bevoorrading voor het komende stook seizoen een ie der in zijn (haar) belang dringend wordt aangeraden op den voor hem (haar) bestemden dag zijn (haar) toe komende kaarten in ontvangst te kun nen nemen. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Woensdag 28 Mei Donderdag 29 Mei Vrijdag 30 Mei s morgens tot 5 28 5.27 5.26 's avonds vanaf 9.46 9.48 9.49 j. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1