TWEEDE BLAD Woensdag 11 Juni 1941 No. 6166. Land- en Tuinbouw Binnenland FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE ROTS Het vereenigen van gemeenten. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD mede door de Rijkstuinbouwconsu- leiiten. BESTRIJDING VAN DRAAIHAR TIGHEID BIJ KOOL. HET ONTSCHORSEN VAN GE VELD DENNENHOUT. Nog vreemder is b.v. dat ons Baar- le-Nassau als het ware gelardeerd is niet enclaves van de Belgische gq- meente Baarle-Hertog. Een soortge lijk voorbeeld vinden we te Meppel. Dat bezit een enclave op Overijselsch gebied n.l. Dingfestede. Bij andere gemeenten zijn de ver schillende gedeelten nauwelijks aan elkaar geschakeld, a!s b.v. Klundert, Vinkeveen, Wadenooien, Sittard enz. Geheel van elkaar gescheiden zijn soms de becde drelen, soms dtoor breede wateren, soms door kanaal- aanleg, of omdat de* rivier haar bed in den loop der eeuwen heeft verlegd. Bekende voorbeelden daarvan zijn Dussen, Made en Drimmelen, Wer kendam, De Werken, Xederhemert, Sliedrecht enz. Eigenaardige toestanden worden ook in het leven geroepen dpor het insluiten van enkele gemeenten, waar van Kuiper het frappantste voorbeeld ziet in de plaats Dirksland, die door Melissant als een borduursel wordt omgord. Zoo kan Breda nauwelijks aan een omarming van T)e te ringen ontkomen. Tot de kleinste gemeenten van Ne derland met een bevolkingsaantal in de buurt van 500, behooqen Drónge- len ca., Giess(en, Herpt en Bern enz. Verreweg de meesten hiervan lig gen in het midden en het zuiden van ons land. Vele kleinere plaatsen zijn in het Noords-Oosten tot één gemeente ver- eenigd. In de vorige eeuw zijn meer dere gemeenten opnieuw ingédeëld Zuid-Hol lan d en Utrecht plaats, en vereenigd. Dit had vooral ook in In de richting vereeniging van ge meenten wordt in onze dagen zeer ze ker gewerkt. VERBOD VAN HET ROOIEN VAN VROEGE AARDAPPELEN. De Secretaris-Generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scheirij heeft bepaald, dat het rooien vain vroege aardappelen en daarmede gelijkgestelde aardappelen is verbo den. Het verbod geldt niet, indien het rooien geschiedt op of na een door de Centrale vast te stellen da tum of van het verbod ontheffing is verleend door of vanwege de Stich ting Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te rs-Hage, en de voorwaarden, zoo noodig aan deze ontheffing te verbinden, zijn nogekiomen, of indien het betreft aardappelen, geteeld onder gilas. Dit besluit is Vrijdag in werking getreden. HET GEVONDEN VROUWEN HOOFD. De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vindein van een vrouwenhoofd in het Merwedekanaal verleden week door de poli lie te Rotterdam is gearresteerd, verdacht van moord op zijin echtgenoot^ (van wie het gevonden hoofd zou zijn) heeft voor den rechter-commissaris bekend, deze gruwelijke misdaad te hebben bedreven. ontmoette Ravensbird Herbert Dane. Het jonge mensch stond op zijn ge liefkoosd plekje, bij bet slaghek, en was niet vroolijk als de twee, eerste malen dat wij er hem gezien hebben, maar somber ,en peinzend. Hij dacht waarschijnlijk aan den vroegtijdigen dood van zijn neef- Toen Herbert den knecht zag naderen, zonder be geleide van dte politie, scheen hij zeer verbaasd tie zïjn en hij riep uit Wat is dat? Heeft men q. JosL gelaten, Ravensbird Kon de1 politie anders hande len mijnheer Herbert? antwoord de die knecht, terwijl hij' voor jonker Dane bleef staan als iemand, die er niet tegen opziet om ondervraagd te worden. Anders handelen! ik weet niet, maar zoo Mjtche 1 gezien heeft, dat gij mijn ongelukkigen "neef een stoot hebt gegeven... Maar jMitehel heeft mij niet gezien hernam Ravensbird, ter wijl hij den heer Dane scherp in de oogen keek. Ik had nochtans hooren zegl- gen, dat hij beweerde u gezien te hebben. Heeft hij dat teruggetrok ken? Neen, hij heeft niets behoeven terug te trekken. Mitehel had niet gezegd, wat men hem in den mond gielegd had. Het was een misverstand. Ik dacht eerst ook dat hij het glezegd had en meende dat hij den waren HET PR IJS A VN DUID IN GSBE- SLUIT EN DE BAKKERS. Aangezien de bepalingen van het prijsaanduidingsbesluit 1914 niet vol doende blijken te zijn doorgedrongen fot de bakkerij, vestigt het centraal bureau voor het bakkersbedrijf er de aandacht op, dat krachtens dit besluit niet alleen de artikelen in de winkels op de voorgeschreven wij ze moeten zijn geprijsd, doch dat de voorschriften dienaangaande ook gel den voor den verkoop door middel van bakkerswagensaan huis. De bakkerswagens zullen in ver band hiermede moeten zijn voorzien van op duidelijke zichtbare en lees bare wijze aangebrachte prijslijsten waarop vermeld staan alle, in den wagen vervoerde artikelen en de daar voor geldende prijzen. Gebleken is, dat wegens het niet- nakomen van dit voorschrift reeds processen-verbaal zijn opgemaakt, zoodat belanghebbenden in hun eigen belang dringend wordt aangeraden om voorzoover dit nog niet is ge schied, him hakkerswagens op de hierboven omschreven wijze van prijslijsten te voorzien. Ter vermijding van misverstanden zij er voorts de aandacht op gevestigd dat men niet zal kunnen volstaan met het eenvoudig deponeeren in de kar van een getypte prijslijst, doch dat de prijsvermielding op duidelij ke zichtbare en voor ieder leesbare wijze zal moeten geschieden door be vestiging op of aan de broodwagens. REIZEN NAAR HET VERBODEN GEBIED. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld Zooals bekend, is voor het reizen naar de z.g. verboden landsdeelen (o.a. de Zeeuwsche- en Zuid-Hollan- sche- en Waddeneilanden) het bezit van een bijzondere vergunning ver- eischt. Dozie vergunning moet bij den gevolmachtigde van dien Rijkscom missaris in de betreffende provincie (Polizeioffizier) worden aangevraagd door tusschenkomst van den burge meester der gemeente, welke men wenseht te bezoeken. Gebleken is, dat in veie gevallen dergelijke aanvragen niet tijdelijk worden ingediend. In dit verband wordt er op gewezen, dat tenminste 14 dagen vóór het tijdstip van den aanvang van de reis de betreffende vergunning moet worden aange vraagd. Deze termijn behoeft echter niet in acht te worden genomen in spoed gevallen, b-.v. ernstige ziekte of over lijden van familieleden en dringende zakelijke besprekingen. JONGEN VERMIST. De fun gee rende chef van "het bu reau kinderpolitie te Amsterdam ver zoekt namens de ouders opsporing van den minderjarigen Jiohaninies Co,r~ nelis Witlox, oud, 15 jaar, die sten dert 3 Juni j.I. wordt vermist. Signalementlang plim. 1.65 M., flink postuur, blond haar, blauwe oogen, bol gezicht, gtezonde kleur, bruine blouse, langje fantasie broek, zwarte sokken, hoogje zwarte werk schoenen, blootshoofd. schuldig|e op die wijze trachtte te r,edr den. Wie had het gerucht, dat gij gezien waart, dan uitgestrooid? Voornamelijk de heer Apperly. Die is mij het vijandigst van allen geiweest. Dus zdjt gij, omdat Mjitichlel ge tuigd heeft, dat hij iu niet gezien heeft in vrijheid gesteld? Het verdriet moet .mylord wel inschikkelijk gemaakt hebben. Ik houd het er voor, dat gij wel spoedig! de zee tusschen u en Danesheld zult laten spoelen. Waarom? Ik ben onschuldig; ik behoef niet te vluchten. Onschuldig'! hernam Her- bert op een toon van twijfel. Ja, onschuldig, mijnheer Her- bert Eane. Ravensbird, gij behoeft tegen over mij niet te veinzen. De woorden, die gij gisterenmorgen hier op deze plaats in mijn tegenwoordigheid ge sproken hebt, bevatten zulke bedrei gingen en zooveel wraaklust tegen den kapitein, dat zij alleen voldoere de zouden zijn, om u te doen hangen. Maar... Houdt gij 'mij voor sdhuldigj, mijnheer Herbert? viel de knecht hem in de rede, terwujl hij hem nog scherper aankeek. Ik wilde zeggen, dat gij van mij niets te vreezen hebt. Ik heb gel- zien, dat uw bedreigingen het effect waren van uw toorn en daar het get- HET ONTSLAAN VAN TIJDELIJK PERSONEEL. De directeur-generaal van den ar beid vestigt de aandacht op het vol gende Bij zijn beschikking van 21 Mjei 1941," welke 1 Juni 1941 in werking treedt, wordt zijn vergunning van 1 Juli 1940 zgn. drie-weken-yerguxi- ning ingetrokken. Hiermede komt de aan de werkgevers opgelegde ver plichting, om bij ontslag van tijdelijk personeel aan het bevoegde districtst- hoofd der arbeidsinspectie een ken nisgeving in tweevoud te zenden, tel vervallen. Een van deze kennisgevingen weird; door bedoeld districtshoofd gezonden aan de gemeente-secretarie* van de gemeente, waarin de arbeider zijn -woonplaats heeft. Na ontvangst "hier van kon het gemeentebestuur Tien werkloozen arbeider zoo noodig in de steunregeling opnemen. Nu deze gedragslijn niet meer kan worden gevolgd, moet de uit tijdeb lijken dienst ontslagen werknemer een ontslagbewijs overleggen, om even tueel voor steunuitkeering in aanmer king te kunnen komen. In verband hiermede wordt zocx- wel werkgevers als werknemers ge wezen op het bepaalde bij artikel' 1638aa van het burgerlijk wetboek, waarbij oa. aan den werkgever de verplichting wordt opgelegd bij het eindigen der dienstbetrekking den ar beider op zijn verlangen een getuige schrift uit te reiken. Dit getuigschrift moet o.a. den duur van die dienstibpr trekking vermelden. Met dit getuigschrift kan de ar beider zich melden bij het betreffend^ arbeidsbureau, waar hij dan als werk- looze wordt ingeschreven, waarna hijj tegen overlegging van dit gletuijgj- schrift bij het gemeentebestuur, even tueel* voor steun in aanmJerking[ kan komen. Ter voorkoming1 van misverstand wordt nog opgemerkt, dat bet over leggen van een ontslagbewijs ten bep dioeve van die opneming! in de steun regeling en voor die inschrijving bijl de arbeidsbemiddeling slechts nood zakelijk is voor ontslagen personeel uit tijde l ijken dienst in industrie- en handelsbedrijven en in landbouwbe drijven. "Behalve deze verplachting .tót hlet uitreiken van een ontslagbewijs aan ontslagen arbeiders, behooren de' werkgevers in akkierb|ouw- en veehou derijbedrijven voor eik ontslag voor- loopig vergunning tp hebben van de arbeidsinspectie. Voor deze bedrijven zal echter eehi nadere regeling worden .getroffen. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GEn TROFFEN. Zondagavond om zeven uur is bijj een kort, dochj hevig onweer, tenge volge van blikseminslag brand ont staan in de aangrenzende schuur van de boerderij van den heer J. Tripje staande aan het, Noorderdiep te Nieuw-Buinen. De brandweer uit Bor ger en Nieuw-Boiinen was spjoedigl ter plaatse en wist door krac!h|tig1 ingrijpen bet woonhuis te behouden. De schuur is geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering, gier dekt. i drag van kapitein' Dane tegenover ui onvergeeflijk was, zahik niet optreden' als uw 'beschuldiger. 'Trouwens, af werd gij ook opgehangen aan dien eik' daar, uyv vroegere mieester zlou effl toch niet weer levend van warden. Gij hebt niet geantwoordt op mijn vraag. Ik heb u gevraagd of gijj mij: voor schuldig hield. Die vraag is geheel ojnnoodig. Er is niemand te Dan'esheld1,, noch! op het kasteel, die u niet voor schuüj- dig houdt, al is het u gelukt aan die politie te ontsnappen. Ik gééf minder om de opinie van anderen dan om de uwe. Nogf maals, gelooft gij dat ik schuldig ben? Herbert was 'eenigszins geraakt over de volharding van djen knecht en zeide i Wel zeker hopd ik u voor schuldig', anders zou ik u niet zieggen, dat ik u kón doen hangen. Waarom spaart gij mijl dan? Dat heb ik u reeds gezegd. Ik heb geen lust om mij last op het lijf te halen door u tie beschuldigen. De doode zou er toch niét weer levend' van worden. En daarenboven geloof ik niet dat gij zoovier hebt willen gaan, als gij gegaan zijt. De val van mijn neef is waarschijnlijk een onh voorzien toeval gleweest. (Wordt vervolgd). Blijkens de in de voorafgaande ja ren verricht Ie onderzoekingen en de in de practijk opgedane ervaringen is de draaihartiglxeid bij kool zeer goed te bestrijden door eenige ma len herhaalde bespuiting in het hart der koolplanten binnen de daarvoor geschikte tijdvakken en met eenige werkzaam gebleken middelen. De tijdvakken, waarbinnen de be spuitingen moeten worden uitgevoerd en welke verband houden met de vliegtijden der koolgalmuggen, zullen op dezelfde wijze als voorheen, dus door per radio en in de pers gepubli ceerde berichten, aan de belangheb benden bekend gemaakt worden. De schaarschte aan verschillende bestrijdingsmiddelen heeft een bijzon dere regeling noodig gemaakt. De voornaamste middelen zijn op lossingen van 0.1 pCt. nicotine plus IV2 pCt. zeiep in water of 2 pCt. pyridine plus 1V2 pCt. zeep in water. Teneinde de zekerheid te scheppen, dat de zieep, die voor bereiding der sproeivloeistof beschikbaar is ge steld, ook uitsluitend voor dit doel wordt gebruikt, zal de zeep ge mengd met pyridine en eenig water in den handel gebracht worden. De samenstelling van het mengsel is zoo danig, dat 1 kg ervan in 20 liter .water, dus in een sterkte .van 5 pCt. moet worden opgelost om een goede sproeivloeistof te verkrijgen. De bereiding van het pyridine- zeepmieingsel is in handen gesteld van de N.V. Utrechtsche Asplialtfabriek Oranjestraat 2b. 's-Graverihage en de Aseptafabriek, Zuideiinde 9i7-99, Delft. Belanghebbende koolverbouwers kunnen zich, eventueel via hun orga- satie tot deze fabrieken wenden. Koolverbouwers, die nog eenige voorraad van nicotine of pyridine doch niet van zeep bezitten, en bij voorkeur de oude voorraad eerst wil len verbruiken, kunnen in plaats van zeep een uitvloeier aan de sproei vloeistof toevoegen. Het is mogelijk, dat daarmede ook goede resultaten bereikt kunnen wor den, doch dit is nog niét uit ervaring bekend.. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plan tenziek ben- kundigen Dienst te Wageningen, door de ambtenaren van den Dienst, zoo- 19. Bent riep hij ik dank u dat gij hiervan gesproken hebt; gij heb4, waarschijnlijk? heden gielijk, ge lijk gij ook gisteren gielijk gehate hebt, toen gij zeide dat zij iets ge zien moest hebben. Ik herinner mij ook, dat zij, toen ik er over sprak om haar een eed te laten doen, zeer ontsteld scheen. Wij zullen eens zien wat zij nu zal antwoorden, nu ik be sloten ben om haar een verhoor te doen ondergaan. Lady Adelaide werd andermaal gier roepen. Zij kwam binnen met een air van vastberadenheid, maar desniet temin was het duidelijk, dat zij piet zeer op haar gemak was. Naarmate zij dichter bij haar oom kwam, wend haar gelaat bleeker. De heer Lester stond op, om haar een een stoel aan te bieden, maar lord Dane wilde dat niet én zeidie Ik zou wel willpn dat lady Adelaide voor mij bleef staan. Het jongje, mieisje zag' met één oog opslag de uitdrukking op ijedprs ge Met nadruk vestigen het Staats- boséhbeheer en de Planlenzieklen- kundige Dienst de aandacht van be zitters van deninienbosschen en van geveld dennenhout erop, dat de ver lenging van den termijn, waarbinnen geveld dennenhout ontschorst moet worden, afloopt op 14 Juni a.s. Na dien datum mag dus geen on geschild dennenhout meer in de bos- schen aanwezig zijn. Dit voorschrift is gegeven om vermeerdering van den dennen scheerder te voorkomen. Daar dit voor het behoud van onze dennenbosschen zeer noodzake- Lijik is, wordt hierop nogmaals de aan dacht gevestigd, opdat alle belang hebbenden tijdig hun maatregelen ne men. Een actueel probleem. De Staat wordt gevormd dooir ge meenten en deze zijn als de ledëma- ten van een giroot lichaam, waarvan geen enkel lid, zonder schade te doen aan het geheel, kan worden ge mist. Alle werken samen ten bate van het éénje centraa I-lichaam. De eene gemeente door haar industrie, de andere door landbouw, een derde door visscherij enz. Thorbecke heeft ze alle' indertijd in zijn geméentewet naar een enkël sja bloon gereglementeerd. „Bij de opeenstapeling van allerlei besognes van den meest uiteen 100- loopenden. aard," zegt J. Kuiper in zijn beschouwing, „wordt het behee- ren van zeer kleine gemeenten daar entegen zeer lastig". Hij wil dan geen politischHoeconot- mische beschouwing leveren, maar geografisch de wénschelijkheid be- toogen, dat eens wordt omgezien naai de mogelijkheid van een betere in deel ing der gemeenten, want grilliger als die thans is, zegt hij, kan mfén zich1 diei wel niet voorstellen. "Vele gemeenten toch vertoonen zeer gril lige grenzen^ De schrijver noemt als voorbeeld Hpukelom 9 km lang en nauwelijks 1 km breied, Koevorden 17 km lang en gepiiddeld 3 km breed. laat, de nieuwsgierigheid van den heer Apperly, die kalmte van Bent, het medelijden van den heer Lester; maar toen zij den koelen blik van haar oom zag, begon zij te wanke len. Lord Dane nam haar bij de hand en zeide langzaam maar ernstig Adelaide, wij hebben alle re den om te geloovien, dat de verkla ring', die. gij zooeiven 'hebt afgelegd, valsch geweest is; wij houden het er voor, dat gij den moordenaar van mijn zoon herkend hieb. Wie was het? Ik weet het niet antwoordt- de zij bevend. Gij weet hiet wiel, dat is tenmin ste onze. overtuiging. Het was niet licht genoeg voegde zij er met een zacht stem(- metje bij om goed te kunnen onj- der scheidén. Lord Dane wilde haar nietrechtt- streeks vragen Was het Ravensbird? Hij wachtte tot zij het uit zich zelve bekende. Nog eens, wie was het, die met mijn zoon heeft gevochten? - Ik herhaal, dat ik het nietwëet. Dat woord nam alle verder kwaad vermoeden van "lord Dane en den heer Apperly weg. Slechts de heer Bent bleef twijfelen aan de waarheid harer verklaring. VI. Op zijn terugweg naar Danesheld NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5