TWEEDE BLAD Woensdag 18 Juni 1941 No. 6168 FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE ROTS OOO llttjnftaxdtfe* Gemeenteraadsverslag Distributie van vaste brandstoffen. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD Nieuwe regeling. Ele secretaris-generaal van. het de partement van. handel, nijverheid, en scheepvaart maakt inzake de distri butie van vaste brandstoffen het vol gende bekend Zooals bekend zijn. of worden de zer dagen de nieuwe bonkaarten voor vaste brandstoffen uitgereikt. Ele reden, waarom 'hiertoe reeds thans is overgegaan., is gelegen in het feit, dat een regeling is ontworpen, waarbij zoo mogelijk de verbruikers ïn de gelegenheid worden gesteld een gedeelte van.bet hun toekomende rantsoen tijdens de zomermaanden aan te schaffen.. Over de wijze, waar op een en. ander zal worden uitge voerd, zullen binnenkort nadere me dedeelingen in de pers verschijnen. Tevens zal het tengevolge van de ze vroege uitreiking mogelijk zijn. ge durende den zomer op ruime schaal de juistheid van die gegeven, inlich tingen en mededee'ingen op He en quêteformulieren te controleeren. In dien bij de controle blijkt, dat een verbruiijker onjuiste opgaven 'heeft verstrekt, zullen vanzelfsprekend de bonnen, waarop de betrokkene geen recht heeft, worden ingenomen, ter wijl bij frauduleuze opgaven een strafvervolging zal worden ingesteld. iDte komende regeling. Thans volgen enkele bijzonderhe den over de algemeene strekking dier komende regeling. De verdeeling der verbruikers in de groepten A, B, C, D' en. E, blijft gehandhaafd, evenals die onderschei ding of gestookt wordt met haarden en kachels dan, wel door middel van centrale verwarming. Echter heeft deze laatste onderscheiding voor het komende seizoen alleen nog maar be trekking op de hoeveelheid vaste brandstoffen, welke wordt toegewe zen en niet meer op de soort. Alle verbruikers ontvangen thans bonnen of toewijzingen waarop per eenheid bet volgende kan worden be trokken I H.L. anthraciet of steenkolen of industrie- of eierbriketten (max. 75 kg) of 110 kg bruinkoolbriketten, pf 2 H.L. cokes, of gascokes, oif 150 kg cokesbries of cokesgruis, of 175 k'g Lord Eiane, die nu, nog maar al leen- in de groot el receptie-zaal zat, ontving zijn neef met meer hartelijk heid dqn hij hem! in den laat sten tijd had bewezen. Herbert ging zitten en luisterde bedaard naar heit rapport van zijn oom.! over het verhoor, dat hij Ravensbird en de getuigen had laten ondergaan. Then dat veirhaal geëindigd was, vroeg Herbert Houdt gij Ravensbird voor schuldig? Of hij schuldig is! ant woordde de lord met nadruk. Al les beschuldigt hem!. Stel hem buiten kwestie en op wiein zouden de ver moedens vallen? Juist, op wieni anders? zei Herbert. Het is wel te betreuren, dat lady Adelaide niet beter uit haar ooi gen heeft gekeken, want zij was er dichtbij, hernam! lord Eiane. Bent verbeeldde zich, dat zij Ravens bird herkend had, maar dat zij het niet had durven zeggen uit genegen heid voor haar kamenier Sophie, E!at brieksturf, of 195 kg perstuff (300 sti) of 200 kg bagge'rturf (450 stuks), of 275 kg uit de Peel afkomstige turf, of 200 kg turfbriketten, of 200 kg overige soorten turf faanmaakturf is vrijgesteld), of 100 kg briketten ger- heel c£ gedeeltelijk van uitval en/of afval van vaste brandstoffen (mits niet van turf) vervaardigd, of 250 kg briketten, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd van uitval en afval van turf. Voor de uitreiking van den bon kaarten voor verbruikers in de cate gorie A komen alleen in aanmerking gezinshoofden, die een afzonderlijke huishouding voeren, dus niet opka mers, of een pension, óf in een'hoi- tel wonen. Personen, die stoken met haarden en 'kachels, ontvangen, naar gelang hun woning 1 tot en met 4 dan wel 5 of meer vertrekken bevat, een bonr kaart J en K, resp. met 15 bonnen en 20 bonnen. Onder woningen worden verstaan het perceel of perceelsgei- deelte, dat door betrokkene wordt bewoond. Voor de berekening van het aantal vertrekken worden niet meegerekend: gangen, portalen,trap ruimten, toiletten," zolders, kelders en garages. Keukens en bijkeukens tel len tezamen voor één vertrek'. In de nieuwe distributieregeling zijn enkele aanvullingen in vergelij king met die van het vorige seizoen, aangebracht, welke, naar aangeno men magAvorden, verbeteringen zul len blijken te zijn. Extra-rantsoenen. Jn bijzondere omstandigheden zul len extra-rantsoenen worden .vert strekt. Als zulke „bijzondere omstan digheden' 'zullen gelden: 1. wanneer men voor koökdoeleinden uitsluitend op het gebruik van vaste brandstof fen al dan niet gecombineerd met petroleum 'is aangewezen. Hier over zijn reeds nadere mededeelingen gedaan in de dagbladfen van 30 April 1941; 2. wanneer het een groot gezin betreft '(bestaande uit zeven tot tien of meer personen;). 3. voor geheel of grootencleels vrijstaande huizen. Groote gezinnen. Wat de tweede groep, die der groote giezinnen betreft, kan het vol gende, worden medegedeeld. Voor gezinnen, welke uit Zeven tot tien personen bestaan, wordt een ex tra rantsoen van drie eenheden, be schikbaar gesteld; glezinnen, welke idee vind ik' bespottelijk; daar mijn nicht echter gisterenavond niets be kend had, had ik wantrouwen. Het arme kind was zooi verschrikt ger weest toen zij van het rotspad terug kwam:, dat zij geen woord had kun nen uitbrengen. In een zeker opzicht is het wel goed dat lady Adelaide niemand her kend heeft, want dan had zij voor het hof moe ten i verschijnen en dat zou onaangenaam gewee'st zijn. Lord Eiane was ook van dat gevoe len. Het gesprek werd afgebroken door de binnenkomst van "den heer Tester, die lady Diane wat gezelschap had gehouden. Herbert ging die zaal uit en, naar de eerste verdieping, in de hoop van daar Adelaide, te vinr den. i Zij was daar echter nr'êt, evenmin als lady Diane. Terwijl hij 'stond te wachten, zag hij Sophie doOr "den gang loopen en riep Sophie, waar is Adelaide? Mijn meesteres is ziek ant woordde Sophie op knorrigen toon. Ziek! Zij ligt te bed; 'kgla naar de keuken om haar wat camllle klaar te maken. Haar 'tante is bij haar en be knort haar. Waarom? Omdat zij het verdientzij heeft met haar schrik van gisteren het huis in rep en roer gebracht, 't Is ook wat, twee mannen die vechten! Zoo bang is zij! anders niet uitgeval len. Ik zou dat nog hebben 'kunnen uit tien of meer personen bestaan., ontvangen daarentegen nog drie eenheden, dus in totaal zes eenheden extra. Vrijstaande huizen. Tenslotte de derde groep, welke voor een extra rantsoen in aanmen- king komt, n.l. de bewoners van vrij staande huizen. Als criterium of men een vrijstaand huis bewoont, is ge steld, dat het huis drie of vier' buiten muren moet hebb.n. Die extra boni- nen voor deze groep zullen bij de uit reiking der kaarten niet in ontvangst kunnen worden gepomen, doch na dere mededeelingen hierover zuilen- in de pe,rs geschieden. Centrale verwarming. Hoe is de regelihg nu voor 'hen, die in hun 'huis e,erf, centrale verwar*- rmng stoken? Zij ontvangen een bonkaart Lmet 44 bonnen. Hierbij is uitgegaan van een inhoud van 300 M|3 van de ver trekken, welke van. een radiator zijn voorzien. Het aantal vertrekken ris derhalve geen basis meer voor de toewijzing,. Voor woningen, wielke een grooteren Inhoud dan 300 M3 hebben, alsmede voor huizen met drie of vier buitenmuren zullen nog nadere voorzieningen worden getrof fen, welke zoo spoedig! mogelijk be kend zullen worden gemaakt. tn gevallen, dat j centrale verwar ming in een huis aanwezig is, zullen geen extra toewijzingen voor groote gezinnen worden verstrekt. Voor flat gebouwen "is een aparte regeling 'gej- troffen. Voor alle categorieën geldt, dat de extra toewijzingen zullen plaats hebben met zg. periodebonnen of losse rantsoenbckinen. Zenuwpijnen i Latere levering. Ele bonnen van de bonkaarten J, K en L zullen e'k voor het tijdvak dat zij geldig zijn verklaard, recht geven op het koopeu van een eenheid vaste brandstoffen. Indien een handelaar niet in de gelegenheid mocht "z'ijn, om geduren de het tijdvak, dat de bonnen geldig zijn, hierop af te leveren, mag1 deze aflevering naderhand ppk nog plaats vinden ,mits de hompen, gedurende den termijn van geldheid bij den ham- del aar zijn ingeleverd. Bij de uitreiking! van de bonkaar ten is geen rekening meer gehouden met event.uee'e voorraden, welke nog; bij de verbruikers aanwezig mochten zijn. Eieze behoefden bij 'het'indienen van het enquêteformulier derhalve niet te worden opgegeven en hïer-i voor is oiok geen korting op het uit te reiken aantal bonnen toegepast. begrijpen, als zij de beide vechters herkend had. Die man er waarop "Sophie de' zaak inzag', was 'juist niet vleiend voor haar meesteresHerbert fronste er de wenkbrauwen over en in plaats van op het kasteel te blijven, ging hij onmiddellijk naar huis terug. Onderweg ontmoette hij iemand, die algemeen, maar zeer ter slechter naam békend stond in het land. Die man heette Drake. Van beroep was hij visscher, maar als hij de kans kon waarnemen, smokkelde hij ook. Toen hij Herbert Dane ontmoette, nam hij zijn blauwe wollen muts af en zei de tot het jongie mensch Ik hoor daar, met mijn schuit aan wal komende, ee'n mooie histo rie. Men vertelt namelijk dat de kar pitedn vermoord is en dat zijn lijk er gens op zee drijft. Is dat waar? Dat is een onbegrijpelijke zaak, Drake, maar ik vrees dat zij waar is. Het lijk is niet gevonden. 'Men hééft er den geheeien morgen te vergeefs naar gevischt. Ik heb de visschers gezien, maar wie is de schuldige? Dat is juist de kwestie. Men had Ravensbird gearresteerd, maar men heeft hem weer losgelaten. Men weet niet, wie de misdaad begaan heeft. Ik zou misschien een weinig licht over die zaak kunnen verspreid den. 1 Gij vroeg Herbert. Ja, ik. Ik was naar Nut Cape Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRIGHEM op Woens dag 11 Juni'1941, des voorm. 10 uur. Voorzifter: EdelAchtb. heer Jac. v. a. Lely. Secretaris: We'Ed. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden behalve hef lid 'Viveen. E>e Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. besluit van Ged. S'aten dezer pro vincie dd. 2 April jl. houdende goed keuring van het raadsbesluit tot ver koop van een woonhuis met grond aan het Uitwijksch Dijkje aan C. van Dammeren alhier; b. besluit van alsvoren houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1940; c. schrijven van alsvoren dd. 5 Maart j. 1., waarbij wordt toegezonden de goedgekeurde verordening tot heffing van rechten voor het gebruik van de aanlegplaats in deze gemeente; d. schrijven van P. v. Krieken al hier, dd. 4 Maart houdende mede- deeling dat hij de herbenoeming tot lid "van het Burg. Armbestuur aanneemt. e. Verslag van den agent der Ar beidsbemiddeling dezer gemeente over het jaar 1940; t. proces-verbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger dd. 3 Febr. j.L; g. schrijven van Ged. Staten houden de machtiging tot het doen van uit gaven uit de gem.-begrooting voor 1941; h. schrijven van het Dep. van Soci ale Zaken, dd. 25 April jl. houdende mededeeling dat de organisatie en de arbeidsvoorwaarden bij de werkverrui ming nader onder oogen zullen worden gezien schrijven van alsvoren dd. 28 Mei ji., waarbij wordt medegedeeld', dat er in verband met het gemiddeld loon in het vrije bedrijf en de huishuren geen voldoende termen aanwezig zijn om voor de betrokken werkloozen in deze gemeente een hooger tarief van steunverleeninig vast te stellen. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. In verband met ingekomen verzoe ken wordt besloten voor de Honden belasting den hond van C. van Gam- meren voor het 2e halfjaar 1941 aan te slaan als vastliggende hond, terwijl aan de wed. J. Spoor ontheffing wordt verleend van den aanslag in "de Honden belasting over het 2e halfjaar 1940 wegens opruiming van den hond. Teriaiel, komt vervolgens een schrij ven van het bestuur van het water schap „De Oude Ban" a'hier, waar in wordt medegedeeld, dat de steen en heul in de Vaartsche steeg zal worden vernieuwd, tengevolge waarvan het noodzakelijk is een gedeelte van den weg om te leggen. Verzocht wordt de kosten van omlegging voor rekening der gemeente te nemen. De Voorzitter deelt mede dat voor het verkrijgen van een goede oplos sing, B. en W. den weg verder zouden willen omleggen dan aanvankelijk door het bestuur van 'het waterschap was bedoeld en dat daarvoor een stukje grond zalt 'moeten worden aangekocht. B. en W. zouden de werkzaamheden in werkverschaffing willen doen uitvoe ren en hebben aan de Heide-Maatschap- pij verzocht dienaangaande een begroo ting te doen opmaken, zoodra deze is binnengekomen, zal1 een definitief voor stel aan den raad worden overgelegd. De Voorzitter deelt -vervolgens me gegaan, waar Ik den ouden moest spreken. Dat wil zeggen, ik was ach ter het, kasteel om gegaan. "Geneer u maar niet voor mij, Drake zei de Herbert, toen hij' den man zag aarzelen of hij spreken zou of niet. Gij waart naar Nutf-Cape gegaan om met 'dien ouden schoelje van een Bucher het een of andere nachtelijke plan te beramen; is dat niet zoo? Ik heb u beide meer dan eens een schuit vol verboden waren zien binnensmokkelen, maar ik ben geen kommies en ik bemoei mij niet met eens anders zaken. "Welnu dan, 'ik 'was 'Bucher gaan opzoeken, maar alleen om wat te praten, dat verzeker ik u. Ik ben langer uitgebleven, dan mijn plan was en ik kwam "haastig terug, uit vrees dat mijn schuit zonder mij door den vloed van het strand zou worg den gelicht, toen ik stemmen hoor de van mannen, die met elkander twistten. Op het oogenblik dat mij dat geraas ter oorte kwam', bevond ik mij vlak bij het rofspad ik ver kies dien weg boven den groot en weg teglenover de ruïnen van de kapel. Ik ben naderbij gekomen om te zien wat er gaande was en zag toen twefe mannen, van wie de een zeer toornig sprak en kapitein Diane bleek te zijn. Zoodra ik dien herken de begrijpt gij dat ik terstond het hazenpad koos. Herbert Dane peinsde een oogen blik en vroeg- t oen En waar, zegt gij1, dat, zij rich de dat bij B. en W. is ingekomen eert verzoek van W. Holster alhier om vergunning tot het verbouwen van een woonhuis met bakkerij tot 2 woon huizen ;in de Molenstraat, waarbij te vens is verzocht onthetfing te willen ver'.eenen van het bepaalde m art. 14, 2e lid der Bouwverordening met be trekking fqot het open ert. Aangezien het bouwplan overigens aan de gestelde eischen voldoet, stel len B. en W. voor de gevraagde ont heffing te verleenen, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Departement van So- ciale Zaken betreffende de verleening van B-steun over het jaar 1941 ten behoeve van werkloozen en kleine boe ren, wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten in totaai hiervoor een bedrag beschikbaar te stellen van 1354.25, waarvan ten laste der gemeente komt f 109. Tevens wordt met algemeene stem men op voorstel van B. en W. beslo ten de bepalingen van de artikelen 5 tot en met 46 vanhet Arbeidsovereen- komstenbesluit niet van toepassing te verklaren op het personeel behoorende tot de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. De Voorzitter doet vervolgens me dedeeling dat bij een plaats gehad hebbende bespreking tusschen den heer Inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Bosch en het college van B. en W., eerstgenoemde heeft gewezen op de wenschelijkheid om voor deze ge meente een Monumenten-verordening' vast te stellen, aangezien i,n deze ge meente verschillende oude gebouwen van historische beteekenis aanwezig zijn, In verband hiermede stellen B. en W. voor over te gaan tot vaststelling van een Monumenten-verordening en tot vaststelling van voorwaarden voor gemeentelijken steun tot behoud of her- stël van monumenten volgens de door B. en W. ingediende ontwerp-besluiten,. Het lid Holster vraagt of de Over heid ook bijdragen verleent in kosten,, welke een betrokkene zou moeten ma ken voor verbouw van oude gebouwen, of 'in- het nadeel dat deze zou hebben, doordat een gebouw niet afgebroken mag worden of daaraan een andere bestemming zou moeten worden gege ven. Wethouder Kuijpers deelt daarop me de dat in dergelijke ge van en getracht zou kunnen worden vani die ov et head, o.a. Monumentenzorg, subsidie te ver krijgen. Met alg. stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B. en W, besloten. De Voorzitter deelt daarna mede dat de in de raadsvergadering van 24 Febr. jl. vastgestelde veldwachtersverordening! van Ged. Staten is terug ontvangen met eeniige aanmerkingen. B. en W. stellen voor aan de gemaakte aan merkingen tegemoet te komen en de verordening opnieuw vast te stellen,, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vervoligens komt ter tafel een schrij ven van de firma Wijnbelt en Co. al hier, waarin wordt verzocht zoowel voor de galgr al s vootr die kant zegenr visscherij eerst vroonrecht ten behoeve der gemeente te heffen na aftrek van motorische kracht, zooals dat ook! Vóór 1938 plaats had. De Voorzitter deelt mede, dat dit verzoek eerst gisteren is ingekomen en dat in verband daarmee nog geen advies van B. en W. kan worden over gelegd. Perssoonfijk is hij echter van meening dat het besluit van den raad van 1938, toen een verzoek van dezelfde strekking met algemeene stemmen dotor. bevonden? Tusschen de ruïnen en het kasteel. De andere man was een; vreemdeling, voor mij tenminste. Ik herinner mij niet hem ooit; gezien te hebben., 't Was een lange kerel' met vol gezicht en die iets in die hand! hield. Hebt gij niet gfezien. wat? Het moet een doos óf een pak je geweest zijn. 't Was vrij donkier, en de man hield dat voorwerp nut eens voor zich en dan achter zlchjj zoodat ik' "het niet goed heb kunnen zien. De kapitein sprak hef individu aan. Met welke woorden? vroeg Herbert levendig. Herinnert gij u dat nog? Ik heb hem1 alleen maar dit hooren zeggjen„Gij rijt een verger tele kerel!" Toen ik mij ver wij deri de, hoorde ik echter dat rij1 elkander reeds in de haren haddien. Hoe laat was het? Op vijf minuten na zou ik u dat 'niet kunnen zeggien, maar ik denk, ongeveer half negen. Zijt gij wel zeker, Dtrake, dat die vreemdeling, van wïen gij spreekt Ravensbird niet geweest is? 't Was een vent van bijna zes voet lang, lange armen en vierkante schouders, krek als gij, mijnheer Hen- bert. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD 9 21. I verdrijven snel deze pijnen. Doos 10 en 50ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5