Firma L. J. VEERMAN -- HEÏÏSDEN Binnenland Land- en Tuinbouw Rechtzaken Voor Handelsdrukwerken den raad werd afgewezen, ook thans dient te wórden gehandhaafd. Het lid van. Straten zegt, het vef-< zoek alleszins billijk te vinden, aan gezien volgens de bestaande regeling ook indien de ondernemers en de vis- schers zoo goed als niets verdient hebben, toch nog vroonrecht moet worden betaald. Hoewel in 1938 door den raad een dergelijk verzoek met algemeene stemmen werd afgewezen, meent hij, dat toen wellicht niet zoo diep ojp deze aangelegenheid is in gegaan. Op verzoek van den Voorzitter worden de notulen der vergaderin gen, waarin deze aangelegenheid ter sprake is geweest, door den secreta ris voorgelezen, waaruit blijkt, dat toentertijd deze zaak zeer breedvoerig is besproken en aan alle kanten 'is bezien, zoodat het besluit niet licht vaardig wer'd genomen. Het lid v. Straten zegt verder, dat biji het opmaken van de dading, waar in het vroonrecht wordt geregeld, in 1892 de motorische kracht nog slechts als hulpmiddel werd gebezigd bij het uitoefenen der galgvisscheiïj, name lijk om de visschers vah en paar ae galg te orengen, aociï dat het thans niet meer mogelijk is een galgvis1- scherij uit te oefenen zonder dat van een stoomboot wordt gebruik ge maakt. Hij is van nieeninig, dat de gemeente op den duur er voordeel van zal hebben indien voor "het bere kenen van 'het vroonrecht éérst de kosten van de motorische kracht wor den afgehouden, aangezien dan meer gevischt zal worden. Hij is het er me de eens dat de gemeente ten vollë recht heeft bet vroonrecht te heffen zooals thans geschiedt, doch zou ter wille van de billijkheid het verzoek willen inwilligen. Het lid Kentie begrijpt dat zonder (motorische kracht niet gevischt kan worden, doch zou toch nog gaarne eenige inlichtingen ontvangen of bij heffing van. het vroonrecht na aftrek van de kosten voor motorische kracht er meer gevischt zou worden. Wethouder 'Ktiijpers zegt, dat dit niet zoo is. Zooals uit de voorgele zen notulen van'1938 blijkt, bedraagt het vroonrecht dat van die kosten van motorische kracht in gewonje tijden wordt geheven ongeveer f9.per week en hij kan niet inzien dat een dergelijk gering bedrag, hetwelk thans in verband met de meerdere kosten van een boot hoog er is yvan invloed kan zijn om de visscherij jal dan niet uit te oefenen. Indien na een week visschen er niets meer gevan gen wordt, gaat men met die uitoefe ning der galgvisscherij toch niet door, terwijl bij eenige' vangst er geen enkel bezwaar bestaat van (de IbrutOHopbren gst vroonrecht te hef fen. Hij zegt er geen enkel bezwaar tegen te hebben de visscherij, indien dit noodzakelijk is, op alle mogelijke dianieren te 'helpen, doch wijst ier pp, 'dat die gemeente elk jaar iaan het rijk een bedrag van f 100.moet beta len voor vroonrecht. Indien dit 'iniet wordt betaald, is het rijk [gerechtigd de 5e penning van al id'e (gevangen visch te heffen. Dé gemepnte heëft rpeds haar recht laten schieten om van alle gevangen witvisch 21/? pet. te heffen, hetgeen bij heffing een belangrijk bedrag zoiui kunnen op brengen en hij voelt er niets voor om ook dit 'recht van de gemeente luit handen te 'geven. Hjij stelt (de vraag of een particulier eigenaar van vischwater, indien een visscher gedu rende een week weinig of jniets ver diend heeft, hem ook' vrijstelling geeft van het te betalen watergeld, betgeen toch heel wat meer bedraagt dan 6 procent. Dat komt jniet voor en van de gemeente zou men dat wel willen hebben. Indien de onkosten voor motorische kracht voor het 'be rekenen van het vroonrecht in min dering moeten worden gebracht, kan men evengoed andere onkosten af trekken. Hjij denkt b.v. aan de spil,[ welke voor de kantzegenvisscherij ge bruikt wordt. H[ij zagt op genoemde gronden geen vrijheid te vinden om zijn stem tot inwilliging van het ver zoek te kunnen geven. Het lid van Straten merkt nog op, dat het toch wel voorkomt dat een eigenaar van( vischwater bij slechte verdiensten minidjer watergeld afhoudt. Na nog eenTge bespreking wordt op voorstel van het lid van der Wiel besloten, deze aangelegenheid tot eën volgende vergadering aan te houden, teneinde wethouder Viveen, die met de vischerij-aangelegenheden zeer goed op dé hoogte is, eveneens in de gelegenheid te stéllen diens mea ning aangaande deze zaak naar voren te brengen. i. Verzoek van de Vereen, tot verbé- ring van de Volkshuisvesting in de ze gemeente, waarin wordt medege»- doeld dat in een gehopdén bespre king met den heer Inspecteur .van) de Volksgezondheid deze er op aan gedrongen heeft plannen in te die nen voor den bouw van woningen eh waarin wordt verzocht een bouwf^ voorschot ten bedrage van f22970. beschikbaar te willen stellen voor den bouw van 6 arbeiderswoningen en een jaarlijksche bijdrage in de huur te willen toekennen van f 572. De Voorzitter deelt mede, dat de Inspecteur heeft medegejdeeld, dat er nadere regelen zullen worden ge steld betreffende den bouw van ar beiderswoningen en de tekorten op de huishuren en dat deze heeft aanr- geraden, teneinde van de nieuwe ret- geling te kunnen profiteeren, onver wijld bouwplannen in te dienen. B. en W. stellen voor het gevraagde voorschot te verleenen. Het lid Holster zegt, dat het thans een slechte tijd is om tot bouwen over te gaan ep zou gaarne eerst de nieuwe voorschriften betreffende een en ander afwachten. Indien de aant- vrage echter slechts'betreft het ver zoeken om een voor,schot en aap- gaande den feitelijken bouw nog na der zal worden beslist, kan' hij zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. Na nog penige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten een bouwvoor,schot ten bedrage van f 22970.aan het rjjk aan te vragen en dit beschikbaar, te stellen, aan ge melde verpeniging en tevens te ver zoeken een oplossing te zoeken voor het geraamde tekort op de huishuren. Tot leden der, commissie vap on derzoek van de gemeenferekening en de rekeni.pg van het Burgerlijk Arm bestuur over 1940 worden vervolgens door, den Voorzitter aapgewezen de heeren van der Wiel, Kentie en v. Straten. Vervolgens wordt voorlezipg ge daan van een ingekomen rppport van dep Ambtenaar, van het Bouw en woningtoezicht, betreffende de wonipg B No. 79, staande aan den Oudendijk' in deze gemeente, toebe- hoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier, waarip wordt voorgesteld deze woning onbewoon baar te verklaren, aangezien zij niet meer door verbeteringen in béwoont baren staat kan worden gebracht. Blijkens advies van den Inspecteur, van de Volksgezondheid te 's Her togenbosch dd. 4 April jl., wordt eveneens tot onbewoonibaarverkla- ring geadviseerd. Op voorstel van B. en. W. wordt met algemeene stemmen tot onbe- w oon b aarverklari.ng dezer woning besloten, terwijl de optruimingsber- mijn, in, verband <met het onbewoond zijn dezer woning <wprdt gesteld op één dag. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat door G. Groeneveld alhier, bij B. en W. is ingediend een verzoek' tot het verbouwen van een woning in de Kerkstraat alhier met de bedoe ling twee wonanglen boven elkander te bouwen. Aangezien dit volgens de Bouwverordening dezer gemeente niet toegelaten is, stellen B. en W. voor aan artikel 18 dezer verordening een 'tweede lid toe te voegen, lui dende als volgt: ,,Van het bepaalde in lid 1 is vrijstelling mogelijk bij splitsing van een bestaand, binnen de voormalige Vesting, gelegen ge bouw in twee of meer woningen, ech ter met dien verstande, dat nimmer meer dan twee woningen bo ven elkander zullen mogen komen te liggen". Die Inspecteur van de Volksgezondheid kan zich blijkens diens schrijven van 24 Maart jl- met deze wijziging vereenigen, in ver band waarmede B. en "W. voorstellen dé Bouwverordening dienovereen komstig te wijzigen. Met algemeene stemmen. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Die Voorzitter doelt verder mede, dat de Arbeidsbemiddeling met in gang van l Mei jl. geheel Rijkszaak is geworden, in verband waarmede B. en W. voorstellen, aan den Agent van de Arbeidsbemiddeling W. Baks in deze gemeente met 'ingjang van dien datum wegens ophe'ffing van de betrekking, eervol ontslag verleenen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van de Reinigingsbe- lasting voor het jaar 1941 vast te stellen op 0.7, evenals het vorig jaar. Tevens wordt met algemeene stem men beslóten tot vaststelling van de vergoeding aan de bijzondere lagere scholen over het jaar 1939 ingevolge art. 203, 2e lid der Lader Onderwijs wet 1920 volgens het door B. en W. overgelegd ontwerp-besluit. Vervolgens wordt besloten tot wij ziging van de begrootingen voor 1940 en 1941 volgens de door B. en W. over gelegde ontwerp'besliuten. Naar aanleiding van een ingekomen wijziging van de begrooting van het Burg. Armbestuur 1940 wordt besloten het bedrag van het subsidie aan die instelling over dat jaar nader te be palen op 110250. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat B. en W. voorstellen een nieuwe regeling vast te steden aangaande de bezoldiging van de ambtenaren ter ge meente-secretarie in deze gemeente. Voorgesteld wordt de jaarwedden van de beide ambtenaren te bepalen op t9001200, met drie éénjaarlijksche ver hoogingen van f100, en voor het bezit van het diploma gemeente-administratie A een vergoeding te verleenen ten bedrage van f150 per jaar. Het ligt in de bedoeling voor beide thans aan wezig zijnde ambtenaren de reeds door hen doorgebrachte dienstjaren te doen medetellen, zoodat deze op het maxi mum komen. Voorgesteld wordt de regeling op 1 Jan. 1941 in werking te doen treden en de afzonderlijke be zoldiging, verleend aan den ambtenaar Baks, voor steunadministratie te doen vervallen. Zonder eenige bespreking wordt met algemeene stemmen volgens het voor stel van B. en W. besloten. Nadat nog wordt gewijzigd de po litieverordening voor het gebruik ma ken van de aan'egplaats in deze ge meente volgens het door B. en W. overgelegd ontwerp-besluit, wordt de vergadering door den Voorzitter ge sloten. Drukkerij VERLOVINGSKAARTEN ONDERTROUW KAARTEN GEBOORTEK\ARTEN ROUWDRUKWERKEN Uitgebreide sorteering fijne papieren, met groote keuze lettertypes. Verzen ding franco huis door geheel Nederland. PRIJSOPDRIJVING VAN SIGAREN. Een groote sigarenfabriek in het zui den van het land maakte zich in het begin van dit jaar schuldig aan ern stige prijsopdrijving. Dit geschiedde ook weer o«j> ae reeas uit andere veroor deelingen wegens prijsdelicten bekend geworden wijze, n.l. door het duurder banderolleeren. Sigaren van 8, 10 en 12 cent worden dan voorzien van een banderol voor 15, 20 en 25 cent en de rooker is de dupe. Fabrikanten en grossiers, wel ke zich hieraan schuldig maken, heb ben in dergelijke gevallen zeer aan zienlijke extra-winsten. Hierbij greep de opsporingsambtenaar der prijscontrole echter in en de Bra- bantsche sigarenfabriek werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Bosch tot een boete van f6000, een grossier-afnemer der fabriek tot f 1000 boete veroordeeld. POLITIE-AGENT SCHOOT ARRES TANT NEER. Het Haagsche gerechtshot heeft Za terdag onder presidium van mr. Van Romondt het hooger beroep van den officier van justitie te Rotterdam be handeld tegen den thans 47-jarigen agent van politie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is gelegd, dat hij op of omstreeks1 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoorzichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool 'in de richting van - het lichaam van F. J. F., tengevolge waarvan deze spoedig is overleden. De Rotterdamsche rechtbank had bij vonnis van 10 April 1941 den verdachte ontslagen van rechtsvervolging, daar zij het feit wel bewezen, doch niet straf baar oordeelde, o.a. op grond van art. 3 van de schietvoorschriften voor poli- tie-ambtenaren. De officier van justitie had een maand hechtenis geëischt. De procureur-generaal mr. Van Ge- nechten, heeft veroordeeling van ver dachte tot vier maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. K. W. Zieleman uit Rotterdam, vroeg vrijspraak, daar z.i. 'niet is bewezen, dat verdachte het doodelijk schot heeft gefost. CORRESPONDENTIE MET DIENST- INSTANTIES DER DUITSCHE WEERMACHT. De dienstinstanties van de Duitsche weermacht in Nederland constateeren, dat zoowel Nederlandsche overheids lichamen, (b.v. gemeenten) alsook Ne derlandsche ondernemingen en onder danen zich vaak in hun verzoekschrif ten ot andere briefwisseling van de Nederlandsche taal bedienen. Er wordt bekend gemaakt, dat Neder landsche stukken van overheidslichamen en ondernemingen, van wie moet wor den verondersteld, dat zij de Duitsche taa[ meester zijn, in het vervolg niet in overweging worden genomen, en dat de daarin vervatte verzoeken zonder meer van de hand worden gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest dringende wijze aanbevolen, iede re briefwisseling met de dienstinstan ties van de Duitsche weermacht in de Duitsche taal te voeren en bij Nederlandsche stukken een Duitsche vertaling te voegen, aangezien anders de bewerking van dergelijke verzoek schriften, enz., aanzienlijk vertraagd wordt, vergeleken met in het Duitsch gestelde stukken, daar eerst een ver taling bij de dienstinstanties noodig is. BOMMEN OP ONS LAND. A.N.P. meldt: In de avonduren van Donderdag en in den nacht van Don derdag op Vrijdag was de Engelsche luchtmacht bijzonder actief. Een groot aantal Engelsche bommenwerpers vloog boven ons land. In de meeste gevallen van groote hoogte werden willekeurig zoowel brisant- als brandbommen neer geworpen. Over het algemeen richt ten deze bommen geen noemenswaar dige schade aan. Hier en daar werden eenige koeien gedood, een aantal vis- schersbooten beschadigd. Voorts is een school door een brisantbom getrof fen en aanmerkelijk beschadigd. Belang rijke scnade werd in een enkele plaats in het westen van ons land aange richt. Hier viel een brisantbom op een woonhuis. Dit huis werd geheel ver nield, de beide belendende huizen wer den zwaar, verscheidene andere licht beschadigd. Helaas werden bij dezen aanval vijf "bewoners dezer huisjes ge dood, vier zwaar en 12 licht gewond. Aangaande de Britsche luchtaanval len in den nacht van Woensdag op Donderdag kan thans nog medegedeeld worden, dat hierbij 4 bommenwerpers werden neergeschoten, van de berrïan- nng vonden de meestem den dood, enkelen werden gevangen genomen. STRAF VOOR SPRINGSTOFAAN SLAG. De laatste dagen is in het bestek van een anti-Duitsch streven in Am sterdam-Zuid een misdadige springstof- aanslag gepleegd op een dienstinstantie van de Duitsche weermacht, waarbij persoonlijke en materieele schade is ontstaan. De uitvoering van den aanslag doet een nauwkeurige bekendheid met de plaatselijke omstandigheden veronder stellen. Het onderzoek van de Duitsche „Sicherheitpolizei" heeft uitgewezen,,, dat de verantwoordelijkheid voor den misdadigen aanslag rust op de in Am sterdam-Zuid wonende joden in het bijzonder op de uit Duitschland hier heen gekomen joodsche emigranten die sedert maanden een systematische en voortdurend toenemende anti-Duit- sche activiteit ontwikkeld hebben. Op grond hiervan heeft de „Gene ral-Kommissar das Sicherheitswesen" krachtens de verordening 33—40 van den rijkscommissaris op het intrekken van vermogens bevel (gegeven tot in- slagnemen van het stamvermogen van een aantal joden. Tegelijkertijd zijn een aantal joden in het bijzonder die uit Duiitschlanid geëmigreerd zijn gearresteerd. Zij worden naar een arbeidskamp gebracht. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. Dat vleesch, van clandestiene slach tingen afkomstig, voor de volksgezond heid gevaren kan opleveren, blijkt weer eens uit het volgende: De afdeeling technische controle van den centralen crisis-controledienst heeft op het eiland Noord-Bevefand een uitge breid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat enkele personen in den loop der eerste vijf maanden van dit jaar vijf runderen en vier varkens hadden geslacht. Het vleesch was clandestien in de omgeving verkocht. Blijkens het weekrapport van de technische controle was een dezer runderen een wrak "dier, zeer ernstig 'lijdende aan tuberculose. Zoo ziiet men weer eens, dat, als men niet voldoende sociaal gevoel heeft om geen vleesch van clandestiene sl achtlngen, afkomstig te koopen, men de aanschaffing daarvan toch uit welbe grepen eigenbelang achta|Avege moet laten. MUGGENPLAAG OP URK. De muggenplaag op Urk is dit jaar zoo groot, dat het des avonds boven het Urker top en langs de dijken lijkt, ot er brand woedt. Miliarden IJssel- meermuggen drijven als wolken over het eiland, en meermalen is er geen vierkante meter onbezet. Men wij t de plaag aan het feit, dat de vischstand in den N.O. polder steeds meer achter uit gaat. STEEDS WAT NIEUWS. Hoewel men voorheen ook gewoon raakte over mededeelingen over nieu wigheden, die telkens weer met vrij groote overtuiging aangeprezen wer den en door sommigen, met meer of minder succes werden toegepast, toch is het zeer natuurlijk, dat in dezen tijd, nu we onder minder gunstige omstandigheden ons bedrijf moeten uit oefenen, onze aandacht meer dan vroe ger getrokken wordt door nieuwighe den van minder of meer recenten aard. Zoo is bijv. van geen recenten datum de verbouw van brouwgerst. Het heette lange jaren dat in ons land geen brouwgerst verbouwd kon worden. Maar wijlen prof. Broekema dacht er anders over en meerderen! met hem, zoodat er een comité voor verbouw van brouwgerst werd opge richt. En door dit comité is kort ge leden in de korenbeurs te Rotterdam een tentoonstelling gehouden van mon sters van in ons land verbouwde gerst,, geschikt voor bierbrouwerijen. Het suc ces van deze tentoonstelling was groot. Het is gebleken, dat er wel degelijk brouwgerst in ,ons land verbouwd kan worden. En heel goede ook. Dat er boekweit in ons land ver bouwd kan worden, behoeft geen be toog en daar is geen afzonderlijk co mité voor noodig. In vroeger tijd toch werd er vaak boekweit in ons land ver bouwd. Verschillende oorzaken waren er, die de teelt sterk dedien vermin deren. En ziedaar, nog maar kort gele den zagen we weer een lans breken voor de teelt van dit aloude gewas. Ot de .aansporing succes zal hebben: betwijfelen we. Men zal over het al gemeen liever zekerder gewassen ver bouwen, in plaats van boekweit, dat „wei eens" maar niet altijd een goede opbrengst geeft. Sommigen kunnen er echter nog mee overweg. Als nummer drie noemen we de teelt van zonnebloemen als stoppelgewas. Ook dat zagen we dezer dagen aange prezen. Het moet een go en gr oen voe gergewas zijn, dat de koeien echter eerst moeten feeren eten, omdat ze door de vrij sterke beharing van de plant, er eerst afblijven. Na eenige dagen eten ze het graag, zegt men en het vetgehalte van de melk wordt er zeer gunstig door beïnvloed. Men moet vóór het begin van dein bloei oogsten, omdat de stengels dan nog niet houtig zijn. Men kan eind Juli ot begin Augustus nog zaaien. Ook minder voedselrijke zandgronden geven een goede oogst. Men zaait op atstanden van 50 cm. in Juni., Als men in Jul nog zaait, dan neemt men 40 cm. .afstand 'en begin Augustus 30 cm. Men heett dan per H.A. resp. 25 ot 30 of '25 kg. zaad: noodig. Misschien wil' lilemand het 'eens pro- beeren. Agricola. BOSSCHE RECHTBANK. Ernstige mishandeling van klein kind door stiefmoeder. De rechtbank heeft vonnis gewezen in de strafzaak, tegen de 45-jarige J. Sch., huisvrouw van M. P. fe Vlijmen, tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëischt ter zake, dat zij tusschen De cember 1940 en Maart JL te Vlijmen haar minderjarig stiefdochtertje J. P. met een waschhout had geslagen, waar door het telkens bloedend werd ver wond. Ook op andere wijze had ver dachte het kind zeer slecht behan deld. Zij werd thans door de recht- bank veroordeeld tot een gevangenis straf van acht maanden. Verduistering. De rechtbank heeft vonnis gewezen tegen M. v. V., 30 jaar, expediteur te Woudrichem, aan wien ten laste was gelegd ,dat hij tusschen eind 1939 en Augustus 1940 te Werkendam een be drag van f72.97 zich wederrechtelijk had toegeëigend, eigendom van het plaatselijk filiaal van Heybroek's Groot handel te Rotterdam, welk geld hij als remboursement van bedoelde firma on der zich had. Conform den elsch werd hij veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. Uitspraken vant 12 Juni. M. v. V., Woudrichem, art. 321, een maand gevangenisstrafJ. S.,, Vlijmen, art. 300, acht; maanden gé-1 vangenisstrafTh. v. B., Vlijmen, Cri- siszuivelbesluit, appèl Kgt. 's Bosch, f20 subs. 10 dagen hechtenis. j;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6