Dit nummer bestaat ait 2 bladen EEN BEWIJS 5. P. £ankbttyzcti Co s Bank fl.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. met onze stoffenverf tblbf. No. is. Ra.a.m.scion.lcsveer. Agentschap van da Amsterdamse!» Bank jt.V., Amsterdam. Vrijdag 20 Juni 1941 No. 6169 De Maas als ideaal zeilwater. A. VERSCHUUR-BAERT VERD U1STE Metalen voorwerpen moeten worden ingeleverd. VAN ALTÉMA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week. - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. tiat het „Nieuwsblad van Heusden" in dezen bijzonderen tijd o.a. niet zijn dagelijks terugkeerende distri- butiezorgen, een onmisbaar blad is geworden voor de bewoners van on ze streék IS HET FEIT dat nog steeds nieuwe aboainé's in onze; re gisters worden ingeschreven. Aangemoedigd door dit groote suc ces zullen wij blijven voortgaan om t,e trachten onze abonné's zooveel als mogelijk' is te verschaffen. GEEFT U NOG HEDEN OP AES ABONNé, EN U ONTVANGT DE jNUMjMERS TOT 1 JULI A.S. GRATIS. DE REDACTIE. Dezen zomer zal op de .Maas een groote bedrijvigheid worden gezien, als haar water zal geploegd worden door tientallen bootjes van de be oefenaars van de zeil sport. In hoofdzaak zullen deze wedstrij den gehouden wonden, op het ge deelte Mjaas tusschen Heusden en 'Ammer zoden. Zeilen Is deze sport niet de rijk ste en edelste in zijp soort? Hoe hoog welft zich de hemel boven het wa tervlak Hier is wijdte, hier, is zon, hier is rust, hier vindt het zwervers hart bevrediging1. Achter elke mean der der Maas ligt een nieuwe hori zon, opent zich een ander landschap- Straks, op schoone zomjerdagen, zullen talrijke zeilen, niet alleen uit de centrale punten Aalburg1-Wijk en Waalwijk, maar ook uit de andere plaatsen, blank en bol voorbijglijden. Ein, het spattend boegwater en, de klepperende zeildoeken zullen het muzikaal accompagnement vormen v. dit beeld, met te speller rythme, naar mate de wind de ranke bootjes voort stuwt. Zeilen vraagt 's menschen zelfbe- heersching, koelbloedigheid en vas te hand'. De Maas 'is ook' als re creatie „oord" een water bij1 uitnemendheid, een goede oefenplaats voor de watersport. Men, heeft weieens schouderopha lend gesproken over zeilen, in Bra bant. Daar was toch geen geschikt waterl Wie 'echter de beschouwing; van André Verborst heeft gelezén, zal 'geheel anders oordieelen en ook iko(- men tot de eindconclusie (de Maas is een ideaal zeilwater. Tot staving: van dit gezegde, be schrijft 'hij een zeiltochtje vanaf He- del naar Gorinchem', dus de Maas stroomaf 'tot Heusden, de afgedaml- idle [Maas van HeusdenWouidri- chem, en de Mérwede tot Gorinchem. „We schuiven langs zachtglooïen- dje zandige strandjes, waar zeilboot jes en kano's tegen opgetrokken lig gen én het een kleurig beweeg1 van baders is. Langs strandjes, waar koeien, tot hun buik' in het water, lui ptaan te droom en. Wij' glijden door bochten, waar bloemige dijkjes geschilderd staan tegen bonkigie groepen ca nada's". Allereerst komt Bokhoven in zicht, met zijn „gezellig torentje, dat kie keboe speelt in een zware Ibootmenl- groep, die deemoedig paar liet Post ten 'gebogen staat." Straks komt Heusden, het typische stadje, met zijn historische gebop- wen en gevels, „"het eerste Tceerpunt in de tocht". iTvWe zeilen nu Langs den Hoogjen [Maasdijk langs de „dooiie Mjaas". t V.erhorst raadt aan hiter eens over ie fietsen in den bloeitijd, wanneer elj- ke boomgaarld een reuzen-bouquet ijs. Deze streken tevenaren de Betuwe! Verhorst zegt zelfs„Dat ijs nog mooier cfan de Betuwe". „Op den dijk machtige 'notelaren". (Helaas zijn vele zware 'noteboomen in d^e vorige mobilisatie gekapt én vertoont dje ap- ders vrij 'gesloten rij nu bedenkelijke hiaten. Van Rijswijk paar Woudri- chem ontbreken ze geheel). Het zeilen verëischt op dit Maas vak voortdurende oplettendheid, om dat door afdamming van de Maas bij Andel, (met sluis) het water weinig in beweging is en, zoo vele ondiepe plaatsen zijn ontstaan, ofschoon wel door tonnen gemarkeerd, maar toch voortdurende uitkijken niet overbodig maken. i Maar veel leidt hier de aandacht af. Steenfabrieken, waarvan "de lénge, horizontale 'lijnen wonderlijk mooi harmonieërfen, met het landschap, aanlegsteigers met visschende jon gens, blanke sterntjes, die elegant neerstrijken op een, roode ton, om zich eens lekker te zonnen. Eju boven dit alles het trillende gejubel van de leeuweriken en het plassen, en kwet teren van badende spreeuwen, die de koeien in het water gezelschap hou den. Er is het gezellige naderen, van de Andelsche sluis, waar altijd, en dikwijls met succes, gevischt wordt, zelfs door Belgische hengelaars, die er een tocht met een autobus voor over hebben. Etr is de verrassing van Loevestein, oude klomp steen tusschen het zware geboomte; er as het opdoemen van den, rpachjtigen tot- ren van WoCfdrichem;, met op den voorgrond zwarte visschersbootjes. Endan tot slot is er de troitsche samenvloeiing van Mjaas en Waalj, een verrukkelijke rpimte van water en wind met rwiare sleepen, en voort razende tankbooten, één brok jach tend rivierleven tegen het levendig Silhouet van Gprinchem. De gewel dige Sleeuwijksche veerpoht verlaat juist de Gofrfcuimscbe kjade- De kant van Werkendam uit opept zich de iMerwede als een stralend, stuk leven en beweging opdër een gloeiende zou so ndér gang. Verderop gaat het langs Sleeuwijk' Werkend'am en Hardin,xveld, tot het ranke 'bobtje linksom1 dé Biesbos ch- wateren in laveert. Hier zijn. de imf- mense 'rietvelden met him beweég'- lijke pluimen, hier zijn grillige wa tertjes. Hier is intens natuurschoon! Het is het land: „Van riet en. water, van eendén en eendenkooien, .van roerdompen, aalscholvers en futen, van jagende kiekendieven en krij,- schende meeuwen". Hier Zijp geultjes en „kreeken, die je blijmoedig inzeilt met' ruim voldoende diepgang ,voor je kiel, maar waai' je je vooral niet moet laten verrassen door het a floor pende 'getij, want dan zit ja voor twaalf uur vast met als eenig gezel schap 'de karekieten in hjet drie meter hooge riet." Als nieuw Uw zomerkleeding en het kost U geen punten! DROGISTERIJ GEDIPL DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN 's morgens tot 's avonds vanaf Zaterdag 21 Juni 5.17 10.05 Zondag 22 Juni 5.17 10.05 Maandag 23 Juni 518 10 06 Dinsdag 24 Juni 5.18 10.06 Woensdag 25 Juni 5.18 10.06 De Amer! Past op, als de wind hier opsteekt. Zoek dan maar een schuilplaats achter een krib. Dat is het verschil met da plassen. Deze hebben geen getij: Minder prettig zeilen is het op de Bergsche Maas naar Heusdëp, op dit „saaie gekanaliseerde stuk". Maar vergoeding daarvoor schenkt weer het „mooie eind van Heusden naar Hedel". Levendig blijft het oeverbeeld jtot St. Andries, waar men schpt om !op de Wapl te kcteien. „Naar de Waal, die extra schip- perskundigheden vraagt om het hoofd te bieden aan eten zwaren stroom en aan sleepers waarvoor je het biest maar een beetje uit dé buurt blijven, of dé Mjaas verder." Oorspronkelijk kwam dé „boot" tegemoet aan dien zwerflust die er woonde in hét menscbelijk hart. Dit primitief verlangen gevoelt een "ie der, 'die dolor onze pdlders twaalt. Ee oervorm der boot, de holle boom- kano, groeide in den loop dier eeu wen uit tot de, machtige ooeaanstooi- rners. Het was niet te verwonderen,, idat, toen de zeilvaart, zoo'n hdoge. vlucht nam, ook die zteilsport ontstondEai op dit gebied heeft ons lanjd schooi- ue presatiés geleverd. I Ook op de Mjaas zulljein de watep- spoTt-euthousiastein hun hart kunnen ophalen en hun prestaties toonen. Uiterlijk 10 Augustus. In 'het Verordeningenblad is op genomen een verordening van den Rijkscommissaris ,voor het bezette Nte- dierlandsche gebied betreffende de inlevering van metalen. Hierin wordt het volgende be paald Artikel 1. (1) Iedere beschikking over kich in het bezette NocDerlandsche (gebied! bevindende voorwerpen welke geheel of voor een .overwegend! deel uit ko per, 'nikkel, tin, lood (of legeerirp gen daarvan bestaan', (is [verboden. Het bovenstaande is eveneens van toepassing 'op me'.iaal voorraden, tot het 'gebruik waarvan .door jiet Rijks bureau voor nonferrometalen goed keuring niet is verleend). (2) Rechtshandelingen, welkte in strijd met het in het eerste lid ver vatte verbod; worden verricht, zijn nietig. Mjet rechtshandelingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslaglegging geschie den gelijk gesteld. Artikel 2. (1) De in het eerste jlid van artikel 1 bedoelde voorwerpen en jmetaali- voorraden moeten worden ingeleverd. (2) Tot inlevering is verplicht [hij die over het in te [Leveren voorwerp of de in te leveren jmetaalVoornaf- den beschikken kan, ongeacht of (da- zelve eigenaar, bezitter, dan iwel hou der (bijv. huurder, bewaarnemier,e x- pediteur en dergelijke) is en jof deze een publiekrechtelijk lichaam, dan wel een natuurlijke of rechtspersoon is. 1 Artikel 3. In het bijzonder moet worden [Lnh geleverd: Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en BuitenJ^mdsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketien. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directil T. BOONSTRA. 1 Door overheidsinstanties en be drijven a. Onbereid, onbewerkt eai onaf gewerkt materiaal en afvalstoffen. b. Alle roe ren die metalen voor werpen, welke gemist kunnen [wan den. c. Alle eindproducten, welke zich bij handelsbedrijven (zooals waren huizen, winkels) bevinden. 2. Overigens a. Oudi materiaal en afvalstoffen afkomstig uit de huishodiing. b. Alle roerende metalen voor werpen welke gemist kunpen wor den, zooals aschbatoken, bonbon soha- len, bronzen, voioirwerpen, van eiken aard, borstel garnituren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, (Stoffers en blik, gongs, haardstellen fniet schoorsteenmantelgarnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, be kers ,lchters, metalen vazen, afbeel dingen in metaal, fruitschalen, (rook- garnituren, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafel garnituren, houders en standaards voor lucifers, presenteerbladen, tafel stukken, vazen, vogelkooien en -standaars en andere gebruiksvoorwerpen Vrijstelling van verplichting tot in leveren. Artikel 4. (1) De verplichting tot inleve ring geldt niet ten .aanzien van 1. openbare 'monumenten en ge- denkteékenen op graven; 2. kerkklokken 3. voor den ker kei ijken dienst be,- stemde gebruiksr en andere voor werpen in kjerken en kapellen; 4. orgels en hun ouderdeelen 5. hetgeen behoort tot eenige volksdracht 7. ordeteekenen en eereteëkenën; 8. gangbare -munten; 9. voor overheidsinstanties en be drijven a) alle voorwterpen, welke het in stand houden eni de veiligheid: van de technische bedrijfsoefenlng dienen en welker onmiddellijke vervanging on voorwaardelijk' nöodig zou zijn, voor zoovter deze vervanging niet kan ge schieden door voorwerpen, die niet in geleverd behoeven te worden; b) onbereid, onbewerkt en onafge werkt materiaal en afvalstoffen van ei ken aard, waarop voorschriften van het rijksbureau voor non-ferro meta'ën be treffende de verplichting tot het hou den van voorraadboeken en tot aanmel- melding, alsmede betreffende die ver werking en de verplichting tot afle vering, van toepassing zijn en welke zich ten behoeve van de metaalver- wefking bij bedrijven op het gebied van den metaalhandel, van [den handel m oude metalen of van de metaafwïg- ning bevinden; m - 10. overigens alle voorwerpen, welke bij Voortduring gebruikt worden en welker onmiddellijke vervanging on voorwaardelijk noodig zoif zijn, voor zoover deze vervanging niet kan jge- schieden door voorwerpen, welke niet ingeleverd behoeven te worden. (2) De in lid '1 omschreven voorwer- plen vallen niet onder het in artikel 1 vervatte verbod. Artikel 5. (1) De verplichting töt inleverinjg geld wijders niet voor die voorwerpen welke 1. een hooge, wetenschappelijke, ge schiedkundige of kunstwaarde hebben; 2. als antiquiteit en als handwerk) als waardevol volksgoed te beschou wen zijn. (2) De in lid 1 aangeduide voorwer pen dienen door de in artikel 2, ge noemde perssonen binnen den in arti kel 8 aangegeven termijn bij het plaat selijk bevoegde inleveringsbureau, be doeld in art. 7, lid 2 en 3, allereerst) worden aangemeld. (3) Het inleveringsbureau onderzoekt de bij de aanmelding (lid) verstrekte) gegevens. De in artilktell 2, lid 2, ge noemde personen dienen daartoe gele genheid 'tot bezichtiging van een) aangemeld voorwerp ter plaatse te ge ven en hetzelve aan de met het on derzoek belaste personen op hun ver langen te overhandigen dan wel te doen overhandigen, bij gebreke waar van het voorwerp' is te behandelétiii als hadde het onderzoek het hieronder, in lid t> te omschrijven resultaat geP- had. (4) Mocht bij het onderzotek blijken^ dat het voorwerp op grond van het be paalde hij lid '1 niet onder die ver plichting tot inlevering valt, dan dient een en ander bij de schriftelijke aan melding (lid 2) te worden vermeld len dient hetzelve den aannemer te wórden teruggegeven en door laatstge noemde te worden bewaard. Is het voorwerp aan een met het onderzoek! belasten persoon overhandigd, dan dient hetzelve onverwijld aan den aanmelder! teruggegeven te worden. (5) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp wel is waar orlder de ver plichting tot inlevering valt, doch dat om redenen van billijkheid meer dan) de metaalwaarde vergoed moet worden-, dan is men Verplicht het voorwerp, Indien Vulks nog niet het geval Is ge weest, onverwijld bij 'bet plaatselijk) bevoegde inleveringsbureau in te le veren. Tegelijkertijd kan het in arti kel 6', lid ,2, bedoelde verzoek worden; gedaan; het aldaar voorgeschreven rap port kan door .een schriftelijke uiteen zetting van degeeni, die het onderzoek! heeft verricht, vervangen worden. (6) Blijkt biji het onderzoek, dat het, voorwerp onder de verplichting töt in levering valt, zonder dat nochthans een geval, als bedoeld in lid 5 bestaat, dan besluit het inleveringsbureau of de met het onderzoek belaste persoon tot inhouding. In een dusdanig geval is artikel 6 niet van totepassiijng. Artikiel 6. (1) De tot inleving verplichte per soon '(artikél 2, lid; 2) ontvangt, inp dien hij zulks verlngt, van. het rijk! der Nederlanden de metaalwaarde vi het ingeleverde voorwerp vergoed. (2) voor ingeleverde voorwerpen kan in bijzondere gevallen op ven- zoek een hoogere vergoeding worden uitgekeerd. Dit verzoek dient vergje- zeld te gaan van een rapport van een beëedigd deskundige omtrent de waarde van het voorwerp. Artikel 7. (1) De inlevering geschiedt voor iedere gemeente afzonderlijk. (2) Rijksduitschers, die niet inge volge par. 5 van de eerste verorde ning tot uitvoering van de rijksbim- gerwet van 14 November 1935 jood zijn of als jood worden aangemerkt,, moeten de* inlevering verrichten bij1 den met de uitvoering der metaalinr levering belasten „Ortsgruppenleiter van het Arbeitsbereich Niederlande" mtm voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1