Rechtzaken Lied van de week Land- en Tuinbouw Binnenland Burgerlijke Stand De tuin van m'n buur... loofde dat niet, omdat Capelle in de buurt van die dorpen ligt, ten Z. van het Oude Maasje, welke volgens Gab- bema's „Beschrijving der Watervloe den" zijn overstroomd, maar waar deze inundatie ook eindigde. Deze dorpen met het omliggende lani en daaronder hoort ook Capelle, liggen dus hooger, en zijn spoedig weer bo vengekomen. En dan zou men ook stellig het schip ontdekt hebben en het vaartuig zou ook donkerder ge kleurd zijn geweest. Waarschijnlijker vond Glavimansde onderstelling, dat het schip in 1593 is gezonken, toen tijdens de belege ring van Geertruidenberg een ge deelte der Langstraat onder water heeft gestaan. Ook hadden er toen gedurende de periode van 12 April 5 Juni hevige stormen plaats, verge zeld van hooge vloeden. Aangenomen zou dan moeten worden, dat er vlak 'bij de Wielvaart een wiel heeft ge legen. Met meer zekerheid meent Glavi- mans te kunnen vaststellen, dat dit schip in het begin der 17e eeuw daar moet zijn gekomen, tengevolge van een doorbraak van de Sluis. Dit wordt gestaafd door het feit, dat ter plaatse van het griendakkertje een kleine, maar diepe wiel werd aange troffen. Ook een rekening gevonden in het archief van het gemeentehuis te Ca pelle wees uit, dat de Sluis geheel vernieuwd, of althans zeer hersteld moet zijn geworden. Deze sluisdeuren moeten zijn verbro ken geweest en het water met ge weldige kracht door het gat zijn ge stroomd, waardoor de daarbij liggen de gronden zijn weggespoeld, waar door een wiel ontstond. Het schip moet met "den stroom zijn meege voerd. Te meer neigde Glavimans tot de ze veronderstelling, omdat in het ge slacht van Gerrit Verheide, welks le den sinds onheuglijke jaren het dorp Capelle hadden bewoond, de overle vering bestond van een doorbroken sluis, én dat toen een in de haven liggend schipverloren was gegaan. Dit had hij medegedeeld aan den Schout, den heer Middelkoop, vóór inog iets van bovegenoemd schip be kend was. Niet allen waren het met Glavimans eens. Du Tour schreef als zijn meening neer, dat het. vaartuig, bij gelegenheid van den St. Elisa- ibethsvloed, door de golven was vol- geraakt, gezonken en alzoo bij de droogmaking der landerijen onder het „Griend" was bedolven geworden. De redenen tot deze gissing, zei hij, vind ik daarin, dat Capelle, gelegen in de Langstraat, hebbende Bezooijen ten Oosten, Waspik ten Westen en tie Nieuwstraat ten Zuiden, met een en zeventig andere Dorpen, bij de vreeselijke inbreuk van den Zuid-Hol- landschen Waard verdronken is ge weest, maar naderhand weer is boven gekomen. Volgens F. Halma, Kempe, [Boschoren, behoort Capelle onder de verdronken en nog in wezen zijnde dorpen. Wat'de vreemdheid van de samen- Stelling van het schip betreft, zegt hij, moet men het met een kogge verge lijken. Dat was ook een lang en smal vaartuig, zooals het gevonden schip. KANTONGERECHT 's-HERTOGENBOSCH. Zitting" van Woensdag 16 Juni Huisslach tings besluit: F. W. v. d. iZ., Waalwijk f25; L'. M. K., Drunen f25.—. Varkensbesluit: L'. M. K., Drunen f175;; G. v. d. Z., Waalwijk f160; W. J. A. P., Waalwijk f75;. InventarisatiebesluitA. C. L'. K., Waspik; M. C. L. L'., Waspik f 12,50; C. J. A. L., Raamsdonk f20; G. H., Waspik f20. Cr. Suiker besluit: A. A. T., Waal wijk f 100. Inleveringsbesluit Hooi en Stroo: A. B., Eethen, f40. Zitting van Woensdag 18 Juni. Vestigingswet: N. d. P., Almkerk f5,-. Heide in brand steken: A. S., Dru nen f25. Afgesloten weg berijden: G. J. v. d. W., Gorinchem f4; K. B„ Gorin- chem f 4. Links houden: J. v. H., Sprang- Capelle f2. Rijden met niet verlicht rijwiel: P. v. S., Waalwijk f3 plus f3. Geen achterlicht: P. M. R., Dussen f3,— J. C. V., Waalwijk f3. Geen witspatbord: S. v. d. G., te Sprang-Capelle. Hond onbeheerd los laten loopen: D. J. v. D„ Wijk en Aalburg f7,50. KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken van 17 Juni. Met rijwiel daarvoor verboden weg berijden: W. v. K., Waalwijk f2 of 2 dagen hechtenis. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: C. V. R., Werkendam, f4 of 4 d. h. Motorrijtuig zonder goed werkende remmen besturen: W. de G., Alm kerk, f 12 of 12 d. h. door Guus Betlem Jr. Ik kijk uit het raam van m'n kamer Precies op den tuin van m'n buur U kent dat: een perkje, een paadje... En rechts bij de schutting een schuur In 't perkje, daar bloeien dan tulpen, Of rozen een wéélde voor 'toog! En links langs de schutting daar winger t Een klimop in ranken omhoog. Dan is er een bed met viooltjes, De sneeuwbal hangt zwaar van de bloei, Er geurt in het voorjaar een ribes, Waarvan ik het luchtje verfoei! Zoo was het door jaren en jaren Totdat ik opeens, op een dag, Als 'tware een soortement schoon maak In 't tuintje, daar onder me, zag. Er weerd in gezwoegd en gepoot... Het perkj' en het paadje verdwenen En legden de aarde er bloot. Toén steeg er een geur naar mijn kamer, Die 'k liever maar niet hier omschrijf, Dién dag bleef m'n venster... ge sloten, Vanwege, hun „landbouwbedrijf". Dat alles is... maanden geleden, En daar, waar de wingerd eens stond Daar rijzen aan stokken, de boonen Een meter al boven den grond. Het perk is een plekje geworden Met sla, in een kaarsrecht gelid, In 'tpaadje, daar groeit de andijvie- Die rijk vitaminen bezit. Rechts is er een aardappelveldje, En zelfs komt de kool er al op. En héél achteraan in een hoek ja, Daar staan nog wat rozen in knop... Als 'k nu uit het raam van m'n kamer Dien tuin van m'n buurman bekijk, Dan mis ik z'n wéélde van bloemen, Maar 'kdenk: je hebt drommels gelijk Want liefde voor bloemen en planten Dat die kan bestaan? 'kg'Ioof het graag Maar iedere liefde U weet het Gaat altijd haast éérst... door de maag. VOGELVERSCHRIKKERS. Als Mededeeling no. 96 van den Plantenziektenkundigen Dienst is ver schenen een geïllustreerde brochure getiteld: „Vogelverschrikkers en an dere afweermiddelen tegen Vogelscha- de". Deze publicatie bevat zeer waar devolle gegevens en afbeeldingen over de middelen, waardoor vogelschade met behulp van afweermiddelen voor komen kan worden. Daar dit voor het a.s. fruitseizoen en bij de rijping van de granen van veel belang is, kan de aanschaffing van deze brochure door belangheb bende fruittelers en landbouwers zeer worden aanbevolen. De prijs bedraagt 15 cent per stuk. BESCHERMING VAN PARTIJ- UNIFORMEN. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verleenen van een vergunning als bedoeld in par. 5 van de Duitsche wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot bescherming van de partij uniformen. Hierin wordt het volgende be paald Artikel 1. De vergunning om bij wijze van roep door de partij als officieel toe gelaten uniformen, cLeelen van unifor men, weefsels, vlaggen of onderschei- dïngsteekenen van de Nationaal-So- cialistische Duitsche Arbeiderspartij, haar vertakkingen of de bij haar aam gesloten organisaties in de uitoefe ning van een bedrijf te verwaardigen, in voorraad te houden, ten verkoop aan te bieden of op andere wijze in het verkeer te brengen (par. 5, lid 1, eerste zin, van de wet tot bestrijding van de arglistige aanval len jegens den staat en de partij en tot bescherming der partijunifor men van 20 December 1934) wordt verleend door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlaridsche ge bied (commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden. Artikel 2. (1) Het verzoek tot verleeriing van de vergunning moet binnen vier we ken door diegenen, die op het tijd stip van het in werking treden van deze verordening e>en bedrijf uitoeL fenen, waarvoor vergunning is ver- eischt ,bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bijzonde re aangelegenheden) worden inger diend. (2) Het verzoek moet bevatten 1) Alle gegevens, welke op grond van de bepalingen van de handelsre gisterwet 1918 bij de opgaa'f voor inschrijving in het handelsregister worden vereischt, onafhankelijk van de vraag, of het al dan niet een zaak in den zin van de handeisre.- gisterwet 1918 betreft. 2) Een nauwkeurige specificatie van alle voorraden aan grondstoffen, halfproducten en eindproducten, on afhankelijk van de vrajag, of deze den verzoeker toebehooretn pf niet. Artikel 3. De voortzetting van het bedrijf, waarvoor vergunning wordt vereischt, is verboden vanaf het tijdstip van in werking treden van deze verordening tenzij de vergunning, als bedoeld in art. 1, wordt verleend. Artikel 4. Wordt het verzoek om verleening van de vergunning geheel of gedeel telijk afgewezen, dan neemt de Rijks- Commissaris (Commissaris-Generaal voor bijzondere aangelegenheden) ge lijktijdig de noodige beslissingen om trent het gebruik der aanwezige grond stoffen, halfproducten en eindproduc ten. Artikel 5. Deze verordening is Woensdag 18 Juni in werking getreden. LEGESGELDEN PERSOONSBE WIJZEN. Van bevoegde zijde vestigt men nogmaals de aandacht op een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken van 7 Mei 1941, houdende aam vulling van het besluit persoonsbewij zen. Hierin wordt het volgende be paald „Is de gerechtigde een hem bij of ingevolge het eerste lid van artikel 6 opgelegde verplichting niet, niet be hoorlijk of niet op den vastgestelden tijd nagekomen, dan kan de burge meester, onderscheidenlijk het hoofd der rijksinspectie, het récht aan'leges verhoogen tot twee gulden". Hieronder volgen de verplichtingen genoemd in het eerste lid van artikel 68 „Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van persoonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtenaren 1) naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kunnen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en Zijn staat van Nederlander, Nederlandsch on- daan, als bedoeld bij de wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad no. 55), se dert gewijzigd, of vreemdeling; 2. het vereischte aantal goedge- lijkende photo's, overeenkomstig de voorgeschreven grootte en uitvoering, in te leveren 3. onder toezicht vingerafdrukken te plaatsen of te laten nemen,; 4. onder toezicht de vereischte handteekeningen te plaatsen; 5. de voor het signalement ver eis dhte gegevens te verstrekken 'of të laten verzamelen; 6. in geval van twijfel aan zijn identiteit of aan de juistheid der door hem voor het signalement verstrekte gegevens, zich, indien zulks wordt gevorderd, te onderwerpen aan een door een vanwege den burgemeester of het hoofd der rijksinspectie aan te wijzen geneeskundige in te stellen onderzoek en ook overigens de me dewerking te verleenen, welke noodig wordt geacht; 7. voor het opmaken en voor de ontvangst van een persoonsbewijs en ook overigens ten behoeve van aan gelegenheden rakende de uitvoering van dit besluit, op de eerste uitnoof- diging in persoon te verschijnen ter secretarie der gemeente ter plaatse, op den dag en binnen de uren, op de uitnoodiging aan te geven, of, zoo de uitreiking moet plaats hebben door het hoofd der rijksinspectie, ten bu- reele van die inspectie. LEO RUYGROK DIRIGENT BIJ DEN NEDERL. OMROEP De persdienst van den Nederland- schen Omroep deelt mede, dat tot dirigent bij dien omroep benoemd is Leo Ruygrok, tot voor kort 2e dirigent bij het Residentie-orkest. GEEN YISSCHERSLATIJN Door den v-oorzitter de Henge laars veie eni ging „Maas en Niers", werd in het vischwafer „Het Riet" onder Gennep een karper van 10 kg met den hengel gevangen. Op den hengel bevond zich een katrol met circa 60 M. snoer, welke door den karper tot tweemaal toe werd afge rold, waarna "het dier zich gemakke lijk liet scheppen. Alleen de klop'woog reeds l1/2 kg. Het gevangen exem plaar had veel bekijks van "de hengeh- amateurs. OVERVAL OP EEN KASSIER. Het Alg. Handelsblad meldt Woensdag j.l. tusschen half vier en kwart voor vier is een 48-jarige kas sier in een gang, toegang gevende tot een bankgebouw aan den Coolsinl- gel te Rotterdam, door een onbekend gebleven persoon aangevallen, waar bij hij 'bewusteloos geraakte en "be roofd van een witte enveloppe inhou dende f 35.490 aan bankbiljetten. Aan wijzingen zijn er nog niet. Het onder zoek is in vollen gang. Ieder, die be treffende deze roofoverval eenige in lichtingen kan verstrekken, gelieve zich te vervoegen bij den commissar ris van politie voor "den justitiedienst, groep 2, hoofdbureau van politie Haagsche veer. De toestand is ter plaatse aldus, dat een lange, houten gang, door een tijdelijk opgetrokken bebouwing leidt naar een achtergebouw. Deze gang is niet geheel recht, zoodat men achter in het gebouw niet kan zien, wat er in het midden van den gang gebeurt. Om half vier sluit de portier de bucif tendeuren, doch doet ze niet op slot. Vermoedelijk' is de kassier, die niet in dienst is van de bank', doch van een andere firma, even na half vier binnen gekomen. Hij is toen in de gang overvallen, zonder dat zulks aan de loketten 'is opgemerkt. Eeniglen'tij]^ later is hij door iemand gevonden, die daar voorbij kwam. HANDEL IN GESTOLEN DISTRI BUTIEBONNEN. De politie te Bussum ontdekte eeni ge dagen geleden een fraude in disr- tributiëbonnen. Hangende het onder zoek konden echter geen medëdeët- lingen worden gedaan. Thans verneemt het A.N.P. hieri- over het volgende Het betreft hier twee los van el kaar staande gevallen, waarbij ambte naren van den dienst van sociale za ken en den distributiedienst betrokj- ken zijn. Een der op arbeidscontract werkende ambtenaren van dienst van sociale zaken had tot taak bonnen in ontvangst te nemen van ondersteun den ,die in aanmerking kwamen voor levensmiddelen, welke "door" den dienst van sociale zaken verstrekt wérden. Deze bonnen moest de ambtenaar in leveren, opgeplakt op vellen, bij den distributiedienst. De ambtenaar heeft echter kans ge zien regelmatig bonnen achter te hou den, die hij van de opplakvellen af weekte. Hij verkocht ze daarna aan twee eveneens op arbeidscontract wer kende ambtenaren van sociale zaken, die hiervoor weer hun klanten had den. De drie personen zijn gearres teerd en aan den officier van justitie overgegeven. De politie kwam echter een twee de, even ergerlijk geval op het spoor. Een ambtenaar van den distributie dienst, die belast was met de uitgifte van bonnen, heeft kans gezien honh derden boter-, vet- e.n andere bon- irrn aenrer te nouden, welke hij ver kocht aan een arhbtenaar van socidle zaken. Deze ging hiermee handel {drij ven en benutte vooral zijn vrijen tijd om de bonnen te verkoopen aan in gezetenen .van Bussum, Hilversum en zelfs van Amsterdam. HET HOUDEN VAN POLITIEKE VERGADERINGEN. Het op 18 Juni j.l. afgekondigde besluit no. 109/1941 van den Secr.-Ge- neraal van Justitie heeft de bedoeling een wijziging aan te brengen voor politieke vergaderingen. Onder poli tieke vergaderingen worden in dit verband verstaan vergaderingen, uit gaande van staatkundige vereenigin- gen of van plaatselijke afdeelingen. daarvan, of waar staatkundige onder werpen besproken worden. Terwijl tot dusverre politieke ver gade ringen, waaraan niet meer dan twintig per sonen deelnamen, niet vielen onder de bepalingen van paragraaf 2, lid 1 en 2 van verordening no. 24/1940, is zulks thans wel het geval. Deze be palingen luiden als volgt 1) Vergaderingen, die in een be sloten ruimte gehouden worden, kun nen slechts door het bestuur van een vereeniging, of van een harer plaatse lijke afdeelingen, of van een stichting worden bijeengeroepen,. Uiterlijk ze ven dagen voordat de vergadering gehouden zal worden, wordt het voor nemen daartoe aan dien bevoegden procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie, medegedeeld. De vergadering heeft niet plaats, indien de bevoegde pr o Cu re ur-jgieneraaj. fun geerend 'directeur van* politie, vep- lclaart, dat het niet in bet belang van de openbare orde en van het openj- bare leven 'is, dat zij gehouden wot'diri 2) Onverminderd het bepaalde in het voorgaande lid moeten 3e deel nemers aan vergaderingen, hit gaande van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvdn, of waar staatkundige onderwerpen be sproken worden, schriftelijk uit gen,oo digd worden: de uitnoodigingenmoe ten op naam gesteld zijn. Die bevoegj- de procureur-generaal, fungieerend di recteur van politie, kan op verzoek van belanghebbenden van deze bet- perkingen dispensatie verleenen. De bepalingen, welke glelden voor vergaderingen met een zuivqr god si- dienstig of artistiek karakter en voor besloten gezelschappen, hébben gëe- nerlei wijziging ondergaan. j BIJ HET ZWEMMEN VER DRONKEN. De tienjarige Z., wonende aan den Molenberg te Rozendaal, die in ge zelschap van familieleden naar het z.g. „Bergen op Zooms'che strand" was' gegaan om te baden, is daar verdwaald geraakt en in 'die Bergp vlietscbe kreek verdronken. de 15-jarige zoon van B. van Aar- Ie uit Diempde was in hiet bijzijn van eenige makkers' in de Dommel aan het baden. Plots'eling verdween h'iji in 9e diepte. Dp het geschreeuw! der kinderen kwamen omwonende boenen toegeloopen. Het gelukte hen echter niet den drenkeling te redden.. Eenigen tijd later werd, het lichaam! gevonden. De levensgeesten bleken reeds' geweken. Tiidens' het zwemmen in de Maas bij Groeningen in de glèmeeinte Vier— lingsbeek dreigde een 20-jarige jon geman, zekere Smits, te zinken. Zijn ongeveer even oude broer, dje hiem in gevaar zag, wilde hem te hulp komen, doch zijn reddingspogingen Taaiden en ook hij werd, het slachtofi- fer van het water. Beide broers, Üje geoefende zwemmers waren, verdwe nen in de diepte en na eenigen t'ijld heeft men het lijk van jeeh 'hunner kunnen ophalen. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Mei. Geboren: Cornelis, z. v. P. Priest en A. A. v. d. Stelt; Pieternella G., d. v. M. Wagemakers en T. "Wagema- kers; Albert J., z. van J. M. Mayers en H. A. Quirijns; Pieternella G. d. van A. Tactor en J. C. Maijers; Cor nelis, z. van J. Sprangers en A. Hoef nagel; Sanderina A., d. van A. J. Stam en A. de Zeeuw; Marijnus Joost, z. v. Th. A. Rijken en A. J. E. Timmer mans; Dirk, z. van J. P. y. d. Hoven en M. Roosenbrand. GetrouwdJ. v. Oversteeg, 24 j. en L. M. v. Tilborgh 27 j.; H. Maijers 27 j. en A. Z. v. d. Hoeven 27 j.; W. A. v. Krimpen, 25 j. en J. de Bie 24 j.; J. P. Sprangers 24 j. en A. J Heur- ter 23 j.; A. v. Dongen 22 j. en B. H. Verstappen 21 j. Overleden: C. J. Rijken, 70 j. we duwe van J. Rijken; A. Roos, 40 j.* echtgenoot van L'. over de Linden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6