Dit nummer bestaat uit 2 bladen Geeft ons de leege flesch terug. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Gemeenteraadsverslag No. 6176 Woensdag 16 Juli 1941 VERB U1STE lAND VAN ALIENS Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J; H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. [Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Maandag 14 Juli des voorm. 10 uur. .Voorzitter: Ed.Achtb. Heer G. H. J. Steeniers. SecretarisWelEd. Heer A. van Delft. Afwezig weth. de Haan met ken nisgeving, als de Voorzitter de ver gadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. St. waarbij goed keuring wordt gehecht aan het raads besluit tot wijziging der gemeenle- begrooting 1941. Idem, tot het doen van uitgaven voor 3/4 der bedragen bij de begroo ting voor 1941 geraamd. Schrijven van Ged. St., waarin wordt kennisgegeven dat hij den Se cretaris-Generaal geen bezwaar be staat tegen verhooging van de jaar wedde van den klokopwinder. Van de besturen van het Groene- en het Wil-Geie Kruis een verzoek om de subsidie van f 150 te willen verhoogen op f '250 per jaar. De ver- eenigingen zijn verplicht geworden, om de wijkverpleegster te verzeke ren, wat een bedrag" vordert van f 348,96. Zonder verhooging van de subsidie's zouden de vereenigingen niet kunnen blijven bestaan, aange zien zij geien andere bronnen van in komsten kunnen aanboren. De con tributie door die leden te betalen, is reeds zeer hoog en bedraagt f S,-i pier lid per jaar, verhooging is dus uitgesloten. Zouden de vereenigingen hun werk moeten staken, dan zal een goed gedeelte van hun arbeid ten laste van die gemeente komen. De Voorzitter geeft nog een korte toelichting en stelt daarna namens B. en ÏW. voor aan die verzoeken te vof- doen en de subsidie te brengen op f 250. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Besloten wordt verder tot oninbaar verklaring van enkele posten, betref fende Warenwet, Hondenbelasting, enz. Aanbieding en voorloopige vaststel ling der gemeen tere kening en der re kening van het Vleeschkeuringsbe- drijf over 1940. De heer Schmiehusen brengt na mens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat deze, dank zij de mondelinge toelichting, die door den Secretaris werd verstrekt, een makkelijke taak had. Alles werd in orde bevonden en de commissie adviseert dan ook om de gemeente- rekening voor den gewonen dienst voorloopig vast te stellen met een ontvangst van f 172,928,55 en een uit gaaf van f 171,405,19, alzoo met een batig slot van f 1523,36. Voor den kapitaaldienst met een ontvangst van f 14258,13, uitgaaf van f 12327,27, batig slot f 1930,86. Voor den Vleeschkeuringsdienst met een ontvangst en uitgaaf van f 4142,26. - Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit advies besloten. Rekening Godshuizen en Burgerl. Armbestuur te Herpt over 1940. De lieer Schmiehusen breng na mens de commissie van onderzoek ook rapport uit over deze rekeningen Het advies luidt evenaLs voor de vo rige rekeningen, voorgesteld wordt tot voorloopige vaststelling der re kening Godshuizen, met een ont vangst van'f 32928,81 en een uitgaaf tot hetzelfde bedrag, voor wat den gewonen dienst betreft. Voor den ka- pitjaaldienst inet een ontvangst van f 11524,69 en een uitgaaf van f 11117,51 alzoo met een batig slot van f523,14. Voor het Burgerlijk Armbestuur bedraagt de ontvangst en uitgaaf f 3519,39. Vaststelling van beide rekeningen wordt aangehouden totdat Ged. St. hebben bericht dat daartegen van wege hun college geen bezwaar be staat. Brief van Ged. St. houdende ver zoek het besluit van 27 Maart '41 tot intrekking der verordening op de heffing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting 1941-'42 in te trekken met voorstel van B. en W. De Voorzitter deelt mede, dat de heffing van deze opcenten automa tisch was komen te vervallen, waar om Ged. St. verzoeken het daarvoor genomen raadsbesluit in te trekken. Met algem. stemmen wordt daar toe: besloten. De Afmattende Warmte veroorzaakt Slapeloosheid^maakt Benauwd e Onrustig. MijiThardt's - Zenuwta bietten maketf Kalm en geven U een "Verkwikken den slaap. Buisje 75 c. Bjj Apoth. en Drogisten. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op de heffing van inentiingsgelden. De Voorzitter deelt mede dat het gewieinscht is reeds thans deze ver ordening in het leven te roepen, zie zal echter eerst in toepassing wor den gebracht, als de Inspecteur voor de Volksgezondheid de gemeente daarvoor heeft aangewezen. De heer Buijs vraagt of (lil iets nieuws betreft, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De inen ting zal vermoedelijk verplichtend worden gesteld. On- en minvermogen den ein zij «die voor minder dan f8 zijn aangeslagen, zijn vrijgesteld van betalen terwijl het verdere tarief zieer laag is gesteld. Een en ander houdt verband met gevaar van typhus en paratyphus. De heer H. Verhoeven merkt op, dat inenting tegen pokken altijd kos teloos heeft plaats gevonden, is dat nu ook vervallen. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer H. Verhoeven zag ook deze inenting gaarne kosteloos ge schieden. De Voorzitter antwoordt dat dil niet mogelijk is, aangezien het van bovenaf wordt voorgeschreven. De verordening wordt hierop vast gesteld, zooals ze werd aangeboden. Brief van „Heusdensch Belang", inzake oprichting van een U.L.O.- school met voorstel van B. en W. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. naar aanleiding van een schrij ven van „Heusdens Belang" over de wederoprichting van een U.L.O.- school het advies hebben ingewonnen van den Inspecteur van het Lager Onderwijs te 's-Bosch. Deze wijst er op dat hier vroeger reeds een openbare U.L.O.-school heeft bestaan, die wegens gebrek aan belangstelling moest worden op geheven. Het wil den Inspecteur ook thans voorkomen, dat de bestaansmo gelijkheid van een dergelijke school niet is verzekerd. Een getal van 40 leerlingen, dat slechts aanspraak maakt op 2 leerkrachten moet onvol doende worden geacht, te meer wijl er leerlingen bij zijn, die onttrokken worden aan het zevende leerjaar van de lagere school. Een school met slechts twee leerkrachten kan niet tot het gewenschte doel Leiden en bet zal moeilijk zijn daarvoor de ge schikte leerkrachten te krijgen. Het advies van den Inspecteur kan dan ook niet gunstig zijn. De Voorzitter zegt dat hoezeer B. en W. de oprichting van een U.L.O.- school zouden toejuichen, zij geen vrijheid kunnen vinden om tegen dit advies in toch voor te stellen, tot de oprichting over te gaan, en der halve stellen zij voor de localiteit te doen verbouwen tot gymnastiek- 's morgens tot 's avonds vanaf Woensdag 16 Juli Donderdag 17 Juli Vrijdag 18 Juli 5 36 1 5.37 5.39 9.54 9.53 9.52 lokaal en voor dekking der kosten een bedrag van f 250 uit te trekken. De heer Vos vindt het jammer, dat B.'en \V. met dit voorstel komen, hoe groot is het aantal Leerlingen? De Voorzitter antwoordt dat 38 leerlingen zijn aangegeven voor het le en 2 voor het 2e leerjaar. Om tot oprichting te kunnen komen, moest 2/5 der leerlingen voor het 2e leerjaar ingeschreven zijn. Spr. meent dat hen die zich de moeite hebben getroost, om deze pogingen te doen, dank toe komt, doch het is voor het gemeen tebestuur niet gewettigd met een der gelijk getal leerlingen in zee te gaan. Men kan alleen hopen, dat 'in de toe komst dit aantal zoo zal stijgen, dat het wel mogelijk is. De heter Schmiehusen vraagt of alle Leerlingen uit Heusden komen, waarop de Voorzitter antwoordt van 3D uit Heusden en 10 uit omliggende gemeenten. I Ee Voorzitter ze^t, dat Bj. en W. overtuigd zijin, dat goed onderwijs voor een plaats van "grootte beteeke- nis is en gaarne hadden zij gezien, dat de pogingen van de initiatiefne mers meer succqs hadden bekomen, doch om met 2 leerkrachten de school te beginnen acht het college te gey waagd Ee heer Vos vindt het jammer, dat de kans voor Heusden weer voorbij gaat en vraagt of het niet te próbeei- ren zou zijn, alle begin is moeilijk. De Voorzitter vindt het ook jam mer, doch de deskundigen zeggen, begin er niet mee, want het loopt weer verkeerd. Met algemeene stemmen "besluit de raad hierop niet tot oprichting over te gaan en het benoodigde bedrag voor de verbouwing tot gymnastiek lokaal beschikbaar te stellen. Verzoek' van H. Bouman, om ont heffing van de huurovereenkomst van het perceel sectie A 1445 en "1332 eri een verzoek Ivan de N.V. v. Wagenp berg Festen om gemeld terrein tie mogen huren met voorstel van B. en W. De Voorzitter licht toe, dat de heer Bouman aanvankelijk 615 M2 in erf pacht heeft ontvangen', doch dat deze oppervlakte in 1937 terug is gebracht tot 175 M2. Thans verzoekt hij ook' daarvan ontheven te worden. Ee Fir ma Wagenberg-Festen vraagt thans het gehieele terrein in erfpacht te mo gen ontvangen, dat volgens opmeting 3100 M2 groot blijkt te zijn. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en het terrein vanaf 1 Aug, tot 31 De cember 1941 af te staan tegen een vergoeding van 4 ct. per M2 en deze overeenkomst telkens met een jaar te verlengen als ze niet van te voren met een termijn van 3 maanden is opgezegd. De heer Buijs vraagt of 4 ct. niet laag is. De heer H. Verhoeven acht dit niet laag, doch een behoorlijke prijs, f 400 per H.A. wordt nergens betaald. De Voorzitter is het daarmede eens en bovendien betreft het hier indus trieterrein en de industrie dient men zooveel mogelijk te 'bevorderen. Met algemeene stemmen "hecht de raad zijn goédkeuring aan het voor stel van B. en W. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der vergoeding voor. de ophaaldienst van de vleeschkeu ringsdienst. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Kuijs heeft bericht, dat "hij on mogelijk langer voor f800.per jaar den dienst kan blijven waarnemen. B. en W. en de commissie voor de vleeschkeuringsdienst is het daarme de eens, de benzineprijs is zooveel gestegen, dat het billijk voorkomt Glas en bakeliet worden dermate schaarsch, dat de handel verplicht is, bij verkoop van een flesch, het oude verpakkingsmateriaal in te nemen. Inkt, gluton of andere artikelen, die in glas geleverd worden, kun nen dus voortaan alléén verstrekt worden, tegen inlevering van de oude gangbare flesch. om de vergoeding vanaf 1 Juli 1941 op f 1000.te brengen, doch niet op f1200.zooals werd gevraagd. Ook hieraan hecht de raad zijn goedkeuring. Rondvraag. De heer Buijs zegt, dat de laatste twee Zondagen bij de gehouden zeil wedstrijden heel wat vreemdelingen Heusden hebben bezocht. Spr. heeft bijl die gelegenheid moeten cons'tatee- ren, dat het plantsoen op het Wil- helminaplein er den eersten Zondag vuil uitzag, den tweeden was het wel schoongemaakt, doch het vuil lag nog tusschen de planten en bloemen. Spreker verzoekt daarop bij verdere voorkomende gelegenhe den te willen doen letten. Spr. heeft het zelf niet gezien, doch heeft van goede zijde vernomen, dat de toe gang tot het aanlegsteiger, waar de zeiljachten aan meren, moeilijk bd- gaanhnar is. Ook hierop wil ,spr. de aandacht vestigen, men moet het de bezoekers van Heusden zoo aange naam mogelijk maken. Dan heeft spr. gezien, dat er vooral met de buitelni- gewone warmte der laatste dagen zeer veel gebruik gemaakt wordt van zwemmen in de rivier de JVlaas. Is de tijd niet aangebroken, dat Heusden gaat uitzien om een zweminrichting te krijgen. Spr. gelooft, dat [hij wel een geschikte plaats zou kunnen aant- wljzen en, zag gaarne, dat p. en W., ook aan dit vraagstuk taandacht schonken. De rivier is .een gevaarlijke plaats en hij vreest vroeg of laat ont- gelukken. - i De Voorzitter spijt het, als het park' aan het Wilhelmïnaplein er iets min der aardig uitzag en zegt toe, daaiV aan aandacht te zullen schenken, eveneens aan den toegangsweg paar den aanlegsteiger. Een zwembad heeft reeds de aandacht ,van B. en W., aangezien zwemmen vermoede lijk verplichtend zal worden gesteld. Het makien van een zwemgelegeny- heid is niet het bezwaarlijkste, ,de kosten daarvan zouden nog wel te dragen zijn, doch het zijn de kosten van een deskundige, die toezicht houdt bij, het zwemmen, waarvoor men terugschrikt. De heer Buijs meent dat .door uit dieping en verbreeding van bet Oudé Maasje onder Oudheusden heel goed een. geschikte zwemgelegenheid was te verkrijgen. De heer Vos merkt pp, dat toch door middel van contributie yan "lé den de zaak rendabel te maken zou zijn. 1 De Voorzitter heeft daar weinig verwachting van, het is overal zoo, dat men jn het begin veel leden heeft, doch deze bedanken geleidelijk en de gemeente zit met de zorg. De heer H. "Verhoeven .zegt, dat. indertijd door de Stichting Menno van Coehoorn een plan voor ,een zwemgelegenheid is gemaakt, dat plan ligt er nog steeds. De Voorzittler stemt dit toe, .er is een plan voor een ywembad pchr ter de molen, maar met( fiet oog oip de kosten is ook van .dat plan niets gekomen. B. en W. zullen echter pok aan dit vraagstuk hun aandacht schenken. De heer Schmiehusen brengt een woord van hulde aan de Vereeniging Heusdens Belang, die voor de j. 1. gehouden wedstrijden, weer haar be langstelling heeft getoond. Spr. be treurt het evenwel, dat van de zijdié van het gemeentebestuur niet de min- ste bel a ngs Lel ling werd getoond, ie der schitterde door afwezigheid. Als! men ziet wat Den Bosch en Vught doen, om bezoekers te trekken en. het de zie aangenaam te maken, vindt spr. het jammer dat van die zijde van de genreen te zelf o ok niet wat meer belangstelling werd geloond en deze ook wat deed. De Voorzitter wil die woorden van hulde aan de Vereeniging Heusdens Blang gericht door dhr. Schmiehu sen gaarne onderschrijven, maar de ze vereeniging weet zelf ook hiet best, dat de gemeente niet is achtergeble ven en het hare heeft bij gedragen o-mi het doen aanleggen van een steiger mogelijk te maken. Zeker is heit goed als vanj gemeentewege voor die wedstrijden belangstelling wordt getoond; door, het beschikbaar stellen van een me daille of wisselbeker. Alles wat kan1 bijdragen hiet bezoek aan de gemeen te te stimuleeren dient te worden aangegrepen, daarmede is spr. hiet eens. De hieer v. Bommel informeert hoe of het staat met de verbetering van' den straatweg in Hedikhuizen en dei onderhandelingen met werkfonds hierover. De Voorzitter antwoordt dat dia onderhandelingen tot heden niet het resultaat hebben opgeleverd datmew er van verwachtte. B. en W. hebben daarom besloten die gedeelten, die het 't meest noodig hebben te doen herstellen. Het is jammer, dat tenge volge van die tijdsomstandigheden het 2e stratenplan niet kan worden uit gevoerd. Behalve de straat in He dikhuizen, zouden dan ook nog ee- nige straten in Heusden zijn verbe terd. De heer Vos wil zich gaarne aan sluiten bij de woorden van den heer, Buijs over die verfraaiing van de ge meente. Op de plaatsen langs den stadswal waar de hoornen zijn ge rooid, staan overal nog struiken, die niet tot verfraaiing bijdragen, het is gewienscht dat deze worden opge ruimd. Dan heeft spr. achter zijn woning zijn garage wat op laten knap pen en doen verven, doch voor de poort aan den ingang wordt alle vui ligheid neergeworpen. Politie ziet men er nooit. De Voorzitter zal de politie op dracht geven op dit laatste te letten, wat de eerste opmerking betreft, op advies van Staatsbosch beheer zal de plaatsen waar de nieuwe boomen zullen worden, geplant, de grond worden omgespit, dan verdwijnen dus ook de struiken. Dit moet echter eerst in 't najaar gebeuren. Men gaat op 't oogenblik geen werk verrichten dat in de nabije toekomst toch ge daan moet worden. Geen der heeren heeft verder iets voor de rondvraag, zoodat de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed sluit. voor het Land van Hensden en Aitena, de Langstraat en de Bommelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1