Dit Dummer bestaat uit 2 bladen Waterglas Firma L. COOPS Suikerschaarste X opgeheven 5. p. £attkbnyzcn Bank Jf.V. Buitenland Distributie- mededeelingen. UITGAVE FlRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Sint Margriet 20 Juli. A. VERSCHUUR-BAERT Bekendmaking. Vrijdag 18 Juli 1941 No. 6177 VERD U1STE iaaid van altü» Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. uit voorraad leverbaar Drogisterij Gasthuisstraat, Gorinchem Een belangrijke „merkeldag". Oudtijds hadden veel boeren de gewoonte, sommige kalenderdagen aan te streepen, als zijnde dagen vain bijzondere beteekenis. Deze „merkel- dagen" wanen vooral voor hen ook van speciaal belang, omdat het weer op die dagen, volgens het volksgeloof kenmerkend was voor dat van de komende weken. De heilige, aan wie deze dag was gewijd, kon n.l. invloed uitoefenen op het weier. De eeuwen door behiel den de merkeldagen groolendeels hun beteekenis en uilspraken vaindevolks- weerkunde doen tot op den huidigen dag opgeld. Zoo was die 20ste Juli vroeger ook een belangrijke merkel - dag. Deze dag, die aan de H. Margane- tha gewijd is, werd altijd met span ning verbeid. Want, als het dien dag regende, zou het dit ook de volgende zes weken doen. Daarvan spreekt het volksliedje „Regen op St. Margriet, Zes wieken boerenverdriet". Tevens was St. Margriet de aan vangsdatum, volgens velen tenminste van de Hondsdagen. Dr. Fruin vraagt zich af, of ook in de Middeleeuwen Sint-Margriet op 2Q Juli viel. Kluit neemt dit aan, maar Mr. Muller voert in zijn „Bij dragen voor een Oorkondenboek van het Sticht Utrecht", goede bewijzen aan voor den datum 13 Juli als .Sint- Margriet. Volgens Fruin zijn in het „Oorkon denboek" van Van den Bergh de da gen gerekend naar de leer van Kluit: Vigliae beate Margarete, in II no. 161, is hem 19 Juli, Zaterdagh voor Sinte Margreten daghe van 1271, in II, no. 218 18 Juli. Verderop is hij anders gaan reke nen en wel naar den stijl van het Bisdom: Martis die post S. Margarete van 1272, toen 13 Juli op een Woens dag viel, in II no. 237, is hein 19 Juli, en zoo rekent hij voort. De latere berekeningen zijn even wel de juiste, de vroegere verkeerd. In de Graaflijkheidsrekeningen van 1345, in welk jaar Paschen op 27 Maart viel, staan posten opgeteekend op de volgende dagen: des vriendaechs na sente Margrie ten dach, des zaterdaechs na sente Margrie- tendach, des maenendaechs voer sente Ma rien Magdalenen. Dr. Fruin zou dan, aangenomen, dat Sint Margriet 13 Juli, komen tot de volgende conclusie: Vrijdag 15, Zaterdag 16, Maandag 18 Juli (Ma ria Magdalena 22 Juli). Nemen wij daarentegen aan, dat Sint Margriet toen, zooals thans 20 Juli was, dan komen wij tot de volgorde: Vrijdag 22, Zaterdag 23, Maandag 18 Juli. Maar zoo'n inboeking bij de ordelijke huishouding van den Graaf was ondenkbaar. Het is nu lang niet gemakkelijk een juist beeld te geven van de H. Mar- garetha, aan wie 20 Juli is gewijd, omdat zij vooral en in de eerste plaats een figuur in de legende is geworden en er geen geschiedkun dige acten omtrent deze heilige zijn aan te wijzen. Volgens bovengenoem de bron moet zij in de 4e eeuw heb ben geleefd en Antiochië (Pisidië) uil Paulus' zendingsreis welbekend) als woonplaats hebben gehad. Haar va der was een heidensch hoogepriester. Ook Margaretlia komt hier met liet Christendom in aanraking. Haar schoon uiterlijk bekoordeden stadhouder van haar woonplaats, maar alle moeite, welke Oiibrius aan wendde, haar tot een huwelijk over te halen, was vergeefsch. Openlijk beleed zij christin te zijn. Toen haar ouders gevlucht waren, blieef zij een te gemakkelijker „prooi" voor den stadhouder. Door haat gedreven wierp hij haar in dien kerker endeed haar de ijselijkstie folteringen onder gaan. Op haar gebed komt haar ziels- vijand in tastbare gedaante voor haar: als draak! Wat oen afschuwe lijke kop! een muil zoo griezel-wijd, dat Ce bovenkaak de hoofdschedel der schoone maagd raakt en de vu rige tong haar voetzool! Noch vleierij, noch intimidatie ver zwakken haar standvastig belijden. Een scherpe stoot en haar kruisstaf wringt -zich in des monsters muil. Weerloos kan zij het binden meteen strik Zoo' overwon zij den zichtbaren duivel. De la'ere kunstenaar beeldt de hei lige maagtd voortaan af met den ge- kluisterden draak onder haar voet. Soims heft haar hand een pverwin- ningspalm. In meerdere details wijken de le gendarische verhalingen af! O,okom straalt haar een paarlkrans, ziende op de schoone beteekenis van haar naam parel. Een ontzaglijke invloed gin'gvan haar moedig zich vastklemmen aan Golgotha's kruis uit5000 kwamen tot bekeering! De wreede stadhouder liet haar toen ombrengen. Waarschijnlijk had dit onder keizer Drocletianus plaats (plm. 305). Mjen neemt dit gereeder aan, daar hij het was, die nog eens een hevige geloofsvervolging organi seerde. Als ze sterven gaat, bidt ze om hulp voor die vrouwen, die pp het punt staan een nieuw leven het aanschijn te schenken. Groot was de vereering, die haar ten deel viel. Vooral "in Italië en Frankrijk. Ook vooral tijdens de toch ten naar het Heilige Land, waar het bruut geweld van den Turk' moest worden vernietigd. Zij 'deelde in de vereering met de H. Barbara en de H. Katharina in dezen tijd. De H. maagd Margaretha is de patrones der „minnen" of „zoog sters". Door haar min kwam ze "tot het geloof. Zij is de schutsvrouw "der barende vrouwen en die der jonge- dochterszij weigerde immers O li- bruis' hand. Tevens werd zij vereerd als de beschermster van den oogst en werd haar hulp gezocht tegen oogf- ziekten en wonden. door CRYSTALLOSETTE EN SUKRISTOL Absoluut zuivere zoetmiddelen en U proeft geen bijsmaak. DROGISTERIJ GEDIPL DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN Zaterdag 19 Juli 5.40 9 51 Zondag 20 Juli 5.41 9 50 Maandag 21 Juli 5 42 9.49 Dinsdag 22 Juli 5 44 9.48 Woensdag 23 Juli 5.46 9 46 De commissarisjgeneraal voor "het v e iig he id s we zen S S-Gruppen f üh r er iRautier, heeft de volgende bepaling uitgevaardigd Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandschie gebieden no. 20/41 wordt bepaa'.d 1. Het houden van marschen in gesloten colonnes of waarbij de deel nemers zijn gekleed in uniforme klee- dij, zoowel te iand als te water, zijn tot 1 September 1941 verboden. Dit verbod heeft geen. betrekking op tochten en wand'eüngen van scho len of tochte|n waarvoor een bijzon- de ie toestemming is verleend. 2. Het nieit na korriien van dit ver bod is een. ovfertreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoog}- ste 6 m'aanden en mte't geldstraffe^ tot 1000 gulden, ofwel, een Van beide, voor zoover niet volgens andere be palingen een hppgiere straf wordt opgelegd. F 3. De verordening treedt met haar afkondiging in v,-;^ing. Ée "bekendmiaking "geschiedt door middel van publicatie in de pers. Het verbod van marschen. De statuten van d'en „Nederland - schen Wande/bond" verbieden het dee,Internen vian politieke organisaties in uniform! aan wëdstrijdeni. De W.A. e,n die N.S.B, hebben der halve besloten dit jaar niet deel te nemen aan wande'marschen. Het grootste dfeel vian. de wandel- sportvereienigingën, dat zich er steeds tblep, no. is. Haamsdonksveer. Ajentscbap van 4c Rtnstwdanwhc Bank jO„ Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarde^ Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotiiigjen« Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst» Verhuurt Safe Loketien. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directia T. BOONSTRA. op beriep, dat hlett zijn- hoogste doel was de politiek Verre te houden van de sport, heieflt op dit besluit van de W.A. en. N.S.B. geantwoord door zooveel mogelijk de vrije Iioop te laten aan de politieke str coming jen, welke zoowel tegen de bezetttende macht als tegen de N.S.B. zijn ge- richt. Er Was dan. ook' b'ijna geen marsch, waarbij geen anti-nationaal- socialistische Eederen werden gezon gen, enkele deelnemers niet verschei- ren in uniformen of onderdeden hier van van verboden organisaties of geen politieke insignes droegen. Zoo werden deze marschen 'bijna iederen keer misbruikt voor politieke demon straties. Nu de N.S.B. van haar zijde be sloten heeft de politiek' niet in de sport te brengen, kbn in allie opzich ten worden verlang'd, dat dit niet ge bruikt wordt als aanleiding om: op groo'e schaal een. po'itiek te voeren, welke gericht is tegen, de belanigjen van de bezettende macht, i De hoogere SB..- en. Polizeiführer ziet zich derhalve genoodzaakt, om' bovengenoemde redenen onmiddellijk tot 1 September 1941 alle marschen in ge loten verband of in uniforme kleedïj in het bezette Nederlandschie' gebied te verbieden. t. KABINETSCRISIS IN JAPAN Naar officieel wordt medegedeeld is de Japansche regeering afgetreden. Over het aftreden van de regeering meldt Domei officiéél, dat het kabi net Konoje in zijn geheel is afgetre den om plaats te maken voor een sterkere regeering, die het hoofd kan bieden aan den nationalen en inter-' nationalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet Ko noje nog tijdelijk in functie blijven. 'Deze officieele mededeel ing is, naar Domei verklaart, plotseling en op sensationeele wijze gekomen, on geveer veertig minuien nadat Konoje uit de keizerlijke villa was terugge keerd, waar hij door den keizer ge durende 20 minuten in audiëntie was ontvangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambtswoning van Konoje werd om half zes besloten af te treden, waarna min.-president Konoje zich onmiddellijk naar Hayama begaf. Vervolgens keerde Konoje naar To kio terug, waar hij het kabinet bij eenriep en mededeeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven, totdat de opvolgers ge kozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deel nemen aan deze buitengewone zitting] daar hij sinds eenige dagen lijdt aam een verkoudheid. De eerste secrletaris van het kabi net, Tomita, heeft een bezoek ge bracht aan Matsoeka in diens woning om zijn ontslagaanvrage in ontvangst te nemen. EEN HALF MILLIOEN FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGEh LATEN. Uit Parijsche bron wordt mede gedeeld dat door Duitschland tot dusverre 514,671 Franscbe krijgsge vangenen zijn vrijgelaten. De Parij sche pers maakt met voldoening van! dit bericflï melding, waarbij zij en op wijst, dat dit de eerste maal ist, dat een zegevierenden staat krijgsge vangenen vrijlaat, voordat een vredes verdrag is gesloten. Dit grootmoedige gebaar vare Duitschland moet begrepen wordeni in verband met de door Duitschland] gewenschte samenwerking. DISTRIBUTIE VAN MAGERE 1 MELKPOEDER. Volgens een beschikking van cLem secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij', opgenomen in het Verordeningenblad! wordt magere melkpoeder aangewe zen als distributiegoed in den zin van art. 4 van de Distributiewet '391, GOUD EN ZILVER DISTRIBUTIE- GOEDEREN. Een in het Verordeningenblad op genomen. beschikking van den se cretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, wijst goud en zilver aan. als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. VASTGESTELDE MAXIMUM PRIJ ZEN VAN AARDAPPELEN. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: Vroege aardappelen. Sorteering 28 mm. vierkantsmaat en grooter: 17 tot en met 23 Juli f0,09 p. kg. 24 tot en met 30 Juli f 0,0872 P- kg. 30 Juli t/m 6 Aug. f0,08 p. kg. Voor kriel van dë sorteering 25 tot 28 mm. vierkantsmaat tot en met 6 Aug. f 0,06 per kilogram. Bij Thuisbezorging mag 1 ct. per kg meer worden berekend. HET VRAGEN VAN IIOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroe gere ongeldig maken. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens tot 's avonds vanaf 3 x Het vertrek op Maandag 14 Juli te Utrecht van het W.A.-stafkwartier der medische colonne naar de N.S K K aan het Oostfront. De medische staf en installatie, door het Medisch Front samengesteld, staan onder den colonneleider Nederkoorn (Fotodienst der N.S.B.l

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1