TWEEDE BLAD Vrijdag 18 Juli 1941 1STo. 6177 Qeeft ons de leege flesch terug. Overal verkrijgbaar! KOFFIE, THEE EN TABAK De Beste sinds 176011 FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE ROTS N.V. v /h M. Ravenswaay Zonen QORKUM. Rondom de nieuwe Belastingen. Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN Heusden. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD I X. Omzetbelasting. Tengevolge van het in werking treden van de jongste wijziging van deze belasting, mag een ieder, (die deze belasting verschuldigd is, hoven den wettelijk toelaatbaren prijs voor waren en diensten, het bedrag in re kening brengen, waarmede de oude omzetbelasting, dus die 'tot 1 Juli 1941 overtroffen wordt door de nieu we belasting na dien datum, of het 'bedrag, dat door deze nieuwe reger ling voor het eerst uit dien hoofde wordt geheven. Dit geldt niet.voor "brood en peuh vruchtenook het dei-bod tot in re kening brengen van omzetbelasting bij de tabaksproducten blijft voorloo- pig nog on ge wijzig van kracht. Schrijver teekent hierbij aan, dat langs organisatorischen weg gepoogd wordt bij de tabaksproducten, welke toch al zoo zwaar door pTerlei cijn zen worden getroffen, uiteindelijk ge daan te verkrijgen, dat dit wel zal mogen geschieden, doch goed opge let, thans is dit absoluut verboden Wij' hebben nog andere gevallen en wel deze, dat er met ingang van 1 Juli 1941 niet hoogere, doch lagere belasting bletr. omzet is verschuldigd, en dan logischerwijze verkrijgen wij deze structuur, dat bij' mindere omzet belasting, ook dienovereenkomstig prijsverlagingen moeten ontstaan en toegepast word en Oiok diene erop gelet te worden door de betrokkenen, dlat aan fabri kanten en Jn het algemeen Jrun, die goederen bewerken of verwerken niet is toegestaan de op hun Jnkoopspriji- zen drukkende omzetbelasting in de verkoopprijzen van hun z.g. eindpror dueten tot uitdrukking te brengen en wanneer afrondingen moeten toet- gepast worden deze steeds naar bee neden geschieden. Dus 1/4 cent pf meer tot onder een 1/2 cent niet af ronden tot 1/2 centen, doch' terug brengen tot 1 centl5/i2 cent wordt dus 1 cent, l7/i2 c,ent: IV2 °ent, enz. Inkomstenbelasting. In deskundige kringen zijn natuur lijk al vele studiën gemaakt, en uiter aard al vele gezichtspunten ontwik keld, ook schrijver dezes, door zijn arbeid midden in deze materie ver toevende, stuitte reeds, op allerlei zich opdoende vraagstukken. Om eens een geval te noemen In de nieuwe Wet op de Inkom»- stenbelasting ontwaart men nergens een bepaald' omlijnd hoofdstuk betr. de „Ontheffingen", dat wel in de thans ter ziele gegane Inkomstenbel- lasting1 was aan te treffen. Uiteraard is bij de Loonbelasting deze materie eenvoudig, want indien het loon opr houdt in een belastingjaar, dan eini- digt automa isch de belastinginhou ding- en betaling. Is dit nu ook toepasselijk bij de: nieuwe loonbelasting en hoe? Wordt de definitieve aanslag, die na (af loop van een belastingjaar wordt vastgesteld, wel zoodanig berekend, dat de belasting wordt becijferd over de tijdsperioden, waarin de belas tingplichtige inkomsten genoot; of wordt de Inkomstenbelasting bere kend over het inkomen, idat men in totaal in het belastingjaar heeft ge noten? Het besluit op de fnkoimsten belasting, laait ons eerlijk gezegd ïn het onzekere, dootr geen tfaidelljfc antwoord' op deze definitief gestelde vraag te geven L it is dus een zaak, wel zeker aan dacht verdient, en in dezen zal de ju risprudentie wel uiteindelijk de richt lijn worden en zijn. Een 2de vraag' is deze 1 Hoe is het met het begrip wojnen binnen het Rijk? L Ee basis van uitgang is hier: Be lastin gpicht bestaat voor hen, die bünnen het Rijk wonen, men kan dus zeggen, dit is het criterium. Ver laat iemand het Rijk of overlijdt hij, dan woont of its hij niet meer binnen het Rijk en krijgen wij du*het geval, dat de fce'astingplicht gedurende een gedeelte van het belastingjaar slechts bestaat en dit tijdvak in plaats treedt voor het geheele belastingjaar, art. 45, 2de lid). Maar hoe moe en wij dit oplossen Een belastingplichtige staakt in den loop van het belastingjaar het kalenderjaar zijn beroep, hetzij voorgoed, hetzij tijdelijk, doch blijft binnen het Rijk wonen. Stellen wij nu „voorop, dat het be grip wonen onaangetast blijve als hierboven vermeld criterium, dan moet ook rekening gehouden worden met ontstaan, ophouden, hetzij tij delijk, hetzij voorgoed van de in komsten uit bedrijf of beroep, en wat is nu hiervan het gevolg? Men komt weer terug in dë „bron nen" aangelegenheid, waarmede toch in de oude Wet op de inkomsten belasting vele moeilijkheden zijn ge weest en de nieuwe Wet, zooals schrijver reeds eerder uiteenzette in een hiervoorgaand artikel, heeft de ze bronnen-gedachte weggebannen. Dus weder al die strubbelingen, en daarmede doen öntstaan van aller lei bezwaren, mogelijk als onbillijk heden aangevoeld, etc. Volgens schrijvers meening zal dit niet het geval zijn en mogen wij rusf- tig afwachten tot welken uitleg en toepassing de Belastingdienst zal ko men. Dividend-belasting. Eeze in een vorig artikel in het kort aangehaalde belasting brengt voor de ondernemingen, die dividend aankondigen op gewone en preferente aandeelen, uitkeeringen op winstbe wijzen, en deze betaalbaar stellen de verplichting met zich mede, voor re kening van dë rechthebbenden deze dividendbelasting te doen inhouden. Opgemerkt moet nog worden, dat -niet alleen natuurlijke personen/doch ook' N.V.'s en andere rechtspersoon lijkheid bezittende lichamen nogal eens houders van aandeelen e.d. zijn. Eeze groep aandeelenbezitters 'be taalt geen inkomstenbelasting, doch wel winstbelasting. Stellen wij nu het geval, dat de. verschuldigde winst belasting in een bepaald jaar gerin ger is dan de ingehouden dividendbe lasting op de aandeelen, die de N. N. of ander soort rechtspersoon heeft geofferd, dan zal teruggave plaats moeten hebben, zooals dit ook in de inkomstenbelasting is bepaa'd. De n ie'-rechtspersoonlijkheid be zittende vereenigingen, in het bezit aandeelen, e.d. krijgen die ook te ruggaaf? Zij behooren niet tot de groep, die onder de Winstbelasting vallen. Volgens schrijvers inzichten wel, want de dividendbelasting heeft het karakter van een „voorheffing" dat reeds in een vorig artikel is uiib- een gezet. i Alleen voor buitenlanders geldt de dividendbelasting a's een geheel zelf standige heffing. H. M. V., Acc. i Glas en bakeliet worden dermate schaarsch, dat de handel verplicht is, bij verkoop van een flesch, het oude verpakkingsmateriaal in te nemen. Inkt, gluton of andere artikelen, die in glas geleverd worden, kun nen dus voortaan alléén verstrekt worden, tegen inlevering van de oude gangbare flesch. De oudste karteeringen van de begrenzende rivieren van het Land van Altena. Het probleem der lijnen van gelijke hoogten. Het meet de Fransche ingenieur Philippie Bauche (18ie eeuw) geweest zijn, die de uitvindjer is geweest van de niveau-lijnen voor den zeebodiem, maar, aan wien men moet toeschrij ven het door lijmen van gelijk (ni veau voor te stellen oneffenheden van het terrein, is niet zoo ygemakker lijk uit te maken. Genoemde Fransche geleerde had in ,1737 een kaart giemaaklt van Het Kanaal (La Manche). Hierop gaf hij van ,1020 vademen de gelijke diep te van de zee aan, óm zoodoende ree kunnen aantoonen hief verband, dat er fusschen de bergen van Frankrijk en Engeland bestaat- La'er wordt deze methode ook'door den Franschen ingenieur Ducarlatoe gepast, merkt Bierens de Haan ver der ;op. Zelfs beschouwen velen hem als de uitvinder vain dfeze werkwijze. Men beweert ook, dat Bauche ver klaard heeft, dat een gjrafische voor stelling; yan oneffen terrein, niet in zijn bedoeling heeft gelegen. Toen deze geleerde dit beweerde, was hij echter al bejaard en kunnen wij meer gewicht hechten aan zijn eerste wer ken. i Zoo verscheen ook een kaart van de Merwede van "de hand van een zekeren Bolstra, uitgegeven naar een oudere kaart van den bekenden Cruj- quins in 1729. De Mjerwede-kaart draagt tot titel„Kaart van een ge deelte der Rivier d'e Mexweide van des-zelfs begin (als de samenkomst van Waal en Maas) tot benedenHar dinxveld, met de oude Wielen en: Killen". Links boven staat„de Dieptens op deeze kaart uitgedrukt, zijn gere duceerd pp een ordiin. Laagwater, ofte 458 duim beneeden het Har- dinksvelder 'Torenpeyl, en de. Vloer den v20 duim daar booven". Rechts beneden, staat op een steen, omgeven door wilgen en struiken, geschreven„deeze (is) gekopiëert uit de kaart van de Merwede id'oort N. Cruquins, 1729 en op Eene coers en maat gebragt als de Kaart tydn de .Maas en Merwede beginnende van de Noord Zee tot Hardinksveld. Doorl M. Bolstra". Daaronder de „Maat 'van Een duizent Rhynlandscbe Roeden". De kaart geeft aan de lijnen vajrf gelijke diepten in Merwede, Maas, Waal en de Killen. Tevens staajn er op de gaten van de ,,inuin)datiën van 1658, ^1709, 1726, 1728, 1729 |en de „Nieuwe Óverlaatdijk, gemaakt 1738", als verlenging van „de Nieup we Wolferse Dijk ofte Inlaag! 1593, 1594 en 1595" achter Hardinksveld) om. Ook komt er op voor i„R|ojecti 'Overlaat door 't land van, Altena". De kaart is waarschijnlijk van. laten datum, misschien van, plrrf. 1740. 1 Deze kaart was echter een ven-1 kieming van een grootere, uit tweö bladen bestaande, die aangaf „dei Rivier de Merwede, van omtrent dei Steenenhoek, Oostwaards op, tot ven bij het D|orp van, Sleeuw/ijk met den Ouden Wiel -en- Killen, die uit dei selve na den Bies-Bos afloopen". Blei tweede„de Rivier de Merwediej (van) even boven het Dorp Sleeup wijk. Oostwaards op, verbij Gorinë chem en de Mon,d van de Linge tof aan desselfs beginsel, namentlijk de Rivieren de Waal en, Mase bij Wouf- drichem en Loevesteyn,". i Op deze kaart staat niet alleen, 3e 3D. Vervolg en slot. Nu is Harry dood, Geoffry is hem spoedig gevolgd en gij hebt hun plaats ingenomen; gij zijt hun erfgenaam geworden. In het laatste gesprek dat ik met mijn vrouw gehad heb, heb ik haar over Adelaide's toekomst ge sproken, want ik wist dat zij er erg tegen opzag om haar nichtje alleen in de wereld achter te laten. Ik zei- de haar dat, zoö gij en Adelaide el kander beminden, niets uw huwelijk in den weg zou staan. En wat antwoordde lady Dane? vroeg Herbert, toen zijn oom zweeg. Lady Dane zeide mij, dat haar nichtje inderdaad aan Harry, ge hecht was geweest en dat zij van u als haar man niets wilde weten. Gij ziet dus, dat gij, zoo gij aan Adelaide denkt, een ij dele hoop koestert. Er kwam een glimlach van zelfge noegzaamheid op Herbert's lippen. Herbert verzocht zijn oom of hij zelf nog eenmaal aanzoek om Ade laides hand mocht doein. Doch het meisje weigerde en voorkwam elk verder aandringen door te zeggen, dat zij reeds verloofd was met den heer Lester. Door deze bekentenis werden er twee getroffen. Zoowel Herbert als miss Bordillion, die meende, dat de heer Lester haar zou huwen. Hoewel Herbert bij: Adelaide aan drong hem de reden van haar omf mekeer te zeggen, weigerde zij dit te doen. Hij begreep wel, dat er een reden moest bestaan van groot ge wicht en vermoedde langzamerhand dat zij den persoon zou herkend heb ben, die op het rotspad Harry Dane van de rots in zee geworpen had. Hij wilde hieromtrent zekerheid hebben en eenige dagen na haar huwelijk met den heer Lester vroeg hij haar plotselingWeet gij, Adelaide, of Ravensbird den jongen lord in zee wierp Neen, antwoordde zij hef tig hij was het niet Wie dan? vroeg "Herbert dringend. Doch zij wendde (het hoofd af en sprak, dat dit voor eeuwig het, raadj- sel van de rots zou blijvlen. Doch het zonderlinge raadsel zou spoediger worden opgelost dan bei den meenden. Terwijl zij nog spraken, klonk er een groot rumoier van het strand. Bij den bevigen storm was een schip gestrand, waarvan de opvarenden in nood verkeerden. Alle omwonenden hadden zich op het strand verza meld, waarheen ook Herbert zich be gaf. Eenige moedige mannen waagp den zich in een boot opn de dreniker lingen te redden. Nadat zij uren lang met de golven hadden geworsteld, keerden zij terug met de twee eenig overgeblevenen van het verongeluk te schip. Toen deze beide mannen aan het strand werden gebracht, ver zocht Herbert Dane als heer en mees- ter dier streek, dat men hen voor hem zou geleiden, opdat hij hen zou kunnen ondervragen. "De beide man nen waren door de doorgestane el lende schier onherkenbaar geworden. Doch toen de oudste zich oprichtte en zijn blik sloeg op den man daar voor hem, die hem zoo vriendelijk toesprak, stiet hij plotseling een wil de kreet uit en sprong hij' overeind in zijn volle lengte. Met de lijkkleur op het gelaat week de nieuwe lord Dane plotseling achteruit, onder den uitroep „Gerechte hemelHarry Da ne!" Ha! Gij herkent mij dus, riep de doodgewaande uit. Gij zijt dus heer en meester op {mijn bei- zittingen. "O ik weet 'het wél, dat het geen moedwil was, waardoor gij mij van de rots hebt geworpen, maar het zal een eeuwige schandvlek zijn óp uw naam van edelman, dat gij de ware toedracht der zaak verborgen hield. Het gerecht zal zlijn loop heb ben. Mannen, grijpt hem aan en voert hem naar het kasteel. De oude lord wilde bij de vreug de van het wedervinden van zijn zoon, den ongelukkigen misdadiger niet veroordeelen, doch legde hem alsi mildere straf de verbanning op vut het land. i i Het raadsel van de rots was thans ontsluierd, doch nooit heeft iemandl vernomen, dat Adelaide getuige wasl geweest van de worsteling op het rotspad en dat zij' den dader had! gezien en herkend. Het was een nieuwe en Zware slag voor Harry Dane, toen hij vternemen. moest, .dat het mjeisje, dat hij beminr de, intusschen gehuwd was met den! heer Lester. Ook vernam hij de valsche beschul diging tegen Ravensbird en het was zijn eerste werk zijn ouden, getroup wen dienstknecht .op te zoeken erf hem in eere te herstellen. De oude lord overleëfde slechts kort de vreeselijke gebeurtenissen van den laatsten tijd en na zijn dood, trad Harry Dane als beier en meester van al diens bezittingen op. j EINDE. NIEUWSBLAD RAVENSWAAY's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5