TWEEDE BLAD Woensdag 17 September 1941 No. 6194 Boekbespreking FEUILLETON Binnenland HET SCHOT IN DEN NACHT. Rivaiiteit tusschen Heusden en Den Bosch. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD DE NIEUWE BEYER-SERIE IS ER! Vijf nieuwe Hollandsehe hand werk boekjes op allerlei gebied zijn zoo juist verschenen. De smaakvolle uit voering, de duidelijke beschrijvingen en de ruime, goede modelienkeus zul len zeker de welverdiende reputatie die 'deze boekjes reeds genieten, nog meer doen stijgen. H. 66 Allerlei gehaakte kleedjes van weinig materiaal. Een serie alleraardigste gehaakte kleedjes in allerlei vorm en grootte. Eenvoudige werkwijze. Prijs 20 ct. H. 496. Alles zelf gehaakt. Met weinig materiaal kunt U zelf kraagjes, manchetten, handschoenen, kleeden, jabots, spreien, enz. haken. Dit boekje geeft vele fraaie voor beelden. Prijs 47V2 ct. H. 407. Baby thuis en buiten. Voor Baby is altijd zooveel te ma ken! In dit boekje vindt U eenige grappige modellen voor pakjes, broek jes, truitjes, mutsjes, sokjes, mantel tjes, slobpakjes enz. Prijs 47V2 ct. H. 408. Warme Kinderkleeding (2 14 jaar). Voor de koudere 'dagen is gebreide of gehaakte kleeding voor onze kinde ren de meest geschikte dracht. Men kan uitgehaalde wol gébruiken, Ver wijl de meeste modellen op de ver werking van resten gebaseerd zijn. Prijs 47V2 ct. H. 409. Zelf gemaakt en... goed ge kleed Pullovers, jasjes, vesten, modieuze en practische kleinigheden voor Da mes. Ook hierbij is bij tal van mo dellen gerekend op res ten-ver wer king. Ieder model kan natuurlijk van uitgehaalde wol gemaakt worden. Prijs 47V2 ct. Deze boekjes zijn overal in de hand werkzaken en in de boekhandel verkrijgbaar. Inlichtingen bij N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 173, Amster dam/C. 17. De groote op een park gelijkende tuin van Griffshagein baadde in een zlee van licht, dat door veelkleurige lampions werd uitgestraald, die in lange rijen tusschen de boomen en struiken hingen. In het midden van het park bevond zich een groote met waterlelies bej- dekte vijver en daarop een eveneens met bonte lampions versierde boot, die tot roeien uitnoodigde. Walsmuziek weerklonk in den war men Juli-avond in de tuinzaal werd gedanst. Patrick had Lore voor een contredans uitgenoodigdhun vis-a-vis waren Camilla en een jonge lelegante volontair uit Gross-Böschau. Camilla amuseerde zich kostelijk; zij danste bijna onafgebroken en was de Koningin van het bal. Aan tafel was zij de dame vanEgon Altenbach. Dat was wel niet naar haar zin, maar tegen den neef van de gastvrouw kon zij niet onbeleefd zijn. Zij bemoeide zich echter bitter weinig met haar heer en onderhield zich met den volontair, die tegenr over haar zat. Haar heldere, vroolijke lach en op- gewékt gebabbel hadden iets aanste- De meeste schrijvers zijn het er wel over eens, dat Den Bosch is ge bouwd op de plaats, waar eenmaal een uitgestrekt bosch lag, dat tot het jachtgebied van Hertog Gode- f ried us 111 behoorde. Waarschijnlijk heeft deze hertog hier in 1184, voor zijn jachtgezel len, paarden, honden, enz. een hut laten bouwen, die hij „Hase-wijnt" hazewindhond) noemde. Bond om deze verblijfplaats, zoo lezen wij inde beschouwing van Mul ler, weird een gracht gegraven, om zoodoende tegen dein vijand be schermd te wezen, want nog steeds bestond er een veete tusschen die hertogenlijke jagers en die van den Graaf van Megein, omdat die eersten de grenzen van het grafelijk jachtge bied hadden geschonken. Aanvankelijk was het aantal perso nen, dat zich rond het jachtverblijf vestigde, maar gering, maar dit ver meerde aanzienlijk, toen de Kempen en Peie 11 and bewoners hierheen trok ken, omdat, naar velen beweren, hier door het bosch eten rivier liep, zoo dat koopwaren b.v. gemakkelijk kon den wordien getransporteerd. De hooge gronden in de Meierij waren verder bijzonder voor bijen teelt geschikt. „De Brabanders nu bragten een groot deel hunner bij enkorven naar deze streken en, wan neer een genoegzame voorraad ho ning was te zamen gehragt, kwamen de bewoners van het naburige Gel derland, met de vruchten van hun nen bodem, om deze tegen honing in te ruilen. Nadat deze handel eeni- gen tijd had voortgeduurd en allengs- kens uitgebreider was geworden, kwa men de Gelderschen op bet denkbeeld om ook hunne paarden (waaraan in Braband groote behoefte bestond) me de te voeren, teneinde ook deze te verruilen. Dit had tengevolge, dat men al spoedig genoodzaakt was ©en bepaalde plaats aan te leggen, om een paardenmarkt te houden. Van Oudenhoven beweert, dat de eerste markt gehouden is omtrent de plaats waar nu Rosmalen ligt. Deze naam zou niets anders be- teekenen dan: paardenmarkt. Ros is de gewone 'benaming, die men aan paarden gaf en maal be toekent markt) 'kelijkshaar opgeruimdheid deelde zich mee aan de jongere leden van het gezelschap, die bij haar zaten. Teen zij na het avoinideten met haar tafelbuurman walste, drukte hij haar slanken arm tegen zijn borst. Hij haalde eenigszins zwaar adem en had de champgne te druk aange sproken,. Daarmee had hij voorzichti ger moeten zijn, want de ondervin ding had hem meermalen geleerd, dat hij daar slecht tegenkom Maar hij had zijn ergernis pver het feit, dat Camilla zijn hulde zoo keel opnam, willen wegspoelen. Hij meende in allen ernst op het u,itgelar ten bloinde meisje verliefd te 'zijn. Waarom behandelde zij hem zoo on verschillig en schertste zij met den jongen volontair, die niet rijk of mo'oi was en ook niet van adel? Camilla zag er zoo bekoorlijk uit in haar wit balkleedEgon volgde haar met zijn blikken. Welk een eigen- aardigen zachten glans hadden haar oogen. Zou dat toch geen gunstig te eken voor hem zijn?... Mogelijk was hij zonder reden ja- loersch op den volontair en Patrick Wredenhagen ja, vooral op Pa>- trick... Die had de zuster van den landraad naar tafel geleid de gra vin had hem met opzet een plaats aangewezen ver van de gezusters Du re, opdat hij niet in Egous vaar wai ter zou komen. Geheel befrooverd door Camilla's nabijheid fluisterde graaf Egon zijn danseres allerlei flauwe praatjes in net oor. Half spottend, half medelij De bewering klemt te meer, daar Rosmalen ligt tusschen Den Bosch en de Geldersche grens. Naarmate de handel zich steeds meer uitbreidde, werd de behoefte aan herbergen grooter. Al spoedig werd hier een openba re herberg" gebouwd, die zeer druk werd bezocht, zoodat de waard bin nen korten tijd over een aanzienlijk vermogen kon beschikken. Aan con currenten ontbrak het hem weldra niet. Ook nieuwe woningen werden gebouwd, vooral langs den voornaam- sten weg. De hertog stimuleerde dezen wo ningbouw, door te bepalen, dat ieder die zich hier wilde gaan vestigen, gratis over bouwgrond en hout voor de woning, mocht beschikken. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik en uit Gelder, Gulik en Kleef stroomden nieuwe bewo- woners toe. Door den drukken handel en de steeds toenemende bevolking werd Den Bosch weldra een beroemde koopstad. Maar de bevoorrechting van deze nederzetting, wekte de afgunst en nijd van vele andere steden, o.a. van Heus den, dat „door het aangroeyen van de nieuwe stad, de niet ongegronde vrees koesterde", dat zijn welvaart zou ten gronde gaan. Met de andere steden beraamde het plannen, om de verdere uitbreiding van Den Bosch te voorkomen. Met een gewapende macht overvie len de naijverige steden de bewoners van Den Bosch en verwoestten hun woningen. De energie der Bossche naars was evenwel niet gebroken. „Niet lang duurde het, of zij sloe gen bij vernieuwing de handen aan het werk en herstelden, zooveel mo gelijk, alles wat door de Heusdenaren vermeld was en vergaten zoodoende het verlies hun door dezen berok kend." Door dezen herbouw werd de stad Heusden evenwel opnieuw verbitterd. Nu had ze de prachtige gelegenheid, die Den Bosch bood voor het drij ven van koophandel, nog beter loe ren kennen en nog duidelijker was hiet den Heusdenaars geworden, dat bun handel tot den ondergang was gedoemd. Hun afgunst dreef hen tot een nieu wen aanval 'én nu werden de arme Bosschenaars zelfs verdreven. Velen zo'chten elders een goéd heenkomen. Hier in hun „schuilplaatsen" wacht ten zij op betere tijden. Talrijke klachten zonden zij tot den Hertog van Brabant en de drie hoofdste den" van dit gewest. De bannelin gen kregen de belofte van dadelijke hulp, al wilden Leuven, Brussel en Antwerpen, die verleenen, niet alleen uit menschlievende motieven. Zij toch waren in oorlog met Gel derland en hoe uitnemend geschikt zou Den Bosch kunnen zijn, als een wel van poorten voorziene stad, om den vijand te dwingen in zijn eigen gewest te blijven. Den Bosch werd nu stevig versterkt en de drie ste den lieten ieder voor eigen rekening een poort bouwen. Maar, daar muren en grachten nog ontbraken, lag de stad dus nog open. dend zag zij hem aan. „Spreek toch geen. onzin, mijnheer de graaf", zei ze daarop bedaard, evenals men tot een kind spreekt, dat men. tot rede wil brengen. Maar haar spottende blik deed den graaf het laatste beetje verstand ver liezen, dat hij nog bezat. Na de wals veerde hij haar naar een zijvertrek; tevergeefs had zij getracht haar arm uit den zijne los te maken én slechts om geen opzien in «ie zaal te verwek ken, was zij hem gevolgd. Hij greep haaar beide handen. „Waarom heeft u aldoor Patrick Wredenhagen aangezien, toen hij in de deur van de tuinzaal stond?" fluis terde hij, zich tot haar ©verbuigend. Camilla kreeg een kleur van'boos- heid. „Laat mij gaan, mijnheer "de graaf," zei ze trotsch, terwijl zSj haar handen los rukte. Maar hij bewToog zich riiet van zijn plaats. „Eerst wil ik weten, of ik mij ver gist heb of niet. U houdt van Patrick Wredenhagean "freule Camilla. U meet mij zeggen, hoe het daarmee hem uit! Ik wil de waarheid weten," hield hij vol met de eigenzinnigheid van een beschonkene. „U raaskaalt laat mij ©ogenblik kelijk gaan, of ik roep om hulp!" „U maakt mij ongelukkig van avond, freule Camilla. Lieve Camilla ik heb u lief, zeer lief. Ja, u heeft gelijk, ik ben zinne|- lcos maar wie heeft schuld daarj- aan? U, u alleen; ik smeek u, schenk Vandaar, dat haastig grachten wer den gegraven en wallen werden op geworpen, maar een sterke muur bleef ontbreken. Deze werd eerst in 1196 door Hertog Hendrik I opgetrokken „waardoor dezelve (stad geheel en al besloten werd." VERSCHENEN WAARVAN VELE ZICH LEE- NEN VOOR HET VERMAKEN VAN DAMESKLE E D I NG P R IJ S CENT Franco per post 75 cent Firma L. VEERMAN Boekhandel Heusden cent. AN GEEN REGEERINGSCOMMIS- SARISSEN MEER. Naar wij vernemen is de uitzonde ringstoestand, krachtens welke ver schillende gemeenten, die ingevolge de verordening no. 36/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende bui tengewone maatregelen op staats- en administratief rechtelijk gebied, een regeeringscommissaris kregen toege wezen, door par. 32, lid 2 der ver ordening 152/41 (achtste verordening betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied)" opge heven. De verordening no. 152 immers stelt de bevoegdheden, die vroeger toekwamen aan den gemeenteraad en aan 't college van B. en W. in han den van den burgemeester. Dit is evenzeer van toepassing op de vroe gere r egeerings c omm i s sar i s sen Hieruit volgt dus,' dat genoemde uitzonderingstoestand niet alleen is op geheven voor de gemeente Amster dam, maar evenzeer voor andere ge meenten, die een regeeringscommis saris kregen toegewezen, zooals Haar lem, Hilversum en Maassluis. De regeeringscommissarissien, wel ke vroeger in ieder geval tegelijker tijd tot burgemeester benoemd wer den, fungeeren nu nog slechts als bur gemeester. mij uw hart, freule von Duve, wordt mijn vrouw, Camilla- Vindt u het niet aanlokkelijk, gravin Altenbach te heeten?"' Bij Camilla werd de oude over- meed wakker. „Neen," zei ze, „in het geheel niet, mijnheer de graaf. Ik heb u waarlijk geen hoop gegéj- ven ik houd niet van u. Laat dit onderwerp eens voor al tusschen ons afgehandeld zijrn; ik wil vergeten, wat u zoo even gezegd hébt." „Camilla," riep Egon buiten zich zelf, „u wijst mij dus af een beeld zonder erbarmen Het pathetische in zijn toon en uit drukking maakte hem in 'Camilla's oogen door en door belachelijk. Hij verloor echter het laatste restje van zijn zelfbeheersching en een hevige toorn tegen Patrick maakte zich van hem meester. (Omdat u van avond eien ander hebt gezien, daarom ben ik niets voor u," riep hij. „Gij houdt van den zoon van een moordenaar of zous u niet weten, wat de musschen van de da ken schreeuwen, dat Patricks vader zijn neef Claus heeft doodgeschoten? Men kon het hem niet bewijzen', maar „Zwijg," gebood Camilla hem ver ontwaardigd, terwijl zij hem wilde voorbijgaan. 'Maar hij, die eenigszins nuchter begon te worden, versperde haar opnieuw den weg, „Pa'riek Wredenhagen," begon hij „Wenscht u iets van mij, mijnheer de graaf?" klonk op hetzelfde oogen- blik de kalme stem van Patrick achi- WEER EEN W.A.-MAN TE UTRECHT GESTOKEN. De persdienst va:r de N.S.B. meldt Na de begrafenis van den voor drie maanden te Utrecht van achter ren neergestoken wachtmeester der W.A. Jacob Janse, is het hier en daar in de stad tot opstootjes gekoj- men. 1 Hoewel de politie overal dadelijk! de noodzakelijke maatregelen heeft genomen om erger te voorkomen, heeft dit nie: kunnen beletten, dat opnieuw een W.A.-man het slachtof fers is geworden van een lafhartigerr moordaanslag door een onbekenden dader. De weerman Van der Schaaf, die eerst cle vorige week tot de W.A. is tcege reden, bevond zich in zwart hemd temidden van het publiek, toen op de Neude eenige onrust ontstond. Terwijl er eenige klappen werden uitgedeeld, begon het publiek temid den waarvan hij zich bevind, op te dringen. Plotseling zakte 'hij ineen', naar bleek, doordat hij èen messteek in den rug had ontvangen van Ter mand, die tusschen het publiek was verdwenen. De toestand is ernstig, daar de long is geraakt.1 PRIJZEN VOOR FOTO'S VOOR PERSOONSBEWIJZEN. Reeds eenige maanden geleden heeft de Gemachtigde voor de prij zen er voor gewaarschuwd, dat foto grafen voor pasfoto's geen prijs mo gen vragen, die hooger is dan de prijs op 9 Mei 1940. Het blijkt nu noodzakelijk te zijn, deze waarschu wing te herhalen in het bijzondder ten aanzien van foto's voor persoonsbe wijzen. Sommigen meenden n.l. dat de prijs van foto's voor de persoonsbewijzen w.el hooger mag zijn dan die voor pasfoto's. Deze opvatting is niet juist. Persoonsbewijsfoto's moeten wor den gelijkgesteld met pasfoto's, zoo dat er ook geen hoogere prijs voor mag worden gevraagd dan voor pas foto's. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN GE STOLEN. D en laats ten tij d werden op het! distributiekantoor te Mill meermalen bonboekjes, bonnen, enz. vermist. Van inbraak was geen spoor te vin den, zoodat men eens naging, wie er sleutels van het gemeentehuis en) kluis konden hebben. Zoo viel het oog o.a. op een ze keren R., voorheen ambtenaar op het gemeentehuis en thans werkzaam bij den wederopbouw te Mill. Gebleken is, dat R. en een zekere K. te Mill, 's nachts naar het ge meentehuis gingen en uit de kluis, waarvan zij sleutels hadden bonnen ontvreemdden. De politie heeft met de bovengenoemde verdachten nog elf helers aangehouden. ter hen. De baron was oingemerkjtl binnengekomen en bood, Egon met een beweging van; zijn hand pp zij schuivend, Camilla zijn arm. „Mag ik u naar uw moeder breni gen, Camilla? Zij heeft zoo juist naar u gevraagd. Zoo aanstonds beni ik te uwer beschikking, mijnheer de graaf." 1 I Onwillekeurig was Egon) een paar schreden achteruit geweken; daarlnaj hield hij zich alsof hij Patrick en Caj- milla na wilde snellen, malar bleef toch staan, terwijl hij züjirtj zakdoek met de groote grafelijke kroon ge borduurd, in machtelooze woede sa men wrong. Wat een onjbes cha amdheid van de zen Patrick Wredenhagén, die eigen lijk niets dan een indringer was in de adellijke kringen., al ha{d hïj oojk èen majoraat geërfd. De smet bleef op zijn naam kleven, daar hielp geen rijkdom aan. "Het was eigenlijk onge hoord, dat men hem met open aro men ontvangen had zijn tante ook. Hij, Egon, wilde eens een ernstig woordje met zijn tante sprekenhet ging toch waarlijk niet aanjj dat de zoon van iemand, die van rechts in! het tuchthuis had moeten sterven, hier een rol speelde. Ongehoord, dat niet al de lieden van zijn stand ziop dachten als hij) graaf Egon. von Alr-' tenbach. Hij zou satisfactie van 'Pa trick vragen. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD Verkrijgbaar bij hel bureau en den bezorger van dit blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5